Zaczynamy nowy miesiąc, który przynosi nam potężną garść informacji surowcowych z całego świata, a także odświeżoną formułę programu Surowcowe info w Comparic24, który od dzisiaj zaczyna się o godzinie 13:30, dni emisji pozostają bez zmian: poniedziałek i środa. W związku ze skróceniem programu jedynie część informacji z publikowanych aktualności będzie omówiona na wizji.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
USDA
Otrzymaliśmy świeżutkie informacje dotyczące zapasów zbóż w USA, oto one:
W dzisiejszych aktualnościach:
wieprzowina, wołowina oraz drób
Ogólne informacje
- Glencore wstrzymuje decyzję o wypłacie dywidendy (w kwocie $2,6 mld) do sierpnia. Wynika to z rosnącego zagrożenia pandemią koronawirusa, która już teraz ogranicza funkcjonowanie przemysłu i usług na całym świecie.Glencore rozszerzył również swoje obecne linie kredytowe w celu ochrony struktury kapitału i generowania wolnych przepływów pieniężnych. Zdaniem firmy w tej chwili, mimo ograniczenia produkcji w niektórych krajach, nie istnieje ryzyko znaczącego zakłócenia wydobycia i eksportu produktów spółki.
Cukier
- Dwóch największych dystrybutorów paliw w Brazylii powiedziało w poniedziałek, że ograniczają ilość etanolu (produkowanego z trzciny cukrowej), który kupią od lokalnych dostawców, aby dostosować się do spadku popytu na paliwo w związku z pandemią koronawirusa w największej gospodarce Ameryki Łacińskiej.
Kakao
- Eksport półproduktów kakaowych z Wybrzeża Kości Słoniowej w okresie od października 2019 do lutego 2020 spadł o 22% rok do roku do 147 431 ton, podczas gdy eksport ziaren kakaowych spadł o 3,5% do 914 680 ton, wynika z wstępnych danych portowych. Przyjazdy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej osiągnęły 1.645 milionów ton między 1 października a 29 marca, co oznacza spadek o 1,7% w porównaniu z tym samym okresem sezonu 2018/19. Zawieszono też możliwość dokonywanie zakupów przez Cargill, Barry Callebaut i kilku innych handlowców kakao, po stwierdzeniu przekroczenia przez nich maksymalnego eksportu zakontraktowanego na bieżący sezon.
Pszenica
- Państwowa ukraińska firma zbożowa DPZKU poinformowała, że ma w magazynach ponad 100 tysięcy ton pszenicy, którą może przeznaczyć na zaspokojenie popytu na krajowym rynku. Mąka i inne produkty pszeniczne są masowo wykupowane ze sklepów w związku z pandemią koronawirusa. Ukraińscy piekarze i młynarze zwrócili się w ubiegłym tygodniu do rządu o ograniczenie eksportu zboża i powiązanych produktów w celu utrzymania cen chleba na akceptowalnym poziomie. Rząd Ukrainy chce ograniczyć eksport pszenicy do 20,2 mln ton w sezonie 2019/20 – dotychczas wyeksportowali już 18 mln ton pszenicy.
Kukurydza
- Farmerzy w USA planują obsiać rekordowe 96,990 mln akrów kukurydzą w tym roku. Warto podkreślić, że dane USDA pochodzą sprzed gwałtownego wzrostu zachorowań na koronawirusa w USA. Pandemia może ograniczyć dostępność pracowników sezonowych, która przełoży się na wielkość obsianego areału.
Ryż
- Filipiny chcą zaimportować 300 tysięcy ton ryżu, by zwiększyć lokalne zapasy na czas walki z pandemią koronawirusa. Kraj ten w 2019 roku był największym importerem ryżu z wolumenem 2,9 mln ton. Zdaniem urzędników Filipiny posiadają wystarczające ilości ryżu na cztery miesiące, ale te liczby uwzględniają nadchodzące lokalne zbiory i już zaplanowany import. Jednocześnie Wietnam i Kambodża nakładają ograniczenia eksportowe aby zapewnić lokalne bezpieczeństwo żywnościowe podczas kryzysu.
Soja
- Farmerzy w USA planują obsiać rekordowe 83,510 mln akrów soją w tym roku. Warto podkreślić, że dane USDA pochodzą sprzed gwałtownego wzrostu zachorowań na koronawirusa w USA. Pandemia może ograniczyć dostępność pracowników sezonowych, która przełoży się na wielkość obsianego areału.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Chiny nie zatwierdziły w 2020 roku żadnych nowych zakładów mięsnych w Brazylii do produkcji eksportowanego do Chin mięsa ze względu na pandemię koronawirusa. Chiny są największym nabywcą brazylijskiej wołowiny, wieprzowiny i drobiu. Jednocześnie wciąż jest możliwy eksport z już zatwierdzonych zakładów.
- Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) poinformowała, że Papua Nowa Gwinea wykryła pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń w dystrykcie Mendi Munihu w prowincji Southern Highlands. Zmusiło to do likwidacji 396 świń.
Ropa, gaz i węgiel
- Sprawująca prezydencję w OPEC Algieria starała się o zorganizowanie zebrania Rady Komicji Gospodarczej stowarzyszenia, jednak co najmniej cztery kraje (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt i Nigeria) oświadczyły, że nie widzą potrzeby takiego spotkania, którego celem było omówienie najniższych od 18 lat cen ropy na rynkach. Warto podkreślić, że obawy o spadający popyt zepchnęły ceny ropy WTI w fizycznych dostawach poniżej $10/baryłkę, a część szacunków mówi o spadku popytu nawet o ponad 30% w najbliższych miesiącach. Donald Trump i Władimir Putin podczas rozmowy telefonicznej ustalili, że urzędnicy z ministerstw energii omówią sytuację na rynku ropy.
- Shell zmniejsza wydobycie ropy naftowej o około 13% na skutek spadku popytu. Sumarycznie produkcja ropy przez spółkę w Q1 2020 może spaść o 4,5% w stosunku do Q4 2019. Wykorzystanie rafinerii ma wynosić od 80% do 84%, dostępne moce przerobowe szacuje się na 93-96%. Shell ogłosił też obniżenie wydatków o $5 mld (do $20 mld) i zawieszenie planu skupi akcji o wartości $25 mld by przetrwać kryzys na rynku naftowym.
- Iran poinformował o zatrzymaniu eksportu gazu ziemnego do Turcji, po terrorystycznym ataku na gazociąg w pobliżu granicy w Bazgranie. Atak miał miejsce po tureckiej stronie. Rurociąg dostarcza do Turcji 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie i był często atakowany przez kurdyjskich bojowników do czasu podpisania zawieszenia broni w 2013 roku. Naprawa i wznowienie eksportu powinno zająć od trzech do czterech dni.
Srebro
- <<Poniższa informacja jak i wykres oczywiście jest primaaprilisowym żartem 🙂 >>
Spadająca populacja wilkołaków i wampirów zmniejsza zapotrzebowanie na srebro wśród firm i osób prywatnych (zwanych łowcami) zajmujących się polowaniami. Istniejąca od 1860 roku rumuńska spółka Van Helsing SRL zajmująca się produkcją narzędzi i akcesoriów dla łowców od ponad 15 lat notuje spadek obrotów, a zatrudnienie z rekordowych 42 tysięcy pracowników w latach 30-tych XX wieku spadło do zaledwie 750 na koniec 2019. Polowanie na wilkołaki i wampiry konsumowało od 4% do 6% rocznej podaży srebra w ostatnich latach.
<<koniec żartu>>
Metale przemysłowe
- Zamknięcie na 21 dni (od 26 marca) RPA wpływa także na podaż rudy chromu, niezbędnego składnika stali nierdzewnej. Eksport tego surowca do Chin w 2019 roku wynosił 12,5 mln ton (83% całego chińskiego importu rudy chromu). Spółki wydobywcze tuż przed zamknięciem kraju wyzbyły się zapasów surowca, choć w niektórych przypadkach nie wystarczyło to na pokrycie zobowiązań. Samancor Chrome (roczna wydajność około 1,2 mln ton rudy żelazochromu) i Tharisa poinformowały swoich klientów o sile wyższej wstrzymującej wydobycie. Globalna podaż chromu szacuje się na 36 mln ton, samo RPA odpowiada za 23 mln ton – choć prognozy szacują w tym roku spadek do 21,5 mln ton.
- Lynas Corp, największy poza Chinami producent metali ziem rzadkich poinformował, że jego zakład w Malezji (zawieszony 23 marca) pozostanie w trybie konserwacji przez kolejne 2 tygodnie, po przedłużeniu ograniczenia ruchu w walce z pandemią koronawirusa przez władze kraju. Zakład przetwórczy w Malezji produkuje produkty wykorzystywane do wytwarzania magnesów trwałych, które są następnie wykorzystywane w urządzeniach medycznych, takich jak respiratory. Produkuje również lantan, stosowany w rafineriach ropy naftowej. Jednocześnie flagowa kopalnia w Australii, Mt Weld, będzie nadal działać z niezbędnym personelem.
- Operacje wydobywcze w południowej prowincji Surigao del Norte na Filipinach, w której znajduje się większość kopalni niklu w kraju, zostaną zawieszone od 1 kwietnia w ramach działań mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa koronawirusa. Nickel Asia Corp i Global Ferronickel Holdings Inc, dwaj najwięksi górnicy (ponad 50% wydobycia rudy niklu na Filipinach) i eksporterzy rudy niklu w Azji Południowo-Wschodniej otrzymali nakaz zawieszenia produkcji od filipińskiego rządu. Filipiny są alternatywnym źródłem dostaw rudy niklu dla Chin, która opiera się głównie na surowcach wyższej jakości z Indonezji. Indonezja zakazała eksportu nieprzetworzonej rudy niklu w tym roku.
- Największy chiński producent miedzi, Jiangxi Copper, powiedział, że ma zamiar wydobyć o 6% więcej rafinowanego metalu w 2020 roku niż w ubiegłym roku. Z kolei produkcja miedzi w Chile wzrosła w lutym o 8,3% do 451 580 ton.
- Ceny miedzi poniżej $5000/tonę są problematyczne dla niektórych producentów, m.in. dla KGHM-u, którego próg rentowności jest w przedziale $5100-$5200/tonę.
- Rio Tinto poinformowało, że zamknie jedną z linii produkcyjnych aluminium w swojej hucie w Tiwai w Nowej Zelandii (o wydajności 340 000 ton rocznie) na co najmniej 4 tygodnie.
- Vedanta Zinc International (spółka zależna Vedanta Resources) powiedziała, że do końca kwietnia zawiesi działalność w kopalni i rafinerii cynku Skorpion w Namibii. Zawieszenie działalności dotknie około 1500 pracowników, a wynika z awarii jakie miały miejsce w kopalni w ostatnich miesiącach. Spółka odpowiada za ponad 0,9% światowej podaży cynku.
Omówienie aktualności
Część z powyższych aktualności możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:30 w środę, 1 kwietnia 2020 roku: