aktualności – 25 marzec 2021

Dzisiejsze aktualności to spory zestaw informacji z wielu rynków, nierzadko przenikających się. Na pierwszy plan wysuwa się prócz mocno medialnego zatoru w Kanale Sueskim także pozew przeciwko Joe Bidenowi. A ciekawych danych jest znacznie więcej. Ze względu na czynniki zewnętrzne, nie mogę zrealizować dzisiaj programu 🙁

reklama:

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe.info 25 marzec 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

 • Wyoming, Luizjana i dwanaście innych Stanów w środę pozwały administrację Bidena w związku ze zmianami w leasingu nowych odwiertów ropy i gazu na ziemiach federalnych. Wyoming (czołowy amerykański producent ropy i gazu) i pozostałe Stany, zwróciły się do sądu federalnego o powstrzymanie Departamentu Spraw Wewnętrznych USA przed wprowadzeniem zakazu leasingu ziem federalnych pod wydobycie ropy i gazu. „Uważamy, że działania prezydenta są nielegalne i niezgodne z prawem, i zamierzamy pociągnąć go do odpowiedzialności za nie, aby upewnić się, że zyski, które osiągnęliśmy przez lata, aby pomóc chronić krajową ropę, gaz i energię, będą kontynuowane” powiedział w wywiadzie prokurator generalny Luizjany Jeff Landry. W sądzie będą dwie sprawy: od Wyoming oraz od koalicji 13 Stanów: Luizjana, Alabama, Alaska, Arkansas, Georgia, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Oklahoma, Teksas, Utah i Zachodnia Wirginia. Wszyscy mają republikańskich prokuratorów generalnych. Departament Spraw Wewnętrznych odmówił komentarza.
 • Jeden z największych kontenerowców na świecie zablokował Kanał Sueski w środę, wywołując „korek” statków po obu stronach Kanału. Wśród oczekujących na transfer statków jest co najmniej 10 tankowców z 13 mln baryłek ropy, a także 7 tankowców LNG. Przez Kanał Sueski przepływa około 1% światowego transferu ropy naftowej.
 • Amerykański Departament Rolnictwa powiedział w środę, że przeznaczy co najmniej $6 miliardów na pomoc drobnym rolnikom pokrzywdzonym przez pandemię, a także producentom żywności ekologicznej i innych specjalistycznych upraw. Agencja podała, że ​​zwiększy się również o około $5,6 miliarda płatności dla producentów bydła i plantatorów upraw, takich jak kukurydza i soja.

Kawa

 • Brazylijska firma konsultingowa Pharos twierdzi, że dotychczas marcowe deszcze w regionach produkujących arabikę w Brazylii są poniżej średniej z trzech i pięciu lat, co budzi obawy o wzrost ziaren w końcowej fazie rozwoju uprawy.
 • Według danych Europejskiej Federacji Kawy (ECF) zapasy zielonej kawy utrzymywane w głównych portach europejskich wzrosły o 1% w grudniu 2020 r.

Cukier

 • Oczekuje się, że eksport cukru ze środkowej części południa Brazylii spadnie o 3 miliony ton w sezonie 2021/22, który rozpocznie się w kwietniu, do 26,5 miliona ton. Nie bez znaczenia będzie przesunięcie eksportu soi z opóźnionych zbiorów oraz brak kontenerów w głównych portach eksportowych Ameryki Południowej.

Kakao

 • W bieżącym sezonie do portów Wybrzeża Kości Słoniowej do 21 marca przybyło 1,622 mln ton kakao (-0,1% s/s).
 • W ubiegłym tygodniu deszcze były poniżej średniej w większości regionów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, ale wilgotność gleby utrzymywała się na dobrym poziomie w okresie międzyplonów od kwietnia do września.

Soja

 • Chiński import soi w styczniu i lutym 2021 wyniósł 13,41 mln ton (-0,8% r/r). Import soi pochodzącej z Brazylii wyniósł w tym okresie 1,03 mln ton (-79,96% r/r), z kolei z USA wyniósł 11,9 mln ton (+95,08% r/r).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Rządy Niemiec, Polski i Czech zgodziły się, że zintensyfikowane polowanie na dziki jest potrzebne do zwalczania epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF) wśród dzikich zwierząt.
 • Chiny zgłosiły wybuch afrykańskiego pomoru świń w regionie Xinjiang. Na farmie mającej w hodowli 466 świń padło 280 sztuk. Pozostałe świnie zutylizowano.

Ropa naftowa

 • Chiński import ropy naftowej w okresie styczeń – luty 2021 nie zmienił głównych dostawców. Pierwsze miejsce dzierży Arabia Saudyjska z ponad 15,06 mln ton (+2,15% r/r), drugie miejsce Rosja z ponad 13,93 mln ton (-0,86% r/r). Irak dostarczył ponad 10,04 mln ton (-5,44%), Oman ponad 7,78 mln ton (+30,21% r/r), Angola ponad 6,74 mln ton (+6,84% r/r), Zjednoczone Emiraty Arabskie ponad 5,24 mln ton (+61,1% r/r), Brazylia ponad 4,88 mln ton (-36,27% r/r), a Stany Zjednoczone 3,42 mln baryłek (w styczniu i lutym 2020 nie były źródłem ropy dla Chin). Część dostaw pochodzących z Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Malezji to tak naprawdę ropa naftowa z Iranu, obchodzącego w ten sposób amerykańskie sankcje. Sumaryczny import ropy naftowej przez Chiny w styczniu i lutym 2021 wzrósł o +4,1% r/r.
 • Zgodność OPEC + z cięciami wydobycia ropy w lutym wzrosła do 113% – czyli o 10 punktów procentowych więcej niż w styczniu 2021. Z czego kraje OPEC miały zgodność 124% (włącznie z dobrowolnymi cięciami Arabii Saudyjskiej), w krajach poza OPEC zgodność wynosiła 94%.
 • Equinor i partnerzy Vaar Energi, Idemitsu Petroleum i Neptune Energy dokonali w tym roku największego odkrycia ropy na norweskim szelfie kontynentalnym. Szacuje się, że odkrycie w pobliżu pola Fram na Morzu Północnym zawiera od 75 do 120 milionów baryłek ekwiwalentu ropy, który można wydobyć.
 • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły, o +1,9 mln baryłek, do 500,8 mln baryłek (+0,38% t/t), prognozowano spadek o -0,27 mln baryłek.

Gaz ziemny

 • VinaCapital, jedna z największych firm inwestycyjnych w Wietnamie, poinformowała w poniedziałek, że wspólnie ze swoim południowokoreańskim partnerem strategicznym GS Energy zainwestuje do $3 miliardów w kompleks energetyczny zasilany LNG. Pierwsza faza kompleksu o mocy 3000 megawatów w południowej prowincji Long An powinna zacząć działać od końca 2025 r. Stwierdzono, że Stany Zjednoczone, jako główny producent LNG, będą jednym „prawdopodobnym źródłem” LNG dla kompleksu. W 2020 roku LNG odpowiadało za 13% energii elektrycznej w kraju. Wg rządowych planów w 2030 roku ma to odpowiadać za 21% produkowanego prądu, a w 2045 roku ma być źródłem 24% energii elektrycznej w Wietnamie.
 • Rosja podała, że jej projekty LNG będą konkurencyjne przy cenie $3,7/mmBtu. To dość niska cena, choć oczywiście rynki spotowe w Azji w 2020 roku notowały niższe wyceny. Plany Rosji to zwiększenie produkcji LNG z 31 mln ton w 2020 roku do 140 mln ton w 2035 roku, zwiększając swój udział w rynku do 20%.
 • Niemiecki import gazu w styczniu wyniósł 15 mld m3 (+6,8% r/r).
 • Niemieckie magazyny gazu w ubiegłym tygodniu były zapełnione w 26% (-47 pp r/r).
 • Rosyjski Gazprom zwiększył swoje rezerwy gazu ziemnego o ponad 480 miliardów m3 w 2020 roku. To więcej niż Gazprom wyprodukował w 2020 roku: 452,6 mld m3.
 • Eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) z Egiptu wzrósł do 1,6 miliarda m3 w Q4 2020. Kraj chce zwiększyć moce eksportowe do 12,5 mln ton
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 97,6 mld stóp sześciennych (-3,3 mld stóp3 mniej niż piątkowe prognozy), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 97,5 bcfd (-0,9 mld stóp3 mniej niż piątkowe prognozy).
 • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w marcu 2021 to 91,1 mld stóp sześciennych (+5,32% m/m) dziennie gazu ziemnego.
 • Przepływ gazu do terminali eksportowych w marcu wynosi średnio 10,6 bcfd, co oznacza, że w zasadzie osiągnięto limit infrastrukturalny dla eksportu wynoszący 10,5 bcfd. Nadwyżka jest konsumowana przez terminale eksportowe.

Energia odnawialna

 • RWE podjęła decyzję inwestycyjną dotyczącą projektu morskiej farmy wiatrowej w Sofii o wartości $4,1 miliarda. Projekt o mocy 1,4 gigawata, który ma być zlokalizowany 195 kilometrów od północno-wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii, reprezentuje największą morską farmę RWE i ma zostać ukończony do Q4 2026 roku. Siemens Gamesa, największy na świecie producent morskich turbin wiatrowych, dostarczy 100 swoich 14-megawatowych turbin do tego projektu.

Węgiel

 • Ze względów bezpieczeństwa, dostawy węgla do australijskiego portu Newcastle (największy na świecie port eksportowy węgla) koleją zostały wstrzymane. Powodem są ulewy i powodzie, które nawiedziły region. Może to opóźnić eksport węgla. W 2020 roku Chiny odbierały 27,55 mln ton węgla z Newcastle (-27,85% r/r), Japonia 65,43 mln ton (-1,31% r/r), Korea Południowa 22,95 mln ton (-1,63% r/r), Tajwan 20,95 mln ton (-4,77% r/r). Sumaryczny eksport węgla z Newcastle w 2020 roku wyniósł 160,03 mln ton (-3,36% r/r).
 • Z powodów pogodowych firma Yancoal poinformowała, że zawiesiła działalność w swoich kopalniach Mount Thorley Warkworth i Stratford Duralie.
 • Brytyjski EDF poinformował, że zamknie swoją elektrownię węglową West Burton A w Nottinghamshire we wrześniu 2022 roku – czyli dwa lata przed rządowym terminem wycofania węgla jako źródła energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii.
 • Coal India Ltd – największa na świecie spółka wydobywająca węgiel – zapowiada „agresywne” wejście w branżę solarną. Firma chce rozpocząć produkcję paneli słonecznych – wg nich nikt nie produkuje paneli słonecznych w Indiach.

Kamienie szlachetne

 • Rosyjski producent diamentów Alrosa zdecydował się przedłużyć swoje długoterminowe kontrakty na dostawy surowca diamentowego do drugiego kwartału tego roku po przerwie w działalności związanej z pandemią.

Platyna i pallad

 • Rosyjski producent metali Nornickel zamknął zakład metalurgiczny na pograniczu Rosji z Norwegią i Finlandią, który był głównym źródłem emisji dwutlenku siarki w tym regionie. Spółka chce zmodernizować zakład, by stał się nowoczesną rafinerią miedzi o wydajności 150 tysięcy ton rocznie, spełniającą najostrzejsze normy środowiskowe.

Metale przemysłowe

 • Wg World Steel Association światowa produkcja stali surowej wzrosła w lutym do 150,2 mln ton (+4,1% r/r). Chiny w lutym wyprodukowały 83 mln ton (+10,9% r/r) – pamiętajmy że luty 2020 to był miesiąc pandemii w Chinach, gdy wiele przemysłowych branż wstrzymało pracę po przedłużeniu „wolnego” po chińskim nowym roku.
 • Produkcja stali surowej w Chinach osiągnie szczyt na poziomie około 1,16 miliarda ton w 2025 r. W 2020 roku Chiny odpowiadały za 57% globalnej produkcji stali z rekordowym 1,065 mld ton surowej stali.
 • Awaria w zakładzie Murrin Murrin w Australii należącym do Glencore obniży wydajność produkcji. Fabryka przetwarza rudy niklu i kobaltu, w 2020 roku wyprodukowała 36400 ton niklu i 2900 ton kobaltu.
 • Prognozuje się, że globalny popyt na aluminium przewyższy wzrost podaży o 0,3% w 2021 r. i wzrośnie do 2,9% w 2022 r.
 • International Aluminium Institute (IAI) pokazało, że globalna produkcja aluminium w lutym wyniosła 5,203 mln ton (-9,15% m/m). Spadek podaży jest spowodowany przede wszystkich chińskim nowym rokiem.
 • Pracownicy chilijskiej kopalni miedzi Los Pelambres należącą do Antofagasty przyjęli ofertę kontraktu i zrezygnowali z potencjalnego strajku.70,65% związkowców było za przyjęciem propozycji Antofagasty. Los Pelambres wyprodukował 372 100 ton miedzi w 2020 r.

Omówienie aktualności

Niestety w dniu dzisiejszym nie będzie programu.

 

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *