aktualności – 23 luty 2023

Zestaw informacji i newsów z fascynującego świata surowców – wraz z premierą nowego odcinka programu o 14:15!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 23 luty 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Dwudniowe Forum Perspektyw Departamentu Rolnictwa USA, rozpoczyna się w czwartek, podczas którego agencja ma opublikować wstępne prognozy dotyczące nasadzeń i produkcji głównych upraw w USA w 2023 r.
 • Chiny postrzegają Rosję jako sojusznika, który stanowi przeciwwagę dla globalnej potęgi USA i jak dotąd powstrzymują się od potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, jednocześnie wielokrotnie wzywając do pokoju. Główny dyplomata Chin, Wang Yi, przebywa w Moskwie na rozmowach na temat możliwego planu pokojowego dla Ukrainy w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
 • Ukraina zwróci się w tym tygodniu do Turcji i Organizacji Narodów Zjednoczonych o rozpoczęcie rozmów w sprawie przedłużenia umowy zbożowej z Morza Czarnego, starając się o przedłużenie o co najmniej rok, które obejmowałoby porty w Mikołajowie. Umowa została przedłużona w listopadzie i wygaśnie 18 marca, chyba że zostanie uzgodnione kolejne przedłużenie. „Będziemy prosić… o przedłużenie go nie o 120 dni, ale przynajmniej o rok, ponieważ ukraiński i światowy rynek rolny musi być w stanie planować te wielkości (eksportu) w dłuższej perspektywie” – powiedział wiceminister ds. odbudowy Ukrainy Jurij Waskow. Ukraina wielokrotnie oskarżała Rosję o opóźnianie inspekcji statków przewożących ukraińskie towary rolne, co prowadzi do zmniejszenia dostaw i strat dla handlowców. Rosja zaprzeczyła tym oskarżeniom, twierdząc, że wypełnia wszystkie swoje zobowiązania wynikające z umowy eksportowej zboża. Waskow powiedział, że od listopada sytuacja z kontrolami nie uległa zmianie i że ze strony rosyjskiej są tylko trzy ekipy kontrolne. „Nie ma pozytywnego rozmachu. Jednocześnie ONZ, Turcja i Ukraina są gotowe przeprowadzić w razie potrzeby 40 inspekcji dziennie. A jest taka potrzeba – na inspekcję czeka około 140 statków” – powiedział Waskow. Ukraina eksportuje około 3 mln ton produktów rolnych miesięcznie w ramach umowy, ale Waskow powiedział, że Ukraina jest w stanie eksportować 6 mln ton miesięcznie z portów obwodu odeskiego i zwiększyć ten eksport do 8 mln ton, jeśli dołączy Mikołajów. Według ministerstwa rolnictwa, pomimo spadku zbiorów zboża w 2022 r. do około 54 mln ton z rekordowych 86 mln ton w 2021 r., co najmniej 30 mln ton zboża nadal znajduje się w silosach i może zostać wyeksportowane. Waskow powiedział, że porty Mikołajowa, które przed rosyjską inwazją stanowiły 35% ukraińskiego eksportu żywności, są gotowe do przyłączenia się do inicjatywy i potrzebują maksymalnie dwóch tygodni, aby rozpocząć działalność.
 • W 2022 roku światowy przemysł energetyczny uwolnił do atmosfery około 135 milionów ton metanu – silnego gazu cieplarnianego odpowiedzialnego za około jedną trzecią wzrostu globalnych temperatur od czasu rewolucji przemysłowej. Ubiegłoroczne emisje były tylko nieznacznie niższe od rekordowo wysokiej ilości uwolnionej w 2019 r. Metan jest głównym składnikiem gazu ziemnego, więc wychwycone emisje mogą być sprzedawane jako paliwo. Chociaż poczyniono pewne postępy, „emisje są nadal o wiele za wysokie i nie spadają wystarczająco szybko – zwłaszcza, że cięcia metanu są jedną z najtańszych opcji ograniczenia globalnego ocieplenia w bliskiej perspektywie” – powiedział w oświadczeniu dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol. MAE stwierdziła, że emisje metanu z samej ropy i gazu można zmniejszyć o trzy czwarte dzięki istniejącym technologiom i skromnym inwestycjom wynoszącym mniej niż 3% dochodu uzyskanego przez koncerny naftowe i gazowe na całym świecie w zeszłym roku. „Firmy naftowe i gazowe powinny wydać część zeszłorocznych rekordowych zysków na ograniczenie zanieczyszczenia. Musimy wycenić zanieczyszczenie metanem w taki sam sposób, w jaki niektóre kraje wyceniają zanieczyszczenie dwutlenkiem węgla” – powiedział Rob Jackson, naukowiec zajmujący się systemami ziemskimi na Uniwersytecie Stanforda. Ponad 150 krajów zobowiązało się do końca tej dekady ograniczyć globalne emisje metanu o co najmniej 30% w porównaniu z poziomami z 2020 r. – choć główni emitenci, w tym Chiny i Rosja, tego nie zrobili. Dziesiątki firm naftowych również dobrowolnie zobowiązały się do redukcji emisji poprzez Oil and Gas Metan Partnership oraz Oil and Gas Climate Initiative.
 • Iracki bank centralny planuje zezwolić na import z Chin rozliczany bezpośrednio w juanie. Dotychczas obrót handlowy między dwoma krajami był prowadzony w dolarze amerykańskim.

Cukier

 • Rynki wyceniają gwałtowny spadek produkcji cukru w Indiach z powodu wczesnego dojrzewania trzciny cukrowej i utraty wagi. Alvean, największy na świecie handlarz cukrem, prognozuje w tym sezonie indyjską produkcję na poziomie 33,5 miliona ton, podczas gdy wielu innych widzi ją jeszcze niżej.

Kakao

 • Rada ds. Kakao i Kawy Wybrzeża Kości Słoniowej (CCC) poinformowała, że eksporterzy kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej nadal będą w stanie honorować swoje kontrakty pomimo spowolnienia w portach. CCC zareagowało na doniesienia międzynarodowych mediów, że eksporterzy kakao w kraju o największej produkcji na świecie byli bliscy niewywiązania się z kontraktów z powodu braku ziaren z głównych zbiorów trwających od października do marca. Dostawy surowca do głównych portów wyniosły 22 000 ton między 13 a 19 lutego, co oznacza spadek z 58 000 ton w tym samym tygodniu poprzedniego sezonu. Opady deszczu były poniżej średniej w większości regionów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej w zeszłym tygodniu.Kilku rolników stwierdziło, że potrzebne będą dalsze ulewy przed końcem tego miesiąca lub początkiem marca, aby pomóc nadchodzącym średnim uprawom osiągnąć maksymalny potencjał.

Pszenica

 • Ceny na rynku detalicznym pozostają podwyższone, a inflacja żywności jest bardzo poważnym problemem” – powiedział Phin Ziebell, ekonomista agrobiznesu w National Australia Bank.
 • Dostępnych jest dużo pszenicy z Morza Czarnego i Australii, a ceny mogą spaść w ciągu trzech miesięcy od teraz. Ale jeśli Rosja przestanie eksportować, sytuacja radykalnie się zmieni, pszenica może być droższa o 50 dolarów za tonę. Dla kupujących wydaje się, że czekanie wydaje się oferować większą nagrodę niż zajmowanie pozycji do przodu” – powiedział Ole Houe, dyrektor ds. usług doradczych w IKON Commodities z Sydney.
 • Przewiduje się, że zapasy w Egipcie, światowym importerze pszenicy nr 1, spadną do końca czerwca do 3,4 miliona ton, najniższego poziomu od 18 lat, wynika z danych USDA. Zapasy w Indiach, drugim co do wielkości na świecie konsumentem pszenicy, szacuje się na 12,6 miliona ton w czerwcu, czyli mniej niż połowę zapasów sprzed dwóch lat.
 • Brazylijski eksport pszenicy w lutym Anec szacuje na 670,4 tysiąca ton (-25,51% r/r).

Kukurydza

 • Eksport kukurydzy z Argentyny powinien spaść o około 40% rok do roku między marcem a czerwcem, poinformowała w piątek giełda Rosario Grains (BCR).
 • Brazylijski eksport kukurydzy w lutym Anec szacuje na 1,99 mln ton (+32,66% r/r).
 • Analitycy ankietowani przez Reuters przewidywali, że zasiewy kukurydzy w USA wyniosą średnio 90,9 mln akrów, w porównaniu z 88,6 mln akrów zasianych w 2022 r.

Soja

 • AgRural poinformował, że do 16 lutego w Brazylii zebrano soję z 25% areału.
 • Brazylijski eksport soi w lutym Anec szacuje na 8,3 mln ton (-8,79% r/r). Brazylijski eksport śruty sojowej oszacowano na 1,54 mln ton (b/z r/r).
 • Analitycy ankietowani przez Reuters przewidywali, że zasiewy soi w USA wyniosą średnio 88,6 mln akrów, w porównaniu z 87,5 mln akrów w 2022 r.

Ropa naftowa

 • Daniel Hynes, starszy strateg surowcowy w ANZ Bank, wskazał, że państwowe PetroChina i Unipec rezerwują 10 supertankowców do importu ropy ze Stanów Zjednoczonych w przyszłym miesiącu, co odpowiada około 20 milionom baryłek ropy naftowej, jako oznakę wzrostu popyt chiński.Chiny są największym na świecie importerem ropy. Analitycy spodziewają się, że import ropy do Chin osiągnie rekordowy poziom w 2023 r., aby sprostać zwiększonemu popytowi na paliwo transportowe i powstawaniu nowych rafinerii.
 • Rosja planuje ograniczyć eksport ropy ze swoich zachodnich portów nawet o 25% w marcu w stosunku do lutego. Rosyjscy urzędnicy powiedzieli, że dobrowolne cięcia wydobycia w marcu potrwają jeden miesiąc i nastąpią po wprowadzeniu zachodnich limitów cenowych na rosyjską ropę 5 grudnia i produktów ropopochodnych 5 lutego. Cięcie nastąpi od styczniowego poziomu wydobycia. Jak dotąd Rosji udało się przekierować większość eksportu ropy z Europy do Indii, Chin i Turcji, które chętnie kupowały tanie baryłki i ignorowały zachodnie sankcje. „Cięcia w eksporcie wydają się być głębsze niż planowane cięcia w produkcji. Może to pomóc w podbiciu ceny rosyjskiej ropy” – powiedziało jedno ze źródeł. Rosja normalnie eksportuje do 10 mln ton miesięcznie lub 2,5 mln baryłek dziennie ropy Urals z Primorska, Ust-Ługi i Noworosyjska, a 25-procentowa obniżka oznaczałaby spadek o aż 625 000 baryłek dziennie.
 • Cena oleju napędowego i benzyny na stacjach paliw TotalEnergies nie przekroczy w tym roku 1,99 euro – zapowiedział dyrektor naczelny Patrick Pouyanne. „Na wszystkich stacjach TotalEnergies w 2023 r. olej napędowy i benzyna będą kosztować nie więcej niż 1,99 (euro)” – powiedział Pouyanne, dodając, że pułap cenowy wejdzie w życie w sobotę na stacjach położonych przy autostradach, a 1 marca na wszystkich stacjach. Oczywiście nie dotyczy to paliw z segmentu premium. TotalEnergies oferował już w zeszłym roku zniżkę na ceny paliw, która była uzupełnieniem ograniczeń cenowych wprowadzonych przez rząd, ale oba środki w międzyczasie wygasły.
 • Chesapeake Energy Corp sprzeda aktywa naftowe w południowym Teksasie producentowi chemicznemu INEOS za $1,4 miliarda. W styczniu ogłosił sprzedaż osobnej części swoich aktywów firmie Wildfire Energy za $1,43 miliarda. Zmiana portfolio ma pozwolić spółce skoncentrować się na produkcji gazu.
 • Brent znajduje się od końca grudnia w środku przedziału cenowego między 78 a 88 USD za baryłkę, przy czym niektórzy inwestorzy czerpią zyski z obaw związanych z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych w USA, podczas gdy inni utrzymują bycze nastroje w nadziei na ożywienie popytu w Chinach. Rynek prawdopodobnie pozostanie w wąskim przedziale, dopóki nie pojawią się bardziej wyraźne oznaki przyszłego kierunku polityki pieniężnej USA i ścieżki ożywienia gospodarczego w Chinach” – powiedział Satoru Yoshida, analityk rynku towarowego w Rakuten Securities. Ponieważ import ropy do Chin prawdopodobnie osiągnie rekordowy poziom w 2023 r., a popyt ze strony Indii, trzeciego co do wielkości importera ropy na świecie, gwałtownie rośnie w obliczu zmniejszających się dostaw, wszystkie oczy skierowane są teraz na politykę pieniężną Stanów Zjednoczonych, największej gospodarki świata i największego konsumenta ropy. „Chiński popyt na rosyjską ropę wrócił do poziomów obserwowanych na początku wojny na Ukrainie. Zachód będzie próbował wywrzeć presję na Chiny i Indie, aby szukały alternatywnych źródeł, co powinno utrzymać napięcie na rynku ropy” – powiedział Edward Moya, analityk OANDA.
 • Exxon Mobil Corp ostrzegł o potencjalnym ryzyku dla swoich operacji naftowych w Kazachstanie, które w zeszłym roku przyniosły 2,5 miliarda dolarów zysku. Zagrożenia dla eksportu ropy z Kazachstanu są w centrum uwagi od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 roku. Exxon i Chevron są głównymi udziałowcami w produkcji ropy naftowej w kraju Azji Środkowej i związanych z nią rurociągach eksportowych. Eksport ropy odbywa się głównie przez linię Caspian Pipeline Consortium (CPC) przez Rosję i ląduje w rosyjskim terminalu eksportowym na Morzu Czarnym. Każde zamknięcie rurociągu lub terminalu CPC zamknęłoby ponad 1% światowych dostaw ropy i kosztowałoby producentów miliardów dolarów utraconych dochodów. Exxon powiedział, że jego udziały w polach naftowych Kazak produkowały w ubiegłym roku 246 000 baryłek ropy i gazu dziennie. Exxon „może doświadczyć utraty przepływów pieniężnych o niepewnym czasie trwania w związku z działalnością w Kazachstanie”, jeśli eksport ropy przez rurociąg CPC zostanie „zakłócony, ograniczony, tymczasowo zawieszony”. Amerykański koncern naftowy posiada 25% udziałów w kierowanej przez Chevron spółce joint venture Tengizchevroil (TCO), która kontroluje pola naftowe Tengiz i Korolew w Kazachstanie, oraz 16,8% udziałów w złożu Kaszagan. Chevron produkuje około 380 000 baryłek dziennie, czyli ponad 12% całkowitej produkcji z Kazachstanu. Firma zamierza zwiększyć całkowite wydobycie o 40% na największym złożu Kazachstanu Tengiz, do około 1 mln baryłek dziennie.
 • Włoska grupa energetyczna Eni poinformowała, że jej skorygowany zysk netto w 2022 roku wzrósł do 13,3 mld euro (+183% r/r) – najwięcej od ponad dekady. „W ciągu roku byliśmy w stanie sfinalizować umowy i działania mające na celu całkowite zastąpienie rosyjskiego gazu do 2025 r., wykorzystując nasze silne relacje z państwami produkującymi i podejście do szybkiego rozwoju w celu zwiększenia wolumenów z Algierii, Egiptu, Mozambiku, Konga i Kataru” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny Eni, Claudio Descalzi. W zeszłym roku grupa posunęła się również do przodu w rozwoju swojej odnawialnej i detalicznej jednostki Plenitude, która osiągnęła zainstalowaną moc 2,2 gigawata (GW) zielonej energii.
 • Kazachstan może wysłać pierwszą partię ropy rosyjskim rurociągiem Przyjaźń do Niemiec w najbliższych dniach jak poinformowała w środę rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA, cytując ministra energii Kazachstanu Bolata Akczułakowa. Dostawy z Kazachstanu mają zastąpić dostawy rosyjskiej ropy, której Unia Europejska zobowiązała się zaprzestać zakupów w ramach szerszych sankcji wywołanych inwazją Moskwy na Ukrainę. Zbudowany przez Sowietów rurociąg Przyjaźń pozostaje zwolniony z sankcji, ale niemieckie rafinerie w Leuna i Schwedt – które są do niego podłączone – nie zamówiły w tym roku rosyjskiej ropy.
 • Indonezja wyznaczyła kilka firm do prowadzenia poszukiwań na obszarze trzech bloków naftowych i gazowych. Bloki to mianowicie Peri Mahakam, Sangkar i Bunga. W przypadku Bunga, położonego na północ od wschodniej Jawy, konsorcjum PT Pertamina Hulu Energi i POSCO International Corporation z Korei Południowej Blok ma szacowane zasoby ropy i gazu na 1,3 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Peri Mahakam o szacunkowych zasobach 1,3 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej będzie zbadany wspólnie przez konsorcjum Pertamina Hulu Energi i Eni Indonesia. Eksploracja bloku Sangkar, w którym znajduje się około 130 milionów baryłek ropy i 300 miliardów stóp sześciennych gazu ziemnego, została przyznana firmie PT Saka Eksplorasi Timur.
 • Ze względu na wolny poniedziałek, 20 lutego 2023, zapasy ropy i jej pochodnych w USA zostaną opublikowane dziś, tj. w czwartek 23 lutego.

Gaz ziemny

 • Federalne organy regulacyjne zatwierdziły częściowe ponowne uruchomienie zakładu eksportowego Freeport LNG w Teksasie, w tym dwa pociągi do skraplania, dwa zbiorniki oraz po jednej pętli i doku. Organy regulacyjne i analitycy energetyczni powiedzieli jednak, że nie spodziewają się powrotu Freeport LNG do pełnej działalności komercyjnej do połowy marca lub później.
 • Amerykański producent gazu ziemnego Chesapeake Energy Corp wstrzyma się z wierceniem i ukończeniem odwiertów w tym roku ze względu na spadające ceny gazu. Wstrzymanie wydobycia dotknie dwie platformy wiertnicze w regionie Haynesville, który obejmuje części Teksasu, Arkansas i Luizjany, oraz jedną platformę w łupkach Marcellus w Pensylwanii i Wirginii Zachodniej. Powiedział, że inni operatorzy, głównie firmy prywatne, również wycofują się z działalności w tym regionie.Na początku tego miesiąca firma Comstock Resources Inc poinformowała, że w tym roku zmniejszy liczbę platform wiertniczych do siedmiu z dziewięciu.
 • Rosja ponowiła apel do Szwecji o podzielenie się ustaleniami z toczącego się dochodzenia w sprawie wybuchów, które uszkodziły gazociąg Nord Stream w 2022 roku. Szwecja i Dania, w których wyłącznych strefach ekonomicznych doszło do eksplozji, stwierdziły, że rurociągi zostały wysadzone celowo, ale nie powiedziały, kto może być za to odpowiedzialny. „Minęło prawie pięć miesięcy od sabotażu gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Jednak przez cały ten czas szwedzkie władze, jak na zawołanie, milczą. Czego tak boją się władze Szwecji?” – poinformowała ambasada Rosji w Szwecji na platformie komunikacyjnej Telegram. Rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS poinformowała, że stały przedstawiciel Chin przy ONZ Zhang Jun powiedział dziennikarzom, że Pekin popiera rosyjską propozycję.
 • Partnerzy we wschodniośródziemnomorskim polu gazowym Lewiatan zatwierdzili wydatki blisko 100 milionów dolarów na rozpoczęcie planowania pływającego terminalu skroplonego gazu ziemnego (FLNG) u wybrzeży Izraela w celu rozszerzenia eksportu. Oczekuje się, że obiekt będzie miał roczną wydajność około 4,6 miliona ton LNG, czyli 6,5 miliarda metrów sześciennych (bcm), podał NewMed Energy. Największym udziałowcem w projekcie jest NewMed, który obecnie dostarcza gaz do Izraela, Jordanii i Egiptu.Chevron i izraelska firma Ratio Energies są partnerami w projekcie.
 • Głównymi przyczynami spadku cen (gazu ziemnego w USA) są cieplejsza niż sezonowa pogoda, zdrowe magazynowanie i duża podaż. Widzimy niewielki potencjał wzrostu cen w najbliższej przyszłości, a scenariusz nadpodaży może się zmaterializować już w drugim kwartale” – powiedział Ade Allen, nowojorski analityk rynków gazu z firmy Rystad Energy. „Ryzyko niedoborów nie tylko znacznie się zmniejszyło, ale ostatnie działania cenowe sugerują, że rynek jest zaniepokojony potencjalnym nadmiarem na rynkach LNG” – powiedział Barclays w notatce.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 119,4 mld stóp sześciennych (+0,8 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 120,6 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w lutym 2023 wynosi 97,4 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,92% m/m).

Energia odnawialna

 • Koszty emisji CO2 w Unii Europejskiej sięgnęły rekordowego poziomu, przekraczając barierę €100,00/tonę w 8 tygodniu 2023 roku! Handlowcy stwierdzili, że niższe temperatury w połączeniu z niższymi prędkościami wiatru oznaczają prawdopodobnie większe zapotrzebowanie na energię z europejskich elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi, które muszą kupować pozwolenia na emisję dwutlenku węgla. „Przewiduje się, że w przyszłym tygodniu temperatury w Europie Północnej spadną poniżej średniej sezonowej, co może skłonić przedsiębiorstwa energetyczne do zwiększenia działań zabezpieczających” – powiedział Gregory Idil, starszy handlowiec ds. emisji dwutlenku węgla w Vertis.
 • Łuski kukurydzy, obierki manioku, łupiny orzechów kokosowych i inne odpady organiczne to nietradycyjne surowce wykorzystywane przez firmę Rolanda Adjovi do produkcji węgla drzewnego, które, jak ma nadzieję, pomogą spowolnić niszczenie drzew w Beninie. Węgiel drzewny jest drugim głównym źródłem paliwa do gotowania w Beninie, a popyt rośnie.Według danych Banku Światowego kraj przekształcił ponad 3,3 miliona ton drewna w węgiel drzewny w 2017 roku w porównaniu z 2,5 miliona ton w 2010 roku. „Kazano nam walczyć z wylesianiem, a jednak wszystkie te worki węgla drzewnego są wysyłane do naszych miast. Mamy również łuski ryżu, których używamy, skórkę banana, skórkę ananasa – jeśli ją znajdziemy, zamieniamy ją w zrównoważony węgiel drzewny” – powiedział Adjovi w siedzibie swojej firmy o nazwie Eco Sika, gdzie jego mały zespół produkuje teraz brykiety z odpadów rolniczych. Ponad 60% światowego węgla drzewnego jest produkowane w Afryce, gdzie pochodzi głównie z lasów i obszarów zalesionych, co prowadzi do degradacji lasów, podała w raporcie Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Żywności (FAO) w 2017 roku. Według FAO tylko niewielka ilość jest produkowana w sposób zrównoważony. On i jego pracownicy zbierają, sortują i suszą odpady organiczne przed spaleniem ich na zwęglony proszek, który jest przetwarzany na brykiety i sprzedawany na kilogramy lub w większych workach. Ten rodzaj innowacyjnej produkcji węgla drzewnego jest „pilnie potrzebny, aby zapobiec dalszej degradacji lasów i utracie różnorodności biologicznej” – opublikował w raporcie Environment Programme z ONZ, mwiąc także o podobnych projektach w Etiopii, Kamerunie, Kenii i Tanzanii.
 • Hiszpańska Cepsa podpisała w poniedziałek umowę z trzema holenderskimi firmami na dostawę zielonego amoniaku do terminalu w porcie w Rotterdamie. Zielony amoniak, który jest produkowany przy użyciu wodoru wytwarzanego z energii odnawialnej, z kolei może odgrywać rolę w transporcie zielonego wodoru jako rozwiązania dla przemysłu dekarbonizującego. Technologia nie została jeszcze przetestowana na dużą skalę, ale może się to zmienić wraz z poniedziałkową umową, ponieważ ogromny, strategicznie zlokalizowany port w Rotterdamie ma wyprodukować 4,6 megaton wodoru do 2030 roku. Umowa Cepsy jest zawarta z prywatnymi firmami HES International, Gasunie Waterstof Holding i Vopak LNG. Holenderskie firmy rozwijają terminal ACE w Rotterdamie, który będzie największym w Europie dla zielonego amoniaku. Podczas gdy Holandia intensywnie inwestuje w infrastrukturę wodorową w celu zastąpienia gazu ziemnego, Hiszpania również chce stać się głównym graczem na rynku paliw i może zapewnić dostawy uzupełniające holenderską produkcję. „Nie będziemy w stanie wyprodukować wystarczającej ilości zielonych elektronów i zielonych cząsteczek dla przemysłu północno-zachodniego, dlatego potrzebujemy również Hiszpanii i Portugalii, aby stały się naszymi głównymi dostawcami” – powiedział holenderski minister klimatu i energii Rob Jetten. Powiedział, że kraje będą ściśle współpracować w celu utworzenia korytarza morskiego i zrealizują go w ciągu trzech lat. Amoniak jest szeroko stosowany do produkcji nawozów rolniczych. Cepsa zamierza rozpocząć pierwszy eksport ekologicznego wodoru z Hiszpanii w 2027 r., a zakres umowy obejmie zrównoważone paliwa żeglugowe i wodór jako produkt końcowy. Cepsa planuje zainwestować 3 miliardy euro w projekty ekologicznego wodoru w południowej Hiszpanii.

Uran

 • 21 lutego 9% amerykańskich zdolności energetycznych z elektrowni atomowych było offline, przewyższając o 2 punkty procentowe (pp) wartość z ubiegłego roku jak i z 5-letniej średniej, a także o 3 pp wartość z 20 lutego. Pełna moc amerykańskich elektrowni atomowych to 94 492 MW.
 • Sankcje wobec Rosji w sprawie energii jądrowej zaszkodziłyby interesom Węgier i nie powinny być wprowadzane przez Unię Europejską, powiedział w środę węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Węgry, które kupują większość energii z Rosji, planują rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks, a rosyjski Rosatom zbuduje dwa reaktory WWER o mocy 1,2 gigawata każdy, oprócz obecnie działających czterech reaktorów. Blok jest bliski 10. pakietu sankcji, a rządy UE mają nadzieję osiągnąć porozumienie w środę, jeśli uda im się przezwyciężyć różnice w sprawie zakazu importu rosyjskiego kauczuku i diamentów. Dyplomaci powiedzieli, że pakiet nie obejmowałby nałożenia sankcji na rosyjski sektor energetyki jądrowej i umieszczenia Rosatomu na liście, ponieważ kilka krajów europejskich, takich jak Francja, kupuje uran od Rosji do swoich reaktorów. Węgierski projekt nuklearny o wartości 12,5 miliarda euro (13,29 miliarda dolarów), który został znacznie opóźniony, został przyznany w 2014 roku bez przetargu Rosatomowi, a Szijjarto powiedział, że Węgry mocno lobbowały, aby zapobiec objęciu sankcjami UE firmy lub jej pracowników. Szijjarto powiedział, że jeśli zostaną ukończone, dwa nowe reaktory zwiększą udział Paks w zaspokajaniu zapotrzebowania Węgier na energię elektryczną do 70% z obecnej jednej trzeciej, mówiąc, że projekt jest istotną częścią długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego Węgier.

Węgiel

 • Indie w poniedziałek powołały się na stan wyjątkowy, aby zmusić elektrownie zasilane importowanym węglem do maksymalizacji produkcji przed spodziewanym rekordowym wzrostem zużycia energii tego lata. W zawiadomieniu wysłanym do wszystkich importowanych elektrowni węglowych ministerstwo stwierdziło, że oczekuje, że będą one działać na pełnych obrotach i sprzedawać energię kupującym na giełdach.Indyjskie elektrownie na węgiel importowy mają łączną moc 17 gigawatów. Dyrektywa wchodzi w życie 16 marca, dając elektrowniom czas na import węgla przed oczekiwanym wzrostem zużycia.Ma obowiązywać do 15 czerwca. Zmienna taryfa dla tych elektrowni zostanie ustalona przez panel powołany przez rząd, podano w komunikacie, dodając, że panel użyje wskaźnika najniższego kosztu importowanego węgla do obliczenia zmiennej taryfy dla każdej elektrowni. Ministerstwo spodziewa się, że szczytowe zapotrzebowanie wyniesie 229 gigawatów w kwietniu i że Indie będą musiały dysponować mocą cieplną na poziomie 193 gigawatów w tym miesiącu. Indie spodziewają się, że ich elektrownie spalą o około 8% więcej węgla w roku finansowym kończącym się w marcu 2024 r., przy wzroście aktywności gospodarczej i zmiennej pogodzie, które będą nadal stymulować wzrost zapotrzebowania na energię. To drugi stan wyjątkowy w ostatnich latach.
 • W chińskiej kopalni odkrywkowej w Alxa League doszło do zawalenia, w wyniku którego zginęło co najmniej 4 górników, a 49 uważa się za zaginionych. Kopalnię obsługuje Xinjing Coal Mining Co. „Musimy dołożyć wszelkich starań, aby uratować zaginione osoby i leczyć rannych” – powiedział Xi Jinping zarządzając akcję poszukiwawczą i ratunkową. Premier Li Keqiang zażądał również szybkiego dochodzenia w sprawie przyczyny upadku. Państwowe media podały, że w czwartek na miejscu zdarzenia było 300 strażaków, 60 wozów strażackich i 6 psów poszukiwawczo-ratowniczych, które pomagały w poszukiwaniach uwięzionych górników. Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała w środę wieczorem, że uratowano sześć rannych osób i wysłała 15 karetek pogotowia i 45 personelu medycznego do pomocy w akcji ratowniczej.
 • Australijski deweloper grafitu Magnis Energy poinformował, że podpisał wiążącą umowę z Tesla Inc na dostawę materiałów anodowych do akumulatorów na okres co najmniej trzech lat, począwszy od lutego 2025 r. Firma poinformowała, że dostarczy Tesli co najmniej 17 500 terapaskali aktywnego materiału anodowego (AAM), używanego do produkcji akumulatorów litowo-jonowych, z czego wolumen może wzrosnąć aż do 35 000 terapaskali, z zakładu w USA, który jeszcze nie został zbudowany. Magnis zamierza zabezpieczyć ostateczną lokalizację swojego komercyjnego zakładu AAM w USA do 30 czerwca i rozpocząć produkcję do lutego 2025 roku. Australia zwiększa dostawy kluczowych minerałów dla globalnego przemysłu samochodowego, a grupa BHP, Syrah Resources, Liontown Resources i Piedmont Lithium zgodziły się dostarczać te minerały Tesli.

Złoto

 • Protokoły z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej USA pokazały, że decydenci polityczni prawdopodobnie będą trzymać się podwyżek stóp procentowych, aby okiełznać inflację, ale opowiadają się za spowolnieniem tempa podwyżek. „FED stwierdził, że nadal rozważa walkę z inflacją i podniesienie stóp procentowych, ale nie tak agresywnie jak wcześniej… z tego powodu ceny złota nieco się wycofały, a dziś rano po prostu się konsolidują” – powiedział Brian Lan , dyrektor zarządzający w singapurskim dilerze GoldSilver Central. Prezes FED St. Louis, James Bullard, powtórzył w środę, że stopa procentowa FED w przedziale 5,25%-5,5% byłaby odpowiednia do ujarzmienia inflacji. Według analityków stopy osiągną szczyt na poziomie 5,362% w lipcu i utrzymają się powyżej 5% przez cały rok.
 • Gold Fields ogłosił trzymiesięczne opóźnienie swojego projektu Salares Notre w Chile. Pierwotnie kopalnia miała rozpocząć wydobycie w Q1 2023, przesunięto to o kwartał jeszcze w 2022 roku, obecnie mówi się o terminie uruchomienia w Q4 2023. COVID-19 i trudne warunki pogodowe spowodowały opóźnienia w projekcie, który ma produkować co najmniej 450 000 uncji złota rocznie w ciągu pierwszych siedmiu lat działalności. Oczekuje się, że produkcja złota firmy wyniesie w tym roku od 2,25 miliona do 2,3 miliona uncji, co oznacza spadek z 2,4 miliona uncji w 2022 roku. Spółka wydobywcza, która prowadzi działalność w RPA, Australii, Ghanie, Peru i Chile, odnotowała w zeszłym roku 3% wzrost wydobycia złota, przekraczając skorygowaną prognozę 2,31 mln do 2,36 mln uncji. Gold Fields zadeklarował ostateczną dywidendę w wysokości 4,45 randów (0,2443 USD) na akcję, co podnosi łączną wypłatę w 2022 roku do 7,45 randów.
 • W 2022 roku Uganda poinformowała, że badania lotnicze, a następnie badania i analizy geofizyczne i geochemiczne wykazały, że kraj posiada około 31 milionów ton rudy złota, z których można wydobyć około 320 158 ton rafinowanego złota.

Platyna i pallad

 • Odzwierciedlając wpływ trzymiesięcznego strajku w południowoafrykańskich kopalniach złota i powodzi w swoich oddziałach w USA, Sibanye Stillwater wydobywcza stwierdziła, że spodziewa się głównego zysku na akcję (HEPS) w 2022 r. w przedziale od 6,19 randów (0,3394 USD) do 6,84 randów (0,3751 USD), w porównaniu z 12,72 rand w poprzednim roku. Strajk płacowy w południowoafrykańskich operacjach złota Sibanye w drugim kwartale 2022 r. obniżył produkcję złota górnika o 50%. Wydobycie z amerykańskich operacji platynowców (PGM) w Montanie spadło o 26% do 421 133 uncji po siedmiotygodniowej przerwie w pracy spowodowanej powodziami. Sibanye powiedział, że produkcja PGM w południowoafrykańskich operacjach wyniosła 1,73 miliona uncji w 2022 roku, co oznacza spadek o prawie 9% w porównaniu z rokiem poprzednim z powodu przerw w dostawie prądu, przestojów związanych z bezpieczeństwem i kradzieży kabli. Pełne wyniki za 2022 rok zostaną opublikowane 28 lutego.

Miedź

 • Peruwiańscy protestujący tymczasowo znieśli blokady kluczowej autostrady wydobywczej na południu kraju, co stanowi impuls do aktywności w głównych kopalniach miedzi, które odnotowały spadek aktywności w ostatnich tygodniach z powodu wstrzymania dostaw. Autostrada „korytarza górniczego”, ważna trasa transportowa dla kopalń, w tym należących do Glencore Plc, Antapaccay i Las Bambas, należących do chińskiej firmy MMG Ltd, została w ostatnich dniach odblokowana po tygodniach protestów. „Byliśmy w stanie opieki konserwacyjnej, przy minimalnej produkcji, aby nie musieć się zatrzymywać” – powiedział źródło z Las Bambas. Kopalnia ma długą historię radzenia sobie z protestami społeczności, które często utrudniały działalność w ostatnich latach. „Dzięki temu rozejmowi stopniowo wracamy do operacji, ale nie wiemy, co będzie dalej” – powiedziało źródło z Antapaccay, które powiedziało, że kopalnia wstrzymała produkcję w połowie stycznia, ale od tego czasu została wznowiona na minimalnym poziomie. Źródła podały, że członkowie społeczności zaangażowani w protesty planują spotkania w najbliższych dniach i blokady mogą zostać wznowione. Oczekuje się, że kilka społeczności w południowym regionie Cusco spotka się w czwartek, aby omówić kolejne kroki. W protestach, które wzywają do rezygnacji nowej prezydent Diny Boluarte, zamknięcia Kongresu, nowej konstytucji i przedterminowych wyborów, zginęło 49 osób w starciach i 11 w wypadkach związanych z blokadami.
 • Miedź jest zdominowana przez ruchy dolara i FED” – powiedział Geordie Wilkes, analityk Sucden Financial, dodając, że dyskonto dla kontraktu gotówkowego w stosunku do trzymiesięcznego kontraktu na miedź sugeruje słaby popyt.
 • Tempo wznowienia krajowych (chińskich) projektów infrastrukturalnych znacznie przyspieszyło… Jednak rzeczywiste wyniki spotowego zużycia miedzi są nadal słabe, a wysokie ceny ograniczają konsumpcję” – poinformowało Jinrui Futures.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Eksplozja nieznanego pochodzenia w fabryce metali I. Schumann & Co. w Bedford w stanie Ohio (USA) doprowadziła do śmierci jednego pracownika, a 12 osób jest ciężko rannych. „Będziemy współpracować z śledczymi w poszukiwaniu odpowiedzi w ramach naszego zaangażowania w północno-wschodnim Ohio, gdzie działamy od ponad 100 lat” – powiedział I. Schumann and Co., producent stopów miedzi, mosiądzu i brązu w oświadczeniu. Matthew Wiggins, właściciel sąsiedniej firmy Rose Colored Gaming, powiedział WOIO, że usłyszał dużą eksplozję i że „w ciągu sekundy lub dwóch brzmiało to tak, jakby duże ilości gruzu uderzały w dach. Rzeczy spadały ze ścian, spadały z półek. Wyszliśmy frontem, a na podwórku było jak tlące się skały i stopiony metal. Tony i tony dymu. Ogień buchał z budynku po drugiej stronie ulicy”. Eksplozja miała miejsce około 112 km) na północny zachód od East Palestine w Ohio, gdzie na początku tego miesiąca wykoleił się pociąg załadowany toksycznymi chemikaliami, powodując pożar, który wysłał chmurę dymu nad miasto i zmusił tysiące ludzi do ewakuacji.
 • BHP Group w drugiej połowie 2022 roku odnotował bazowy zysk w wysokości 6,6 mld USD, w porównaniu z 9,72 mld USD rok wcześniej. Prognozowano 6,82 mld. Firma wypłaci dywidendę w wysokości 90 centów na akcję, przebijając prognozowaną dywidendę na poziomie 88 centów. „Jest wiele rzeczy, które dają nam pewność, że zobaczymy przyspieszenie w chińskiej gospodarce krajowej” – powiedział dyrektor generalny Mike Henry. Poinformował również, że wraz z partnerem joint venture, Mitsubishi Development, postanowił wystawić na sprzedaż swoje kopalnie węgla Daunia i Blackwater, dwie z siedmiu metalurgicznych kopalni węgla w Bowen Basin w stanie Queensland. BHP zagroziło, że nie będzie inwestować w Queensland po tym, jak państwo podniosło opłaty licencyjne za węgiel do najwyższego poziomu na świecie.
 • Problemy z dostawami energii w Chinach mogą wpłynąć negatywnie na prace hut. Chińska prowincja Yunnan zwróciła się do producentów aluminium o zmniejszenie zużycia energii o 40-42% w porównaniu z poziomem z września w obliczu trwającego kryzysu dostaw. „Ceny aluminium były wspierane przez perspektywę ograniczenia mocy produkcyjnych w Chinach ze względu na dostępność energii elektrycznej. Może to spowodować spadek produkcji, ponieważ sezonowy popyt zaczyna rosnąć w marcu” – powiedział Geordie Wilkes, analityk Sucden Financial. Analitycy szacują, że cięcia produkcji w hutach w Chinach od połowy ubiegłego roku zmniejszą dostawy u największego konsumenta do mniej niż 40 mln ton do końca lutego.
 • Rio Tinto podpisało memorandum z BMW Group o porozumieniu (MOU) w sprawie elektrowni wodnych Rio Tinto w Kanadzie w celu dostarczenia zakładu produkcyjnego BMW w Spartanburgu w Południowej Karolinie nieokreślonej ilości aluminium począwszy od 2024 r. – ruch, który „może wygenerować redukcję emisji CO2 nawet o 70 procent w porównaniu z punktem odniesienia BMW Group dla aluminium”. „Umowa na dostawę niskoemisyjnego aluminium” ma również na celu „zwiększenie wykorzystania aluminium bez bezpośredniej emisji CO2 z procesu wytapiania” – napisał Joachim Post, członek zarządu BMW AG, odpowiedzialnego za swoją sieć zakupów i dostawców.
 • Rząd Ugandy rozpoczął tworzenie narodowej spółki wydobywczej, której celem będzie przejęcie do 15% udziałów we wszystkich średnich i dużych operacjach wydobywczych w kraju. Ugandyjscy geolodzy twierdzą, że kraj ten posiada duże złoża szeregu minerałów, w tym złota, kobaltu, miedzi, rudy żelaza, pierwiastków ziem rzadkich, wermikulitu i fosforanów.Kraj zamierza również rozpocząć pompowanie ropy naftowej w 2025 roku z pól na zachodzie. Utworzenie państwowej firmy wydobywczej i komercyjny udział państwa w sektorze są częścią szeroko zakrojonych reform w ramach nowej ustawy o górnictwie uchwalonej w zeszłym roku. Nowa firma będzie się nazywać Uganda National Mining Company (UNMC), „Udział kapitału państwowego będzie dotyczył wydobycia na średnią i dużą skalę do 15% udziału w kapitale własnym bez żadnych kosztów dla rządu” – powiedziała minister Ruth Nankabirwa Ssentamu w oświadczeniu. Powiedziała, że zgodnie z nowym prawem wszystkie licencje na wydobycie będą przyznawane na zasadzie konkurencyjnego przetargu, w przeciwieństwie do poprzednich kryteriów „kto pierwszy, ten lepszy”, dodając, że wnioski będą składane online, co poprawi wydajność i przejrzystość.
 • Import rosyjskiej stali do Indii wzrósł do najwyższego poziomu od ośmiu lat w ciągu pierwszych 10 miesięcy roku finansowego, który rozpoczął się w kwietniu 2022 r. Do stycznia import wyniósł 281 tysięcy ton (+400% s/s). Rosnący import jest wynikiem przesunięcia rosyjskiego handlu stalą do Azji po nałożeniu zachodnich sankcji na Rosję po jej inwazji na Ukrainę w zeszłym roku.Zmiana polega na wypieraniu niektórych tradycyjnych dostawców, a krajowi producenci stali zgłaszają obawy dotyczące potencjalnej utraty udziału w rynku na rzecz importu po niższych cenach. Dane pokazały, że Moskwa była czwartym co do wielkości dostawcą stali do Indii w okresie od kwietnia do stycznia, stając się jednym z pięciu największych eksporterów stali do tego kraju po raz pierwszy od roku podatkowego 2016/17. Między kwietniem a styczniem około 72% dostaw stali z Moskwy do Indii stanowiły blachy walcowane na gorąco w kręgach (HRC) i taśmy. Dane pokazały, że Rosja wyparła Japonię jako drugiego co do wielkości dostawcy HRC do Indii po raz pierwszy od co najmniej ośmiu lat. Ceny były o około 21% niższe niż ceny stali indyjskiej. Indyjskie firmy stalowe wyraziły zaniepokojenie importem tańszej rosyjskiej stali. „Gwałtowny wzrost wolumenu i niskiej ceny jest powodem do niepokoju i należy go powstrzymać” — powiedział Jayant Acharya, zastępca dyrektora zarządzającego w JSW Steel Ltd.
 • Eramet planuje rozpocząć produkcję litu na początku 2024 r. na złożu Centenario w Argentynie, które rozwija wraz z chińską grupą stalową Tsingshan, z celem pierwszego etapu wynoszącym 24 000 ton ekwiwalentu węglanu litu rocznie. Eramet powiedział, że teraz rozważa potrojenie celu dla drugiej fazy projektu w porównaniu z pierwszą fazą. „Rozpoczęliśmy już badanie, które powinno pozwolić nam szybko potroić roczną zdolność produkcyjną” – powiedziała prezes Eramet i dyrektor generalny Christel Bories. Drugi etap, w sprawie którego Eramet spodziewa się podjąć decyzję inwestycyjną w tym roku, dodałby około 50 000 ton dalszych mocy produkcyjnych w latach 2025 i 2026, aby całkowita zdolność produkcyjna projektu wyniosła około 75 000 ton do 2027 r.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *