aktualności – 27 listopad 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

USDA

W poniedziałek opublikowany był raport crop progress, tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Trzy wykresy i mapka dni roboczych poniżej:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 24 listopada 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zasiewów wg USDA – 24 listopada 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zbiorów wg USDA – 24 listopada 2019 źródło: opracowanie własne

 

Stany z niską liczbą dni roboczych w tygodniu kończącym się 24 listopada 2019; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

kukurydza

ropa i gaz

metale przemysłowe

Kawa

 • Eksport kawy w Ugandzie wzrósł w październiku o 7,8% r/r, dzięki wyższym plonom z drzew robusta.
 • Rekordowa słabość brazylijskiego reala wzmocniła ceny kawy w dolarach, skłaniając do zwiększenia podaży surowca, jednak mimo to certyfikowane przez ICE zapasy arabicy są najniższe od 18 miesięcy.

USD/BRL (interwał D1); źródło: Reuters Eikon

Cukier

 • Młyny w środkowo-południowym regionie Brazylii (region dostarczający największą ilość cukru na świecie) wyprodukowały 786 000 ton cukru na początku listopada, o 11% mniej niż rok wcześniej

Kakao

 • Kakao w portach Wybrzeża Kości Słoniowej osiągnęło 607 000 ton między 1 października a 24 listopada, jak szacują eksporterzy, o 2,9% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego sezonu.
 • Niższe od średnich opady deszczu zmieszane ze słonecznymi dniami w większości rejonów kakaowego Wybrzeża Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu pomogły w warunkach wzrostu, chociaż w przyszłym miesiącu potrzeba więcej opadów w miarę wzrostu temperatury. 

Kukurydza

 • Według prognoz grupy eksporterów zbóż Anec, eksport kukurydzy w Brazylii osiągnie rekordowy poziom 41 milionów ton w 2019 r.,wzmacniany słabością brazylijskiego reala i dobrymi cenami na giełdzie w Chicago. Będzie to oznaczać wzrost o 80% r/r, z 22,8 mln ton w 2018 roku. Poprzedni rekord eksportu kukurydzy był o ponad 10 mln ton niższy i padł w 2015 roku (30,7 mln ton).

Ropa i gaz

 • Kolumbijska spółka naftowa Hocol (zależna od państwowego Ecopetrol) odkupi od Chevronu 43% udziałów w polach gazowych Chuchupa i Ballena na Karaibach. Ecopetrol posiada już 57% udziałów w tych polach. Nieznana jest wartość transakcji, która musi być jeszcze zatwierdzona kolumbijskie organy regulacyjne.
 • Rosyjski minister energii Alexander Novak poinformował, że podczas najbliższego spotkania OPEC+ będą dyskutowane bardzo różne scenariusze, w tym także dalsze cięcia produkcji, by podnieść światowe ceny ropy naftowej.

Metale przemysłowe

 • Dane Światowego Stowarzyszenia Stali pokazały, że globalna produkcja stali spadła w październiku o 2,8% r/r, ale wzrosła o 3,2% r/r w pierwszych dziesięciu miesiącach po wcześniejszych wzrostach w Chinach. Prognozuje się, że Chiny będą odpowiadać za ponad połowę światowej produkcji stali w 2019 roku.
 • Rio Tinto Ltd zatwierdziło inwestycję w wysokości $749 milionów w operacje Greater Tom Price, aby pomóc w utrzymaniu zdolności produkcyjnych rudy żelaza w regionie Pilbara w zachodniej Australii. Inwestycja ułatwi wydobycie istniejących i nowych złóż i obejmuje budowę nowej kruszarki oraz 13-kilometrowego przenośnika. Nowy system przenośników pomoże obniżyć emisję gazów cieplarnianych z kopalni o 3,5% w porównaniu z transportem drogowym. Budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale 2020 r., A pierwsza ruda z kruszarki spodziewana jest w 2021 r.
 • Fundamenty na rynku miedzi tkwią między słabnącą podażą ze strony kopalni a słabym popytem, którego wzrost wszyscy upatrują w porozumieniu handlowym między największymi gospodarkami świata: Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Wzrost konsumpcji miedzi w Chinach, największym na świecie użytkownikiem metalu, zwalnia, ponieważ gospodarka wzrosła w trzecim kwartale tego roku do blisko 30-letniego minimum z powodu sporów taryfowych i przyczyn cyklicznych. Kopalnia Mutenc Glencore w Demokratycznej Republice Konga zawiesiła działalność w poniedziałek z powodu braku kwasu siarkowego, który jest kluczowym czynnikiem w wydobyciu miedzi i kobaltu.
 • Łączne zapasy miedzi w magazynach celnych LME, ShFE i Chinach wyniosły 593 000 ton, najniższy poziom od co najmniej 2013 r.
 • Unia Europejska złożyła w piątek skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko ograniczeniom Indonezji w eksporcie niklu i innych surowców, które mają zwiększyć rolę lokalnych przetwórców kopalin w Indonezji. Indonezja stała się drugim co do wielkości eksporterem stali nierdzewnej, a jej udział w rynku UE wzrósł z mniej niż 1% w 2017 r. do 18% w Q2 2019. Zdaniem unijnych urzędników metody produkcji stosowane w Indonezji wytwarzają do siedmiu razy więcej dwutlenku węgla niż procesy stosowane w Europie. UE kwestionuje również program, który zwalnia indonezyjskich producentów z ceł na niektóre towary importowane za modernizację lub budowę nowej fabryki, o ile lokalne maszyny i urządzenia stanowią 30% zawartości. UE postrzega to jako nielegalną dotację.
  Skargi WTO rozpoczynają się 60-dniowym terminem na konsultacje między stronami w celu rozwiązania sporu. Skarżący może następnie poprosić trzyosobowy zespół o wydanie orzeczenia. Takie orzeczenie zapada co najmniej po roku.

Omówienie aktualności

Dzisiaj (27 listopada 2019) programu Surowcowe info w Comparic24 nie będzie z przyczyn niezależnych. Dlatego pozostają jedynie powyższe informacje.

Dodaj do zakładek Link.

2 odpowiedzi na „aktualności – 27 listopad 2019

 1. Szymon komentarz:

  Long na soku pomarańczowym jest teraz bardzo perspektywiczny, dlaczego:
  – raport usda z 22 listopada wykazał spadek zapasów mrożonego soku pomarańczowego
  – piątkowy raport COT pokazał że commercials oczekują wzrostów na rynku tego surowca
  – niestety waluty RPA i Egiptu są słabe i można oczekiwać wzrostu eksportu ze strony tych graczy do USA więc na spektakularne wzrosty jak na kawie raczej bym nie liczył.

  • BJKasowski komentarz:

   Na raport o którym mówisz jeszcze nie patrzyłem, ale mam nadzieję, że je do piątku opracuję.
   Soku mamy bardzo dużo po bardzo mocnym sezonie, więc faktycznie nie będzie raczej spektakularnego ruchu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *