aktualności – 6 czerwca 2022

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 6 czerwca 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

Ogólne informacje

 • Szef pomocy ONZ Martin Griffiths „prowadził szczere i konstruktywne rozmowy” z rosyjskimi urzędnikami w Moskwie na temat ułatwienia eksportu ukraińskiego zboża z portów Morza Czarnego. „Wyraźnie powiedzieliśmy, co możemy, a czego nie możemy zrobić. Nie zainstalowaliśmy min w strefie przybrzeżnej, to byli Ukraińcy. Jeśli rozminują ten obszar, jesteśmy przygotowani do zapewnienia bezpiecznego przejścia dla statków przewożących zboże” – powiedział Reuterowi ambasador Rosji Wasilij Nebenzia. Wizyta Griffithsa w Rosji nastąpiła kilka dni po tym, jak inna wysoka rangą przedstawicielka ONZ, Rebeca Grynspan, przeprowadziła w Moskwie „konstruktywne” rozmowy na temat przyspieszenia eksportu rosyjskiego zboża i nawozów. Rosja twierdzi, że ten eksport został dotknięty mrożącym wpływem zachodnich sankcji. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres próbuje wynegocjować coś, co nazywa „umową pakietową”, aby wznowić zarówno ukraiński eksport żywności, jak i rosyjski eksport żywności i nawozów. Guterres rozmawiał także w piątek z przywódcą Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Agencja informacyjna Belta zacytowała Łukaszenkę mówiącą Guterresowi, że Białoruś jest gotowa zezwolić na tranzyt ukraińskiego zboża przez Białoruś do portów Morza Bałtyckiego, jeśli wolno jej będzie wysyłać białoruskie towary z tych portów.
 • Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek, że Moskwa uniemożliwia ukraińskim portom eksport zboża i powiedział, że najlepszym rozwiązaniem będzie wysłanie go przez Białoruś, o ile sankcje wobec tego kraju zostaną zniesione. „Jeśli ktoś chce rozwiązać problem eksportu ukraińskiego zboża – proszę, najłatwiej jest przez Białoruś. Nikt tego nie powstrzymuje. Ale do tego trzeba znieść sankcje z Białorusi.” – powiedział Putin. Wcześniej w piątek przywódca Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział, że Mińsk jest gotowy do zezwolenia na tranzyt ukraińskiego zboża przez swoje terytorium do portów niemieckich, polskich, bałtyckich lub rosyjskich, jeśli w zamian będzie mógł wysyłać białoruskie towary z tych portów.
 • Rosja próbuje wywrzeć większy nacisk na świat, aby zniósł sankcje, sabotując światową podaż żywności. I dobrze wiedząc, że w tym roku siedzą na wielkim stosie żywności na eksport” – powiedział Ole Houe, dyrektor usług doradczych w pośrednictwie rolnym IKON Commodities w Sydney.
 • Ekstremalne warunki pogodowe powodują coraz większe wyzwania dla sieci energetycznych w całych Stanach Zjednoczonych. Sieć energetyczna w środkowych Stanach Zjednoczonych może zostać zmuszona do wprowadzenia rotacyjnych przerw w dostawie prądu w niektóre z najgorętszych dni lata ze względu na rosnący popyt i likwidację elektrowni węglowych. Oprócz wyłączenia elektrowni węglowych i jądrowych w ciągu ostatniego roku, letnia zdolność produkcyjna Środkowego Zachodu jest zagrożona planowanymi konserwacjami i przymusowymi przestojami, a także czynnikami sezonowymi, takimi jak słabe wiatry wpływające na produkcję prądu z OZE. Operator sieci w regionie, Midcontinent Independent System Operator (MISO), ostrzegł już przed potencjalnymi niedoborami przepustowości i innymi problemami związanymi z niezawodnością w północnych i centralnych regionach jego zasięgu. MISO obsługuje sieć energetyczną dla około 42 milionów ludzi w 15 centralnych stanach USA, od Minnesoty po Luizjanę i kanadyjską prowincję Manitoba. Podaż ze strony MISO może w sezonie letnim spaść nawet do 114,9 GW, podczas gdy EIA prognozuje zapotrzebowanie na poziomie 118,2 GW w normalnych warunkach, a w ekstremalnych sytuacjach nawet 125,2 GW. Jedną z największych elektrowni w MISO, która została zamknięta w ciągu ostatniego roku, był reaktor jądrowy ETR.N 0,8 GW Palisades firmy Entergy Corp w Michigan, który w maju został wycofany z eksploatacji po ponad 50 latach eksploatacji.

Kawa

 • Sieć kawiarni Starbucks poinformowała, że otworzyła 600 z 940 punktów w Chinach, zamkniętych w związku z epidemią COVID-19.
 • Prognozy USDA dla kawy w Indiach:

źródło: FAS USDA

 • Prognozy USDA dla kawy w Kolumbii:

źródło: FAS USDA

 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły czwarty tydzień z rzędu (-55,3k t/t), w sezonie 2020/21 rosły (+19,2k t/t). Zapasy kawy są o -50,93% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Deszcze spodziewane w drugiej połowie tego tygodnia w środkowo-południowej Brazylii mogą opóźnić zbiory trzciny cukrowej.

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły siódmy tydzień z rzędu (+147,6k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-88,5k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -0,45% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Szacuje się, że 67% francuskich upraw pszenicy miękkiej było w dobrym lub doskonałym stanie w tygodniu kończącym się 30 maja (-2 pp t/t). To piąty z rzędu tydzień spadku oceny jakości upraw pszenicy we Francji.
 • Sovecon podniósł swoje prognozy dotyczące eksportu rosyjskiej pszenicy w nowym sezonie marketingowym 2022/23 (od 1 lipca) do 42,3 mln ton – czyli +1,3 mln ton względem wcześniejszych prognoz.

Ropa naftowa

 • OPEC+ podczas czerwcowego spotkania podniósł limity produkcyjne w lipcu i sierpniu o 648 tysięcy baryłek dziennie, więcej niż 432 tysiące baryłek dziennie, które były zaplanowane wcześniej przez organizację. To pierwsze ustępstwo organizacji od rozpoczęcia post-pandemicznego wzrostu cen paliw na świecie.
 • Co najmniej 647 norweskich pracowników naftowych planuje strajk od 12 czerwca, jeśli państwowa mediacja w sprawie płac się nie powiedzie. Pracownicy domagają się ponadinflacyjnych podwyżek płac i innych zmian w swoich umowach, ale nie ujawnili szczegółów swoich żądań mediom. Członkowie związków Industri Energi i Lederne planują strajk w 10 stałych instalacjach morskich, w tym Njord A, Valhall, Gudrun i kilku platformach Oseberg, a także w trzech mobilnych jednostkach serwisowych. Strajk dotknie produkcję ropy naftowej na obsługiwanych przez Equinor platformach Gudrun, Oseberg South i Oseberg East, produkcja gazu powinna być niezagrożona. „Postaramy się uniknąć wpływu na produkcję gazu, ponieważ jesteśmy świadomi sytuacji z dostawami gazu w Europie. Mam nadzieję, że znajdziemy najlepsze rozwiązanie zarówno dla Norwegii, jak i koncernów naftowych, a jednocześnie oddamy coś pracownikom. Mam nadzieję, że uda nam się uniknąć strajku” – powiedział szef Lederne, Audun Ingvartsen. Lederne prowadzi negocjacje w imieniu około 1300 członków związku. Zagrożone jest wydobycie ~83,3 tysiąca baryłek dziennie, czyli 2% norweskiej produkcji. „Pierwszy przypadek potencjalnego strajku obejmowałby tylko ograniczoną liczbę członków, ale w razie potrzeby możemy go eskalować” – powiedział główny negocjator Industri Energi, Lill-Heidi Bakkerud. Industri Energi jest największym norweskim związkiem naftowo-gazowym, negocjującym w imieniu około 4 300 członków.
 • Słowacja powiedziała w piątek, że najmocniej odczuje skutki sankcji Unii Europejskiej na rosyjską ropę i oczekuje, że solidarność Brukseli złagodzi skutki. Ministerstwo gospodarki poinformowało, że Słowacja starała się o trzyletnią derogację w handlu rosyjską ropą i produktami ropopochodnymi z rurociągów, ale nie powiodła się, ponieważ zatwierdzono surowe sankcje mające na celu uderzenie w rosyjskie dochody po inwazji na Ukrainę. „W ramach deklarowanej solidarności oczekujemy indywidualnego dostępu do zasobów od REPower EU” – powiedział, odnosząc się do unijnego planu zakończenia uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych i rozwiązania kryzysu klimatycznego. Ministerstwo poinformowało, że ostateczna wersja sankcji oznacza, że ​​Słowacja może nadal importować ropę z Rosji ropociągiem Drużba, ale po ośmiu miesiącach może być ona wykorzystywana jedynie do produkcji na rynek krajowy i eksportu produktów naftowych do sąsiednich Czech, co byłoby możliwe na kolejne 10 miesięcy. Jedyna krajowa rafineria na Słowacji, Slovnaft, wykorzystuje rosyjską ropę. Rafineria podała, że sankcje będą miały poważny wpływ na jego produkcję i spowodują niedobory na rynku paliw w regionie, ponieważ nie zdąży na czas dokonać zmian technologicznych.
 • Kazachstan zmienia nazwę ropy, którą eksportuje przez rosyjskie porty morskie, na Kazachstan Export Blend Crude Oil (KEBCO), by oddzielić ją od ropy pochodzącej z Rosji, aby uniknąć ryzyka sankcji i problemów z finansowaniem. Cztery źródła w kazachskich spółkach naftowych zaangażowanych w tranzyt przez rosyjskie porty morskie również potwierdziły zmianę nazwy swoich beczek i dodały, że zmiana na KEBCO wejdzie w życie od poniedziałku dla wszystkich oficjalnych dokumentów. Rosyjska mieszanka eksportowa ropy naftowej (REBCO) lub Urals to gatunki, które obecnie są objęte sankcjami części państw na świecie. Kazachstan wykorzystuje rosyjskie porty morskie jako drogę tranzytową dla 20% swojego eksportu ropy naftowej, około 13,3 miliona ton w 2021 roku. Kazachscy producenci ropy mają nadzieję, że uda im się osiągnąć lepsze ceny za swoją ropę i łatwiej ją sprzedać, jeśli w dokumentach wyraźnie zaznaczono, że nie pochodzi ona z Rosji.
 • Rosyjskie ministerstwo finansów poinformowało w piątek, że spodziewa się w tym miesiącu dodatkowych $6,35 mld dodatkowych przychodów z ropy i gazu. Rosyjski budżet ma osiągnąć łączne dodatkowe wpływy w wysokości 656,6 mld rubli w maju-czerwcu dzięki wyższym niż oczekiwano cenom ropy. W związku z czasowym zawieszeniem niektórych zapisów reguły budżetowej resort nie planuje w tym roku prowadzenia operacji na rynku forex – poinformowano.
 • Ekwadorski państwowy koncern naftowy Petroecuador sprzedał PetroChina International Co. Ltd 3,24 miliona baryłek ropy Oriente za ~$355 mln. PetroChina International zaoferowało $3,45 poniżej cen WTI a także premię w wysokość $1/baryłkę. Ropa będzie dostarczana w trzech dostawach po 1,08 mln baryłek od sierpnia do października tego roku, dodał Petroecuador. Spółka koncentruje się na eksporcie ropy poprzez sprzedaż spotową, aby wykorzystać wysokie ceny ropy, a nie w kontraktach długoterminowych. Petroecuador ma nadzieję, że po sprzedaży na rzecz PetroChina International sprzedaż spotowa w tym roku będzie stanowić 16% całkowitego eksportu, około 6 punktów procentowych powyżej średniej. Do aukcji spot zaproszono 41 firm, z czego sześć przedstawiło oferty.
 • Rząd prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro powiedział, że zamierza włączyć Petrobras do swojego programu prywatyzacyjnego, mimo że analitycy nazywają to perspektywą dalekowzroczną dla skrajnie prawicowego przywódcy ubiegającego się o reelekcję.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 2 czerwca 2022 wynosiły 6,083 mln (-24,63% t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA pozostała bez zmian w ubiegłym tygodniu na poziomie 574 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Zapasy gazu w Europie Północno-Zachodniej – w Belgii, Francji, Niemczech i Holandii– były o około 9% niższe od pięcioletniej (2017-2021) średniej dla tej pory roku. Magazyny są wypełnione w 44%.
 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji wzrosły – lipcowe dostawy wycenia się na $24,75/mmBtu (+5,78% t/t).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 86,4 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +1,29% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 89,9 bcfd.
 • Czerwcowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 94,5 mld stóp sześciennych dziennie (-0,63% m/m).
 • Czerwcowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,8 bcfd (+2,40% m/m). Stany Zjednoczone mogą zamienić około 13,6 bcfd gazu na LNG.
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych pozostała bez zmian w ubiegłym tygodniu na poziomie 151 aktywnych punktów, najwięcej od września 2019 roku.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 27 maja wzrosły o +100 mld stóp sześciennych (bcf) do 1,902 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -15,05% poniżej 5-letniej średniej (-0,14 pp t/t). Analitycy prognozowali wzrost zapasów o +84 bcf.

Energia odnawialna

 • Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Naftowego (PSA) wyraził zgodę na oddanie przez Equinor do użytku morskiej farmy wiatrowej Hywind Tampen.

Uran

 • Największa europejska elektrownia jądrowa w Zaporożu, która znajduje się na okupowanej przez Rosję Ukrainie, stoi w obliczu krytycznego niedoboru części zamiennych, co zagraża bezpieczeństwu jej operacji. „W zakładzie rozwinęła się krytyczna sytuacja w zakresie zapewnienia stabilnej i bezpiecznej pracy. Praktycznie nie ma już części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych” – powiedział wywiad wojskowy Ukrainy. Placówka jest obsługiwana przez tygodniowe rotacje pracowników, którzy oddają wszystkie swoje rzeczy osobiste i telefony, gdy zaczynają pracę.

Złoto

 • Jeżeli Rezerwa Federalna zobaczy, że gospodarka nadal pozostaje stabilna w trakcie wysiłków zmierzających do podniesienia stóp procentowych, może poczuć się bardziej ośmielona do podnoszenia stóp w szybszym tempie” – powiedział David Meger, dyrektor ds. handlu metalami w High Ridge Futures. Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Cleveland Loretta Mester powiedziała w piątek, że szuka „przekonujących” dowodów na to, że inflacja osiągnęła szczyt, a jeśli tak się nie stanie, wrześniowe posiedzenie FED może również przynieść podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych.
 • Sibanye-Stillwater poinformował, że związki zawodowe strajkujące w kopalniach złota maja zgodę członków do zaakceptowania trzyletniego porozumienia płacowego. Umowa płacowa wynegocjowana przez Komisję ds. Postępowania Pojednawczego, Mediacji i Arbitrażu (CCMA) spowoduje, że pracownicy generalni otrzymają podwyżkę o 1000 randów ($64,28) miesięcznie w pierwszym roku obowiązywania umowy, 900 randów w drugim roku i 750 randów w trzecim. Rzemieślnicy i inni wykwalifikowani pracownicy otrzymają 5% wzrost w pierwszym roku, a wzrost w kolejnych latach będzie powiązany z inflacją. „Tak, strajk się skończył. Czekamy tylko na dokumentację i podpisanie umowy” – powiedział rzecznik National Union of Mineworkers (NUM) Livhuwani Mammburu. Pracownicy kopalni strajkowali od 9 marca.
 • Produkcja złota w Ghanie spadła w 2021 roku do 2,818 mln uncji (30% r/r), na skutek zmian podatkowych, dotykających zwłaszcza drobnych wydobywców. Ghana straciła w ten sposób tytuł lidera w wydobyciu złota w Afryce na rzecz RPA. Produkcja dużych producentów spadła do 2,72 mln uncji (-4,44% r/r).
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach nowojorskiej (CME NYMEX) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Minister obrony Jose Luis Gavidia powiedział, że jest gotowy do rozpoczęcia operacji wojskowej, która usunęłaby protestujące społeczności i ponownie otworzyła kopalnię Las Bambas (MMG Ltd) w Peru, ale wymagało to zgody rządzących. „Potrzebna jest interwencja wojskowa i policyjna, aby przywrócić rządy prawa. Jesteśmy gotowi do interwencji” – powiedział Jose Luis Gavidia. Konflikt w Las Bambas, który już pozbawił pracy 3000 osób, pogorszył się w ubiegłym tygodniu po wybuchu pożaru w części obozu kopalnianego po starciach między policją a członkami protestującej społeczności.
 • Globalna podaż miedzi przewyższy popyt w ciągu najbliższych dwóch lat, do czego przyczyniło się kilka nadchodzących dużych projektów górniczych – prognozują analitycy RBC Capital Markets.
 • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Hiszpański Acerinox i holenderska firma Aperam prowadzą wstępne rozmowy na temat możliwej fuzji, która może stworzyć światowego lidera w stali nierdzewnej i największego producenta w Europie. Analitycy twierdzą, że jeśli porozumienie zostanie osiągnięte, może napotkać przeszkody ze strony europejskich organów ds. konkurencji. „Dyskusje są na wczesnym etapie i nie osiągnięto porozumienia co do zakresu, struktury ani warunków jakiejkolwiek możliwej transakcji” – powiedział Aperam w oświadczeniu. Potencjalna fuzja stworzy producenta o wydajności 2,3 miliona ton rocznie, znacznie więcej niż obecny lider, fiński Outokumpu z 1,4 miliona ton. Połączona firma będzie miała również wiodącą pozycję w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Afryce Południowej. „Połączona grupa stałaby się jednym z największych globalnych graczy w branży stali nierdzewnej i wyraźnym liderem w Stanach Zjednoczonych i Europie” – dodają analitycy Banco Sabadell. Umowa wymagałaby wsparcia rodziny Mittal, która posiada około dwóch piątych Aperam, który został wydzielony z ArcelorMittal w 2011 roku. Potrzebowałby również wsparcia rodziny March, która poprzez holding posiada 18% Acerinoxu. Kapitalizacja firmy po połączeniu przekraczałaby $3,6 mld.
 • Cena eksportu litu ustalona przez rząd Argentyny na początku tego tygodnia może ograniczyć zdolność kraju do czerpania zysków z coraz bardziej kluczowego elementu transformacji klimatycznej. Agencja celna Argentyny ustaliła cenę referencyjną na $53/kg dla eksportu węglanu litu do krajów takich jak Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia, Kanada i Tajlandia, aby zaradzić temu, co nazwała „nieprawidłowościami” na rynku i poprawić przejrzystość. Nowy środek będzie miał „negatywny wpływ na firmy inwestujące w Argentynie oraz na rozwój innych projektów w przygotowaniu. Niezbędne jest, aby kraj był w stanie utrzymać stabilne ramy jasnych zasad i pewności prawnej, które umożliwiają planowanie inwestycji o charakterze produkcyjnym” – powiedziała Argentyna Izba Przedsiębiorców Górniczych (CAEM).
 • Jak podały australijskie media, rosyjski producent aluminium Rusal wszczął postępowanie prawne przeciwko Rio Tinto, starając się przywrócić dostęp do swojego 20% udziału w tlenku glinu produkowanego we współwłasnościowej rafinerii w Queensland. Rusal twierdzi, że Rio nie miało prawa przejąć pełnej kontroli nad Queensland Alumina Ltd (QAL) po nałożeniu przez Australię sankcji na Rosję za jej działania na Ukrainie. QAL jest spółką joint venture zajmującą się rafinerią tlenku glinu, zlokalizowaną w Gladstone w australijskim stanie Queensland. Rio jest właścicielem 80% rafinerii, a Rusal, drugi co do wielkości producent aluminium na świecie, jest właścicielem reszty. Przejęcie rafinerii przez Rio Tinto pozbawiło Rusal proporcjonalnego udziału w produkcji wynoszącej rocznie ~750 tysięcy ton tlenku glinu. Rio Tinto w kwietniu odcięło Rusalowi dostęp do produkcji i zarządzania w rafinerii na mocy australijskiego zakazu eksportu tlenku glinu i rud aluminium, w tym boksytu, do Rosji.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Ósmy z rzędu tydzień spadku zapasów stali. Czwarty z rzędu tydzień spadek zapasów aluminium. Trzeci z rzędu tydzień spadek zapasów stali walcowanej na gorąco, ołowiu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Szósty z rzędu tydzień spadku zapasów NASAAC. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi i cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *