aktualności – 6 listopad 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

USDA

W poniedziałek 4 listopada opublikowany był raport crop progress tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Sezon zasiewów się skończył, ale sezon zbiorów już trwa. Trzy wykresy i mapkę dzisiaj:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 3 listopada 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zbiorów wg USDA – 3 listopada 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zasiewów wg USDA – 3 listopada 2019 źródło: opracowanie własne

 

Stany z niską liczbą dni roboczych w tygodniu kończącym się 3 listopada 2019; źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

W dzisiejszych aktualnościach:

cukier

kakao

bawełna

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

metale przemysłowe

Cukier

 • Oczekuje się, że Indie wyprodukują 26,85 mln ton cukru w ​​bieżącym sezonie, który rozpoczął się w październiku 2019 r., Co stanowi spadek o 5% w porównaniu z poprzednim szacunkiem (28,2 mln ton) i ponad 19% spadkiem s/s (33,2 mln ton).

Kakao

 • Przyjazdy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej osiągnęły 362 000 ton między 1 października a 3 listopada, co stanowi wzrost o około 8,7% w porównaniu z poprzednim sezonem.

Bawełna

 • Zapasy bawełny w USA

zapasy bawełny w USA, źródło: opracowanie własne na podstawie raportów USDA

Wieprzowina i wołowina

 • Chiny wznowią import kanadyjskiej wołowiny i wieprzowiny, Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych potwierdził w środę, że wznowił zezwalanie na import mięsa. Chiny były trzecim największym kanadyjskim rynkiem wieprzowiny pod względem wartości do sierpnia, z eksportem w wysokości $373 milionów. Przesyłki wieprzowe do Chin wzrosły z powodu śmiertelnej choroby świń w niektórych częściach Azji.
 • Seara Alimentos, firma z grupy JBS zakończyła pierwsze negocjacje w sprawie sprzedaży wieprzowiny do Chin, w pierwszym transporcie dostarczą 400 ton wieprzowiny. „Ładunek wkrótce wyruszy bezpośrednio z Santa Catarina”. JBS odmówił ujawnienia wartości ładunku lub prognoz dotyczących eksportu wieprzowiny do Chin.

Ropa i gaz

 • OPEC będzie dostarczać malejącą ilość ropy w ciągu najbliższych pięciu lat. Oczekuje się, że produkcja ropy naftowej i innych płynów OPEC spadnie z 35 mln baryłek dziennie do 32,8 miliona baryłek dziennie (BPD) do 2024 r., zdaniem OPEC podaż ropy naftowej w USA osiągnie 16,9 miliona pb w 2024 r. a szczyt w wysokości 17,4 miliona pb osiągnie w 2029 r. zużycie ropy w 2023 r. prognozuje Na poziomie 103,9 mln bpd, w porównaniu z 104,5 mln bpd w zeszłym rok, ale do 2040 roku popyt ma osiągnąć 110 mln baryłek. WG OPEC auta elektryczne mają stanowić połowę nowych samochodów w krajach OPEC, i ponad 26% na całym świecie.
 • Władze i analitycy obawiają się, że katastrofy takie jak pożar ponad stuletniej rafinerii Philadelphia Energy Solutions mogą się powtórzyć. Ponad setka rafinerii odpowiadająca za przerób ponad 10 tysięcy baryłek ropy dziennie mają średnio po 80 lat. Co prawda jest wiele modernizacji i aktualizacji osprzętu, jednak pożar w PES wywołany był przez instalację z lat 70-tych. Podobne przyczyny dotyczyły katastrof w rafinerii Tesoro w 2010 r (7 ofiar) oraz w rafinerii Chevron w Richmond w Kalifornii w 2012 roku.
 • Ukraiński minister energii powiedział we wtorek, że w ostatnich dniach tego roku może zostać podpisana umowa tranzytowa między Ukrainą a Rosją. Kijów powiedział, że popiera ideę nowej 10-letniej umowy tranzytowej z gwarantowaną minimalną roczną wielkością tranzytu 60 mld m3 i 30 mld m3 dodatkowej elastyczności. W ubiegłym roku kontrolowany przez Kreml Gazprom GAZP.MM dostarczył Europie ponad 200 miliardów metrów sześciennych (mld m3) gazu, z czego 87 mld m3 przeszło przez Ukrainę, zapewniając Kijowowi dochód z tranzytu w wysokości około 3 miliardów dolarów. Rosjanie woleliby krótkoterminową umowę z Ukrainą.

Metale przemysłowe

 • Globalna produkcja kopalni kobaltu wzrośnie w przyszłym roku wolniej niż w 2019 r., Zapewniając pewne wsparcie dla ceny surowca niezbędnego w akumulatorach pojazdów elektrycznych. Tegoroczna produkcja na poziomie 138 600 ton (+6,3% r/r) wzrośnie o 3,5% r/r do 143 600 ton. Ceny surowca mają podskoczyć z obecnych ~$36k/t do ~$40k/t. Długoterminowe prognozy mówią o zapotrzebowaniu na 70 000 ton kobaltu dla pojazdów elektrycznych w 2025 roku (w 2019 zapotrzebowanie było na poziomie 30 000 ton).
 • Indonezja może w czwartek podjąć decyzję o wznowieniu eksportu rudy niklu po wstrzymaniu dostaw w celu przeprowadzenia dochodzenia w sprawie naruszenia przepisów eksportowych. W tej chwili 20 statków z surowcem oczekuje w portach na zgodę na wypłynięcie.

Omówienie aktualności

O 13:10 zapraszam do programu Surowcowe info na żywo w Comparic24 gdzie omówię powyższe informacje i moją perspektywę rynkową. Program można także obejrzeć poniżej:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *