aktualności – 26 listopad 2020

Czwartkowy zestaw aktualności z rynku surowców, polecam serdecznie!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Zasiewy pszenicy ozimej w USA zakończone, tak więc dzisiaj tylko trzy wykresy: jakość, zbiory i dni do prac polowych:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Deere & Co, producent sprzętu rolnego, poinformował o większych od prognozowanych (jak i ubiegłorocznych) zyskach w Q3 2020 – zarobił $2,39/akcję (+5,29% r/r), podczas gdy analitycy byli dużymi pesymistami z prognozami na poziomie $1,45/akcję.
  • Prognozuje się, że Joe Biden powierzy stanowisko sekretarza skarbu USA byłej szefowej FED – Janet Yellen. Jet to odbierane jako sygnał dalszego wsparcia amerykańskiej gospodarki w walce ze skutkami pandemii koronawirusa.
  • Złoto i minerały akumulatorowe cieszą się świeżym zainteresowaniem inwestycyjnym w Australii. Do końca października 2020 liczba głównych projektów w zakresie surowców i energii wzrosła do 335 (+19% r/r), a wartość projektów będących w fazie inwestycyjnej wzrosła do $245 mld (+4% r/r).
  • JPMorgan uruchomił w tym tygodniu swój pierwszy indeks zielonych obligacji. Indeks Zielonych Obligacji (GENIE) obejmuje ponad $403 miliardy obligacji korporacyjnych, państwowych i międzynarodowych denominowanych w dolarach amerykańskich, euro i funtach brytyjskich, a także obligacjach rządowych w innych 31 walutach. Wymagania kwalifikacyjne do indeksu są wg JPMorgan precyzyjne i niełatwe.
  • Największa w Polsce grupa energetyczna PGE i spółka gazownicza PGNiG wyłoniły się jako faworyci w zakupie polskich aktywów ciepłowniczych od fińskiego Fortum, które wystawiło we wrześniu swoje aktywa ciepłownicze w Polsce i krajach bałtyckich na sprzedaż, chcąc usprawnić swoją działalność. Początkowo w zainteresowaniu polskich spółek była cała oferta Fortum, jednak ostatecznie chcą oni zakupić aktywa dostępne w Polsce. Fortum w 2019 roku w pięciu polskich miastach wygenerowało 3,3 terawatogodzin (TWh) ciepła i 0,6 TWh energii co wygenerowało w spółce EBITDA na poziomie €43 mln.

Kawa

  • Sucha pogoda w południowej Brazylii pozostaje czynnikiem wspierającym dla cen kawy, wpływając negatywnie na perspektywy przyszłorocznych zbiorów u największego światowego producenta. Niewiadomą pozostają także straty wśród upraw kawy w Kolumbii i krajach Ameryki Środkowej po przejściu huraganów Eta i Iota.

Cukier

  • Indyjskie cukrownie po raz pierwszy od trzech lat zgodziły się eksportować cukier bez wsparcia rządowych subsydiów, w związku z należnościami dla rolników dostarczających surowiec.
  • Środkowo-południowy region Brazylii wyprodukował 1,2 miliona ton cukru w ​​pierwszej połowie listopada (+57% r/r).
  • Produkcja cukru białego w Indonezji w 2021 r. szacowana jest na 2,2 mln ton, nieco mniej niż prognozowane na 2020 r. 2,23 mln ton – zapowiedział indonezyjski wiceminister gospodarki.

Kakao

  • Amerykański producent czekolady Hershey Co przygotował się na otrzymanie znacznej ilości taniego kakao z giełdy kontraktów terminowych ICE – mówi się o 30 tysiącach ton jeszcze w tym roku. To obejście narzuconej przez Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghanę premii w wysokości $400 do tony surowca.

Bawełna

  • Certyfikowane zapasy bawełny CERT-COT-STX dostępne od 23 listopada wyniosły 119 220 480-funtowych bel.

Pozostałe zboża

  • Japonii udało się podczas środowej licytacji zamówić 220 tysięcy ton jęczmienia na 2021 rok.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Japonia wykryła nową epidemię ptasiej grypy na fermie kurczaków w południowo-zachodniej prefekturze Fukuoka – co będzie skutkować ubojem ponad 93 tysięcy ptaków. To druga japońska prefektura w której wykryto ptasią grypę. Na skutek ośmiu przypadków ptasiej grypy zgłoszonych w prefekturze Kagawa ubojowi poddano 1,3 mln kurczaków.
  • Prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen, ogłosił w sierpniu, że od 1 stycznia rząd zezwoli na import amerykańskiej wieprzowiny zawierającej raktopaminę. Było to głównym wątkiem corocznego marszu protestacyjnego „Autumn Struggle” jaki odbywa się w Tajpej. Opozycja oskarża władze Tajwanu o narażanie zdrowia mieszkańców i próbuje zorganizować referendum w sprawie importu wieprzowiny z USA.

Ropa naftowa

  • Eksplozja uszkodziła grecki tankowiec w saudyjskim terminalu Shuqaiq na Morzu Czerwonym, na północ od granicy z Jemenem. Wg Saudyjczyków był to przypadkowy skutek udaremnionego ataku terrorystycznego na instalacje powiązane z przemysłem naftowym kraju, zapowiedziane przez walczących w Jemenie Hutich. W poniedziałek, 23 listopada, Huti przyznali się do przeprowadzenia ataku na jeden z zakładów Saudi Aramco w Jeddah. Dwa tygodnie wcześniej Huti przeprowadzili atak w pobliżu pływającej platformyterminalu naftowego Jazan.
  • W poniedziałek (30 listopada) i we wtorek (1 grudnia) odbędzie się kolejne spotkanie OPEC+. Prawdopodobnie dojdzie do opóźnienia zaplanowanego na styczeń zwiększenia wydobycia ropy naftowej w krajach grupy o +2 mln baryłek. To oczywiście skutek siły z jaką druga fala koronawirusa przetacza się przez świat oraz zwiększeniu produkcji przez Libię. Najprawdopodobniej przeciwnikiem przedłużenia ograniczeń będą Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Nigeria. Irak z kolei prawdopodobnie zawnioskuje o zwolnienie z ograniczeń w 2021 roku – w tej chwili zwolnione z ograniczeń są Iran i Wenezuela w związku z sankcjami USA oraz Libia – która dopiero w październiku wznowiła wydobycie ropy naftowej.
  • Kazachska państwowa firma energetyczna KazMunayGaz prognozuje swoje wydobycie w 2020 i 2021 roku na poziomie 485 tysięcy baryłek ropy dziennie (-8,05% r/r) – jeśli zostaną utrzymane w mocy ograniczenia podaży w ramach OPEC+.
  • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -754 tysiące baryłek do 488,7 mln baryłek (-0,15% t/t), prognozowano wzrost o +127 tysięcy baryłek. Produkcja ropy naftowej w USA wzrosła o 400 tysięcy baryłek dziennie (bpd) t/t osiągając poziom 10,9 mln bpd.
  • Analityk ropy naftowej z UBS, Giovanni Staunovo, podtrzymuje prognozy dotyczące osiągnięcia przez ropę typu Brent cen $60/baryłkę pod koniec 2021 roku.
  • Barclays podtrzymuje swoje prognozy dotyczące wyceny ropy typu Brent w 2021 roku na średnim poziomie $53/baryłkę, a ropy typu WTI na poziomie $50/baryłkę.
  • Francuski koncern naftowy Total zapowiedział wstrzymanie działalności w rafinerii w Donges na najbliższe cztery miesiące na skutek zmniejszenia popytu w okresie pandemii. Trwająca modernizacja rafinerii (o wartości $534 mln) będzie kontynuowana. Rafineria ma wydajność 220 tysięcy baryłek ropy naftowej dziennie. 19 listopada  wspominałem o planach zamknięcia rafinerii przez część koncernów naftowych, Donges nie było na liście.
  • Rosyjski producent ropy Łukoil poinformował o zakończeniu Q3 2020 z zyskiem w wysokości 50,4 mld rubli ($664 mln). Q2 2020 dla spółki zakończył się stratą w wysokości -18,7 mld rubli.
  • Przerób ropy naftowej w Indiach w październiku wynosił 4,35 mln baryłek dziennie (+0,5% m/m; -16,1% r/r). Jednak to najwyższa wartość od czasu marcowego, ogólnokrajowego zaostrzenia przepisów w związku z pandemią koronawirusa. Rafinerie wykorzystywały 86,7% swoich mocy przerobowych. Wydobycie ropy naftowej w Indiach spadło do 608 tysięcy baryłek dziennie (-6,2% r/r).
  • Rosja i Arabia Saudyjska pozostały dwoma największymi dostawcami ropy naftowej do Chin w październiku. Rosja dostarczyła 1,56 mln baryłek dziennie (-4,4% r/r), Arabia Saudyjska 1,4 mln baryłek dziennie (-29,5% r/r). Trzecie miejsce to Irak (-6,4% r/r), później Angola (+15,9% r/r), Brazylia (-15,0% r/r), Oman (+3,8% r/r), Stany Zjednoczone (+79% r/r), Malezja (+63,8% r/r) i Iran (-50,6% r/r).
  • Wietnamska firma naftowa Vietnam Oil and Gas Group (PetroVietnam) poinformowała, że tegoroczny cel wydobycia (ustalony przed pandemią) ekwiwalentu ropy naftowej i gazu ziemnego zostanie zrealizowany w całości – na poziomie 20,36 mln ton. Do 15 listopada firma zrealizowała 89% swojego celu rocznego. Firma odpowiada za ~10% PKB Wietnamu.
  • Royal Duch Shell poinformował, że gazociąg w stanie Baylesa w Nigerii został zamknięty w wyniku uszkodzenia po wybuchu. Nie podano natury wydarzenia, jednak biorąc pod uwagę gwałtowne protesty i akty przemocy mające miejsce w Nigerii można podejrzewać z wysoką dozą prawdopodobieństwa że był to skutek ludzkiej działalności, zdaniem świadków odgłos eksplozji przypominał wybuch dynamitu.
  • Firma energetyczna z Rio de Janeiro, Eneva S.A., jest bliska ogłoszenia zakupu klastra lądowych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego zlokalizowanych w lasach deszczowych Amazonii od kontrolowanego przez państwo Petrobras. Klaster w czerwcu 2020 dostarczał 106 353 baryłki ekwiwalentu ropy dziennie, z czego 16,5 tysiąca baryłek to ropa, a reszta to gaz.

Gaz ziemny

  • Firma energetyczna Foxtrot International z Wybrzeża Kości Słoniowej zainwestuje $315 milionów, aby do 2022 roku zwiększyć wydobycie gazu o jedną trzecią. Największa francuskojęzyczna gospodarka Afryki Zachodniej i największy na świecie producent kakao, odnotowuje wzrost krajowego zużycia energii elektrycznej o około 10% rocznie. Spółka planuje trzy odwierty w 2021 roku. Foxtrot produkował 150 milionów stóp sześciennych gazu dziennie w 2019 r., Który generował 55% energii elektrycznej Wybrzeża Kości Słoniowej.
  • Średnia produkcja gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) w tym tygodniu to 90,3 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd). Popyt na ten tydzień szacuje się na 100,8 bcfd (o 1,3 bcfd więcej niż prognozy z piątku, 20 listopada), a w przyszłym tygodniu ma wzrosnąć do 112,9 bcfd (wzrost o 3,3 bcfd względem prognozy z piątku, 20 listopada).
  • Średni eksport LNG z USA w listopadzie to 9,9 bcfd.

Energia odnawialna

  • Orstedplanuje zainstalować do 1,6 gigawata (GW) morskich farm wiatrowych w Korei Południowej. Rządowy cel Korei Południowej to uzyskiwanie 12 GW energii z morskich farm wiatrowych do 2030 roku.

Węgiel

  • Wydobycie węgla w Indonezji w okresie od stycznia do października wyniosło 459 mln ton, a krajowe zużycie w tym okresie 109 mln ton. Prognozuje się, że do końca roku lokalna konsumpcja węgla wyniesie 155 mln ton (+12,32% r/r).

Złoto

  • JPMorganosiągnął w tym roku rekordowe przychody w wysokości około $1 miliarda z handlu, przechowywania i finansowania metali szlachetnych, znacznie przewyższając konkurencyjne banki. Dział surowcowy JPMorgan może w tym roku zarobić ponad $1,5 mld i rzucić wyzwanie Goldman Sachs o tytuł najlepiej zarabiającego banku. Dane z CME Group, która prowadzi giełdę Comex, pokazują, że klienci JPMorgan odpowiadali za jedną trzecią wszystkich transakcji w sztabkach złota zarejestrowanych na giełdzie w październiku i ponad dwie piąte w czerwcu.
  • Kanadyjska firma wydobywcza Iamgold Corp poinformowała, że tymczasowo zwolni 437 miejsc pracy w swojej kopalni Westwood w Quebecu, zmniejszając zatrudnienie pod ziemią o około 70%. To skutek „zdarzenia sejsmicznego” w kopalni jakie miało miejsce w październiku. Trwa ustalanie przyczyn zdarzenia, do czasu wyników dochodzenia operacje wydobywcze w kopalni zostają zawieszone. Prognozy produkcji złotwa przez Iamgold Corp w 2020 roku to przedział między 630 a 680 tysięcy uncji – już z uwzględnieniem zawieszenia prac w Westwood. Spółka posiada w sumie cztery kopalnie złota.

Metale przemysłowe

  • Szacuje się, że chilijska produkcja miedzi w 2020 roku wyniesie 5,82 mln ton (+0,6% r/r), a w 2021 roku wyniesie 5,99 mln ton (+2,92% r/r). Szacunki co do średnich cen miedzi kształtują się na poziomie $2,75/funt w 2020 roku i $2,90/funt w 2021 roku.
  • Chiński import miedzi w październiku 2020 wyniósł 618 tysięcy ton. Udział rafinowanej miedzi to około 70%, co oznacza że w pierwszych dziesięciu miesiącach roku Chiny zakupiły już 1,17 mln ton rafinowanej miedzi więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Globalna podaż rafinowanej miedzi to 24 mln ton rocznie.
  • Soni Kumari, strateg ds. Surowców w ANZ prognozuje ceny miedzi w 2021 roku na okolice $8 000/tonę.
  • Jeden ze związków (Candelaria AOS Union) strajkujących w chilijskiej kopalni miedzi Candelaria zaakceptował 30-miesięczny układ zbiorowy z Lundin Mining Corp. Oznacza to powrót do pracy 550 pracowników. Candelaria Mine Workers Union, zrzeszający 350 pracowników, nadal strajkuje. Część kopalni wznowi pracę po wstrzymaniu 20 października.
  • MP Materials Corp, odpowiedzialny za metale ziem rzadkich, poinformował o zyskach za Q3 2020. Dochód netto spółki wyniósł $14,6 mln (+421,4% r/r). MP Materials Corp w Q3 2020 wyprodukowało 10 197 ton koncentratów tlenków metali ziem rzadkich. Spółka miała IPO w tym roku, to pierwsze wyniki kwartalne po IPO.
  • Światowa produkcja stali surowej w październiku wzrosła do 162 mln ton (+7,0% r/r), z czego Chiny odpowiadają za 92,2 mln ton (+12,7% r/r). Produkcja stali wzrosła w Indiach (+0,9% r/r) i Niemczech (+3,1% r/r), a spadłą w USA (-15,3% r/r).
  • Rosja planuje zbudować fabrykę metali na Dalekim Wschodzie, szacunkowy koszt $2,2 miliarda. Zakład będzie dostarczać stalowe blachy do stoczni Zvezda w ramach dążenia do rozwoju Arktyki. Zakład będzie produkował rocznie 1,5 mln ton blach i rur stalowych.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *