aktualności – 30 października 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 30 października 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Publikacje wyników finansowych za Q3 2023 od gigantów takich jak McDonald’s (30/10), Glencore (30/10), Pfizer (31/10), AMD (31/10), BP (31/10), Toyota (31/10), PayPal (01/11), Coca-Cola (01/11), Apple (02/11) czy Starbucks (02/11) mogą wskazać czy mamy recesję gospodarczą na zachodzie, co przełoży się na perspektywy rynków finansowych.
 • Ukraiński dron uderzył w czwartek w składowisko odpadów nuklearnych w elektrowni Kursk w zachodniej Rosji, uszkadzając jego ściany. W oświadczeniu ministerstwa stwierdzono, że Ukraina musiała wiedzieć, że jej działania mogły spowodować katastrofę nuklearną na pełną skalę, która dotknęłaby wiele krajów. „Wzywamy wszystkie rządy do zdecydowanego potępienia barbarzyńskich działań Kijowa, które są niezwykle niebezpieczne i mogą prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji” – powiedziała rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa. Rosja i Ukraina, które eksploatują elektrownie jądrowe, regularnie oskarżają się nawzajem o ryzyko katastrofy nuklearnej w drodze nieodpowiedzialnych ataków, a organ nadzoru nuklearnego ONZ – Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) – szczególnie monitoruje sytuację na Ukrainie. Moskwa oświadczyła w piątek, że udaremniła czwartkowy atak dronów, a dwa serwisy informacyjne podały, że eksplozja uszkodziła fasadę magazynu składującego odpady nuklearne. Sobotni komunikat był pierwszym oficjalnym potwierdzeniem szkód. Zakharova powiedziała, że jeden dron wypełniony materiałami wybuchowymi uszkodził ściany składowiska odpadów nuklearnych, a dwa kolejne uderzyły w kompleks budynków administracyjnych. „Według wstępnych danych w dronach użytych w ataku na elektrownię jądrową wykorzystano komponenty dostarczone przez państwa zachodnie” – powiedziała, dodając, że taki atak musiał mieć zgodę sojuszników Ukrainy lub być może został przez nich zlecony. Zakład w Kursku, zlokalizowany w regionie graniczącym z Ukrainą, podał po ataku, że nie było ofiar, a poziom promieniowania i operacje przebiegały normalnie. W sierpniu 2022 roku rosyjska służba bezpieczeństwa FSB podała, że bezpieczeństwo wokół obiektów nuklearnych zostało wzmocnione po tym, jak ukraińscy sabotażyści zniszczyli linie energetyczne zasilające elektrownię w Kursku, tymczasowo zakłócając jej funkcjonowanie.
 • 27 października cztery statki opuściły w piątek ukraińskie porty na Morzu Czarnym w obwodzie odeskim, po wznowieniu żeglugi nowym korytarzem eksportowym po trzydniowej przerwie. „27 października ogłoszony przez Ukrainę ruch statków w tymczasowym korytarzu Morza Czarnego został wznowiony” – podaje STC w raporcie. Stwierdzono, że statki „Propus”, „Iasos”, „Gloria G” i „Manassa Queen” wypłynęły z portów w Odessie. Minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Kubrakow powiedział później, że cztery statki przewoziły prawie 130 000 ton zboża i 10 000 ton metalu do krajów Afryki, Azji i Europy. Tankowiec „Mavka”, masowiec „Golden Arrow” i drobnicowiec Maranta płynęły obecnie do ukraińskich portów.
 • Jak wynika z piątkowych danych ministerstwa rolnictwa, Ukraina wyeksportowała dotychczas 8,72 mln ton zbóż w sezonie gospodarczym 2023/24 (rozpoczętym 1 lipca), do 28 października 2022 roku Ukraina wyeksportowała 12,34 mln ton zbóż.
 • Serdecznie zapraszam, we współpracy z InstaForex, na „Surowcowy insight”, 31 października o godzinie 18: Zapraszam serdecznie!

Kawa

 • Arabika była wspierana przez problemy logistyczne u głównego producenta w Brazylii, ale pomimo tego obecny rozwój upraw w kraju jest optymalny, a oczekiwania dotyczące nadchodzących zbiorów pozostają pozytywne.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-27,3k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-7,3k t/t). Zapasy kawy są wyższe o +2,26% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Brazylijskie młyny w regionie Środkowo-Południowe wydłużą działalność kruszenia trzciny cukrowej poza tradycyjny okres, aby poradzić sobie z rekordowymi zbiorami w tym roku i wykorzystać wysokie ceny cukru. Sucden powiedział, że zatory w portach w kraju prawdopodobnie pogorszą braki w dostawach cukru na rynek.
 • Tajlandia podniosła krajowe ceny cukru o 20%, do 23 bahtów za kg (z 19 bahtów tajskich – 0,53 dolara). Zastępca sekretarza generalnego Cane and Sugar Board Virit Viseshsindh, powiedział, że cena cukru białego rafinowanego wzrosła do 24 bahtów za kg z 20 bahtów. Oczekuje się, że Tajlandia wyprodukuje w tym roku 8 mln ton cukru, z czego 2,5 mln zostanie skonsumowane w kraju.

Kakao

 • Ambasador Wybrzeża Kości Słoniowej w Unii Europejskiej powiedział, że kraj musi przyspieszyć wysiłki, aby fasola przeznaczona dla bloku była zgodna z prawem Unii Europejskiej dotyczącym wylesiania.
 • W czwartek, 26 października, w kilku obszarach Ghany doszło do przerw w dostawie prądu po tym, jak przedsiębiorstwo zajmujące się przesyłem energii w tym kraju Afryki Zachodniej ostrzegło o ograniczonych dostawach gazu do wytwarzania energii.
 • Do portów Wybrzeża Kości Słoniowej w okresie od 1 do 29 października przywieziono 227 tysięcy ton ziaren kakao (-23,1% s/s).
 • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+11,8k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+94,4k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -15,95% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Sok pomarańczowy

 • Zapasy soku pomarańczowego w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • W czwartkowych danych miesięcznych Komisja Europejska obniżyła o 1 mln ton swoją prognozę eksportu pszenicy miękkiej z UE w sezonie 2023/24 do 31 mln ton.

Ryż

 • Zapasy ryżu surowego w USA na dzień 1 października 2023 wyniosły 0,394 mln cwt (-90,6% r/r), podczas gdy zapasy ryżu milled wyniosły 1,202 mln cwt (-42,4% r/r).

Soja

 • Istnieje duży popyt na mączkę sojową, co przekłada się na ceny soi w USA. Jednym z czynników mających na to wpływ są słabe zbiory Argentyny, co ogranicza ogólnoświatowe dostawy mączki” – powiedział Andrew Whitelaw, analityk australijskiej firmy konsultingowej Episode 3. Eksport śruty sojowej z USA jest na dobrej drodze do osiągnięcia w tym sezonie nowych maksimów, a po niskich zbiorach soi u największego dostawcy śruty sojowej w Argentynie następują duże tygodniowe wolumeny sprzedaży.
 • Tymczasem rzadkie opady deszczu spowodowane zjawiskiem klimatycznym El Niño spowodowały dysproporcje w szybkości siewu soi w brazylijskim stanie Mato Grosso o najwyższej jakości zbóż i mogą mieć wpływ na siew drugiej kukurydzy, twierdzą rolnicy i eksperci.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Eksport malezyjskiego oleju palmowego w okresie 1–25 października spadł od -1,1% do -1,3% m/m. oleju Palmowego (MPOB) zostaną opublikowane 10 listopada.
 • Indonezyjski eksport oleju palmowego, łącznie z produktami rafinowanymi, w sierpniu wyniósł 2,07 mln ton (-55% r/r).
 • Boeing 737-800NG, obsługiwany przez flagowego przewoźnika Garuda Indonesia, przeleciał 27 października ze stolicy Dżakarty do Surakarty w środkowej Jawie, korzystając z paliwa do silników odrzutowych zawierającego domieszkę oleju palmowego.

Energia elektryczna

 • Chińskie ministerstwo informuje, że maksymalne obciążenie Chin mocą tej zimy może wzrosnąć o 140 gigawatów (GW) w stosunku do zeszłorocznego szczytu, na skutek gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną w drugiej połowie 2023 r. Chociaż dostawy energii elektrycznej w zimie są zasadniczo gwarantowane, w prowincji Yunnan można spodziewać się niedoborów energii, a w Mongolii Wewnętrznej mogą wystąpić niedobory energii, powiedział na konferencji prasowej rzecznik Krajowej Administracji Energetycznej (NEA), Zhang Xing. Zapotrzebowanie Chin na energię we wrześniu wzrosło o 9,9% w porównaniu z rokiem poprzednim do 781 000 gigawatogodzin (GWh), jak podała NEA, w związku z poprawą aktywności gospodarczej. Aby zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej tej zimy, Zhang powiedział, że NEA zapewni utrzymanie produkcji węgla na wysokim poziomie, zwłaszcza produkcji węgla energetycznego o wysokiej wartości opałowej w prowincji Yunnan i innych regionach. Wzywa się również Guangdong, Hainan i inne główne prowincje produkujące gaz ziemny i energię do zapewnienia stabilnych dostaw gazu ziemnego.

Ropa naftowa

 • Pomimo eskalacji wojny Hamas-Izrael, powszechnie oczekiwano inwazji lądowej. Weekendowa rozgrywka nie sygnalizuje dalszej ekspansji w szerszą wojnę regionalną, która spowodowała odwrót cen ropy” – powiedziała analityk CMC Markets Tina Teng.
 • Największy azjatycki producent ropy i gazu, PetroChina Co Ltd, poinformował o zysku netto w Q3 2023 na poziomie 46,38 miliarda juanów (6,34 miliarda dolarów), co oznacza wzrost +21% r/r. Firma podała, że zrealizowana cena ropy naftowej w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 wyniosła 75,30 dolarów za baryłkę (-21% r/r), podczas gdy wydobycie ropy w tym czasie wzrosło do 706 mln baryłek (+4,3% r/r), a wydobycie gazu do 3656,6 mld stóp sześciennych (+6,1% r/r).
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 27 października 2023 wynosiły 5,118 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ciągu tygodnia o +2 do poziomu 504 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Brytyjski organ regulacyjny ds. ropy i gazu, Urząd ds. Przemian na Morzu Północnym (NSTA), przyznał w poniedziałek 27 nowych koncesji na poszukiwania węglowodorów. Runda licencyjna, pierwsza tego typu od 2019 r., rozpoczęła się około rok temu i wpłynęło 115 wniosków od 76 firm.Niektórzy producenci z Morza Północnego zrezygnowali z tej rundy po tym, jak Wielka Brytania wprowadziła podatek od nieoczekiwanych zysków w tym sektorze. Wśród zwycięskich oferentów na wiercenia nowej ropy i gazu na Brytyjskim Morzu Północnym znajdują się Shell– z największą liczbą licencji, Equinor, DNO, Aker BP, Ithaca, TotalEnergies i BP. Greenpeace próbował zgodnie z prawem przerwać rundę licencyjną, argumentując, że kryteria władz nie uwzględniają emisji gazów cieplarnianych z wydobywanej ropy i gazu w miejscu spalania. Jednak w tym miesiącu Sąd Najwyższy w Londynie odrzucił wyzwanie Greenpeace, a grupa planuje złożyć apelację.Rząd twierdzi, że nowe poszukiwania ropy i gazu są zgodne z jego celem, jakim jest osiągnięcie do 2050 r. gospodarki o zerowej emisji dwutlenku węgla netto. Wielka Brytania nieco ponad 20 lat temu miała pozycję eksportera netto z wydobyciem około 4,4 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie – więcej niż w Iraku, obecnie wydobywa około 1,3 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed). Według NSTA do 2050 r. liczba ta spadnie do mniej niż 200 000 boed. Koncesja na poszukiwania nie musi koniecznie skutkować powstaniem złoża wydobywczego.
 • Izraelskie Ministerstwo Energetyki poinformowało, że przyznało 12 licencji sześciu firmom na poszukiwania gazu ziemnego u wybrzeży Morza Śródziemnego, mając na celu zwiększenie konkurencji i dywersyfikację dostawców. Stwierdzono, że jedna grupa, w skład której wchodzą ENI, Dana Petroleum i Ratio Energies, będzie prowadzić poszukiwania na obszarze na zachód od ogromnego złoża Lewiatan, które dostarcza Izraelowi gaz i jest również wykorzystywane do eksportu. Ministerstwo podało, że inna grupa złożona z BP, Socar i NewMed będzie badać rejony na północ od Lewiatana. „Zwycięskie firmy zobowiązały się do bezprecedensowych inwestycji w poszukiwanie gazu ziemnego w ciągu najbliższych trzech lat, które, miejmy nadzieję, zaowocują odkryciem nowych złóż gazu ziemnego” – powiedział Minister Energii Israel Katz. Okres licencji wynosi początkowo trzy lata, z możliwością przedłużenia do siedmiu lat, w zależności od postępów. Dzięki temu, jak stwierdziło ministerstwo, posiadacz licencji najpierw zapozna się z terenem, a dopiero potem podejmie decyzję, czy kontynuować jego zagospodarowanie. W ciągu ostatniego półtorej dekady we wschodniej części Morza Śródziemnego odkryto duże złoża gazu i Izrael ma nadzieję, że uda się odkryć kolejne, aby zwiększyć rezerwy i przyspieszyć plany eksportu gazu do Europy, która szuka nowych źródeł energii.
 • Trzy incydenty, w wyniku których doszło do uszkodzenia gazociągu i dwóch kabli telekomunikacyjnych między Estonią, Finlandią i Szwecją, „są ze sobą powiązane” – stwierdziła premier Estonii Kaja Kallas. „Ważne połączenie importowe gazu będzie nieczynne w sezonie zimowym 2023/2024 przez co najmniej pięć miesięcy” – podała w oświadczeniu fińska Krajowa Agencja Zaopatrzenia Awaryjnego.
 • W oświadczeniu egipski rząd stwierdził, że import gazu ziemnego do Egiptu spadł do zera z 800 milionów stóp sześciennych (mcf) dziennie, co doprowadziło do kolejnych przerw w dostawie prądu. W niedzielę rzecznik gabinetu oznajmił, że egipski rząd wydłużył czas trwania przerw w dostawie prądu w wyniku wzrostu zużycia energii elektrycznej w obliczu rosnących temperatur, które zbiegły się w czasie ze spadkiem importu gazu. Na początku tego miesiąca Chevron zamknął izraelskie pole gazowe Tamar w związku z konfliktem między Izraelem a Hamasem i zawiesił eksport podmorskim rurociągiem EMG biegnącym z Aszkelonu w południowym Izraelu do Egiptu. Egipt jest uzależniony od importu izraelskiego gazu w celu zaspokojenia części swojego zapotrzebowania krajowego, a także w celu reeksportu. Egipt, gdzie rośnie zapotrzebowanie na gaz ze strony 105-milionowej populacji, również odnotował w tym roku spadek własnej produkcji gazu do najniższego poziomu od trzech lat.Kraj boryka się z niedoborami prądu latem, ponieważ fale upałów zwiększyły zapotrzebowanie na chłodzenie.
 • Zapasy gazu Unii Europejskiej na dzień 28 października 2023 wynoszą 98,9% w magazynach podziemnych oraz 60,6% w terminalach LNG.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na grudniowe dostawy wyniosła $17,75/mmBtu (-0,84% t/t). „Rynek rzeczywiście odczuwa resztkowy niepokój w związku z konfliktem na Bliskim Wschodzie, ale wydaje się, że stopy procentowe osiągnęły równowagę dzięki dużej liczbie ofert przetargów spot w typowym zimowym okresie rozruchu” – powiedział Toby Copson, szef ds. energetyki w regionie Azji i Pacyfiku w brokerze towarowym
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 108,2 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +10,86% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 107,3 bcfd.
 • Październikowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio rekordowe 103,9 mld stóp sześciennych dziennie (+1,27% m/m).
 • Październikowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 13,6 bcfd (+7,94% m/m).
 • Eksport gazu ziemnego z USA do Meksyku gazociągami wynosi średnio w październiku 6,9 bcfd (-4,17% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych w ciągu tygodnia spadła o -1 do poziomu 117 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 20 października wzrosły o +74 mld stóp sześciennych (bcf) do 3 700 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano wzrost o +82 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +5% powyżej 5-letniej średniej oraz +9% r/r.

Węgiel

 • Liczba ofiar śmiertelnych pożaru w kopalni węgla w Kazachstanie, należącej do ArcelorMittal, wzrosła do 45, a zespoły ratunkowe rozpoczęły operację mającą na celu odnalezienie jednego pozostałego górnika, który prawdopodobnie przebywał pod ziemią. W sobotę operator ArcelorMittal Temirtau, lokalny oddział luksemburskiego producenta stali ArcelorMittal, powiedział, że 206 z 252 osób w kopalni Kostenko zostało ewakuowanych po czymś, co wyglądało na wybuch metanu. „Prace toczą się przez całą dobę na zmiany w dwóch obszarach działań. Poziom gazu jest w normie. Nie ma widocznych oznak pożaru” – powiedział Khabar-24 Murat Katpanov, inny urzędnik ds. sytuacji kryzysowych. Z wcześniejszych oświadczeń wynikało, że działania ratownicze w dwóch obszarach oddalonych od siebie o 4 km były utrudnione z powodu przerw w dostawie prądu i zniszczonego sprzętu.

Kamienie szlachetne

 • Kanadyjska firma Stornoway wstrzymała wydobycie diamentów w kopalni na północy Quebecu w Kanadzie. To jedna z sześciu kopalni diamentów w Kanadzie. „Rosnąca niepewność co do ceny diamentów w krótkim i średnim terminie, w powiązaniu ze znaczącym i nagłym spadkiem cen surowca na światowym rynku, znacząco wpłynęła na długoterminową sytuację finansową spółki. Częściowo jest to spowodowane wstrzymaniem importu nieobrobionych diamentów do Indii i przez globalny klimat geopolityczny” – oświadczyła firma Stornoway Diamonds. Wśród przyczyn wymienia się dużą podaż diamentów produkowanych w laboratoriach. Ceny diamentów z laboratorium są o 80% niższe od cen diamentów wydobywanych w kopalniach.

Złoto

 • W przyszłym roku presja inflacyjna będzie ciążyć na światowej gospodarce, a trzy czwarte z ponad 200 ekonomistów ankietowanych przez Reuters twierdzi, że głównym ryzykiem jest to, że okaże się ona wyższa, niż prognozują, co sugeruje, że stopy procentowe również pozostaną wyższe przez dłuższy czas. Według analityka technicznego Reuters Wang Tao, złoto może przełamać opór na poziomie 2006 dolarów za uncję i wzrosnąć do zakresu od 2019 do 2036 dolarów.
 • FedWatch Tool (CME) na dzień 28 października 2023:

źródło: CME FEDWatch Tool

 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Duże spadki zapasów miedzi mogą zwiastować duże zapotrzebowanie, zwłaszcza przez Chiny i ich programy stymulujące gospodarkę.
 • Prezydent Laurentino Cortizo powiedział, że w Panamie odbędzie się referendum w celu podjęcia decyzji o zerwaniu kontraktu z lokalną jednostką kanadyjskiej firmy górniczej First Quantum po dniach protestów tysięcy ludzi sprzeciwiających się projektowi odkrywkowej kopalni miedzi. Głosowanie odbędzie się 17 grudnia, a jego wynik będzie wiążący. „Z szacunkiem słuchałem tych, którzy sprzeciwiają się umowie z Minera Panama” – powiedział Cortizo, używając nazwy lokalnej jednostki First Quantum. Rząd Panamy i górnik uzgodnili kontrakt, który zagwarantuje narodowi Ameryki Środkowej roczny dochód w wysokości 375 milionów dolarów, jednocześnie umożliwiając lokalnej jednostce First Quantum obsługę projektu Cobre Panama – odkrywkowej kopalni miedzi – przez co najmniej 20 lat. Protestujący krytykowali zarówno porozumienie, jak i koszty środowiskowe kopalni, nawet po tym, jak Cortizo wydał w piątek dekret odrzucający wszystkie nowe projekty wydobywcze. Krytycy odpowiadali, że posunięcie to nie będzie miało wpływu na zatwierdzony kontrakt First Quantum. Działalność kopalni Cobre Panama odpowiada za blisko 5% gospodarki kraju, a ubiegły rok stanowił około połowy EBITDA First Quantum.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Glencore obniżył swoje prognozy dotyczące produkcji niklu na ten rok ze względu na konserwacje i strajki do około 102 000 ton metrycznych, ale podtrzymała swoje oczekiwania, że zyski jej działu handlowego wyniosą 3,5–4,0 miliardów dolarów. „Spadek niklu wynika z… przerw konserwacyjnych w hucie Sudbury i dłuższej niż oczekiwano ożywienia gospodarczego po akcji strajkowej w 2022 r., a także niższej rewizji za cały rok dla Koniambo” – stwierdził Glencore w oświadczeniu. Własna produkcja niklu Glencore spadła o 16% do 68 400 ton w pierwszych trzech kwartałach roku, podczas gdy własna produkcja miedzi wynosząca 735 800 ton spadła o 5%. Miedź, nikiel i kobalt to kluczowe materiały w pojazdach elektrycznych i kluczowy element transformacji energetycznej. Dotychczasowa produkcja kobaltu własnego Glencore wyniosła 32 500 ton, co oznacza spadek o 2% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, produkcja cynku wynosząca 672 100 ton spadła o 4%, a produkcja żelazochromu wynosząca 873 000 ton spadła o 21%. „Produkcja żelazochromu również została obniżona ze względu na dodatkowe dni przestoju huty w związku z cenami energii elektrycznej i ograniczeniami obciążenia w Republice Południowej Afryki” – stwierdził Glencore.
 • Australijska spółka AVZ Minerals poinformowała, że planuje złożyć wniosek o arbitraż w trybie pilnym, starając się o wydanie nakazu sądowego przeciwko Cominiere w celu zakazania wszelkich transakcji związanych z kwestionowaną kopalnią litu Manono w Demokratycznej Republice Konga (DRK). W zeszłym tygodniu chińska spółka Zijin Mining poinformowała, że spółka joint venture Manono Lithium SAS, w której jej jednostka Jinxiang Lithium posiada 61% udziałów, a państwowa spółka Cominiere z DRK, otrzymała prawa do północno-wschodniej kamienicy kopalni Manono. AVZ zwraca się o pomoc na mocy przepisów Międzynarodowego Trybunału Karnego w celu utrzymania i ochrony praw firmy Dathcom Mining SA, za pośrednictwem której – jak twierdzi – jest właścicielem projektu Manono.

Stany magazynowe metali przemysłowych

 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *