aktualności – 25 listopad 2019

Czas na kolejny, pourlopowy zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

W dzisiejszych aktualnościach:

ogólne informacje

kawa

cukier

pszenica

soja

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

metale przemysłowe

Ogólne informacje

  • Niemiecki gigant chemiczny BASF rozpoczął budowę zintegrowanego projektu petrochemicznego o wartości $10 miliardów w południowej prowincji Chin w prowincji Guangdong. Projekt z siedzibą w mieście Zhanjiang będzie pierwszym kompleksem chemicznym będącym w całości własnością zagraniczną w Chinach. Będzie produkować przede wszystkim tworzywa konstrukcyjne i termoplastyczny poliuretan (TPU) oraz niektóre produkty petrochemiczne szeroko stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym i nowych pojazdach energetycznych. Oczekuje się, że pierwsza faza projektu rozpocznie się w 2022 r., Przy zdolności produkcyjnej 60 000 ton rocznie (tpy), dzięki czemu łączna zdolność BASF do produkcji tworzyw konstrukcyjnych i TPU wzrośnie do 290 000 tpy w regionie Azji i Pacyfiku. Firma planuje zakończyć cały projekt do 2030 r., Co czyni go trzecim co do wielkości zakładem BASF na świecie (po dwóch europejskich).

Kawa

  • Spadają zapasy kawy arabica z rekordowo wysokich poziomów w związku z prognozami deficytu na sezon 2019/20. Prognozy produkcji robusty w Wietnamie pozostają na podobnych poziomach do sezonu 2018/19.

Cukier

  • Prognozowany spadek produkcji cukru w sezonie 2019/20 jest rekompensowany upłynnianiem zapasów cukru nagromadzonych w ostatnich latach.
  • Silne opady deszczu (ponad 40% powyżej październikowej średniej) we Francji oraz Wielkiej Brytanii odbijają się na jakości zbiorów buraków cukrowych.

Pszenica

  • Niskie tempo zbiorów soi i kukurydzy w USA może ograniczyć obszar obsiany pszenicą ozimą. Na cenę wpływa także spadek produkcji w Australii wywołany suszami.

Soja

  • Chiny w październiku sprowadziły z USA 1,15 mln ton soi (-33,5% m/m), jednak jest to przyrost o 1617% r/r. W listopadzie oczekuje się importu amerykańskiej soi na poziomie 8,5 mln ton. W październiku Chiny sprowadziły większość soi z Brazylii.
  • Zasiewy soi w Brazylii osiągnęły 77,3% i są opóźnione względem pięcioletniej średniej (80,5%) jak i ubiegłorocznego zasiewu w analogicznym okresie (89,6%).
  • Niskie tempo zbiorów soi i kukurydzy w USA może ograniczyć obszar obsiany pszenicą ozimą. Na cenę wpływa także spadek produkcji w Australii wywołany suszami.
  • Prognozy pogody dla Brazylii i Argentyny są korzystne dla upraw soi, co niekorzystnie wpływa na wycenę surowca.

Wieprzowina i wołowina

  • Import wieprzowiny przez Chiny w październiku podskoczył o 100% r/r oraz o 9,6% m/m. Zaimportowano 177 426 ton wieprzowiny. Oficjalne danie mówią o zmniejszeniu hodowli świń w Chinach o 41% na skutek wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Pod koniec października ceny wieprzowiny w Chinach podskoczyły o prawie 150% r/r do $8,38 za kg. Walcząc z niedoborem mięsa, Chiny zatwierdzają dziesiątki nowych zakładów przetwórstwa wieprzowiny w Brazylii, Argentynie i Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu do Chin dotarł także pierwszy ładunek włoskiej wieprzowiny. Braki mięsa wieprzowego wpływają także na import wołowiny wynoszący w październiku 150 829 ton (+63,2% r/r) oraz drobiu (66 921 ton; +64% r/r).
  • W związku z afrykańskim pomorem świń w Chinach, spodziewany jest gwałtowny wzrost importu wieprzowiny przez Państwo Środka. Szczyt importu ma przypaść na 2022 roku, kiedy to ma zostać odbudowana hodowla świń w Chinach. Pełne odzyskanie kontroli po ASF ma być w Chinach osiągnięte w 2027 roku, jednak nawet wtedy produkcja będzie niższa o 13% niż przed wybuchem epidemii ASF. Powrót do poziomów importu wieprzowiny z lat 2017-18 zajmie Chinom ponad dwie dekady. Zyskać mogą na tym przede wszystkim Stany Zjednoczone, których eksport wieprzowiny w 2020 roku ma wg prognoz wzrosnąć o 14% r/r.

Ropa i gaz

  • Do 2027 roku produkcja skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Katarze wzrośnie o ponad 63%, z 77 mln ton do 126 mln ton. Prace poszukiwawcze w rozszerzonym projekcie North Field wykazały potwierdzone rezerwy gazu przekraczające 1760 bilionów stóp sześciennych. Podniosłoby to również wydajność Kataru do 6,7 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (boed) z około 4,8 miliona boed.
  • Kolejny tydzień z rzędu spada liczba aktywnych odwiertów w USA, tym razem o 3 sztuki, co oznacza że łączna liczba działających odwiertów wynosi 671 (-24% r/r). W ciągu ostatnich 12 miesięcy 29% małych, prywatnych wydobywców ropy zawiesiło swoje operacje wiertnicze w USA.
  • Saudi Aramco tuż przed pierwszym IPO starała się zabezpieczyć popyt ze strony kuwejckiego funduszu chcącego zakupić akcje największego producenta ropy na świecie za kwotę $25,6 mld. Przy maksymalnej, oczekiwanej przez saudyjskiego księcia wycenie spółki ($2 bln) będzie oznaczać to 0,00000000128% (9 miejsce po przecinku) udziałów w spółce. Saudi Aramco ustaliło podstawową dywidendę w kwocie $75 mld na najbliższe pięć lat. Aramco planuje sprzedać 1,5% spółki.
  • Chiński import ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej wzrósł w październiku o 76,3% r/r, do czego przyczynił się popyt ze strony nowych rafinerii. Dwie nowe zintegrowane niezależne rafinerie, Hengli Petrochemical Co na północy i Zhejiang Petrochemical na południu, wspierały surowcowe dostawy z Arabii Saudyjskiej. Wpływ ataku dronów i rakiet na zakłady przetwórstwa ropy w Arabii Saudyjskiej 14 września nie ograniczył przepływów ropy w październiku, ponieważ Arabia Saudyjska Aramco skorzystała z zapasów w celu utrzymania dostaw dla klientów. Nie podano wielkości bezpośredniego importu z Wenezueli, ale szacuje się, że jest ona bliska zera na skutek amerykańskich sankcji. Import ropy z USA wzrósł o ponad 75% m/m, do ponad 6,6 mln baryłek.

źródło: opracowanie własne

Metale przemysłowe

  • Import niklu z Indonezji do Chin wzrósł do 3,11 mln ton (+23,4% m/m; +132,1% r/r). Sumaryczny import rudy i koncentratu niklu w październiku 2019 wyniósł 6,85 mln ton (+23,2% r/r). Zdaniem chińskich analityków wprowadzenie banu na eksport rudy niklu przez Indonezję na początku 2020 roku może oznaczać niedobór podaży na poziomie od 120 do 180 tysięcy ton.

Omówienie aktualności

Już o 13:10 zapraszam do Comparic24, gdzie w programie Surowcowe info omówię powyższe informacje i przejrzymy aktualną sytuację na rynkach surowcowych.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *