aktualności – 8 luty 2021

Poniedziałkowy zestaw aktualności, aktualizacja stanów magazynowych metali i premiera nowego odcinka programu.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Surowcowe.info 08/02/2021 – „głębokie zaniepokojenie” nie przeszkadza w robieniu interesów

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

 • Eksport produktów rolnych z USA do Chin w 2020 roku był wart $28,75 mld. Zgodnie z fazą I umowy handlowej Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, Chiny miały w 2020 roku dokonać zakupów za $36,5 mld.
 • Piątkowy raport NFP pokazał niewielki wzrost zatrudnienia (+50k), ale za to 0,4 pp spadek stopy bezrobocia (do 6,3%), co kontynuuje trend spadkowy w stopie bezrobocia zapoczątkowany gwałtownym wzrostem w marcu 2020.

bezrobocie w USA; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Warto odnotować, że w Kanadzie wzrosła stopa bezrobocia o 0,8 pp do 9,4%. Wahania stopy bezrobocia w Kanadzie są bardzo duże od początku pandemii, włącznie z rekordowym poziomem 13,7% w marcu 2020. Wyższy niż obecny poziom (9,4%) był przed pandemią widziany w latach 1990 – 1997.

bezrobocie w Kanadzie; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Kawa

 • Zapasy kawa w magazynach ICE – osiemnasty tydzień z rzędu wzrostu zapasów: przybyło ponad +30 tysięcy worków, rok wcześniej w analogicznym okresie był spadek zapasów o prawie 5 tysięcy worków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Brazylijski producent cukru i etanolu Jalles Machado S.A. podczas IPO spółki pozyskał $137 mln. Spółka chce wykorzystać środki na zwiększenie produkcji w dwóch swoich młynach i zakup kolejnego.

Kakao

 • Przywóz kakao do portów w największych plantatorach Wybrzeża Kości Słoniowej osiągnęło poziom 1,337 miliona ton między 1 października a 31 stycznia (-3% s/s).
 • Mielenie kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w styczniu 2021 wyniosło 199 tysięcy ton (+4,19% r/r), co dało rekordową ilość zmielonego kakao na poziomie 52 tysięcy ton (+6,12% m/m, +8,33% r/r). Poprzedni rekord, 49 tysięcy ton był osiągnięty w listopadzie 2019 i grudniu 2020.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Certyfikowane zapasy bawełny dostępne od 3 lutego to 87 839 bel 480-funtowych (+12,33% t/t).

Kukurydza

 • Buenos Aires Grains Exchange obniżyła prognozę dotyczącą zbiorów kukurydzy w sezonie 2020/21 do 46 mln ton (-2,13% względem poprzedniej prognozy) – to skutek suszy w Ameryce Południowej pod koniec 2020 roku.

Ropa naftowa

 • Exxon Mobil Corp poinformował, że zmniejszył poziom wydobycia ropy na pływającej platformie Liza Destiny u wybrzeży Gujany po awarii sprężarki gazu. Platforma eksploatuje blok Stabroek, który wg Hess Corp (posiadającego 30% udziałów w bloku) w ubiegłym tygodniu osiągnął pełną zdolność produkcyjną 120 000 baryłek dziennie (bpd). Exxon (mający 45% udziałów w bloku) nie podał ile wynosi redukcja produkcji w związku z awarią. Sprężarka trafi do serwisu w Niemczech w tym tygodniu. Wydobycie ropy w tym regionie rozpoczęło się w grudniu 2019.
 • Chevron Corp zaoferował kupno pozostałych udziałów w Noble Midstream Partners LP, wyceniając spółkę na $1,13 mld. Przy zakupie Noble Energy w 2020 roku, Chevron przejął 63% udziałów w Noble Midstream Partners LP, teraz chciałby dokupić pozostałe akcje w cenie $12,47/akcję.
 • Fińskie Neste poinformowało o zyskach w Q4 2020 na poziomie €380 mln. Mimo że były to wyniki lepsze od prognoz (€365,3 mln), to spółka rekomenduje obniżenie dywidendy za 2020 rok do €0,80/akcję (z €1,02/akcję za 2019 rok).
 • Equinor dokonał nowego odkrycia ropy i gazu w pobliżu norweskiego gigantycznego pola Troll na Morzu Północnym. Szacuje się, że odkrycie będzie zawierać od 44 milionów do 69 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Equinor ma 40% udziałów w złożu, pozostałe 60% jest w rękach trzech spółek: DNO, Wellesley Petroleum oraz Petoro.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 29 stycznia 2021 wynosiły 23,392 mln (-4,10% t/t). Drugi tydzień spadków z rzędu.
 • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o cztery do 299 punktów. To jedenasty tydzień wzrostu liczby aktywnych odwiertów z rzędu.

Gaz ziemny

 • Angela Merkel powiedziała, że Niemcy „na razie” podtrzymują swoje poparcie dla Nord Stream 2 – przy okazji potępiając wydalenie przez Rosję dyplomatów z Polski, Szwecji i Niemiec. Kanclerz zapowiedziała, że „w związku z wydarzeniami w Rosji” razem z Francją „zastrzegają sobie prawo do kontynuowania sankcji, zwłaszcza wobec osób fizycznych.
 • Alaska chce rozpocząć pierwszą fazę stanowej instalacji eksportowej skroplonego gazu ziemnego (LNG) i projektu rurociągu, starając się o fundusze federalne i współpracując z prywatną firmą przy budowie rurociągu gazu ziemnego z North Slope do Fairbanks. Długość rurociągu miała by wynosić 800 km, koszt $5,9 mld, pierwszy tranzyt miałby zacząć się w 2025 roku. Zdaniem projektodawców, federalne inwestowanie mogłoby pokryć do 75% kosztów fazy pierwszej. Całkowity projekt o wartości $38,7 miliardów obejmuje rurociąg o długości 1 300 km o przepustowości 3,3 miliarda stóp sześciennych dziennie do zakładu skraplania w Nikiski na półwyspie Kenai. Są już podpisane umowy z BP oraz Exxon Mobil na rozbudowę projektu.
 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu spadły, marcowe dostawy wyceniało się na średnio 7,20/mmBtu (-14,29% t/t). To trzeci tydzień z rzędu spadków cen dostaw spotowych. Wg prognoz w ciągu dwóch tygodni temperatury w Tokio i Szanghaju (największych odbiorcach LNG) wzrosną powyżej średniej historycznej. Kwietniowe dostawy wycenia się na $6,60/mmBtu.
 • CNOOC Ltd zapowiedział, że przyspieszy poszukiwania i zagospodarowanie gazu ziemnego, w tym rezerw głębinowych na Morzu Południowochińskim i niekonwencjonalnych zasobów na lądzie w Chinach, w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W 2020 roku wydobycie netto ropy i gazu w zeszłym roku wzrosło do 528 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (+5% r/r). Celem na 2021 rok jest 545–555 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Spółka do 2025 roku chce, żeby 30% jej portfolio stanowił gaz ziemny. Do 2035 roku gaz ma stanowić już 50% portfolio CNOOC.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA w ubiegłym tygodniu wzrosła o cztery do poziomu 92 aktywnych punktów.
 • Lutowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 90,4 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd). Spadek podaży wynika z powodu zamarznięcia niektórych odwiertów. Rekord podaży wciąż należy do listopada 2019 – 95,4 bcfd.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 134,2 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +5,34% t/t, a w przyszłym tygodniu ma dalej rosnąć i wynieść 145,2 bcfd (+8,19% t/t).Zapasy utrzymują się powyżej średniej z pięciu lat (2016–2020) od początku 2020 r. i nadal były o 7,9% powyżej tej średniej na koniec ubiegłego tygodnia. Jednak duże zapotrzebowanie w tym i przyszłym tygodniu może zlikwidować tą nadwyżkę.
 • Styczniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 10,7 bcfd – czym wyrównuje grudniowy rekord. Możliwości eksportowe LNG z USA to 10,5 bcfd.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu spadły do 2,689 bilionów stóp sześciennych (tcf) czyli nadal o 7,9% powyżej średniej z pięciu lat wynoszącej 2,491 tcf dla tej pory roku.

Energia odnawialna

 • Francuski Total zakupił w ubiegłym tygodniu farmy słoneczne w Teksasie o mocy 2,2 gigawata (GW) od SunChase Power i prywatnej firmy inwestycyjnej MAP RE / ES. Nie podano szczegółów finansowych umowy.
 • Korea Południowa przedstawiła plan budowy największej elektrowni wiatrowej na świecie do 2030 r. Wartość projektu szacuje się $43,2 mld. Projekt ma zapewnić prawie 15 gigawatów energii.
 • Największa hiszpańska firma energetyczna Iberdrola zakupi pakiet większościowy w portfelu projektów morskich farm wiatrowych, które są obecnie rozwijane przez irlandzką firmę DP Energy. Zakup ma dotyczyć projektów poza Irlandią.

Węgiel

 • Australijski South32 Ltd poinformował, że komisja planowania Nowej Południowej Walii nie będzie rekomendować przedłużenia eksploatacji kopalni węgla koksującego Dendrobium. Plany zakładały eksplorację co najmniej do 2048 roku. Obecnie spółka analizuje ustalenia komisji i będzie nadal współpracować z rządem stanowym i agencjami w projekcie.

Złoto

 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej i szanghajskiej giełdy.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Metale przemysłowe

 • Globalne zapasy miedzi są najniższe od 2008 roku, pomimo zbliżającego się chińskiego Nowego Roku, kiedy to zwykle rosną zapasy z powodu niższego popytu
 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy, ilość miedzi w londyńskich magazynach jest bliska 15-letnich dołków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Szósty tydzień wzrostów z rzędu zapasów stali nierdzewnej. Drugi tydzień z rzędu spadku zapasów miedzi i ołowiu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dwudziesty drugi tydzień z rzędu spadków zapasów miedzi, NASAAC i cyny. Ósmy tydzień spadku zapasów stopów aluminium. Szósty tydzień z rzędu spadku zapasów ołowiu. Drugi tydzień z rzędu spadków zapasów cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *