aktualności – 27 listopad 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

A czy TY już polubiłeś Prywatnego INV€$TORa na Fejsie? 😉

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

USDA

W poniedziałek opublikowany był raport crop progress, tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Trzy wykresy i mapka dni roboczych poniżej:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 24 listopada 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zasiewów wg USDA – 24 listopada 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zbiorów wg USDA – 24 listopada 2019 źródło: opracowanie własne

 

Stany z niską liczbą dni roboczych w tygodniu kończącym się 24 listopada 2019; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

kukurydza

ropa i gaz

metale przemysłowe

Kawa

 • Eksport kawy w Ugandzie wzrósł w październiku o 7,8% r/r, dzięki wyższym plonom z drzew robusta.
 • Rekordowa słabość brazylijskiego reala wzmocniła ceny kawy w dolarach, skłaniając do zwiększenia podaży surowca, jednak mimo to certyfikowane przez ICE zapasy arabicy są najniższe od 18 miesięcy.

USD/BRL (interwał D1); źródło: Reuters Eikon

Cukier

 • Młyny w środkowo-południowym regionie Brazylii (region dostarczający największą ilość cukru na świecie) wyprodukowały 786 000 ton cukru na początku listopada, o 11% mniej niż rok wcześniej

Kakao

 • Kakao w portach Wybrzeża Kości Słoniowej osiągnęło 607 000 ton między 1 października a 24 listopada, jak szacują eksporterzy, o 2,9% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego sezonu.
 • Niższe od średnich opady deszczu zmieszane ze słonecznymi dniami w większości rejonów kakaowego Wybrzeża Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu pomogły w warunkach wzrostu, chociaż w przyszłym miesiącu potrzeba więcej opadów w miarę wzrostu temperatury. 

Kukurydza

 • Według prognoz grupy eksporterów zbóż Anec, eksport kukurydzy w Brazylii osiągnie rekordowy poziom 41 milionów ton w 2019 r.,wzmacniany słabością brazylijskiego reala i dobrymi cenami na giełdzie w Chicago. Będzie to oznaczać wzrost o 80% r/r, z 22,8 mln ton w 2018 roku. Poprzedni rekord eksportu kukurydzy był o ponad 10 mln ton niższy i padł w 2015 roku (30,7 mln ton).

Ropa i gaz

 • Kolumbijska spółka naftowa Hocol (zależna od państwowego Ecopetrol) odkupi od Chevronu 43% udziałów w polach gazowych Chuchupa i Ballena na Karaibach. Ecopetrol posiada już 57% udziałów w tych polach. Nieznana jest wartość transakcji, która musi być jeszcze zatwierdzona kolumbijskie organy regulacyjne.
 • Rosyjski minister energii Alexander Novak poinformował, że podczas najbliższego spotkania OPEC+ będą dyskutowane bardzo różne scenariusze, w tym także dalsze cięcia produkcji, by podnieść światowe ceny ropy naftowej.

Metale przemysłowe

 • Dane Światowego Stowarzyszenia Stali pokazały, że globalna produkcja stali spadła w październiku o 2,8% r/r, ale wzrosła o 3,2% r/r w pierwszych dziesięciu miesiącach po wcześniejszych wzrostach w Chinach. Prognozuje się, że Chiny będą odpowiadać za ponad połowę światowej produkcji stali w 2019 roku.
 • Rio Tinto Ltd zatwierdziło inwestycję w wysokości $749 milionów w operacje Greater Tom Price, aby pomóc w utrzymaniu zdolności produkcyjnych rudy żelaza w regionie Pilbara w zachodniej Australii. Inwestycja ułatwi wydobycie istniejących i nowych złóż i obejmuje budowę nowej kruszarki oraz 13-kilometrowego przenośnika. Nowy system przenośników pomoże obniżyć emisję gazów cieplarnianych z kopalni o 3,5% w porównaniu z transportem drogowym. Budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale 2020 r., A pierwsza ruda z kruszarki spodziewana jest w 2021 r.
 • Fundamenty na rynku miedzi tkwią między słabnącą podażą ze strony kopalni a słabym popytem, którego wzrost wszyscy upatrują w porozumieniu handlowym między największymi gospodarkami świata: Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Wzrost konsumpcji miedzi w Chinach, największym na świecie użytkownikiem metalu, zwalnia, ponieważ gospodarka wzrosła w trzecim kwartale tego roku do blisko 30-letniego minimum z powodu sporów taryfowych i przyczyn cyklicznych. Kopalnia Mutenc Glencore w Demokratycznej Republice Konga zawiesiła działalność w poniedziałek z powodu braku kwasu siarkowego, który jest kluczowym czynnikiem w wydobyciu miedzi i kobaltu.
 • Łączne zapasy miedzi w magazynach celnych LME, ShFE i Chinach wyniosły 593 000 ton, najniższy poziom od co najmniej 2013 r.
 • Unia Europejska złożyła w piątek skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko ograniczeniom Indonezji w eksporcie niklu i innych surowców, które mają zwiększyć rolę lokalnych przetwórców kopalin w Indonezji. Indonezja stała się drugim co do wielkości eksporterem stali nierdzewnej, a jej udział w rynku UE wzrósł z mniej niż 1% w 2017 r. do 18% w Q2 2019. Zdaniem unijnych urzędników metody produkcji stosowane w Indonezji wytwarzają do siedmiu razy więcej dwutlenku węgla niż procesy stosowane w Europie. UE kwestionuje również program, który zwalnia indonezyjskich producentów z ceł na niektóre towary importowane za modernizację lub budowę nowej fabryki, o ile lokalne maszyny i urządzenia stanowią 30% zawartości. UE postrzega to jako nielegalną dotację.
  Skargi WTO rozpoczynają się 60-dniowym terminem na konsultacje między stronami w celu rozwiązania sporu. Skarżący może następnie poprosić trzyosobowy zespół o wydanie orzeczenia. Takie orzeczenie zapada co najmniej po roku.

Omówienie aktualności

Dzisiaj (27 listopada 2019) programu Surowcowe info w Comparic24 nie będzie z przyczyn niezależnych. Dlatego pozostają jedynie powyższe informacje.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 27 listopad 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *