aktualności – 1 sierpnia 2022

Poniedziałek 1 sierpnia 2022 to przede wszystkim 78 rocznica powstania warszawskiego. Nie mniej przygotowałem także zestaw aktualności oraz o 14:00 premierę nowego odcinka programu na który serdecznie zapraszam.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 1 sierpnia 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Martin Griffiths z ONZ powiedział, że „kluczowe” szczegóły dotyczące bezpiecznego przejścia statków wciąż są opracowywane. Griffiths powiedział, że tureccy, rosyjscy i ukraińscy urzędnicy wojskowi współpracowali z zespołem ONZ we Wspólnym Centrum Koordynacyjnym w Stambule, aby wypracować standardowe procedury operacyjne dla umowy uzgodnionej przez cztery strony w drugiej połowie lipca. „To szczegółowe negocjacje oparte na porozumieniu. Ale bez tych standardowych procedur operacyjnych nie możemy zarządzać bezpiecznym przejściem statków. Nie widzimy prawdopodobnej skali… bez jasnych procedur, zrozumiałych dla sektora komercyjnego” – powiedział Griffiths państwom członkowskim ONZ podczas briefingu. Firmy żeglugowe i ubezpieczyciele, którzy obejmują statki, muszą mieć pewność, że podróż jest bezpieczna, bez zagrożenia minami lub atakami zarówno na statki, jak i ich załogi. Są one zazwyczaj objęte przyjętymi praktykami morskimi znanymi jako standardowa procedura operacyjna. „Nie chodzi tylko o to, czy w portach jest statek, czy dwa, czy trzy gotowe do wypłynięcia. Muszą poruszać się bezpiecznie, a to oznacza, że ​​musimy mieć jasność, gdzie dokładnie znajduje się kanał” – powiedział Griffiths. Porozumienie ma na celu umożliwienie bezpiecznego przejścia dostaw zboża do i z portów ukraińskich, zablokowanych przez Rosję od inwazji 24 lutego. Rosja oskarżyła Ukrainę o zwlekanie z dostawami poprzez zaminowanie wód portowych. Podczas gdy Griffiths podkreślił, że operacja wznowienia eksportu zboża na Ukrainę ma charakter komercyjny, a nie humanitarny, powiedział, że Organizacja Narodów Zjednoczonych ma nadzieję, że biedniejsze kraje zostaną potraktowane priorytetowo, powołując się w szczególności na Somalię, gdzie prawie ćwierć miliona ludzi stoi w obliczu głodu.

Kawa

 • Brazylijscy rolnicy zebrali około 75% plonów kawy 2022/23 do 26 lipca, -2 pp względem zbiorów w sezonie 2021/22 i -5 pp względem 5-letniej średniej. Analityk kawowy Gil Barabach z Safras, powiedział, że sucha pogoda obserwowana nad brazylijskimi obszarami kawowymi pomogła przyspieszyć zbiory w ciągu ostatniego tygodnia, zmniejszając część opóźnień w tegorocznym zbiorze kawy. Zauważył jednak, że w stanach Parana, Sao Paulo i Minas Gerais w nadchodzących dniach spodziewane są deszcze, które mogą zakłócić niektóre zbiory.Spodziewane są również niższe temperatury, choć w tej chwili nie ma ryzyka przymrozków. Safras przewiduje, że zbiory kawy w Brazylii w 2022 r. wyniosą 61,1 mln worków, znacznie powyżej szacunków rządu 53,4 mln worków.
 • Plantatorzy kawy w Brazylii poinformowali, że wielkość zbiorów jest niższa niż oczekiwali, nawet jeśli uwzględni się skutki zeszłorocznych mrozów” – podał Commerzbank.
 • W opublikowanym przez Reuters sondażu średnia prognoza dla tegorocznych zbiorów w Brazylii wyniosła 63 miliony worków, podczas gdy produkcja ma wzrosnąć w przyszłym roku do 71 milionów.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły dwunasty tydzień z rzędu (-5,7k t/t), w poprzednim sezonie także spadły (-4,2k t/t). Zapasy kawy są o -67,83% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Dystrybutorzy twierdzą, że cukier prawdopodobnie odnotował na razie najniższy poziom, biorąc pod uwagę, że ceny etanolu w Brazylii odradzają się, podobnie jak brazylijski real, podczas gdy kraj doświadcza przedłużającej się suszy w kluczowych regionach produkcyjnych.
 • Indie mają pozwolić młynom na eksport kolejnego miliona ton cukru w ​​tym sezonie, w większości nierafinowanego, po zezwoleniu firmom na wysyłanie zapasów, które nagromadziły się w portach i magazynach. Problemy logistyczne, takie jak brak wagonów kolejowych, uniemożliwiły hutom wysyłkę surowca lub nierafinowanego cukru. „W kraju jest nadwyżka, a jak wiemy, zapasy cukru surowego są przeznaczone na rynek eksportowy, więc sensowne jest zezwolenie na ich eksport” – podało źródło rządowe. Cztery źródła, dwa z rządu i dwa z handlu, powiedziały, że pozwolenie ma zostać wydane bardzo szybko, bez podania dokładnego terminu. Pozwolenie dla Indii, największego po Brazylii eksportera cukru na świecie, na sprzedaż około 1 miliona ton, może jeszcze bardziej obniżyć ceny referencyjne nowojorskiego cukru. Indyjskie młyny produkują surowy cukier tylko dla zagranicznych rafinerii, które zamieniają surowy na biały. Handel, przemysł i urzędnicy rządowi twierdzą, że rekordowy eksport 10 milionów ton cukru z Indii w tym roku obejmował około 4,5 miliona ton cukru surowego, podczas gdy reszta była biała lub rafinowana. Indie mogą wyprodukować 35,5 mln ton cukru w ​​nowym sezonie 2022/23 zaczynającym się 1 października 2022 (-1,39% s/s).
 • Długoterminowe prognozy analityków sugerują, że na koniec roku cena cukru wyniesie $c18,5/funt (-2% r/r).

Kakao

 • Na Wybrzeżu Kości Słoniowej główny plon 2022/23 prognozowany jest na 1,5 miliona ton (-6,25% s/s).
 • Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana, najwięksi światowi producenci kakao, zapowiedzieli, że w sierpniu podniosą premię, jaką producenci i handlowcy czekolady płacą za wysokiej jakości ziarna. Zgodnie z oświadczeniem, Rada ds. Kawy i Kakao Wybrzeża Kości Słoniowej (CCC) ustaliła zróżnicowanie pochodzenia na sierpień na poziomie zerowym w porównaniu do -125 funtów/tonę w lipcu. Ghanski regulator Cocobod podniesie swoją różnicę pochodzenia do 20 funtów/tonę w sierpniu w porównaniu do -50 funtów/tonę w lipcu.
 • W czwartek parlament Ghany zatwierdził pożyczkę konsorcjalną w wysokości $1,3 miliarda na sfinansowanie zakupu kakao na sezon 2022/23. Instrument finansowania handlu zabezpieczony wierzytelnościami jest realizowany między Ghana Cocoa Board (COCOBOD) a konsorcjum banków i instytucji finansowych, których gwarantem jest rząd. Ghana, jeden z dwóch największych producentów kakao na świecie wraz z Wybrzeżem Kości Słoniowej, co roku pożycza pieniądze na zakup kakao od rolników. Pożyczka została zatwierdzona pomimo wysiłków zmierzających do przezwyciężenia kryzysu gospodarczego i deficytu bilansu płatniczego wynoszącego prawie $1 miliard. Przy inflacji na poziomie 29,8% w czerwcu, relacji długu do PKB sięgającej prawie 85% i spadku wartości lokalnej waluty o ~25%, rząd musiał zwrócić się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) o pomoc w stabilizacji gospodarki. COCOBOD anulował również pozostałe $250 milionów z $600 milionów pożyczki, którą zabezpieczył w Afrykańskim Banku Rozwoju w 2019 roku.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły drugi tydzień z rzędy (+7,2k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-20,4k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -4,48% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Szacuje się, że 63% pszenicy miękkiej we Francji było w dobrym lub doskonałym stanie, bez zmian w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Kukurydza

 • Pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek z kukurydzą opuścił port w Odessie 1 sierpnia. To pokłosie umów z 22 lipca, zawartych między Ukrainą a Turcją i ONZ oraz Rosji z Turcją i ONZ. Statek „Razoni” pod banderą Sierra Leone załadował 26 tysięcy ton kukurydzy i zmierza do Trypolisu, z zaplanowanym przystankiem w Stambule, gdzie Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) dokona kontroli jednostki. Jest to niewątpliwie sukces mający pozytywny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe.
 • Brazylijscy i chińscy urzędnicy również wznowili rozmowy w sprawie protokołu handlowego umożliwiającego Brazylii rozpoczęcie wysyłki kukurydzy.
 • Francja szacuje, że do 25 lipca 68% plonu kukurydzy na ziarno było w dobrym lub doskonałym stanie co oznacza spadek o -7 pp w ciągu tygodnia i -16 pp w lipcu, a także -22 pp r/r. W nadchodzących tygodniach w kluczowych regionach uprawy kukurydzy w Europie, w tym we Francji, przewiduje się więcej suchych i gorących warunków pogodowych. Oczekuje się, że spowoduje to dalsze szkody w uprawach, które już zostały obciążone suchą wiosną i wysokimi temperaturami na początku tego miesiąca.

Soja

 • Rząd brazylijski potwierdził, że Chiny otworzyły swój rynek na śrutę sojową, ale dodał, że nadal brakuje niektórych procedur operacyjnych.Jako przykład przytoczył „rejestracje przedsiębiorstw”, nie podając żadnych dalszych szczegółów. Chiny są już największym kierunkiem eksportu brazylijskich produktów rolnych, w tym soi, kurczaka i wieprzowiny.
 • Chiński regulator papierów wartościowych zatwierdził obrót opcjami na soję i olej sojowy na giełdzie towarowej Dalian. Handel opcjami na kontrakty na soję giełdy Dalian i kontrakt na olej sojowy rozpocznie się 8 sierpnia, podała w oświadczeniu Chińska Komisja Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC). Dodaje to do istniejących na giełdzie opcji produktów rolnych, takich jak śruta sojowa, kukurydza i oleina palmowa.Giełda Dalian ma również opcje na inne kontrakty, takie jak ruda żelaza i gaz płynny. Chiny są największym na świecie importerem soi i największym konsumentem różnych surowców. Chiny mają również opcje na Shanghai Futures Exchange na ropę naftową, miedź i aluminium, podczas gdy giełda towarowa Zhengzhou Commodity Exchange oferuje opcje bawełny, śruty rzepakowej i węgla energetycznego.

Ropa naftowa

 • Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss, faworytka do zastąpienia premiera Borisa Johnsona w wyborach przywódczych Partii Konserwatywnej, powiedziała w czwartek, że nie będzie nakładać kolejnych podatków od nieoczekiwanych zysków na firmy naftowe i gazowe. „Nie wierzę w podatki nadzwyczajne, ponieważ odkładają one przyszłe inwestycje. Podatki nieoczekiwane wysyłają światu złą wiadomość, nie wysyłają wiadomości, że Wielka Brytania jest otwarta na biznes. Powinniśmy zachęcać Shell i inne firmy do inwestowania w Wielkiej Brytanii, ponieważ musimy zwiększyć naszą produktywność, potrzebujemy inwestycji kapitałowych” – powiedział Truss. Były minister finansów Rishi Sunak, który walczy z Trussem o przywództwo, ogłosił w maju podatek od zysków energetycznych (EPL) dla producentów ropy i gazu, aby zebrać 5 miliardów funtów na wsparcie gospodarstw domowych zmagających się z rosnącymi kosztami życia. Wybór następcy Johnsona nastąpi 5 września.
 • OPEC i jego sojusznicy rozważą utrzymanie wydobycia ropy na niezmienionym poziomie we wrześniu podczas spotkania 3 sierpnia. Z ośmiu źródeł OPEC+, z którymi rozmawiał Reuters, dwa powiedziały, że skromny wzrost limitów produkcyjnych we wrześniu zostanie omówiony na spotkaniu 3 sierpnia, a pięć stwierdziło, że produkcja prawdopodobnie utrzyma się na stałym poziomie. Brak wzrostu produkcji rozczarowałby Stany Zjednoczone, których prezydent Joe Biden odwiedził Arabię ​​Saudyjską w tym miesiącu, mając nadzieję na zawarcie porozumienia w sprawie wydobycia ropy. Wysoki rangą urzędnik administracji USA powiedział w czwartek, że dodatkowa podaż pomoże ustabilizować rynek. Jakikolwiek deklarowany dalszy wzrost podaży przez OPEC+ prawdopodobnie nie osiągnąłby deklarowanych poziomów, biorąc pod uwagę, że wielu producentów ma trudności z osiągnięciem celów produkcyjnych w związku z brakiem inwestycji w pola naftowe. Uważa się, że Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają jedyne na świecie znaczne ilości niewykorzystanych mocy produkcyjnych. Niektóre źródła branżowe kwestionują, czy nawet produkcja saudyjska może z łatwością osiągnąć maksymalne określone poziomy. Produkcja OPEC+ w czerwcu była niższa o 2,84 mln baryłek względem dopuszczalnych limitów w grupie.
 • Fuzja PKN Orlen oraz Grupy Lotos się dokonała. Odpowiednie zmiany zostały dokonane w KRS spółki PKN Orlen, m.in. podwyższony został kapitał zakładowy do 783 059 906,25 zł. Były prezes Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz, skomentował, że „to rozbiór Lotosu, to likwidacja jednej z lepszych firm giełdowych. Nie ulega wątpliwości, (że to) parcelacja aktywów i wyprzedaż (…) Na pewno Orlen poprzez tego typu ruch nie staje się czempionem. Orlen wprowadza na polski rynek dodatkowych graczy, których dzisiaj nie ma, chociażby MOL i Saudi Aramco.

źródło: Twitter

 • Exxon Mobil osiągnął kwartalny rekordowy zysk $17,9 mld ($4,21/akcję), najwyższy w historii dla jakiegokolwiek międzynarodowego koncernu naftowego.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Chevron Corp w Q2 2022 osiągnął zysk netto $11,6 mld ($5,95/akcję). Chevron zwiększył górną granicę swojego rocznego zakresu skupu akcji do $15 miliardów z $10 miliardów.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Hiszpańska grupa energetyczna Repsol osiągnęła dochód netto w wysokości 2,54 miliarda euro w pierwszej połowie 2022 roku (+104,84% r/r). Repsol ustanowił rezerwę na utratę wartości w wysokości 1,84 mld euro swojej działalności rafineryjnej, powołując się na „zmienny kontekst międzynarodowy i zwiększoną presję regulacyjną na paliwa kopalne w Unii Europejskiej”. Rosnące zyski skłoniły spółkę do ​​ogłoszenia, że ​​zwiększy rozmiar swojego planu wykupu akcji, a teraz ma na celu zmniejszenie kapitału zakładowego o 75 milionów akcji z poprzedniego celu 50 milionów.
 • Meksykańska narodowa firma naftowa Pemex poinformowała, że jej kwartalny zysk netto wzrósł ponad dziewięciokrotnie, do $6,5 miliarda. Tymczasem dług w okresie trzech miesięcy kończącym się w czerwcu utrzymywał się na stałym poziomie $108,1 miliarda. „Chcę podkreślić, że Pemex ma wsparcie rządu federalnego” – powiedział dyrektor generalny Pemex, Octavio Romero, dodając, że główna agencja ratingowa Moody’s powinna teraz dokonać przeglądu swojej tak zwanej oceny śmieciowej zadłużenia firmy. „W kontekście wysokich cen ropy i podwyższonych marż rafineryjnych, Pemex raportuje pozytywne wyniki, które powinien analizować z ostrożnością. Firma nie była w stanie zwiększyć wydobycia ropy ani poprawić przepływów pieniężnych. Jej zadłużenie finansowe również jest przytłaczające” – powiedział Arturo Carranza, kierownik projektu energetycznego w Akza Advisors. Produkcja ropy naftowej i kondensatu w Q2 2022 wzrosła do 1,756 mln baryłek dziennie (+1% r/r). W międzyczasie Pemex zmniejszył swoje zadłużenie wobec usługodawców i innych wykonawców o około 45%, do 203,5 mld pesos w porównaniu z pierwszym kwartałem.
 • Amerykański producent łupkowy Continental Resources Inc ogłosił wyniki za Q2 2022. Średnia produkcja wyniosła 400 168 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) sprzedawanych po średnio $76,02/baryłkę (+90,1$ r/r), co przełożyło się na dochód netto $1,21 mld (+318,21% r/r) czyli $3,35/akcję. Prognozy analityków mówiły o zysku $3,18/akcję.
 • Petrobras zatwierdziła rekordową wypłatę dywidendy w wysokości 87,8 miliardów reali (~$17 mld), co zwiększy budżet rządu w obliczu nadchodzących wyborów. Wypłata sięgnie 6,732 reala na akcję. Pierwsza rata w wysokości 3,366 reali zostanie zapłacona 1 sierpnia, a pozostała kwota ma zostać zapłacona 20 września. Obie płatności zostaną dokonane przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, zaplanowaną na 2 października.
 • Petrobras obniżył o 4% ceny benzyny w swoich rafineriach, to najniższy poziom cen od marca 2022.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 29 lipca 2022 wynosiły 1,97 mln (-13,9% t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła o 6 do poziomu 605 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Niemcy mają nałożyć od 1 października podatek na wszystkich odbiorców gazu, który ma pomóc dostawcom borykającym się z gwałtownie rosnącymi cenami importu gazu. Podatek ma na celu rozłożenie dodatkowych kosztów wymiany gazu z Rosji na wszystkich użytkowników oraz zapobieganie niewypłacalności wśród sprzedawców gazu. Z dokumentu wynika, że ​​dotkną gospodarstwa domowe i odbiorców przemysłowych z długoterminowymi umowami, które będą obowiązywać do końca września 2024 roku. Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że opłata wyniesie od 1,5 do 5 eurocentów za kilowatogodzinę (Kwh), a wpływy będą dostępne dla wszystkich firm, które muszą zastąpić rosyjski gaz. Oznacza to, że czteroosobowe gospodarstwo domowe może ponieść dodatkowe koszty w wysokości do 1000 euro rocznie. Więcej szczegółów na temat opłaty zostanie ogłoszonych w sierpniu. Lokalne stowarzyszenie użyteczności publicznej VKU z zadowoleniem przyjęło ten środek, dodając, że opłata powinna zostać podniesiona lub przedłużona, jeśli utrzymają się wysokie ceny. Warunkiem uruchomienia mechanizmu przez rząd jest znaczne zakłócenie przepływu gazu do Niemiec. Rosyjski Gazprom ograniczył w ubiegłym tygodniu przepływy przez gazociąg Nord Stream 1 do zaledwie 20% przepustowości. Ogólna opłata, która podniosłaby ceny gazu dla wszystkich, niezależnie od dostawcy, jest jednak uważana za bardziej sprawiedliwą.
 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji wzrosły – wrześniowe dostawy wycenia się na $42,50/mmBtu (+11,8% t/t). „Niemal rekordowo wysokie ceny gazu były napędzane w dużej mierze przez nagłą szczelność na rynku po redukcji przepływów Nord Stream 1, co skłoniło europejskich nabywców do polegania na większym imporcie LNG, poza środkami oszczędzającymi gaz, w celu spełnienia wymagań dotyczących uzupełniania zapasów przed zimą” – powiedziała Ryhana Rasidi, analityk gazu i LNG w firmie Kpler. „Ceny te są przejawem obaw, że europejskie magazyny nie będą wystarczająco pełne, gdy nadejdzie zima, zwłaszcza biorąc pod uwagę nowe niemieckie cele magazynowe” – powiedział Robert Songer, analityk LNG w firmie ICIS. Niemcy wprowadziły nowe cele dotyczące wypełnienia magazynów gazu: 75% do 1 września, 85% do 1 października i 95% do 1 listopada.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 98,1 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -1,41% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 99,5 bcfd.
 • Lipcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 96,2 mld stóp sześciennych dziennie (+0,94% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o +2 do poziomu 157 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 22 lipca wzrosły o +15 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 416 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -12,50% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +22 bcf.

Energia odnawialna

 • Departament Energii USA (DoE) planuje nową inwestycję o wartości do $165 milionów w inicjatywę energii geotermalnej, która wykorzystałaby wiedzę z przemysłu naftowego i gazowego, aby odblokować zasoby energii i odejść od paliw kopalnych. Energia geotermalna, która wykorzystuje ciepło w ziemi, stanowi obecnie mniej niż 1% koszyka energetycznego USA. Przy odpowiednich inwestycjach może ten udział wzrosnąć nawet do 8,5% w 2050 roku. DoE początkowo przekaże $10 milionów na sfinansowanie konsorcjum badającego zagadnienia w sektorze geotermalnym, a następnie przeznaczy 155 milionów dolarów w ciągu następnych czterech lat na badania w ramach projektu zwanego inicjatywą Geothermal Energy from Oil and Gas Demonstrated Engineering (GEODE). „Wykorzystywanie rozległej wiedzy, technologii, umiejętności i doświadczenia sektora ropy i gazu to doskonały sposób na pokonanie barier we wdrażaniu geotermii, jednocześnie dając społecznościom i pracownikom opartym na paliwach kopalnych rolę w przejściu na czystą energię” – powiedziała Sekretarz ds. Energii USA Jennifer M. Granholm. Departament planuje wybrać lidera konsorcjum do lutego, z oczekiwanym startem w maju. Odrębny projekt geotermalny realizowany w stanie Utah skorzystał na partnerstwie z ropą naftową i gazem, powiedział Doug Blankenship, starszy doradca DOE, zauważając, że pomogło to przyspieszyć tempo odwiertów.

Węgiel

 • Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) prognozuje, że tegoroczne zużycie węgla ma wzrosnąć do 8 mld ton (+0,7% r/r), przy założeniu, że chińska gospodarka ożywi się zgodnie z oczekiwaniami w drugiej połowie roku. To równałoby się rekordowo wysokiemu poziomowi z 2013 r., a zapotrzebowanie na węgiel prawdopodobnie wzrośnie w przyszłym roku, osiągając najwyższy poziom w historii. „Ciągłe spalanie dużych ilości węgla na świecie zwiększa obawy o klimat, ponieważ węgiel jest największym pojedynczym źródłem emisji CO2 związanych z energią” – czytamy w raporcie IEA. Światowy popyt na węgiel jest w tym roku wspierany przez rosnące ceny gazu ziemnego, które w wielu krajach przyczyniły się do wzrostu konwersji gazu na węgiel, a także wzrost gospodarczy w Indiach. Choć chińskie zapotrzebowanie na węgiel spadło w pierwszym półroczu o 3%, to w drugim półroczu oczekuje się jego wzrostu. Chiny odpowiadają za ponad połowę światowego zapotrzebowania na węgiel.
 • Brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (DEFRA) poinformował, że rząd polecił mu czasowe złagodzenie warunków pozwoleń dla elektrowni węglowych w Anglii w okresie zimowym. „Kierunkiem jest… zajęcie się problemami bezpieczeństwa energetycznego, jeśli się pojawią, przy jednoczesnym dążeniu do ograniczenia niepotrzebnego zanieczyszczenia” – napisano w oświadczeniu. Specjalne warunki mają obowiązywać od 1 października do 31 marca. Brytyjska sieć National Grid poinformowała w czwartek, że mogą wystąpić okresy, w których dostawy energii elektrycznej będą ograniczone tej zimy, ale spodziewa się, że będzie w stanie zaspokoić popyt. Elektrownie gazowe odpowiadały za ponad 40% produkcji energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku, a paliwo jest również wykorzystywane do ogrzewania około 80% brytyjskich domów.

Kamienie szlachetne

 • Sprzedaż surowca diamentowego firmy Debswana Diamond Company wzrosła do $2,622 mld (+54% r/r) w pierwszym półroczu 2022. Debswana, spółka joint venture pomiędzy jednostką De Beers (należącą do Anglo American) i rządem Botswany, sprzedaje 75% produkcji firmie De Beers, a resztę przejmuje państwowa spółka Okavango Diamond Company. Debswana odpowiada za prawie cały eksport diamentów z Botswany, a kopalnia Karowe należąca do Lucara Diamond Corp jest jedyną działającą kopalnią diamentów w kraju. Botswana uzyskuje około 30% swoich przychodów i 70% dochodów w walutach obcych z diamentów.

Złoto

 • Po tym, jak dane o PKB w USA potwierdziły obawy o recesję, handlowcy przewidują, że FED będzie wolniej wprowadzał podwyżki stóp, zwiększając apetyt na złoto, powiedział Phillip Streible, główny strateg rynkowy w Blue Line Futures w Chicago.
 • Inflacja nie skończy się wraz z podwyżką Fed, a biorąc pod uwagę trend spadkowy w złocie, jest teraz na atrakcyjnym poziomie i stanowi okazję dla inwestorów, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel, powiedział Michael Matousek, główny trader w USA Global Investors.
 • Indie uruchomiły w piątek swoją pierwszą międzynarodową giełdę kruszców, ponieważ drugi co do wielkości konsument metalu szlachetnego na świecie stara się zapewnić przejrzystość rynku tego metalu szlachetnego. India International Bullion Exchange (IIBX), z siedzibą w Gujarat International Finance Tec-City lub GIFT City w zachodnim stanie Gujarat ma ustandaryzować ceny złota w kraju i ułatwić handel drobnym sprzedawcom kruszców i jubilerom. „Dzięki uruchomieniu tej giełdy kruszców mielibyśmy większą siłę w negocjacjach cen” – powiedział minister finansów Indii Nirmala Sitharaman. Złoto jest w Indiach ściśle regulowane i obecnie tylko wyznaczone banki i agencje zatwierdzone przez bank centralny mogą importować złoto i sprzedawać je dealerom i jubilerom. „IIBX ze swoimi rozwiązaniami opartymi na technologii ułatwi przejście indyjskiego rynku kruszców w kierunku bardziej zorganizowanej struktury, zapewniając wykwalifikowanym jubilerom bezpośredni dostęp do importu złota bezpośrednio poprzez mechanizm wymiany” – podała giełda w oświadczeniu. Indie importowały 1069 ton złota w 2021 roku. Szacuje się, że indyjskie gospodarstwa domowe posiadają łącznie 25 000 ton złota, które przechodzi z pokolenia na pokolenie.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

 • W pierwszej połowie 2022 rosyjski Nornickel wyprodukował 1,4 mln uncji palladu (+8% r/r) oraz 321 000 uncji platyny (+1% r/r).

Miedź

 • Chilijski przemysł wydobywczy musi ulepszyć swoje protokoły bezpieczeństwa, aby uniknąć śmiertelnych wypadków, takich jak dwa w państwowym Codelco, największym na świecie producencie miedzi, na początku lipca. David Montenegro, dyrektor krajowy Sernageomin, powiedział, że chociaż w ciągu ostatniej dekady poczyniono postępy, konieczna jest głębsza zmiana w kulturze otaczającej bezpieczeństwo. „Każdy wypadek, a szczególnie wypadki, które kończą się śmiercią, to porażka, nie zrobiliśmy czegoś, zrobiliśmy coś złego” – powiedział Montenegro. Jeden z wypadków miał miejsce w projekcie Rajo Inca, a drugi w kopalni Chuquicamata.
 • Chilijskie Codelco poinformowało o wyprodukowaniu 736 tysięcy ton miedzi w pierwszej połowie 2022 roku (-7,5% r/r), a zyski spółki przed opodatkowaniem wyniosły $2,4 mld (-35% r/r). Koszty produkcji wzrosły do $1,51/funt (+11,8% r/r).
 • W pierwszej połowie 2022 rosyjski Nornickel wyprodukował 203 930 ton miedzi (+18% r/r).
 • Chiny mają wyemitować 1 bilion juanów (~$148,2 mld) w postaci pożyczek na opóźnione inwestycje w nieruchomości by wspomóc gospodarkę Państwa Środka. „Więcej bodźców pomoże wzmocnić zaufanie rynku. Ale presja pozostaje, jeśli chiński eksport i rynki nieruchomości pozostaną słabe w dłuższej perspektywie” – powiedział analityk CRU He Tainyu.
 • Mamy teraz mechaniczne odbicie na rynku surowców… w ubiegłym tygodniu FED zauważył spowolnienie wzrostu w USA, więc cykl podwyżek stóp ulega spowolnieniu. Ale nie sądzę, żeby to polepszyło perspektywy. Jeśli gospodarka USA naprawdę znajduje się pod presją, jest to z natury niedźwiedzia w przypadku towarów. Tymczasem w Chinach – największym światowym konsumencie surowców – wzrost dalej się pogarsza” – powiedział Tom Price, szef strategii surowcowej w Liberum.
 • Oczekuje się, że ceny miedzi wzrosną do średnio $8 134/tonę w Q4 2022.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Boliwijski startup stawia na mało prawdopodobne dążenie andyjskiego narodu do wydobycia największych na świecie złóż litu, budując małe samochody elektryczne, które, jak ma nadzieję, będą mogły zostać zaadoptowane w całej Ameryce Łacińskiej z lokalnie produkowanymi bateriami. „Proponowana przez nas forma elektromobilności to mikromobilność elektryczna” – powiedział Jose Carlos Marquez, współwłaściciel Quantum, niszowego producenta samochodów z siedzibą w mieście Cochabamba. Firma buduje małe, dziwaczne samochody, które mogą pomieścić do trzech pasażerów i jeżdżą nie szybciej niż 55 km/h. Do tej pory Quantum wyprodukowało zaledwie 1500 pojazdów, w tym samochody i motocykle, i ma nadzieję na eksport kolejnych 500 w tym roku. Jej baterie litowe są produkowane za granicą, mimo że Boliwia znajduje się na największym na świecie złożu litu w solnisku Uyuni. Marquez ma nadzieję, że wkrótce się to zmieni. „Normalnie kojarzymy elektromobilność z Teslą, ale to tak samo fałszywe, jak stwierdzenie, że wszystkie samochody z silnikami spalinowymi to BMW lub Mercedes Benz. „Oczywiście, te samochody są piękne i wszyscy chcielibyśmy je mieć, ale istnieją bardzo daleko od rzeczywistości Ameryki Łacińskiej” – powiedział Marquez.
 • Nornickel, największy na świecie producent palladu i niklu rafinowanego, utrzymał poprzednie prognozy produkcji na 2022 r. bez zmian ogłaszając wyniki za pierwszą połowę 2022 roku. Spółka wydobyła 99 951 ton niklu (+26% r/r).
 • Brazylijskie Vale S.A. poinformowało o dochodzie netto w Q2 2022 na poziomie $6,15 mld (-18,9% r/r). Skorygowany zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i amortyzacji (EBITDA) wyniósł 5,25 mld (-53,1% r/r). Sprzedaż rudy żelaza przez firmę w Q2 2022 była po średnio $113,3/tonę (-38,69% r/r).

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Szesnasty z rzędu tydzień spadku zapasów stali. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi i cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dwunasty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium. Dziewiąty z rzędu tydzień spadek zapasów niklu. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *