aktualności – 9 maja 2024

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 9 maja 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Anec, stowarzyszenie reprezentujące światowych eksporterów zbóż, poinformowało, że dostęp do portu Rio Grande w Brazylii został zakłócony, ponieważ przestała działać lokalna linia kolejowa. Powódź doprowadziła także do uszkodzenia dróg, zmuszając transporty płodów rolnych od Cargill i Bunge do przejechania dodatkowych 400 kilometrówalternatywnymi trasami, aby dotrzeć do portu, co zwiększa koszty transportu. Bezprecedensowe wydarzenie klimatyczne, które pozostawiło całe miasta pod wodą i zniszczyło infrastrukturę krytyczną w stolicy i na obszarach wiejskich, zabiło także zwierzęta gospodarskie i złapało rolników w końcowej fazie zbiorów kukurydzy i soi, zaburzając perspektywy krajowej produkcji zbóż w sezonie 2023/2024. Agencja żeglugowa Cargonave potwierdziła wolniejsze dostawy zboża do portu Rio Grande, który w zeszłym roku wyeksportował 10,4 mln ton soi i 3,6 mln ton śruty sojowej.
 • W Rosji centralne regiony Lipieck, Woroneż i Tambow wprowadziły środki nadzwyczajne w związku z przymrozkami na początku maja. „Przymrozki, które nawiedziły na początku maja, miały katastrofalne skutki. Musimy zrozumieć, że tegoroczne zbiory będą znacznie mniejsze niż poprzednie” – powiedział gubernator obwodu lipieckiego Igor Artamonow. Wszystkie trzy regiony są częścią żyznego regionu Czarnej Ziemi w Rosji. Rosja jest jednym z czołowych producentów i eksporterów zbóż na świecie. Oprócz zbóż regiony uprawiają takie rośliny, jak ziemniaki, słoneczniki, buraki cukrowe i owoce. Z oświadczeń lokalnych władz nie wynikało jasno, w jaki sposób mróz może wpłynąć na każdą z tych upraw. Władze w Tambowie podały, że przez cztery noce temperatura spadła aż do -5°C. Analitycy obniżyli już swoje prognozy zbiorów zbóż w 2024 r. ze względu na suchą pogodę na południu, ale w prognozach nie uwzględniono jeszcze wpływu przymrozków. W połowie kwietnia Ministerstwo Rolnictwa podało, że zbiory zbóż w 2024 r. mogą spaść do 132 mln ton z 144,9 mln ton w 2023 r.
 • Raport statystyczny dla 33 instrumentów (w tym 9 surowcowych) dostępny jest w sklepie na stronie.
 • Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.

Raporty USDA

 • W piątek, 10 maja, o godzinie 18:00 poznamy raport USDA Crop Production, a o 18:15 raporty World Markets and Trade.
 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 6 maja 2024:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Cukier

 • Louis Dreyfus szacuje, że światowy rynek cukru będzie miał w sezonie 2024/25 niewielką nadwyżkę wynoszącą 800 000 ton w porównaniu z nadwyżką 2,5 mln ton w sezonie 2023/24. Wyższa produkcja w Tajlandii i Europie wynikająca ze zwiększonych nasadzeń trzciny cukrowej i buraków zostanie częściowo zrekompensowana w sezonie 2024/25 spadkiem produkcji w Indiach, jeśli rząd Indii utrzyma program dotyczący etanolu zgodnie z planem. Dreyfus szacuje, że w sezonie 2024/25 Tajlandia wyprodukuje o 1,6 mln ton więcej, co daje łącznie 10,5 mln ton, podczas gdy Europa i Wielka Brytania zwiększą produkcję o 800 000 ton do 17 mln ton. „W kilku częściach świata nastąpił wzrost nasadzeń, co zwiększy globalną produkcję cukru o 2,5 miliona ton” – powiedział szef działu cukru Dreyfusa Dyrektor powiedział, że perspektywy upraw w Brazylii na Środkowym Południu są obecnie niepewne ze względu na bardziej suchą niż zwykle pogodę. Prognozuje, że zbiory będą podobne do ubiegłorocznego rekordu, wynoszącego 42,5 miliona ton, ale dodał, że plony trzciny cukrowej począwszy od maja lub czerwca pozwolą lepiej oszacować plony. Broker StoneX prognozował produkcję cukru w Brazylii na 42,3 mln ton.

Kakao

 • Fundamenty na rynku kakao ogólnie są korzystne pomimo niedawnego gwałtownego spadku cen, a sucha pogoda na Wybrzeżu Kości Słoniowej należącej do czołowych producentów utrudnia średnie zbiory i zwiększa obawy o podaż.
 • Citi szacuje, że rynek kakao w roku 2024/25 będzie zrównoważony ze względu na rosnące zniszczenie popytu w obliczu wysokich cen.Dostrzega duże prawdopodobieństwo nadwyżki w przedziale 125–200 tys. ton w sezonie 2025/26.

Pszenica

 • Chiny po raz pierwszy zatwierdziły bezpieczeństwo pszenicy modyfikowanej genetycznie. W ubiegłym roku Chiny zwiększyły liczbę zatwierdzeń genetycznie zmodyfikowanych (GM) nasion kukurydzy i soi, które są bardziej wydajne i odporne na owady i herbicydy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo żywnościowe. Chiny importują głównie rośliny GMO, takie jak kukurydza i soja na paszę dla zwierząt, oraz uprawiają odmiany niezmodyfikowane genetycznie do spożycia.Wielu chińskich konsumentów pozostaje zaniepokojonych bezpieczeństwem upraw żywności GMO. Zatwierdzenie zmodyfikowanej genetycznie pszenicy odpornej na choroby jest postrzegane jako kamień milowy, ponieważ składnik używany do produkcji makaronów, makaronów i chleba jest uprawiany głównie w Chinach do spożycia.Chiny są największym na świecie producentem i konsumentem pszenicy. Oczekuje się, że Pekin przyjmie w tym roku nowe zasady dotyczące etykietowania genetycznie zmodyfikowanych roślin stosowanych w produktach spożywczych. Jak wynika z dokumentu opublikowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wsi, certyfikaty bezpieczeństwa zostały zatwierdzone na pięć lat od 5 maja. Największy na świecie odbiorca soi i kukurydzy zamierza zwiększyć krajową produkcję poprzez zwiększenie plonów nasion i zmniejszyć import zbóż o ponad 100 milionów ton rocznie.
 • Eksport ukraińskiej pszenicy w sezonie 2023/24 (kończącym się 30 czerwca) wyniósł do 8 maja 16,2 mln ton pszenicy.

Kukurydza

 • Globalne ocieplenie przyniosło argentyńskim rolnikom kukurydzę nowego, niebezpiecznego wroga: żółtego owada z rodziny skoczkowatych o długości zaledwie czterech milimetrów, który rozwija się w wyższych temperaturach i zagraża zbiorom. Trzeci na świecie kraj eksportujący kukurydzę obniżył prognozy zbiorów bieżących upraw o miliony ton ze względu na rzadką plagę owadów, które mogą przenosić chorobę karłowatości uszkadzającą kolby i jądra rośliny. Rolnicy obawiają się, że takie inwazje mogą stać się bardziej regularne, przy mniejszej liczbie przymrozków w ostatnich latach ograniczających rozprzestrzenianie się owadów, a prognozy na nadchodzącą ciepłą zimę jedynie zwiększają ryzyko. Niektórzy rolnicy zapowiedzieli już, że w przyszłym sezonie będą siać mniej kukurydzy na rzecz innych upraw, takich jak soja. „Wiele osób zamierza zredukować hektary kukurydzy do zera. Zwykle skoczki polne można znaleźć w pąkach roślin. Ale w tym roku idziesz na pole i znajdujesz chmary skoczków. To po prostu szaleństwo” – powiedział Anibal Cordoba, producent z północnej prowincji Chaco. Eksperci ds. rolnictwa i klimatu powiązali tę niezwykłą epidemię ze wzrostem globalnych i lokalnych temperatur. „Liczba dni z przymrozkami staje się coraz rzadsza ze względu na rosnącą globalną temperaturę” – stwierdziła specjalistka ds. zmian klimatycznych Matilde Rusticucci z Uniwersytetu w Buenos Aires, dodając, że minimalne temperatury w kraju „stale rosną”. Straty w argentyńskiej produkcji kukurydzy wyniosły już około 10 milionów ton, a analitycy twierdzą, że liczba ta może spaść jeszcze bardziej. „Powinniśmy mówić o produkcji argentyńskiej wynoszącej ponad 60 milionów ton kukurydzy, a w przypadku tego owada mówimy o 50,5 (milionach ton)” – powiedział Cristian Russo, szef szacunków rolnych na giełdzie zbóż Rosario (BCR). Według Russo liczebność skoczków polnych w północnej Argentynie jest 10 razy większa od normalnego poziomu.
 • Eksport ukraińskiej kukurydzy w sezonie 2023/24 (kończącym się 30 czerwca) wyniósł do 8 maja 23,5 mln ton pszenicy

Pozostałe zboża

 • Eksport ukraińskiego jęczmienia w sezonie 2023/24 (kończącym się 30 czerwca) wyniósł do 8 maja 2,23 mln ton pszenicy.

Ropa naftowa

 • Amerykańska Agencja Informacji o Energii (EIA) oczekuje, że światowy popyt na ropę naftową będzie w tym roku rosnąć w mniejszym stopniu niż wcześniejsze szacunki, a wydobycie powinno rosnąć szybciej niż wcześniej sądzono, co doprowadzi do bardziej zrównoważonego rynku. Agencja podwyższyła swoje prognozy produkcji w regionach spoza Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC), jednocześnie obniżając swoje oczekiwania dotyczące popytu ze strony gospodarek rozwiniętych. EIA oczekuje obecnie, że całkowita światowa produkcja ropy naftowej i paliw płynnych wzrośnie w tym roku o 970 000 baryłek dziennie do 102,76 mln baryłek dziennie, w porównaniu z poprzednimi szacunkami mówiącymi o wzroście o 850 000 baryłek dziennie. Obecnie oczekuje się, że światowe zużycie ropy naftowej i paliw płynnych wzrośnie w tym roku o 920 000 baryłek dziennie do 102,84 mln baryłek dziennie, czyli nieco mniej niż prognoza wzrostu na poziomie 950 000 baryłek dziennie sporządzona przez EIA w kwietniowej aktualizacji.
 • Stany Zjednoczone uważają, że zdolność Iranu do transportu swojej ropy jest zależna od dostawców usług z Malezji, przy czym ropa jest przesyłana w pobliżu Singapuru. Departament Skarbu USA coraz bardziej koncentruje się na finansowaniu grup bojowników przemierzanych przez Azję Południowo-Wschodnią, w tym poprzez gromadzenie funduszy i nielegalną sprzedaż irańskiej ropy. W grudniu ubiegłego roku Departament Skarbu USA nałożył sankcje na cztery malezyjskie firmy, które oskarżył o bycie frontem wspierającym irańską produkcję dronów.
 • Gigant naftowy Chevron Corp w Q1 2024 odnotował zysk w wysokości 5,5 miliarda dolarów (-16,29% r/r), wynik jest o około 2% wyższy od szacunku analityków. Chevron podał, że w pierwszym kwartale produkcja ropy i gazu wzrosła do 3,34 miliona baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (+12% r/r). Pod koniec 2023 roku Chevron zaproponował zakup Hess Corp za 53 miliardy dolarów, transakcja została jednak wstrzymana w wyniku przeglądu organów regulacyjnych i została zakwestionowana przez Exxon Mobil, która rości sobie prawa do aktywów firmy Hess w Gujanie. Chevron stwierdził, że „fuzja z Hessem postępuje” i w nadchodzących tygodniach zamierza poświadczyć zasadniczą zgodność z drugim żądaniem Federalnej Komisji Handlu.
 • Exxon Mobil Corp w Q1 2024 odnotował niższy zysk w wysokości 8,22 miliarda dolarów (-28% r/r). Zyski z produkcji ropy i gazu spadły o 14% z powodu niższych cen gazu ziemnego, a rafinacja spadła o 67% z powodu słabszych marż paliwowych, instrumentów pochodnych wycenianych na rynek i wyższych kosztów utrzymania.Jednakże jej działalność chemiczna wyróżniała się, a zyski wzrosły ponad dwukrotnie dzięki niższym kosztom produkcji i wyższym marżom.
 • Zyski BP za Q1 2024 spadły do $2,7 mld (-40% r/r) i to wynik około 5% poniżej prognoz analityków. Firma utrzymała dywidendę na poziomie 7,27 centów na akcję i utrzymała stopę programu skupu akcji na poziomie 1,75 miliarda dolarów w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Firma wprowadza też program oszczędnościowy, mający na celu zmniejszyć koszty o $2 mld do końca 2026 roku w porównaniu z rokiem 2023. Wyniki odzwierciedlały niższe ceny energii i wpływ przestoju w rafinerii Whiting w stanie Indiana, który został częściowo skompensowany dobrymi wynikami na handlu ropą, wyższymi marżami rafineryjnymi oraz wydobyciem ropy i gazu. Produkcja ropy i gazu wyniosła 2,38 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (+2,1% r/r). Zadłużenie spółki wzrosło do 53 miliardów dolarów, a wskaźnik kapitalizacji długu do wartości rynkowej wzrósł do 22% z 19,7% w poprzednim kwartale.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Francuski gigant energetyczny TotalEnergies w Q1 2024 osiągnął skorygowany zysk netto na poziomie wyniósł 5,1 miliarda dolarów (-22% r/r), powyżej prognoz analityków szacujących 5 miliardów. Produkcja węglowodorów była w przybliżeniu stabilna w porównaniu z poprzednim kwartałem i wyniosła 2,46 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (mboed), ale według prognoz spadnie do 2,40-2,45 mboed w drugim kwartale roku ze względu na planowane prace konserwacyjne. Firma potwierdziła również, że planuje wykup akcji o wartości 2 miliardów dolarów w drugim kwartale i podtrzymała prognozy dotyczące inwestycji netto na poziomie 17–18 miliardów dolarów w tym roku, z czego 5 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na rozwijający się dział Integrated Power.
 • Gigant naftowy Arabii Saudyjskiej Aramco odnotował zysk netto za pierwszy kwartał 2024 w wysokości 27,3 miliarda dolarów (-14% r/r). Firma wypłaci akcjonariuszom dywidendę w wysokości 31 miliardów dolarów: podstawową za pierwszy kwartał w łącznej wysokości 20,3 miliarda dolarów, która zostanie w całości pokryta z zysku za pierwszy kwartał oraz wypłaty dywidendy uzależnionej od wyników w wysokości 10,8 miliarda dolarów, która ma zostać wypłacona w drugim kwartale. Aramco wprowadziło w zeszłym roku specjalną dywidendę za wyniki, opartą na rekordowych zyskach za 2022 rok i zyskach za 2023 rok, podając wówczas, że wyniesie ona 50-70% wolnych przepływów pieniężnych. Firma szacuje, że w 2024 r. zadeklarowana zostanie łączna dywidenda w wysokości 124,3 miliarda dolarów, z czego 43,1 miliarda dolarów to dywidenda uzależniona od wyników. Rząd Arabii Saudyjskiej, który bezpośrednio posiada około 82,2% Aramco, w dużej mierze opiera się na wypłatach firmy, które obejmują również opłaty licencyjne i podatki. Maksymalne moce produkcyjne zostaną zoptymalizowane w celu utrzymania ich w granicach docelowych 12 mln baryłek dziennie pomimo trwających projektów.
 • Shell poinformował, że zgodził się sprzedać swoje aktywa rafineryjne i petrochemiczne w Singapurze, głównym azjatyckim węźle naftowym, spółce joint venture pomiędzy indonezyjską firmą chemiczną Chandra Asri a szwajcarską firmą Glencore. Sprzedaż jest częścią planu dyrektora generalnego Shell, Waela Sawana, mającego na celu zmniejszenie śladu węglowego firmy i skupienie swojej działalności na najbardziej dochodowych biznesach. Transakcja przeniesie wszystkie udziały Shell w Shell Energy and Chemicals Park Singapore na spółkę joint venture CAPGC. Nie podano wartości transakcji. Shell dodał, że pod warunkiem uzyskania zgody organów regulacyjnych transakcja ma zostać sfinalizowana do końca 2024 roku. Aktywa Shell obejmują rafinerię zdolną do przerobu 237 000 baryłek dziennie (bpd) ropy oraz fabrykę etylenu o wydajności 1 miliona ton metrycznych rocznie (tpy) zlokalizowaną na wyspie Bukom, na południe od Singapuru, a także fabrykęprodukująca glikol monoetylenowy na wyspie Jurong w zachodniej części miasta-państwa Azji Południowo-Wschodniej.
 • Globalne zapasy ropy pozostają w fazie budowania i ostatnio przyspieszyły” – napisał analityk StoneX Alex Hodes.
 • Rząd USA ogłosił informacje o chęci zakupu ponad 3 milionów baryłek ropy dla Strategicznej Rezerwy Ropy Naftowej (SPR).
 • Rosja zmniejszyła dostawy oleju opałowego koleją na eksport przez porty i przejścia graniczne w kwietniu do 2,277 mln ton (-5% m/m) w związku z konserwacjami rafinerii i sezonowym użytkowaniem rzek. W okresie od kwietnia do listopada rafinerie wykorzystują śródlądowe drogi wodne jako alternatywę dla kolei do dostarczania produktów naftowych do portów Morza Czarnego i Bałtyku, a także do załadunku ze statku na statek. W kwietniu głównym odbiorcą rosyjskiego oleju opałowego pozostawał bałtycki port Ust-Ługa, obsługujący około 60% całkowitych dostaw.
 • Zapotrzebowanie na benzynę (w USA) przed rozpoczęciem letniego sezonu samochodowego nadal utrzymuje się na poziomie poniżej 9 milionów baryłek (dziennie). Sytuacja jest tutaj dość ponura” – powiedział Bob Yawger, dyrektor ds. energii w Mizuho.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 3 maja spadły o -1,4 mln baryłek, do 459,5 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,1 mln baryłek.
 • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +0,9 mln baryłek do 228,0 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,3 mln baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +0,6 mln baryłek do 116,4 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,1 mln baryłek.
 • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 3 maja wyniósł 88,5% (+1,0 pp t/t).
 • Amerykański eksport ropy naftowej w tygodniu do 3 maja wyniósł 4,5 mln baryłek dziennie (+14,8% t/t).

Gaz ziemny

 • Produkcja gazu ziemnego w USA spadnie w 2024 r., podczas gdy popyt wzrośnie do rekordowo wysokiego poziomu wg najnowszych szacunków amerykańskiej Agencji Informacji o Energii (EIA). Prognozowana przez EIA produkcja gazu spadnie z rekordowych 103,79 miliardów stóp sześciennych dziennie (bcfd) w 2023 r. do 102,99 bcfd w 2024 roku (-0,77% r/r). W 2025 r. prognozowana przez EIA produkcja wzrośnie do 104,79 bcfd. Krajowe zapotrzebowanie ma wynieść 89,31 bcfd w 2024 roku (+0,24% r/r) i 86,64 bcfd w 2025 roku. Najnowsze prognozy na 2024 r. były niższe od kwietniowej prognozy EIA wynoszącej 103,58 bcfd w przypadku podaży i 89,92 bcfd w przypadku popytu.
 • EIA szacuje, że średni eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA wyniesie 12,10 bcfd w 2024 roku (+1,68% r/r) i 14,30 bcfd w 2025 r.,
 • Uniper odwołał się od decyzji rosyjskiego sądu nakładającej na niemieckie przedsiębiorstwo energetyczne obowiązek zapłaty ponad 14 miliardów euro, jeśli będzie ono kontynuowało postępowanie arbitrażowe przeciwko swojemu byłemu głównemu dostawcy gazu – Gazpromowi. Posunięcie to stanowi najnowszy krok w długotrwałym sporze prawnym między obiema firmami, które utrzymywały stosunki biznesowe trwające od dziesięciu lat do czasu, gdy wojna Moskwy z Ukrainą zasadniczo zerwała więzi między Rosją a Niemcami. „Uniper uważa decyzję sądu za naruszenie prawa międzynarodowego i zasady sprawiedliwego procesu i złożył apelację od wyroku w Rosji” – podał Uniper w raporcie. Spółka podała, że orzeczenie umożliwi Gazpromowi przejęcie aktywów Uniperu w Rosji i być może poza granicami kraju. Dyrektor finansowy Unipera Jutta Doenges powiedziała analitykom, że oczekiwana latem decyzja sądu arbitrażowego powinna pomóc Uniperowi „doprecyzować” swoje przyszłe stanowisko w sprawie kontraktów z Gazpromem. Skorygowany zysk za pierwszy kwartał przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA) spółki Uniper wyniósł 885 mln euro (-11% r/r).
 • Amerykańskie przedsiębiorstwo energetyczne New Fortress Energy oświadczyło, że spodziewa się wyprodukować pierwszy LNG w swoim zakładzie eksportowym Altamira w Meksyku, który pod koniec maja będzie pozyskiwał większość gazu z USA, a pierwszy ładunek wyeksportuje w czerwcu.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w maju 2024 wyniósł średnio 96,8 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-1,33% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 93,7 mld stóp sześciennych (+1,4 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 90,9 bcfd.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w maju 2024 wyniósł średnio 12,4 bcfd (+4,2% m/m).

Węgiel

 • EIA szacuje, że wydobycie węgla w USA spadnie do 499,4 mln ton w 2024 roku (-14,13% r/r), najniższego poziomu od 1963 r. i 493,6 mln ton w 2025 r.

Złoto

 • Europejski Bank Centralny niemal obiecał obniżkę stóp procentowych 6 czerwca i obawia się, że opóźnienie w łagodzeniu polityki pieniężnej przez Fed również może zmusić go do niespiesznego działania.
 • W ostatnim czasie ponownie wzrosło zainteresowanie inwestycjami w metale nieszlachetne. W wyniku pandemii i inwazji na Ukrainę ponownie zdaliśmy sobie sprawę, że towary stanowią kluczową część światowej gospodarki” – powiedział Guy Wolf, globalny szef analityki w Marex.

Miedź

 • Indonezja przedłuży zezwolenia na eksport koncentratów miedzi dla Freeport Indonesia i Amman Mineral Nusa Tenggara. Zarówno Freeport Indonesia, jak i Amman budują huty miedzi, które mają rozpocząć działalność w czerwcu.Firmy twierdzą jednak, że nowe huty będą potrzebować miesięcy na zwiększenie mocy produkcyjnych, aby wchłonąć całą lokalną produkcję koncentratu miedzi. Obecne zezwolenia wygasają 31 maja. Prezydent Indonezji, Jokowi, powiedział, że „ukończenie hut świadczy o ich silnej chęci rozpoczęcia przetwórstwa (surowców kopalnych) w kraju”, co było jedną z wyborczych obietnic prezydenta. Zezwolenia zostaną przedłużone, ale rząd wciąż oblicza szczegóły. Rzecznik Ammanu powiedział, że przedłużenie zezwolenia pomoże w kontynuacji projektów wydobywczych i ekspansji firmy. Freeport Indonesia przygotowuje się do wysyłki aż 900 000 ton koncentratu miedzi, począwszy od czerwca, z kopalni Grasberg, po pozytywnych rozmowach z Indonezją w sprawie przedłużenia licencji eksportowej.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Według władz, indonezyjskie rezerwy niklu są wystarczające do rozszerzonego przetwarzania, co zostało stwierdzone po wezwaniach grupy górników do ograniczenia budowy nowych hut w celu złagodzenia globalnego nadmiaru. Indonezja zakazała wywozu rudy niklu w 2020 r., aby zachęcić do zwiększania przerobu w kraju, co doprowadziło do ogromnych inwestycji w produkcję surówki niklowej (NPI) i materiałów do akumulatorów pojazdów elektrycznych. Zasoby niklu wysokiej jakości wystarczą do 2035 r., a podaż niklu niskiej jakości wystarczy co najmniej do 2069 r., powiedział na konferencji w stolicy Dżakarcie Mohamad Faizal, dyrektor ministerstwa ds. inwestycji strategicznych. Indonezyjskie Stowarzyszenie Górników Niklu (APNI) nalegało, aby rząd nałożył moratorium na nowe zakłady pirometalurgiczne w celu przedłużenia żywotności złóż wysokiej jakości. Indonezyjskie zasoby rud wysokiej jakości mogą zostać wyczerpane w ciągu około sześciu lat – ostrzegał APNI w zeszłym roku. Indonezja może zwiększyć rezerwy poprzez poszukiwanie nowych zasobów, choć jest to skomplikowane, ponieważ większość potencjalnych kopalń zlokalizowana jest na obszarach oznaczonych jako leśne.
 • Equinor poinformował, że zawarł umowę ze Standard Lithium Limited dotyczącą nabycia 45% udziałów w projektach litowych zlokalizowanych w południowo-zachodnim Arkansas i wschodnim Teksasie. Equinor początkowo zrekompensuje Standard Lithium 30 milionów dolarów i pokryje koszty projektu do 33 milionów dolarów.W komunikacie dodano, że w przypadku potencjalnych przyszłych kamieni milowych Equinor zapłaci łącznie dodatkowe 70 milionów dolarów na rzecz Standard Lithium, jeśli zostanie podjęta ostateczna decyzja inwestycyjna. Standard Lithium zachowa stanowisko operatora, a Equinor wniesie swoje doświadczenie w operacjach pod powierzchnią. „Postrzegamy lit produkowany w sposób zrównoważony jako czynnik umożliwiający transformację energetyczną”, ponieważ to partnerstwo pozwala firmie Equinor wejść na rynek litu, koncentrując się jednocześnie na przyjaznych dla środowiska technologiach bezpośredniej ekstrakcji litu (DLE), powiedział starszy wiceprezes Equinor, Morten Halleraker.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *