aktualności – 25 września 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

USDA

W poniedziałek 23 września opublikowany był raport crop progress, tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Sezon zasiewów ozimych trwa, sezon zbiorów także trwa. Trzy wykresy dzisiaj:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 22 września 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zbiorów wg USDA – 22 września 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zasiewów wg USDA – 22 września 2019 źródło: opracowanie własne

Ostatni tydzień przyniósł też małą liczbę (<4,0) dni roboczych w następujących stanach:

  • Iowa (3,3)
  • Minnesota (3,7)
  • Montana (3,9)
  • Wisconsin (3,4)

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

kakao

pszenica

kukurydza

soja

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

metale przemysłowe

Kawa

  • Zdaniem agencji Fitch, spodziewana jest dalsza słabość brazylijskiego reala i małe, techniczne ograniczenia produkcji w Brazylii co może wspierać dalsze spadki na rynku kawy.

Kakao

  • Hodowcy zgłaszają, że trwające na Wybrzeżu Kości Słoniowej opady pozytywnie wpływają na wzrost drzew kakaowca. Mimo to prognozy na sezon 2019/20 pozostają niezmienione w przedziale 1,65 do 1,7 mln ton (1,66 mln ton w sezonie 2018/19).
  • Ilość kakao w portach Wybrzeża Kości Słoniowej wzrosła o 10,7% s/s.

Pszenica

  • Eksport zbóż z Ukrainy wzrósł do 12,4 mln ton w sezonie eksportowym lipiec-czerwiec 2019/20, co oznacza przyrost o 49,4% s/s (8,3 mln ton w sezonie eksportowym lipiec-czerwiec 2018/19). W tym eksporcie jest 7,7 mln ton pszenicy oraz 1,9 mln ton kukurydzy.
  • Argentyna w sezonie 2019/20 obsiała 6,87 mln hektarów więcej pszenicą, jednak brak opadów i niskie temperatury doprowadzą do spadku zbiorów. Już teraz straty wśród plonów szacuje się na 20-40%. Sytuacja pogodowa negatywnie wpływa również za zasiewy kukurydzy na sezon 2019/20.

Kukurydza

  • Eksport zbóż z Ukrainy wzrósł do 12,4 mln ton w sezonie eksportowym lipiec-czerwiec 2019/20, co oznacza przyrost o 49,4% s/s (8,3 mln ton w sezonie eksportowym lipiec-czerwiec 2018/19). W tym eksporcie jest 7,7 mln ton pszenicy oraz 1,9 mln ton kukurydzy.
  • Argentyna w sezonie 2019/20 obsiała 6,87 mln hektarów więcej pszenicą, jednak brak opadów i niskie temperatury doprowadzą do spadku zbiorów. Już teraz straty wśród plonów szacuje się na 20-40%. Sytuacja pogodowa negatywnie wpływa również za zasiewy kukurydzy na sezon 2019/20.

Soja

  • W poniedziałek Chiny zakupili na giełdzie w Chicago około 600 tysięcy ton soi, co jest nazywane skutkiem ubiegłotygodniowych negocjacji w Waszyngtonie. Również część chińskich importerów dostała zwolnienie z „ceł odwetowych” na soję, które wynoszą od 5 do 6 mln ton. Niektóre źródła mówią już o skali zakupów na poziomie 1,8 mln ton we wrześniu.

Wieprzowina i wołowina

  • W Korei Południowej pojawiły się dwa nowe (czwarte i piąte w sumie) ogniska afrykańskiego pomoru świń. Skutkiem ASF jest zmniejszenie populacji świń w Korei Południowej o 0,1% (z 12,3 mln sztuk).

Ropa i gaz

  • Zużycie ropy wśród 18 największych krajów konsumpcyjnych, z których każdy zużywa ponad 1 milion baryłek dziennie, wzrosło o zaledwie 0,9% w drugim kwartale w porównaniu z tym samym okresem w 2018 r., co jest znacznie poniżej średniej 1,5% panującej w ostatnich 20 latach.

źródło: Global economy and financial markets Selected indicators JOHN KEMP REUTERS 24 September 2019

  • Saudi Aramco kupuje ropę z Kuwejtu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich by pokryć swoje zobowiązania względem zagranicznych rafinerii w Bahrajn, Malezji oraz Korei Południowej.

Metale przemysłowe

  • Indyjska spółka V.V. Mineral złożyła wnioski o możliwości wydobywania metali ziem rzadkich w Kenii (obszar 300km2) i Tanzanii (obszar 15 km2). Spółka boryka się obecnie z problemami regulacyjnymi w Indiach, które od lutego zakazały prywatnym firmom wydobywanie metali ziem rzadkich. Spółka nie przewiduje przywrócenia operacji wydobywczych w Indiach w ciągu kilku najbliższych lat, pomimo lobbingu Stanów Zjednoczonych i Niemiec u indyjskich władz.
  • Chiński Tianqi Lithium Corp, jeden z największych światowych producentów litów, powiedział we wtorek, że jego australijski oddział posiadający zakład przetwórczy litu w Australii Zachodniej,  podpisał pięcioletnią umowę na dostawy co najmniej 6-10% swoich produktów ze szwedzkim producentem baterii Northvolt. Dostawy mają mieć miejsce do Northvolt Ett, największej fabryki akumulatorów litowo-jonowych w Europie, która ma osiągnąć zdolności produkcyjne w 2021 roku. Inwestycji w Northvolt Ett dokonały m.in. Volkswagen i BMW. To druga duża umowa chińskiej spółki, która w sierpniu podpisała umowę z LG Chem na lata 2020-22 obejmująca dostawę co najmniej 15% produktów Tianqi Lithium Corp. Obecna wydajność australijskiego zakładu wynosi 24 tysiące ton rocznie i ma zostać podwojona w najbliższej przyszłości.
  • Norsk Hydro planuje zwiększyć zyski o ponad $700 mln w ciągu najbliższych pięciu lat. Ma to osiągnąć m.in. poprzez ograniczenie kosztów produkcji o prawie $100 mln poprzez zakończenie produkcji w Niemczech, co doprowadzi do zwolnienia ponad 700 pracowników. Rafineria Alunorte, która do maja 2019 była dotknięta brazylijskim embargo na eksport po wycieku w lutym 2018 roku, największa tego rodzaju poza Chinami, przekształca boksyt z kopalni w tlenek glinu, kluczowy materiał wykorzystywany do produkcji aluminium w hutach, ma w tym roku osiągnąć 85% wydajności, by w 2021 roku osiągnąć pełną moc by utrzymać światową produkcję aluminium na poziomie ponad 3 milionów ton rocznie.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info o 13:10 w Comparic24 dostępnego na YouTube’ie – w odcinku z 25 września gościem w programie jest Filip Kondej z Domu Maklerskiego XTB, nagranie dostępne tutaj:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *