aktualności – 9 lipca 2020

W związku z niedawnymi zmianami i nieco większą swobodą w dostosowaniu się do rynków, myślę że większość aktualności będzie się pojawiać w poniedziałki i czwartki. Począwszy od dzisiaj. Dorzucam także nową kategorię – energia odnawialna, ponieważ staje się to coraz istotniejszą gałęzią energetyki, co ma przełożenie na zapotrzebowanie na gaz, ropę i węgiel.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

 • Zakończył się sezon zasiewów w USA. Z ostatniego raportu Crop progress dwa wykresy i mapka:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

 • Ministerstwo Rolnictwa Federacji Rosyjskiej planuje na stałe wprowadzić mechanizm kwot na eksport zbóż, zadeklarował minister rolnictwa Dmitrij Patruszew. Prawdopodobnie szczegóły limitów eksportowych poznamy w październiku, a mają one zapobiec deficytowi zboża na rynku wewnętrznym.
 • Berkshire Hathaway Inc zapowiedziało, że oddział energetyczny funduszu zakupi sieć przesyłu i magazynowania gazu ziemnego D.N firmy Dominion Energy Inc za $4 miliardy. Transakcja ogłoszona w niedzielę obejmuje ponad 7 700 mil (12 390 km) linii przesyłowych gazu ziemnego i 900 mld stóp magazynowych gazu. Transakcja obejmuje Dominion Energy Transmission, Questar Pipeline, Carolina Gas Transmission, 50% systemu przesyłu gazu Iroquois i 25% instalacji skroplonego gazu ziemnego Cove Point w stanie Maryland.Dominion zachowa 50% Cove Point, a Brookfield Asset Management Inc posiada 25% udziałów w Cove Point. Transakcja ma zostać zakończona w Q4 2020. Jednostka energetyczna Berkshire Hathaway Inc stanowiła 12% z $23,97 mld zysku operacyjnego w 2019 roku.

Kawa

 • Brazylijska agencja statystyczna IBGE prognozuje, że ​​produkcja kawy w Brazylii w 2020 r. Wyniesie 59 milionów 60-kilogramowych worków. Amerykańska USDA szacuje brazylijską produkcję w 2020 roku na 67,8 mln 60-kilogramowych worków, Marex Spectron mówi o 66 mln 60-kilogramowych worków, a Safras & Mercado szacuje produkcję na poziomie 68,1 mln 60-kilogramowych worków. Conab, główna brazylijska agencja rządowa zajmującą się prognozami rolnymi i problemami z zaopatrzeniem w żywność wstrzymała prognozowanie ze względu na pandemię koronawirusa, która w Brazylii (do 8 lipca 2020) dotknęła już prawie 1,7 mln ludzi (7 920 osób na milion mieszkańców).

Cukier

 • Chiny narzuciły nową politykę importu cukru, która w teorii pozwala na nieograniczony import „białego złota”. Może to korzystnie wpłynąć na popyt oraz ceny cukru.
 • W sezonie 2019/20 (trwającym do końca września) Indie wyeksportują około 6 mln ton cukru (+62% s/s). Już teraz zakontraktowane jest 5,2 mln ton cukru na eksport.
 • Indonezyjska państwowa firma plantacyjna PT Perkebunan Nusantara III (PTPN III) powiększy swoją plantację cukru o 60 000 do 70 000 hektarów, aby zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na cukier biały. W marcu 2020 wielkość plantacji cukrowych spółki wynosiła 62 583 hektarów. W całym kraju w 2019 roku było 443 569 hektarów plantacji trzciny cukrowej. Indonezja jest drugim co do wielkości importerem cukru na świecie po Chinach.

Kakao

 • Przyjazdy kakao do portów Wybrzeża Kości Słoniowej osiągnęły 1,962 mln ton między 1 października 2019 a 5 lipca 2020 (-6,4% r/r).

Pszenica

 • Spadają prognozy dotyczące produkcji pszenicy. W USA produkcja pszenicy ozimej ma wynieść 1,247 mld buszli (-1,5% względem czerwcowej prognozy). Biuro rolnicze FranceAgriMer poinformowało, że w sezonie 2019/20 eksport pszenicy miękkiej poza UE wyniósł 13,6 mln ton (+41% r/r), gdzie największym odbiorcą stały się Chiny. Jednocześnie prognoza francuskiego eksportu pszenicy poza UE na sezon 2020/21 wynosi 7,75 mln ton (-43% r/r), co jest pokłosiem spadku prognozowanych zbiorów pszenicy we Francji mających w 2020 roku wynieść 31,3 mln ton (-21% r/r) z powodu niesprzyjającej pogody.

Kukurydza

 • Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych poinformował, że eksporterzy zawarli umowę sprzedaży 202 tysięcy ton kukurydzy ze zbiorów w 2020 roku do Chin oraz 182 880 ton do Meksyku.
 • Eksport kukurydzy z USA w maju 2020 wyniósł 5,7 mln ton, w czerwcu eksport kukurydzy wyniósł 5,3 mln ton. W pierwszych 10 miesiącach sezonu 2019/20 amerykański eksport kukurydzy szacuje się na 36,5 mln ton (-20,0% r.r). Prognozy na cały sezon eksportu kukurydzy wynoszą 45,1 mln ton – co wciąż jest realne do osiągnięcia, choć mało prawdopodobne. Do 25 czerwca zakontraktowano 42,3 mln ton kukurydzy na eksport. Jeśli nie uda się osiągnąć prognozowanego eksportu, to zapasy końcowe kukurydzy w USA w sezonie 2020/21 mogą osiągnąć najwyższą od 33 lat wartość 2,683 mld buszli.

Soja

 • Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych poinformował, że eksporterzy zawarli umowę sprzedaży 264 tysięcy ton soi z ubiegłorocznych zbiorów. Kupującym były Chiny.
 • W maju USA wyeksportowało 1,97 mln ton soi(z czego 8% trafiło do Chin), a w czerwcu około 1,8 mln ton (z czego ~15% trafiło do Chin). W pierwszych 10 miesiącach sezonu 2019/20 amerykański eksport soi szacuje się na 38,9 mln ton (-0,5% r/r), choć sumarycznie na dzień 25 czerwca zakontraktowane było 45,04 mln ton soi na eksport – prognozy USDA mówiły o 44,9 mln ton.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Brazylijska spółka JBS S.A. poinformowała, że 2,2% załogi w zakładzie mięsnym w Goiania (900 zatrudnionych) zostało odesłanych do domu po pozytywnych wynikach testów na koronawirusa. 2 lipca sąd pracy nakazał spółce przetestowanie wszystkich pracowników w zakładzie.
 • Kolejna aukcja mrożonej wieprzowiny w Chinach odbędzie się 10 lipca. Centrum Zarządzania Rezerwami Towarowymi Chin wystawi 20 tysięcy ton mrożonego mięsa, co zwiększy co najmniej 370 tysięcy ton sprzedane w tym roku. Sprzedaż mięsa z rezerw jest wywołane afrykańskim pomorem świń (ASF) który zdziesiątkował hodowle świń w Chinach.

Ropa naftowa

 • Rosną zapasy ropy naftowej. W USA ilość ropy wzrosła o 5,7 mln baryłek w ciągu tygodnia, z kolei w Zatoce Perskiej zapasy wzrosły do rekordowych 309 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły o 4,8 mln baryłek podczas gdy popyt wzrósł do 8,8 mln baryłek dziennie.
 • Amerykańskie rafinerie zwiększyły wykorzystanie swoich mocy przerobowych do 77,5%.
 • Petrobras przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na budowę największej w Brazylii platformy wiertniczej znanej jako FPSO, czyli pływająca jednostka do przechowywania i rozładowywania produkcji, jest w rzeczywistości ogromnym statkiem,. Jednostka ma zostać skonstruowana przez firmę wyłonioną w przetargu, a następnie leasingowana na rzecz Petroleo Brasileiro S.A. przez okres co najmniej 15 lat ze stawką dzienną wynoszącą do $1 mln. To będzie siódme FPSO w Buzios, drugim najbardziej produktywnym polu Brazylii i jednym z największych odkryć głębinowych w tym stuleciu. Urządzenie ma być zdolne do przetworzenia 225 000 baryłek dziennie. Wśród potencjalnych kandydatów (wg źródeł około 10 firm) wymienia się japoński Modec Inc i holenderski SBM Offshore NV.
 • Libijska National Oil Corporation (NOC) w środę zniosła „siłę wyższą” na terminalu naftowym Es Sider, ale powiedziała, że ​​strażnicyinfrastruktury naftowej zablokowali wpłynięcie tankowca Delta Ocean Suezmax do portu, uniemożliwiając wznowienie eksportu. Pozostałe wschodnie porty Ras Lanuf, Brega, Zueitina i Hariga są pod wpływem siły wyższej, co pozwala na ignorowanie zobowiązań umownych od stycznia ze względu na blokadę narzuconą przez siły we wschodniej Libii.
 • Austriacka grupa naftowo-gazowa OMV poinformowała o spadku produkcji w Q2 2020. Wyniosła ona 464 tysiące baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (-2% q/q; -5% r/r). Wynika to ze spadającego zapotrzebowania na ropę w związku z pandemią oraz zakłóceniach wydobycia w Libii. Marża rafineryjna – zysk spółki z zamiany ropy naftowej w paliwo i produkty petrochemiczne – spadł do $2,26 z $4,93 w Q1 2020.
 • Czołowe chińskie firmy energetyczne upoważniły banki inwestycyjne Morgan Stanley i Goldman Sachs do pełnienia roli doradców w transakcjach o wartości około $40 miliardów, przenoszących aktywa rurociągów naftowych i gazowych do krajowego giganta infrastruktury energetycznej – National Oil and Gas Pipeline Company (PipeChina). Termin zakończenia transferu ustalony jest na wrzesień 2020. Według źródeł z branży, przekazanie niektórych aktywów, takich jak projekt linii gazociągu Shaanxi-Pekin i terminale odbiorcze gazu ziemnego, w które zaangażowani są partnerzy joint venture i mniejszościowe, międzynarodowe grupy akcjonariuszy, mogą potrwać dłużej.
 • We wtorek doszło do eksplozji na polu naftowym Gbetiokun w regionie delty Nigru w południowej Nigerii. Zginęło 7 osób. Państwowy Departament Zasobów Ropy (Department of Petroleum Resources) nadzoruje „szczegółowe dochodzenie”.

Gaz ziemny i węgiel

 • Eksporterzy gazu zarezerwowali prawie 90% przepustowości polskiego odcinka gazociągu jamalsko-europejskiego w okresie od 1 października 2020 roku do 30 września 2021 roku. Stała umowa tranzytowa wygasła 17 maja. Operator polskiego odcinka gazociągu, Gaz-System, odmówił podania nazw firm, które zarezerwowały przepustowość. Gazociąg jamalski ma w Polsce przepustowość 33 mld m3.
 • Produkcja gazu ziemnego w USA (za wyjątkiem Alaski) wynosiła średnio 88,2 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd) w lipcu. Szacuje się, że popyt w USA (włącznie z eksportem) ma w tym tygodniu wynieść 89,1 bcfd, a w przyszłym tygodniu (13-17 lipca) ma wynieść 91,0 bcfd.
 • Ubiegłotygodniowe ceny spotowe LNG w Azji wynosiły stabilne $2,2/mmBtu. Podkreśla się, że Indie w sezonie monsunowym nie będą dokonywać zbyt wielu zakupów, ze względu na bardzo ograniczone możliwości przechowywania LNG w portach. Mimo relatywnie wysokich temperatur w Chinach i Japonii zakupy LNG do zasilenia klimatyzatorów pozostają bardzo ograniczone.
 • Średni dzienny wolumen (ADV) kontraktów futures na gaz ziemny w USA i opcji na nowojorskiej giełdzie Mercantile Exchange (NYMEX) wzrósł w czerwcu do 437 772 (+4,9% r/r). Rekordowy obrót był w listopadzie 2018 na poziomie 677 112 kontraktów dziennie (kiedy to cena sięgała nawet $5/mmBtu).
 • Rosyjski statek Fortuna, który potencjalnie jest w stanie ukończyć gazociąg Nord Stream 2, opuścił niemiecki port Mukran na Morzu Bałtyckim. To pokłosie duńskiej zgody na dokończenie projektu wymagające poruszania się po wodach terytorialnych Danii. Drugi z rosyjskich statków mogących układać rurociąg, Akademik Cherskiy, wciąż pozostaje zacumowany w pobliżu Mukran. Duńska Agencja Energetyczna powiedziała w poniedziałek, że pozwoli projektowi prowadzonemu przez Gazprom wykorzystać statki do układania rur z kotwicami zamiast bardziej zaawansowanych statków korzystających z technologii pozycjonowania, które podlegają amerykańskim sankcjom. Szwajcarsko-holenderska firma Allseas, która układała rurociąg za pomocą dwóch statków – Pioneering Spirit i Solitaire – wstrzymała pracę, aby uniknąć sankcji USA.

Energia odnawialna

 • Vietnam Oil and Gas Group (PetroVietnam) planuje budowę źródeł energii odnawialnej w postaci farm wiatrowych i pływających farm solarnych. Pierwsze cele mówią o 100 megawatach (MW) mocy zbudowanej do 2025 roku i kolejnych 900 MW uruchomionych do 2035 roku. Pierwszym etapem rozwoju źródeł energii odnawialnych będzie instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach elektrowni węglowych oraz w pobliżu zapór wodnych. Powodem decyzji jest fakt, że wietnamskie źródła ropy naftowej zaczynają się wyczerpywać – wydobycie w pierwszej połowie 2020 roku było o 13,9% r/r niższe i wyniosło 4,96 mln ton. Drugą z przyczyn skierowania uwagi na odnawialne źródła energii jest niedobór energii elektrycznej w Wietnamie, który jest prognozowany już od 2021 roku. Szacuje się, że popyt na prąd przekroczy podaż o 6,6 miliarda kilowatogodzin (kWh) w 2021, by w 2023 roku przekroczyć podaż o 15 miliardów kilowatogodzin (kWh) czyli około 5% całkowitego zapotrzebowania. Kraj nie nadąża z budową nowych elektrowni – w lipcu 2019 roku poinformowano że aż 47 z 62 budowanych elektrowni o mocy co najmniej 200 megawatów (MW) ma opóźnienia w realizacji, w tym niektóre opóźnienia przekraczające 2 lata. Szacuje się, że podaż energii elektrycznej w Wietnamie będzie musiała zostać co najmniej podwojona do 2030 roku – z wynoszących obecnie około 60 tysięcy MW. Wietnam ma już infrastrukturę do kupowania około 1 GW energii elektrycznej rocznie od swoich sąsiadów, głównie z Laosu i Chin.

Złoto

 • W pierwszej połowie 2020 roku fundusze giełdowe przechowujące złoto w imieniu swoich inwestorów dodały do ​​swoich zapasów 734 tony złota o wartości $39,5 mld – więcej niż w jakimkolwiek poprzednim pełnym roku i prawie połowę całego wydobytego złota w tym okresie. Ten wzrost zakupów inwestycyjnych zrównoważył załamanie popytu na złoto w Chinach i Indiach. HSBC podał w notatce, że w tym roku złoto spodziewa się średnio $1 743 za uncję (oz), ale w nadchodzących latach spadnie do około $1 500/oz.

Metale przemysłowe

 • Chiny zatwierdziły nowe, bardzo wysokie kontyngenty na import złomu.Chińskie Centrum Gospodarki Odpadami Stałymi i Chemikaliami podało limity na najbliższy czas: 176 746 ton miedzi wysokiej jakości, 209 660 ton złomu aluminium i 4 990 ton złomu stalowego. Ma to złagodzić obawy o braki podaży związane z pandemią koronawirusa. Razem z nowymi limitami, dotychczasowe dziewięć zezwoleń na import złomu sumuje się w 718 500 ton złomu miedzi, 693 659 ton złomu aluminium i 16 530 ton złomu stalowego.
 • BHP Group Ltd, operator w największej na świecie kopalni miedzi Escondida w Chile oferuje wcześniejsze emerytury dla niektórych pracowników w związku z pandemią koronawirusa. ​​Oferta zapewni „ulepszony” pakiet świadczeń emerytalnych pracownikom, którzy spełnią jego „wymagania”. Firma odmówiła uszczegółowienia tych warunków. Związki zawodowe zrzeszają 2 372 pracowników kopalni i uważają, że propozycja jest próbą uwolnienia się od „ciężaru” utrzymywania miejsc pracy dla osób starszych i chorych, którzy ze względów bezpieczeństwa epidemicznego nie mogą obecnie pracować.
 • Prospect Resources, właściciel kopalni Arcadia Lithium w Zimbabwe, poinformowało o wyborze doradcy finansowego (Renaissance Securities Capital) do negocjacji o sprzedaży kopalni rosyjskiej firmie energetycznej Uranium One. Szacuje się, że kopalnia jest w stanie wydobywać 75 000 ton rocznie spodumenu oraz 155 000 ton koncentratów płatków litowych. Czas eksploracji kopalni szacuje się na 20 lat.
 • Minister kopalń Demokratycznej Republiki Konga Willy Kitobo Samsoni planuje spotkanie z firmami wydobywczymi by ustalić zezwolenia na pracę i ograniczanie liczby pracowników, co ma pomóc w walce z pandemią koronawirusa. W czerwcu doszło do społecznych protestów żądających zniesienia blokad kopalni miedzi i kobaltu. Przemysł wydobywczy Demokratycznej Republiki Konga odpowiada za 32% PKB tego kraju i 95% dochodów z eksportu.
 • Japońska firma Mitsui Mining and Smelting poinformowała o wznowieniu działalności dwóch kopalni cynku w Peru (Huanzala i Palka) po 3 miesiącach zamknięcia. Zgodę na wznowienie prac wydał lokalny samorząd. Operacyjne zdolności kopalni od razu weszły na poziom sprzed kwarantanny dzięki przygotowaniu do wznowienia prac trwających od końcówki czerwca.
 • Stany magazynowe metali w magazynach pod nadzorem Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

https://youtu.be/wD1nYyvXRz8

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *