aktualności – 19 listopad 2020

W dzisiejszych aktualnościach między innymi dawno niewidziane dane dotyczące platyny w szerszym zakresie niż tylko zapasy tego surowca w magazynach CME. Także można poczytać o spółkach stricte surowcowych (oraz dywidendowych) czy nawet quasi-surowcowych jak np amerykański Beyond Meat. Także pięć newsów w dziale ogólne, które mogą dotyczyć kilku różnych surowców zarówno w najbliższym czasie jak i w perspektywie kolejnych 12 miesięcy czy nawet długoterminowych kwestiach sięgających 5-10 lat. Zapraszam także na nowy odcinek programu Surowcowe.info!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

surowcowe info 19 listopad 2020

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Raport Crop progress z 16 listopada w formie graficznej:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • Huragan Iota, który tuż przed uderzeniem w kraje Ameryki Środkowej awansował na huragan piątej (najwyższej) kategorii, dokonał spustoszenia. Na chwilę obecną wiadomo o co najmniej 21 ofiarach śmiertelnych i 44 osobach zaginionych. W Wenezueli powódź uszkodziła 288 budynków. W Kolumbii uszkodzonych jest ponad 2 214 budynków, 99% budynków (w tym jedyny szpital) na kolumbijskim archipelagu wysp San Andrés, Providencia i Santa Catalina jest uszkodzonych, z czego całkowicie zniszczonych jest 80% z nich. W Nikaragui brakuje danych o zniszczonych budynkach, ale ponad 160 tysięcy gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu, uszkodzeniu uległ także jeden ze szpitali w Puerto Cabezas. Brak danych o uszkodzeniach w Hondurasie i Panamie.
  • Goldman Sachs prognozuje zwrot w wysokości około 27% w 2021 roku na indeksie towarowym S & P / Goldman Sachs (GSCI), z 19,2% stopą zwrotu dla metali szlachetnych, 40,1% dla energii, 3% dla metali przemysłowych i ujemnym 1 % zwrotu z rolnictwa.
  • Wielka Brytania wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi od 2030 roku, Kalifornia (USA) wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i ciężarowych napędzanych benzyną od 2035 roku, kanadyjska prowincja Quebec ogłosiła, że wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych z silnikami benzynowymi od 2035 roku, Norwegia chce stać się pierwszym krajem na świecie, który zakończy sprzedaż samochodów napędzanych paliwami kopalnymi, wyznaczając termin do 2025 roku (już teraz sprzedaż w pełni elektrycznych pojazdów stanowi 60% sprzedaży nowych samochodów w Norwegii). Szacuje się, że w Chinach nowe pojazdy elektryczne będą stanowić 50% sprzedaży wszystkich samochodów w 2035 roku, w Indiach zalecenie dla producentów motocykli i skuterów obejmuje przejście na w pełni elektryczne modele skuterów i motocykli o pojemności silnika powyżej 150 cm3.
  • Chiny zawiesiły import od 99 dostawców z 20 krajów w związku z wykrytym koronawirusem na mrożonej żywności. Większość produktów na których opakowaniach wykryto koronawirusa to owoce morza (krewetki, ryby, ośmiornice) oraz wieprzowina, wołowina i drób.
  • Ukraina zebrała 58,3 miliona ton zbóż z 14,4 miliona hektarów, czyli 94% powierzchni zasiewów, od 16 listopada, poinformowało we wtorek ministerstwo gospodarki Ukrainy.

Cukier

  • Niekorzystne warunki pogodowe w Brazylii, Tajlandii i Rosji oraz szkody w uprawach spowodowane chorobą buraków cukrowych – zwłaszcza we Francji – podsycały obawy o podaż. Spekulacje na temat poziomu subsydiów eksportowych rządu indyjskiego również wzmagają obawy rynkowe” – powiedział analityk ABN AMRO Casper Burgering.
  • Międzynarodowa Organizacja Cukru prognozuje globalny deficyt cukru na poziomie 3,5 mln ton w sezonie 2020/21 przy obniżonych perspektywach produkcji. Wcześniej prognozował deficyt na poziomie zaledwie 724 000 ton.

Pszenica

  • Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa (MAFF) ogłosiło że nie otrzymało żadnych ofert w przetargu na dostawę 80 tysięcy ton pszenicy w lutym 2021. Kolejny przetarg ma być 25 listopada. Japonia jest w pierwszej dziesiątce importerów pszenicy na świecie (8. miejsce w 2018 roku wg OEC).

Kukurydza

  • Ubiegłotygodniowa produkcja etanolu z kukurydzy w USA spadła do 962 tysięcy baryłek dziennie (-1,53% t/t).

Soja

  • Prognozy pogody dla południowo-środkowej Brazylii przewidują zaledwie 50% normalnych opadów w najbliższych dwóch tygodniach. Region ten odpowiada za 30% podaży soi w Brazylii.
  • Argentyńskie lobby zbożowe Ciara-CEC informuje o braku postępu w negocjacjach płacowych z pracownikami portowymi i zakładów przetwórstwa zbóż (zwłaszcza soi) co może doprowadzić do ogólnokrajowego strajku.

Pozostałe zboża

  • Japońskie Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa (MAFF) ogłosiło że nie otrzymało żadnych ofert w przetargu na dostawę 110 tysięcy ton jęczmienia w lutym 2021. Kolejny przetarg ma być 25 listopada. Japonia jest w pierwszej dziesiątce importerów jęczmienia na świecie (6. miejsce w 2018 roku wg OEC).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Szwecja dokonała w tym tygodniu uboju 3 200 indyków po odkryciu ptasiej grypy na jednej z ferm. To oznacza wstrzymanie szwedzkiego eksportu drobiu poza Unię Europejską co najmniej do końca stycznia 2021.
  • Niemcy rozważają ubój 70 tysięcy kurczaków po odkryciu ptasiej grypy na jednej z ferm. Ptasia grypa w Europie dotknęła także w tym miesiącu Francji, Holandii, Danii i Wielkiej Brytanii.
  • Hodowla świń w Chinach wzrosła w październiku 2020 o prawie 27% r/r, a stado loch wzrosło o 31,5% r/r. Jednak to wciąż wartości znacznie niższe niż przed epidemią afrykańskiego pomoru świń (ASF) dziesiątkującą świnie w krajach azjatyckich w 2018 i 2019 roku.
  • Tyson Foods twierdzi, że Chiny prawdopodobnie pozostaną głównym nabywcą amerykańskiego eksportu wieprzowiny.Dyrektor generalny Tyson Foods, Dean Banks, mówi, że całkowite uzdrowienie chińskiego przemysłu wieprzowego może zależeć od wykorzenienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) za pomocą szczepionki lub innego środka.Chiny zakazały importu wieprzowiny z Niemiec z powodu obaw związanych z tamtejszym wirusem, przenosząc więcej chińskiego importu na dostawy do USA.
  • Beyond Meat Inc we wtorek wprowadził na rynek chiński mieloną wieprzowinę na bazie roślin. Firma podała, że ​​jej najnowszy produkt, Beyond Pork, będzie początkowo dostępny w pięciu popularnych restauracjach w Szanghaju. Beyond Meat zapowiedział w czerwcu, że rozpocznie sprzedaż detaliczną swoich roślinnych burgerów w Chinach kontynentalnych za pośrednictwem należących do Alibaba Group Holding Ltd marketów Freshippo. Konkurencyjna firma Impossible Foods w październiku wprowadziła na rynek swoje burgery wołowe na bazie roślinnej w sklepach spożywczych w Hongkongu i Singapurze i oczekuje na zatwierdzenie swoich produktów przez chińskie organy regulacyjne.

Ropa naftowa

  • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +768 tysięcy baryłek do 489,5 mln baryłek (+0,16% t/t), prognozowano wzrost o +1,7 mln baryłek. Produkcja ropy naftowej w USA wzrosła o 400 tysięcy baryłek dziennie (bpd) t/t osiągając poziom 10,9 mln bpd.
  • Rosyjskie cło eksportowe na ropę spadnie do $42 za tonę od 1 grudnia z $42,2 w listopadzie w następstwie spadku cen ropy, poinformowało w poniedziałek ministerstwo finansów. Cło jest obliczane na podstawie cen ropy typu Ural. Ministerstwo wyliczyło grudniowe cło eksportowe na podstawie cen odnotowanych między 15 października a 14 listopada.
  • Wicepremier Rosji Aleksander Nowak powiedział we wtorek, że Rosja dotrzyma zobowiązań wynikających z porozumienia w ramach OPEC+ o ograniczeniu wydobycia ropy.
  • Podczas technicznego spotkania ministrów z krajów tzw grupy OPEC+ czyli Wspólnego Komitetu Technicznego (JTC) rozważano cztery scenariusze, które będą rozpatrywane podczas spotkania grupy 30 listopada i 1 grudnia:
    Scenariusz A: W scenariuszu podstawowym przyjęto zmodyfikowane dane z miesięcznego raportu OPEC z listopada 2020 r., w szczególności dotyczące popytu na ropę.
    Scenariusz B: Ten alternatywny scenariusz zakłada większe spadki światowego popytu na ropę i wzrost podaży spoza OPEC w 2020 r. oraz niższy wzrost popytu i podaży spoza OPEC w 2021 r.
    Scenariusz C: Zakłada on przedłużenie obecnych cięć wydobycia ropy naftowej przy użyciu scenariusza podstawowego do końca pierwszego kwartału 2021 r.
    Scenariusz D: Zakłada on przedłużenie obecnych cięć wydobycia ropy naftowej, z wykorzystaniem scenariusza podstawowego, do końca drugiego kwartału 2021 r.
  • Część rafinerii zamkniętych z powodu pandemii może nie zostać przywrócona do pracy ze względu na trwały spadek popytu na paliwa oraz przesunięciem procesu rafinacji do mega-rafinerii w Azji. Plany Royal Dutch Shell dotyczące ich rafinerii już znamy, z czego rafineria Convent w Luizjanie (wydajność 211 146 baryłek dziennie – bpd) ma być zamknięta już w listopadzie 2020. BP plc zamknie rafinerię Kwinana w Australii (wydajność 146 tysięcy bpd) w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, Total S.A. zamknie rafinerię Grandpuits w Paryżu (wydajność 102 tysiące bpd) w Q1 2021, Marathon Petroleum zamknie dwie rafinerie: Martinez w Kalifornii (wydajność 161 tysięcy bpd) i Gallup w Nowym Meksyku (wydajność 27 tysięcy bpd) w bliżej nieokreślonym terminie, podobnie jak Gunvor Group planujące zamknąć rafinerię w Antwerpii (wydajność 110 tysięcy bpd). Zamknięte w Q3 2020 zostały rafinerie: należaca do Pilipinas Shell Petroleum Corp rafineria Tabangao na Filipinach (wydajność 110 tysięcy bpd) oraz rafineria Eneos Corp w Osace w Japonii (wydajność 115 tysięcy bdp). Planowana jest także redukcja mocy produkcyjnych w co najmniej dwóch rafineriach: Shell’owskiej Pulau Bukom w Singapurze (-250 tysięcy bpd) oraz w należącej do Petroineos rafinerii Grangemouth (-90 tysięcy bpd). Razem to zmniejszenie rafineryjnych mocy przerobowych o 1,322 mln baryłek dziennie.

planowany spadek mocy przerobowych rafinerii ropy naftowej na świecie; źródło: opracowanie własne

  • Spółki naftowe w Nigerii zwracają się do władz o zwiększenie nadzoru obawiając się eskalacji zamieszek przy okazji protestów przeciwko brutalności policji w kraju i w związku z coraz większym prawdopodobieństwem zwolnień w sektorze. Już teraz bezrobocie w rejonach energetycznych Nigerii przekracza 43%, a ogólnokrajowe bezrobocie w Q2 2020 osiągnęło 30%. Chevron planuje redukcję około tysiąca pracowników (~25% zatrudnienia) – w 2017 roku amerykański gigant zatrudniał 5 377 pracowników w Nigerii. Royal Dutch Shell i Exxon Mobil także planują redukcje, kolei włoskie Eni odmówiło komentarza. Obecnie w przemyśle naftowym Nigerii pracuje ~200 tysięcy ludzi.
  • Całkowity eksport ropy Arabii Saudyjskiej, w tym ropy i produktów naftowych, wzrósł we wrześniu do 7,09 mln baryłek dziennie (+1,43% m/m).
  • Saudi Aramco trafiło na „listę docelową” grupy Climate Action 100+, której 450 członków zarządza aktywami o wartości ponad $47 bilionów, a którzy starają się przekonywać firmy do przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną. Dotychczas Climate Action 100+ przekonało m.in. Royal Dutch Shell czy BP do określenia długoterminowej strategii redukcji emisji CO2. Obecnie „lista docelowa” grupy liczy 167 spółek.
  • Włoska grupa usług energetycznych Saipem poinformowała, że podpisała umowę ramową z Saudi Aramco obejmującą prace inżynieryjne i budowlane na lądzie. Powiedział, że 12-letnia umowa, jest częścią szerszego długoterminowego planu Saudi Aramco, który ma na celu rozbudowę jego obiektów we wschodniej części Arabii Saudyjskiej. Umowa obejmuje działania zwiększające efektywność na istniejących obiektach.
  • Norweski koncern naftowy Equinor zwiększy moce wydobywcze na swoim złożu Johan Sverdrup o 30 000 baryłek dziennie do 500 000 baryłek dziennie do końca 2020 r i planuje dalszą ekspansję w kolejnych latach. Wydobycie z tego złoża rozpoczęło się w 2019 roku z początkową wydajnością 440 tysięcy baryłek dziennie. Kolejna faza rozwoju eksploracji złoża powinna zakończyć się w Q4 2022 zwiększając wydobycie o kolejne 220 tysięcy baryłek dziennie.
  • Szanghajska Międzynarodowa Giełda Energii (INE) rozważa wykorzystanie magazynów ropy naftowej w Singapurze, należących do PetroChina Co, jako punktu dostawy kontraktu terminowego na olej napędowy o niskiej zawartości siarki (LSFO) dla morskiego transportu co pozwoliłoby na umiędzynarodowienie chińskiego kontraktu. Nie podano szacunkowej daty wprowadzenia kontraktu terminowego na LSFO na rynki międzynarodowe.
  • Chiński sektor komercyjnych magazynów ropy naftowej, który stał się kluczowym nabywcą ropy naftowej, gdy ceny spadły na początku tego roku, planuje ponowny wzrost w 2021 r o około 100 mln baryłek pojemności zbiorników. Prywatni operatorzy magazynów wpompowali w tym roku co najmniej 310 mln baryłek ropy (być może nawet do 600 mln baryłek) do swoich chińskich magazynów. Szacuje się, że import ropy naftowej przez Chiny w 2021 roku wzrośnie od 6% do 8% r/r.
  • Zarząd rosyjskiego giganta energetycznego Rosniefti zatwierdził sprzedaż 10% kapitału projektu Vostok Oil spółce Trafigura. Zasoby Vostok Oil szacuje się na 44 mld baryłek kondensatu ropy i gazu w rosyjskiej części Arktyki.
  • Rząd Indii otrzymał „wystarczającą i dobrą odpowiedź” w sprawie prywatyzacji państwowej rafinerii Bharat Petroleum Corp Ltd i nie przedłuży terminu składania ofert wstępnych przez prywatne firmy. Rząd wydłużył termin składania ofert na BPCL, jedną z najbardziej dochodowych firm państwowych w Indiach, ponieważ pandemia opóźniła proces, który początkowo miał zakończyć się do października. Termin składania ofert na zakup całego pakietu rządowego w BPCL mija 16 listopada.
  • Kolumbia podpisze kontrakty z dwoma firmami naftowo-gazowymi (CNE Oil & Gas oraz Parex Resources Ltd) na cztery bloki roponośne na lądzie po tym, jak nie złożono żadnych kontrofert podczas ostatniej aukcji energetycznej. Szacowana wartość przetargu to $40 mln.
  • Ekwador zamierza pod koniec roku wprowadzić na giełdę akcje państwowego koncernu naftowego Petroecuador. Rezerwy ropy naftowej w Kolumbii szacuje się na 2,2 mld baryłek ropy naftowej, a tegoroczne wydobycie to 480 tysięcy baryłek dziennie.

Gaz ziemny

  • Średnia produkcja gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) w tym tygodniu to 91,9 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd). Pomimo prognoz ochłodzenia, popyt na ten tydzień szacuje się na 104,1 bcfd (o 0,3 bcfd niż prognozy z piątku, 13 listopada), a w przyszłym tygodniu ma spaść do 101,3 bcfd (spadek o 3,9 bcfd względem prognozy z piątku, 13 listopada).
  • Średni eksport LNG z USA w listopadzie to 10,0 bcfd.
  • Grupa CNOOC, największy chiński producent ropy naftowej i gazu na morzu, zwiększy pojemność magazynów skroplonego gazu ziemnego (LNG) o 1,62 miliona metrów sześciennych w swoim terminalu Binhai we wschodniej prowincji Jiangsu. Budowa ma się zakończyć w 2023 roku.Pierwsza faza terminalu CNOOC Binhai LNG ma przyjmować 3 miliony ton LNG rocznie i posiadać cztery zbiorniki magazynowe o pojemności 220 000 metrów sześciennych każdy. Działalność operacyjna terminalu ma rozpocząć się w 2021 roku.

Energia odnawialna

  • Polska państwowa grupa energetyczna PGE zaproponowała rządowi budowę elektrowni atomowej w rejonie swojej elektrowni węglowej Bełchatów. Planowane oddanie do użytku pierwszej elektrowni atomowej w 2033 ma dać Polsce od 6 do 9 gigawatów (GW) mocy. Ekolodzy twierdzą, że elektrownia węglowa Bełchatów co sekundę spala tonę węgla i emituje tylko CO2 co Nowa Zelandia. PGE zwróciło się do władz o zgodę na podwyższenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2021 roku o 11-19%.
  • Panasonic, Equinor i Norsk Hydro zbadają możliwości założenia fabryki produkującej akumulatory litowo-jonowe w Norwegii. Potencjalny biznes mógłby dostarczać cylindryczne akumulatory do nowej fabryki samochodów elektrycznych Tesla Inc w Niemczech. Firmy skontaktują się z producentami samochodów i innymi potencjalnymi klientami w Europie, a także z odpowiednimi władzami w Norwegii i innych krajach. Planują przedstawić wstępne ustalenia swojego projektu do połowy 2021 roku.

Złoto

  • Główny związek zawodowy w Mali, Narodowy Związek Malijskich Pracowników (UNTM), który reprezentuje pracowników większości kopalń złota w kraju, rozpoczął 72-godzinny strajk we wtorek o północy w celu wywalczenia podwyżek i premii. Mali to jeden z największych afrykańskich producentów złota.Firmy działające w kraju to Barrick Gold Corp i Resolute Mining.

Platyna i pallad

  • World Platinum Investment Council prognozuje spadek podaży platyny w 2020 roku o -1,5 mln uncji (-18% r/r), z czego większość spadków (-1,302 mln uncji) ma swoje źródła w Republice Południowej Afryki (produkcja -30% r/r) – przez pandemię koronawirusa oraz problemy infrastrukturalne. Rosja zapewnia podaż mniejszą o -45 tysięcy uncji (-6% r/r). Zimbabwe zwiększy podaż o +17 tysięcy uncji (+4% r/r). Spadek podaży z recyklingu wyniesie -224 tysiące uncji (-10% r/r).

źródło: World Platinum Investment Council

  • Globalny popyt na platynę w 2020 roku ma spaść o -410 tysięcy uncji (-5% r/r), co jest mocno napędzane spadkiem popytu generowanego przez branżę motoryzacyjną – spadek ten szacuje się na -464 tysiące uncji (-16% r/r). Popyt jubilerski na platynę ma spaść o -274 tysiące uncji (-13% r/r), z kolei popyt przemysłowy spadnie o -79 tysięcy uncji (-4% r/r). Popyt ze strony funduszy ETF spadł o -461 tysięcy uncji (-47% r/r), z kolei przyrost popytu na sztabki i monety bulionowe z platyny wyniósł +347 tysięcy uncji (+123% r/r), a popyt widoczny w przyroście zapasów w magazynach giełdowych (głównie CME) wzrasta o +406 tysięcy uncji (+32% r/r). Liczby te pozwalają prognozować deficyt na rynku platyny w 2020 roku na poziomie -1,202 mln uncji.

źródło: World Platinum Investment Council

  • World Platinum Investment Council prognozuje wzrost podaży na platynę w 2021 roku o +1,127 mln uncji (17% r/r), co będzie odpowiednikiem 95% podaży sprzed pandemii koronawirusa. Podaż z wydobycia wzrośnie o +976 tysięcy uncji (+20% r/r), w tym głównie z Republiki Południowej Afryki (+992 tysiąca uncji; +32% r/r). Podaż z Rosji ma wzrosnąć o +10 tysięcy uncji (+2% r/r), w Ameryce Północnej o +16 tysięcy uncji (+5% r/r), z kolei wydobycie w Zimbabwe ma spaść o -9 tysięcy uncji (-2% r/r). Z recyklingu ma być uzyskane +151 tysięcy uncji więcej niż w 2020 roku (+8% r/r).
  • Globalny popyt na platynę w 2021 roku szacuje się na 8,089 mln uncji (+2% r/r). Największy wzrost popytu ma pochodzić z branży motoryzacyjnej: +575 tysięcy uncji (+24% r/r), z branży jubilerskiej +246 tysięcy uncji (+13% r/r), z przemysłu +242 tysiące uncji (+12% r/r). Spodziewany jest spadek popytu inwestycyjnego na sztabki i monety o -144 tysięcy uncji (-23% r/r).
  • Szacunkowy deficyt platyny na 2021 rok to -224 tysiące uncji.

Metale przemysłowe

  • W tym tygodniu w Chinach ruszy kontrakt na miedź denominowany w juanie, który będąc dostępny dla zagranicznych inwestorów może odebrać część siły ceny benchmarkowi Londyńskiej Giełdy Metali (LME).
  • Vedanta Zinc International zawiesił wydobycie w swojej kopalni cynku Gamsberg w Republice Południowej Afryki po awarii geotechnicznej, która uwięziła 10 pracowników pod ziemią, z czego ośmiu z nich już uratowano. Kopalnia produkuje 250 000 ton cynku rocznie przy pełnej wydajności. Vedanta Zinc International posiada 69,6% udziałów w kopalni, 24,4% należy do Exxaro Resources, a 6% należy do pracowników.
  • Szacuje się, że na świecie znajdują się spore zapasy cynku utrzymywane w hutach, między innymi w Hiszpanii, by stworzyć niedobory surowca, głównie w Chinach. Huta San Juan de Nieva w Hiszpanii, jedna z największych na świecie, należąca do Glencore odmówiła komentarza w sprawie gromadzenia cynku. Surowiec przechowywany poza oficjalnymi magazynami giełdowymi pozwala ukryć jego ilość, a hiszpański eksport w 2020 roku jest o ponad 41% niższy niż w 2019 roku. Szacuje się, że tegoroczna nadwyżka na rynku cynku wyniesie 257,5 tysiąca ton.

eksport cynku z Hiszpanii; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Związek zawodowy podczas strajku w kopalni miedzi Candelaria w Chile odrzucił we wtorek ofertę kontraktową firmy Lundin Mining Corporation. 366 związkowców było przeciwnych ofercie, 159 było za. Oznacza to przedłużenie trwających od 8 października strajków, które doprowadziły do zamknięcia kopalni od 20 października.
  • Chilijski Codelco powiedział, że zawarł zaawansowane umowy kontraktowe z dwoma małymi związkami w swojej kopalni El Teniente. To 36-miesięczna umowa obejmująca premie o wartości około $4 600, wynagrodzenie podstawowe pozostało bez zmian.
  • KGHM Polska Miedź odnotował 472 mln zł skonsolidowanego zysku netto za Q3 2020 (-32,1% r/r). Zysk netto ze sprzedaży wyniósł 966 mln zł (+17,37% r/r). W pierwszych 9 miesięcach 2020 r. odnotowano spadek wydobycia rudy (w wadze suchej) r/r. Zawartość miedzi w urobku spadła do 1,5%, co wynika z mniejszej zasobności i miąższości eksploatowanych złóż, produkcja koncentratu miedzi wyniosła 49,2 tysiąca ton (-14% r/r). KGHM Polska Miedź posiada duże portfolio projektów kopalnianych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.
  • Departament Obrony Stanów Zjednoczonych przyznał trzy dotacje szacowane na $13 mln związane z metalami ziem rzadkich. Mają one zapewnić zwiększenie amerykańskiej produkcji tych surowców.MP Materials Inc, właściciel jedynej amerykańskiej kopalni metali ziem rzadkich, otrzymał $9,6 mln. Spółka w tym roku zadebiutowała na amerykańskiej giełdzie pozyskując $489 mln podczas IPO, a jej kurs podskoczył o ponad 50%. W ramach wojskowych dotacji TDA Magnetics Inc z Kalifornii otrzymało $2,3 mln, a Urban Mining z Teksasu $860 tysięcy – środki mają rozwinąć zdolności produkcyjne i magazynowe metali ziem rzadkich w obu spółkach, środki dla Urban Mining to druga dotacja w tym roku (pierwsza wynosiła $28,8 mln).

wycena MP Materials na giełdzie, stan na 18/11/2020; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Chiny zwiększające państwowe zapasy kobaltu podnoszą lokalne ceny powyżej $18/lbs, podczas gdy w pozostałych krajach ceny oscylują poniżej $16/lbs. Pierwsza runda zapowiedzianego skupu kobaltu w Chinach wciąż trwa i jest szacowana na 2 tysiące ton, które mają zostać zakupione do końca kwietnia, a już teraz szacuje się, że w państwowych magazynach zgromadzono od 5 do 7 tysięcy ton. Zdolności produkcyjne Chin w zakresie kobaltu szacuje się na 20 tysięcy ton rocznie (+54% r/r). Globalna podaż kobaltu w 2020 roku ma wynieść 138 tysięcy ton.

ceny kobaltu w Chinach i na świecie; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Giełda w Szanghaju obniży wymagany depozyt zabezpieczający dla kontraktu futures na nikiel do 8% z 10% od 20 listopada 2020.
  • Produkcja ołowiu w Chinach wzrosła do 599 tysięcy ton w październiku (+9,9% r/r). Produkcja miedzi w Chinach wzrosła do 914 tysięcy ton w październiku 2020.
  • Brazylijski sekretarz stanu Mateus Simoes powiedział, że zaproponowana przez Vale S.A. ugoda w wysokości $3,97 mld za pęknięcie tamy stawu osadowego w styczniu 2019 roku jest „daleka od tego czego się spodziewamy”. Kolejne spotkanie przedstawicieli spółki i władz Brazylii zaplanowane jest na 9 grudnia. Prognozowany zysk netto spółki w 2020 roku to $8,417 mld (w 2019 roku spółka odnotowała stratę netto $1,683 mld). Spółka za zyski w 2020 roku powinna wypłacić dywidendy $0,64/akcję, z kolei prognozy na 2021 rok mówią o zysku netto w wysokości $10,975 mld i dywidendzie $1,20/akcję.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *