aktualności – 2 września 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

W dzisiejszych aktualnościach:

cukier

kakao

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

metale przemysłowe

Cukier

 • Zatwierdzenie przez Indie w tym tygodniu zachęt eksportowych na sezon 2019/20 miało duży negatywny wpływ na rynek cukru, powiedzieli dealerzy. Istniała jednak niepewność, czy obecny poziom cen pozwoliłby na wywóz pełnych 6 milionów ton kwalifikujących się w ramach programu. Mimo to słabość rupii indyjskiej spotęgowała obawy dotyczące możliwości masowego eksportu, powiedzieli dealerzy. Niedawne osłabienie waluty brazylijskiej wywarło również presję na rynek, ponieważ może zachęcać producentów do sprzedaży towarów denominowanych w dolarach, takich jak cukier i kawa. Brazylijski przemysł etanolowy chce zdobyć część chińskiego rynku etanolu, ponieważ naród azjatycki celuje w 10% mieszankę benzyny z biopaliwem, ale krótkoterminowy skok eksportu jest mało prawdopodobny.

Kakao

 • Międzynarodowa Organizacja Kakao (ICCO) w piątek zmniejszyła o połowę swoją prognozę globalnej nadwyżki kakao w sezonie 2018/19, ponieważ wzrost mielenia, będący wskaźnikiem popytu, przegoni wzrost produkcji. w sezonie 2018/19, który potrwa od października do września, nadwyżka wyniesie 18 000 ton, w porównaniu z poprzednią prognozą 36 000 ton. ICCO zwiększyło swoje światowe szacunki dotyczące mielenia o 33 000 ton do 4,783 mln ton. Produkcja w Afryce, która stanowi trzy czwarte światowego kakao, wzrosła o 6% do 3,701 milionów ton, w tym 2,2 miliona ton z Wybrzeża Kości Słoniowej, największego światowego producenta kakao.

Wieprzowina i wołowina

 • Chiny stwierdziły, że spór handlowy ze Stanami Zjednoczonymi nie wpłynie na podaż wieprzowiny w kraju azjatyckim, podała w piątek telewizja państwowa, powołując się na urzędnika w ministerstwie rolnictwa. „Ilość amerykańskiego importu wieprzowiny stanowi mniej niż 0,2% chińskiej produkcji, a spór handlowy ze Stanami Zjednoczonymi nie ma wpływu na podaż wieprzowiny i ceny wieprzowiny w Chinach”, powiedział Xin Guochang z biura ds. Hodowli i weterynarii w Ministerstwie Rolnictwa i Spraw Wsi. Chiny, największy na świecie konsument wieprzowiny i producent wieprzowiny, wyprodukowały 54,04 mln ton wieprzowiny w 2018 roku. INTL FCStone, pośrednik i firma doradcza, oszacował, że liczba ta spadnie do 38 mln ton w 2019 r. i 34 mln ton w 2020 r., Ponieważ Chiny nadal walczą o kontrolę nad afrykańskim pomorem świń. Import wieprzowiny w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy wzrósł o 36% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej do 1 miliona ton.

Ropa i gaz

 • Zarząd saudyjskiego Aramco ustalił, że umieszczenie na NYSE giganta energetycznego w Nowym Jorku niesie ze sobą zbyt wiele prawnych ryzyk, aby uczynić go realistyczną opcją, chociaż powiedzieli, że ostateczna decyzja należy do księcia Arabii Saudyjskiej. Nowy Jork oferuje największą bazę inwestorów na świecie, niezbędną do debiutu giełdowego, który ma przyciągnąć nawet 100 miliardów dolarów, co może okazać się trudne do pozyskania dla innych giełd. Prezydent USA Donald Trump wezwał królestwo do umieszczenia spółki na giełdzie w Nowym Jorku. zarząd złożony z ministrów rządu i dyrektorów Aramco doszedł do wniosku na sierpniowym spotkaniu, że amerykańska giełda nie będzie brana pod uwagę „dopóki Aramco nie zostanie zaoferowana suwerenna immunitet, który chroni ją przed wszelkimi działaniami prawnymi. „Jest to oczywiście trudne, jeśli nie niemożliwe”. Saudyjscy urzędnicy twierdzą, że nowojorski proces ujawniania informacji i złożone regulacje mogą legalnie ingerować w suwerenność rządu saudyjskiego, który pozostałby głównym udziałowcem Aramco, prawdopodobnie zachowując 95% udziałów. Cztery źródła podały, że Riyadh i Londyn były głównymi opcjami.
 • Podczas gdy sankcje USA wobec irańskiego przemysłu naftowego zmniejszyły eksport ropy naftowej członka OPEC o ponad 80%, sprzedaż produktów naftowych z Islamskiej Republiki utrzymuje się na wysokim poziomie prawie 500 milionów USD miesięcznie, jak wskazują dane dotyczące wysyłki i obliczenia Reutersa. Firma konsultingowa FGE szacuje, że eksport produktów Iranu wynosi 400 000-500 000 baryłek dziennie, Iran eksportował w sierpniu ponad 230 000 bpd oleju opałowego, wszystkie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
 • Wyższa podaż z Iraku i Nigerii przeważyła nad ograniczeniami ze strony największego eksportera Arabii Saudyjskiej i stratami spowodowanymi przez sankcje USA wobec Iranu, co zaowocowało wzrostem produkcji ropy z krajów OPEC w sierpniu, po raz pierwszy w 2019 roku. Sondaż wykazał, że 14-osobowa organizacja krajów eksportujących ropę naftową pompowała 29,61 miliona baryłek dziennie.
 • System gazowy w Wielkiej Brytanii został zaopatrzony w nadwyżkę o 41,3 miliona metrów sześciennych (mln m3), przy oczekiwanym popycie na poziomie 123,1 mln m3 i podaży na poziomie 164,4 mln m3, według danych National Grid. Norweski operator Gassco wykazał, że export gazu do Wielkiej Brytanii z Norwegii wzrósł o 14–42 mln m3 dziennie w porównaniu z piątkowym exportem. Tankowiec Al Ghuwairiya dostarczył ładunek katarskiego LNG do terminalu w niedzielę, a tankowiec katarski Al Mafyar spodziewany jest w tym tygodniu.
 • Niezależny rosyjski producent Irkutsk Oil Co, znany pod rosyjskim akronimem INK, wkroczył na chiński rynek skroplonego gazu ziemnego (LPG), przepychając się z krajami Bliskiego Wschodu w poszukiwaniu lukratywnego przyczółku. Chiny są jednym z największych na świecie importerów i odbiorców paliwa. Kluczowymi dostawcami do tego kraju są Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Kuwejt i Arabia Saudyjska, które łącznie odpowiadają za ponad 60% chińskiego importu LPG. Rosja jest jednym z największych eksporterów ropy do Chin i ma zamiar uruchomić gazociąg eksportowy łączący oba kraje do końca tego roku. Pomimo wcześniejszych prób Sibur i Gazpromu Neft, jak dotąd wysokie koszty logistyki zapobiegały regularnemu eksportowi LPG do Chin.
 • Stany Zjednoczone, Polska i Ukraina uzgodniły w sobotę zacieśnienie współpracy w zakresie bezpiecznych dostaw gazu w regionie, który nadal zależy od Rosji. „Pomagamy Polsce zmniejszyć jej zależność od rosyjskiego gazu”, sekretarz energetyczny USA Rick Perry powiedział na konferencji prasowej w Warszawie po spotkaniu z przedstawicielami Polski i Ukrainy. Urzędnik polskiego rządu odpowiedzialny za infrastrukturę energetyczną, Piotr Naimski, powiedział, że Polska, która w ostatnich latach zwiększyła zakupy skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych, będzie w stanie wysłać na Ukrainę sześć miliardów metrów sześciennych począwszy od 2021 r. w porównaniu z obecną zdolnością 1,5 mld m3. „Dołożymy wszelkich starań, aby zdywersyfikować dostawy gazu na Ukrainę, która jest teraz całkowicie zależna od dostaw rosyjskich”.
 • Według raportu rządowego opublikowanego w sobotę, tempo wzrostu zużycia gazu ziemnego w Chinach spadnie do około 10% w 2019 r., z 17,5% wzrostu w ubiegłym roku.

Metale przemysłowe

 • Indonezja powiedziała w poniedziałek, że zatrzyma eksport rudy niklu od 1 stycznia 2020 roku, dwa lata wcześniej niż początkowo planowano, ponieważ przyspiesza wysiłki w celu przetworzenia więcej zasobów we własnym zakresie. Bambang Gatot Ariyono, dyrektor generalny ds. Węgla i Minerałów w Ministerstwie Energii i Zasobów Mineralnych, powiedział, że zakaz będzie miał zastosowanie do wszystkich gatunków rudy niklu i nakazał eksporterom zaprzestanie wysyłek od tej daty, niezależnie od podpisanych umów. Goldman Sachs powiedział w notatce w niedzielę, że spodziewa się że londyńskie ceny niklu osiągną 20 000 $ za tonę w ciągu trzech miesięcy z powodu zakazu. Indonezja, największy na świecie producent rudy niklu, stanowił 26% globalnych dostaw rudy niklu w zeszłym roku. Zakaz eksportu rud boksytu i miedzi ma obowiązywać zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od stycznia 2022 roku.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info z Comparic24 dostępnego na YouTube’ie – w odcinku z 2 września:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *