aktualności – 17 października 2022

Dziś doszło do buntu maszyn, na szczęście tylko w ujęciu lokalnym – ale to wystarczyło by nie udało się zrealizować dziś programu 🙁 Serdecznie przepraszam za usterki techniczne, ale czasem się zdarzają. Nie mniej na notatki zapraszam jak najbardziej!

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 17 października 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Moskwa zgłosiła ONZ obawy dotyczące porozumienia w sprawie eksportu zbóż z Morza Czarnego i jest gotowa odrzucić odnowienie umowy w przyszłym miesiącu, chyba że jej żądania zostaną spełnione. Ambasador ONZ w Genewie powiedział Reuterowi, że Moskwa może odrzucić przedłużenie umowy dotyczącej korytarza w przyszłym miesiącu, chyba że jej żądania zostaną spełnione. Pojawiły się jednak nadzieje na postęp w negocjacjach po spotkaniu w czwartek między prezydentem Rosji Władimirem Putinem i tureckim odpowiednikiem Tayyipem Erdoganem, a przedstawiciele ONZ kontynuowali konsultacje w sprawie umowy, która umożliwiła eksport zboża w czasie wojny z ukraińskich portów Morza Czarnego. „Rosja zagroziła, że ​​nie odnowi umowy o bezpiecznym przejściu przez Morze Czarne, która wygasa w listopadzie” – powiedział Terry Reilly, starszy analityk ds. surowców w Futures International w Chicago.

Woda

 • W dużej części stanu Wiktoria, południowej Nowej Południowej Walii i północnych regionach wyspy Tasmania w Australii po kilku dniach intensywnych opadów doszło do powodzi. „(To) doprowadziło do rozległych, poważnych powodzi… z niektórymi rzekami doświadczającymi rekordowych powodzi, a to będzie nadal płynąć w dół rzeki i pogarszać się” – powiedział w telewizji ABC prognostyk Bureau of Meteorology Dean Narramore. Wiele rzek w Wiktorii, w tym Maribyrnong na zachodzie Melbourne i dalej na północ Goulburn, osiągnęło poważne poziomy powodziowe, co spowodowało nocną ewakuację mieszkańców. „To jeszcze nie koniec, zobaczymy wzrost wód. Zobaczymy, jak coraz więcej wód będzie się podnosiło, coraz więcej domów będzie zalewanych, coraz więcej społeczności zostanie zamkniętych” – powiedział ABC Victoria Premier Daniel Andrews. Niszczycielskie powodzie wielokrotnie nawiedzały wschodnie wybrzeże Australii od początku zeszłego roku z powodu wieloletniego zjawiska pogodowego La Nina, które przynosi więcej opadów.

Kawa

 • Fitch Solutions powiedział w notatce, że spadek cen w tym tygodniu był spowodowany „mocnym dolarem i poprawą perspektyw zbiorów (w Brazylii), po prognozie opadów deszczu w Minas Gerais, które zapewnią bardzo potrzebną wilgoć”.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-16,3k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-16,5k t/t). Zapasy kawy są o -79,16% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Czarnikow obniżył w piątek prognozę produkcji cukru u największego producenta w Brazylii w tym roku o 700 000 ton, powołując się na zwiększone ryzyko, że nie cała trzcina cukrowa zostanie zmiażdżona z powodu niekorzystnych warunków pogodowych.

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+278,6k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-23,3k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +8,8% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Mały zielony pasożyt w kształcie pasikonika zaatakował uprawy bawełny w Afryce Zachodniej i obniżył prognozy produkcji na sezon 2022/23. Owady znane jako jassidy osiedlają się pod liśćmi bawełny i żywią się tkanką roślinną, wstrzykując toksynę, która powoduje zwijanie się liści w dół i hamuje zdolności reprodukcyjne. Wykryto dwa nowe gatunki, które wydają się być bardziej inwazyjne i odporne na pestycydy. W rezultacie producenci bawełny w Senegalu spodziewają się zebrać tylko 500 kilogramów z hektara w porównaniu z 1,3 tony szacowanym na początku sezonu, powiedziała Narodowa Federacja Producentów Bawełny (FNPC). „Jeśli nie znajdziemy prowizorycznego rozwiązania tej plagi, będzie to śmierć bawełny, nie tylko w Senegalu, ale także w regionie” – powiedział szef FNPC Hamidou Diao. Togo straciło już ponad 8% z 72 000 hektarów bawełny posadzonej w tym sezonie, głównie na północy kraju. Produkcja może spaść o około 10% z powodu pasożyta i przesuwa się na południe, powiedziała główna firma bawełniana w kraju, Nouvelle Societe Cotonniere du Togo. Według firmy badawczej Mordor Intelligence, nie było natychmiastowej aktualizacji prognozy produkcji u czołowych producentów: Mali, Benin, Burkina Faso, które wraz z Togo stanowią około 50% produkcji regionalnej. „Niektóre obszary są bardzo dotknięte. Dziś rano hodowca bawełny w okolicy powiedział mi, że w tym roku nie będzie zbierać plonów” – powiedział Reuterowi krajowy dyrektor ds. rolnictwa Oumar Tamboura, podkreślając Sikasso, jeden z najlepszych regionów Mali produkujących bawełnę. Według Economics of Land Degradation, tak powszechne nieudane zbiory mogą być katastrofalne dla Mali, gdzie około jedna czwarta populacji utrzymuje się z bawełny. Dotyczy to również Burkina Faso. Pasożyt pojawił się w tym roku wcześniej niż zwykle, w lipcu, zaskakując rolników i atakując wczesne uprawy, które nie zostały jeszcze spryskane. Na Wybrzeżu Kości Słoniowej inwazja jassidów może w tym roku zmniejszyć produkcję bawełny o 30-40%, oszacowała w tym tygodniu krajowa rada ds. bawełny i orzechów nerkowca.

Pszenica

 • Indie pozwoliły jednostkom zorientowanym na eksport i firmom założonym w Specjalnych Strefach Ekonomicznych eksportować mąkę wyprodukowaną z importowanej pszenicy. Indie pozwolą przetwórcom żywności na bezcłowy import pszenicy. Po nagłym wzroście temperatur w połowie marca plony pszenicy pomarły, Indie, drugi co do wielkości producent zboża na świecie, zakazały sprzedaży za granicę tego zboża, aby zapewnić dostawy dla 1,4 miliarda mieszkańców. Zakaz eksportu pszenicy zwiększył popyt na indyjską mąkę pszenną, a eksport mąki w tym kraju wzrósł o 200% r/r w okresie kwiecień-lipiec 2022 r. Protekcjonistyczne środki Indii podsyciły obawy o niedobory żywności w niektórych najbardziej potrzebujących i wrażliwych krajach świata w Azji i Afryce.

Kukurydza

 • Sadzenie kukurydzy w Argentynie postępuje w najwolniejszym tempie od sześciu lat z powodu przedłużającej się suszy, poinformowała w piątek giełda zbożowa Rosario (BCR). Argentyna jest trzecim co do wielkości eksporterem kukurydzy na świecie. Giełda prognozuje obecnie, że produkcja kukurydzy 2022/23 wyniesie 56 mln ton (+9,8% s/s). Obecnie 51 mln z bieżącego sezonu liczba ta prawdopodobnie zostanie zrewidowana w dół ze względu na obecną suchą pogodę. Posadzona późna kukurydza, która zaczyna się siew pod koniec roku, ma niższe plony niż rośliny sadzone na początku kampanii, która rozpoczyna się we wrześniu. Do tej pory argentyńscy rolnicy obsadzili kukurydzą 1,6 miliona hektarów, w porównaniu z 2,8 miliona ton posadzonych w tym samym okresie rok temu.
 • FranceAgriMer podał, że rolnicy zebrali 83% tegorocznych zbiorów kukurydzy na ziarno do 10 października, w porównaniu z 67% tydzień wcześniej i tylko 14% w tym samym tygodniu ubiegłego roku. Zbiory rozpoczęły się na początku sierpnia, po wyjątkowo gorącym i suchym lecie, które przyspieszyło wzrost roślin.

Ryż

 • Tuż po zakazie sprzedaży pszenicy za granicę Indie ograniczyły eksport ryżu, ponieważ niewielkie deszcze na wschodzie wpłynęły na sadzenie najbardziej spragnionych wody roślin. Protekcjonistyczne środki Indii podsyciły obawy o niedobory żywności w niektórych najbardziej potrzebujących i wrażliwych krajach świata w Azji i Afryce.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Deszcze w porze monsunowej w Indonezji i Malezji będą wywierać presję na produkcję, ponieważ możemy zaobserwować powodzie od listopada do stycznia, które mogą pogorszyć jakość surowego oleju palmowego” – powiedział Mitesh Saiya, menedżer handlowy w firmie handlowej Kantilal Laxmichand & Co z Bombaju.

Energia elektryczna

 • Brytyjczycy przygotowują się na ewentualne przerwy w dostawie prądu, zaopatrując się w przenośne generatory i latarki, a także zimową odzież, bieliznę termiczną i świece. National Grid ostrzegł w tym miesiącu, że Wielka Brytania może stanąć w obliczu planowanych trzygodzinnych przerw w dostawie prądu do domów i firm tej zimy, jeśli nie będzie mogła importować energii elektrycznej z Europy i będzie miała trudności z przyciągnięciem wystarczającego importu, aby zasilać elektrownie gazowe. Porównanie danych z pierwszych 11 dni października 2021 r. do tego samego okresu w tym roku wykazało 203% wzrost sprzedaży generatorów oraz 43% wzrost sprzedaży palników i czołówek w Toolstation, największego w Wielkiej Brytanii sprzedawca materiałów budowlanych. „Chociaż nie ma pewności, że National Grid będzie musiała uciekać się do przerw w dostawie prądu tej zimy, jasne jest, że klienci przygotowują się na ten najgorszy scenariusz” – powiedział rzecznik Toolstation.
 • W Polsce także widać w sklepach przygotowania do trudnego sezonu: puste półki z agregatami prądotwórczymi:

źródło: fotografia własna, 15 październik 2022, Warszawa

Ropa naftowa

 • Co najmniej dwa tankowce przewożące 90 000 ton oleju napędowego i paliwa do silników odrzutowych zmierzają z Europy na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Thundercat, przewożący ładunek oleju napędowego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w czwartek zmienił miejsce docelowe z holenderskiego portu Rotterdam do portu w Nowym Jorku. Obecnie znajduje się na Morzu Śródziemnym. Proteus Jessica, znajdujący się obecnie na Oceanie Atlantyckim, w ostatnich dniach zmienił swój cel podróży do Nowego Jorku z portu Southwald na południowo-wschodnim wybrzeżu Anglii. Sea Caelum, kolejny tankowiec średniej klasy przewożący olej napędowy, również zmieni miejsce docelowe na port w Nowym Jorku. Exxon Mobil zamówił tankowiec Hellas Tatiana o pojemności 35 000 ton, który ma dostarczać olej napędowy z Francji do Stanów Zjednoczonych. Statek czekał w Port Jerome na załadunek produktów paliwowych przez prawie trzy tygodnie, od czasu, gdy rozpoczął się strajk w rafinerii Exxon o wydajności 236 tysięcy baryłek dziennie.
 • Dane francuskiego ministerstwa energetyki pokazują, że 28,5% francuskich stacji benzynowych boryka się z problemami z dostawami w piątek, w porównaniu z 29,1% w czwartek i 30,85% w środę. Związki CFDT i CFE-CGC firmy TotalEnergies – które stanowią większość pracowników – poinformowały, że uzgodniły podwyżkę płac o 7% i premię od 3000 euro do 6000 euro, ale związek CGT przerwał negocjacje z ExxonMobil i TotalEnergies.
 • Rosja ograniczyła we wrześniu eksport kolejowy i morski benzyny przez swoje porty i przejścia graniczne do 256 204 ton w związku z konserwacją rafinerii i słabym popytem w Europie (-14% m/m). Według Jamesa Burleigha, głównego analityka w Wood Mackenzie, benzyna ma nadwyżkę w Europie, ponieważ zapasy rosną, ponieważ rafinerie wcześniej maksymalizowały przerób, a marże wspierały ceny oleju napędowego i oleju napędowego. Głównymi odbiorcami rosyjskiego eksportu benzyny we wrześniu były Gruzja, Kirgistan, Mongolia i Tadżykistan, podczas gdy bałtycki port Ust-Ługa stracił wiodącą pozycję jako kluczowy punkt eksportu benzyny. Rosja i Białoruś podpisały w marcu 2021 r. umowę tranzytową na transport do 9,8 mln ton białoruskich produktów naftowych przez rosyjskie porty bałtyckie na eksport do krajów trzecich w latach 2021-2023.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 14 października 2022 wynosiły 4,251 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła o 8 do poziomu 610 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Rezerwy gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego mogą pomóc złagodzić kryzys energetyczny w Europie, ale wymagają finansowania od instytucji takich jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Europejski Bank Inwestycyjny, aby w pełni wykorzystać potencjał pola. Obszary podmorskie we wschodniej części Morza Śródziemnego i Lewantu przyniosły duże odkrycia gazu w ciągu ostatniej dekady, a zainteresowanie nimi wzrosło od czasu zakłócenia przepływów z Rosji po inwazji na Ukrainę. Jednak zarówno EBI, jak i EBOR poinformowały, że rezygnują z inwestycji w projekty naftowe i gazowe, aby dostosować się do celów związanych ze zmianami klimatycznymi. Cypr i Grecja zainaugurowały w piątek fazę budowy EuroAsia Interconnector, finansowanego przez UE kabla podmorskiego, który będzie przecinał Morze Śródziemne dostarczając do 2000 megawatów energii elektrycznej, aby ostatecznie połączyć sieci z Izraela i Cypru z Grecją. „EuroAsia Interconnector to kolejny kluczowy projekt infrastrukturalny wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne UE poprzez połączenie Cypru z siecią energetyczną UE i przyczyniający się do realizacji naszych ambitnych celów w zakresie dekarbonizacji” – powiedział komisarz UE ds. energii Kadri Simson.
 • Według danych Refinitiv, co najmniej trzy statki zmierzają do terminalu Freeport, w tym Prism Brilliance (oczekiwany przybycie 18 października), Prism Diversity (27 października) i Seapeak Methane (22 listopada), co skłania niektórych handlowców do przekonania, że ​​Freeport powrót w listopadzie. Inni na rynku uważają jednak, że powrót zakładu będzie opóźniony.
 • Prezydent Turcji Tayyip Erdogan polecił ministerstwu energetyki prace nad budową hubu gazowego w Turcji po rozmowach na ten temat z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Erdogan powiedział, że oba kraje natychmiast rozpoczną prace nad propozycją Putina dotyczącą transportu rosyjskiego gazu do Europy i że „nie będzie czekania”. Putin zachwalał Turcję jako najlepszą trasę przekierowania dostaw gazu do Unii Europejskiej po wycieku z gazociągu Nord Stream.
 • Petroecuador spodziewa się wkrótce przyznać kontrakt na zwiększenie wydobycia z ogromnego podmorskiego pola gazowego Amistad. Po nieudanych wcześniejszych próbach znalezienia inwestora, Petroecuador w czerwcu rozpoczął nowy konkurencyjny proces wyboru wykonawcy dla Amistad w Zatoce Guayaquil. Prace na polu gazowym rozpoczną się pod koniec przyszłego roku. „Postępujemy w procesie przed zawarciem umowy w ramach zintegrowanego modelu umowy o świadczenie usług, w tym finansowania” – napisano w komunikacie spółki. Inwestycja ma wynieść co najmniej $500 mln by zwiększyć wydobycie gazu ziemnego do około 100 milionów stóp sześciennych dziennie (mmcfd) z obecnych 24 mmcfd. Wykonawca będzie również odpowiadał za część kosztów eksploatacji złoża w ramach 20-letniego kontraktu. Amistad jest jedyną morską działalnością Petroecuador i kluczem do dostaw gazu dla krajowego transportu publicznego, elektrowni i zakładów petrochemicznych.
 • Siemens Energy sprzedał 65% udziałów w rosyjskiej spółce joint venture z turbinami gazowymi, OOO Siemens Gas Turbine Technologies (SGTT) – jest współwłasnością rosyjskiego dostawcy sprzętu energetycznego Power Machines, lokalnej państwowej spółce InterRAO, realizując zapowiedziany plan opuszczenia Rosji po inwazji na Ukrainę. Nie ujawniono żadnych szczegółów finansowych. Oprócz 65% udziałów w SGTT, InterRAO przejęło kontrolę nad 100% elektrownią transformatorową w Woroneżu
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na listopadowe dostawy spadły do $32,5/mmBtu (-4,4% t/t). „Chociaż obserwujemy stały spadek cen spot, wywołało to pewne spekulacyjne zainteresowanie ze strony niektórych chińskich graczy, choć nie jest to oficjalne, sensowne jest wykorzystanie słabnących stawek” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu i doradztwa w firmie doradczej Trident LNG.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 99,3 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +7,00% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 97,2 bcfd.
 • Październikowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 99,9 mld stóp sześciennych dziennie (+0,50% m/m).
 • Październikowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 10,9 bcfd (-5,22% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 1 do poziomu 157 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 7 października wzrosły o +125 mld stóp sześciennych (bcf) do 3 231 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -6% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +129 bcf.

Energia odnawialna

 • Południowoafrykańska firma energetyczna Eskom poinformowała, że podpisała umowy dla czterech producentów energii odnawialnej na użytkowanie gruntów wokół swoich elektrowni, co przyspieszy pozyskiwanie nowych mocy online. Eskom powiedział, że umowy dadzą niezależnym producentom energii dostęp do komercyjnej dzierżawy i wykorzystania działek do utworzenia mocy odnawialnej w dwóch elektrowniach z bezpośrednim dostępem do sieci krajowej. Projekty obejmowałyby magazynowanie energii wiatrowej, słonecznej i akumulatorów, a oczekuje się, że wygenerują do 2000 MW mocy, dodając, że uruchomienie zdolności zajmie co najmniej 24 do 36 miesięcy. Republika Południowej Afryki jest 12. największym emitentem dwutlenku węgla na świecie, wypompowując 430 megaton CO2 w 2019 r. Ponieważ elektrownie węglowe odpowiadają za 80% produkcji energii, przejście Eskom na odnawialne źródła energii jest priorytetem.

Złoto

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Pozostałe metale przemysłowe

 • Prezes EN+, który jest właścicielem 57% udziałów w producencie aluminium Rusal, odrzucił doniesienia mediów, że Waszyngton rozważa ograniczenie importu rosyjskiego metalu, mówiąc, że Rusal zachował pełną zgodność z przepisami amerykańskimi. Światowe ceny aluminium poszybowały w górę po wiadomościach, ponieważ Rusal jest największym światowym producentem aluminium poza Chinami, zaopatrując świat w 6% swoich potrzeb szacowanych na około 70 milionów ton w tym roku. Rusal podlegał sankcjom USA od kwietnia 2018 r. do początku 2019 r., kiedy to jego założyciel, biznesmen Oleg Deripaska zgodził się na zrzeczenie się kontroli w zamian za zniesienie sankcji wobec producenta aluminium. Amerykański producent aluminium Alcoa Inc poinformował w czwartek, że lobbuje w Białym Domu za zablokowaniem amerykańskiego importu metalu z Rosji.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *