aktualności – 23 marca 2020

Po przerwie w programach wracamy o 13:10 do Comparic24. Oczywiście przypomnę, że zestaw aktualności pojawił się też tydzień temu.

A czy TY już polubiłeś Prywatnego INV€$TORa na Fejsie? 😉

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

pszenica

soja

wieprzowina, wołowina oraz drób

ropa, gaz i węgiel

platyna i pallad

metale przemysłowe

Kawa

 • W Brazylii zaczyna brakować kontenerów do transportu kawy, co wpływa na ceny kawy na świecie.
 • Zapasy kawy:

źródło: opracowanie własne

Cukier

 • Cukier zyskuje nie tylko na odbiciu cen ropy, ale także na wzroście zapotrzebowania na alkohol sanitarny niezbędny do produkcji żelu dezynfekcyjnego – na który jest olbrzymi popyt ze względu na koronawirusa (o którym więcej w Today in USA o 14:10 23 marca!)

Kakao

 • Wraz ze wzrostem zachorowań i kolejnych ograniczeniach w ruchu zarówno lokalnym jak i międzynarodowym, rosną obawy o spadek popytu na produkty czekoladowe. Jednocześnie by przetrwać “chudszy” okres producenci mogą wykorzystać swoje bieżące zapasy ziaren kakaowca, zmniejszając w ten sposób popyt na świeże ziarna z Wybrzeża Kości Słoniowej.
 • Zapasy kakao:

źródło: opracowanie własne

Pszenica

 • W ubiegłym tygodniu amerykańscy eksporterzy sprzedali do Chin co najmniej dwa ładunki pszenicy. Ze względu na kwarantannę w wielu miejscach na świecie i obawy o rozszerzanie się koronawirusa rośnie popyt na produkty pochodzenia pszenicznego o długim terminie ważności, czyli na mąkę i makarony.

Soja

 • Soja zyskuje na dwóch ładunkach zakupionych przez Chiny w USA w ubiegłym tygodniu oraz informacji, że największy port eksportowy w Argentynie ogłosił zawieszenie działalności w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. W Argentynie do piątku odnotowano 128 zachorowań, trzy przypadki zakończyły się tragicznie.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • W lutym 2020 w USA wyprodukowano 2,13 mld funtów wołowiny (+7% r/r), z kolei wieprzowiny wyprodukowano 2,31 mld funtów (+6% r/r).
 • Chiny obiecały, że nie wprowadzą ogólnokrajowego zakazu importu drobiu z USA, jeśli Stany Zjednoczone wykryją przypadki ptasiej grypy, co jest kolejnym (po zwolnieniu amerykańskiego drobiu z ceł wprowadzonych podczas wojny handlowej) krokiem do realizacji “fazy pierwszej’ umowy handlowej podpisanej 15 stycznia tego roku. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) potwierdziła w tym tygodniu wybuchy grypy o niskiej chorobotwórczości u indyków w amerykańskim stanie Karolina Północna.

Ropa, gaz i węgiel

 • Donald Trump planuje wysłać swojego przedstawiciela ds. Energii do Arabii Saudyjskiej w sprawie negocjacji ograniczenia produkcji, by ustabilizować ceny ropy, a najwięksi producenci ropy z Teksasu rozważają cięcia produkcji. Być może jednym z pomysłów negocjacyjnych będą cięcia produkcji na zbliżonym poziomie zarówno w USA jak i w Arabii Saudyjskiej i Rosji. Czy oznaczać to może powstanie OPEC++ i światową współpracę trzech największych producentów ropy naftowej na świecie odpowiadających w sumie za prawie 47% światowej produkcji ropy naftowej? OPEC już teraz zaprosił przedstawiciela USA na kolejne spotkanie grupy w Wiedniu (9-10 czerwca 2020). Zdaniem Goldman Sachs drobne ograniczenie ze strony krajów OPEC mogłoby podnieść cenę ropy typu Brent do $30/baryłkę w Q2 2020, z kolei cięcia w USA mogą podnieść ceny ropy typu WTI do $50/baryłkę w 2021 roku.
 • W ubiegłym tygodniu zmniejszono liczbę aktywnych odwiertów w USA o 19, do sumy 664 punktów – rok wcześniej o tej porze działały 824 odwierty. 13 z nich zajmuje się wydobywaniem ropy i gazu ziemnego z łupków. Szacuje się, że pełny wpływ niskich cen ropy naftowej odbije się w liczbie platform aktywnych w czerwcu i lipcu 2020. Zmniejszyło to również prognozy EIA wydobycia ropy w 2020 roku do 12,7 mln baryłek dziennie (wcześniej oczekiwano rekordowych 13,2 mln baryłek).
 • Kolejne firmy w USA ogłaszają plany zmniejszania zatrudnienia ze względu na bardzo niskie ceny ropy na rynku: m.in. Apache Corp zwolni 85 osób, FTS International Services 120 osób, Tenaris S.A. 233 pracowników, a w sumie pracę w branży straci koło 900 osób, choć część firm (np. Apache Corp) już w ubiegłym roku zapowiadało plan redukcji siły roboczej.
 • Poniżej wykres zużycia węgla przez elektrownie w Chinach:

źródło: rba.gov.au

Platyna i pallad

 • Norilsk Nickel poinformował o zakończeniu negocjacji z Russian Platinum w sprawie wspólnej eksploracji dla projektu wydobycia palladu w Arktyce ze względu na sprzeciw udziałowca Norilska, producenta aluminium Rusal (27,8% udziałów w Nornickel). Nie zmienia to warunków dotychczasowej współpracy Nornickel z Russian Platinum.

Metale przemysłowe

 • Zapasy stali w magazynach pod nadzorem szanghajskiej giełdy wynosiły 37,95 mln ton (-4,8% t/t), co jest pierwszym spadkiem od połowy grudnia 2019 roku. Z kolei zapasy miedzi spadły o 0,75 t/t do 377 247 ton.  Zapasy cynku spadły o 0,9% t/t do poziomu 163 825 ton. Aluminium natomiast przybywa, w ubiegłym tygodniu +2,8% t/t.  Spadki zapasów wskazują, że produkcja oraz branża budowlana w Chinach “wracają do życia”.
 • Wycena miedzi spadła w ubiegłym tygodniu o 11% t/t poniżej $4 400 /t, co jest najwyższym spadkiem od 2011 roku (kryzysu w strefie euro).
 • Vale S.A. poinformował, że po ocenie ryzyka związanego z koronawirusem będzie kontynuować eksploatację morskiego terminalu Teluk Rubiah w Malezji. W 2019 roku przez terminal w Malezji przeszło 23,7 mln ton rudy żelaza.

Omówienie aktualności

Powyższe aktualności wraz z sekwencją tygodniową opartą o badania statystyczne możecie zobaczyć omówione w programie Surowcowe info w Comparic24 o godzinie 13:10 w poniedziałek, 23 marca 2020:

Dodaj do zakładek Link.

Jedna odpowiedź na „aktualności – 23 marca 2020

 1. Szymon mówi:

  Sok pomarańczowy odbił w górę, nie wiem czy dobrze myślę ale kiedy w raporcie commited of traders stosunek small spec. do large spec. był w okolicach 4 (dokładnie 3,939 6 marca) to jest -5042 do 1280 nastąpił dynamiczny wzrost na tym aktywie. Może trzeba patrzeć stosunek large spec. do small spec. to znaczy jeśli kontraktów futures jest około 4 razy więcej niż kontraktów small spec., to duzi spekulanci wypychają cene na wyższe poziomy.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *