aktualności – 6 maja 2021

Czwartkowy program (premiera o 14:00) zaczniemy od rynku srebra, który wg niektórych przechodzi rewolucję podobną do styczniowego pompowania akcji spółki GameStop w USA. Zresztą już wtedy były próby ataku na rynek srebra przez tzw „ulicę”. Ale prócz tego w programie argentyńska pogoda wpływająca na surowce rolne, czy Kolumbia odpowiada za wczorajszy wystrzał na kawie, co może zagrozić $10 000/tonę na rynku miedzi – a co wspiera dalsze wzrosty? Prócz tego tradycyjny przegląd sytuacji na ropie, złocie, gazie i nie tylko! A w aktualnościach jeszcze więcej informacji!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe.info 6 maja 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

 • Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Zapasy olejów roślinnych w USA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

 • Susza w Argentynie wpłynęła na ilość wody w rzece Parana, która jest główną trasą transportową dla eksportu zbóż z głębi kraju do portów morskich. „Ze względu na niski poziom wody ładujemy od 5 500 ton do 7 000 ton mniej na statek towarowy” – powiedział Guillermo Wade, szef Izby Portowej i Działalności Morskiej CAPyM. Prognozy pogody na najbliższe dni mówią, że poziom wody spadnie jeszcze bardziej. „Koszt logistyczny branży może wynieść od 250 do 300 mln USD, ale to przybliżone oszacowanie. Wszystko zależy od tego, jak zmienia się poziom rzeki, ale prognozy nie są obiecujące” – powiedział Alfredo Sese, sekretarz techniczny z giełdy zbożowej w Rosario. To drugi rok z rzędu, gdzie poziom wody w Paranie jest bardzo niski.
 • Bank Goldman Sachs spodziewa się, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy surowce wzrosną o kolejne 13,5% w wyniku światowego odwrócenia ograniczeń koronawirusa, niższych stóp procentowych i słabszego dolara.

Kawa

 • W Kolumbii od ponad tygodnia trwają protesty antyrządowe, które od kilku dni blokują eksport kawy, zwłaszcza od plantatorów w prowincjach Huila, Valle del Cauca, Cauca i Narino, którzy są w trakcie swoich głównych zbiorów. Na chwilę obecną mają oni jeszcze miejsca składowania kawy, jednak jeśli sprawa protestów i blokad drogowych nie zostanie rozwiązana, wkrótce zabraknie powierzchni magazynowej dla kawy. Producenci kawy nie przyłączyli się jeszcze do strajków, które wywołała planowana reforma podatkowa, a które obecnie domagają się od rządu podjęcia działań w celu rozwiązania problemu ubóstwa, policyjnej przemocy i nierówności w systemie opieki zdrowotnej i edukacji. Do dziś w trakcie demonstracji zginęły 24 osoby.
 • Commerzbank prognozuje ceny robusty w Q2 2021 na średnim poziomie $1 300/tonę.

Cukier

 • Commerzbank prognozuje ceny cukru w Q2 2021na średnim poziomie $0,16/funt.

Pszenica

 • Wstępna prognoza Buenos Aires Grains Exchange szacuje, że plony pszenicy w Argentynie w latach 2021/22 wyniosą 19 milionów ton, czyli wyrównają rekord z sezonu 2018/19.

Kukurydza

 • Kruszenie kukurydzy w marcu 2021:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

 • Przetwórstwo soi w USA w marcu 2021:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Amerykański gigant rolniczy Cargill i francuska firma biotechnologiczna InnovaFeed oświadczyli, że zamierzają karmić 20 milionów prosiąt olejem z owadów do 2026 r.Pasza z owadów staje się coraz bardziej popularną alternatywą w rolnictwie ze względu na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na paszę dla zwierząt, wzrost cen zbóż paszowych oraz coraz większą liczbę firm dążących do zmniejszenia śladu węglowego. Jak podają firmy, olej z owadów jest bogaty w kwas laurynowy, kwas tłuszczowy, który pomaga poprawić stan jelit zwierząt, zwłaszcza prosiąt.

Ropa naftowa

 • Saudi Aramco w Q1 2021 osiągnęło zysk netto na poziomie $21,7 mld (+30% r/r). prognozy mówiły o zysku na poziomie $19,48 mld. Spółka zadeklarowała, że na dywidendy za Q1 2021 przeznaczy $18,8 mld. Produkcja spółki wyniosła 11,5 mln baryłek dziennie ekwiwalentu ropy naftowej w Q1 2021.
 • ConocoPhillips w Q1 2021 osiągnęło skorygowany zysk w kwocie $902 mln ($0,69/akcję) – w Q1 2020 spółka zaksięgowała stratę $201 mln (-$0,19/akcję).
 • Diamondback Energy Inc poinformowała, że w Q1 2021 osiągnęła kwartalną produkcję na poziomie 307 422 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (+2,8% q/q) przy średniej cenie sprzedaży $42,36/baryłkę ekwiwalentu (+54,5% r/r). Skorygowany dochód netto przypisany spółce wyniósł $379 milionów (+191,5% q/q). Spółka prognozuje tegoroczna produkcję ekwiwalentu ropy w przedziale 350 – 360 tysięcy baryłek.
 • BHP Group Ltd poinformowało o pierwszych baryłkach ropy wydobytych w ramach projektu Ruby, zlokalizowanego u wybrzeży Trynidadu i Tobago. Inwestycja obejmuje zarówno odwierty wydobywcze ropy, jak i gazu, a po jej ukończeniu oczekuje się, że będzie produkować 16 000 baryłek ropy naftowej brutto dziennie. Pełne ukończenie projektu zaplanowane jest na Q3 2021.
 • Irak rozważa zakup udziałów ExxonMobil w południowo polu naftowym West Qurna 1 przez państwową Basra Oil Co, po tym jak w kwietniu amerykański gigant poinformował, że stara się sprzedać swoje 32,7% udziałów w złożu.
 • Kwietniowy eksport ropy naftowej z Wenezueli, pomimo amerykańskich sankcji, utrzymuje się trzeci miesiąc z rzędu na stałym poziomie ~700 tysięcy baryłek dziennie.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 8,0 mln baryłek, do 485,1 mln baryłek (-1,62% t/t), prognozowano spadek o 2,3 mln baryłek.

Gaz ziemny

 • Cheniere Energy poinformowało o przychodach ze sprzedaży LNG w Q1 2021 na poziomie $3,09 mld (+14,02% r/r). Dochód netto dla akcjonariuszy wzrósł o $18 mln (+7,69% r/r).
 • W ramach dążenia do zwiększenia produkcji gazu Irak planuje zainwestować 3 miliardy dolarów w Basra Gas Co w ciągu najbliższych pięciu lat, aby zwiększyć swoje moce produkcyjne o 40% do 1,4 miliarda stóp sześciennych (bcf) dziennie.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 86,8 mld stóp sześciennych (-0,7 mld stóp3 mniej niż piątkowe prognozy), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 87,2
 • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w maju 2021 to 90,7 mld stóp sześciennych (+0,11% m/m) dziennie gazu ziemnego.
 • Przepływ gazu do terminali eksportowych w maju wynosi średnio 11,2 bcfd (-2,61% m/m).
 • Eksport gazu rurociągami z USA do Meksyku w maju wynosi średnio 5,7 bcfd (-6,56% m/m).

Energia odnawialna

 • Vestas, największy na świecie producent turbin wiatrowych, opublikował wyniki za Q1 2021. Spółka poniosła stratę operacyjną w wysokości €71 mln – analitycy oczekiwali zysków na poziomie €46 mln. Pomimo rekordowo wysokiego portfela zamówień wynoszącego €45 mld, Vestas odnotował przyjęcie zamówień w wysokości 2 016 megawatów w Q1 2021, zgodnie z szacunkami analityków (-39% r/r).Vestas powiedział, że spadek liczby zamówień na turbiny wiatrowe był głównie związany z Chinami i Brazylią.Firma utrzymała prognozę przychodów na cały rok na poziomie €16–€17 miliardów oraz marżę zysku przed odsetkami i podatkami (EBIT) na poziomie od 6% do 8%. „Uważamy, że utrzymane wytyczne i ceny oznaczają, że wyniki są w rzeczywistości mniej negatywne, niż można się było obawiać” – powiedzieli analitycy Citibank, których rekomendacja dla spółki brzmi „kupuj”.
 • Administracja Bidena ogłosiła, że zatwierdziła Crimson Solar Project na pustyni w Kalifornii o wartości $550 mln. Projekt będzie obejmował system magazynowania baterii i zostanie zlokalizowany na terenie przeznaczonym pod rozwój energii odnawialnej zgodnie z Desert Renewable Energy Conservation Plan. Po zakończeniu budowy będzie w stanie zasilić prawie 90 000 domów.

Kamienie szlachetne

 • Pandora, producent biżuterii najlepiej znany ze swoich srebrnych bransoletek, przestanie sprzedawać wydobywane diamenty i skupi się na bardziej przystępnych cenowo klejnotach wyhodowanych w laboratorium. Syntetyczne diamenty są 10x tańsze od ich naturalnego odpowiednika. Wyhodowane w laboratorium klejnoty Pandory zostaną wykonane przy użyciu technologii, w której mieszanina gazów węglowodorowych jest podgrzewana do 800° Celsjusza, pobudzając atomy węgla do osadzania się na małym diamentowym ziarnie, tworząc kryształ warstwa po warstwie. Firma w 2020 roku wyprodukowała 85 milionów sztuk biżuterii i sprzedała 50 000 diamentów. Z kolei w Q1 2021 dochód spółki wyniósł 4,5 mld koron duńskich (+7,86% r/r)

Złoto

 • Barrick Gold Corp pokazał wyniki za Q1 2021. Produkcja złota wyniosła 1,1 mln uncji (-12% r/r), głównie na skutek spadku jakości wydobywanego produktu w kopalni Pueblo Viejo na Dominikanie. Skorygowany zysk kwartalny wyniósł $507 mln (+78% r/r) czyli $0,29/akcję – analitycy prognozowali $0,27/akcję. Rosnące ceny miedzi także wsparły przychody spółki z kopalni miedzi w Chile, Arabii Saudyjskiej i Zambii o +31% q/q.
 • Perth Mint w kwietniu sprzedała 101 379 uncji złota (-22% m/m; -16% r/r).

Srebro

 • Odbicie w działalności przemysłowej dobrze wróży popytowi na srebro” – powiedział Nitesh Shah, dyrektor ds. Badań w WisdomTree.
 • Perth Mint w kwietniu sprzedała 1 798 210 uncji srebra (+12,4% m/m; -15% r/r).
 • Czy akcja Wallstreetsilver ma szanse powodzenia? Biorąc pod uwagę wnioski jakie wyciągnąłem z akcji „pompowania” cen niektórych akcji i srebra na przełomie stycznia i lutego 2021 – nie sądzę. Moje wnioski znajdziecie w magazynie INWESTOR, natomiast w tej chwili do akcji włączono także kampanię billboardową w USA. Brzmi poważnie? Nawet bardzo, jednak pamiętajmy, że dzienny obrót srebrem fizycznym przed jakąkolwiek akcją jest w okolicach 600 mln uncji (dane LME). Sięgając do wpisów na Reddit w sprawie bieżącej akcji widać wiele wpisów osób, które srebro skupują od dawna – czyli też nie powiększają popytu, bo i tak by kupowali fizyczny surowiec. Czy więc nowi inwestorzy w fizyczne srebro są w stanie ruszyć rynkiem? Gdyby dziennie skupowali co najmniej od 5% do 10% rynku to tak. Jednak przy aktualnych wycenach kruszcu oznaczałoby to wrzucenie kapitału o ponad 60% większego niż weszło podczas całej akcji na GameStop – i to codziennie taka ilość pieniędzy by musiała wpływać na rynek srebra. Po dokładniejszą analizę sytuacji z początku roku zapraszam do artykułu w magazynie INWESTOR.

Metale przemysłowe

 • International Copper Study Group (ICSG) prognozuje, że rynek miedzi w 2021 roku będzie miał 79 tysięcy ton nadwyżki, a w 2022 roku ta nadwyżka wzrośnie do 109 tysięcy ton. Wg ICSG deficyt miedzi w 2020 roku wyniósł 604 tysiące ton, głównie przez rekordowy import netto miedzi rafinowanej przez Chiny w wysokości 4,4 mln ton (+38% r/r). Sugestie ICSG, że chiński import spowolni zdają się potwierdzać w danych: import rafinowanej miedzi w Q1 2021 wyniósł 853 tysiące ton (-19% q/q; +5% r/r) – gdzie pamiętajmy, że Q1 2020 to była pandemia, która w pierwszej linii dotknęła uprzemysłowiony region Wuhan, co odbiło się na zapotrzebowaniu na miedź. Warto też śledzić zapotrzebowanie na miedź w USA – temat ten poruszyłem w swoim artykule w kwartalniku INWESTOR z przełomu 2020/2021.
 • Chilijskie National Mining Society (Sonami) ostrzegło, że projekt tantiem omawiany w Kongresie proponuje poziomy opodatkowania „podobne do wywłaszczenia”, które sparaliżowałyby inwestycje w największego na świecie producenta miedzi. Propozycja obejmuje progresywny podatek w wysokości co najmniej 3% od sprzedaży miedzi i litu. Głosowanie w Izbie Deputowanych zaplanowane jest na czwartek, by następnie (jeśli zatwierdzą Deputowani) trafić do chilijskiego Senatu. Zgodnie z założeniami projektu, wg Diego Hernandez – prezesa Sonami – 12 z 15 największych spółek górniczych poniosłoby stratę na swojej działalności wydobywczej w Chile.
 • Dane od spółki Earth-i, operatora SAVANT (czyli systemu satelitarnego monitoringu 100 hut reprezentujących 80% do 90% światowej produkcji miedzi) pokazują, że globalny indeks dyspersji wzrósł w kwietniu do średnio 43,6 z 39,8 miesiąc wcześniej. Odczyt z marca był najniższą w historii miesięczną średnią w zbiorze danych, która sięga marca 2016 r. Wskaźnik wynoszący 50 pkt pokazuje, że huty funkcjonują na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Wskaźnik dyspersji dla Chin, największego na świecie producenta miedzi rafinowanej, wzrósł w kwietniu do 44,3 z 40,7 w marcu. Europa wzrosła do 37,7 w kwietniu z 32,4 miesiąc wcześniej, podczas gdy Ameryka Północna osiągnęła poziom 33,1 z 32,3 w marcu.
 • Aneka Tambang (Antam), indonezyjska państwowa spółka wydobywcza poinformowała, że w Q1 2021 wydobyła 2,65 mln mokrych ton rudy niklu (+319,71% r/r), podczas gdy sprzedaż wyniosła 1,6 mln ton. Wg analityków na rynku niklu w 2021 roku będzie nadpodaż 31 tysięcy ton, która w 2022 roku wzrośnie do 66,5 tysiąca ton.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *