aktualności – 27 luty 2023

Ostatni w lutym 2023 zestaw aktualności z rynków towarowych, wraz z premierą nowego odcinka programu o 14:00!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 27 luty 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Kawa

 • Od dzisiejszych cen zmieniamy się z neutralnych na lekko niedźwiedzie. Byczy pogląd z naszych listopadowych i styczniowych raportów zmaterializował się, a sprzedaż i eksport w Ameryce Środkowej poprawiły się” – napisał Rabobank w notatce.
 • Eksport kawy z Ugandy w styczniu wzrósł do 494 226 worków 60-kilogramowych (+23% r/r). Kawa jest jednym z największych źródeł wymiany walut w Ugandzie, a kraj ten jest największym eksporterem ziaren w Afryce. W raporcie Uganda Coffee Development Authority (UCDA) stwierdziło, że w ciągu miesiąca eksporterzy wyładowali większe ilości zapasów z magazynów, „gdy światowy rynek robusty zaczął korygować w górę z powodu zmniejszonych globalnych dostaw z głównych źródeł, Wietnamu i Brazylii”.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-32,1k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-36,1k t/t). Zapasy kawy są niższe o -18,40% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Oczekuje się, że większe zbiory trzciny cukrowej w Brazylii spowodują, że więcej uwodnionego etanolu z biopaliw zostanie wykorzystane do napełniania samochodów w tym roku niż w 2022 r. – powiedział broker StoneX.

Kakao

 • Organ regulacyjny ds. kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej ograniczył 20 głównym handlowcom, w tym Cargillowi i Barry’emu Callebautowi, możliwość zakupu ziaren na eksport po osiągnięciu przez nich limitu zakupów.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-71,2k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-46,7k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +7,01% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Burza z niedzieli na poniedziałek przesunie się na korzystniejszą ścieżkę dla powszechnych opadów w regionie. Modele 6-10-dniowe i 8-14-dniowe pokazują opady powyżej normalnych dla równin centralnych i południowych” – powiedział Hightower w raporcie, odnosząc się do pogody w niektórych regionach USA produkujących pszenicę ozimą.

Kukurydza

 • Giełda zboża w Buenos Aires obniżyła swoje szacunki dotyczące zbiorów kukurydzy w sezonie 2022/23 do 41 milionów ton, ze względu na wpływ suszy, wysokich temperatur i niedawnych wczesnych przymrozków.

Ryż

 • Tajlandzki eksport ryżu w styczniu wyniósł 805 519 ton (+75,2% r/r). „Eksport ryżu w styczniu wzrósł w szokującym tempie” – powiedział Ronnarong Phoolpipat, szef departamentu handlu zagranicznego ministerstwa, dodając, że pomogły również wysiłki ministerstwa w zakresie promocji handlu. Wyróżnił „możliwość dalszego eksportu” na Bliski Wschód, biorąc pod uwagę wysoką siłę nabywczą niektórych krajów arabskich i niską produkcję rolną. Region ten był jedynym rozwijającym się rynkiem tajlandzkiego ryżu w zeszłym roku, zbierając 2,02 miliona ton ryżu, czyli 26% wszystkich dostaw ryżu, w 2021 roku Tajlandia wysłała do regionu tylko 630 000 ton ryżu. Tajlandia jest trzecim co do wielkości eksporterem ryżu na świecie po Indiach i Wietnamie. Tajlandia wyeksportowała 7,69 mln ton ryżu w 2022 r. (+22,1% r/r).

Soja

 • Giełda zboża w Buenos Aires obniżyła w czwartek swoje szacunki dotyczące zbiorów soi w sezonie 2022/23 do 33,5 miliona ton, ze względu na wpływ suszy, wysokich temperatur i niedawnych wczesnych przymrozków.

Ropa naftowa

 • PKN Orlen odnotował wzrost zysku netto w czwartym kwartale, wzmocniony ostatnimi przejęciami i dobrymi wynikami rafineryjnymi. Kontrolowana przez państwo rafineria odnotowała zysk netto w wysokości 16,37 mld zł (+295,4% r/r) – analitycy prognozowali 15,94 mld zł. Wyniki obejmują biznes Lotosu i częściowe zyski PGNiG po przejęciu przez narodowego czempiona. „Wyniki czwartego kwartału pokazują jednoznacznie, że fuzja PKN Orlen, Grupy Lotos i PGNiG miała sens i już przynosi wymierne efekty” – powiedział prezes Daniel Obajtek. „4Q22 był dla spółki mocnym okresem, napędzanym przede wszystkim rafinerią i wydobyciem. Perspektywy na 2023 rok są nieco gorsze.” – napisali w komentarzu analitycy Erste Securities. Analitycy zwracali uwagę na spadek marż rafineryjnych i petrochemicznych oraz cen węglowodorów w ostatnim czasie. Orlen zaznaczył, że spodziewa się spadku marż rafineryjnych w 2023 r. w związku ze spowolnieniem aktywności gospodarczej i wzrostem dostaw paliw, a także niższymi marżami petrochemicznymi i dyferencjałami. Spółka planuje nakłady inwestycyjne (capex) na ten rok na poziomie 36,2 mld zł (+84,7% r/r).
 • JP Morgan powiedział, że jego zdaniem ceny krótkoterminowe raczej spadną w kierunku $70 niż wzrosną, „w miarę jak globalne przeciwności wzrostowe nasilają się, a nadwyżka „ciemnych” zapasów, zaostrzonych przez zalew rosyjskiej ropy, zostaje odpracowana”. Bank powiedział również, że oczekuje, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) ograniczy produkcję w celu ograniczenia spadków cen ropy.
 • Kolumbijska państwowa firma energetyczna Ecopetrol miała potwierdzone rezerwy w wysokości 2,01 miliarda baryłek ekwiwalentu ropy naftowej w 2022 roku, co jest najwyższym wynikiem od ośmiu lat. „Zwiększenie rezerw osiągnięte w 2022 roku jest jednym z filarów strategii Grupo Ecopetrol, mającej na celu zagwarantowanie jej długoterminowej stabilności” – czytamy w komunikacie. Około 75% rezerw to płyny, a pozostała część to gaz.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu zakończonym 17 lutego wzrosły o 7,6 mln baryłek, do 479,0 mln baryłek, prognozowano wzrost o 2,1 mln baryłek. „Wyższe niż oczekiwano zapasy ropy naftowej w USA nadal stanowią wyzwanie dla perspektyw popytu na ropę, ale oczekiwania dotyczące niższej rosyjskiej produkcji mają równoważący wpływ” – powiedział Yeap Jun Rong, strateg rynkowy w IG. Zapasy w USA są na najwyższym poziomie od maja 2021 r.
 • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA spadły do 85,9% (-0,6 pp t/t).
 • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -1,9 mln baryłek do 240,1 mln baryłek (-0,78% t/t). Prognozowano wzrost o 0,11 miliona baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +2,7 mln baryłek do 121,9 mln baryłek (+2,26% t/t). Prognozowano wzrost o 1,1 mln baryłek. To najwyższy poziom zapasów od stycznia 2022.
 • Wydobycie ropy naftowej w USA utrzymuje się na poziomie 12,3 mln baryłek dziennie (b/z t/t). T otrzeci tydzień z rzędu stabilnego wydobycia.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 24 luty 2023 wynosiły 10,163 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA spadła o 7 do poziomu 600 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Kazachstan planuje wstrzymać eksport gazu ziemnego następnej zimy, aby zapewnić pełne zaopatrzenie krajowego rynku – powiedział w agencji informacyjnej Interfax Arman Kasenow, jeden z dyrektorów państwowego koncernu gazowego QazaqGaz. Kazachstan, największy producent ropy w Azji Środkowej, eksportuje gaz ziemny do Rosji i Chin.Zmniejszył eksport do 4,6 miliarda metrów sześciennych (bcm) w 2022 roku (-36,1% r/r). W tym roku Kazachstan planuje zacząć wykorzystywać gaz ziemny zamiast węgla do zasilania i ogrzewania największego miasta Ałmaty.
 • Według analizy Komisji Europejskiej, Rosja nadal wysyła trochę gazu do Europy – wystarczy w tym roku na łącznie 20 miliardów metrów sześciennych, jeśli obecne przepływy pozostaną stabilne. Jeśli Moskwa ograniczy te dostawy, globalne dostawy LNG zmniejszą się z powodu zwiększonego popytu w Chinach, a następna zima będzie wyjątkowo mroźna, Europie może brakować 40 miliardów metrów sześciennych gazu, podała Międzynarodowej Agencji Energii (IEA). To jednak mniej niż niedobór 57 mld m3, o którym IEA ostrzegała w grudniu, dzięki łagodnej pogodzie i działaniom politycznym. Aby zabezpieczyć się przed niedoborem, rządy będą musiały kontynuować wysiłki na rzecz oszczędzania energii i przyspieszyć instalację odnawialnych źródeł energii i pomp ciepła. UE zobowiązała się do rezygnacji z rosyjskiego gazu do 2027 r. i nałożyła sankcje na zakupy rosyjskiego węgla i większości rosyjskiej ropy.
 • Dane Gas Infrastructure Europe pokazują, że magazyny gazu w całej UE są obecnie zapełnione w 63%, czyli o ponad 30 punktów procentowych więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
 • Według Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) zużycie gazu w UE w 2022 r. było o 13%, czyli o 55 mld m3, niższe niż w 2021 r. Łagodna pogoda ograniczyła zużycie gazu do ogrzewania domów, podczas gdy popyt przemysłowy spadł o 25%.
 • Trynidad i Tobago spodziewa się w przyszłym miesiącu formalnego rozpoczęcia negocjacji z Wenezuelą, odkąd Stany Zjednoczone w styczniu wydały licencję pozwalającą obu narodom na ożywienie pola gazowego Dragon po wenezuelskiej stronie granicy morskiej z Trynidadem.Ten projekt był zamknięty przez ponad dekadę. Trynidad ma nadzieję przyspieszyć dyskusje na temat warunków partnerstwa, które obejmowałoby wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA i brytyjską firmę energetyczną Shell, która wydobywa gaz w Trynidadzie. Minister powiedział, że wśród wstępnych dokumentów, które mają zostać podpisane z Wenezuelą, są poufne umowy, które będą chronić informacje udostępniane przez strony. Dodał, że Young planuje również spotkać się z urzędnikami USA w Houston w przyszłym miesiącu w celu omówienia licencji i projektu gazowego, po poprzedniej rundzie rozmów z rządem USA na Bahamach.
 • China Gas Holdings, jeden z największych niezależnych dystrybutorów gazu w Chinach, zgodził się na dwie 20-letnie umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z amerykańskim eksporterem Venture Global. China Gas Holdings, za pośrednictwem swojej spółki zależnej China Gas Hongda Energy Trading Co, będzie kupować łącznie dwa miliony ton LNG rocznie od Venture Global w ramach dwóch umów, podała firma w oświadczeniu.Dostawy rozpoczną się w 2027 roku. LNG pochodziłoby z dwóch projektów Venture Global w Luizjanie – Plaquemines LNG i CP2 LNG.China Gas powiedział, że będzie otrzymywać 1 milion ton LNG rocznie z każdego terminalu. Podobnie jak większość umów eksportowych LNG z USA z Chinami, kontrakty zostały uzgodnione na zasadzie free-on-board, a ich ceny były powiązane z amerykańskim wzorcowym rynkiem gazu Henry Hub. China Gas Holdings podpisało w czerwcu umowę z amerykańską firmą Energy Transfer na odbiór 0,7 miliona ton LNG rocznie na zasadzie free-on-board przez 25 lat.Dostawy mają rozpocząć się w 2026 roku. W 2021 roku Venture Global podpisało również kilka dużych umów z firmami w Chinach, które w tym roku sprowadziły więcej LNG niż jakikolwiek inny kraj.Podpisał 20-letnią umowę z państwowym gigantem naftowym Sinopec na dostawy 4 mln ton LNG rocznie, a ponadto zgodził się dostarczać 3,8 mln ton rocznie do Unipec, spółki zależnej Sinopec. Również w 2021 roku Venture Global podpisał 20-letnią umowę na sprzedaż 2 mln ton LNG rocznie jednostce China National Offshore Oil Corp (CNOOC). Dyrektor firmy powiedział, że China Gas nie posiada terminala regazyfikacyjnego w Chinach, ale może dzierżawić urządzenia odbiorcze od dominujących firm państwowych i tych obsługiwanych przez krajową infrastrukturę gazową PipeChina.
 • Największy amerykański eksporter LNG, Cheniere Energy Inc, poinformowała o dochodzie netto przypadający na zwykłych akcjonariuszy w wysokości $3,94 miliarda, czyli $15,78 na akcję – prognozowano $5,79/akcję. Firma przewiduje, że skonsolidowany skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją (EBITDA) w 2023 r. wyniesie od $8 do $8,5 mld.
 • Adani Total Private Ltd otrzyma swój pierwszy ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) w terminalu Dhamra na wschodnim wybrzeżu Indii w kwietniu i spodziewa się rozpocząć działalność handlową od 30 do 45 dni po otrzymaniu przesyłki. Opóźnione od września 2021 r. uruchomienie terminalu importowego LNG o przepustowości 5 mln ton rocznie (tpa) ma kluczowe znaczenie dla planu premiera Narendry Modiego, mającego na celu zwiększenie wykorzystania gazu ziemnego w miksie energetycznym kraju do 15% z około 6% obecnie. Pierwszy terminal importowy LNG Grupy Adani zwiększy zużycie gazu na wschodzie Indii, gdzie projekt Dhamra jest dopiero drugim terminalem importowym.Pięć innych terminali importowych kraju znajduje się na jego zachodnim wybrzeżu. Adani Total, w którym francuski gigant energetyczny TotalEnergies ma 50% udziałów, powiedział, że terminal Dhamra spodziewa się, że kontrole bezpieczeństwa i testy zostaną zakończone w lutym, dodając, że wszystkie kluczowe zezwolenia regulacyjne zostały osiągnięte. Adani Total spodziewa się otrzymać 2,2 miliona ton LNG w Dhamra do marca 2024 r.
 • Obecne mrozy, które przynoszą duży system śnieżny na północnym poziomie Stanów Zjednoczonych, zwiększają popyt. Jeśli jednak szacunki popytu się nie poprawią lub jeśli nie zauważymy żadnych zmian w strukturze podaży, gdy zbliżamy się do końca tradycyjnego zimowego sezonu grzewczego, wszelkie wzrosty najprawdopodobniej będą krótkotrwałe” – powiedział Robert DiDona z Energy Ventures Analysis.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na kwietniowe dostawy spadły do $15,00/mmBtu (-6,3% t/t). „Ceny LNG w Azji były rzeczywiście dość płaskie, z lekką tendencją spadkową w tym tygodniu… powrót do zniżki w stosunku do TTF. Widzimy tę presję na ceny ze względu na wysoki poziom zapasów, dużą dostępność dostaw spotowych i ograniczone zainteresowanie zakupami ze strony nabywców z północno-wschodniej Azji” – powiedziała Ryhana Rasidi, analityk Centrum TTF.
 • Obserwujemy wsparcie na amerykańskich rynkach gazu w tym tygodniu dzięki połączeniu zmian chłodniejszych w prognozach pogody, potwierdzeniu ponownego uruchomienia 2 pociągów (LNG) we Freeport LNG i niektórych wczesnych zapowiedziach, że wiertnicy ograniczają plany na 2023 r.” – powiedział Gary Cunningham, dyrektor z Market Research w Tradition Energy
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 121,4 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +2,02% t/t. 
 • Lutowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 97,4 mld stóp sześciennych dziennie (-0,92% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych pozostała bez zmian na poziomie 151 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 17 lutego spadły o -71 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 195 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano spadek o -67 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +15% powyżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

 • Działaczka na rzecz ochrony środowiska Greta Thunberg i dziesiątki innych aktywistów zablokowały wejścia do norweskiego ministerstwa energii, protestując przeciwko turbinom wiatrowym zbudowanym na terenach tradycyjnie używanych przez rdzennych pasterzy reniferów Lapończyków. Norweski sąd najwyższy w 2021 roku orzekł, że dwie farmy wiatrowe zbudowane w środkowej Norwegii naruszyły prawa Lapończyków wynikające z międzynarodowych konwencji, ale turbiny nadal działają ponad 16 miesięcy później. „Jestem tutaj, aby wspierać walkę o prawa człowieka i prawa ludności tubylczej. Państwo norweskie łamie prawa człowieka, a to jest całkowicie niedopuszczalne i musimy być solidarni w tej walce” – powiedziała Thunberg siedząc przed głównym wejściem do ministerstwa z innymi demonstrantami. Pasterze reniferów w Skandynawii twierdzą, że widok i dźwięk gigantycznej elektrowni wiatrowej przeraża ich zwierzęta i zakłóca wielowiekowe tradycje. Domagają się rozbiórki turbin. Rząd powiedział, że ostateczny los farm wiatrowych jest złożonym dylematem prawnym i politycznym pomimo orzeczenia sądu najwyższego i ma nadzieję na znalezienie kompromisu.
 • Przyrost mocy w chińskim sektorze OZE utrzymuje się na rekordowym poziomie, z instalacjami fotowoltaicznymi na poziomie 87 GW w 2022 r. i oczekuje się dalszego wzrostu w 2023 r.

Węgiel

 • Chiny zatwierdziły w zeszłym roku budowę kolejnych 106 gigawatów elektrowni węglowych (+300% r/r), najwięcej od 2015 roku. Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) i Global Energy Monitor (GEM) poinformowały, że w ciągu roku w całym kraju rozpoczęto budowę 50 GW mocy węglowej, co oznacza wzrost o ponad połowę w porównaniu z rokiem poprzednim. „Szybkość, z jaką projekty postępowały od uzyskania pozwolenia do budowy w 2022 r., była niezwykła, a wiele projektów wyrosło, uzyskało pozwolenia, uzyskało finansowanie i rozpoczęło działalność najwyraźniej w ciągu kilku miesięcy” – powiedziała analityk GEM, Flora Champenois.

Kamienie szlachetne

 • Złoto może przetestować wsparcie na poziomie 1816 USD za uncję, poniżej którego wybicie może otworzyć drogę do przedziału 1793 USD” – powiedział analityk techniczny Reutera Wang Tao.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Analitycy z Guangda Futures stwierdzili, że niższe ceny miedzi spowodują pewien popyt na rynku przed kwietniem i majem, tradycyjnym okresem solidnego popytu. Dostawy miedzi z Indonezji, Peru i Chile wciąż są zakłócone.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Stany Zjednoczone zapowiedziały, że od 10 marca nałożą 200-procentowe cło na aluminium produkowane w Rosji, de facto wprowadzając zakaz importu rosyjskiego aluminium do tego kraju. „Gdyby Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na rosyjskie aluminium to byłby to game changer. Sankcje oznaczałyby, że niewielu (konsumentów lub handlowców) w innych częściach świata dotknęłoby rosyjskiego aluminium” – powiedział handlarz aluminium. Rosyjski producent aluminium Rusal odpowiada za około 6% światowych dostaw szacowanych na około 70 mln ton w tym roku. W 2018 r. sankcje Departamentu Skarbu USA nałożone na firmę Rusal zamroziły większość eksportu firmy, sparaliżowały jej łańcuch dostaw i odstraszyły klientów. USA zniosły te sankcje wobec Rusala na początku 2019 roku. Sankcje nałożone w 2018 r. spowodowały gwałtowny wzrost cen aluminium na LME i innych rynkach. Import surowego aluminium i stopów do USA z Rosji wyniósł 191 809 ton, czyli około 4,4% z ponad 4,4 mln ton ogółem w 2022 roku, w porównaniu z 8,9% w 2018 r. i 14,6% w 2017 r.
 • Ograniczone dostawy energii wodnej w południowo-zachodniej prowincji Yunnan Chin doprowadziły do cięć produkcji w hutach aluminium i cynku, według doniesień lokalnych mediów.
 • Rząd centralny Chin wysłał grupę roboczą do zbadania nielegalnego wydobycia w chińskim centrum litowym Yichun. według South China Morning Post: Yichun ma 1,1 miliona ton rezerw tlenku litu i odpowiada za 12% światowej produkcji. Yichun obecnie produkuje od 10 000 do 12 000 ton węglanu litu miesięcznie.„Jeśli produkcja zostanie wstrzymana na miesiąc, dotknięta skala może stanowić około 10% światowego rynku” – powiedział analityk. Największy na świecie producent baterii, CATL, jest jednym z wielu chińskich konglomeratów posiadających aktywa w Yichun. Yicai, powołując się na źródła, powiedział, że sonda ma miejsce podczas „zamknięcia i prac konserwacyjnych” producentów litu w Yichun, małym mieście w południowej prowincji Jiangxi, znanym przez niektórych jako azjatycka stolica litu.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *