aktualności – 9 grudnia 2021

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 9 grudnia 2021

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

 • Ukraina wyeksportowała do 5 grudnia 26,08 mln ton zboża w sezonie 2021/22 (+17% s/s).
 • Ludowy Bank Chin zapowiedział, że zmniejszy ilość gotówki, którą banki muszą przechowywać jako rezerwy, uwalniając fundusze w długoterminowej płynności, aby przyspieszyć spowalniający wzrost gospodarczy. „Poluzowanie polityki w Chinach wywołało optymizm. Tymczasem prawdopodobnie widzieliśmy najgorsze na rynku nieruchomości” – powiedział analityk ING, Wenyu Yao.
 • Zachód musi wysłać Rosji silny sygnał, aby powstrzymać ją przed inwazją na Ukrainę, w tym odciąć Rosję od systemu płatności SWIFT, objąć sankcjami rurociąg Nord Stream 2 i wzmocnić wschodnią flankę NATO, zapowiedziała Łotwa. Na kilka godzin przed tym, jak prezydent USA Joe Biden i prezydent Rosji Władimir Putin będą dyskutować o Ukrainie podczas wideokonferencji, łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkēvičs powiedział Reutersowi: „Rosja musi z góry wiedzieć, jaka jest cena gospodarcza” inwazji na Ukrainę, a „NATO musi zwiększyć swoją obecność na wschodniej flance, aby pokazać Rosji, że ceną za przeprowadzenie jakiejś militarnej przygody na Ukrainie jest więcej żołnierzy, większa zdolność obronna i podstawowa zdolność obronna w państwach bałtyckich, w Polsce, w Rumunii, w Bułgarii”. Amerykański wywiad ocenia, że ​​Rosja może planować wielofrontową ofensywę na Ukrainę już w przyszłym roku, z udziałem nawet 175 000 żołnierzy. Kreml zaprzecza, że ​​planuje inwazję i mówi, że Zachód jest opanowany przez rusofobię.
 • Mali poinformowało, że wstrzymuje eksport surowców rolnych w obawie o braki i inflację cen żywności na własnym rynku. Kraj eksportuje 10% – 15% swojej produkcji ryżu, pszenicy i kukurydzy do sąsiednich państw.
 • Karlshamnsverket, szwedzka elektrownia opalana ropą, traktowana jako rezerwowe źródło energii, została w poniedziałek uruchomiona na pięć godzin, w związku z przeszacowaniem dostępnej mocy, którą Szwecja zakupiła na aukcji od Polski. Polski operator systemu przesyłowego PSE zwrócił się o pomoc do operatorów systemów na Litwie, w Szwecji, Niemczech i na Ukrainie w celu zbilansowania swojego systemu po odkryciu potencjalnego braku 1700 megawatów (MW) mocy w poniedziałek. Południowa Szwecja i Polska są połączone podmorskim łączem elektroenergetycznym o mocy 600 MW. Koszty pracy Karlshamnsverket pokryje polskie PSE.

Kawa

 • Dzięki badaniom technicznym możemy zobaczyć pewne prognozy dotyczące obszaru $2,75. Myślę, że jest to bardzo prawdopodobne w krótkim okresie” – powiedział Cardiff Coffee w notatce.
 • Produkcja arabiki w Kolumbii, największego na świecie producenta wysokiej jakości fasoli, na której opiera się kontrakt ICE, spadła w listopadzie do 1,13 mln 60-kg worków (-22% r/r).
 • Arabika jest nadal wspierana przez oczekiwania, że ​​produkcja w Brazylii, czołowej produkcji, spadnie w tym i następnym sezonie po niesprzyjającej pogodzie w tym roku.
 • Niewiele jest podaży poza Brazylią, aby wypełnić tę lukę. Oczekuje się, że produkcja w Ameryce Środkowej, która produkuje około 15% światowej arabiki, spadnie w tym sezonie o 3% w związku z ponownym pojawieniem się rdzy liści kawy „Roya”. Grzybowy patogen został ożywiony przez intensywną wilgotność przywiezioną przez huragany Eta i Iota, które pod koniec 2020 roku przetoczyły się przez Amerykę Środkową (Honduras, Salwador, Gwatemala i Nikaragua), niszcząc uprawy i wysiedlając setki tysięcy ludzi.

Cukier

 • Dealerzy twierdzą, że rynek cukru nadal kieruje się trendem w energetyce i szerszymi rynkami finansowymi.
 • Broker StoneX widzi ceny na ICE w przedziale od 18 do 20 centów za funt w 2022 roku, mówiąc, że większa produkcja z kluczowych krajów i mniejsze zainteresowanie ze strony popytowej ograniczyłyby wzrost.

Kakao

 • Przywóz kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej czołowych producentów osiągnął 747 000 ton do 5 grudnia (-10,1% s/s).
 • W większości regionów, w których uprawia się kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w zeszłym tygodniu deszcze były poniżej średniej, co może ograniczyć jakość i wielkość ziaren podczas zbiorów w lutym i marcu. Dobre warunki wzrostu odnotowano tylko we wschodnim regionie Abengourou, gdzie w zeszłym tygodniu spadło 6,1 mm, 3,6 mm poniżej średniej.

Pszenica

 • Produkcja pszenicy w Chinach w 2021 roku wyniosła 136,9 mln ton (+1,97% r/r).
 • Ukraina wyeksportowała do 5 grudnia 14,6 mln ton pszenicy. Wg prognoz rządowych w całym sezonie eksport pszenicy ma wynieść 24,5 mln ton (+47,59% s/s).
 • Obszar upraw pszenicy ozimej we Francji został oszacowany na 4,92 mln hektarów (-0,81% r/r).
 • FranceAgriMer obniżyło prognozę eksportu francuskiej pszenicy miękkiej poza Unię Europejską drugi miesiąc z rzędu w sezonie 2021/22 do 9,2 mln ton (-0,2 mln ton względem poprzedniej prognozy), co oznacza +24% s/s. Eksport z Francji do pozostałych krajów UE pozostał na niezmienionym poziomie 7,8 mln ton. Prognozowane zapasy końcowe wzrosły do 3,5 mln ton (+0,3 mln ton względem poprzedniej prognozy).
 • Egipt poinformował, że ma zapasy pszenicy wystarczające na ponad 5 miesięcy.

Kukurydza

 • Produkcja kukurydzy w Chinach w 2021 roku wyniosła 272,6 mln ton (+4,6% r/r).
 • Ukraina wyeksportowała do 5 grudnia 6,21 mln ton kukurydzy. Wg prognoz rządowych w całym sezonie eksport kukurydzy ma wynieść 30,9 mln ton (+33,77% s/s).

Soja

 • Chiński import soi w listopadzie wyniósł 8,57 mln ton (+67,71% m/m; -10,64% r/r). W pierwszych 11 miesiącach 2021 roku Chiny sprowadziły 87,65 mln ton soi (-5,5% r/r).

Pozostałe rośliny oleiste

 • Produkcja rzepaku w Unii Europejskiej może osiągnąć 18,0 mln ton w 2022 r. (+6% r/r). „Ze względu na napięty bilans rzepaku w UE i na świecie, nadal prognozujemy historycznie wysokie ceny w roku gospodarczym 2021/22, ale oczekuje się, że będą one stopniowo spadać wraz z pojawieniem się południowoamerykańskiej soi na światowym rynku na początku 2022 r., ale także w miarę zbliżania się nowych zbiorów rzepaku” – podała firma konsultingowa Strategie Grains.
 • Obszar upraw rzepaku ozimego we Francji został oszacowany na 1,10 mln hektarów (+12,24% r/r).
 • Produkcja słonecznika w UE w 2022 roku jest prognozowana na 9,9 mln ton (-4,81% r/r).

Pozostałe zboża

 • Ukraina wyeksportowała do 5 grudnia 4,96 mln ton jęczmienia. Wg prognoz rządowych w całym sezonie eksport jęczmienia ma wynieść 5,2 mln ton (+23,81% s/s).
 • Obszar upraw jęczmienia ozimego we Francji został oszacowany na 1,23 mln hektarów (+2,50% r/r).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Chiński import mięsa spadł w listopadzie do 677 tysięcy ton (+1,96% m/m; -12,6% r/r). W pierwszych 11 miesiącach 2021 import wyniósł 8,72 mln ton (-2,5% r/r).

Ropa naftowa

 • Sekretarz Generalny OPEC, Mohammad Barkindo, poinformował, że organizacja prognozuje że ropa i gaz będą stanowić ponad 50% globalnego miksu energetycznego w 2045 roku, a nawet w połowie stulecia. „We wszystkich wypowiedziach, jakie mieliśmy z Glasgow (COP26), nie widzieliśmy jeszcze żadnej konkretnej mapy drogowej ani planów, jak zastąpić te 50%… bez powodowania bezprecedensowego zamieszania na rynkach energetycznych. Ropa i gaz będą potrzebne w dającej się przewidzieć przyszłości.
 • Rosneft podpisał umowę na dostawę w przyszłym roku do rafinerii Indian Oil Corp (IOC) do 2 mln ton ropy. „Nowa umowa w sprawie dostaw ropy potwierdza strategiczny charakter długoterminowego partnerstwa między Rosneft i Indian Oil”, powiedział w oświadczeniu szef Rosneft Igor Sieczin. Umowę podpisano podczas wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Indiach. W oświadczeniu napisano również, że zostanie również zbadane potencjalne powiązanie techniczne między Gazprom Neft a IOC.
 • Rosja rozważa zakazanie zagranicznym statkom transportu rosyjskich ładunków energetycznych przez Północną Drogę Morską, a także lodołamania i żeglugi przybrzeżnej. Ministerstwo Przemysłu i Handlu 1 listopada sporządziło wstępną listę działań, które na szlaku żeglugowym będą mogły podjąć tylko statki rosyjskie. Działania obejmowały transport rosyjskiej ropy, gazu, kondensatu gazowego i węgla wzdłuż trasy, a także usługi lodołamania, prace hydrotechniczne i podwodne. Projekt zakazu może wejść w życie 1 marca 2022 roku. Rosja chce rozpocząć całoroczną żeglugę północnym szlakiem w 2022 lub 2023 roku, a sam szlak ma skrócić fracht morski między Chinami a Europą.
 • Exxon Mobil Corp dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto gazów cieplarnianych (GHG) z aktywów wydobywających gaz i ropę łupkową w USA do 2030 roku. Nowy cel jest częścią ogólnofirmowych wysiłków zmierzających do zmniejszenia intensywności emisji gazów cieplarnianych z sektora wydobywczego od 40% do 50% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2016 r.
 • Listopadowy import ropy naftowej przez Chiny wyniósł 10,17 mln baryłek dziennie (14,3% m/m; -7,88% r/r). W pierwszych 11 miesiącach 2021 roku chiński import ropy naftowej spadł o -7,3% r/r.
 • Brazylijska komisja senacka zatwierdziła we wtorek projekt ustawy, która ustanowi fundusz stabilizujący ceny paliw, mający na celu obniżenie cen paliw, finansowany z nowego podatku od eksportu ropy naftowej. Ustawa przejdzie teraz pod głosowanie w Senacie. Zgodnie z tekstem nowy podatek od eksportu ropy miałby mieć cztery przedziały, zerowany tylko wtedy, gdy ropa Brent spadnie poniżej $45 za baryłkę i wzrośnie do przedziału od 12,5% do 20% przy cenie powyżej $100 za baryłkę. Fundusz stabilizacyjny mógłby być również finansowany z dywidend wypłacanych rządowi przez państwową spółkę naftową Petrobras, środków uzyskanych z kontraktów na podział wydobycia ropy oraz zysków z interwencji walutowych banku centralnego. Całość ma pomóc ograniczyć inflację w Brazylii, która w październiku 2021 przekroczyła poziom +10,6% r/r.
 • Producent ropy i gazu ConocoPhillips poinformował, że sprzeda swoje aktywa w Indonezji za $1,355 miliarda firmie MedcoEnergi. ConocoPhillips poinformował również, że korzysta z prawa do zakupu dodatkowych 10% udziałów w spółce Australia Pacific LNG (APLNG) od Origin Energy za kwotę do $1,645 mld.
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -0,2 mln baryłek, do 432,9 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,71 mln baryłek. To poziom zapasów 7% poniżej 5-letniej średniej.

Gaz ziemny

 • Prognozy pogody dla USA mówią o cieplejszym niż zazwyczaj grudniu, co przyczynia się do spadku wyceny amerykańskich kontraktów terminowych na gaz ziemny.
 • Rosyjski gigant gazowy Gazprom nie planuje w tym tygodniu aukcji spotowej sprzedaży gazu na swojej Elektronicznej Platformie Sprzedaży (ESP). Ostatnie sesje sprzedażowe na ESP odbyły się pod koniec października z dostawą w trzecim kwartale 2022 r. i 2023 r.
 • Prezydent Rosji Władimir Putin polecił rządowi opracowanie do 1 marca propozycji dla giganta energetycznego Rosneft w zakresie dostarczania 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego eksportowanego do Europy. Rosneft, największy rosyjski producent ropy, w którym BP plc posiada prawie 20% udziałów, od dawna stara się wejść na lukratywny rynek gazu ziemnego w Europie, co według jej prezesa Igora Sieczina powinno pomóc złagodzić presję na gaz ceny.
 • Chiński import gazu ziemnego (zarówno rurociągowy jak i LNG) w listopadzie wyniósł 10,73 mln ton (+14,4% m/m). W pierwszych 11 miesiącach import gazu wzrósł o +21,8% r/r.
 • Import netto gazu ziemnego do Hiszpanii wzrósł do 38,26 gigawatogodzin (GWh) w październiku (+46% r/r).
 • Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii rozprawi się z wnioskiem Friends of the Earth przeciwko brytyjskiemu rządowi o zablokowanie finansowania projektu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w wysokości $1,15 dolarów w Mozambiku. Brytyjska agencja kredytów eksportowych UK Export Finance (UKEF) zobowiązała się do udzielenia bankom bezpośrednich pożyczek i gwarancji o wartości do $1,15 miliarda w celu wsparcia projektu, budowy i eksploatacji wartego 20 miliardów dolarów projektu LNG, kierowanego przez francuską firmę energetyczną Total Energies. Friends of the Earth powiedział w oświadczeniu, że projekt został błędnie uznany za zgodny z paryskim porozumieniem klimatycznym, bez odpowiedniej oceny wpływu inwestycji na klimat. „Wielka Brytania przeznaczyła oszałamiającą sumę pieniędzy podatników na rozwój ogromnego nowego pola gazowego w Mozambiku w samym środku kryzysu klimatycznego” – powiedział Will Rundle, szef działu prawnego w Friends of the Earth.
 • Santos Ltd, drugi co do wielkości niezależny producent gazu w Australii, poinformował o sprzedaży 12,5% udziałów w projekcie Barossa lokalnej jednostce największego japońskiego producenta energii JERA. Koszt transakcji ma wynieść $300 mln. Gaz z projektu Barossa o wartości $3,6 miliarda jest kluczem do przedłużenia żywotności instalacji Darwin LNG należącej do Santos Ltd, ponieważ dostawy pochodzące ze złoża Bayu-Undan na Morzu Timorskim wyczerpią się w ciągu najbliższych dwóch lat. JERA posiada już 6,1% udziałów w projekcie Darwin Santosa, a umowa, według producenta gazu, przyniesie „zrównanie między spółkami joint venture Darwin LNG i Barossa w zakresie rozwoju i przetwarzania gazu Barossa przez instalacje Darwin LNG”.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 115,5 mld stóp sześciennych (+2,4 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 108,5 bcfd.
 • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w grudniu 2021 wyniosła 96,3mld stóp sześciennych (-0,21% m/m) dziennie gazu ziemnego.
 • Przepływ gazu do terminali eksportowych w grudniu wynosi średnio 11,8 bcfd (+3,51% m/m).

Energia odnawialna

 • Brazylijska firma energetyczna Energisa S.A. chce zainwestować $5,19 mld w ciągu najbliższych pięciu lat w celu dywersyfikacji swojej działalności. Według Energisy, mniej więcej połowa tej kwoty trafi do segmentu dystrybucji energii elektrycznej, na który obecnie przypada 92% zysków operacyjnych (EBITDA). Druga połowa ma trafić w sektor przesyłu energii oraz energii odnawialnej – obecnie stanowiącej 8% EBITDA, ale mających wzrosnąć do 25% do 2026 roku. Wiceprezes Energisa Gioreli Filho powiedział, że firma przyjrzy się potencjalnym przejęciom w branży przesyłu energii.
 • Australijska firma Alinta Energy poinformowała, że rozważa budowę morskiej farmy wiatrowej o wartości $2,8 mld, aby zaopatrywać hutę Portland Aluminium firmy Alcoa Inc i sieć wschodniego wybrzeża tego kraju. Projekt jest na bardzo wczesnym etapie, a Alinta bada obszar przybrzeżny o powierzchni 500 kilometrów kwadratowych, gdzie widzi potencjał wykorzystania silnych zasobów wiatrowych. Musiałby zakończyć badania środowiskowe, technologiczne i kosztowe, a także uzyskać zgodę rządu i społeczności przed kontynuowaniem. „Uważamy, że farma wiatrowa musiałaby mieć około 1000 megawatów, aby była rentowna”, powiedział w oświadczeniu kierownik ds. rozwoju projektu Alinta, Kris Lynch. Australia nie ma obecnie morskich farm wiatrowych, pomimo tysięcy kilometrów linii brzegowej z silnymi zasobami wiatrowymi. Istnieje ponad 10 proponowanych projektów morskich o łącznej mocy ponad 25 gigawatów. Dla porównania, w 2020 r. istniało 7,4 GW lądowych farm wiatrowych o mocy 4 GW. Firmy podały, że gdyby projekt Spinifex firmy Alinta został zrealizowany, huta w Portland, prowadzona przez Alcoa, mogłaby być zasilana nawet w 100% odnawialnymi źródłami energii. „Propozycja ta oferuje możliwość dokonania skokowej zmiany w śladzie węglowym Portland Aluminium” – powiedział w oświadczeniu menedżer Portland Aluminium Smelter, Ron Jorgensen. Alinta Energy jest własnością prywatnego konglomeratu Chow Tai Fook Enterprises z Hongkongu.

Węgiel

 • Chiński import węgla w listopadzie wyniósł 35,05 mln ton (+30,1% m/m).

Złoto, srebro, platyna, pallad

 • Średnie ceny złota, srebra i platyny w przyszłym roku będą prawie takie same jak w 2021 r., podczas gdy średnia cena palladu spadnie, prognozują konsultanci Metals Focus. Ceny złota i platyny mają być średnio o +1% wyższe niż w 2021 roku, srebro ma być wyższe o +2% r/r, podczas gdy średnia cena palladu ma spaść o -10% r/r. Rosnący popyt będzie wspierać platynę, a niskie zapasy pomogą palladowi pomimo nadwyżek obu metali, powiedział Metals Focus.
 • Jedyną presją na złoto jest wzrost rentowności obligacji skarbowych, ale wzrost rentowności jest dość ograniczony”, powiedział Phillip Streible, główny strateg rynkowy w Blue Line Futures w Chicago.

Miedź

 • Chiński import miedzi w listopadzie wyniósł 510,4 tysiąca ton (+24,3% m/m). W pierwszych 11 miesiącach import gazu wzrósł o +21,8% r/r.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Australijska firma Infinity Lithium Corp Ltd będzie współpracować z jednostką niemieckiej firmy Thyssenkrupp AG w celu zbadania wykorzystania zielonego wodoru w produkcji litu. Współpraca rozpocznie się pilotażowym projektem w zakładach Thyssenkrupp AG w Niemczech z potencjałem integracji technologii z projektem litowym Infinity w San José w Hiszpanii.
 • Wzrost popytu na rafinowany nikiel zamienił prognozowaną w ubiegłym roku przez International Nickel Study Group (INSG) nadwyżkę 68 tysięcy ton w 2021 roku w prognozowany na 2021 rok deficyt 134 tysięcy ton. Nikiel jest wykorzystywany do produkcji stali a także w akumulatorach do pojazdów elektrycznych. INSG prognozuje w 2022 roku nadwyżkę 76 tysięcy ton.
 • JP Morgan prognozuje ceny niklu na $23 000/tonę w Q1 2022 oraz $22 000/tonę w Q2 2022.
 • Chiński eksport metali ziem rzadkich wyniósł w listopadzie 4 859,2 ton (+12,2% m/m).
 • Listopadowy import rudy żelaza przez Chiny wyniósł 104,96 mln ton (+14,6% m/m; +6,9% r/r). Jednak jest mało prawdopodobne, aby wysoki poziom importu się utrzymał, powiedział Tang, ponieważ konsumpcja jest słaba po tym, jak Chiny zwiększyły kontrolę produkcji w hutach w sezonie grzewczym i przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi. W ciągu pierwszych 11 miesięcy tego roku Chiny sprowadziły 1,04 miliarda ton rudy żelaza (-3,2% r/r).
 • Chiński eksport wyrobów stalowych w listopadzie spadł do 4,36 mln ton (-3,1% m/m).

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *