artykuły w 30. numerze magazynu FXMAG INWESTOR (czerwiec – wrzesień 2022)

Kolejny numer magazynu FXMAG INWESTOR to ponownie dwa artykuły mojego autorstwa… Ale w tym numerze jest też coś, z czego jestem bardzo dumny 🙂

reklama:

30. numer FXMAG INWESTOR

W magazynie jest 114 stron bardzo merytorycznych treści. Tematyka jest bardzo szeroka, od inflacji, poprzez rynek akcyjny i surowcowy aż po nieruchomości i kryptowaluty. Więc naprawdę warto…

Czy energetyczne sankcje na surowce z Rosji wstrzymają „zieloną rewolucję” w Europie?

Pierwszy z moich artykułów to wpływ sankcji nałożonych na Rosję na transformację energetyczną w Europie. Fragment artykuły jest oczywiście dostępny na stronie…

Problemy energetyczne na świecie najprawdopodobniej dopiero się zaczynają. Rosyjska inwazja na Ukrainę i jej skutki w postaci sankcji na Rosję tylko podkreślają zależność świata od paliw kopalnych. Czy jednak ograniczenie ich podaży z Rosji opóźni odejście od węgla? Czy inwestycje niezbędne w sektorze petrochemicznym czy gazowym nie wymuszą przedłużonej żywotności tych paliw?

Ropa naftowa

W kontekście zatwierdzonych przez Unię Europejską na koniec maja sankcji dotyczących ropy naftowej i produktów ropopochodnych, problemem jest zastąpienie rosyjskiej produkcji i eksportu dostawami z innych części świata. Żeby zobrazować sytuację: około 50% unijnej benzyny i oleju napędowego w 2021 roku pochodziło zza wschodniej granicy.

Politycy w swoich wypowiedziach mówią o sprowadzaniu ropy z innych państw niż Rosja. Ale popatrzmy na liczby… Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) podaje, że globalny popyt na ropę naftową w 2021 roku wyniósł 96,4 miliona baryłek dziennie. W tym samym czasie podaż surowca to 95,3 miliona baryłek dziennie. „Drobny” deficyt 1,1 miliona baryłek ropy naftowej dziennie. Jeszcze przed wojną na Ukrainie IEA prognozowała popyt w 2022 roku na poziomie 99,7 miliona baryłek dziennie, a podaż na 96,1 miliona baryłek dziennie. To daje deficyt 3,6 miliona baryłek dziennie.

Ukraiński spichlerz świata – czy wojna sprowadzi globalną klęskę głodu?

artykuły w 30. numerze magazynu FXMAG INWESTOR (czerwiec - wrzesień 2022)

30. numer magazynu FXMAG INWESTOR (czerwiec – wrzesień 2022)

Drugi artykuł dotyczy zbóż. I tu też pojawia się inna kwestia. Ten artykuł jest tematem okładkowym, w dodatku jedynym tematem na okładce. Jak dla mnie: WOW. 

Tu też mamy oczywiście dostępny fragment artykułu:

Rosyjska inwazja na Ukrainę liczona jest już nie w dniach czy tygodniach, ale w miesiącach. Późna wiosna to okres zasiewów w naszej szerokości geograficznej. Trwające działania wojenne na terenie wschodniego sąsiada Polski mogą je znacząco utrudnić. Czy zatem grozi nam klęska głodu? Jak wygląda ten rynek prócz pobieżnych informacji płynących z mediów głównego nurtu? Czy faktycznie mamy się czego obawiać?

Eksport z Ukrainy – żywność na podium

W 2020 roku (dane The Observatory of Economic Complexity – OEC) to płody rolne dominowały w eksporcie Ukrainy. Pierwsze miejsce zajmowały oleje roślinne (10,1% eksportu), drugie miejsce kukurydza (9,29%) a trzecie pszenica (8,76%). Top 5 zamyka ruda żelaza (8,1%) oraz żelazo. W pierwszej dziesiątce znajdziemy jeszcze trzy inne produkty rolne, pozostałości po przetwórstwie nasion oleistych (2,26%), rzepak (1,91%) oraz jęczmień (1,68%).

Oleje roślinne (w zdecydowanej większości będące olejem słonecznikowym) z Ukrainy trafiają głównie do Indii (27%), Chin (18,2%), Holandii (9,89%), Hiszpanii (6,43%) i Iraku (6,08%). Polska odbierała 2,03% eksportu olejów roślinnych z tego kraju.

Dla kukurydzy pierwsza piątka odbiorców to Chiny (28,3%) Holandia (10,5%), Egipt (10,4%), Hiszpania (9,4%) oraz Turcja (5,01%). W przypadku kukurydzy i pszenicy Polska odbierała symboliczne ilości od Ukrainy.

Pszenica ukraińska trafiała głównie do Egiptu (26,4%), Indonezji (11,8%), Pakistanu (10,8%), Bangladeszu (6,39%) i Libanu (5,17%).

 

Oczywiście zachęcam do zakupu całego magazynu, polecam! Dostępny jak zawsze na stronie fxmag.pl!

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *