W związku z niedawnymi zmianami i nieco większą swobodą w dostosowaniu się do rynków, myślę że większość aktualności będzie się pojawiać w poniedziałki i czwartki. Począwszy od dzisiaj. Dorzucam także nową kategorię – energia odnawialna, ponieważ staje się to coraz istotniejszą gałęzią energetyki, co ma przełożenie na zapotrzebowanie na gaz, ropę i węgiel.
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
Statystyki
Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.
Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.
W dzisiejszych aktualnościach:
- raporty USDA
- ogólne informacje
- kawa
- cukier
- kakao
- pszenica
- kukurydza
- soja
- wieprzowina, wołowina oraz drób
- ropa naftowa
- gaz ziemny i węgiel
- energia odnawialna
- złoto
- metale przemysłowe
Raporty USDA
- Zakończył się sezon zasiewów w USA. Z ostatniego raportu Crop progress dwa wykresy i mapka:
Ogólne informacje
- Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej planuje na stałe wprowadzić mechanizm kwot na eksport zbóż, zadeklarował minister rolnictwa Dmitrij Patruszew. Prawdopodobnie szczegóły limitów eksportowych poznamy w październiku, a mają one zapobiec deficytowi zboża na rynku wewnętrznym.
- Berkshire Hathaway Inc zapowiedziało, że oddział energetyczny funduszu zakupi sieć przesyłu i magazynowania gazu ziemnego D.N firmy Dominion Energy Inc za $4 miliardy. Transakcja ogłoszona w niedzielę obejmuje ponad 7 700 mil (12 390 km) linii przesyłowych gazu ziemnego i 900 mld stóp magazynowych gazu. Transakcja obejmuje Dominion Energy Transmission, Questar Pipeline, Carolina Gas Transmission, 50% systemu przesyłu gazu Iroquois i 25% instalacji skroplonego gazu ziemnego Cove Point w stanie Maryland.Dominion zachowa 50% Cove Point, a Brookfield Asset Management Inc posiada 25% udziałów w Cove Point. Transakcja ma zostać zakończona w Q4 2020. Jednostka energetyczna Berkshire Hathaway Inc stanowiła 12% z $23,97 mld zysku operacyjnego w 2019 roku.
Kawa
Brazylijska agencja statystyczna IBGE prognozuje, że produkcja kawy w Brazylii w 2020 r. Wyniesie 59 milionów 60-kilogramowych worków. Amerykańska USDA szacuje brazylijską produkcję w 2020 roku na 67,8 mln 60-kilogramowych worków, Marex Spectron mówi o 66 mln 60-kilogramowych worków, a Safras & Mercado szacuje produkcję na poziomie 68,1 mln 60-kilogramowych worków. Conab, główna brazylijska agencja rządowa zajmującą się prognozami rolnymi i problemami z zaopatrzeniem w żywność wstrzymała prognozowanie ze względu na pandemię koronawirusa, która w Brazylii (do 8 lipca 2020) dotknęła już prawie 1,7 mln ludzi (7 920 osób na milion mieszkańców).
Cukier
- Chiny narzuciły nową politykę importu cukru, która w teorii pozwala na nieograniczony import „białego złota”. Może to korzystnie wpłynąć na popyt oraz ceny cukru.
- W sezonie 2019/20 (trwającym do końca września) Indie wyeksportują około 6 mln ton cukru (+62% s/s). Już teraz zakontraktowane jest 5,2 mln ton cukru na eksport.
- Indonezyjska państwowa firma plantacyjna PT Perkebunan Nusantara III (PTPN III) powiększy swoją plantację cukru o 60 000 do 70 000 hektarów, aby zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na cukier biały. W marcu 2020 wielkość plantacji cukrowych spółki wynosiła 62 583 hektarów. W całym kraju w 2019 roku było 443 569 hektarów plantacji trzciny cukrowej. Indonezja jest drugim co do wielkości importerem cukru na świecie po Chinach.
Kakao
- Przyjazdy kakao do portów Wybrzeża Kości Słoniowej osiągnęły 1,962 mln ton między 1 października 2019 a 5 lipca 2020 (-6,4% r/r).
Pszenica
- Spadają prognozy dotyczące produkcji pszenicy. W USA produkcja pszenicy ozimej ma wynieść 1,247 mld buszli (-1,5% względem czerwcowej prognozy). Biuro rolnicze FranceAgriMer poinformowało, że w sezonie 2019/20 eksport pszenicy miękkiej poza UE wyniósł 13,6 mln ton (+41% r/r), gdzie największym odbiorcą stały się Chiny. Jednocześnie prognoza francuskiego eksportu pszenicy poza UE na sezon 2020/21 wynosi 7,75 mln ton (-43% r/r), co jest pokłosiem spadku prognozowanych zbiorów pszenicy we Francji mających w 2020 roku wynieść 31,3 mln ton (-21% r/r) z powodu niesprzyjającej pogody.
Kukurydza
- Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych poinformował, że eksporterzy zawarli umowę sprzedaży 202 tysięcy ton kukurydzy ze zbiorów w 2020 roku do Chin oraz 182 880 ton do Meksyku.
- Eksport kukurydzy z USA w maju 2020 wyniósł 5,7 mln ton, w czerwcu eksport kukurydzy wyniósł 5,3 mln ton. W pierwszych 10 miesiącach sezonu 2019/20 amerykański eksport kukurydzy szacuje się na 36,5 mln ton (-20,0% r.r). Prognozy na cały sezon eksportu kukurydzy wynoszą 45,1 mln ton – co wciąż jest realne do osiągnięcia, choć mało prawdopodobne. Do 25 czerwca zakontraktowano 42,3 mln ton kukurydzy na eksport. Jeśli nie uda się osiągnąć prognozowanego eksportu, to zapasy końcowe kukurydzy w USA w sezonie 2020/21 mogą osiągnąć najwyższą od 33 lat wartość 2,683 mld buszli.
Soja
- Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych poinformował, że eksporterzy zawarli umowę sprzedaży 264 tysięcy ton soi z ubiegłorocznych zbiorów. Kupującym były Chiny.
- W maju USA wyeksportowało 1,97 mln ton soi(z czego 8% trafiło do Chin), a w czerwcu około 1,8 mln ton (z czego ~15% trafiło do Chin). W pierwszych 10 miesiącach sezonu 2019/20 amerykański eksport soi szacuje się na 38,9 mln ton (-0,5% r/r), choć sumarycznie na dzień 25 czerwca zakontraktowane było 45,04 mln ton soi na eksport – prognozy USDA mówiły o 44,9 mln ton.
Wieprzowina, wołowina oraz drób
- Brazylijska spółka JBS S.A. poinformowała, że 2,2% załogi w zakładzie mięsnym w Goiania (900 zatrudnionych) zostało odesłanych do domu po pozytywnych wynikach testów na koronawirusa. 2 lipca sąd pracy nakazał spółce przetestowanie wszystkich pracowników w zakładzie.
- Kolejna aukcja mrożonej wieprzowiny w Chinach odbędzie się 10 lipca. Centrum Zarządzania Rezerwami Towarowymi Chin wystawi 20 tysięcy ton mrożonego mięsa, co zwiększy co najmniej 370 tysięcy ton sprzedane w tym roku. Sprzedaż mięsa z rezerw jest wywołane afrykańskim pomorem świń (ASF) który zdziesiątkował hodowle świń w Chinach.
Ropa naftowa
- Rosną zapasy ropy naftowej. W USA ilość ropy wzrosła o 5,7 mln baryłek w ciągu tygodnia, z kolei w Zatoce Perskiej zapasy wzrosły do rekordowych 309 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły o 4,8 mln baryłek podczas gdy popyt wzrósł do 8,8 mln baryłek dziennie.
- Amerykańskie rafinerie zwiększyły wykorzystanie swoich mocy przerobowych do 77,5%.
- Petrobras przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na budowę największej w Brazylii platformy wiertniczej znanej jako FPSO, czyli pływająca jednostka do przechowywania i rozładowywania produkcji, jest w rzeczywistości ogromnym statkiem,. Jednostka ma zostać skonstruowana przez firmę wyłonioną w przetargu, a następnie leasingowana na rzecz Petroleo Brasileiro S.A. przez okres co najmniej 15 lat ze stawką dzienną wynoszącą do $1 mln. To będzie siódme FPSO w Buzios, drugim najbardziej produktywnym polu Brazylii i jednym z największych odkryć głębinowych w tym stuleciu. Urządzenie ma być zdolne do przetworzenia 225 000 baryłek dziennie. Wśród potencjalnych kandydatów (wg źródeł około 10 firm) wymienia się japoński Modec Inc i holenderski SBM Offshore NV.
- Libijska National Oil Corporation (NOC) w środę zniosła „siłę wyższą” na terminalu naftowym Es Sider, ale powiedziała, że strażnicyinfrastruktury naftowej zablokowali wpłynięcie tankowca Delta Ocean Suezmax do portu, uniemożliwiając wznowienie eksportu. Pozostałe wschodnie porty Ras Lanuf, Brega, Zueitina i Hariga są pod wpływem siły wyższej, co pozwala na ignorowanie zobowiązań umownych od stycznia ze względu na blokadę narzuconą przez siły we wschodniej Libii.
- Austriacka grupa naftowo-gazowa OMV poinformowała o spadku produkcji w Q2 2020. Wyniosła ona 464 tysiące baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (-2% q/q; -5% r/r). Wynika to ze spadającego zapotrzebowania na ropę w związku z pandemią oraz zakłóceniach wydobycia w Libii. Marża rafineryjna – zysk spółki z zamiany ropy naftowej w paliwo i produkty petrochemiczne – spadł do $2,26 z $4,93 w Q1 2020.
- Czołowe chińskie firmy energetyczne upoważniły banki inwestycyjne Morgan Stanley i Goldman Sachs do pełnienia roli doradców w transakcjach o wartości około $40 miliardów, przenoszących aktywa rurociągów naftowych i gazowych do krajowego giganta infrastruktury energetycznej – National Oil and Gas Pipeline Company (PipeChina). Termin zakończenia transferu ustalony jest na wrzesień 2020. Według źródeł z branży, przekazanie niektórych aktywów, takich jak projekt linii gazociągu Shaanxi-Pekin i terminale odbiorcze gazu ziemnego, w które zaangażowani są partnerzy joint venture i mniejszościowe, międzynarodowe grupy akcjonariuszy, mogą potrwać dłużej.
- We wtorek doszło do eksplozji na polu naftowym Gbetiokun w regionie delty Nigru w południowej Nigerii. Zginęło 7 osób. Państwowy Departament Zasobów Ropy (Department of Petroleum Resources) nadzoruje „szczegółowe dochodzenie”.
Gaz ziemny i węgiel
- Eksporterzy gazu zarezerwowali prawie 90% przepustowości polskiego odcinka gazociągu jamalsko-europejskiego w okresie od 1 października 2020 roku do 30 września 2021 roku. Stała umowa tranzytowa wygasła 17 maja. Operator polskiego odcinka gazociągu, Gaz-System, odmówił podania nazw firm, które zarezerwowały przepustowość. Gazociąg jamalski ma w Polsce przepustowość 33 mld m3.
- Produkcja gazu ziemnego w USA (za wyjątkiem Alaski) wynosiła średnio 88,2 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) w lipcu. Szacuje się, że popyt w USA (włącznie z eksportem) ma w tym tygodniu wynieść 89,1 bcfd, a w przyszłym tygodniu (13-17 lipca) ma wynieść 91,0 bcfd.
- Ubiegłotygodniowe ceny spotowe LNG w Azji wynosiły stabilne $2,2/mmBtu. Podkreśla się, że Indie w sezonie monsunowym nie będą dokonywać zbyt wielu zakupów, ze względu na bardzo ograniczone możliwości przechowywania LNG w portach. Mimo relatywnie wysokich temperatur w Chinach i Japonii zakupy LNG do zasilenia klimatyzatorów pozostają bardzo ograniczone.
- Średni dzienny wolumen (ADV) kontraktów futures na gaz ziemny w USA i opcji na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange (NYMEX) wzrósł w czerwcu do 437 772 (+4,9% r/r). Rekordowy obrót był w listopadzie 2018 na poziomie 677 112 kontraktów dziennie (kiedy to cena sięgała nawet $5/mmBtu).
- Rosyjski statek Fortuna, który potencjalnie jest w stanie ukończyć gazociąg Nord Stream 2, opuścił niemiecki port Mukran na Morzu Bałtyckim. To pokłosie duńskiej zgody na dokończenie projektu wymagające poruszania się po wodach terytorialnych Danii. Drugi z rosyjskich statków mogących układać rurociąg, Akademik Cherskiy, wciąż pozostaje zacumowany w pobliżu Mukran. Duńska Agencja Energetyczna powiedziała w poniedziałek, że pozwoli projektowi prowadzonemu przez Gazprom wykorzystać statki do układania rur z kotwicami zamiast bardziej zaawansowanych statków korzystających z technologii pozycjonowania, które podlegają amerykańskim sankcjom. Szwajcarsko-holenderska firma Allseas, która układała rurociąg za pomocą dwóch statków – Pioneering Spirit i Solitaire – wstrzymała pracę, aby uniknąć sankcji USA.
Energia odnawialna
- Vietnam Oil and Gas Group (PetroVietnam) planuje budowę źródeł energii odnawialnej w postaci farm wiatrowych i pływających farm solarnych. Pierwsze cele mówią o 100 megawatach (MW) mocy zbudowanej do 2025 roku i kolejnych 900 MW uruchomionych do 2035 roku. Pierwszym etapem rozwoju źródeł energii odnawialnych będzie instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach elektrowni węglowych oraz w pobliżu zapór wodnych. Powodem decyzji jest fakt, że wietnamskie źródła ropy naftowej zaczynają się wyczerpywać – wydobycie w pierwszej połowie 2020 roku było o 13,9% r/r niższe i wyniosło 4,96 mln ton. Drugą z przyczyn skierowania uwagi na odnawialne źródła energii jest niedobór energii elektrycznej w Wietnamie, który jest prognozowany już od 2021 roku. Szacuje się, że popyt na prąd przekroczy podaż o 6,6 miliarda kilowatogodzin (kWh) w 2021, by w 2023 roku przekroczyć podaż o 15 miliardów kilowatogodzin (kWh) czyli około 5% całkowitego zapotrzebowania. Kraj nie nadąża z budową nowych elektrowni – w lipcu 2019 roku poinformowano że aż 47 z 62 budowanych elektrowni o mocy co najmniej 200 megawatów (MW) ma opóźnienia w realizacji, w tym niektóre opóźnienia przekraczające 2 lata. Szacuje się, że podaż energii elektrycznej w Wietnamie będzie musiała zostać co najmniej podwojona do 2030 roku – z wynoszących obecnie około 60 tysięcy MW. Wietnam ma już infrastrukturę do kupowania około 1 GW energii elektrycznej rocznie od swoich sąsiadów, głównie z Laosu i Chin.
Złoto
- W pierwszej połowie 2020 roku fundusze giełdowe przechowujące złoto w imieniu swoich inwestorów dodały do swoich zapasów 734 tony złota o wartości $39,5 mld – więcej niż w jakimkolwiek poprzednim pełnym roku i prawie połowę całego wydobytego złota w tym okresie. Ten wzrost zakupów inwestycyjnych zrównoważył załamanie popytu na złoto w Chinach i Indiach. HSBC podał w notatce, że w tym roku złoto spodziewa się średnio $1 743 za uncję (oz), ale w nadchodzących latach spadnie do około $1 500/oz.
Metale przemysłowe
- Chiny zatwierdziły nowe, bardzo wysokie kontyngenty na import złomu.Chińskie Centrum Gospodarki Odpadami Stałymi i Chemikaliami podało limity na najbliższy czas: 176 746 ton miedzi wysokiej jakości, 209 660 ton złomu aluminium i 4 990 ton złomu stalowego. Ma to złagodzić obawy o braki podaży związane z pandemią koronawirusa. Razem z nowymi limitami, dotychczasowe dziewięć zezwoleń na import złomu sumuje się w 718 500 ton złomu miedzi, 693 659 ton złomu aluminium i 16 530 ton złomu stalowego.
- BHP Group Ltd, operator w największej na świecie kopalni miedzi Escondida w Chile oferuje wcześniejsze emerytury dla niektórych pracowników w związku z pandemią koronawirusa. Oferta zapewni „ulepszony” pakiet świadczeń emerytalnych pracownikom, którzy spełnią jego „wymagania”. Firma odmówiła uszczegółowienia tych warunków. Związki zawodowe zrzeszają 2 372 pracowników kopalni i uważają, że propozycja jest próbą uwolnienia się od „ciężaru” utrzymywania miejsc pracy dla osób starszych i chorych, którzy ze względów bezpieczeństwa epidemicznego nie mogą obecnie pracować.
- Prospect Resources, właściciel kopalni Arcadia Lithium w Zimbabwe, poinformowało o wyborze doradcy finansowego (Renaissance Securities Capital) do negocjacji o sprzedaży kopalni rosyjskiej firmie energetycznej Uranium One. Szacuje się, że kopalnia jest w stanie wydobywać 75 000 ton rocznie spodumenu oraz 155 000 ton koncentratów płatków litowych. Czas eksploracji kopalni szacuje się na 20 lat.
- Minister kopalń Demokratycznej Republiki Konga Willy Kitobo Samsoni planuje spotkanie z firmami wydobywczymi by ustalić zezwolenia na pracę i ograniczanie liczby pracowników, co ma pomóc w walce z pandemią koronawirusa. W czerwcu doszło do społecznych protestów żądających zniesienia blokad kopalni miedzi i kobaltu. Przemysł wydobywczy Demokratycznej Republiki Konga odpowiada za 32% PKB tego kraju i 95% dochodów z eksportu.
- Japońska firma Mitsui Mining and Smelting poinformowała o wznowieniu działalności dwóch kopalni cynku w Peru (Huanzala i Palka) po 3 miesiącach zamknięcia. Zgodę na wznowienie prac wydał lokalny samorząd. Operacyjne zdolności kopalni od razu weszły na poziom sprzed kwarantanny dzięki przygotowaniu do wznowienia prac trwających od końcówki czerwca.
- Stany magazynowe metali w magazynach pod nadzorem Londyńskiej Giełdy Metali (LME):
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki: