aktualności – 22 kwietnia 2020

Środowy zestaw aktualności, w którym masa różnych informacji o ropie naftowej (gorący temat w tym tygodniu w końcu), ale również raporcik crop progress, gaz ziemny, kukurydza, soja, metale przemysłowe, złoto (niesamowicie duże ruchy) czy mięsa: wieprzowina i wołowina. Zachęcam do lektury!

reklama:

W dniu dzisiejszym też nie ma programu Surowcowe info w Comparic24. Walczymy z problemami technicznymi żeby dostarczać materiał jak najlepszej jakości dla Was! Mam nadzieję, że od poniedziałku wrócimy do normalnej ramówki.

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

USDA

W poniedziałek 20 kwietnia opublikowany był raport crop progress, tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Trzy wykresy i mapka dzisiaj:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

  • Gwałtowne gradobicie w regionie winiarskim Bordeaux pod koniec ubiegłego tygodnia zniszczyło od 600 do 800 hektarów winorośli w ponad 80%. W całym regionie Bordeaux jest ~110 tysięcy hektarów winorośli.
  • Ministrowie rolnictwa grupy G20 ustalili podczas wtorkowego, wirtualnego spotkania że Koronawirus nie może zagrażać globalnym łańcuchom dostaw żywności. Ich zdaniem wszelkie ograniczenia zarówno dotyczące pracowników jak i w eksporcie powinny być „ukierunkowane, proporcjonalne, przejrzyste i tymczasowe”, nie powinny tworzyć niepotrzebnych barier ani zakłócać globalnych łańcuchów dostaw, a także że powinny być zgodne z międzynarodowymi zasadami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Kukurydza

  • Prognozy zbiorów kukurydzy w Argentynie obniżono z 50 mln ton na 49,8 mln ton ze względu na suchą pogodę od ponad 20 dni. 

Soja

  • Prognozy zbiorów soi w Argentynie obniżono z 51,5 mln ton do 50,5 mln ton ze względu na suchą pogodę od ponad 20 dni.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Cargill informuje o ograniczaniu produkcji w wołowiny w kanadyjskim zakładzie w High River (prowincja Alberta) ze względu na wybuch epidemii wśród pracowników zakładu, z których 360 jest zarażonych COVID-19, a jeden zmarł. Zdaniem władz każdy z 484 przypadków zachorowań w prowincji jest związany z fabryką Cargilla. Wśród chorych są też pracownicy zakładu należącego do JBS Food Canada w pobliskim Brooks (Alberta). Brak informacji o planie wznowienia pracy zakładu, który będąc jednym z producentów mięsa dla McDonald’s odpowiada za 36% całkowitej zdolności produkcyjnej Kanady w zakresie mięsa wołowego dla McDonald’sa.
  • Stada loch w Chinach wzrosły w marcu o 2,8% m/m, a liczba prosiąt wzrosła o 7,3% m/m. Jednocześnie produkcja wieprzowiny w Q1 2020 spadła o 29% r/r. Mimo prognoz o zwiększaniu podaży wieprzowiny po lipcu, od września wzrost popytu może podnieść lokalne ceny.

Ropa naftowa

  • ceny ropy WTI w fizycznej dostawie w USA (20/04/2020); źródło: mercuria.com

    Poniedziałkowe popołudnie przyniosło nam historyczne wydarzenie: ceny ropy spadły poniżej zera, osiągając w pewnym momencie ponad -$37 za baryłkę. Całość dotyczy tylko majowych kontraktów, których termin wygasania przypada dzisiaj. Kontrakty na WTI charakteryzują się koniecznością fizycznej dostawy, a pojęcie „majowy” determinuje czas odbioru (między 1 a 31 maja). Ze względu na brak przestrzeni magazynowych (magazyny zapełnione w ~60% z dostępnych około ~80%), wciąż technicznie bardzo ograniczone możliwości eksportowe z USA (poniżej 3 mln baryłek dziennie) i koronawirusowe spowolnienie gospodarek wpływające negatywnie na możliwości transportu i chęć zakupów (-30% spadek popytu w kwietniu), fakt dopłacania do baryłki ropy zamiast (znacznie droższego) zamykania wydobycia jest zwykłym rachunkiem ekonomicznym. Pomijając fakt, że kontrakt kontraktem, na jednej ze stron śledzących fizyczne dostawy dopłaty do baryłki wahały się od $46,34 do $49,03. Za asfalt dopłacano nawet ponad $54…

kontrakt majowy na ropę WTI 20 kwietnia 2020 (interwał D1); źródło: Reuters Eikon

  • Amerykańskie magazyny w hubie ropy naftowej w Cushing były już tydzień temu zapełnione w 70%, ale zgodnie z informacjami Erniego Barsamiana, CEO The Tank Tiger wolne zasoby zostały już zakontraktowane. Pojemność hubu w Cushing to ~76 mln baryłek. Obecnie wg American Petroleum Institute wolne pozostało niecałe 22% zasobów magazynowych w Cushing.
  • Donald Trump zwrócił się do swoich doradców z prośbą o stworzenie planu ratowania amerykańskiego przemysłu wydobywczego ropy naftowej i gazu ziemnego. To skutek poniedziałkowego nurkowania majowych kontraktów na ropę WTI. Wstępne plany to zwiększenie kwoty pożyczek dostępnych dla firm energetycznych do $200-$250 mln, a także pomysł Donalda Trumpa by zapełnić strategiczne rezerwy USA, które mogą pomieścić ~77 mln baryłek, czyli obecny dzienny popyt na ropę na świecie. Pada też pomysł nowych ceł importowych, ale zdaniem przemysłu rafineryjnego nie poprawi on sytuacji amerykańskich wydobywców, a jedynie zwiększy ich koszty. Szacuje się, że amerykański przemysł naftowy i gazowy jest winien ponad $200 mld wzięte w pożyczkach zabezpieczonych rezerwami surowców energetycznych.
  • Arabia Saudyjska poinformowała, że jest gotowa podjąć „dodatkowe działania” stabilizujące rynek ropy, w tym zobowiązuje się, wraz z Rosją, do wprowadzenia cięć produkcyjnych w ciągu najbliższych lat”
  • Koszty eksportu ropy naftowej do Azji, w tym największego odbiorcy jakim są Chiny są bardzo zróżnicowane. Wysyłka amerykańskiej baryłki ropy to ~$7, z Europy ten koszt kształtuje się na poziomie ~$4/baryłkę, a transport z Zatoki Perskiej kosztuje niecałe $2,5/baryłkę.
  • Chiny planują zwiększyć zezwolenia importowe na ropę naftową dla niepaństwowych rafinerii w drugiej rundzie wydawania zezwoleń w 2020 roku. Źródła mówią o zgodzie na 393,32 mln baryłek ropy (53,88 mln ton). W pierwszym rzucie zezwoleń (wydanych jeszcze w 2019 roku) Chiny zezwoliły na import 103,83 mln ton (757,96 mln baryłek), zapowiadając, że niepaństwowe rafinerie otrzymają zgodę na import w sumie 202 mln ton (1, 475 mld baryłek) ropy naftowej w 2020 roku.
  • Import amerykańskiej ropy naftowej prze Chiny na razie nie spełnia warunków zgodnych z podpisaną w styczniu „fazą pierwszą” umowy handlowej. W maju zaplanowanych jest przybycie trzech tankowców przewożących 4,63 mln baryłek ropy naftowej z USA. Trwają negocjacje o jeden tankowiec z datą dostawy na czerwiec, choć wciąż jest czas by wynegocjować kolejne.

Gaz ziemny i węgiel

  • Import LNG z USA powrócił po 13 miesiącach do Chin. Pierwsze ładunki 280 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego w ciągu tygodnia dotrą do Państwa Środka. Kolejne dwa statki mają dopłynąć w maju, ale w porównaniu do okresu sprzed wojny handlowej to bardzo mało. W pierwszej połowie 2018 roku Chińczycy rozładowali 25 statków załadowanych LNG z USA.

Złoto

  • Szwajcarski eksport złota do USA podskoczył w marcu do 43,2 ton z 361 kilogramów w lutym. Oznacza to wzrost o 11 966% m/m, a wielkość eksportu w marcu równała się 40 poprzednim miesiącom łącznie. Tak duże zapotrzebowanie wynikało z obaw o brak złota w nowojorskich skarbach do realizacji dostaw, co wywołało 4% spread pomiędzy ceną spotową a kontraktami COMEX-u. By zapewnić sobie wystarczającą ilość złota w jednostkach rozliczeniowych COMEX-u (czyli sztabkach 100-uncjowych) Szwajcaria zaimportowała z Wielkiej Brytanii w marcu 28,2 tony złota (+17 300% m/m) w sztabkach 400-uncjowych, by następnie je przetopić na te w amerykańskim standardzie rozliczeniowym. Jednocześnie szwajcarski eksport złota do Chin spadł w marcu do 0 kilogramów (po raz pierwszy od września 2012). Hong-Kong zaimportował ze Szwajcarii 152 kg złota, a Indie 6,6 ton w marcu. Sumaryczny eksport Szwajcarii w marcu wyniósł 96,1 ton złota (+224,5% m/m).

Metale przemysłowe

  • Produkcja miedzi w marcu w Chinach spadła do 771 tysięcy ton (-2,5% r/r), produkcja aluminium spadła do 5,88 mln ton (-3,6% r/r). Produkcja ołowiu wzrosła w marcu do 467 tysięcy ton (+2,2% r/r), cynku wzrosła do 489 tysięcy ton (+4,7% r/r), a rudy żelaza wzrosła do 74,76 mln ton (+9,1% r/r). Jednocześnie w ujęciu kwartalnym (Q1 2020) to miedź wzrosła o 0,4% r/r, cynk wzrósł o 11,0% r/r, natomiast kwartalne spadki zaliczyła produkcja rudy żelaza (-0,1% r/r), ołowiu (-6,4% r/r) oraz aluminium (-7,2% r/r).
  • Nippon Steel Corp, największy producent stali w Japonii zapowiedział wygaszenie trzeciego wielkiego pieca hutniczego. Jest to pokłosie spadku popytu ze strony branży motoryzacyjnej i budowlanej wywołanego pandemią koronawirusa. Spółka już wcześniej wygasiła dwa wielkie piece hutnicze z powodu koronawirusa, a w lutym doszło do zatrzymania innego pieca z przyczyn niezwiązanych z wirusem. W efekcie możliwości produkcyjne firmy skurczą się o 75%.

Omówienie aktualności

Przypominam: dzisiaj (22/04/2020) programu NIE MA.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *