aktualności – 16 marca 2020

Urlop urlopem, ale jak siedzę w domu z powodu koronawirusa to i aktualności wrzucę. A sporo informacji podałem i z różnych rynków: pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, soi, wieprzowiny, wołowiny, złota, miedzi, tytanu, ropy naftowej czy gazu ziemnego… ZAPRASZAM do lektury!

reklama:

UWAGA! Dzisiaj nie ma programu Surowcowe info w Comparic24! Na program zapraszam 23 marca!

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, ckurku, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

kakao

pszenica

kukurydza

soja

pozostałe zboża

wieprzowina, wołowina oraz drób

ropa, gaz i węgiel

złoto

metale przemysłowe

Kawa

 • zapasy kawy w certyfikowanych przez ICE magazynach:

źródło: opracowanie własne

Kakao

 • zapasy kakao w certyfikowanych przez ICE magazynach:

źródło: opracowanie własne

Pszenica

 • Zbiory pszenicy ozimej na Ukrainie mogą spaść do 24,2 mln ton (-12,5% r/r) z powodu niskiej wilgotności w glebie po bezśnieżnej zimie. Pszenica ozima stanowi 98% produkcji pszenicy na Ukrainie. Całkowite zbiory zbóż w 2020 roku na Ukrainie mają wynieść 65 mln ton (-13,33% r/r) wobec rekordowych 75 mln zbiorów w 2019 roku.
 • Stan upraw 63% pszenicy ozimej we Francji w ubiegłym tygodniu oceniono jako dobry lub doskonały (spadek o 1pp t/t). W 2019 roku o tej porze dobra lub doskonała jakość pszenicy dotyczyła 85% kłosów.

Kukurydza

 • Zbiory kukurydzy na Ukrainie mogą spaść do 32,2 mln ton (-10,3% r/r) z powodu niskiej wilgotności w glebie po bezśnieżnej zimie.

Soja

 • Dobre warunki pogodowe w Ameryce Południowej wraz z prognozami wysokich zbiorów i zapasów soi spychają ceny tego zboża w USA w okolice silnego wsparcia $c845/bsh, choć lipiec 2018, wrzesień 2018 i maj 2019 pokazują, że możemy spaść nawet o kolejne $c50 do nawet $c800/bsh.

  soja (composite), interwał D1; źródło: Reuters Eikon

Pozostałe zboża

 • Zbiory jęczmienia na Ukrainie mogą spaść do 8,1 mln ton (-8,7% r/r) z powodu niskiej wilgotności w glebie po bezśnieżnej zimie.
 • Jakość jęczmienia ozimego we Francji spadła do 63% dobrego lub doskonałego ziarna z 65% tydzień wcześniej. W 2019 roku dobrą lub doskonałą jakość jęczmienia w analogicznym okresie szacowano na 81%.
 • Zasiewy jęczmienia jarego we Francji nadal bardzo opóźnione. 9 marca obsiane było tylko 34% pól, co w porównaniu z obsiewem na poziomie 96% w 2019 roku pokazuje skalę zaległości. W ciągu dwóch tygodni zakończy się sezon zasiewów jęczmienia, co może spowodować przerzucenie się rolników na kukurydzę i słonecznik.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Produkcja wołowiny w Argentynie szacowana jest na 3,05 mln ton, z czego eksport ma wynieść 640 tysięcy ton. Spadek eksportu argentyńskiej wołowiny do Chin ma wynieść nieco ponad 20% r/r, choć nadal będzie stanowić 75% całego eksportu z Argentyny.
 • W ubiegłym tygodniu strach przed koronawirusem zrzucił ceny mięsa w USA. Obawy inwestorów wzbudza spadek popytu na mięso wśród konsumentów i spadek sił roboczych w rzeźniach. Wystarczy by jeden pracownik miał zdiagnozowanego koronawirusa i cały zakład może zostać zamknięty. Mimo, że wydaje się to pozytywną dla cen informacją, to piątkowe kontrakty spadły o $c4,5, zgodnie z rozszerzonym maksymalnym limitem ruchu (wcześniej wynosił on $c3,0). W poniedziałek limit pozostanie rozszerzony do $c4,5.

kwietniowy kontrakt na wieprzowinę w USA; źródło: Reuters Eikon

Ropa, gaz i węgiel

 • Eskalacji na rynku ropy ciąg dalszy. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały zwiększenie produkcji do ponad 4 mln baryłek dziennie od 1 kwietnia 2020, co oznacza zwiększenie produkcji o ponad 1 mln baryłek, ale państwowa spółka naftowa Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) zapowiada zwiększenie mocy produkcyjnych do 5 mln baryłek dziennie do końca tego roku, a nie jak planowano wcześniej do końca 2030 roku. Jest prawdopodobne, że inni producenci z Bliskiego Wschodu, tacy jak Kuwejt, Katar, Irak, a nawet Iran dotknięty sankcjami, pójdą w ślady Arabii Saudyjskiej i zaoferują zwiększone wolumeny ropy naftowej w Q2 2020.
 • Arabia Saudyjska obniża ceny kwietniowych dostaw ropy dla wszystkich destynacji na świecie o $2-$10/baryłkę poniżej ceny spot.

źródło: Reuters Eikon

 • Donald Trump zapowiedział, że niskie ceny ropy pozwalają na zakupienie po bardzo dobrych cenach dużych ilości surowca i zapełnić krajowe strategiczne rezerwy „do pełna”. Zdaniem jednego z urzędników Departamentu Energii, Strategiczne Rezerwy Ropy Naftowej mogą zebrać 77 mln baryłek ropy – obecnie rezerwy wynoszą 635 mln baryłek. Ma to pomóc producentom ropy w obliczu niskich cen na rynku.
 • Wzrosły ceny dostaw skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Azji do około $3,40/mmBtu (+6,25% t/t), jednak dalsze wzrosty są tłamszone nadpodażą surowca, przez co majowe dostawy są wyceniane na $3,30/mmBtu.

Złoto

 • Spadki na rynku złota w obecnej sytuacji wydają się nienaturalne, jednak są jak najbardziej logiczne. Wynika to z faktu, że potężne spadki o nieprzewidzianym wcześniej zasięgu dotknęły wielu innych rynków, co kończył się wezwaniami do uzupełnienia depozytów (margin call), także wśród „dużych graczy”. W efekcie zamykali oni zyskowne pozycje (m.in. na złocie czy palladzie) by zwolnić środki do przetrwania spadków na innych instrumentach.

złoto, interwał D1; źródło: Reuters Eikon

Metale przemysłowe

 • Zapasy miedzi w monitorowanych przez szanghajską giełdę magazynach podskoczyły o 10,12% t/t do 380 065 ton (najwyżej od 25 marca 2016). Zapasy cynku wzrosły o 4,6% t/t, a aluminium o 8,4% t/t (do ponad 500 tysięcy ton).
 • Zdaniem przekazanego w listopadzie 2019 Białemu Domowi raportowi dotyczącego tytanu, zagrożony jest amerykański przemysł produkujący ten mający zastosowanie głównie w lotnictwie i programach kosmicznych metal. 68% amerykańskiej konsumpcji tytanu pochodzi z importu, gdzie dominującą rolę odgrywa Japonia (94% importu w 2018 r), warto podkreślić że za prezydentury Trumpa znacząco spadły role innych dużych dostawców: Chin i Kazachstanu. Jednak raczej nie będzie taryf celnych jak w przypadku stali i aluminium a negocjacje z Japonią. Na świecie jest nadpodaż mocy produkcyjnych tytanu, a w USA funkcjonuje jeden, należący do Berkshire Hathaway zakład wymagający kosztownej modernizacji. Gąbka tytanowa (rafinowana do metalu) kosztuje na rynku poniżej $10/kg od połowy 2013 roku, momentami spadając nawet do $6,5/kg, mimo że proces przetwarzania wydobywanego surowca w gąbkę jest wyjątkowo specjalistyczny i możliwy tylko w siedmiu krajach: w Japonii, USA, Chinach, Rosji, Kazachstanie, Indiach i na Ukrainie.

źródło: Reuters Eikon

 

Dodaj do zakładek Link.

3 odpowiedzi na „aktualności – 16 marca 2020

 1. Szymon komentarz:

  Spadki cen złota częściowo jest też spowodowane faktem iż około 50% kosztów wydobycia tego surowca stanowią wydatki poniesione na zakup węglowodorów. Ropa jest teraz ekstremalnie tania i jeśli porówna się oba surowce to wychodzi że złoto jest drogie:
  https://www.macrotrends.net/1380/gold-to-oil-ratio-historical-chart
  Jednak FED zapowiedział już dodruk USD i obecnie ciężko kupić fizyczne złoto więc spadki są ograniczone.

 2. Szymon komentarz:

  Aha, dziękuje masz rację aktualne spadki są na tyle krótkie że niemożliwym jest aby były one spowodowane cenami ropy, której cena spada od stycznia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *