aktualności – 11 luty 2021

Jeden z bardziej oczekiwanych przez rynki raportów USDA we wtorek przyniósł rozczarowanie. Efekty na rynku widoczne były od razu. A w zestawieniu opracowanie graficzne (i nie tylko) danych z raportu, a także zestaw innych informacji rynkowych dotyczących zarówno surowców samych w sobie jak i spółek surowcowych.

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Surowcowe.info 11/02/2021 – nienadzwyczajne dane o kukurydzy

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

 • Raporty World Markets and Trade opracowane w formie graficznej:

źródło: USDA

źródło: USDA

źródło: USDA

Ogólne informacje

 • Argentyńscy rolnicy zapowiadają falę protestów, jeśli rząd zdecyduje się na podniesienie podatków eksportowych zbóż.

Kawa

 • Styczniowy eksport kawy z Wietnamu wyniósł 160 615 ton (+10,2% r/r).
 • Brazylia wyeksportowała w styczniu 2,89 miliona 60-kilogramowych worków zielonej kawy (-8% r/r).

Cukier

 • Spekulanci obniżyli liczbę długich pozycji na cukier o ponad 6 tysięcy kontraktów, schodząc poniżej 150 tysięcy kontraktów.
 • Brazylijska grupa przemysłowa Unica podała w środę, że sprzedaż etanolu w drugiej połowie stycznia była wyższa niż w tym samym okresie rok wcześniej, po raz pierwszy w sezonie 2020/21.
 • Wietnam planuje nałożyć 33,88% cła antydumpingowego na cukier surowy pochodzący z Tajlandii, twierdząc, że gwałtowny wzrost importu osłabia krajowy przemysł cukrowniczy. Jednocześnie nie określono jeszcze kiedy cło wejdzie w życie i jak długo będą obowiązywać. Wietnam zniósł cła importowe na cukier importowany z krajów Azji Południowo-Wschodniej w 2020 r. Zgodnie ze zobowiązaniami zawartymi w umowie ASEAN w sprawie handlu towarami (ATIGA). Jednak przepisy pozwalają krajom ASEAN nakładać cła importowe w celu ochrony praw i interesów ich krajowego przemysłu przed zachowaniami antykonkurencyjnymi. Zdaniem Wietnamu import cukru z Wietnamu wzrósł w 2020 roku do 1,3 mln ton (+330,4% r/r), co doprowadziło do zamknięcia krajowych cukrowni, zwolnienia 3 300 pracowników, co dotknęło ponad 93 tysiące gospodarstw domowych.

Kakao

 • Wybrzeże Kości Słoniowej obniżyło premię za jakość o $443/t z bieżących zbiorów „średniego sezonu”, kreując to na rabat, mający wspomóc eksport zalegających w kraju ziaren kakaowca. Dotychczasowa premia wynosiła $97/t, więc jej obniżka de facto wyrównuje premię LID ($400) wprowadzoną przez Ghanę i Wybrzeże Kości Słoniowej od sezonu 2020/21. Obniżono także o $374/t premię dla głównych zbiorów, dzięki czemu zwiększono sprzedaż eksportową zbiorów z końcówki sezonu o 0,15 mln ton w bieżącym roku kalendarzowym. Pandemia wywołała zmniejszony popyt na kakao i jego pochodne.

Sok pomarańczowy

 • Prognozy dotyczące amerykańskiego rynku cytrusów:

źródło: USDA

Bawełna

 • Certyfikowane zapasy bawełny CERT-COT-STX dostępne od dnia 9 lutego wyniosły 93 667 bel 480-funtowych (+14,39% t/t).

Pszenica

 • Raport USDA pokazuje większy eksport pszenicy niż prognozy sprzed miesiąca, ale też wyższa produkcja oraz wyższa, choć przyrost mniejszy od produkcji, konsumpcja pszenicy na świecie. Do tego mniejsze zapasy pszenicy (w samym USA zapasy bez zmian).

Kukurydza

 • Zmiany w eksporcie i imporcie kukurydzy na świecie generalnie negatywne, za wyjątkiem Chin i USA, choć prognozy eksportu dla USA zwiększyły się tylko o 1 mln ton. Światowe zapasy kukurydzy zwiększyły się o prawie 3 mln ton względem poprzednich prognoz. W tabelce dane dotyczące zmian w eksporcie i imporcie kukurydzy na świecie:

źródło: USDA

Ryż

 • Styczniowy eksport ryżu z Wietnamu wyniósł 347 774 ton (-12,4% r/r).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • W Bułgarii zabitych i zutylizowanych zostanie ponad 160 tysięcy kaczek po odkryciu kolejnego ogniska ptasiej grypy na dwóch farmach w miejscowości Slaviyanovo.
 • Wietnam dokonał uboju ponad 100 tysięcy sztuk drobiu po wykryciu kolejnego ogniska ptasiej grypy. Obecnie wiadomo już o ptasiej grypie w 14 (z 58) prowincjach kraju. W Wietnamie wielkość hodowli drobiu szacuje się na 460 sztuk ptactwa.
 • Algieria zgłosiła przypadek ptasiej grypy H5N8 na farmie w mieście Ain Fakroun w północno-wschodniej części kraju, skutkiem czego straty szacuje się na ponad 51 tysięcy ptaków.
 • Szacunki dotyczące niedawnego pojawienia się kilku ognisk afrykańskiego pomoru świń w Chinach mówią, że w ostatnich miesiącach pomór świń dotknął 20% macior w północnych Chinach i do 30% w niektórych częściach południa. Oznaczałoby to bardzo poważne zagrożenie dla wciąż odbudowujących się stad hodowlanych w Państwie Środka. Wg danych stada loch hodowlanych w styczniu 2021 zmniejszyły się o 4,99%.
 • Władze Hongkongu nakazały ubój 3 000 świń po odkryciu afrykańskiego pomoru świń na swoim terenie.
 • Dane USDA dotyczące produkcji mięsa na świecie:

źródło: USDA

Ropa naftowa

 • Lukoil poinformował, że w Q4 2020 wydobycie ropy z pól spółki (z wyłączeniem projektu West Qurna-2) wzrosło do 18,8 mln ton ropy naftowej (+2,8% q/q). Sumarycznie spółka w 2020 roku (z wyłączeniem projektu West Qurna-2) wydobyła 77,2 mln ton ropy naftowej (-10,1% r/r).
 • Sąd zakazał firmie ConocoPhillips rozpoczęcia budowy infrastruktury w ramach projektu Willow na Alasce. Spółka szacuje rezerwy pola naftowego na 590 mln baryłek ropy i potencjał do 160 tysięcy baryłęk dziennego wydobycia. Spółka planuje rozpocząć wydobycie w 2024 roku.
 • Exxon Mobil Corp poinformował, że zamknie swoją 72-letnią rafinerię Altona w Australii, najmniejszą w kraju i przekształci ją w terminal importu paliw. To druga, z czterech w Australii, rafinerii, która zostanie zamknięta. Kraj stara się dopłatami powstrzymać firmy przed zamykaniem rafinerii, co uzależniłoby całkowicie australijską gospodarkę od importu produktów ropopochodnych.
 • Joe Biden zapowiedział, że nie zniesie sankcji na Iran tylko po to, by rozpocząć negocjacje paktu nuklearnego (podpisanego podczas jego wiceprezydentury przez Baracka Obamę). Jednocześnie najwyższy przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei powiedział, że wszystkie sankcje powinny zostać najpierw zniesione nim Iran powróci do paktu nuklearnego. Może to przedłużyć oficjalny „powrót” irańskiej ropy na rynki międzynarodowe.
 • Norweski Equinor poinformował o rocznej stracie w 2020 roku w wysokości -$5,5 mld. Firma zmniejszyła także prognozę wydatków na lata 2021–2022 do $9–$10 mld rocznie. Spółka w 2020 roku obniżyła dywidendę z $0,27/akcję w 2019 do $0,11/akcję w Q3 2020 – i za zyski w Q4 2020 chce wypłacić $0,12/akcję dywidendy.
 • Francuski Total zgłosił $7,2 mld straty w 2020 roku. Spółka nadal chce wypłacić dywidendę w wysokości €0,66/akcję. Spółka bardzo symbolicznie obniżyła dywidendę – o €0,02/akcję czyli z €0,68 do €0,66 na skutek pandemii. Wypłaty dywidendy są cztery razy w roku: w styczniu, marcu, czerwcu i we wrześniu.
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły trzeci tydzień z rzędu, o -6,6 mln baryłek baryłek do 469,1 mln baryłek (-1,39% t/t), prognozowano wzrost o +0,985 mln baryłek.

Gaz ziemny

 • Nord Stream 2 poinformował o wznowieniu prac związanych z układaniem brakującego, końcowego, 120-kilometrowego odcinka gazociągu na duńskich wodach terytorialnych. Prace mają się tam zakończyć przed majem 2021. Później pozostanie do położenia około 30 km gazociągu na niemieckich wodach terytorialnych.
 • Qatar Petroleum (QP), największy na świecie dostawca skroplonego gazu ziemnego (LNG), podpisał w poniedziałek kontrakt na pierwszą fazę rozbudowy projektu North Field LNG, którego celem jest zwiększenie produkcji LNG do 100 mln ton (+40%) rocznie do 2026 roku. Całkowity koszt projektu  wyniesie $28,7 mld. QP rozpocznie też proces poszukiwania inwestorów zewnętrznych, którzy będą mogli objąć do 30% inwestycji. Druga faza projektu ma podnieść moce produkcyjne do 126 mln ton rocznie do 2027 roku.
 • Royal Dutch Shell ograniczy zakres swoich poszukiwań w Norwegii, aby skoncentrować się na wydobyciu gazu ziemnego i być może w przyszłości na morskiej energii wiatrowej. Shell eksploatuje drugie co do wielkości w Norwegii złoże gazowe Ormen Lange i jest partnerem w eksploatowanym przez Equinor złożu Troll. Zapewnia również obsługę techniczną w zakładzie Nyhamna, który przetwarza gaz ziemny z kilku pól na eksport do Wielkiej Brytanii i Europy kontynentalnej.
 • Szacunki dotyczące wydobycia gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w lutym mówią o 90,2 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 134,0 mld stóp sześciennych dziennie (-0,2 bcfd względem piątkowych prognoz), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 148,7 bcfd (+3,5 bcfd względem piątkowych prognoz). 15 lutego spodziewany jest nowy rekord w dziennym zapotrzebowaniu na poziomie 159,0 bcfd (+8,4 bcfd względem ostatniego rekordu z 30 stycznia 2021).
 • Przepływ gazu do terminali eksportowych w lutym wynosi średnio 10,6 bcfd.

Energia odnawialna

 • Francuski EDF informuje, że będzie miał gotową ofertę budowy polskiej elektrowni jądrowej w ciągu 12 miesięcy. Zdaniem francuskiego ministra handlu,Francka Riestera, współpraca z EDF pozwoli Polsce rozwinąć cały projekt z jednym podmiotem, od projektu technologii i reaktora po budowę i zarządzanie eksploatacją.Dodał, że przy wsparciu rządu francuskiego EDF może zaoferować atrakcyjne finansowanie i zostać partnerem na lata.
 • Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) uważa, że udział energii słonecznej w produkcji energii w Indiach może zrównać się z produkcją z węgla do 2040 r. Obecnie panele słoneczne dostarczają ~4% energii elektrycznej w Indiach, podczas gdy węgiel ponad 70%.
 • Największa polska grupa energetyczna PGE i duński Orsted zawarły umowę o wspólnym opracowaniu dwóch projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, które mogłyby wyprodukować energię elektryczną wystarczającą do zasilania czterech milionów domów. Orsted ma posiadać 50% udziałów w dwóch projektach morskich farm wiatrowych PGE o łącznej mocy 2,5 GW, za które zapłaci $178 mln. PGE planuje pozyskiwanie 6,5 GW z morskich farm wiatrowych do 2040 roku.
 • Producent turbin wiatrowych Vestas opracował nową morską turbinę wiatrową o mocy 15 megawatów (MW), największą w historii firmy. Prototyp ma zostać zainstalowany już w 2022 roku.

Kamienie szlachetne

 • Szacuje się, że popyt na biżuterię z diamentami i innymi kamieniami szlachetnymi powróci do poziomów sprzed pandemii między 2022 a 2024 roku. Branża szacuje, że podaż pozostanie stabilna do 2030 roku, mimo że w 2020 roku produkcja spadła o 20% r/r. Spadek sprzedaży rozpoczął się już w 2019 roku (-18% r/r) i był kontynuowany oraz pogłębiony przez pandemię w 2020 roku (-33% r/r).

Złoto

 • Wydobycie złota w Peru w 2020 roku wyniosło 87,3 mln gramów czyli 3,079 mln uncji (-32% r/r).
 • Południowoafrykański AngloGold Ashanti prognozuje, że roczne zyski wzrosną prawie trzykrotnie, wzmocnione przez wzrost cen złota w 2020 r. Zyski spółki za 2020 rok są szacowane w przedziale od $0,229 do $0,247/akcję ($0,91/akcję w 2019 r.) i to pomimo oczekiwanego, 7% spadku produkcji w 2020 roku ze względu na pandemię.
 • Gold Fields Limited szacuje, że podstawowy zysk na akcję spółki zamknie się w przedziale $0,80–$0,84 (>+300% r/r). Spółka w 2020 roku wydobyła 2,236 mln uncji ekwiwalentu złota (+2% r/r).

Metale przemysłowe

 • 25 lutego ma się odbyć pierwsza runda sprzedaży terenów bogatych w zasoby mineralne, w tym miedź, srebro i złoto. Na początek będą to obszary w północnych prowincjach La Guajira i Cesar
 • Produkcja miedzi w Peru w 2020 roku wyniosła 2,15 mln ton (-12,5% r/r).
 • Produkcja cynku w Peru w 2020 roku spadła do 1,33 mln ton (-5,3% r/r).
 • W 2020 roku globalny popyt na aluminium wyniósł 63,9 mln ton (-1,7% r/r). Światowa produkcja aluminium wzrosła do 65,3 mln ton (+2,3% r/r).
 • Rosyjski producent aluminium Rusal w Q4 2020 zaliczył spadek sprzedaży aluminium do poziomu 1,028 mln ton (+2,0% q/q; -7,1% r/r).
 • Popyt na stal w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii spadł o -11,6% r/r w Q3 2020 r. – co jest poprawą względem -25% r/r w Q2 2020. Szacuje się, że w 2021 roku zapotrzebowanie na stal w UE i Wielkiej Brytanii wyniesie 152 mln ton (+13,3% r/r), ale to wciąż o 2 mln ton mniej niż w 2019 roku. Po Q1 2021 Wielka Brytania zostanie usunięta z szacunków zapotrzebowania i importu Unii Europejskiej.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *