aktualności – 18 września 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych, tym razem w środę 18 września 2019. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

USDA

W poniedziałek 16 września opublikowany był raport crop progress tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Sezon zasiewów się zaczyna, jakość i oczywiście sezon zbiorów w pełni. Trzy wykresy dzisiaj:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 15 września 2019 źródło: opracowanie własne

stan zbiorów wg USDA – 15 września 2019 źródło: opracowanie własne

stan zasiewów wg USDA – 15 września 2019 źródło: opracowanie własne

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

pszenica

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

złoto

metale przemysłowe

Kawa

  • Cena kawy spada ze względu na dobre prognozy pogodowe z umiarkowanymi deszczami, co powinno zniwelować skutki suchej pogody.
  • Brazylia zmniejszyła prognozę tegorocznych zbiorów kawy o 3,73% – do 49 mln worków 60kg. Oznacza to spadek o 20,5% względem rekordowych zbiorów w 2018 roku. Głównym winowajcą jest spadek produkcji arabiki (-6,84% względem majowej prognozy), robusta poradziła sobie nieco lepiej (+4,24% względem majowej prognozy). Prognozy firmy konsultingowej Safras & Mercado szacują produkcję kawy na poziomie 58,9 mln worków, a jeden z głównych eksporterów, Comexim, prognozuje 58,2 mln worków.

Cukier

  • Stabilizacja cen ropy po atakach na saudyjskie rafinerie odbija się negatywnie na cenach cukru, ze względu na zmniejszoną opłacalność produkcji etanolu. Produkcja cukru w sezonie 2019/20 w Brazylii ma nieznacznie wzrosnąć o 0,3% s/s. Przetwarzanie cukru na etanol w Brazylii pochłania 75% zebranej trzciny cukrowej.
  • Produkcja etanolu w Brazylii w sezonie 2019/20 wzrosła o 3,8% s/s.
  • Wzrost uprawy trzciny cukrowej w Brazylii w sezonie 2020/21 ma wzrosnąć o 1,88% względem sezonu 2019/20.

Kakao

  • Indonezja zwiększy import ziaren kakao o 5% do 10% względem 2018 roku (238 377 ton).

Pszenica

  • Eksporterzy pszenicy z Ukrainy zwrócili się z prośbą do ukraińskiego rządu o zwiększenie limitu eksportowego z 19 mln ton do 20 mln ton. Eksport zbóż (pszenica, kukurydza, jęczmień) z Ukrainy w sezonie 2019/20 wzrósł do 11,1 mln ton (+52% s/s).

Wieprzowina i wołowina

  • Korea Południowa informuje o odkryciu ogniska afrykańskiego pomoru świń na jeden z farm, w pobliżu granicy z Koreą Północną, która informowała o ASF już w maju. Zabito 4700 świń (0,4% hodowli) w Korei Południowej i zakazano transportu świń na 48 godzin by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Populacja świń w Korei Połudnowej wynosi 12,3 mln świń, a spożycie wynosi 27 kg na osobę. Korea Południowa w okresie stycznia do sierpnia zaimportowała prawie 375 tysięcy ton wieprzowiny (-3,6 r/r).
  • Argentyna zdetronizowała Brazylię w ilości dostaw wołowiny dla Chin, borykających się z AFS dziesiątkującym stada świń. Argentyna w okresie od stycznia do lipca 2019 odpowiadała za 21,7% (+129% r/r)importu wołowiny w Chinach, Brazylia za 21,03%.
  • Stany Zjednoczone złagodziły przepisy dotyczące uboju świń, co powinno przełożyć się na większą produkcję wieprzowiny w USA. Zdaniem niektórych ekspertów nowe przepisy zwiększają ryzyko powstania bakterii w mięsie.

Ropa i gaz

  • Arabia Saudyjska zapowiedziała, że przedstawi na dzisiejszej konferencji o 16:30 naszego czasu dowody na bezpośrednie zaangażowanie rządu irańskiego w atak na rafinerie w weekend.
  • Przed atakami na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej 14 września zarządzający funduszami hedgingowymi zwiększyli swoje bycze nastawienie dla rynku ropy. Zakupy wyniosły 122 mln baryłek ropy w różnych kontraktach w tygodniu do 10 września, co oznacza największy tygodniowy wzrost wolumenu od ponad roku. Największym powodzeniem cieszyła się ropa typu Brent (+52 mln baryłek) oraz WTI (+30 mln baryłek). Zmniejszyli w ten sposób swoje krótkie pozycje o 54 mln baryłek i powiększyli długie o 67 mln baryłek.
  • Po ataku Chiny wyczarterowały cztery tankowce (o łącznej pojemności 4,25 mln baryłek) z ropą ze Stanów Zjednoczonych, pomimo 5% cła na amerykańską ropę jakie weszło w życie na początku września. Stawki frachtu z USA do Azji po ataku wzrosły o ponad 14%, do $8 mln za statek.

Złoto

  • Rynek  złota oczekuje na decyzję FED w sprawie stóp procentowych.

Metale przemysłowe

  • Rynek metali przemysłowych oczekuje na decyzję FED w sprawie stóp procentowych, choć zdaniem analityków, obniżka podniosłaby ceny m.in. miedzi jedynie w bardzo krótkim okresie ze względu na słaby popyt.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *