aktualności – 20 grudnia 2021

Ostatni przed świętami zestaw aktualności surowcowych, a także nowy odcinek programu gdzie omawiam aż 12 rynków! ZAPRASZAM!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 20 grudnia 2021

W dzisiejszych aktualnościach:

Kawa

 • Zbiory kawy w Brazylii osiągnęły w tym roku 47,7 mln 60-kilogramowych worków (-24,4% r/r).
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-50,3k t/t), w 2020 roku rosły (+57,6k t/t).

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Brazylijskie młyny wyprodukowały 160 000 ton cukru w ​​drugiej połowie listopada (-62,8% r/r).
 • Oczekuje się, że produkcja cukru w ​​Brazylii w sezonie 2021/22 wyniesie 32,0 mln ton (-16,88% s/s).
 • Unica oszacowała całkowitą produkcję etanolu w Brazylii w sezonie 2021/22 na 27,7 miliarda litrów (-8,7% r/r).
 • Dystrybutorzy twierdzą, że cukier utknął w przedziale 18,50-20,50 centów, a obawy związane z suchą pogodą u czołowego producenta w Brazylii i spowolnieniem eksportu z Indii stanowią podstawę do wzrostu cen, aczkolwiek obawy o wpływ odmiany koronawirusa Omicron ograniczają potencjał wzrostów.

Kakao

 • Mielenie kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej zwiększyło się w listopadzie do 53 000 ton (+6% r/r).
 • Strajk dokerów sparaliżował port w Abidżanie i San Pedro, kluczowe ogniwa w gospodarce Wybrzeża Kości Słoniowej, na prawie tydzień. W piątek „Narodowa Federacja Dokerów Wybrzeża Kości Słoniowej (Fenad-CI) zawiesza strajk i dlatego zwraca się do wszystkich dokerów (…) o wznowienie pracy od tej chwili”. Po spotkaniu z generalnym zarządem portu, Ministerstwem Transportu i inspekcją pracy uważają, że osiągnęli „prawdziwy postęp w całości” w swoich roszczeniach, jak wynika z komunikatu prasowego Fenad-CI. Port w Abidżanie, jeden z głównych w Afryce Zachodniej, jest gospodarczym sercem Wybrzeża Kości Słoniowej, odpowiadając za 90% jego handlu zagranicznego. Około 600 000 kontenerów jest przetwarzanych każdego roku w porcie w Abidżanie. Wybrzeże Kości Słoniowej eksportuje w szczególności produkty rolne, głównie kakao, ale także banany, gumę, bawełnę, mango, papaję, koprę, orzechy nerkowca.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły trzynasty tydzień z rzędu (-240k t/t), w 2020 roku także spadły: -61,9k t/t.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • USDA poinformowała, że sprzedaż pszenicy w USA w tygodniu zakończonym 9 grudnia wyniosła 650 600 ton, przekraczając zakres oczekiwań handlowych na 200 000 do 450 000 ton.
 • Sucha i wyjątkowo ciepła pogoda zagraża perspektywom plonów pszenicy ozimej w USA. Takie uprawy są podatne na dalsze pogorszenie. „Sucha gleba i brak pokrywy śnieżnej sprawią, że pszenica będzie bardziej podatna na surową zimową pogodę.” – powiedział Justin Gilpin, dyrektor naczelny Kansas Wheat Commission. Kansas jest czołowym producentem twardej czerwonej pszenicy ozimej, największej amerykańskiej klasy pszenicy, która jest mielona na mąkę na chleb. Posadzone we wrześniu i październiku, roślina przechodzi w stan uśpienia na zimę i wznawia wzrost na wiosnę, na zbiory w czerwcu i lipcu. Ponad 50% obszarów Kansas doświadcza nadmiernej lub ostrzej suszy, w Kolorado ten współczynnik dotyczy 68% upraw,a w Oklahoma 29%.
 • Buenos Aires Grains Exchange podnosi swoje szacunki zbiorów pszenicy w sezonie 2021/22 do 21 mln ton dzięki wysokiej wydajności zbieranych aktualnie w Argentynie zbiorów. Do 15 grudnia rolnicy zebrali 65% plonów z 6,6 ha upraw pszenicy.

Kukurydza

 • Firma konsultingowa AgRural obniżyła swoje szacunki zbiorów kukurydzy w Brazylii w sezonie 2021/22 do 114, mln ton (-1,1 mln ton względem wcześniejszej prognozy).

Soja

 • Departament Rolnictwa USA potwierdził prywatną sprzedaż 20 000 ton amerykańskiej soi do Indii w czwartek.
 • Firma konsultingowa AgRural obniżyła swoje szacunki zbiorów soi w Brazylii w sezonie 2021/22 do 144,7 miliona ton (-0,7 mln ton względem wcześniejszej prognozy).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Francja wykryła ptasią grypę H5N1 na farmie kaczek w południowo-zachodniej części kraju w okręgu administracyjnym Gers. Wszystkie kaczki na zaatakowanym terenie, a także stada na siedmiu innych pobliskich farmach zostaną zabite, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Francja ubiła ponad 3 miliony kaczek rok temu, aby przeciwdziałać poprzedniej fali ptasiej grypy.

Ropa naftowa

 • Exxon Mobil Corp. jest przygotowany do złożenia oferty na nowe bloki na głębokowodnych polach naftowych Brazylii, na których koncentruje się wzrost wydobycia ropy i gazu. Każda oferta oznaczałaby pierwszą dużą inwestycję, ponieważ zdecydowała się wznowić wydatki po historycznej rocznej stracie w wysokości $22,4 miliarda w 2020 roku. W aukcji może powstać więcej niż jedno konsorcjum z 11 firmami zarejestrowanymi do udziału. Inne zarejestrowane to m. in. Royal Dutch Shell, TotalEnergies i Chevron. Jeśli oba oferowane pola zostaną przyznane, mogą one zwiększyć produkcję Brazylii o 12% i przynieść prawie $40 miliardów inwestycji w ciągu następnej dekady jak szacuje brazylijskie Ministerstwo Energii. Państwowa firma naftowa Petroleo Brasileiro, która dokonała odkryć, otrzymałaby $6,2 miliarda na wcześniejsze inwestycje. Petrobras otrzyma 30% udziałów w obu złożach, Sepii i Atapu.
 • Brazylijski państwowy koncern naftowy Petrobras podjął decyzję o sprzedaży swoich udziałów w producencie petrochemicznym Braskem S.A. poprzez emisję akcji na „Novo Mercado”, część giełdy w Sao Paulo o wyższych standardach ładu korporacyjnego. Petrobras posiada 36,1% udziałów w Braskem.
 • Eksport ropy naftowej Arabii Saudyjskiej w październiku wzrósł szósty miesiąc z rzędu do najwyższego poziomu od kwietnia 2020 r., osiągając 8,26 mln baryłek dziennie (bpd). Wydobycie ropy w Arabii Saudyjskiej wyniosło 9,78 mln baryłek dziennie (+0,118 mln bpd m/m)
 • Royal Dutch Shell potwierdził, że ​​sprzedaż pakietu kontrolnego w rafinerii w Teksasie meksykańskiemu państwowemu koncernowi paliwowemu Petroleos Mexicanos została opóźniona do przyszłego roku. Przegląd umowy przez Komitet ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, grupę ds. bezpieczeństwa narodowego pod przewodnictwem Departamentu Skarbu USA, miał zakończyć się w tym miesiącu, ale został przedłużony na przyszły rok, powiedział rzecznik Shella Curtis Smith. Opóźnienie sygnalizuje, że CFIUS przeszedł poza swój wstępny 45-dniowy przegląd i przeszedł do drugiego okresu dochodzeniowego. Komitet jest odpowiedzialny za przegląd sprzedaży krytycznej infrastruktury amerykańskiej zagranicznym nabywcom pod kątem konsekwencji dla bezpieczeństwa narodowego.
 • BP i Maersk Tankers pomyślnie zakończyły testy z wykorzystaniem paliwa żeglugowego zmieszanego z biopaliwem na tankowcach. Testy zostały zakończone na dwóch tankowcach do rafinowanych produktów naftowych wyczarterowanych przez BP od Maersk Tankers – Maersk Cirrus i Maersk Navigator. Każdy statek był zasilany biopaliwem bp Marine B30, składającym się z 30% estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME), biodiesla wyprodukowanego z przetworzonych olejów spożywczych i odnawialnych źródeł oleju, zmieszanych z olejem opałowym o bardzo niskiej zawartości siarki (VLSFO). „Nie zaobserwowano żadnych negatywnych skutków dla sprzętu lub maszyn podczas lub po próbach. Nie były wymagane żadne modyfikacje silnika ani infrastruktury” – powiedział BP.
 • Eksport i tranzyt ropy z Rosji planowany jest na 56,05 mln ton w pierwszym kwartale 2022 r. (-3,86% q/q). Kwartalny harmonogram eksportu ropy przez Rosję jest dokumentem, który określa limity dostaw dla producentów przez określone szlaki eksportowe i opiera się na ich poziomie produkcji oraz wnioskach eksportowych. Mniejsze ładunki eksportowe planowane na pierwszy kwartał 2022 r. mogą być oznaką rosyjskich planów zwiększenia krajowych przebiegów rafineryjnych, powiedziało dwóch handlowców na rosyjskim rynku ropy.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 17 grudnia 2021 wynosiły 6,287 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu o 4 do 475 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Niecierpliwie oczekiwana przez Gazprom decyzja niemieckiego regulatora energetycznego o pełnej certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 nie pojawi się w pierwszej połowie przyszłego roku. „W pierwszej połowie 2022 r. nie będzie żadnych decyzji” – powiedział prezes Bundesnetzagentur (BNetzA) Jochen Homann w odniesieniu do procesu certyfikacji. Elena Burmistrova, szefowa Gazprom Export, powiedziała agencji Reuters, że „trudno jest odpowiedzieć” na pytanie, kiedy Nord Stream 2 rozpocznie sprzedaż gazu.
 • Nord Stream 2 AG poinformował, że rozpoczął napełnianie drugiej rury gazem ziemnym, przyspieszając przygotowania do uruchomienia projektu. „Podobnie jak pierwsza struna (rura), druga struna będzie stopniowo wypełniana gazem, aby zbudować wymagany zapas i ciśnienie” – powiedziała szwajcarska firma. Pierwsza rura została napełniona gazem w październiku. Firma dodała, że ​​prace związane z odbiorem wstępnym drugiej rury zostały pomyślnie zakończone, aby zapewnić jej integralność.
 • Stawki frachtowe LNG na Pacyfiku spadły do ~$158 tysięcy dziennie, co oznacza spadek z rekordowych $374,5 tysiąca dziennie w listopadzie.
 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji wzrosły drugi tydzień z rzędu – lutowe dostawy wycenia się na $43,35/mmBtu (+24,57% t/t).
 • Grudniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 96,8 mld stóp sześciennych dziennie (+0,31% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 120,6 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +9,94% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 123,6 bcfd.
 • Grudniowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 11,9 bcfd (+4,39% m/m). Rekordowy dotychczas przepływ do terminali LNG w USA był w kwietniu 2021 na poziomie 11,48 bcfd.
 • Eksport gazu ziemnego z USA rurociągami wynosił w ostatnim tygodniu 5,4 bcfd do Meksyku (-5,26% t/t) oraz 3,7 bcfd do Kanady (+2,78% t/t).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 1 do poziomu 104 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 10 grudnia spadły o 88 mld stóp sześciennych (bcf) do 3,417 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -1,80% poniżej 5-letniej średniej. Analitycy prognozowali spadek zapasów o -86 bcf.

Złoto

 • Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały, że wprowadzą przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, które zmuszą rafinerie złota do śledzenia źródeł surowca. Posunięcie to jest częścią wysiłków Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jednego z głównych światowych centrów handlu złotem, mających na celu rozprawienie się z handlem kruszcem powiązanym z przestępczością, łamaniem praw człowieka lub konfliktami zbrojnymi. Zjednoczone Emiraty Arabskie powiedziały, że jest to narodowy priorytet. Rafinerie złota prawdopodobnie przystąpią do programu certyfikacji „ZEA Good Delivery Standard”, który określi zasady odpowiedzialnego pozyskiwania metalu. „Departament ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AML) będzie egzekwować odpowiedzialne procedury pozyskiwania w rafineriach, niezależnie od tego, czy starały się one o członkostwo w ZEA Good Delivery. Wszystkie rafinerie działające w Zjednoczonych Emiratach Arabskich muszą przejść audyt odpowiedzialnego zaopatrzenia.” – powiedział Minister Gospodarki. Przepisy oraz „ZEA Good Delivery Standard” zostaną wprowadzone w życie 1 lutego 2022 roku.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:

Miedź

 • Premier Peru Mirtha Vasquez powiedziała w czwartek, że ogłoszenie stanu wyjątkowego będzie „ostatnią deską ratunku” w celu odblokowania blokady drogowej, która skłoniła MMG Ltd do zawieszenia działalności w swojej kopalni miedzi Las Bambas. „Próbujemy osiągnąć porozumienie… ale kiedy wszystkie opcje dialogowe zostaną wyczerpane, prawdopodobnie będziemy musieli ocenić, w jaki sposób przywrócimy rządy prawa” – powiedziała Vasquez. Zawieszenie produkcji nastąpiło w środę, 15 grudnia 2021. Las Bambas dostarcza ~2% globalnej podaży miedzi. Mieszkańcy Chumbivilcas rozważają odblokowanie drogi na święta Bożego Narodzenia, ale później natychmiast wznowią blokadę.
 • Prezes peruwiańskiej izby górniczej, Raul Jacob, powiedział, że w tym roku protesty społeczne spowodowały, że wyprodukowano o 150 000 ton miedzi mniej. Oznacza to mniejsze wpływy do budżetu państwa a także ograniczenia związane z miejscami pracy.
 • Peruwiański minister finansów Pedro Francke powiedział w piątek, że rząd będzie nalegał na reformę podatkową obejmującą wyższe podatki dla sektora wydobywczego, po tym jak Kongres odrzucił znaczną część początkowej propozycji wcześniej tego dnia. „Zaprezentujemy ustawy, aby zostały omówione w następnej kadencji” – powiedział Pedro Francke. Wynik w Kongresie, który pozwolił rządowi na przeprowadzenie jedynie znacznie osłabionej reformy podatkowej, był ciosem dla czteromiesięcznej administracji lewicowego prezydenta Pedro Castillo. Na początku tego tygodnia prawodawcy złagodzili propozycję rządu i usunęli wszelkie wzmianki o zmianie systemu podatku od górnictwa podczas dyskusji w komisji. Ostateczny tekst przegłosowany przez Kongres nie wspominał o górnictwie. „Niestety obecny klimat nie jest najlepszy… a ten rząd dał zły sygnał sektorowi (górniczemu), który odpowiada za 60% naszego eksportu” – powiedział prawicowy deputowany Carlos Anderson.
 • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Zużycie stali w Chinach prawdopodobnie spadnie o -0,7% w ujęciu rocznym w 2022 r. Jednocześnie w 2021 roku spadek zużycia stali ma wynieść -4,7% r/r. Wspierana przez proaktywną politykę fiskalną i ostrożną politykę monetarną, ogólna gospodarka pozostanie stabilna, ale łagodzenie inwestycji w nieruchomości oraz niepewność spowodowana pandemią i cenami surowców obniżą popyt na stal, powiedział Chiński Instytut Planowania i Badań Przemysłu Metalurgicznego (MPI). „Konsumpcja w sektorze budowlanym, energii i kontenerów… zmniejszy się nieznacznie w 2022 roku” – poinformowała firma doradcza, dodając, że przewiduje się dalszy wzrost zapotrzebowania na stal na maszyny, samochody, przemysł stoczniowy i AGD. MPI powiedział, że Chiny wyprodukują w tym roku 1,04 miliarda ton surowej stali (-2,35% r/r). Produkcja ma spaść także w 2022 roku o ~–1,8% r/r. Kierując się spadającą produkcją stali i zwiększonym wykorzystaniem złomu stalowego, rządowa firma konsultingowa stwierdziła, że ​​popyt na główne składniki do produkcji stali również się zmniejszy.
 • Import rudy żelaza do Chin w 2021 roku ma być niższy o -3,4% r/r.

Stany magazynowe metali przemysłowych

 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej (CME), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:
 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Piąty tydzień z rzędu spadków zapasów ołowiu.

  źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

   

  źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Ósmy z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Szósty z rzędu tydzień wzrostu zapasów cyny. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu. Drugi z rzędu tydzień wzrostów zapasów NASAAC, aluminium premium i stopów aluminium.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *