aktualności – 9 czerwca 2022

Czwartkowy zestaw aktualności surowcowych przynosi nam sporo ciekawych informacji… A program o 14:00 da nam możliwość przeanalizowania aktualnej sytuacji na surowcach.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 9 czerwca 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

 • W piątek, 10 czerwca, raporty Crop production (18:00) oraz World Production, Markets, and Trade Report (18:15).
 • Crop progress z 6 czerwca 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

 • Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzegła, że ​​Europa, która sankcjonowała Rosję po inwazji na Ukrainę, może stanąć w obliczu niedoborów energii następnej zimy. „Szczególnie martwię się o rynki gazu ziemnego… jeśli mamy srogą i długą zimę, możemy spodziewać się bardzo trudnych dni” – powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Fatih Birol na dorocznej konferencji IEA poświęconej efektywności energetycznej w Sonderborg w Danii. Powiedział, że jeśli europejscy konsumenci obniżą temperaturę w swoich domach o 2 stopnie Celsjusza, zaoszczędzi się 20 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego, co odpowiada ilości przychodzącej z Rosji do Europy przez Nord Stream 1.
 • Farmy w całej Francji ucierpiały w weekend przez silny grad i gwałtowne burze, poinformowała w poniedziałek Narodowa Federacja Związków Rolników (FNSEA), podczas gdy ich odpowiedniki we Włoszech ostrzegały przed wpływem suszy na plony. Grad, silne wiatry i ulewne deszcze spowodowały szkody w prawie 65 departamentach Francji, wpływając na pszenicę, a także uprawy owocowe i winnice, podała w oświadczeniu FNSEA. „Szkoda jest bardzo znacząca, a niektóre gospodarstwa widzą 100% (zniszczeń) swoich upraw”. Zbliżają się zbiory pszenicy ozimej we Francji, która jest czwartym co do wielkości eksporterem pszenicy na świecie. Regiony północnych Włoch, takie jak Piemont, Valle d’Aosta i Trentino Alto Adige, również zostały dotknięte przez burze, ale głównym problemem we Włoszech jest susza, a kolejny tydzień prognozuje wysokie temperatury w dużej części kraju. Do końca maja we Włoszech spadło około 50% średnich opadów z poprzednich lat. „Najbardziej dotkniętymi uprawami był ryż, którego wielkość spadła o 10 000 hektarów, oraz wszystkie inne zboża, od pszenicy po kukurydzę, z prognozowanym zmniejszeniem plonów” – powiedział Coldiretti w oświadczeniu dla agencji Reuters.
 • Polski sąd we wtorek odrzucił apelację Rzecznika Praw Obywatelskich przeciwko przejęciu przez PKN Orlen wydawcy Polska Press. Zakup Polski Press przez PKN od niemieckiej grupy medialnej został skrytykowany przez partie opozycyjne w Polsce za dążenie nacjonalistycznego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) do zwiększenia kontroli nad mediami i ograniczenia wolności słowa. Polski urząd antymonopolowy UOKiK zatwierdził przejęcie Polska Press w lutym 2021 r., ale Rzecznik Praw Obywatelskich w odwołaniu od decyzji stwierdził, że regulator nie ocenił wpływu umowy na wolność mediów. „W opinii PKN Orlen wyrok sądu jednoznacznie potwierdza, że ​​zakup Polska Press został dokonany zgodnie z prawem” – powiedział Orlen. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że decyzja w sprawie ewentualnej apelacji od wyroku sądu zostanie podjęta po analizie pisemnego uzasadnienia wyroku.
 • Popyt na energię w Teksasie pobił rekord czerwcowy w poniedziałek i wtorek i oczekuje się, że w tym tygodniu będzie nadal rósł, aż osiągnie najwyższy poziom w historii, ponieważ wzrost gospodarczy zwiększa zużycie, a upały powodują, że domy i firmy uruchamiają swoje klimatyzatory, zwiększając zużycie prądu pięciokrotnie.

Kawa

 • Fitch Solutions prognozuje, że Brazylia wyprodukuje w tym roku 60 milionów 60-kilogramowych toreb kawy, czyli o 6,2% więcej niż w 2021 roku. Szacuje się, że w przyszłym roku zbiory wyniosą 55,22 miliona worków.
 • Brazylijski IBGE obniżył swoje prognozy dotyczące zbiorów arabiki w tym roku o 5,9% do 35,2 mln worków.
 • Firma wywiadu towarowego Taka Insights powiedziała, że ​​Brazylia będzie miała większe zbiory w latach 2023/24 (lipiec-czerwiec), ale wzrost będzie skromny i daleki od rekordowej produkcji, której spodziewali się niektórzy analitycy.
 • Firma Cardiff Coffee Trading z siedzibą w USA stwierdziła w raporcie, że „ogólny trend średnioterminowy powinien nadal rosnąć”, podając zapasy z certyfikatem ICE jako ważny czynnik napędzający.

Cukier

 • Pierwsze oznaki wskazują, że nowy (indyjski) system uzyskiwania „pozwolenia na eksport” (cukru) jest powolny i uciążliwy. W rezultacie uważamy, że eksport może nie osiągnąć pełnych dozwolonych 10 milionów ton” – powiedział broker Marex Spectron.
 • Rząd Brazylii naciska na przepisy, które ograniczyłyby podatek stanowy ICMS od paliw do 17%. Ponieważ podatek ICMS jest wyższy od benzyny niż etanolu i wyższy niż 17%, prawo obniżyłoby ceny benzyny. Aby zachować konkurencyjność, etanol musiałby również obniżyć cenę, co prawdopodobniej zwiększy produkcję cukru. „Gdyby proponowana zmiana stała się obowiązującą polityką, ceny etanolu gwałtownie spadłyby i pociągnęłyby za sobą cukier” – powiedział w notatce analityk Commonwealth Bank of Australia, Tobin Gorey.
 • Francuskie Ministerstwo Rolnictwa w środę obniżyło swoje prognozy dotyczące powierzchni buraka cukrowego w 2022 r. do 397 000 hektarów (-2 tysiące ha względem poprzedniej prognozy). Niektórzy rolnicy przestawiali się z buraków cukrowych na jęczmień ozimy lub rzepak ze względu na lepsze dochody z tych upraw.

Pszenica

 • Rosja wyeksportowała 620 000 ton zbóż w zeszłym tygodniu w porównaniu z 360 000 ton tydzień wcześniej.
 • Brazylia testuje odmianę odpornej na suszę, genetycznie zmodyfikowanej pszenicy, aby stać się bardziej samowystarczalnymi podstawowymi uprawami w miarę zmniejszania się globalnych dostaw. Inne główne uprawy towarowe, soja i kukurydza, są prawie w całości uprawiane przy użyciu genetycznie zmodyfikowanych nasion, ale konsumenci wcześniej sprzeciwiali się stosowaniu tej technologii w pszenicy, ponieważ jest ona spożywana bezpośrednio przez ludzi, a nie wykorzystywana do karmienia żywego inwentarza. Australia i Nowa Zelandia zatwierdziły sprzedaż i stosowanie żywności zawierającej pszenicę HB4 firmy Bioceres w zeszłym miesiącu. Testowe sadzenie rozpoczęło się zaraz po inwazji Rosji na głównego eksportera zbóż, Ukrainę, która doprowadziła do niemal rekordowego poziomu cen pszenicy. Brazylia jest największym światowym eksporterem nasion soi, ale jest importerem netto pszenicy. Około 90% pszenicy uprawianej w Brazylii pochodzi ze znacznie wilgotniejszego południa. Sadzenie upraw dalej na północ może znacznie zwiększyć ilość pszenicy uprawianej w Brazylii. Niedawne badanie wykazało, że ponad 70% konsumentów w Brazylii spożywałoby pszenicę GMO, co jest oznaką złagodzenia sprzeciwu wobec genetycznie zmodyfikowanych upraw. Jakiekolwiek potencjalne komercyjne sadzenie pszenicy GMO jest oddalone o jakieś cztery lata, w oczekiwaniu na wyniki testów sadzenia i zatwierdzenie przez organy regulacyjne, powiedział Jorge Lemainski, szef badań Embrapa w zakresie pszenicy. Wcześniejsze próby opracowania pszenicy GMO były problematyczne. Firma nasienna Monsanto odłożyła na półkę plany rozwoju genetycznie zmodyfikowanej pszenicy w Stanach Zjednoczonych w 2004 r. z powodu obaw o odrzucenie przez zagranicznych nabywców. Japonia przestała kupować pszenicę z Kanady w 2018 roku po tym, jak w prowincji Alberta odkryto ziarno zawierające genetycznie zmodyfikowaną cechę.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Francuskie ministerstwo rolnictwa prognozuje wzrost produkcji rzepaku w tym roku, ponieważ oczekiwano, że zwiększona powierzchnia zrekompensuje niższe plony będące wynikiem suszy. Produkcja rzepaku ma wynieść 3,87 mln ton (+17,8% r/r).
 • Malezja cierpi na niedobór ~120 tysięcy pracowników sezonowych do zbioru owoców palmy do przerobienia na olej palmowy. Pracownicy zagraniczni, głównie z Indonezji, stanowią zazwyczaj około 80% siły roboczej w malezyjskich posiadłościach, których liczba na początku pandemii wynosiła około 437 000. Malezyjskie Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości (MEOA) stwierdziło, że ​​prognozy przemysłu dotyczące produkcji w 2022 r., która wyniesie 18,6 mln ton oleju palmowego, mogą zostać jeszcze bardziej obniżone, jeśli siła robocza nie pojawi się natychmiast. „Ta prognoza może zostać jeszcze bardziej zmniejszona, jeśli rząd nie będzie w stanie działać teraz w obliczu powolnego postępu w wydawaniu 32 000 przedłużonych zezwoleń” – powiedział MEOA.

Pozostałe zboża

 • Francuskie ministerstwo rolnictwa prognozuje wzrost produkcji jęczmienia ozimego w tym roku, ponieważ oczekiwano, że zwiększona powierzchnia zrekompensuje niższe plony będące wynikiem suszy. Produkcja jęczmienia ma wynieść 8,25 mln ton (+0,4% r/r).

Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza

 • Francuskie ministerstwo rolnictwa poinformowało że usunie ograniczenia związane z ptasią grypą w hodowli drobiu w całym kraju, powołując się na zatrzymanie epidemii. Na skutek choroby ubito 16 mln ptaków. Łącznie od końca listopada we Francji odnotowano 1378 ognisk ptasiej grypy, ale żadnego po 17 maja. Ubój milionów kurcząt i kur niosek doprowadził do spadku produkcji i wzrostu cen jaj.
 • Nowa Zelandia opublikowała projekt planu ustalenia ceny emisji z rolnictwa, aby rozwiązać problem jednego z największych źródeł gazów cieplarnianych. Propozycja uczyniłaby Nową Zelandię pierwszym krajem, w którym rolnicy płacą za emisje z hodowli. Nowa Zelandia, zamieszkana przez 5 milionów ludzi, ma około 10 milionów bydła i 26 milionów owiec. Zgodnie z projektem planu, przygotowanym przez przedstawicieli rządu i społeczności rolniczej, rolnicy będą musieli płacić za emisje gazów od 2025 r. Gazy krótko- i długowieczne będą wyceniane osobno, choć do obliczenia ich ilości będzie stosowana jedna miara. Propozycja ta mogłaby potencjalnie stanowić największe zakłócenie regulacyjne w rolnictwie od czasu zniesienia subsydiów rolnych w latach 80-tych, powiedziała Susan Kilsby, ekonomistka rolna w ANZ Bank.

Ropa naftowa

 • Dyrektor generalny Trafigura, Jeremy Weir, prognozuje, że ceny ropy naftowej osiągną w niedługim czasie $150 za baryłkę, by ustabilizować się na poziomie ~$140 w drugiej połowie roku.
 • Włoski koncern naftowy Eni SpA i hiszpańska firma Repsol S.A. amerykańską zgodę na eksport ropy z Wenezueli już od lipca, by zrównoważyć redukcję importu z Rosji. Oczekuje się, że ilość ropy, którą Eni i Repsol otrzyma, nie jest duża, powiedziała jedna z osób, a jakikolwiek wpływ na światowe ceny ropy będzie niewielki. Ale zielone światło Waszyngtonu na wznowienie od dawna zamrożonych przepływów ropy przez Wenezuelę do Europy może stanowić symboliczny impuls dla prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Obie europejskie firmy energetyczne, które mają joint venture z wenezuelską państwową firmą naftową PDVSA, mogą zaliczyć ładunki ropy na niespłacone długi i spóźnione dywidendy. Waszyngton nie przyznał podobnych ulg dla amerykańskiego koncernu naftowego Chevron Corp, indyjskiego Oil and Natural Gas Corp Ltd (ONGC) czy francuskiego Maurel & Prom, które również lobbowały w Departamencie Stanu USA i Departamencie Skarbu USA o przejęcie ropy w zamian za miliardy dolarów skumulowanych długów z Wenezueli. Wszystkie pięć firm naftowych wstrzymało wymianę ropy na dług w połowie 2020 roku w trakcie kampanii „maksymalnej presji” prowadzonej przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, która ograniczyła eksport ropy Wenezueli, ale nie zdołała usunąć Maduro.
 • Wykres produkcji względem limitów oraz możliwości produkcyjnych wybranych krajów OPEC+:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Odchylenia wielkości produkcji względem dopuszczonych limitów w OPEC+:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Citi Research podniósł swoje kwartalne prognozy cen ropy na ten rok i średnioroczną prognozę na 2023 r. Bank bierze teraz pod uwagę zniesienie sankcji irańskich, które rozpoczną się w pierwszym kwartale przyszłego roku, początkowo dodając 0,5 miliona baryłek dziennie (bpd), a następnie 1,3 miliona baryłek dziennie w drugiej połowie 2023. Średnia cena ropy typu Brent to na Q2 2022 $113/baryłkę, w Q3 2022 spadek do $99/baryłkę a w Q4 2022 cena ma wynieść średnio $85/baryłkę. W 2023 roku średnia cena za baryłkę ma wynieść $75. Podczas gdy rosyjska produkcja i eksport ropy nadal spadają, Citi powiedział, że oczekiwania spadku rosyjskiej produkcji o 2 do 3 mln baryłek dziennie były przesadzone. Citi odnotowuje słabszy wzrost popytu na ropę o 2,3 mln baryłek dziennie w 2022 r. ze względu na trudności gospodarcze, blokady w Chinach i wysokie ceny.
 • EIG jest na wczesnym etapie rozmów z Repsol w sprawie zakupu do 25% działalności wydobywczej i wydobywczej hiszpańskiej firmy. Analitycy twierdzą, że biznes wydobywczy jest wart od $15 do $19 miliardów. Umowa dałaby firmie Repsol fundusze na realizację planów ponad dwukrotnego podwojenia mocy wytwórczych niskoemisyjnych do 2025 r. do 7,5 gigawatów (GW). „Sprzedaż udziałów w działalności wydobywczej pozwoliłaby Repsolowi wykrystalizować wartość w najwyższym punkcie cyklu” – powiedział analityk Redburn.
 • Impact Oil & Gas rozważa sprzedaż swoich 20% udziałów w dużym bloku na głębokich wodach u wybrzeży Namibii, gdzie TotalEnergies dokonał w tym roku znaczącego odkrycia ropy naftowej. Wartość udziałów szacuje się na $0,5 do $1,0 mld. Impact Oil & Gas, którego inwestorami są notowana na Toronto Africa Oil i południowoafrykański Hosken Consolidated Investments powiedział, że nie będzie komentował medialnych spekulacji. TotalEnergies posiada 40% udziałów roboczych w Bloku 2913B wraz z QatarEnergy z 30%, Impact Oil & Gas na 20% i Namibijską państwową firmą naftową NAMCOR z 10%.
 • Iran powiedział, że usuwa dwie kamery nadzoru Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w zakładzie wzbogacania uranu, ponieważ zarząd nuklearnego organu nadzoru ONZ uchwalił rezolucję krytykującą Iran za brak pełnego wyjaśnienia śladów uranu w niezadeklarowanych miejscach. Analitycy twierdzą, że umowa nuklearna z Iranem może dodać około 1 miliona baryłek dziennie (bpd) ropy do światowych dostaw.
 • S&P Global Platts uwzględni amerykańską ropę naftową WTI Midland w swojej ocenie kontraktów na ropę typu Brent – kontrakt obecnie oparty na pięciu ropach z Morza Północnego: Forties, Brent, Oseberg, Ekofisk i Troll. Od czerwca 2023 dołączy ropa WTI. „Włączenie pomoże zapewnić silniejszy i solidniejszy kompleks Brent na nadchodzące dziesięciolecia” – powiedziała w oświadczeniu Vera Blei, Platts Global Head of Established Benchmarks. Zmiana nie oznacza zmiany instrumentu bazowego dla kontraktów ropy typu Brent kwotowanych przez Intercontinental Exchange (ICE).
 • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +2,0 mln baryłek, do 416,8 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,9 mln baryłek. Zapasy państwowe (SPR) spadły o -7,3 mln baryłek do poziomu 519,3 mln – najniższy poziom od marca 1987 roku.

Gaz ziemny

 • Holenderski minister powiedział, że eksploatacja pola gazowego Groningen, które jest likwidowane z powodu serii trzęsień ziemi, powinno być „ostatnią deską ratunku”, po tym, jak rządowy organ doradczy zasugerował wykorzystanie tego pola do uzupełniania zapasów gazu. Produkcja z Groningen, największego pola gazowego w Europie, ma zostać wstrzymana do 2023 roku. Rosyjski import stanowił 15% holenderskiego zużycia. Rząd Holandii liczy na dodatkowy import skroplonego gazu ziemnego (LNG), import z Norwegii oraz narodową kampanię oszczędzania energii. 3 czerwca minister energetyki Rob Jetten powiedział, że holenderskie zużycie gazu spadło o 33% w 2022 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. 19 maja rząd opublikował plany dotyczące Groningen wydobycia 4,5 mld m3 gazu w roku kończącym się w październiku, a żadnego w następnym roku.
 • Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) prognozuje, że produkcja gazu ziemnego wzrośnie do 96,50 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) w 2022 r. i 101,57 bcfd w 2023 r. z rekordowych 93,55 bcfd w 2021 r. Aktualne prognozy mówią o popycie na poziomie 85,33 bcfd w 2022 r. (+2,83% r/r), po czym spadnie do 85,15 bcfd w 2023 r. (-0,21% r/r).
 • Jak wynika z danych Gas Storage Poland, poziom magazynowanego gazu w Polsce wyniósł 96% pojemności. Po wstrzymaniu dostaw bezpośrednio przez Gazprom, Polska kupowała gaz (m .in. pochodzenia rosyjskiego) od Niemiec, wykorzystując go do bieżącej konsumpcji oraz uzupełniania zapasów.
 • W terminalu eksportowym Freeport LNG w Teksasie wybuchł pożar w środę przed południem czasu lokalnego. Wg firmy nikt nie odniósł obrażeń, ale ewakuowano okolicznych mieszkańców w Quintana w Teksasie. Pożar został szybko opanowany, trwa ustalanie przyczyn wybuchu i pożaru. Zakład może przetwarzać do 2,1 miliarda stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie (bcfd) na LNG.
 • Izrael zaprzeczył libańskim zarzutom, że wkracza na sporne śródziemnomorskie pole gazu ziemnego. Po miesiącach impasu w rozmowach prowadzonych przez USA na temat granic morskich, Bejrut ostrzegł w niedzielę przed jakąkolwiek działalnością na spornym obszarze, reagując na przybycie statku eksploatowanego przez londyńską Energean w celu produkcji gazu dla Izraela. Izrael twierdzi, że przedmiotowe pole znajduje się w jego wyłącznej strefie ekonomicznej, a nie na spornych wodach. Energean poinformował, że jego pływający statek do składowania i rozładunku produkcji przybył w niedzielę na pole Karish, około 80 km na zachód od miasta Hajfa, w wyłącznej strefie ekonomicznej Izraela – ma rozpocząć pracę w Q3 2022. Hezbollah wcześniej ostrzegał Izrael przed odwiertami na spornym obszarze, dopóki problem nie zostanie rozwiązany, i powiedział, że grupa podejmie działania, jeśli to zrobi. W zeszłym roku Bejrut rozszerzył swoje roszczenia o około 1400 km2 kwadratowych), powiększając obszar sporny z Izraelem.
 • Katar wybrał Exxon Mobil Corp, TotalEnergies, Shell plc, Eni i ConocoPhillips jako partnerów w ekspansji największego na świecie projektu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Ekspansja North Field zwiększy produkcję kataru LNG o 64% do 2027 roku. Państwowa firma Qatar Energy (QE) postanowiła samodzielnie podjąć ostateczną decyzję inwestycyjną, aby rozwinąć projekt rozbudowy North Field o wartości 30 miliardów dolarów, ale otworzyła ofertę poszukiwania partnerów, którzy podzielą się ryzykiem finansowym związanym z rozwojem. QE zapowiedziało, że 12 czerwca zorganizuje konferencję prasową i ceremonię podpisania, bez sprecyzowania tematu. Oczekuje się, że cztery główne firmy naftowe obejmą łącznie około 20-25% odbiorów nowego projektu. Plan North Field Expansion (NFE) obejmuje sześć pociągów LNG, które zwiększą moc skraplania Kataru z 77 milionów ton rocznie (mtpa) do 126 mtpa do 2027 roku.
 • Energy Transfer LNG zawarła umowę na dostawę 0,7 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie do China Gas Holdings na okres 25 lat. Cena zakupu jest indeksowana do benchmarku Henry Hub plus stała opłata za skraplanie, a pierwsze dostawy mają rozpocząć się w 2026 r. Gaz będzie pochodził z Lake Charles LNG. „ (ta umowa) zwiększa naszą całkowitą ilość LNG zakontraktowanego z naszego obiektu eksportowego LNG w Lake Charles do prawie 6,0 mln ton rocznie i jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia naszego celu, jakim jest osiągnięcie FID jeszcze w tym roku” – powiedział Tom Mason, prezes Energy Transfer LNG. FID to decyzja o wdrożeniu projektu w życie.
 • Producent gazu łupkowego Chesapeake Energy planuje zatrudnić doradcę w zakresie skroplonego gazu ziemnego (LNG), zgodnie z ofertą pracy, ponieważ chce wejść na szybko rozwijający się rynek eksportowy. Chesapeake zamierza odgrywać większą rolę na rynkach skroplonego gazu ziemnego, powiedział w marcu na konferencji prezes Nick Dell’Osso. Operator gazociągu Williams Companies wcześniej zatrudnił dwóch dyrektorów do uruchomienia operacji marketingowej LNG.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 90,8 mld stóp sześciennych (+4,4 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 94,9 bcfd.
 • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w czerwcu 2022 wyniosła 94,8 mld stóp sześciennych (-0,32% m/m) dziennie gazu ziemnego.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w czerwcu wyniósł średnio 12,8 bcfd (+2,40% m/m). Stany Zjednoczone mogą zamienić około 13,6 bcfd gazu na LNG.

Energia odnawialna

 • Prezydent Joe Biden zniósł cła na panele słoneczne z czterech krajów Azji Południowo-Wschodniej na dwa lata i powołał się na ustawę o produkcji obronnej, aby pobudzić produkcję paneli słonecznych w USA. Zwolnienie z ceł ma zastosowanie do paneli z Kambodży, Malezji, Tajlandii i Wietnamu i będzie służyć jako „pomost” do czasu wzrostu produkcji w USA. Posunięcie to jest odpowiedzią na obawy dotyczące zamrożenia projektów fotowoltaicznych w całym kraju i wynikającego z tego wpływu na plany administracji w zakresie walki ze zmianami klimatu. W dochodzeniu, ogłoszonym w marcu, rozważa się, czy przywóz paneli fotowoltaicznych z tych czterech krajów stanowił obejście ceł na towary wyprodukowane w Chinach. Biały Dom powiedział, że ustawa o produkcji obronnej zostanie również wykorzystana do rozszerzenia produkcji izolacji budynków, pomp ciepła, transformatorów i sprzętu do „czystych paliw wytwarzanych z energii elektrycznej”, takich jak elektrolizery i ogniwa paliwowe.
 • ACME Group zainwestuje $6,7 mld w południowym stanie Karnataka w Indiach w ciągu pięciu lat, aby zbudować zieloną elektrownię wodorową i amoniakalną. Inwestycja ma miejsce, gdy Indie zamierzają wyprodukować pięć milionów ton zielonego wodoru rocznie do 2030 r., aby spełnić swoje cele klimatyczne i stać się centrum produkcji i eksportu tego paliwa. Zielona fabryka wodoru i amoniaku, która stworzy około 2000 miejsc pracy, będzie mogła produkować 1,2 mln ton rocznie. Będzie również wyposażony w jednostkę zasilaną energią słoneczną. Podczas gdy zielony wodór nie jest obecnie produkowany w Indiach na skalę komercyjną, indyjscy biznesmeni Mukesh Ambani i Gautam Adani ogłosili plany jego produkcji. Wcześniej w maju Karnataka podpisał umowę o wartości 6,4 miliarda dolarów z notowaną na giełdzie w USA ReNew Power na okres 7 lat dotyczący projektów energetycznych w stanie. Zielony wodór, wytwarzany przy użyciu energii odnawialnej, ma jedne z najlepszych referencji ekologicznych wśród paliw.

Węgiel

 • Chińska firma Yankuang Energy jest otwarta na negocjacje w sprawie zakupu pozostałych udziałów w spółce Yancoal Australia. Yankuang, jest właścicielem 62,26% akcji Yancoal. Yankuang powiedział w swoim oświadczeniu, że pozostaje otwarty na dalsze negocjacje, dodając, że „nie może się doczekać kontynuacji rozmów” z niezależnym komitetem zarządu Yancoal. Reuters informował wcześniej, że oferta jest „nie do zaakceptowania” dla Glencore, który posiada 6,4% udziałów w Yancoal, ponieważ „znacząco zaniża” wartość akcji.
 • EIA prognozuje, że produkcja węgla w USA wzrośnie do 601 mln ton w 2022 roku (+3,98% r/r). W 2023 roku wydobycie węgla ma spaść do 588 mln ton (-2,16% r/r). Ponieważ elektrownie spalają więcej węgla, EIA przewiduje, że emisje dwutlenku węgla z paliw kopalnych wzrosną do 4,936 mld ton w 2022 r. z 4,872 mld ton w 2021 r. i 4,900 mld ton w 2023 r.

Uran

 • Niemal połowa Amerykanów popiera energię jądrową do wytwarzania energii elektrycznej. Sondaż, przeprowadzony w zeszłym tygodniu, wykazał, że 45% Amerykanów popiera energię jądrową, 33% jest jej przeciwnych, a 22% nie ma pewności co do tego. Spośród popierających go 48% wskazało na niezawodność energetyczną, 43% wskazało na niższe całkowite zanieczyszczenie, a tylko 39% stwierdziło, że faworyzuje go jako niskoemisyjne źródło energii. Spośród przeciwników 69% wskazało na ryzyko stopienia się elektrowni jądrowych, a 64% martwiło się odpadami jądrowymi. Administracja prezydenta Joe Bidena uważa, że ​​energia jądrowa, która wytwarza energię praktycznie bez emisji gazów cieplarnianych, jest niezbędna do walki ze zmianami klimatu i zwiększenia niezawodności amerykańskiej sieci energetycznej. Stany Zjednoczone mają obecnie ponad 90 działających reaktorów, które wytwarzają około 20% energii w USA. Najnowszy amerykański reaktor oddano do użytku w 2016 roku, pierwszy od około 20 lat.

Złoto

 • Produkcja złota w Mali w przemyśle wyniosła 63,4 tony w 2021 r (-2,61% r/r). Przychody państwa z firm wydobywczych złota w Mali wzrosły o 23% rok do roku w 2021 r. do 564,5 miliarda franków CFA ($931 milionów) po zniesieniu niektórych ulg podatkowych.

Miedź

 • Chiny powoli otwierają się na nowo i ogłaszają środki polityczne mające na celu wsparcie gospodarki… wydaje się, że rynek nadal wycenia dalsze odbicie chińskiej aktywności w nadchodzących miesiącach” – powiedział analityk Citi, Max Layton. Rząd Chin ogłosił pakiet 33 środków obejmujących politykę fiskalną, finansową, inwestycyjną i przemysłową, aby ożywić spustoszoną przez pandemię gospodarkę. Chiny zwiększą efektywność finansowania za pośrednictwem rynków kapitałowych, wspierając krajowe firmy w notowaniu w Hongkongu i promując notowania offshore przez kwalifikowane spółki platformowe. Rada Państwa zobowiązała się również do dalszego obniżania rzeczywistych kosztów finansowania zewnętrznego oraz wzmocnienia wsparcia finansowego dla infrastruktury i dużych projektów.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Zarząd hiszpańskiego producenta stali Acerinox ogłosił, że „Zarząd spółki na dzisiejszym spotkaniu jednogłośnie zgodził się nie kontynuować wstępnych rozmów z Aperam w celu oceny możliwej operacji korporacyjnej”.
 • Amerykański fundusz hedgingowy Elliott Associates pozywa London Metal Exchange (LME) o $456 milionów za anulowanie transakcji niklem po chaotycznym handlu w marcu, który zmusił giełdę do zawieszenia notowań rynku niklu. Elliott powiedział, że LME nie powinno było wstrzymywać handlu i usuwać transakcji po tym, jak ceny wzrosły ponad dwukrotnie do ponad 100 000 USD za tonę w ciągu kilku godzin 8 marca.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *