aktualności – 24 czerwca 2024

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 24 czerwca 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Szef libańskiego Hezbollahu zapowiedział pełny konflikt z Izraelem w przypadku wojny transgranicznej, a także po raz pierwszy groził członkowi UE Cyprowi. W telewizyjnym przemówieniu szef Hezbollahu Sayyed Hassan Nasrallah powiedział, że w Izraelu „nie będzie miejsca bezpiecznego przed naszymi rakietami i dronami” w przypadku szerszej wojny. Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz ostrzegł we wtorek, że wkrótce zostanie podjęta decyzja o wojnie totalnej z Hezbollahem, a izraelskie wojsko oświadczyło, że „plany operacyjne ofensywy w Libanie zostały zatwierdzone”. Nasrallah powiedział, że w przypadku wojny jego grupa będzie walczyć „bez zasad” i „bez limitów”. Nasrallah groził także Cyprowi – państwu członkowskiemu UE położonemu najbliżej Libanu, z którym utrzymuje serdeczne stosunki – oskarżając go o zezwolenie Izraelowi na wykorzystywanie jego lotnisk i baz do ćwiczeń wojskowych. „Należy ostrzec rząd cypryjski, że otwarcie cypryjskich lotnisk i baz dla izraelskiego wroga, aby mógł obrać za cel Liban, oznacza, że ​​rząd cypryjski stał się częścią wojny, a ruch oporu (Hezbollah) zajmie się nim w ramach wojny” – powiedział Nasrallah. Nie wiadomo, czy Cypr oferuje izraelskiemu wojsku jakiekolwiek tereny lub obiekty bazowe, ale w przeszłości pozwalał Izraelowi na korzystanie ze swojej rozległej przestrzeni powietrznej – swojego obszaru informacji powietrznej – w celu okazjonalnego przeprowadzania ćwiczeń powietrznych, ale nigdy podczas konfliktu. Suwerenne brytyjskie bazy wojskowe na Cyprze były w przeszłości wykorzystywane przez Wielką Brytanię do operacji w Syrii, a ostatnio w Jemenie. Rząd cypryjski nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia. Na Cyprze, który do 1960 roku był kolonią, znajdują się dwie bazy brytyjskie.
 • 25 czerwca, od godziny 18:00, będzie mieć miejsce konferencja online, na której pojawię się z prelekcją poświęconą dziennikowi tradera w inwestowaniu. Link do BEZPŁATNEJ rejestracji.
 • Raport statystyczny dla 35 instrumentów (w tym 9 surowcowych) dostępny jest w sklepie na stronie.
 • Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.

Raporty USDA

 • Dane z raportu USDA Coffee: World Markets and Trade przy kawie.

Woda

 • W południowych prowincjach Chin wydały poważne ostrzeżenia powodziowe z powodu ulewnych deszczy, ale na obszarach na północnym zachodzie i wschodzie odnotowano rekordowo wysokie temperatury.

Kawa

 • Ceny kawy również odnotowały znaczny wzrost w ciągu ostatnich czterech tygodni, ponieważ słaby wietnamski eksport i opady deszczu w Brazylii poniżej trendu przyczyniły się do zwyżkowego nastroju” – stwierdziło BMI. Eksport kawy z Wietnamu w pierwszych pięciu miesiącach tego roku spadł o 5,8% w porównaniu z rokiem poprzednim.
 • Brazylijscy plantatorzy kawy w dalszym ciągu zbierali zbiory na sezon 2024/25 w przyspieszonym tempie ze względu na suchą pogodę, zbierając ziarna z 44% upraw (+7 pp t/t; +5% s/s). „Obecny pogląd przewiduje obniżkę o 8–14% w porównaniu ze wstępną prognozą (zbiorów robusty)” – stwierdził w oświadczeniu Gil Barabach, konsultant Safras & Mercado. Barabach powiedział, że producenci stosują wolniejsze metody suszenia i przetwarzania, „co sprzyja jakości napoju, ale także wyjaśnia, dlaczego dostępna w handlu jest niewielka ilość kawy”.
 • Prognozy globalnej produkcji kawy arabica na świecie (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Prognozy globalnej produkcji kawy robusta na świecie (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Prognozy globalnej konsumpcji kawy na świecie (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Prognozy globalnych zapasów końcowych kawy na świecie (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+149,5k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-6,7k t/t). Zapasy są w tym sezonie wyższe o +53,7% s/s. Na ocenę jakości oczekuje ponad 51,7 tysięcy worków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • W ramach wygasającego w piątek, 28 czerwca, kontraktu można dostarczyć cukier z Brazylii i Argentyny.

Kakao

 • Należy poczekać na zakończenie badań liczenia strąków, które ma nastąpić od końca sierpnia do połowy września, aby móc wstępnie oszacować prognozowaną równowagę rynku na rok 2024/25” – stwierdziła International Cocoa Organization (Międzynarodowa Organizacja Kakao – ICO).
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły trzynasty tydzień z rzędu (-92,7k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-39,5k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -40,39% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Sok pomarańczowy

 • Zapasy soku pomarańczowego w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • FranceAgriMer stwierdził, że 62% upraw było w dobrej lub doskonałej kondycji, co nie zmieniło się w porównaniu z poprzednimi dwoma tygodniami, ale jest o 21 punktów procentowych poniżej ubiegłorocznej oceny. Analitycy i handlowcy oczekują obecnie, że Francja, największy eksporter pszenicy w Unii Europejskiej, zbierze około 29–30 milionów ton pszenicy miękkiej w porównaniu z 35 milionami ton w zeszłym roku. Podmokłe warunki na polach wzbudziły obawy co do plonów, a powierzchnia obsadzonych roślin zmniejszyła się już o ponad 7% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Niestabilna pogoda, która w tym tygodniu spowodowała lokalne powodzie, może zwiększyć spadek jakości w uprawach.

Soja

 • Amerykańska soja w północnej części rzeki Missisipi jest zagrożona powodziami w przypadku ulewnych deszczy w najbliższych dniach.

Pozostałe zboża

 • FranceAgriMer ocenił jęczmień ozimy w 64% w dobrej lub doskonałej kondycji (-1 pp t/t; -20 pp r/r). Ministerstwo rolnictwa Francji prognozowało w tym miesiącu, że produkcja jęczmienia ozimego spadnie o prawie 11% w porównaniu z rokiem ubiegłym z powodu spadku siewów i plonów.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Chiny opublikowały nowe przepisy mające na celu ustabilizowanie produkcji bydła mięsnego w obliczu spadających cen i poważnych strat tej branży. „Od początku tego roku ceny żywca bydlęcego i wołowiny w dalszym ciągu spadają. Gospodarstwa poniosły straty i zwiększyły presję produkcyjną” – podało w notatce ministerstwo rolnictwa. Produkcja wołowiny u największego konsumenta mięsa na świecie wzrosła w ciągu ostatniej dekady, odzwierciedlając rosnącą klasę średnią, i pobudziła rozwój gospodarstw. Ubój krów w Chinach w zeszłym roku wyniósł 50,2 miliona, co stanowi wzrost o 19% w porównaniu z 42 milionami w 2014 roku. Jednakże w ostatnich latach konsumpcja gwałtownie spadła w związku ze spowolnieniem gospodarczym. Ministerstwo oświadczyło, że poinstruuje gospodarstwa, aby rozsądnie dostosowały hodowlę, w razie potrzeby wyeliminowały stare i niskowydajne bydło, zoptymalizowały strukturę stada i poprawiły wydajność produkcji. Aby wzmocnić zapobieganie chorobom, ministerstwo oświadczyło, że będzie wspierać duże gospodarstwa rolne w zwiększaniu środków bezpieczeństwa biologicznego i budowaniu społeczności wolnych od chorób. Spowolnił także wzrost importu wołowiny do Chin. W 2023 r. zaimportował 2,77 mln ton wołowiny i podrobów (+1,5% r/r).

Energia elektryczna

 • Poważna przerwa w dostawie prądu nawiedziła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość wybrzeża Chorwacji, zakłócając działalność przedsiębiorstw, wyłączając sygnalizację świetlną. Minister energii Czarnogóry powiedział, że przestój był spowodowany nagłym wzrostem zużycia energii spowodowanym wysokimi temperaturami oraz przeciążeniem systemów.Dystrybucja energii jest połączona na Bałkanach w zakresie przesyłu i handlu. Miejscowi podają, że wiele osób straciło wodę w Podgoricy, gdy pompy przestały działać.Wyłączyły się klimatyzatory, a w sklepach turystycznych roztopiły się lody. „Awaria nastąpiła w wyniku dużego obciążenia sieci, nagłego wzrostu zużycia energii na skutek wysokiej temperatury i samych wysokich temperatur” – powiedział w transmisji telewizyjnej minister energii Czarnogóry Sasa Mujovic. Zasilanie w Albanii zostało przywrócone w ciągu pół godziny, ale w kraju nadal istnieje duże ryzyko dalszych przestojów, ponieważ zużycie energii i poziom ciepła są nadal wysokie. Przedstawiciele branży twierdzą, że zmiany w dostawach energii w regionie obciążyły systemy przesyłowe.

Ropa naftowa

 • Ukraińskie drony szturmowe dalekiego zasięgu uderzyły w cztery rosyjskie rafinerie ropy naftowej, a także stacje radarowe i inne cele wojskowe w Rosji w ramach poważnego ataku, który miał miejsce w piątek, 21 czerwca. „Bezzałogowe statki powietrzne zaatakowały rafinerie ropy naftowej w Afipskim, Ilskim, Krasnodarze i Astrachaniu” – oznajmiło ukraińskie wojsko. Rosyjskie wojsko poinformowało wcześniej, że w piątek zestrzeliło 70 dronów nad Morzem Czarnym i okupowanym przez Ukrainę Półwyspem Krymskim, 43 drony nad rosyjskim regionem Krasnodarskim i jeszcze jeden nad rosyjskim obwodem Wołgogradu. Źródło kijowskiego wywiadu powiedziało agencji Reuters, że rafinerie Afipsky, Ilsky i Krasnodar produkowały paliwo dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i że wycelowana w nie drony została przeprowadzona wspólnie ze służbami bezpieczeństwa SBU. „Uszkodzenia tych rafinerii znacznie skomplikują logistykę dostaw oleju opałowego, czyniąc go droższym i bardziej czasochłonnym, gdyż trzeba będzie go dostarczać z innych rafinerii” – podało źródło. Ukraińskie wojsko oświadczyło, że celowało także w stacje radarowe i centra wywiadu elektronicznego w obwodzie briańskim i okupowanym Krymie. Uderzono także w miejsca przechowywania i startów dronów oraz centra dowodzenia i kontroli w rosyjskim regionie Krasnodarskim. W swoim oświadczeniu ukraińskie wojsko przyznało się także do czwartkowych ataków dronów na składy paliw w rosyjskich obwodach Tambow i Adygeja.
 • W Ekwadorze państwowy koncern naftowy Petroecuador ogłosił działanie siły wyższej w związku z dostawami ciężkiej ropy Napo na eksport w związku z zamknięciem kluczowego rurociągu i szybów naftowych z powodu ulewnych deszczy.
 • Indyjski import ropy naftowej z Rosji wzrósł w maju do rekordowego poziomu 2,1 mln baryłek dziennie, stanowiąc 41% całkowitego importu, który wyniósł 5,1 mln baryłek dziennie (+5,6% m/m). „Rosyjska ropa była w zeszłym miesiącu dostępna w dużych ilościach i po lepszych rabatach ze względu na niższy popyt ze strony Chin” – powiedział urzędnik jednej z indyjskich rafinerii.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 21 czerwca 2024 wynosiły 7,347 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA w ciągu tygodnia spadłą o -3 do poziomu 485 aktywnych punktów, to najniższy poziom od stycznia 2022.

Gaz ziemny

 • Chesapeake jest na dobrej drodze do wyprzedzenia EQT jako największego producenta gazu w USA po planowanej fuzji z Southwestern Energy.
 • Asya Energy to pierwszy tankowiec LNG, który przepłynął przez Cieśninę od stycznia, kiedy rejsy LNG przez Morze Czerwone zostały zawieszone z powodu powtarzających się ataków rakietowych” – powiedział analityk LSEG Olumide Ajayi. Większość tankowców LNG omija tę trasę po wielokrotnych atakach dronów i rakiet Houthi w regionie Morza Czerwonego. Kanał Sueski łączy Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym, tworząc najkrótszy szlak żeglugowy między Europą a Azją, i jest połączony z Zatoką Adeńską przez Cieśninę Bab al-Mandab między Jemenem a Dżibuti. Dane Kpler pokazują, że Asya Energy pod banderą Palau zmierza do Gibraltaru. Jak wynika z danych LSEG, statek zawijał już wcześniej do portu Sohar w Omanie. Asya Energy może wkrótce stać się pierwszym statkiem, który przepłynie przez Morze Czerwone od 12 stycznia. Wiodące grupy branżowe wezwały do ​​podjęcia pilnych działań na Morzu Czerwonym, aby zaprzestać ataków Houthi na statki handlowe, których pierwszym statkiem był należący do Wielkiej Brytanii statek Rubymar, który zatonął 2 marca, około dwa tygodnie po uderzeniu rakietami.
 • Zapasy gazu Unii Europejskiej na dzień 21 czerwca 2024 wynoszą 74,8% (+2,0 pp t/t) w magazynach podziemnych oraz 51,3% (-5,6 pp t/t) w terminalach LNG.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na sierpniowe dostawy to $12,60/mmBtu (-0,79% t/t). „Wyższe temperatury prognozowane dla Azji Północno-Wschodniej w przyszłym tygodniu zostaną zrównoważone chłodniejszą pogodą w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej w miarę zbliżania się pory monsunowej” – powiedziała Ana Subasic, analityk ds. gazu ziemnego i LNG w firmie Kpler.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 103,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +6,03% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 102,8 bcfd.
 • Czerwcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi 98,2 mld stóp sześciennych dziennie (+0,10% m/m).
 • Czerwcowy przepływ gazu ziemnego do terminali eksportowych LNG z USA wynosi średnio 12,9 bcfd (b/z m/m).
 • Eksport gazociągami z USA do Meksyku wynosi w czerwcu średnio 7,00 bcfd. (-2,780% m/m). Maj 2024 był rekordowy pod tym względem, ze średnią wielkością eksportu 7,2 bcfd.
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych w ciągu tygodnia pozostała na niezmienionym poziomie 98 aktywnych punktów, najmniej od października 2021.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 14 czerwca wzrosły o +71 mld stóp sześciennych (bcf) do 3,045 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano wzrost o +69 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +22,6% powyżej 5-letniej średniej oraz +12,7% r/r.

Energia odnawialna

 • BP Plc oceni rozwój i dywersyfikację swojej działalności w zakresie biopaliw w Brazylii, przyglądając się nowym produktom, takim jak etanol drugiej generacji i zrównoważone paliwo lotnicze, po wykupieniu Bunge od ich spółki joint venture BP Bunge Bioenergia. Firma oświadczyła, że ​​chce wykorzystać ogromną bazę biopaliw należącą do przedsięwzięcia w Brazylii – kompleks przemysłowy obejmujący 11 zakładów przetwarzających trzcinę cukrową w pięciu stanach – do opracowania kluczowych projektów wspierających szersze spojrzenie BP na bioenergię. Kompleks brazylijski „jest skalowalną platformą bioenergetyczną przynoszącą korzyści kosztowe” – stwierdzono. „Utworzenie całego łańcucha dostaw alkoholu do paliwa lotniczego jest bardzo kosztowne, a duże wpływy koncernów naftowych przyspieszają ten proces, początkowo obejmując Brazylię, Stany Zjednoczone, Europę i Japonię” – powiedział ekspert ds. biopaliw Soren Jansen, były dyrektor brazylijskiej firmy Copersucar.
 • TotalEnergies oraz niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne EnBW ygrały aukcję niemieckich morskich farm wiatrowych o mocy 2,5 gigawata (GW) o wartości $3,2 mld. Aukcja dwóch działek na Morzu Północnym, położonych około 120 kilometrów na północny zachód od Helgolandu, podkreśla ciągłe zainteresowanie TotalEnergies dużymi projektami morskiej energetyki wiatrowej w największej gospodarce Europy. „Wyniki pokazują atrakcyjność inwestowania w morską energię wiatrową w Niemczech” – powiedział Klaus Mueller, prezes niemieckiej Federalnej Agencji Sieci. Aukcja obejmowała dwie elektrownie o mocy 1,5 i 1,0 gigawata (GW) każda. Planowane morskie farmy wiatrowe mają rozpocząć działalność w 2031 roku. Obie firmy muszą w ciągu najbliższych 12 miesięcy zapłacić niemieckiemu rządowi 10%. RWE, największy niemiecki dostawca energii elektrycznej, początkowo nawiązał współpracę z TotalEnergies podczas aukcji, ale stwierdził, że francuska grupa zrealizuje projekt samodzielnie i opuści konsorcjum. Andreas Mummert, dyrektor ds. polityki w niemieckiej Fundacji Morskiej Energii Wiatrowej, powiedział, że oferenci musieli agresywnie szukać sposobów na odzyskanie swoich ogromnych inwestycji, w tym rezygnować z droższych europejskich producentów turbin wiatrowych. „I mogą to zrobić, mówiąc najprościej, na trzy sposoby: zwiększyć presję na łańcuch dostaw, aby obniżyć koszty zakupu, sprzedać przyszłą energię elektryczną po wyższych cenach lub kupić chińską”.

Kamienie szlachetne

 • Według Zimnisky Global Rough Diamond Price Index ceny surowca diamentowego spadły o 15–20% od początku 2023 r. ze względu na rosnącą popularność diamentów hodowanych w laboratorium oraz odchodzenie młodszych konsumentów od diamentów. Mountain Province Diamonds i De Beers są właścicielami kopalni diamentów Gahcho Kue na kanadyjskich Terytoriach Północno-Zachodnich (NWT). De Beers jest właścicielem dwóch innych kopalni diamentów w Kanadzie. Anglo American, właściciel De Beers, planuje zbycie tej części swojej działalności w ciągu najbliższych 18–24 miesięcy. Na początku czerwca De Beers poinformował, że priorytetowo traktuje inwestycje w duże projekty o wysokiej stopie zwrotu i wstrzyma poszukiwania w podziemnych kopalniach Gahchu Kue i Chidliak.

Złoto

źródło: CME FEDWatch Tool

 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

Platyna i pallad

 • Spotowe ceny palladu w Londynie osiągnęły najwyższy poziom od miesiąca i w piątek, 21 czerwca, na krótko przekroczyły kluczowy poziom 1000 dolarów za uncję troy w wyniku niestabilnych transakcji, ponieważ niektórzy inwestorzy zamykali swoje krótkie pozycje, a na rynku brakowało fizycznej podaży. „Dzięki połączeniu zarządzających pieniędzmi zajmujących rekordowo krótkie pozycje w kontraktach terminowych na pallad, poważnemu backwardingowi na rynku EFP (wymiany kontraktów futures na fizyczne) w ostatnich dniach oraz znacznej alokacji funduszy ETF w ciągu ostatniego miesiąca, która skutkuje wycofaniem metalu z rynku, przygotowujemy się na możliwość staroświeckiej krótkiej transakcji” – powiedział Reutersowi Jeff Klein, handlowiec w Heraeus. Głównymi producentami palladu są Republika Południowej Afryki, Rosja i Ameryka Północna, jednak rosyjskie sztabki wyprodukowane po lutym 2022 r. zostały wycofane z rynku londyńskiego po tym, jak utraciły status „dobrej dostawy” wraz z rozpoczęciem inwazji Moskwy na Ukrainę na pełną skalę. Pallad, stosowany głównie w autokatalizatorach ograniczających szkodliwe emisje, odnotował w 2023 r. spadek o 39% w związku z zakładami, że rosnący udział w rynku pojazdów elektrycznych (EV) niezawierających palladu zmniejszy popyt w przyszłości. Metale wspierają jednak tegoroczne lepsze szacunki sprzedaży samochodów hybrydowych, które potrzebują palladu oraz utrzymujący się deficyt strukturalny na samym rynku. „Biorąc pod uwagę znaczny deficyt, zapasy naziemne spadły w tym roku do najniższego poziomu w naszych rejestrach (od 1980 r.), a dalsze deficyty spodziewane są w latach 2024 i 2025. To jeszcze bardziej zawęzi płynność i prawdopodobnie podniesie lub utrzyma ceny w tym roku” – powiedziała Wilma Swarts, kierownik działu badań metali z grupy platynowców w firmie doradczej Metals

Miedź

 • Brokerzy w Azji stwierdzili, że spadek cen miedzi zachęcił w ubiegłym tygodniu do większej liczby zakupów fizycznych i zapewnił wsparcie na poziomie 9 500–9 600 dolarów za tonę. Dane pokazały, że na światowym rynku miedzi rafinowanej w kwietniu nadwyżka wyniosła 13 000 ton, a w pierwszych czterech miesiącach roku nadwyżka podaży wyniosła 299 000 ton.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Światowy rynek niklu odnotował w kwietniu nadwyżkę w wysokości 1000 ton metrycznych z deficytu w wysokości 1300 ton w marcu – podało International Nickel Study Group (INSG). Nadwyżka w kwietniu była jednak niższa niż 5900 ton nadwyżki podaży w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Przez pierwsze cztery miesiące roku rynek niklu wykazał nadwyżkę na poziomie 22 600 ton w porównaniu z nadwyżką 35 000 ton w tym samym okresie 2023 roku.
 • Światowa produkcja stali surowej w maju wzrosła do 165,1 mln ton (+1,5% r/r). Dane World Steel Association wykazały, że produkcja stali surowej z Chin, największego na świecie producenta i konsumenta tego metalu, wzrosła w maju do 92,9 mln ton (+2,7% r/r). Majowa produkcja stali w Japonii spadła do 7,17 mln ton (-6,3% r/r).
 • Około 1500 pracowników Tata Steelw Wielkiej Brytanii rozpocznie od 8 lipca bezterminowy strajk w związku z planami firmy dotyczącymi zamknięcia dwóch wielkich pieców i zlikwidowania do 2800 stanowisk pracy. Akcja strajkowa, opisana przez Unite jako pierwsze strajki brytyjskich hutników od 40 lat, odbędzie się w zakładach Tata w Port Talbot i Llanwern w Walii. Rzecznik Tata Steel powiedział, że firma jest rozczarowana decyzją Unite, dodając, że aktywa hutnicze są niestabilne operacyjnie i powodują straty w wysokości 1 miliona funtów dziennie. „Jeśli to działanie zagrozi bezpieczeństwu i stabilności naszych operacji, będziemy zmuszeni przyspieszyć plany zamknięcia” – dodał rzecznik. Zamknięcie ogłoszono w styczniu w ramach planu indyjskiej firmy mającej na celu zawrócenie przynoszącej straty działalności w Wielkiej Brytanii poprzez przejście na elektryczne piece łukowe o niższej emisji dwutlenku węgla, co stanowi propozycję wspartą 500 milionami funtów pieniędzy rządowych. „Pracownicy Tata nie tylko walczą o swoje miejsca pracy – oni walczą o przyszłość swoich społeczności i przyszłość stali w Walii” – powiedziała sekretarz generalna Unite Sharon Graham. Tata Steel zatrudnia w Wielkiej Brytanii ponad 8 000 osób. W styczniu firma podała, że ​​w ciągu najbliższych 18 miesięcy prawdopodobnie zwolni się około 2500 stanowisk pracy spośród ogółu zwolnień.

Stany magazynowe metali przemysłowych

 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *