aktualności – 22 luty 2021: złote wyniki spółek wydobywczych

Bardzo dobre wyniki za 2020 rok spółek wydobywających metale szlachetne pokazują, że mimo pandemii wiele firm potrafiło nadal zwiększać swoje przychody – i to nie tylko firmy świadczące swoje usługi online. Prócz tego tradycyjna aktualizacja stanów magazynowych w USA, Wielkiej Brytanii i Szanghaju, zapasy ropy w USA (opóźniona publikacja ze względu na święto 15 lutego) oraz w Szanghaju, dane z rynku gazu, kakao czy cukru a także spółek około-surowcowych. A o 14:00 premiera nowego odcinka programu Surowcowe info!

Surowcowe.info 22 luty 2021 – złote wyniki spółek wydobywczych

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

reklama:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

 • Deere & Co podnosi swoje prognozy dotyczące sprzedaży maszyn rolniczych w 2021 roku. Szacuje się, że sprzedaż dużego sprzętu rolniczego w USA i Kanadzie w 2021 roku wzrośnie o co najmniej +15%. Spółka chce w 2021 roku osiągnąć zysk netto w przedziale $4,6 – $5,0 mld, to o $1 mld więcej niż wcześniejsze prognozy. Kwartalny zysk netto za Q4 2020 wyniósł rekordowe $1,2 mld ($3,87/akcję). Spółka jest spółką dywidendową, która podczas pandemii nie obniżyła ani nie wstrzymała wypłat dywidendy. Rekordowe przychody w 2021 roku mogą przełożyć się na podwyżkę dywidendy w 2022 roku. Obecnie spółka wypłaca $0,76/akcję co kwartał. Wycena giełdowa spółki bije kolejne rekordy, po głębokiej (40%) korekcie podczas pierwszej fali pandemii w Q1 2020, obecnie jest wyceniana ponad 80% powyżej szczytów z Q4 2019 i Q1 2020.

wykres spółki Deere & Co, interwał D1; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Kawa

 • Zapasy kawa w magazynach ICE – dwudziesty tydzień z rzędu wzrostu zapasów: przybyło prawie +18,5 tysiąca worków, rok wcześniej w analogicznym okresie był spadek zapasów o ponad 3,5 tysiąca worków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Pierwsze prognozy dotyczące zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii mówią o opóźnieniu ze względu na warunki pogodowe.

Kakao

 • Unia Europejska planuje przeznaczyć około miliarda euro w ciągu sześciu lat na pomoc dla sektora kakaowego na Wybrzeżu Kości Słoniowej. MA to pomóc krajowi w dostosowaniu się do unijnych przepisów dotyczących łańcucha dostaw, które mają zostać wprowadzone jeszcze w 2021 roku. Jeśli przepisy zostaną przyjęte, kupujący kakao będą musieli prześledzić historię ziaren na każdym etapie ich łańcucha dostaw, w tym na poziomie małych gospodarstw, w których zostały zebrane. Prawo unijne ma pomóc chronić lasy, ograniczyć pracę dzieci i położyć kres ubóstwu rolników.
 • Wybrzeże Kości Słoniowej poinformowało o utracie 47 tysięcy hektarów lasów w rejonie upraw kakao w 2020 roku. Wg szacunków 85% lasów w kraju wycięto od 1960 roku, głównie pod uprawy kakao. Władze Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Ghany wraz z głównymi odbiorcami kakao zobowiązali się w 2017 roku do wyeliminowania produkcji kakao z obszaru chronionych lasów i parków narodowych.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Sok pomarańczowy

 • Bardzo niskie temperatury w Teksasie, trzecim pod względem wielkości produkcji cytrusów (drugim pod względem hodowli grejpfrutów) stanie w USA, doprowadziły do strat szacowanych na co najmniej $305 mln w uprawach cytrusowych. Prawdopodobnie część drzewek cytrusowych będzie trzeba wyciąć, co oznacza że i w kolejnych sezonach skutki tych mrozów będą odczuwalne w skali produkcji cytrusów w Teksasie.

Bawełna

 • Certyfikowane zapasy bawełny dostępne od 17 lutego to 100 326 bel 480-funtowych (+3,63% t/t).

Pszenica

 • W czwartek japońskie Ministerstwo Rolnictwa kupiło 82 393 ton pszenicy o jakości spożywczej z USA w ramach regularnego przetargu.

Kukurydza

 • Meksyk kontynuuje prace nad zakazem importu żywności zawierającej GMO. To może oznaczać zaprzestanie importu kukurydzy z USA. Wg planu 16 mln ton importowanego ziarna ma zastąpić lokalna produkcja – co oznacza konieczność wzrostu meksykańskiej produkcji o prawie 60% – na przestrzeni ostatnich kilku lat rząd odnotował 7% wzrost upraw kukurydzy w kraju.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Ostatnie arktyczne mrozy w Teksasie przyczyniły się do śmierci dziesiątek cieląt, co prawdopodobnie odbije się na tegorocznej produkcji wołowiny w USA.

Ropa naftowa

 • Przerób ropy naftowej w Indiach w styczniu 2021 wzrósł do 21,81 mln ton (+0,6% r/r). To okołi 5,16 mln baryłek dziennie. Lokalne wydobycie ropy naftowej wyniósł 610 tysięcy baryłek dziennie (-4,6% r/r).
 • Rosneft oraz Shell nie uzgodniły nowego kontraktu na dostawy ropy naftowej typu Uralu dla niemieckiej rafinerii PCK Schwedt. Poprzedni kontrakt wygasł 31 grudnia 2020. Rosneft posiada 54,17% udziałów w rafinerii PCK Schwedt, Shell ma 37,5%, a włoskie ENI 8,33%. Krążą plotki, że brak kontraktu to wstęp do sprzedaży udziałów przez Shella, które Rosneft miałby odkupić.
 • Rosneft poinformował o zyskach w 2020 roku na poziomie $2,2 mld (-79% r/r). Wynikało to zarówno z ograniczenia popytu na ropę naftową w związku z pandemią jak i zmniejszeniem produkcji kondensatu ropy naftowej i gazu ziemnego do 4,14 mln baryłek dziennie (-11,4% r/r) w ramach ograniczeń produkcji ustalonych przez grupę OPEC+. Spółka prognozuje kolejny spadek produkcji w 2021 roku, o około 5%, w związku ze sprzedażą niektórych wyczerpanych aktywów naftowych.
 • Gazprom Neft, naftowe ramię giganta gazowego Gazprom poinformowało o zyskach za 2020 rok na poziomie $1,6 mld (-71% r/r).
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 19 lutego 2021 wynosiły 23,291 mln (b/z% t/t).
 • Amerykańskie zapasy ropy naftowej, opublikowane w czwartek ze względu na amerykańskie święto w poniedziałek 15 lutego, spadły o 7,3 mln baryłek ropy do poziomu 461,8 mln baryłek (-1,56% t/t).
 • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA spadła w ubiegłym tygodniu o jeden do 305 punktów.

Gaz ziemny

 • Indyjskie wydobycie gazu ziemnego w styczniu 2021 wyniosło 2,55 mld m3 (-2,2% r/r).
 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu spadły, marcowe dostawy wyceniało się na średnio 6,90/mmBtu (b/z t/t). Z kolei kwietniowe dostawy wycenia się na $6,40/mmBtu (-3,03% t/t).
 • Niemiecki import gazu ziemnego w 2020 roku wyniósł 152 mld m3 (-2% r/r).
 • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA w ubiegłym tygodniu wzrosła o jeden do poziomu 91 aktywnych punktów.
 • Ubiegłotygodniowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosiła średnio 73,2  mld stóp sześciennych dziennie (bcfd).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 119,3 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -17,04% t/t.
 • Ubiegłotygodniowa produkcja gazu ziemnego w USA spadła ze względu na niskie temperatury poniżej 80 bcfd. Szacuje się, że piątkowe wydobycie wzrosło do 75,5 bcfd.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu spadły do 2,281 bilionów stóp sześciennych (tcf) czyli -9,41% t/t. Mimo wszystko było to mniej o 15 mld stóp sześciennych niż przewidywali analitycy.

Energia odnawialna

 • Norweski Equinor i francuski Engie będą współpracować, aby opracować sposoby produkcji wodoru przy niskiej emisji dwutlenku węgla z gazu ziemnego. Firmy zapowiedziały, że rozpoczną rozmowy z potencjalnymi klientami w Belgii, Holandii i Francji w celu oceny wykonalności projektu, a także z zainteresowanymi stronami i odpowiednimi władzami.

Złoto

 • Newmont Corp poinformował, że skorygowany zysk za Q4 2020 wyniósł $856 mln (+100% r/r) przy spadku wydobycia złota do 1,6 mln uncji (-11% r/r). Średnie ceny sprzedaży złota przez spółkę w Q4 2020 wyniosły $1852/uncję (+25,30% r/r). Koszt wydobycia uncji w Q4 2020 wyniósł $1043 (+10% r/r). Zysk na akcję wyniósł $1,06. W 2021 roku spółka prognozuje 6,5 mln uncji wydobycia.
 • Kanadyjski Barrick Gold Corp w 2020 roku wydobył 4,8 mln uncji złota przy średnim koszcie $929/uncję (+0,65% r/r). Prognozowane na 2021 rok wydobycie to od 4,4 mln uncji do 4,7 mln uncji.
 • Gold Fields Ltd poinformował o wzroście zysków do $0,83/akcję (+315% r/r). Produkcja złota w 2020 roku wyniosła 2,236 mln uncji (+2% r/r). Firma chce wypłacić dywidendę za 2020 rok w wysokości $0,22/akcję, co razem z wypłaconą w październiku zaliczką podnosi roczną dywidendę ze spółki do poziomu $0,30/akcję (+200% r/r).
 • Sibanye-Stillwater poinformował o wydobyciu 982 559 uncji złota w 2020 roku (+5,35% r/r).
 • Harmony Gold poda wyniki za ostatnie półrocze 23 lutego.
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej i szanghajskiej giełdy.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

 • Sibanye-Stillwater poinformował o wydobyciu 2,16 mln uncji metali z grupy platynowców w 2020 roku (-0,93% r/r). Firma osiągnęła zysk $1,781 mld w 2020 roku (+47 177% r/r). Spółka wypłaciła w 2020 roku dywidendę po raz pierwszy od 2017 roku, razem z wypłatą po wynikach za Q4 2020 wypłaci $0,25/akcję dywidendy za zyski w 2020 roku. Władze spółki prognozują, że w 2021 roku wyniki finansowe będą jeszcze lepsze ze względu na rosnącą produkcję i ceny metali szlachetnych.

Metale przemysłowe

 • Chiny podniosły swoje limity produkcyjne dla metali ziem rzadkich do rekordowych 84 tysięcy ton (+27,2% r/r) na pierwsze półrocze 2021. Wzrost ten „jest prawdopodobnie działaniem zabezpieczającym przyszłość przed spodziewanym silnym wzrostem popytu z zastosowań pojazdów elektrycznych w 2021 r. I do 2022 r., co będzie wymagało znacznych ilości (pierwiastków ziem rzadkich)” – powiedział David Merriman, menedżer w firmie konsultingowej Roskill.
 • Rosyjski gigant górniczy Norilsk Nickel na skutek kary za wyciek paliwa w Arktyce obniży wysokość dywidendy. Nie podano obecnie nowej wysokości dywidendy za 2020 rok jaką będzie rekomendować zarząd spółki – ma ona zostać podana w maju. Dywidenda za pierwsze 9 miesięcy zysków w 2020 roku wypłacona w grudniu wyniosła $0,85/akcję (-12,37% r/r).
 • Kanadyjski Barrick Gold Corp w 2020 roku wydobył 207,3 tysięcy ton miedzi, prognozy na 2021 rok są w przedziale od 186 do 209 tysięcy ton. Zysk za Q4 2020 wyniósł $0,35/akcję (+105,88% r/r), bijąc prognozowane przez analityków $0,32/akcję.
 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach chicagowskiej, szanghajskiej i londyńskiej giełdy.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Duże wzrosty zapasów są związane z mniejszym zapotrzebowaniem na surowce w okresie obchodów Chińskiego Nowego Roku, które zakończyły się 17 lutego.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Po raz pierwszy od ponad dwudziestu tygodni wzrosły zapasy miedzi i cyny. Czwarty tydzień z rzędu spadków zapasów cynku.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *