aktualności – 13 luty 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 13 luty 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Biały Dom powiedział, że prezydent Joe Biden przyjedzie do Polski w dniach 20-22 lutego, aby okazać wsparcie dla Kijowa przed pierwszą rocznicą inwazji Rosji 24 lutego i wyjaśnić, że dodatkowa pomoc w zakresie bezpieczeństwa będzie pochodzić zeStanów Zjednoczoncyh. „Prezydent jasno da do zrozumienia, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne” – powiedział John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Pracownicy Międzynarodowego Funduszu Walutowego spotkają się w tym tygodniu w Warszawie z ukraińskimi urzędnikami, gdy Ukraina naciska na wielomiliardowy program pożyczkowy, aby pokryć swoje potrzeby finansowe związane z wojną w Rosji. Globalna agencja ratingowa Moody’s obniżyła w piątek rating Ukrainy do Ca, ponieważ spodziewa się, że wojna z Rosją stworzy długoterminowe wyzwania dla tego kraju. Moody’s podał, że rating oznacza, że zobowiązania dłużne „prawdopodobnie będą lub są bardzo bliskie niewypłacalności”.

Kawa

 • Produkcja kawy na obszarze działania brazylijskiej Cooxupe, największej na świecie spółdzielni kawowej, będzie w 2023 roku większa niż w 2022 roku, ale nie rekordowa, poinformowali przedstawiciele Cooxupe.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+1,8k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-98,5k t/t). Zapasy kawy są niższe o -15,53% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Niepokój o globalne dostawy cukru wywołały oczekiwania spowolnienia produkcji zarówno w UE, zwłaszcza u drugiego co do wielkości producenta w bloku, Francji, jak iw Indiach” – napisał Fitch Solutions.
 • Przerób trzciny cukrowej w środkowej i południowej Brazylii wyniosło w drugiej połowie stycznia 307 000 ton – co stanowi wzrost w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, kiedy przetwarzanie zostało już wstrzymane.
 • Tajlandia spodziewa się wyeksportować 9 milionów ton cukru w roku produkcyjnym 2022/23 (+17% s/s).

Kakao

 • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+52,6k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+131,4k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +4,04% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Import pszenicy do Wielkiej Brytanii wzrósł w grudniu w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale dotychczasowy przywóz pszenicy w tym sezonie nadal jest niższy niż w poprzednim. Sumaryczny import od 1 lipca wyniósł 707,7 tysiąca ton (-34,47% s/s). Kanada była dostawcą Wielkiej Brytanii w sezonie 2022/23, z dostawami 287 934 ton. Eksport pszenicy z Wielkiej Brytanii w całym sezonie wyniósł 576 134 ton (+140,46% s/s).
 • Pszenica była dziś rano (8 lutego) liderem w związku ze zwiększonym napięciem na Ukrainie, co może spowolnić ukraiński eksport i zasiewy pod zbiory w 2023 roku, a także może doprowadzić do zaostrzenia sankcji wobec Rosji” – powiedział Mark Polowy, starszy księgowy w Archer Financial Services. Ministerstwo rolnictwa Ukrainy zaproponowało zwiększenie minimalnego tonażu statków przewożących zboże i olej roślinny z kraju korytarzem zbożowym, mając na celu zwiększenie eksportu pomimo sprzeciwu Rosji. Ambasador Rosji przy ONZ powiedział, że Moskwa nie była w stanie wyeksportować żadnego zboża w ramach umowy zbożowej z Morza Czarnego. Ministerstwo rolnictwa Ukrainy poinformowało w oświadczeniu, że z powodu spowolnienia inspekcji na Bosforze 9 lutego utworzyła się kolejka 108 statków. Stwierdzono, że aby „zredukować przestoje i zwiększyć eksport”, minimalny tonaż statków można zwiększyć do 25 000 ton z 20 000 ton dla zbóż i do 10 000 ton z 6 000 ton dla olejów roślinnych. „Biorąc pod uwagę średnią liczbę kontroli – 2,5 statku dziennie – spodziewamy się, że nowe przepisy przełożą się na wzrost przesyłek za półtora miesiąca” – poinformował resort. Ukraina wyeksportowała prawie 17 milionów ton zboża i nasion oleistych od momentu otwarcia korytarza do końca stycznia, poinformował ukraiński związek handlarzy zbożem UGA. Eksport zboża z Ukrainy w sezonie 2022/23, który trwa do czerwca, spadł o 29,2% do 28,2 mln ton na dzień 8 lutego, z powodu mniejszych zbiorów i trudności logistycznych spowodowanych wojną, wynika z danych ministerstwa. Produkcja Ukrainy, głównego światowego producenta i eksportera zbóż, prawdopodobnie spadnie do około 51 mln ton czystej masy w 2022 r. z rekordowych 86 mln ton w 2021 r. Urzędnicy obwiniają za ten spadek działania wojenne we wschodnich, północnych i południowych regionach kraju.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Hiszpania wykryła atypową gąbczastą encefalopatię bydła (BSE) u martwej krowy w północno-zachodnim regionie Galicji, poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WOAH). Choroba, powszechnie nazywana chorobą wściekłych krów, została wykryta po uśpieniu 22-letniej krowy z powodu objawów choroby niezwiązanych z BSE. Przypadek, który został odosobniony, „nie dostał się do łańcucha pokarmowego, a zatem nie stanowił żadnego zagrożenia dla zdrowia publicznego ani nie wymagał żadnych profilaktycznych środków zdrowotnych” – poinformowała regionalna służba zdrowia Galicji. Przypadek choroby wściekłych krów, również w wariancie starczym, wykryto w Holandii w zeszłym tygodniu. Nietypowy przypadek choroby wściekłych krów pojawia się sporadycznie i samoistnie u starszych krów, podczas gdy drugi wariant, klasyczny i budzący grozę typ infekcji, jest zwykle spowodowany zanieczyszczoną paszą dla zwierząt.
 • Według australijskiej organizacji handlowej chińskie porty odprawiały ładunki australijskiej wołowiny w ciągu jednego lub dwóch tygodni od początku tego roku, znacznie szybciej niż w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. „Australijscy dystrybutorzy wołowiny zgłaszają ostatnio znacznie szybsze czasy przetwarzania w chińskich portach” – powiedział Reuterowi Andrew Cox, dyrektor generalny ds. międzynarodowego handlu w grupie Meat & Livestock Australia (MLA). Australia jest jednym z największych dostawców wołowiny do Chin, ale wielkość importu spadła od 2020 r. Chiny zawiesiły sześć australijskich fabryk wołowiny na swoim rynku w 2020 r., powołując się na nieprawidłowości w etykietowaniu i inne problemy techniczne.

Ropa naftowa

 • Rosja planuje zmniejszyć wydobycie ropy naftowej w marcu o 500 000 baryłek dziennie (bpd), czyli około 5% wydobycia. „Większość analityków już przewidywała spadek rosyjskiej produkcji o 700 000-900 000 w 2023 r.” – powiedziała Rebecca Babin, z CIBC Private Wealth U.S. Ubiegłoroczne wydobycie w Rosji było sprzeczne z przewidywaniami spadku, ale sprzedaż ropy będzie trudniejsza w obliczu nowych sankcji. OPEC+ nie planuje żadnych działań po ogłoszeniu przez Rosję cięć wydobycia ropy. Goldman Sachs obniżył prognozę ceny Brenta w 2023 roku do $92 za baryłkę z $98, a prognozę ceny w 2024 r. do $100 za baryłkę ze $105. „Na dzień dzisiejszy sprzedajemy w całości cały wydobyty wolumen ropy, jednak, jak już wcześniej informowaliśmy, nie będziemy sprzedawać ropy tym, którzy bezpośrednio lub pośrednio przestrzegają zasad tzw. ‘limitu cenowego’. W związku z tym Rosja dobrowolnie ograniczy produkcję o 500 tys. baryłek dziennie w marcu. To przyczyni się do przywrócenia relacji rynkowych” – powiedział wicepremier Rosji Aleksander Nowak.
 • Powrót cen ropy powyżej $100 na dłuższy czas przyniósłby większe dochody członkom OPEC, których gospodarki zależą głównie od dochodów z ropy naftowej, i byłby porażką dla gospodarek uprzemysłowionych próbujących kontrolować inflację i stopy procentowe. Przedstawiciel Iranu przy OPEC, Afshin Javan, powiedział 8 lutego, że w drugiej połowie roku cena ropy może wzrosnąć do około 100 dolarów, dodając, że OPEC+ prawdopodobnie utrzyma swoją obecną politykę wydobycia na następnym spotkaniu. „Należy powiedzieć, że cień kryzysu energetycznego będzie nadal dominował nad światem, a ogólny trend światowych cen ropy będzie wzrastał. Moim zdaniem powrót ropy Brent do poziomu powyżej 100 dolarów w pewnym momencie w 2023 roku nie jest nieoczekiwany” – powiedział jedno ze źródeł OPEC. Organizacja prognozuje wzrost podaży o 1,5 mln baryłek dziennie, co jest niższe niż prognozowany wzrost popytu o 2,2 mln baryłek dziennie. „Wciąż istnieje niepewność co do wzrostu gospodarczego, inflacji i ponownego otwarcia Chin” – powiedział inny przedstawiciel OPEC.
 • Kazachstańska państwowa spółka energetyczna Kazmunaigaz odłożyła rozpoczęcie eksportu ropy z gigantycznego pola naftowego Tengiz rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan po tym, jak BP Azerbejdżan ogłosił działanie siły wyższej na załadunek ropy z tureckiego terminalu Ceyhan. Terminal zamknięto po trzęsieniu ziemi 8 lutego w Turcji i Syrii, które pochłonęło co najmniej 28 tysięcy ofiar. Trwa ocena szkód i naprawy w tureckim terminalu naftowym Ceyhan, jak poinformował urzędnik i źródło branżowe w piątek, cztery dni po trzęsieniu ziemi, dodając, że eksport z rurociągu BTC może zostać wznowiony od niedzieli, chyba że zostaną odkryte nowe problemy.
 • Niektórzy skupieni na klimacie inwestorzy w BP plc wyrazili zaniepokojenie oświadczeniem firmy, że ograniczyła cele klimatyczne i teraz planuje produkować więcej ropy i gazu przez dłuższy czas. Bruce Duguid, szef zarządu w Federated Hermes, który współprowadzi negocjacje z BP w sprawie transformacji energetycznej w imieniu dużej grupy inwestorów instytucjonalnych o nazwie Climate Action 100+, wyraził zaniepokojenie po publikacji wyników i zapowiedzi spółki. „W kontekście bardzo mocnych wyników finansowych inwestorzy, którzy mają zerowe cele netto, w tym wielu naszych klientów, będą zaniepokojeni tak istotną zmianą celu bezwzględnej redukcji emisji BP do 2030 r.” – powiedział Duguid w oświadczeniu. Według danych Refinitiv Eikon, połowa z dziesięciu największych inwestorów instytucjonalnych BP jest członkami CA100+. Grupa obejmuje 700 inwestorów odpowiedzialnych za zarządzane aktywa o wartości ponad 68 bilionów dolarów. W maju ubiegłego roku firma zdobyła poparcie akcjonariuszy dla swojej strategii, która przewidywała 40-procentowe ograniczenie wydobycia węglowodorów do 2030 r. w stosunku do poziomu z 2019 r. W ostatniej aktualizacji BP poinformowało, że przewiduje teraz 25-procentową obniżkę. Grupa nie zmieniła swoich długoterminowych ambicji ograniczenia emisji do zera netto do 2050 r. i nadal zobowiązuje się do wykorzystania 50% budżetu wydatków na przedsiębiorstwa niskoemisyjne do 2030 r. Dodał, że CA100+ będzie współpracować z BP przed majowym głosowaniem akcjonariuszy w 2023 r., aby upewnić się, że strategia firmy jest zgodna z wspieranymi przez ONZ celami dotyczącymi ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej. „Decyzja podjęta przez BP jest godna ubolewania (biorąc pod uwagę, że cele zostały zatwierdzone przez inwestorów na ostatnim dorocznym spotkaniu. Spodziewaliśmy się, że wypracowane zyski będą dalej inwestowane w jeszcze szybszą transformację biznesu, jak stwierdził pan Looney w 2020 r.” – powiedziała Angela Quiroga, analityk ds. środowiska, społeczeństwa i zarządu w Union Investment. Naukowcy twierdzą, że świat musi ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o około 45% do 2030 r., aby mieć jakąkolwiek nadzieję na osiągnięcie celów porozumienia paryskiego z 2015 r.
 • Norweska niezależna firma naftowa Aker BP zwiększy swoją roczną dywidendę o 10 proc. Druga co do wielkości notowana na giełdzie spółka naftowa w Norwegii, częściowo należąca do BP plc, , zapowiedziała, że w tym roku wypłaci 2,2 dolara dywidendy za akcję, czyli 0,55 dolara kwartalnie. Spółka planuje także zwiększyć wydatki kapitałowe do $3,0 – $3,5 mld (z $1,6 mld w 2022 roku), aby zagospodarować nowe pola i dalej zwiększać produkcję. W czerwcu 2022 roku firma sfinalizowała przejęcie norweskich aktywów wydobywczych, w tym 20% udziałów w polu naftowym Johan Sverdrup, od szwedzkiego Lundin Energy. „Dzięki przejęciu Lundina podwoiliśmy wielkość i stworzyliśmy silniejszą i bardziej solidną finansowo platformę dla przyszłego wzrostu” – powiedział dyrektor generalny Aker BP, Karl Johnny Hersvik. Spółka prognozuje, że produkcja wzrośnie do 430 000-460 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boed) w tym roku z 422 000 boed w drugiej połowie 2022 roku. Nowa prognoza jest jednak niższa niż 475 000 boed prognozowanych na ten rok w lipcu ubiegłego roku. „Chociaż wytyczne dotyczące produkcji mogą niektórych rozczarować, uważamy, że firma jest konserwatywna i że jest dużo miejsca na niespodzianki na plusie” – napisali analitycy DNB w notatce. Hersvik powiedział, że rewizja wytycznych dotyczących wydobycia odzwierciedlała późniejszy rozwój eksploatowanego przez Equinor pola Sverdrup, w którym Aker BP ma 31,6% udziałów. Firma szuka potencjalnych przejęć również na norweskim szelfie kontynentalnym. Equinor ma nadzieję na zwiększenie wydobycia z pola do 755 000 boed (z 720 000 boed w 2022 roku) jeszcze w tym roku, a Hersvik powiedział, że wierzy, że jest to możliwe.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 10 luty 2023 wynosiły 10,166 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA wzrosła o 10 do poziomu 609 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Do terminala eksportowego Freeport LNG zawinął 8 lutego tankowiec LNG Kmarin Diamond. W ostatnich tygodniach Freeport powiedział, że wkrótce zacznie wysyłać gaz do jednego z trzech pociągów skraplających w zakładzie, które zamieniają gaz w LNG. 7 lutego federalne organy regulacyjne zezwoliły firmie na przywrócenie załadunku statku do eksploatacji w celu zwolnienia miejsca w zbiornikach magazynowych. Jednak wielu analityków od dawna mówi, że nie spodziewają się powrotu elektrowni do pełnej wydajności do połowy marca lub później.
 • Północnoamerykański operator rurociągów Enbridge Inc odnotował kwartalną stratę w stosunku do zysku sprzed roku, ponieważ poniósł bezgotówkowe uderzenie w wysokości 2,5 miliarda CAD (1,86 miliarda USD) z powodu wyższych kosztów kapitału związanych z jego działalnością przesyłową gazu ziemnego. Enbridge, wiodący przewoźnik ropy naftowej i gazu ziemnego, dostarczał 3,1 miliona baryłek ropy dziennie w swoim systemie Mainline, nieco więcej niż 3 miliony baryłek dziennie dostarczonych rok temu. Straty w Q4 2022 wyniosły $1,07 mld dolarów kanadyjskich – w Q4 2021 firma odnotowała zysk w wysokości 1,84 miliarda dolarów kanadyjskich. Projekty przesyłu gazu stanowią nieco ponad połowę wieloletniego programu kapitałowego Enbridge o wartości 18 miliardów dolarów kanadyjskich.Dyrektor naczelny Greg Ebel powiedział analitykom, że Enbridge ma dobrą pozycję do zarządzania inflacją, ponieważ harmonogram jego projektów jest rozłożony w czasie. Ebel powiedział, że Enbridge prowadzi „konstruktywne” negocjacje ze spedytorami ropy na nowych zasadach, aby pobierać opłaty za miejsce na swojej Mainline, po tym, jak kanadyjski regulator energii odrzucił w 2021 r. plan Enbridge dotyczący sprzedaży prawie całej swojej powierzchni w ramach umowy długoterminowej. Mainline to najdłuższy rurociąg naftowy w Kanadzie, transportujący ropę z zachodniej Kanady do rafinerii we wschodniej Kanadzie i na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na marcowe dostawy spadły do $17,00/mmBtu (-8,1% t/t). Średnia cena za kwietniową dostawę szacowana jest na $16,50/mmBtu. „Ceny w Azji w tym tygodniu nadal były niedźwiedzie w związku z łagodniejszymi prognozami pogody w Azji Północno-Wschodniej w przyszłym tygodniu i zapasami LNG, które pozostają na zdrowym poziomie jak na tę porę roku. Niemniej jednak przynajmniej nadal obserwujemy, że ceny azjatyckie utrzymują niewielką premię w stosunku do Europy, co stanowi zmianę w stosunku do znacznych rabatów, które obserwowaliśmy przez większą część ubiegłego roku.” – powiedziała Ryhana Rasidi, analityk w firmie Kpler.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 119,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -4,47% t/t. 
 • Lutowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 97,1 mld stóp sześciennych dziennie.
 • Lutowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,6 bcfd.
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 8 do poziomu 150 aktywnych punktów. „Efekt opóźnionej ceny (gazu) będzie miał negatywny wpływ na liczbę platform wiertniczych, ale niewiele zrobi w 2023 r. Nasz scenariusz bazowy szacuje, że w 2023 r. będzie przeciętnie 740 platform wiertniczych, przy czym liczba platform gazowych znacznie spadnie w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy” – powiedzieli analitycy z Raymond James. Amerykański bank inwestycyjny przewidywał wcześniej średnio 813 platform wiertniczych.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 3 lutego spadły o -217 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 366 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano spadek o -195 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +5,2% powyżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

 • Największy japoński wytwórca energii, JERA, planuje sprzedać swoje udziały w projekcie morskiej energii wiatrowej na Tajwanie, który ma dopiero powstać. 44% udziałów w projekcie Formosa 3 u środkowo-zachodniego wybrzeża Tajwanu ma zmienić właściciela „biorąc pod uwagę rentowność, otoczenie biznesowe, ryzyko itd., zmieniamy portfel i za każdym razem budujemy optymalny portfel aktywów”. JERA pozostaje udziałowcem projektem energetyki wiatrowej Formosa 1 oraz pobliskim projektem Formosa 2, który przygotowuje się do uruchomienia po zainstalowaniu ostatniego z 47 generatorów turbin wiatrowych w styczniu 2023. Formosa 3, o łącznej mocy 2 gigawatów, zostanie uruchomiona w drugiej połowie dekady, stając się jedną z największych morskich farm wiatrowych na świecie.

Złoto

 • Raport CPI w USA w przyszłym tygodniu może odegrać ogromną rolę w tym, gdzie (złoto) będzie dalej podążać, z dalszą presją na wzrost rentowności, która może działać jako efekt deadweight, jeśli zejdziemy poniżej wsparcia na poziomie $1850” – powiedział Michael Hewson, główny analityk rynku w CMC Markets.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

 • Rosyjski gigant wydobywczy Nornickel poinformował, że jego zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji i amortyzacji (EBITDA) spadł w 2022 roku do $8,7 mld (-17% r/r). Nornickel jest największym na świecie producentem palladu i rafinowanego niklu.Choćspółka nie była bezpośrednio celem zachodnich sankcji w związku z konfliktem na Ukrainie, miała problemy z importem sprzętu i eksportem towarów za granicę. Firma podała, że jej zysk netto spadł do $5,9 miliarda, podczas gdy zadłużenie netto podwoiło się do $9,8 miliarda. „Restrykcje gospodarcze nałożone na Rosję przez grupę krajów stwarzają ryzyko dla działalności operacyjnej, handlowej i inwestycyjnej firmy. Aby złagodzić to ryzyko, Nornickel rozwija relacje z alternatywnymi klientami i dostawcami, ustanawiając nowe trasy logistyczne i eksplorując nowe rynki kapitałowe.” – podano w oświadczeniu. Firma podała w styczniu, że spodziewa się spadku produkcji niklu i palladu w 2023 r., ponieważ prowadzi prace konserwacyjne, ale spodziewa się sprzedać cały wyprodukowany metal w tym roku, głównie do Chin. Spółka spodziewa się nadwyżki 120 000 ton na rynku niklu w 2023 roku i deficytu palladu w wysokości 0,3 miliona uncji. „W obecnej sytuacji następuje naturalna realokacja wolumenów do regionu azjatyckiego i częściowo na rynek krajowy, ale ogólnie jest za wcześnie, aby mówić o przeniesieniu do Azji w ogóle. Kontrakty z większością klientów, w tym dużych, zostały przedłużone do 2023 roku” – powiedział dyrektor finansowy Siergiej Malyshev.

Miedź

 • Analityk Saxo Bank, Ole Hansen twierdzi, że chiński popyt może się ożywić dopiero w drugim kwartale, zwiększając ryzyko krótkoterminowego spadku cen, dodając, że jest optymistą w dłuższej perspektywie.
 • Chińska firma MMG Ltd poinformowała, że jej kopalnia miedzi Las Bambas w Peru była w stanie zabezpieczyć krytyczne dostawy, umożliwiając jej kontynuację produkcji w obniżonym tempie po tym, jak blokady dróg uniemożliwiły przybycie kluczowych komponentów. „Poziomy krytycznych dostaw pozostają niskie i jeśli sytuacja się nie zmieni, Las Bambas będzie zmuszony rozpocząć okres opieki i konserwacji” – podała firma w oświadczeniu. Analiza danych Reutera dotycząca zużycia energii przez Las Bambas wykazała spadek o prawie połowę począwszy od środy, 8 lutego, co sugeruje już znaczne ograniczenie aktywności. W pełni funkcjonalna kopalnia dostarcza 2% globalnej podaży miedzi.

Pozostałe metale przemysłowe

 • PT Vale Indonesia rozpoczął w piątek budowę huty żelaza niklu o wartości $2,48 mld na wyspie Sulawesi. Projekt Bahodopi będzie produkował żelazonikiel o zawartości 73 000 do 80 000 ton niklu rocznie. Huta ma stanąć w 2,5 roku. Huta, która w fazie budowy zatrudniałaby do 15 000 pracowników, jest wspólnym projektem Vale i jej partnerów, chińskiej firmy Shandong Xinhai Technology Co. Ltd oraz jednostki China Baowu Steel Group Corp. Ltd. W Pomalaa, innym obszarze wyspy Sulawesi, Vale i jego partnerzy rozwijają fabrykę, która będzie produkować 120 000 ton rocznie osadu wodorotlenku mieszanego, materiału pozyskiwanego z rudy niklu, który jest używany w akumulatorach do pojazdów elektrycznych.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *