aktualności – 6 kwietnia 2023

W momencie, w którym, to czytacie to jestem w drodze na czwartą europejską edycję imprezy Star Wars Celebration Europe. Jest co kilka lat (2007 – Londyn, 2013 – Essen, 2016 – Londyn, 2023 – Londyn) i dotychczas byłem na wszystkich. Tak więc mimo wybrania najgorszego z możliwych terminów (weekend wielkanocny) i skrajnego skoku cen (Disney wyszarpuje z kieszeni fanów nie tylko kasę ale też i wątrobę razem z płucami) jadę i w tym roku do Wielkiej Brytanii – by wrócić tuż przed samymi świętami… Tym samym nie mam możliwości realizacji programu w dniu dzisiejszym. Notatki muszą wystarczyć…

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 6 kwietnia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Niemiecki gigant farmaceutyczny Bayer poinformował w środę, że od 2023 roku zainwestuje 60 milionów euro w swój zakład produkcji nasion kukurydzy Pochuiky na Ukrainie. Inwestycja obejmuje nową suszarnię nasion, sprzęt rolniczy, zaplecze magazynowe oraz budowę dwóch schronów przeciwlotniczych, które zapewnią bezpieczeństwo ukraińskim pracownikom.

Raporty USDA

 • 3 kwietnia USDA opublikowała pierwszy w 2023 roku raport Crop Progress:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Eksport zielonej kawy z Brazylii w marcu spadł do 163 444 ton czyli 2,72 miliona 60-kilogramowych worków kawy (-19,48% r/r).
 • Kostarykańscy plantatorzy kawy odnotowali spadek eksportu w marcu do 134 033 worków 60-kg kawy (-1,5% r/r). W trwającym od października sezonie 2022/23 wyeksportowano 367 389 worków kawy (-2,5% s/s). Według prognoz ICAFE zbiory kawy w kraju w sezonie 2022/23 wzrosną o +11,5% s/s.

Cukier

 • Oczekuje się, że Brazylia wyprodukuje 40,3 miliona ton cukru w nowym sezonie 2023/24, który rozpoczął się w 1 kwietnia – to druga pod względem ilości produkcja w historii kraju. Według raportu opublikowanego przez lokalną firmę konsultingową Job Economia, oczekuje się, że młyny będą silnie koncentrować się na produkcji cukru kosztem etanolu, ponieważ cena rynkowa cukru jest bardzo wysoka.
 • Główny producent cukru na Ukrainie, Astarta,rozpoczął sezon sadzenia 2023, spodziewając się obsiać około 39 000 hektarów buraków cukrowych. Astarta nie podała żadnych danych porównawczych, ale ukraiński związek cukrowniczy Ukrtsukor powiedział, że areał buraków cukrowych może wzrosnąć w tym roku do 220 000 hektarów z 181 400 hektarów w 2022 roku. Analitycy twierdzą, że Ukraina rafinowała około 1 miliona ton cukru ze zbiorów buraków cukrowych w 2022 roku, które wyniosły 9,7 miliona ton. Ministerstwo rolnictwa prognozuje, że w 2023 roku rolnicy będą mogli zebrać 11,3 mln ton buraków cukrowych.

Kakao

 • Niższe niż przeciętne deszcze zmieszane ze słońcem w zeszłym tygodniu w większości regionów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej zapewniły dobre warunki do rozpoczęcia zbiorów między kwietniem a wrześniem.
 • Przypływy kakao z głównych upraw do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej od rozpoczęcia sezonu 1 października osiągnęły 1,779 miliona ton do 31 marca (-4,8% s/s).

Pszenica

 • Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w swoim pierwszym cotygodniowym raporcie Crop Progress w 2023 roku oceniła 28% amerykańskiej pszenicy ozimej w jako będące w dobrym lub doskonałym stanie – to najniższa wartość od początku oceny jakości w 1989 roku. Większość analityków spodziewała się dobrej lub doskonałej jakości na 31% upraw pszenicy ozimej. Przyczyną niskiej jakości jest trwająca susza, skoncentrowana obecnie w południowo-zachodnim Kansas oraz w Teksasie i Oklahomie, wszystkich kluczowych obszarach produkcji pszenicy ozimej.
 • Eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, do 2 kwietnia osiągnął 23,15 mln ton (+7,57% s/s).

Kukurydza

 • AgRural podał, że do 30 marca brazylijscy rolnicy zebrali 76% upraw kukurydzy (+6 pp t/t).
 • Import kukurydzy do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, do 2 kwietnia osiągnął 21,20 mln ton (+72,22% s/s).
 • Ukraińska Astarta planuje obsiać w tym roku 19 100 hektarów kukurydzą.
 • Przerób kukurydzy w USA w lutym 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

 • AgRural podał, że do 30 marca brazylijscy rolnicy zebrali 81% upraw soi.
 • Ukraińska Astarta planuje obsiać w tym roku 56 900 hektarów soją.
 • Przerób soi w USA w lutym 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe rośliny oleiste

 • Zapasy oleju palmowego w Malezji pod koniec marca spadły poniżej 2 milionów ton, najniższego poziomu od ośmiu miesięcy. Produkcja w marcu wzrosła do 1,28 mln ton (+2% m/m). Eksport wzrósł do 1,39 miliona ton (+25% m/m), ponieważ popyt przesunął się do Malezji po tym, jak czołowy producent, Indonezja, nałożył pewne ograniczenia eksportowe w celu zabezpieczenia dostaw krajowych. „W tym miesiącu (marzec) eksport z Indonezji gwałtownie spadł i częściowo popyt przeniósł się z powrotem do Malezji” – powiedział Nagaraj Meda, dyrektor zarządzający TransGraph Consulting.
 • Ukraińska Astarta planuje obsiać w tym roku 28 200 hektarów słonecznika. Firma ma już obsiane 13 800 hektarów rzepaku.
 • Zapasy olejów roślinnych w USA w lutym 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe zboża

 • Eksport jęczmienia z Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, do 2 kwietnia osiągnął 4,52 mln ton (-28,59% s/s).

Energia elektryczna

 • Rząd Meksyku zgodził się kupić 13 elektrowni od hiszpańskiej firmy Iberdrola w transakcji wartej 6 miliardów dolarów, którą meksykański prezydent Andres Manuel Lopez Obrador nazwał we wtorek. 4 kwietnia, „nową nacjonalizacją” sektora energetycznego. Rząd nabędzie elektrownie za pośrednictwem ministerstwa finansów i krajowego zakładu energetycznego Comision Federal de Electricidad (CFE). Iberdrola poinformowała w oświadczeniu, że podpisała protokół ustaleń z zarządzającym aktywami Mexico Infrastructure Partners (MIP) w sprawie sprzedaży swoich 8436 megawatów mocy gazowej w cyklu kombinowanym oraz aktywów wiatrowych La Venta III o mocy zainstalowanej 103 MW. Meksykański minister finansów Rogelio Ramirez de la O powiedział, że Narodowy Fundusz Infrastruktury Meksyku (Fonadin) prawdopodobnie będzie posiadał większość kapitału w transakcji i będzie specjalnym narzędziem wykorzystywanym do refinansowania operacji.

Ropa naftowa

 • Decyzja OPEC+ o dobrowolnym ograniczeniu dostaw ropy począwszy od maja była dla wielu zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że globalny bilans ropy naftowej miał już w miesiącach letnich stać się coraz bardziej napięty, co z pewnością pomoże utrzymać ceny ropy na stałym poziomie” — powiedział analityk firmy Kpler, Johannes Rauball.
 • Rząd federalny Iraku i Rząd Regionalny Kurdystanu (KRG) podpisały umowę o wznowieniu eksportu ropy z północy przez Turcję. Do Turcji wysłano we wtorek, 4 kwietnia, formalną prośbę o wznowienie eksportu ropy przez rurociąg Irak-Turcja i „w ciągu najbliższych kilku godzin pompowanie zostanie wznowione” – powiedział przedstawiciel rządu irackiego. Turcja przestała pompować około 450 000 baryłek dziennie irackiej ropy rurociągiem z obszaru przygranicznego Fish-Chabur do swojego portu Ceyhan 25 marca po tym, jak Irak wygrał sprawę arbitrażową. Chociaż przepływy te stanowią około 0,5% światowej podaży ropy, zatrzymanie zmusiło firmy naftowe w regionie do wstrzymania wydobycia lub przeniesienia produkcji do szybko wypełniających się zbiorników magazynowych i pomogło podnieść ceny ropy w zeszłym tygodniu do prawie 80 USD za baryłkę. Zgodnie z umową iracka państwowa firma marketingowa SOMO będzie miała prawo sprzedawać i eksportować ropę KRG, a dochody będą deponowane na koncie w Irackim Banku Centralnym pod kontrolą KRG.
 • Goldman Sachs twierdzi, że cięcia produkcji ropy naftowej przez OPEC+ mogą spowodować znacznie większy deficyt na rynku, napędzając wzrost cen do $95 baryłkę w 2023 roku i $100 za baryłkę do kwietnia 2024 r. i zwiększając znaczenie OPEC+ w globalnym rynku naftowym. Goldman powiedział, że postrzega „podwyższoną siłę cenową OPEC – zdolność do podnoszenia cen bez znacznego uszczerbku dla popytu – jako kluczowy czynnik napędzający gospodarkę” i szacuje, że ograniczenie produkcji zwiększy przychody OPEC+, ponieważ wzrost cen z nadwyżką zrekompensuje spadek wolumenów. Goldman powiedział również, że spodziewa się prawie 90-procentowego wskaźnika realizacji planu cięcia produkcji o 1,16 mln baryłek dziennie, argumentując, że kraje, które ogłosiły dodatkowe cięcia, mają dobre wyniki w zakresie zgodności i wdrożyły prawie 90% cięć z października 2022 r. do stycznia 2023 r. Bank powtórzył ponadto swoją opinię, że od czerwca rynek powróci do trwałych deficytów, biorąc pod uwagę szybki wzrost rynków wschodzących, spadającą podaż w Rosji i powolny wzrost podaży w USA.
 • Ceny ropy mogą z łatwością wzrosnąć powyżej 100 dolarów za baryłkę. Nasze salda terminowe wskazują na bardzo gwałtowny spadek zapasów do końca 2023 r.” – powiedział Fereidun Fesharaki z firmy konsultingowej FGE.
 • Ograniczenia producentów z Bliskiego Wschodu spowodują, że w drugiej połowie 2023 r. na rynkach zabraknie średnio 2,3 mln baryłek dziennie, szacuje Matt Hagerty, starszy menedżer konsultantów ds. Energii BTU Analytics, firmy FactSet.
 • Do końca roku możemy zobaczyć dodatkowe 200 000 baryłek dziennie” ze strony amerykańskich producentów, powiedział Jorge Leon, starszy wiceprezes firmy badawczej Rystad Energy. Spodziewa się, że nowa produkcja prawdopodobnie trafi na eksport do Europy.
 • Według danych firmy Vortex, eksport ropy naftowej z USA w marcu osiągnął 4,74 mln baryłek dziennie, co jest najwyższą miesięczną wartością od co najmniej stycznia 2020 r.
 • Fińskie Neste rozpocznie produkcję paliwa odnawialnego w Singapurze w maju 2023. Zakład ma wytwarzać 1,3 mln ton rocznie, dodając milion ton ekologicznego paliwa lotniczego do możliwości holenderskiego zakładu firmy o wydajności 500 tysięcy ton rocznie. Neste planuje osiągnąć zdolność produkcji biopaliw na poziomie 5,5 mln ton rocznie (+2,2 mln ton rocznie r/r).
 • Europa zazwyczaj importowała średnio 154 000 baryłek dziennie oleju napędowego i paliwa do silników odrzutowych z Indii przed inwazją Rosji na Ukrainę. Liczba ta wzrosła do 200 000 baryłek dziennie po tym, jak Unia Europejska zakazała importu rosyjskich produktów naftowych od 5 lutego. Według danych firmy Kpler kluczowymi europejskimi odbiorcami indyjskiego oleju napędowego są Francja, Turcja, Belgia i Holandia. Dane pokazały, że indyjski import rosyjskiej ropy naftowej w marcu wzrósł siódmy miesiąc z rzędu, kończąc rok podatkowy jako główny dostawca do Indii, wypierając Irak po raz pierwszy w historii. Indyjskie rafinerie, które wcześniej rzadko kupowały rosyjską ropę ze względu na wysokie koszty transportu, importowały jej 970-981 tys w roku podatkowym 2022/23. Największy rosyjski producent ropy naftowej Rosneft i czołowa indyjska rafineria Indian Oil Corp podpisali umowę terminową mającą na celu znaczne zwiększenie i dywersyfikację gatunków ropy dostarczanej do Indii.
 • Umowa Iraku podpisana w 2021 roku z TotalEnergies na budowę czterech projektów naftowych, gazowych i odnawialnych źródeł energii z początkową inwestycją w wysokości 10 miliardów dolarów w południowym Iraku w ciągu 25 lat. Spory w związku z umową zakończyło się porozumieniem, Irak odstąpił od żądania 40% udziałów, pozostając przy 30% udziale. TotalEnergies zachował większościowy pakiet akcji. „Umowa powinna zostać aktywowana w ciągu kilku dni” – powiedział wysoki rangą urzędnik irackiego ministerstwa ds. ropy naftowej. Projekt obejmuje budowę sieci gromadzenia gazu ziemnego w celu zasilania lokalnych elektrowni poprzez rozbudowę pola Ratawi, budowę wielkoskalowego zakładu uzdatniania wody morskiej w celu zwiększenia wydobycia z innych pól za pomocą wtrysku wody oraz dużej elektrowni słonecznej w Basrze. QatarEnergy również weźmie udział w konsorcjum i będzie miało udział w projekcie. Ożywienie projektu jest kluczem do wysiłków Bagdadu, by odwrócić wycofywanie się głównych koncernów naftowych z kraju. Zdolności produkcyjne Iraku w ostatnich latach utrzymywały się na poziomie około 5 mln baryłek dziennie.
 • Premier Malezji Anwar Ibrahim powiedział, że Chiny wyraziły zaniepokojenie działaniami malezyjskiej państwowej firmy Petronas na Morzu Południowochińskim. Uwagi Anwara pojawiają się po tym, jak otworzył drzwi do negocjacji z Chinami na początku tego tygodnia, co jest oznaką rosnącej presji na operacje energetyczne Malezji na wodach, które Pekin uważa za własne. Chiny roszczą sobie prawa do prawie całego Morza Południowochińskiego, przez które co roku przepływa handel morski o wartości około 3 bilionów dolarów.Malezja, Brunei, Filipiny, Tajwan i Wietnam mają pokrywające się roszczenia. Petronas eksploatuje pola naftowe i gazowe w 200-milowej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE) Malezji. „Podkreśliłem, że Malezja postrzega ten obszar jako terytorium Malezji, dlatego Petronas będzie tam kontynuował swoją działalność poszukiwawczą” – powiedział Anwar pytany o dyskusji na temat rejonu Morza Południowochińskiego podczas jego wizyty w Chinach w zeszłym tygodniu, nie określając projektu morskiego ani lokalizacji. Ale Malezja jest otwarta na negocjacje, „jeśli Chiny uznają, że mają do tego prawo”, powiedział Anwar. Chiny chciałyby współpracować z Malezją w celu radzenia sobie z różnicami na Morzu Południowochińskim poprzez dialog i konsultacje we właściwy sposób, poinformowało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Chiny określają swoje terytorium za pomocą „linii dziewięciu kresek” na swoich mapach, która przecina wyłączne strefy ekonomiczne Wietnamu, Filipin, Malezji, Brunei i Indonezji. Stały Trybunał Arbitrażowy (Permanent Court of Arbitration) orzekł jednak w 2016 r., że linia dziewięciu kresek, która rozciąga się aż 1500 km od jej linii brzegowej, nie ma podstawy prawnej.
 • Exxon Mobil Corp zasygnalizował w dokumentach, że zyski operacyjne w pierwszym kwartale spadły w stosunku do rekordowych poziomów z zeszłego roku, ponieważ ceny ropy i gazu spadły. Wyniki operacyjne z działalności naftowo-gazowej mogą spaść do około 5,2 mld USD, w porównaniu z 8,2 mld USD w czwartym kwartale 2022 roku. Światowe ceny ropy w ostatnim kwartale spadły o około 7% do 82 USD za baryłkę, podczas gdy ceny gazu w USA spadły o ponad połowę względem Q4 2022.
 • Eksport ropy z Wenezueli wzrósł w marcu do najwyższej średniej miesięcznej od sierpnia, wzmocniony wznowieniem załadunków przypisanych do Chevron Corp i po zatrzymaniu eksportu w styczniu. Jak wynika z dokumentów, państwowa firma naftowa PDVSA przywróciła dwa kontrakty eksportowe po styczniowym zamrożeniu przez nowego szefa Pedro Tellechea: średnioterminowy kontrakt z Hangzhou Energy i kolejny z portugalskim Adinius Sociedade de Servicios. Transakcje wymiany ropy naftowej z Chevron, kubańską państwową spółką Cubametales i irańską Naftiran Intertrade Co (NICO) – oraz większość eksportu produktów ubocznych ropy naftowej – płynęły bez przerwy podczas zamrożenia. Dokumenty i dane pokazały, że w marcu PDVSA i jej spółki joint venture wysyłały łącznie 774 420 baryłek dziennie (bpd) ropy i paliwa, głównie do Chin. Chevron otrzymał od PDVSA i wyeksportował około 115 000 baryłek dziennie wenezuelskiej ropy ciężkiej do Stanów Zjednoczonych, co oznacza wzrost z około 80 000 baryłek dziennie w lutym.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 31 marca spadły o -3,7 mln baryłek, do 470,0 mln baryłek, prognozowano spadek o -2,3 mln baryłek. „Ogólnie rzecz biorąc, mieliśmy spadki ropy i produktów i myślę, że jest to korzystne dla rynku w połączeniu z niedawno ogłoszonymi cięciami wydobycia OPEC+” – powiedział Andrew Lipow, prezes Lipow Oil Associates w Houston.
 • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 31 marca wyniósł 89,6% (-0,7 pp t/t).
 • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -4,1 mln baryłek do 222,6 mln baryłek. Prognozowano spadek -1,7 miliona baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -3,6 mln baryłek do 113,1 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,4 mln baryłek.
 • Amerykański eksport ropy naftowej w tygodniu do 31 marca wyniósł 5,2 mln baryłek dziennie (+13% t/t). To drugi najwyższy poziom w historii.

Gaz ziemny

 • Sibur, największy producent i eksporter gazu płynnego (LPG) w Rosji, w ciągu ostatnich trzech miesięcy przekierował eksport do Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. To skutek unijnego na import produktów naftowych pochodzenia rosyjskiego od 5 lutego, pomimo że LPG nie zostało nim objęte. „Większość kupujących w Europie zrezygnowała z LPG firmy Sibur, więc firma była zmuszona szukać nowych kanałów dystrybucji” – powiedział jeden z handlowców. Dostawy LPG firmy z rosyjskiego bałtyckiego portu Ust-Ługa do krajów UE i Wielkiej Brytanii w pierwszym kwartale 2023 roku spadły do 15% całości eksportu, czyli 33 tys. ton wobec 82% udziału w eksporcie w Q1 2022. Całkowity eksport LPG w Q1 2023 wyniósł 225 tysięcy ton, z czego ponad 85% trafiło do krajów Afryki, Bliskiego Wschodu oraz Azji i Pacyfiku
 • Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził zgodę na przekazanie firmie Shell 94,8 mld rubli (1,21 mld USD) w zamian za jej udziały w dalekowschodnim projekcie gazowym Sachalin-2. Rosyjska firma gazowa Novatek przekaże pieniądze firmie Shell, poinformował rosyjski dziennik „Kommiersant”. Novatek poinformował w poniedziałek, że złożył wniosek o nabycie udziałów w Sakhalin Energy, operatorze projektu skroplonego gazu ziemnego (LNG) Sakahlin-2. Shell posiadał 27,5% minus jedna akcja w projekcie. W czerwcu dekretem prezydenckim firma została przekształcona w podmiot rosyjski. Putin powiedział, że zażąda, aby Shell i dwie japońskie firmy handlowe Mitsui i Mitsubishi złożyły wniosek o utrzymanie swoich udziałów w projekcie, gdyby chciały. Moskwa zaprosiła firmy zainteresowane przejęciem udziałów Shella – a także porzuconych przez Exxon Mobil udziałów w siostrzanym projekcie Sakahlin-1 – do składania wniosków do rządu. Shell, który w pierwszym kwartale ubiegłego roku zaksięgował utratę wartości związaną z Sachalinem-2 w wysokości 1,6 miliarda dolarów, powiedział, że we wrześniu powiedział władzom rosyjskim, że nie będzie ubiegał się o akcje dostępne do sprzedaży w ramach tego procesu.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 101,7 mld stóp sześciennych (-2,4 bcfd mniej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 95,2 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2023 wynosi średnio 99,9 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,20% m/m). Rekord produkcji wynosi 100,4 bcfd i padł w styczniu 2023.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w kwietniu 2023 wynosi średnio 13,9 bcfd (+5,3% m/m). Dotychczasowy rekordowy przepływ miał miejsce w marcu 2023 roku i wynosił 13,2 bcfd.Siedem dużych amerykańskich zakładów eksportujących LNG może zamienić około 13,8 bcfd gazu w LNG.

Energia odnawialna

 • Japonia ma zrewidować swoją strategię wodorową do końca maja z ambitnym celem zwiększenia rocznej podaży do 12 milionów ton do 2040 r. Powołując się na ogromne inwestycje w wodór w Stanach Zjednoczonych i Europie, Kishida powiedział, że Japonia przyspieszy wdrażanie łańcuchów dostaw we współpracy z Australią, Bliskim Wschodem i Azją. Obecnym celem Japonii jest zwiększenie rocznych dostaw wodoru do około 3 milionów ton w 2030 roku z 2 milionów ton obecnie, które są wykorzystywane głównie przez rafinerie ropy naftowej, oraz zwiększenie tej liczby do 20 milionów ton w 2050 roku.
 • Kanadyjski rząd podpisze w środę memorandum o porozumieniu z niemiecką firmą Heidelberg Materials, aby pomóc w opracowaniu obiektu do wychwytywania emisji dwutlenku węgla z produkcji cementu w Lehigh. Premier Justin Trudeau w dużej mierze polega na planach wychwytywania dwutlenku węgla dla obiektów w Albercie w celu wychwytywania i składowania pod ziemią węgla wytwarzanego przez przemysł ciężki prowincji zachodniej Kanady, w tym ropę i gaz, nawozy i cement. Ottawa dąży do ograniczenia krajowych emisji gazów cieplarnianych o 40% -45% w stosunku do poziomu z 2005 roku do 2030 roku.
 • Low Carbon należący do Exxon Mobil Corp ma potencjał do generowania setek miliardów dolarów przychodów i przewyższenia tradycyjnej ropy i gazu firmy już za dziesięć lat, powiedział dyrektor generalny Darren Woods. „Ta działalność będzie wyglądać nieco inaczej niż podstawowa działalność Exxon Mobil. Będzie miał znacznie bardziej stabilny lub mniej cykliczny profil” — obiecał Dan Ammann, prezes jednostki Low Carbon Business Solutions w Exxon. Exxon jest jedną z najbardziej skoncentrowanych na ropie i gazie firm wśród zachodnich producentów ropy, a strategia ta przyniosła inwestorom rekordowe zyski w zeszłym roku, gdy ceny paliw kopalnych gwałtownie wzrosły. Plany transformacji energetycznej opierają się głównie na redukcji emisji dwutlenku węgla z własnych operacji, na których wdrożenie Exxon wyda 10 miliardów dolarów do 2027 roku. Exxon zajmuje się wychwytywaniem dwutlenku węgla, wodorem i biopaliwami, które według szacunków mają łączny potencjał 6,5 biliona dolarów do 2050 r.
 • Indie planują zwiększyć zainstalowaną moc ze źródeł odnawialnych i jądrowych dp 500 GW w 2030 roku, w 2022 roku nie osiągnęli celu zainstalowanych mocy odnawialnych i atomowych na poziomie 175 GW.

Uran

 • Rio Tinto kupi akcje o wartości 319 mln AUD (216,54 mln USD) w Energy Resources of Australia (ERA) aby pomóc sfinansować koszty rehabilitacji związanej z dawną kopalnią uranu Ranger. Rio Tinto, większościowy udziałowiec ERA, który jest właścicielem i operatorem kopalni Ranger, znalazł się pod presją, by sfinansować koszty oczyszczania.Miejsce to otoczone jest lasem deszczowym Parku Narodowego Kakadu. Koszty rehabilitacji szacuje się na 1,6 do 2,2 miliarda dolarów australijskich. ERA ma nadzieję zebrać do 369 milionów dolarów australijskich w ramach oferty uprawnień, przy czym oczekuje się, że Packer & Co i Zentree Investments Ltd również przyczynią się do pozyskania kapitału. Kopalnia uranu i planowana rozbudowa pobliskiej koncesji na wydobycie uranu Jabiluka były celem jednych z największych protestów środowiskowych w całej Australii w 1998 roku, w tym ośmiomiesięcznej blokady i 500 aresztowań, po tym, jak miejscowi rdzenni mieszkańcy Mirarr wyrazili sprzeciw. Rząd Australii udokumentował ponad 200 incydentów środowiskowych w kopalni w latach 1979-2003. Udziały Rio Tinto w ERA może wzrosnąć do 89,1% z 86,3% obecnie po zakończeniu pozyskiwania kapitału. ERA wyemituje akcje po cenie 0,02 AUD za sztukę w ramach oferty uprawniającej, co stanowi 90,2% zniżki w stosunku do ostatniego zamknięcia akcji na poziomie 0,205 AUD.

Węgiel

 • Indyjski rok podatkowy zakończony w marcu 2023 przyniósł produkcję nergii w kraju na poziomie 1591,11 mld kilowatogodzin (kWh) czyli +11,5% r/r. Większość tego prądu, 1162,91 mld kWh, pochodziłoz elektrowni opalanych węglem, których produkcja wzrosła o +11,2% r/r. Udział elektrowni węglowych w produkcji prądu w Indiach wzrósł do 73,1%. Oczekuje się, że w nowym roku podatkowym, który rozpoczął się 1 kwietnia, indyjskie elektrownie będą spalać o około 8% r/r więcej węgla. Indyjska centralna władza elektryczna szacuje, że 1 milion kWh energii wyprodukowanej z węgla generuje 975 ton dwutlenku węgla, podczas gdy ta sama ilość energii wytworzonej z gazu wytwarza 475 ton.Elektrownia opalana węglem brunatnym, znana jako węgiel brunatny, emituje 1280 ton na każdy 1 mln kWh. Elektrownie w Indiach odpowiadały za 3,4% szacunkowej globalnej emisji CO2 w 2022 roku wynioszącej 33,8 mld ton.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Złoto

 • Dzięki słabszym niż oczekiwano danym gospodarczym zwiastuje to, że FED będzie w rzeczywistości bliżej końca swojego cyklu podnoszenia stóp procentowych, a wraz z dolarem widzieliśmy spadek rentowności, co nadal sprzyja wyższej cenie złota” – powiedział David Meger, dyrektor handlu metalami w High Ridge Futures. Rynki widzą obecnie około 40% szans na podwyższenie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA o ćwierć punktu bazowego w maju, z około 60% szansą na utrzymanie stóp procentowych bez zmian.
 • Teraźniejszość budzi obawy co do zdrowej ekspansji gospodarczej, ponieważ działalność produkcyjna w Chinach, strefie euro i USA zwolniła w zeszłym miesiącu” – powiedział Tamas Varga z maklera naftowego PVM.
 • UBS przewiduje, że do końca marca 2024 r. ceny złota przekroczą swój rekordowy poziom i osiągną poziom $2200/oz.

Miedź

 • Decyzja OPEC+ o ograniczeniu produkcji zwiększyła obawy o spadek popytu i wzrost inflacji, co przełożyło się na cenę miedzi.
 • Widzimy, że metale pozostają wrażliwe na rozczarowujące zmiany makroekonomiczne w perspektywie krótkoterminowej, ale rosnące zakłócenia w dostawach i niższe zapasy powinny nadal chronić przed spadkiem” – powiedział Soni Kumari, dyrektor ds.strategii w ANZ Research.
 • Globalny wskaźnik dyspersji miedzi od Earth-i, będący miarą aktywności hut, spadł w marcu do 46,8 z 49,5 w lutym, co jest największym spadkiem miesiąc do miesiąca od 10 miesięcy. Miara 50 punktów wskazuje, że huty funkcjonują na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Regionalne wskaźniki dyspersji w Ameryce Północnej i Południowej gwałtownie spadły do średnich odpowiednio 31,5 i 44,6.
 • Poprawa chińskiego popytu prawdopodobnie zostanie zrównoważona przez obawy kredytowe w USA i Europie, silną podaż w kopalniach i rosnącą chińską produkcję miedzi rafinowanej. Spodziewamy się ograniczonego wzrostu cen w drugiej połowie 2023 roku” – stwierdzili analitycy z BNP Paribas.
 • Rosnący popyt (na miedź) ze strony pojazdów elektrycznych, wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych oraz magazynowania i przesyłu energii już kompensuje spowolnienie na rynku nieruchomości w Chinach i spowolnienie gospodarcze na Zachodzie” — powiedział Ole Hansen, strateg Saxo Bank. Hansen prognozuje wzrost cen miedzi powyżej rekordowych $10 845/t w drugiej połowie 2023 r.: „Perspektywa coraz bardziej napiętego rynku miedzi w nadchodzących latach będzie motorem napędowym”.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Media azjatyckie donoszą, że Chiny rozważają wprowadzenie zakazu eksportu niektórych technologii magnesów ziem rzadkich w posunięciu, które zniweczyłoby przewagę Stanów Zjednoczonych na arenie zaawansowanych technologii.
 • Szwecja, Republika Południowej Afryki i Australia przodują w dążeniu do przekształcenia stosów odpadów kopalnianych i produktów ubocznych w pierwiastki ziem rzadkich niezbędne dla zielonej rewolucji energetycznej, mając nadzieję na znaczne zmniejszenie zależności od dostaw z Chin. Sześć zaawansowanych projektów poza Chinami, w tym jeden obsługiwany przez szwedzkiego górnika rudy żelaza LKAB, jest obecnie rozwijanych w celu wydobywania materiałów z gruzu wydobywczego lub produktów ubocznych. Australijski Uniwersytet RMIT szacuje, że w 325 złożach piasków mineralnych na całym świecie znajduje się 16,2 miliona ton niewykorzystanych pierwiastków ziem rzadkich, podczas gdy amerykańskie Narodowe Laboratorium Idaho twierdzi, że każdego roku 100 000 ton pierwiastków ziem rzadkich trafia do odpadów z produkcji samego kwasu fosforowego. Sześć projektów, zajmujących się przetwarzaniem materiału z piasków mineralnych, nawozami i rudą żelaza, ma na celu wydobycie ponad 10 000 ton kluczowych pierwiastków, tlenku neodymu i prazeodymu (NdPr), do 2027 r., co pokryje ~8% oczekiwanego zapotrzebowania na te surowce niezbędne do wytwarzania magnesów trwałych do zasilania silników elektrycznych i turbin wiatrowych. Odzyskiwanie pierwiastków ziem rzadkich z odpadów jest znacznie szybsze niż tworzenie nowych projektów od podstaw.Uruchomienie nowej kopalni, którą państwowy LKAB planuje rozwinąć na największym znanym w Europie złożu tlenków metali ziem rzadkich, może zająć nawet 15 lat. Z kolei projekt izolacji pierwiastków ziem rzadkich z produktów ubocznych z dwóch istniejących kopalni rudy żelaza w północnej Szwecji ma się rozpocząć za cztery lata. Surowiec z początkowego etapu przeróbki rudy żelaza, który obecnie deponowany jest w tamie poflotacyjnej, zostanie zatrzymany i przejdzie dalsze etapy obróbki. „Chcemy mieć pewność, że wydobywamy jak najwięcej wartości, a kiedy dochodzimy do krytycznych minerałów, mamy je już w naszych rudach” – powiedział David Hognelid, dyrektor ds. strategii LKAB ds. Produktów specjalnych. Oprócz pierwiastków ziem rzadkich firma będzie wydobywać z odpadów fosfor na nawozy, fluor i gips. W Afryce Południowej firma Rainbow Minerals planuje również przetwarzać stosy odpadów z wieloletniego wydobycia fosforanów. największy taki projekt ma miejsce w Australii, gdzie producent piasków mineralnych Iluka przygotowuje się do przetworzenia 1 miliona ton składowanych produktów ubocznych, które gromadzą się w zakładzie w Eneabba od lat 90. Rafineria metali ziem rzadkich ma zostać uruchomiona w 2025 roku, a wraz z powiązaną infrastrukturą ma kosztować od 1 miliarda dolarów australijskich do 1,2 miliarda dolarów australijskich (~700 mln USD). Kluczowym elementem opłacalności nowych projektów jest technologia opracowana w celu oddzielenia pierwiastków ziem rzadkich. Rainbow Minerals użyje nowego procesu opracowanego przez amerykańską firmę K-Technologies, opartego na chromatografii jonowej, która jest powszechna w przemyśle farmaceutycznym i innych sektorach. LKAB będzie wysyłał swój materiał do separacji do norweskiej firmy REEtec, w której jest największym udziałowcem.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Earth-i podało, że globalny wskaźnik dyspersji niklu spadł w marcu do 46,8 z 49,1 w lutym z powodu słabego popytu. W chińskim sektorze surówki niklowej (NPI) pod koniec marca 10 z 31 działających zakładów było nieaktywnych. Aktywność w pozostałych częściach świata nadal spadała poniżej dwuletniej średniej wynoszącej 50, z wyjątkiem sektora NPI w Indonezji.
 • Eksport stali z Indii spadł do najniższego poziomu od pięciu lat w roku fiscalnym zakończonym w marcu 2023. Eksport wyniósł 6,7 mln ton (-50,2% s/s). Ogólnie rzecz biorąc, produkcja stali surowej w Indiach osiągnęła rekordowy poziom 125,32 mln ton w sezonie 2022/23 (+4,2% s/s). Całkowite zużycie gotowej stali wyniosło 119,17 mln ton w sezonie 2022/23 (+12,7% s/s).

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki. W kwietniu 2023 nie będzie zbyt wielu programów, szczegóły publikacji w kwietniu znajdują się tutaj.

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *