aktualności – 21 luty 2022

Rynki, również te surowcowe, nadal wyceniają konflikt rosyjsko-ukraiński. Niektóre znacznie go przeceniają, inne z kolei instrumenty wydają się zdecydowanie ignorować potencjalny wpływ wojny w Europie wschodniej. Prócz tego spory zestaw informacji z całego świata o towarach i firmach z nimi związanych. POLECAM!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 21 luty 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Fiński rząd planuje zrekompensować wysokie ceny energii dotacjami i obniżkami podatków – poinformowała minister finansów Annika Saarikko. Saarikko przedstawił listę 17 środków, które obejmowały czasowe zwiększenie dotacji na dojazdy do pracy, zawieszenie podatków od nieruchomości dla rolników oraz – w przyszłości – wsparcie kredytów na inwestycje poprawiające efektywność energetyczną gospodarstw domowych. Ceny benzyny wzrosły w Finlandii po raz pierwszy do >€2/litr. Inflacja cen konsumpcyjnych przyspieszyła w styczniu do 4,4% (+0,9 pp m/m). Wzrost cen energii elektrycznej skłonił sąsiednie Szwecję i Norwegię do subsydiowania rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych.
 • Singapur podniesie swój podatek węglowy do $18,6/t w 2024 roku – co oznacza pięciokrotny wzrost względem obowiązującej obecnie stawki. Posunięcie to ma na celu umożliwienie miastu, głównemu azjatyckiemu centrum rafinacji ropy naftowej i petrochemii, osiągnięcia celu zerowej emisji netto do 2050 r. Minister finansów Lawrence Wong zapowiada dalsze podwyżki: do $33,48 w 2026 roku, a później między $37,2 a $59,52 do 2030 roku. Dodał, że od 2024 r. firmy będą mogły również kupować międzynarodowe kredyty węglowe, aby zrównoważyć do 5% ich emisji podlegających opodatkowaniu: „Pomoże to również stworzyć lokalny popyt na wysokiej jakości kredyty węglowe i przyspieszy rozwój dobrze funkcjonujących i uregulowanych rynków emisji”. Kredyty węglowe są certyfikowanymi instrumentami reprezentującymi redukcję emisji w projektach działań na rzecz klimatu i są sprzedawane przez firmy w celu zrównoważenia emisji gdzie indziej. Singapur był pierwszym krajem w Azji Południowo-Wschodniej, który wprowadził system opłat za emisję dwutlenku węgla, wprowadzając swój podatek węglowy w 2019 r. Krajowy podatek węglowy ma zastosowanie do wszystkich zakładów produkujących co najmniej 25 000 ton emisji gazów cieplarnianych rocznie, w tym rafinerii ropy naftowej i elektrowni.
 • Argentyński związek inspektorów zboża URGARA zapowiedział, że w poniedziałek ogłosi 24-godzinny strajk handlowy, aby zażądać premii płacowej. Jednak wg URGARA strajk nie wpłynie na eksport zboża w portach jednego z wiodących światowych eksporterów żywności. „Nie będziemy protestować w terminalach portowych, ale ciężarówki opuszczające magazyny nie będą wjeżdżać do portów. Jeśli nie złożą oferty godnej wysłuchania, protesty zostaną przedłużone, ponieważ sytuacja jest nie do utrzymania” – powiedział Juan Carlos Peralta, sekretarz prasowy URGARA.

Woda

 • Najgorsza od dziesięcioleci susza pozostawiła marokańskich rolników w obliczu czegoś, co jeden z przedstawicieli branży nazwał „katastrofalnym rokiem”, który zmusi rząd do zwiększenia importu zboża i subsydiów. Opady deszczu w tym roku są o 64% mniejsze niż średnia, co powoduje dalsze opróżnianie zasobów wodnych. „To najgorsza susza w Maroku od 30 lat… W niektórych regionach rolniczych, takich jak Souss, zasoby wód gruntowych są prawie wyczerpane” – powiedział ekspert ds. klimatu Mohamed Benabou. Powiedział, że susze występują teraz co dwa lata, a nie raz na dekadę, jak to miało miejsce do lat 90. XX wieku. Marokańskie zbiorniki były zapełnione średnio tylko 33,2% w czwartek w porównaniu z 48,5% rok wcześniej. W kluczowym rolniczym regionie Doukala zbiornik Al Massira miał 6,7% pojemności. W ostatnich latach opady deszczu są coraz bardziej niepewne, co znajduje odzwierciedlenie w dużych wahaniach produkcji zbóż. W ubiegłym roku zbiory 10,3 mln ton były ponad trzykrotnie większe niż rok wcześniej.

Kawa

 • Uganda potrzebuje bezwarunkowego dostępu do rynku, który pozwala na eksport kawy o wartości dodanej, nie tylko zielonej kawy. Kraje importujące nakładają rosnące cła i ograniczenia na import kawy z wartością dodaną (m. in. Niemcy, Belgia i Dania). Te bariery należy negocjować i usuwać, aby stworzyć jeszcze większą wartość dla ugandyjskiego sektora kawy” – powiedział w oświadczeniu państwowy Uganda Coffee Development Authority (UCDA). UCDA powiedziała, że ​​Uganda sprzeciwia się również niesprawiedliwej i przestarzałej klasyfikacji odmian kawy ICO na rynku międzynarodowym, która uznaje tylko ziarna z Brazylii i Kolumbii kosztem kawy z Ugandy i innych krajów. Produkcja kawy w tym kraju wschodnioafrykańskim rośnie w ostatnich latach dzięki agresywnym programom sadzenia, które rozszerzyły areał objęty uprawą. Kawa stanowi drugie źródło dochodów eksportowych po złocie. W sezonie 2020/21 Uganda wyeksportowała 6,5 mln 60-kg worków kawy.
 • Rabobank powiedział, że warunki klimatyczne pozostają pozytywne dla rozwoju zbiorów w 2022 roku w Brazylii.
 • StoneX prognozuje, że brazylijscy rolnicy zbiorą 58,9 mln 60-kilogramowych toreb kawy w nowym sezonie 2022/23, czyli niewiele więcej niż 53,7 mln 60-kg worków prognozowanych w sezonie 2021/22.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły dziesiąty tydzień z rzędu (-28,1k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+29,6k t/t). Zapasy kawy są o -41,98% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Dystrybutorzy przytaczali informacje o pogarszających się warunkach produkcji cukru w ​​Chinach, co może skłonić kraj do zwiększenia importu.
 • Czarnikow powiedział, że deszcze w Brazylii były ostatnio poniżej średniej, ponieważ uprawa środkowo-południowa wkracza w ostatni etap rozwoju przed zbiorami pod koniec marca i na początku kwietnia.

Kakao

 • Istnieją obawy dotyczące suchej pogody w Afryce Zachodniej związanej z sezonowymi wiatrami Harmattan, które wieją z Sahary, powodując gwałtowny spadek wilgotności, przekładając się na wielkość i jakość ziaren kakao.
 • Mielenie brazylijskiego kakao wzrosło w styczniu do 24 164 ton (+19% r/r).
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-28,1k t/t), w poprzednim sezonie też spadły(-4,5k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +34,13% wyższe niż w analogicznym okresie sezonu 2020/21.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Kukurydza

 • Światowy producent chemii rolniczej i nasion, Bayer, wprowadzi w Stanach Zjednoczonych w przyszłym roku odmianę kukurydzy, która, jak twierdzi, będzie lepiej tolerować silne wiatry związane ze zmianami klimatycznymi, szacując przyszłą sprzedaż w Ameryce Północnej na €1 miliard. Kukurydza, która rośnie o jedną trzecią krócej niż obecne odmiany, zostanie zasadzona przez 150 amerykańskich rolników w komercyjnej próbie w 2023 roku, a następnie wprowadzona na szerszy rynek w 2024 roku. Kukurydza niskiego wzrostu to najnowsza odmiana upraw wyhodowana, aby wytrzymać coraz bardziej niestabilną pogodę związaną ze zmianami klimatu, dołączając do rosnącej listy, która obejmuje kukurydzę i soję tolerującą suszę i upały. Bayer powiedział, że pierwsze nasadzenia będą pochodzić z tradycyjnie hodowanych nasion. Cechy biotechnologiczne i odmiany edytowane genowo zostaną wprowadzone w 2027 r. lub później w Ameryce Północnej i innych regionach geograficznych, w tym w Ameryce Łacińskiej, Azji i prawdopodobnie w Europie, a globalna sprzedaż osiągnie szczyt w latach 30. XXI wieku. Bayer twierdzi, że uprawa będzie również łatwiejsza w uprawie, ponieważ krótsze rośliny pozwolą na prostsze stosowanie nawozów, pestycydów i innych środków chemicznych w połowie sezonu. Krótsze rośliny sprawią również, że uprawy będą bardziej odporne na wietrzne warunki, takie jak derecho, które zrównało miliony akrów kukurydzy w stanie Iowa w 2020 roku. Nowa odmiana ma również potencjał do wychwytywania i sekwestracji większej ilości dwutlenku węgla w glebach rolniczych, co może generować dodatkowy dochód dzięki kredytom środowiskowym dla hodowców uczestniczących w programach upraw dwutlenku węgla.
 • Brazylijscy plantatorzy zbóż w Mato Grosso, największym rolniczym regionie kraju, rozpoczęli rozmowy w sprawie eksportu 5 milionów ton kukurydzy bezpośrednio do Iranu. W ramach rozmów, w których biorą udział brazylijscy plantatorzy i firmy nawozowe w Teheranie, rolnicy sprzedawaliby produkty, a irańscy dostawcy zobowiązywali się do dostarczania nawozów. „Rozmowy te stanowią okazję do nowego modelu biznesowego bezpośredniego handlu między Iranem a hodowcami w Mato Grosso” – powiedziała grupa rolników. Iran był drugim co do wielkości nabywcą brazylijskiej kukurydzy w 2021 r., za Egiptem, importując 3,1 mln ton, jak pokazują dane dotyczące transportu. W tym roku sprzedaż osiągnęła już 430 tys. ton. „Bezpośrednia sprzedaż nawozów od irańskich producentów producentom brazylijskim i vice versa będzie bardzo korzystna dla obu stron” – powiedział Fernando Cadore, szef Aprosoja-MT.

Soja

 • Indyjscy handlowcy zakontraktowali import rekordowych 100 000 ton oleju sojowego ze Stanów Zjednoczonych z powodu ograniczonych dostaw z dotkniętej suszą Ameryki Południowej. Największy na świecie importer oleju jadalnego tradycyjnie kupuje olej sojowy z Argentyny i Brazylii, ale niższa produkcja fasoli w tych dwóch wiodących eksporterach tego towaru zmusiła New Delhi do zwrócenia się do Stanów Zjednoczonych. Indie zazwyczaj otrzymują dwie trzecie swojego zapotrzebowania na olej sojowy z Argentyny, a resztę z Brazylii. Oczekuje się, że wyższe zakupy ze Stanów Zjednoczonych wesprą amerykańskie ceny oleju sojowego, które są blisko historycznych szczytów na poziomie niecałych $c74/funt. Indie otrzymują prawie dwie trzecie swojego zapotrzebowania na olej jadalny z importu, głównie oleju palmowego z Indonezji i Malezji. Jednak decyzja Indonezji o ograniczeniu eksportu oleju palmowego podniosła cenę oleju tropikalnego do rekordowego poziomu i spowodowała niedobór na rynku oleju jadalnego, przez co rośnie zapotrzebowanie na olej sojowy (z obu Ameryk) oraz na olej słonecznikowy z basenu Morza Czarnego. Powiedział, że Indie mogą importować ze Stanów Zjednoczonych aż 160 000 ton oleju sojowego w sezonie 2021/22 (+344% s/s). Indyjscy handlowcy podpisali również umowy na import 30 000 ton oleju sojowego z regionu Morza Czarnego, choć realizacja tych zamówień już jest opóźniona.

olej sojowy w USA; interwał W1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Amerykańscy eksporterzy soi ostatnio odnotowali rekordową sprzedaż starych upraw, a rezerwacje nowych upraw są znacznie powyżej normy. Zamorski popyt na nasiona oleiste w USA był zgodny z oczekiwaniami w stosunku do ubiegłego roku, ale poważne straty zbiorów w Ameryce Południowej i rosnące ceny na świecie obudziły ostatnio nabywców zarówno dla obecnych, jak i przyszłorocznych zbiorów. Na dzień 10 lutego sprzedaż eksportowa soi z USA w roku gospodarczym 2021/22 kończącym się 31 sierpnia wyniosła 48,1 mln ton, co stanowi około 86% całorocznej prognozy Departamentu Rolnictwa. Obawy związane z przyszłym zapotrzebowaniem na soję są widoczne w postępie sprzedaży w latach 2022-23, który osiągnął 4,5 miliona ton na dzień 10 lutego. To tylko o jeden ładunek mniej niż w zeszłym roku, który był najwyższy od 10 lat. Niedawne zakupy soi przez Chiny w USA, zwłaszcza na nadchodzący rok marketingowy, są sprzeczne ze środowym raportem agencji prasowej Xinhua, że ​​Chiny mogą zmniejszyć popyt na soję o 30 milionów ton.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Brazylijski producent mięsa JBS S.A. poinformował, że wycofał propozycję nabycia pozostałych udziałów swojej amerykańskiej spółki zależnej Pilgrim’s Pride. Firma poinformowała w zgłoszeniu papierów wartościowych, że nie jest w stanie dojść do porozumienia z Pilgrim’s Pride w sprawie warunków proponowanej transakcji. W sierpniu JBS, największa na świecie firma pakująca mięso, ogłosiła plan przejęcia pozostałych akcji Pilgrim’s Pride, mając na celu wycofanie firmy z giełdy.W tym czasie JBS był właścicielem 80,21% firmy.

Ropa naftowa

 • Wysoki rangą urzędnik Unii Europejskiej powiedział, że porozumienie amerykańsko-irańskie mające na celu ożywienie porozumienia nuklearnego Iranu z mocarstwami światowymi z 2015 roku jest bliskie, ale sukces zależał od woli politycznej zaangażowanych stron. Przywrócenie porozumienia i zniesienie sankcji na Iran może zwiększyć globalną podaż ropy nawet o 1,5 mln baryłek dziennie w ciągu paru tygodni. Jednak układ, który nabiera kształtu, określa etapy wzajemnych kroków mających na celu przywrócenie obu stronom pełnej zgodności, a pierwszy nie obejmuje zniesienia sankcji naftowych, stwierdzili dyplomaci. W związku z tym istnieje niewielka szansa, że ​​irańska ropa powróci na rynek w najbliższej przyszłości, aby złagodzić obecne ograniczenia podaży. OPEC+ będzie pracować nad włączeniem Iranu do porozumienia o ograniczeniu dostaw ropy, jeśli zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie wznowienia umowy nuklearnej ze światowymi mocarstwami. Iran pompuje około 2,5 miliona baryłek dziennie, około 1,3 miliona baryłek dziennie mniej niż w 2018 r., kiedy były prezydent USA Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia nuklearnego i ponownie nałożył sankcje.
 • Gujana prowadzi rozmowy z państwowymi firmami naftowymi z Bliskiego Wschodu w celu odkrycia nowych złóż morskich, powiedział wiceprezydent Bharrat Jagdeo. Wyniki rozmów z firmami z Bliskiego Wschodu mogą skłonić Gujanę do wykluczenia konsorcjum kierowanego przez amerykański Exxon Mobil Corp z potencjalnej aukcji praw do wiercenia. Grupa kierowana przez Exxon pompuje obecnie całą produkcję tego kraju południowoamerykańskiego od czasu odkrycia znacznych ilości ropy naftowej na morzu w 2015 roku. Z dotychczas odkrytymi ponad 10 miliardami baryłek zasobów ropy naftowej i gazu do wydobycia, Gujana stała się jedną z najgorętszych lokalizacji wydobywczych w XXI wieku. „Dywersyfikacja interesów jest dobra dla naszego kraju” – powiedział Jagdeo podczas Międzynarodowej Konferencji Energetycznej w Gujanie. Odmówił podania nazw krajowych firm naftowych omawiających przyszłe projekty naftowe. Wśród uczestników konferencji energetycznej w ubiegłym tygodniu znaleźli się przedstawiciele Qatar Energy oraz sześcioosobowa delegacja rządu Arabii Saudyjskiej. Indyjska rządowa korporacja Oil and Natural Gas Corporation (ONGC) jest również zainteresowana udziałem w potencjalnej aukcji ropy na prawa do odwiertów. Indyjskie rafinerie kupiły w zeszłym roku co najmniej dwa ładunki testowe lekkiej słodkiej ropy Liza z Gujany, zanim Gujana podpisała roczny kontrakt z Saudi Aramco na sprzedaż swojego udziału w ropie produkowanej przez konsorcjum. Wraz z partnerami Hess Corp i CNOOC Ltd, Exxon kontroluje 26 800 km² w bloku Stabroek, który produkuje 120 000 baryłek dziennie i jest gotowy dostarczyć ponad 800 000 baryłek dziennie do końca 2025 roku. „Nie jestem pewien, czy chcielibyśmy, aby Exxon wziął udział w licytacji” – powiedział o przyszłej aukcji Jagdeo – „Nie podjęliśmy decyzji. Ale już mają tu dość duży udział.” Gujana chce, aby nieprzypisane bloki były rozwijane tak szybko, jak blok eksploracyjny Stabroek. Wiceprezydent powiedział, że jeśli Exxon zobowiąże się do tego samego tempa gdzie indziej, Gujana może rozważyć dopuszczenie Exxon do aukcji. Jagdeo powiedział, że alternatywą dla podjęcia „dużego strategicznego partnera”, który mógłby zmniejszyć wpływ grupy Exxon na produkcję ropy, byłoby utworzenie państwowej firmy naftowej w celu eksploracji nieprzydzielonych bloków.
 • Import ropy naftowej do Indii w styczniu spadł do 19,26 mln ton (-1,7% r/r).
 • Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu rozważy podjęcie dodatkowych kroków w celu ograniczenia wzrostu cen paliw. Jego komentarze pojawiły się po tym, jak prawodawcy rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej wezwali do zwiększenia dotacji dla dystrybutorów ropy. Ustawodawcy złożyli propozycję Matsuno, wzywając rząd do znacznej podwyżki subsydium o 5 jenów ($0,0435) za litr, aby przeciwdziałać wzrostowi cen ropy. Rządowy program dotacji osiągnął już w tym miesiącu pułap 5 jenów.
 • Brytyjski bank Natwest w 2021 roku zmniejszył liczbę kredytów dla sektora ropy i gazu o 21% i planuje dalsze cięcia tej części swojego portfolio w ramach wysiłków na rzecz dekarbonizacji portfela kredytowego i osiągnięcia zerowej emisji netto. Natwest powiedział, że jego pożyczki dla firm naftowych i gazowych w 2021 roku wyniosły $4,43 mld, a łączna wartość pożyczek dla sektora stanowi teraz 0,7% jego całkowitego portfela kredytowego. „Finanse są kluczowym czynnikiem w dążeniu do osiągnięcia zerowej wartości netto i działamy, aby zapewnić, że pomagamy zakończyć najbardziej szkodliwe działania, jednocześnie promując rozwiązania klimatyczne i przyspieszając szybkość przejścia na gospodarkę o zerowej emisji dwutlenku węgla” powiedziała CEO Alison Rose.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 18 lutego 2022 wynosiły 6,287 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 4 do poziomu 520 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Po łagodnej zimie i bezprecedensowych dostawach skroplonego gazu ziemnego (LNG) poziomy magazynowania gazu w Europie spadły mniej niż się obawiano, ale ze względu na wzrost popytu oraz niskie stany magazynowe w Azji, pełne uzupełnienie magazynów w Europie będzie utrudnione – nawet bez konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą, który znacznie podniósłby ryzyko dalszego spadku dostaw ze strony Gazpromu. „Stany magazynowe nie powinny zakończyć się tej zimy na krytycznym poziomie i chociaż daje to Europie trochę bufora, ma to negatywny wpływ na uzupełnianie popytu tego lata” – powiedziała Laura Page, starszy analityk LNG w firmie Kpler. „Wielkie pytanie, które wciąż wisi nad rynkiem, brzmi, czy Europa – a głównie Niemcy i Holandia – są w stanie odbudować zapasy gazu przed początkiem następnej zimy” – powiedział Hans van Cleef, starszy ekonomista ds. energii w ABN Amro.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Europejskie terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG) mają ograniczone możliwości w zakresie absorpcji dodatkowych dostaw ze Stanów Zjednoczonych lub innych głównych producentów w przypadku przerwania dostaw gazu z Rosji. Import LNG do Europy osiągnął w styczniu rekordowe 16 mld m3 (bcm), a do 17 lutego było to 6,9 mld m3. Oznacza to, że większość europejskich terminali LNG działa z pełną mocą, zwłaszcza w północno-zachodniej Europie, gdzie zasilają duże gospodarki Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, co stawia znak zapytania, o ile więcej LNG można przetworzyć. „Kilka ładunków może zostać wciśniętych do innych krajów, ale nie jest to znacząca podaż”, powiedział starszy analityk Rystad Energy, Kaushal Ramesh, dodając, że problemy logistyczne prawdopodobnie „ponownie wypalą dziurę w kieszeniach kupujących”. LNG wymaga regazyfikacji poprzez przekształcenie go ze stanu zamrożonego z powrotem w gaz, a następnie przetransportowanie lokalnymi gazociągami. Hiszpania ma największą przepustowość na kontynencie, z sześcioma terminalami, podczas gdy Niemcy nie mają żadnego. Wskaźnik wykorzystania hiszpańskich terminali wyniósł w styczniu zaledwie 45%. „Problem z Hiszpanią polega na tym, że ma ona ograniczone połączenia rurociągowe z resztą Europy za pomocą tylko jednego rurociągu, który może przesyłać gaz z Hiszpanii do Francji, a zatem przepustowość jest nieco ograniczona” – powiedziała Laura Page, starszy analityk LNG w Kpler. Europejskie źródło branżowe, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, stwierdziło, że infrastruktura iberyjska może odegrać pewną rolę, jeśli zabraknie gazu do ogrzewania lub dla przemysłu, ale to nie wystarczy, aby zaradzić niedoborowi.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Wskaźnik wykorzystania możliwości terminali importowych LNG w Europie w styczniu 2022:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Mapa możliwości importowych LNG w Europie:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Przepływy rosyjskiego gazu rurociągami do Europy 2021 – 2022:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Mocarstwa zachodnie są zjednoczone w przygotowaniu „bezprecedensowych sankcji” na Rosję, powiedział niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock w przemówieniu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. „My, Niemcy, jesteśmy gotowi zapłacić za to wysoką cenę ekonomiczną. Dlatego wszystkie opcje są dla mnie na stole, także Nord Stream 2.” Mimo braku rosyjskiej delegacji na szczycie bezpieczeństwa po raz pierwszy od dziesięcioleci, Baerbock wysłała wiadomość na Kreml: bezpieczeństwo nie może odbywać się kosztem innych.
 • Amerykańskie organy regulacyjne ds. energii poinformowały, że będą brać pod uwagę emisje gazów cieplarnianych z rurociągów gazu ziemnego przed zatwierdzeniem projektów ich budowy, co może skutkować wyższymi cenami dla odbiorców końcowych. Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała tymczasową politykę dotyczącą emisji gazów cieplarnianych, która szczegółowo określa, w jaki sposób będzie oceniać wpływ projektów infrastruktury gazu ziemnego na zmiany klimatu w swoich przeglądach zgodnie z ustawą o krajowej polityce środowiskowej i ustawą o gazie ziemnym. Po raz pierwszy od 1999 roku FERC zaktualizowało swoje wytyczne dotyczące gazociągów. Tymczasowa polityka została zatwierdzona w głosowaniu 3-2, przy czym dwaj republikanie z pięcioosobowego panelu sprzeciwili się temu ruchowi. Komisarz FERC, Allison Clements, powiedziała w tweecie: „FERC rozważy wszystkie czynniki wpływające na interes publiczny, w tym wpływ projektów NatGas na środowisko, właścicieli gruntów i społeczności zajmujące się sprawiedliwością środowiskową”. Clements jest jednym z trzech Demokratów w panelu. Komisja zakłada domniemanie, że proponowane projekty o emisji równej 100 000 ton dwutlenku węgla rocznie będą miały znaczący wpływ na zmiany klimatyczne, powiedział FERC. „Dzisiejsze działania niepotrzebnie dodają bariery w transporcie tego niezawodnego i niedrogiego źródła energii i będą oznaczać wyższe ceny energii dla konsumentów i przedsiębiorstw” – powiedział Heath Knakmuhs, wiceprezes i doradca ds. polityki w Global Energy Institute przy Izbie Handlowej USA.
 • Eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) z katarskiej instalacji skraplania Ras Laffan spadł z powodu prac technicznych – przerwy w pracy pociągu eksportowego nr 6 potrwa do początku marca. Z kolei przyczyna awarii pociągu 7 jest nieznana, a analitycy stwierdzili, że nie jest to regularny czas na planowaną konserwację. Europejskie rynki gazu i LNG mogą nadal wyceniać zwyżkowe wiadomości dotyczące przestoju w Katarze i potencjalnego zmniejszenia liczby dostaw LNG do brytyjskich terminali w marcu.
 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji spadły w ubiegłym tygodniu – kwietniowe dostawy wycenia się na $24,40/mmBtu (-4,31% t/t). Rystad Energy powiedział, że okres chłodu w Japonii i Korei wyczerpał zapasy LNG i może wygenerować zapotrzebowanie na uzupełnienie zapasów w kwietniu.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 123,1 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +1,23% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 128,8 bcfd.
 • Lutowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 92,9 mld stóp sześciennych dziennie (-1,17% m/m). Najwyższa produkcja dzienna w 2022 roku osiągnięta została 11 lutego na poziomie 95,2 bcfd.
 • Lutowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,7 bcfd (+2,42% m/m). Rekordowy dotychczas przepływ do terminali LNG w USA był w styczniu 2022 na poziomie 12,40 bcfd. W ubiegłym tygodniu przepływ do terminali LNG osiągnął 13,0 bcfd.
 • Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wynosił w ostatnim tygodniu 5,4 bcfd do Meksyku (b/z t/t) oraz 2,8 bcfd do Kanady (16,67% t/t).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła w ubiegłym tygodniu o 6 do poziomu 124 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 11 lutego spadły o -190 mld stóp sześciennych (bcf) do 2,133 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -1,34% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali spadek zapasów o -193 bcf.

Energia odnawialna

 • Południowoafrykański górnik Exxaro i chiński fundusz państwowy CNIC są wśród potencjalnych nabywców dopuszczonych do ostatniej rundy przetargu na afrykańską firmę produkującą energię ze źródeł odnawialnych Lekela Power – firmę o wartości około $2 miliardów. Plany firmy private equity Actis dotyczące sprzedaży 60% udziałów w Lekeli zostały po raz pierwszy ogłoszone w zeszłym roku, ale 40% udziałowiec Mainstream Power również chce spieniężyć swoją część. Lekela rozwija projekty energetyki odnawialnej na skalę przemysłową w Afryce. Według jego strony internetowej ma 1,3 GW projektów w Egipcie, Ghanie i RPA i twierdzi, że zbuduje pierwszą w historii farmę wiatrową na skalę przemysłową w Senegalu. Obfity potencjał wiatru, słońca i energii wodnej oznacza, że ​​Afryka jest postrzegana jako żyzny grunt do rozwijania źródeł energii. Według Międzynarodowego Instytutu na rzecz Ekorozwoju Chiny od lat dużo inwestują w Afryce i są obecnie największym partnerem handlowym kontynentu. <<W 2018 roku opublikowałem artykuł nt. obecności Chin w Afryce na blogu Prywatny INV€$TOR>>

Złoto

 • Południowoafrykańska spółka wydobywcza Gold Fields Ltd poinformowała o wzroście zysków na akcję w 2021 roku do $1,00 (+20,48% r/r). „W tej chwili obserwujemy bardzo, bardzo znaczną inflację… Myślę, że nie da się uniknąć wpływu na koszty” – powiedział dyrektor generalny Chris Griffith, koszty firmy zostaną zwiększone przez zbliżający się wzrost cen energii w RPA i wyższe koszty pracy w Australii.. Koszty wydobycia uncji złota przez spółkę w 2021 roku wyniosły $1 063/oz, a w 2022 roku wzrosną do $1 140 – $1 180/oz. Spółka prognozuje produkcję złota w przedziale 2,25 – 2,29 mln uncji w 2022 roku, a następnie wzrost do 2,375 – 2,425 mln uncji w 2023 by w 2024 osiągnąć poziomi 2,777 mln uncji.
 • Ostatni rozwój sytuacji wokół sytuacji rosyjsko-ukraińskiej był pozytywny i przyniósł niewielki spadek wartości złota” – powiedział starszy strateg rynkowy RJO Futures, Bob Haberkorn. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zgodził się spotkać w przyszłym tygodniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, uspokajając nerwy inwestorów i spowalniając popyt na metale szlachetne. Jednak rosyjskie agencje informacyjne poinformowały o wybuchu w Doniecku we wschodniej Ukrainie – pojawiły się także nagrania video zrobione z dużej odległości. „Inwestorzy szukają ochrony w aktywach takich jak złoto, nie tylko ze względu na sytuację na Ukrainie i zwiększoną zmienność na giełdzie, ale także z powodu rosnącej presji inflacyjnej” – napisał w nocie Fawad Razaqzada, analityk ThinkMarkets.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

Pozostałe metale przemysłowe

 • Problemem jest niedobór niklu na LME”, powiedział jeden z handlowców, dodając, że znacznie więcej niklu opuści magazyny zarejestrowane na LME. Inwestorzy obawiają się, że może to zakłócić rosyjski eksport. Rosja produkuje około 7% wydobywanego na świecie niklu, 6% aluminium i 3,5% rafinowanej miedzi.
 • Pentagon planuje zwiększyć zapasy minerałów ziem rzadkich, kobaltu i litu, którymi zarządza dla rządu USA, aby zmniejszyć jego długoterminową zależność od Chin. Oczekuje się, że nowe wytyczne dotyczące umowy o zapasach zostaną ogłoszone już w tym tygodniu. Prezydent USA Joe Biden wydał zarządzenie wykonawcze dotyczące badania odporności amerykańskiego łańcucha dostaw w lutym 2021 r. Metale ziem rzadkich są często przekształcane w magnesy i wykorzystywane w badaniach nad bronią nowej generacji, a także F-35 (produkowanym przez Lockheed Martin Corp) i w precyzyjnych pociskach kierowanych Raytheon Technologies Corp. Lit, kluczowy składnik używany do produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych, będzie miał kluczowe znaczenie dla celu Pentagonu, jakim jest przestawienie swojej nietaktycznej floty pojazdów, obecnie liczącej 170 000 pojazdów, do zerowej emisji CO2. Reuters nie był w stanie ustalić, czy umowa określała, czy materiały na zapasy muszą mieć określone pochodzenie. Kongres USA próbował określić, gdzie Pentagon może pozyskiwać pierwiastki ziem rzadkich. Stany Zjednoczone mają tylko jedną kopalnię metali ziem rzadkich i nie mają możliwości przetwarzania minerałów ziem rzadkich. Proces produkcji pierwiastków ziem rzadkich powoduje wiele zanieczyszczeń, co jest jednym z powodów, dla których stał się niepopularny w Stanach Zjednoczonych. Trwające badania mają na celu poprawę ekologiczności procesów przetwórczych.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Piąty z rzędu tydzień wzrostu zapasów miedzi. Trzeci z rzędu tydzień wzrostu zapasów cynku. Drugi z rzędu tydzień wzrostu zapasów aluminium, niklu i ołowiu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Siedemnasty z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Jedenasty z rzędu tydzień spadku zapasów cynku. Piąty z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Czwart tydzień z rzędu spadek zapasów NASAAC. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi i cyny.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *