aktualności – 2 maja 2024

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 2 maja 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

Raporty USDA

 • Dane z raportów USDA z początku miesiąca przy poszczególnych surowcach.
 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 29 kwietnia 2024:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 • Ceny jakie amerykańscy farmerzy otrzymywali za swoje produkty (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Działalność handlowa w Wietnamie, największym na świecie producencie Robusta, pozostaje słaba. Rolnicy z centralnych wyżyn, największego obszaru upraw kawy w Wietnamie, sprzedawali fasolę po 132 500–133 200 dongów (5,22–5,25 dolarów) za kg, w porównaniu z cenami 128 200–129 500 dongów w zeszłym tygodniu. „Ceny spadły po wiadomościach o przelotnych deszczach w Wietnamie. Jednak taka ilość deszczu nie była wystarczająca dla drzew, suchość w regionie pozostaje poważnym problemem” – powiedział handlarz pracujący w pasie kawowym.
 • W pierwszych 4 miesiącach 2024 Wietnam wyeksportował 756 tysięcy ton kawy (+5,4% r/r).
 • Indonezja wyeksportowała 3093,4 ton ziaren kawy Robusta z Sumatry w kwietniu (-58,9% r/r).

Kakao

 • Gwałtowna korekta na cenach kakao została praktycznie momentalnie cofnięta. „Czy jest jakaś konkretna wiadomość, która napędza rynek? Nie. Pozycja Nowego Jorku jest niewielka, rekordowo niska w dzisiejszych czasach. Brak płynności spowoduje nieproporcjonalne poruszenie rynku w obu kierunkach” – powiedział Jonathan Parkman, szef sprzedaży produktów rolnych w firmie Marex.
 • Wyższe marże i zmienność na rynku kakao doprowadziły do spadku liczby otwartych transakcji z około 400 000 lotów w listopadzie do około 243 000 lotów obecnie” – podał bank ING.

Bawełna

 • Zapasy bawełny w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

 • Ryzyko pogodowe „powinno zapewnić pewne podstawowe wsparcie dla rynku, ale handlowcom w dalszym ciągu brakuje uzasadnienia dla utrzymywania wzrostów, dopóki Rosja będzie w rekordowym tempie tłoczyć tanią pszenicę przez swoje porty” – stwierdził analityk StoneX Arlan Suderman. Obecnie są obawy, że susza dotknie plony w pasie pszenicy na równinach południowych Stanów Zjednoczonych i w południowej Rosji.

Kukurydza

 • Przerób kukurydzy w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ryż

 • Globalne dostawy ryżu ustabilizowały się po zeszłorocznym wzroście, chociaż rynek pozostaje narażony na ryzyko związane z suchą pogodą spowodowaną El Niño. „Wygląda na to, że przeszliśmy przez bardzo napiętą sytuację. W Indiach obowiązywał zakaz eksportu, a Indonezja przyjechała kupić bardzo duże ilości ryżu. Uważam, że połączenie tych dwóch czynników było dla rynku zbyt trudne do udźwignięcia, co ostatecznie spowodowało wzrost cen. Wygląda na to, że podaż i ceny ustabilizowały się” – powiedział w wywiadzie Rubens Marques, dyrektor naczelny Louis Dreyfus Co (LDC) na Azję Południową i Południowo-Wschodnią. Marques powiedział, że dostawy ryżu pozostają podatne na niekorzystne warunki pogodowe. Zjawisko pogodowe El Niño polega na ociepleniu wód Oceanu Spokojnego wzdłuż równika u wybrzeży Ameryki Południowej. Ten wzór zazwyczaj powoduje gorącą i suchą pogodę w Azji, wpływając na rozległe połacie regionów uprawy ryżu. „Myślę, że największą cechą El Nino, o której nie mówi się wystarczająco dużo, jest nieprzewidywalność wydarzeń pogodowych. Zdarzenia pogodowe zawsze występowały, ale teraz stały się nieprzewidywalne i jak trudno było dla handlu w zasadzie rozwiązać te braki równowagi. Należy pamiętać, że duża część ryżu z Indii trafia do Afryki, która jest rynkiem bardzo wrażliwym na ceny” – powiedział Marques.

Soja

 • W Argentynie, głównym eksporterze soi, pracownicy sektora nasion oleistych znieśli dwudniowy strajk po tym, jak izba niższa Kongresu zatwierdziła kontrowersyjne reformy, popierane przez prezydenta Javiera Milei. Strajk wstrzymał dostawy przede wszystkim soi, ale także kukurydzy i pszenicy.
 • Przerób soi w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe rośliny oleiste

 • Zapasy olejów roślinnych w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Istnieje ryzyko, że wirus ptasiej grypy H5N1, występujący u wielu dzikich ptaków, podczas migracji może zarazić krowy w krajach poza Stanami Zjednoczonymi” – ostrzega World Health Organization (WHO). „Ponieważ wirus przenoszony jest po całym świecie przez ptaki wędrowne, z pewnością istnieje ryzyko zarażenia krów w innych krajach” – powiedziała Wenqing Zhang, szef Globalnego Programu Grypy WHO. Wirus jest szeroko rozpowszechniony wśród dzikiego ptactwa w Stanach Zjednoczonych i czasami zakaża drób, a nawet koty wychodzące na zewnątrz, ale do tej pory rzadko występował u krów.

Ropa naftowa

 • Inwestorzy sprzedawali ropę w najszybszym tempie od ponad sześciu miesięcy w obliczu oznak, że Izrael i Iran zdecydowały się nie eskalować konfliktu, co zapewniło, że wzrost cen ropy zatrzymał się na długo przed osiągnięciem 100 dolarów za baryłkę. Fundusze hedgingowe i inne podmioty zarządzające pieniędzmi sprzedały równowartość 95 milionów baryłek w ramach sześciu najważniejszych kontraktów terminowych i opcji na ropę naftową w ciągu siedmiu dni kończących się 23 kwietnia. Według raportów przesłanych do ICE Futures Europe i amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary sprzedaż była najszybsza od października 2023 r. i wyniosła łącznie 119 mln baryłek w ciągu dwóch tygodni. Stosunek byczych długich pozycji do niedźwiedzich krótkich pozycji został obniżony jeszcze bardziej agresywnie do 3,51:1 w porównaniu z ostatnim najwyższym poziomem 4,97:1 pod koniec marca. Zarządzający funduszami doszli do wniosku, że na razie nie ma zagrożenia dla zakładów wydobywczych ropy naftowej wokół Zatoki Perskiej ani dla szlaków tankowców przez Cieśninę Ormuz.
 • Arabia Saudyjska i jej sojusznicy z OPEC+ w dalszym ciągu ograniczają wydobycie, ale oczekuje się, że w drugiej połowie roku będą stopniowo zwiększać wydobycie. Wzrost produkcji spoza OPEC w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii i Gujanie prawdopodobnie pokryje większość wzrostu konsumpcji w 2024 r. Globalne zapasy utrzymują się na poziomie zbliżonym do długoterminowej średniej sezonowej, podczas gdy Arabia Saudyjska i inni członkowie OPEC na Bliskim Wschodzie dysponują ponad 4 milionami baryłek dziennie przy niewykorzystanych mocach produkcyjnych.
 • Wydobycie ropy naftowej w OPEC spadło w kwietniu, co odzwierciedla niższy eksport z Iranu, Iraku i Nigerii w kontekście trwających dobrowolnych cięć dostaw przez niektórych członków uzgodnionych z szerszym sojuszem OPEC+. Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową pompowała w tym miesiącu 26,49 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek o 100 000 bpd w stosunku do skorygowanej całkowitej ilości z marca. Spotkanie OPEC+ zaplanowano na 1 czerwca, aby podjąć decyzję o kolejnych krokach w zakresie polityki wydobywczej.
 • Shell odnotował w Q1 2024 zysk wysokości 7,7 miliarda dolarów, znacznie przekraczając oczekiwania analityków na poziomie 6,46 miliarda dolarów. Firma podała również, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy odkupi kolejne akcje o wartości 3,5 miliarda dolarów, w tempie podobnym do poprzedniego kwartału.Wysokość dywidendy pozostała niezmieniona. „Shell osiągnął kolejny kwartał dobrych wyników operacyjnych i finansowych, co pokazuje, że nieustannie koncentrujemy się na dostarczaniu większej wartości przy mniejszej emisji” – powiedział dyrektor generalny Wael Sawan. Całkowita produkcja ropy i gazu spółki wzrosła w pierwszym kwartale do 2,91 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (+3% r/r).

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Reliance Industries kupiła od Shell 2 miliony baryłek kanadyjskiej ropy z lipcową dostawą, co oznacza pierwszy zakup ropy przez indyjską rafinerię nowym kanadyjskim rurociągiem Trans Mountain. Reliance dołącza do rosnącej grupy azjatyckich rafinerii kupujących kanadyjską ropę naftową w celu eksportu nowym rurociągiem, którym transport ropy ma rozpocząć się w maju.Rozbudowa rurociągu, którego właścicielem jest rząd Kanady, niemal potroi przepływ ropy z Alberty na kanadyjskie wybrzeże Pacyfiku i otworzy dostęp do Azji i zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Shell wykona transfery ze statku na statek, aby przewieźć około czterech ładunków Access Western Blend (AWB) o pojemności 500 000 baryłek na bardzo duży statek do przewozu ropy naftowej i wysłać ropę do portu Sikka. gdzie Reliance obsługujenajwiększy na świecie kompleks rafineryjny. AWB to rodzaj ciężkiego i silnie kwaśnego rozcieńczonego bitumu produkowanego przez Canadian Natural Resources i MEG Energy. Chińskie firmy Sinochem, Unipec, ramię handlowe największej azjatyckiej rafinerii Sinopec i PetroChina kupiły już kilka ładunków ropy AWB i Cold Lake z rurociągu, który ma zostać dostarczony do Chin w czerwcu.
 • Exxon Mobil Corp zamknie dwa projekty wydobycia ropy naftowej na morzu w Gujanie na dwa tygodnie każdy, w okresie od lipca do sierpnia, w celu połączenia gazociągu. Rurociąg o długości 225 km będzie zasilał warty 1,9 miliarda dolarów projekt przetwarzania gazu w energię w Gujanie, którego celem jest położenie kresu uzależnieniu kraju od importowanych paliw i obniżenie kosztów energii dla mieszkańców. Exxon oświadczył, że wstrzyma produkcję, aby wywiązać się z zobowiązania podjętego z lokalnymi władzami dotyczącego podłączenia rurociągu do końca roku, pomimo opóźnień w prowadzonej przez rząd lądowej części projektu. Proponowany rurociąg miałby łączyć morskie statki produkcyjne z elektrownią i zakładem przetwarzania gazu ziemnego.Jak powiedzieli wcześniej urzędnicy z Gujany, elektrownia i linie przesyłowe nie będą w pełni sprawne przed końcem 2025 roku. Podmorska część rurociągu o wartości około 1 miliarda dolarów, który jest budowany przez Exxon, jest ukończona w 70%.
 • Brazylijski państwowy koncern naftowy Petrobras w Q1 2024 wyprodukował średnio 2,24 mln baryłek dziennie ropy naftowej (+4,4% r/r). Produkcja ekwiwalentu ropy dziennie (boepd) w Q1 2024 wyniosła 2,78 mln baryłek (+3,7% r/r). Około 67% całkowitej produkcji pochodziło z należących do firmy złóż przedsolnych, bogatego w ropę regionu przybrzeżnego u południowo-wschodniego wybrzeża Atlantyku.Tam produkcja wzrosła o 9,1%, co pomogło przeciwdziałać spadkowi produkcji na innych polach. Całkowity eksport w kwartale wyniósł 848 000 dziennie baryłek ropy naftowej i produktów pochodnych (+2,5% q/q; -4,4% r/r). „Konflikt na Bliskim Wschodzie spowodował niestabilność w morskim transporcie towarowym, a co za tym idzie, zmianę strumieni naszego eksportu ropy” – stwierdził Petrobras, podkreślając wzrost eksportu do Chin i innych krajów azjatyckich. Oczekuje się, że Petrobras opublikuje pełne wyniki finansowe za pierwszy kwartał 13 maja.
 • Nigeryjski organ regulacyjny ds. ropy naftowej rozpoczął ocenę procesów zbycia 75-letnich aktywów lądowych Shell na rzecz spółki Renaissance. W styczniu Shell ogłosił, że osiągnął porozumienie w sprawie sprzedaży swoich aktywów lądowych w regionie Delty Nigru spółce Renaissance i skupienia się na inwestycjach gazowych Deepwater i Integrated. Renaissance Africa Energy Company Limited to konsorcjum pięciu firm, w skład którego wchodzą cztery spółki poszukiwawczo-wydobywcze z siedzibą w Nigerii oraz międzynarodowa grupa energetyczna. Gbenga Komolafe, dyrektor nigeryjskiej Komisji Regulacyjnej ds. Wydobycia Ropy Naftowej, powiedział na początku ćwiczenia, że aktywa zawierają łączną szacunkową wielkość 6,73 miliarda baryłek ropy i kondensatu oraz 56,27 biliona stóp sześciennych gazu. Według Komolafe aktywa Shell JV zostały pierwotnie przyznane w styczniu 1949 r. jako licencja na poszukiwania ropy naftowej 1 (OEL-1) obejmująca całą południową Nigerię i Kamerun, a następnie w 1962 r. zostały przekształcone w OML, a następnie odnowione w 2014 i 2018 r.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 26 kwietnia wzrosły o +7,3 mln baryłek, do 460,9 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,1 mln baryłek.
 • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +0,3 mln baryłek do 227,1 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,1 mln baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -0,7 mln baryłek do 115,9 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,2 mln baryłek.
 • Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 26 kwietnia wyniósł 87,5% (-1,0 pp t/t).
 • Amerykański eksport ropy naftowej w tygodniu do 26 kwietnia wyniósł 3,92 mln baryłek dziennie (-24,3% t/t).

Gaz ziemny

 • Tellurian Inc. desłał do domu kilkunastu pracowników swojej działalności związanej z wydobyciem gazu ziemnego. Firma z siedzibą w Houston prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami w sprawie sprzedaży swojej działalności związanej z gazem łupkowym w Haynesville w celu pozyskania kapitału dla proponowanej fabryki eksportowej LNG w Driftwood. Tellurian powiedział, że ocenia kilka ofert na tę nieruchomość, a osoby zaznajomione ze sprawą twierdzą, że firma spodziewa się podjąć decyzję w nadchodzących tygodniach. Analitycy szacują, że wartość działalności związanej z produkcją gazu może sięgać nawet 365 milionów dolarów.Jednak ceny gazu ziemnego w USA znacznie spadły w porównaniu z poziomem z 2022 r.
 • PetroVietnam Gas ogłosił przetarg na ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG), który ma zostać dostarczony w ostatnim tygodniu maja. Przetarg ogłoszono w związku z falą upałów w Azji Południowo-Wschodniej, która zwiększyła zapotrzebowanie na energię elektryczną.Maksymalne temperatury w kilku częściach północnego i środkowego Wietnamu wahały się od 40,2 do 44,0 stopni Celsjusza. Jak wynika z oświadczenia PetroVietnam Gas z zeszłego miesiąca, drugi ładunek LNG zaimportowany przez PetroVietnam Gas z QatarEnergy w kwietniu zostanie dostarczony do elektrowni cieplnej Phu My 3 należącej do Vietnam Electricity Group (EVN) w kwietniu i maju w celu wytworzenia energii elektrycznej.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2024 wyniósł średnio 97,9 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-2,97% m/m).
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 91,5 mld stóp sześciennych (-0,2 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 91,3 bcfd.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w kwietniu 2024 wyniósł średnio 11,9 bcfd (-9,16% m/m).

Energia odnawialna

 • Trafigura zamówiła cztery średnie statki do przewozu gazu, które mogą być zasilane amoniakiem w celu ograniczenia emisji pochodzących z transportu, przy czym pierwszy statek ma zostać dostarczony w 2027 r. Do 2030 r. Trafigura zamierza zmniejszyć intensywność emisji dwutlenku węgla przez swoją flotę żeglugową o 25%. Nowo wybudowane statki będą wykorzystywane do transportu skroplonego gazu ziemnego lub amoniaku i każdy będzie wyposażony w dwupaliwowy, niskoemisyjny silnik amoniakalny. Zostaną zbudowane w stoczni HD Hyundai Mipo w Ulsan w Korei Południowej. Trafigura zarządza obecnie około 400 statkami i obsługuje ponad 5000 rejsów rocznie. Amoniak jest jednym z kilku paliw alternatywnych, które spedytorzy badają w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Uran

 • Czeska spółka CEZ otrzymała zaktualizowane wiążące oferty od południowokoreańskiego KHNP i francuskiego EDF w przetargu na budowę maksymalnie czterech bloków jądrowych. Czechy, które planują utrzymać energetykę jądrową jako główną część swojego miksu energetycznego w nadchodzących dziesięcioleciach, rozszerzyły przetarg o ewentualną budowę wielu bloków o mocy ponad 1000 megawatów każdy w porównaniu z pierwotnie planowanym jednym blokiem.Rząd i CEZ rozszerzyły zakres przetargu, aby pomóc obniżyć cenę każdego bloku w ramach największej w historii inwestycji energetycznej w kraju. „Oczekuje się, że umowy zostaną sfinalizowane w tym roku i będą gotowe do podpisania do 31 marca 2025 r.” – podał CEZ. Przetarg ma formę wiążącej oferty na jedną jednostkę w Dukovanach z wiążącą opcją na maksymalnie trzy kolejne: dodatkową jednostkę w Dukovanach na wschodzie kraju i dwie w Temelinie na południu. W obu przypadkach znajdują się istniejące elektrownie jądrowe obsługiwane przez CEZ. Analitycy twierdzą, że europejska baza EDF i wsparcie polityczne Francji w UE przemawiają na jego korzyść, ale spółka ma również historię opóźnień i dużych przekroczeń kosztów.

Węgiel

 • Ministrowie energii z głównych demokracji Grupy Siedmiu (G7) osiągnęli porozumienie w sprawie zamknięcia elektrowni węglowych w pierwszej połowie lat trzydziestych XXI wieku, co stanowi znaczący krok w kierunku odchodzenia od paliw kopalnych. „Istnieje porozumienie techniczne, we wtorek podpiszemy ostateczne porozumienie polityczne” – powiedział włoski minister energetyki Gilberto Pichetto Fratin, który przewodniczy posiedzeniu ministerialnemu G7 w Turynie. Do G7 należą: Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy oraz Kanada.

Kamienie szlachetne

 • Rosyjska spółka wydobywająca diamenty Alrosa nie planuje ograniczania wydobycia w obliczu zaostrzonych zachodnich sankcji. Rosyjskie ministerstwo finansów oświadczyło w zeszłym miesiącu, że Rosja będzie regularnie kupować diamenty od producenta dotkniętego sankcjami za pośrednictwem funduszu państwowego, co sugeruje, że zachodnie ograniczenia w eksporcie diamentów z tego kraju mogą mieć pewien wpływ. W styczniu Grupa Siedmiu krajów (G7) zakazała bezpośredniego importu rosyjskich diamentów.W zeszłym miesiącu wszedł w życie zakaz Unii Europejskiej i G7 na import diamentów pochodzących z Rosji przez kraje trzecie. „W związku z tym przyglądamy się kwestiom dywersyfikacji i uważamy, że sankcje nie są powodem, aby nie działać, ale wręcz przeciwnie, są powodem do rozwoju” – powiedział dyrektor naczelny Pavel Marinychev. Alrosa jest największym na świecie producentem surowca diamentowego pod względem wolumenu, posiadającym 30% udziału w rynku.

Złoto

 • Światowy popyt na złoto wzrósł w Q1 2024 do 1 238 ton (+3% r/r), głównie dzięki aktywnemu obrotowi pozagiełdowemu (OTC), jak stwierdziło World Gold Council (WGC). Globalne banki centralne, które w latach 2022-2023 aktywnie skupowały złoto, powiększyły swoje rezerwy o 290 ton, co oznacza wzrost o 1% rok do roku i o 69% w porównaniu do pięcioletniej średniej kwartalnej. Jak wynika z danych WGC sięgających 2000 r., był to ich najmocniejszy pierwszy kwartał w historii. Prym wiodą banki centralne Chin i Indii. WGC spodziewa się, że banki centralne w 2024 r. nieznacznie spowolnią zakupy w porównaniu z zeszłorocznymi 1037,4 ton, ale pozostaną one wyższe niż przed 2022 r. „Chociaż dynamika zakupów ze strony banków centralnych utrzymuje się, ostrożnie patrzymy w przyszłość – czekamy, czy niedawny wzrost cen złota skłoni niektóre banki centralne do spowolnienia zakupów, a inne do sprzedaży części swoich udziałów” – powiedział Krishan Gopaul, starszy analityk WGC na region EMEA. Inwestycje w sztabki i monety, kolejny ważny sektor konsumpcji złota, wzrosły w pierwszym kwartale do 312 ton (+3% r/r). Popyt fizyczny w Azji, tradycyjnie regionie inwestorów wrażliwych na ceny, wzrósł w pierwszym kwartale pomimo wysokich cen, co oznacza zmianę trendów zachowań, stwierdziła WGC.
 • Podaż wydobywcza złota w Q1 2024 wyniosła 893 ton (+4% r/r). Recykling żółtego metalu wyniósł 351 ton (+12% r/r), co stanowi najwyższy poziom od Q3 2020.
 • Kwietniowy wzrost cen złota może spowodować dalszy wzrost recyklingu i spadek popytu na biżuterię, ale podwyższone ryzyko geopolityczne i quasi-inwestycyjna rola biżuterii w niektórych krajach ograniczą wpływ, stwierdziła WGC.
 • Południowoafrykańska spółka Harmony Gold podniosła swoją prognozę produkcji złota na rok kończący się w czerwcu 2024 r. o prawie 5%, głównie ze względu na wyższą zawartość metali w urobku. Nowe szacunki mówią o całorocznej produkcji złota, która wyniesie 1,55 miliona uncji, w porównaniu z początkową prognozą mieszczącą się w przedziale od 1,38 miliona do 1,48 miliona uncji. Harmony podała, że całkowity koszt utrzymania – miara branżowa – ma obecnie wynosić około 920 000 randów (48 962 dolarów) za kilogram złota (~$1 522,9/oz), w porównaniu z poprzednią prognozą wynoszącą około 975 000 randów. Było to spowodowane wyższą zawartością metalu, średnio 6 gramów na tonę, co stanowi poprawę w stosunku do wcześniejszych szacunków wynoszących 5,6–5,75 gramów na tonę. W ciągu dziewięciu miesięcy kończących się 31 marca Harmony wyprodukowała 1,18 miliona uncji (+10% r/r).
 • Barrick Gold nie jest zainteresowany składaniem ofert na Anglo American. „Nie jesteśmy zainteresowani składaniem ofert na rzecz Anglo American, ponieważ sami budujemy (aktywa miedziowe)” – powiedział dyrektor generalny kanadyjskiej firmy górniczej Mark Bristow. Bristow stawia na rozwój miedziowego projektu Reko Diq w Pakistanie, w którym ma 50% udziałów, a którego koszt pierwszej fazy ma wynieść 5,5 miliarda dolarów. Reko Diq, jedna z największych, jeszcze nie zagospodarowanych kopalni miedzi na świecie, również jest w 50% własnością rządu Pakistanu. Arabia Saudyjska prowadzi rozmowy w sprawie odkupienia części udziałów od rządu Pakistanu.
 • Chiński Zhaojin Capital przejął kontrolę nad australijską spółką Tietto Minerals, po 6 miesiącach starń o przejęcie. Przejęcie Tietto, notowanej na australijskiej giełdzie spółki, która produkuje złoto w ramach swojego projektu Abujar na Wybrzeżu Kości Słoniowej kosztowało 474,62 mln dolarów. Zhaojin Capital, jednostka notowanej na giełdzie w Hongkongu spółki Zhaojin Mining, ma obecnie 52,8% głosów. Zwycięstwo Zhaojina w przejęciu kontroli nad ponad połową firmy następuje dzień po tym, jak zarząd Tietto wezwał akcjonariuszy do przyjęcia oferty przejęcia złożonej przez Zhaojina. Pierwotna oferta wynosząca 0,58 dolara australijskiego za akcję została podwyższona 15 kwietnia do 0,68 dolara australijskiego za akcję i uznana za „najlepszą i ostateczną”, co oznaczało, że Zhaojin nie mógł ponownie podnieść swojej oferty. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, przejęcie pomoże Zhaojinowi rozszerzyć działalność wydobywczą za granicą. Chińska firma uzyskała już zgodę australijskiej Komisji ds. Przeglądu Inwestycji Zagranicznych.

Platyna i pallad

 • Analitycy i handlowcy obniżyli swoje prognozy cen platyny i palladu w 2024 r. ze względu na słaby popyt ze strony sektora samochodowego, ale nadal spodziewają się wzrostu cen platyny w 2025 r. Według sondażu platyna może stać się droższa od palladu w 2025 r., ponieważ skorzysta na jej zastosowaniu w innych branżach, takich jak jubilerstwo i inwestycje. Mediana prognoz na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 26 analityków i handlowców przewidywała, że platyna będzie kosztować średnio $992,50/oz, a palladu ma wynieść $1052,28/oz. Wszyscy czterej analitycy, którzy przedstawili swoje szacunki podaży i popytu, spodziewają się, że rynek platyny będzie deficytowy w tym roku i w 2025 roku. Szacunki dotyczące palladu są różne: trzech analityków spodziewa się, że w 2024 r. będzie on miał deficyt, zanim wejdzie na rynek zrównoważony, lub nadwyżkę w 2025 r.

Miedź

 • The International Copper Study Group (ICSG) w prognozie z 29 kwietnia spodziewa nadwyżki na rynku miedzi na poziomie 162 tysięcy ton, w październiku 2023 prognozowano nadwyżkę 467 tysięcy ton. Na 2025 rok ICSG prognozuje 94 tysiące ton nadwyżki.

Pozostałe metale przemysłowe

 • BHP Group ma czas do 22 maja na złożenie wiążącej, zapewne wyższej oferty na przejęcie Anglo American. Pierwotną ofertę, wynoszącą $39 mld, Anglo American uznało za zaniżającą wartość firmy. Pojawiają się też informacje, że BHP, które oczekuje że Anglo American pozbędzie się aktywów w RPA przed sfinalizowaniem transakcji, powinno kupić całą spółkę i samo zająć się sprzedażą niepożądanych składników portfolio.
 • International Lead and Zinc Study Group (ILZSG) poinformowało, że światowa nadwyżka na rynku ołowiu wzrosła w lutym do 26 800 ton z nadwyżki 5 000 ton w styczniu. Dane ILZSG za pierwsze dwa miesiące 2024 r. wykazały nadwyżkę 31 000 ton metalu akumulatorowego w porównaniu z nadwyżką 15 000 ton w tym samym okresie 2023 r.
 • Państwowe przedsiębiorstwo Codelco z Chile planuje rozpocząć poszukiwania litu w solnisku Pedernales w drugiej połowie 2024 roku. W przemówieniu na dorocznym zgromadzeniu akcjonariuszy Codelco, prezes Maximo Pacheco, powiedział, że spółka planuje przeprowadzić poszukiwania, aby ocenić potencjał produkcji litu na złożach solnych. Lit w Chile wydobywa się obecnie wyłącznie na solnisku Atacama.Codelco planuje nawiązać współpracę z firmą górniczą SQM w tym regionie, a także kierować nowymi projektami na solniskach Maricunga i Pedernales, które według Chile mają wysoki potencjał produkcyjny.
 • Północnoamerykańscy wydobywcy grafitu lobbują w rządzie USA, aby nałożył 25% cło na trzy produkty grafitowe pochodzące z Chin, aby przeciwstawić się monopolowi Pekinu na kluczowy materiał używany w akumulatorach samochodowych. Jeśli posunięcie się powiedzie, górnicy zmierzą się z ich głównymi klientami – producentami oryginalnego sprzętu (OEM) i zaostrzą napięcia z Chinami, które kontrolują większość metali krytycznych wykorzystywanych w światowych pojazdach elektrycznych i innych produktach elektronicznych. W maju rząd USA ma podjąć decyzję, czy umieścić grafit na liście minerałów objętych wyższą stawką na mocy taryfy Section 301. Taryfa na podstawie Section 301 została wprowadzona przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa po tym, jak jego administracja uznała, że „akty, polityka i praktyki Chin związane z transferem technologii, własnością intelektualną i innowacjami są nieuzasadnione i dyskryminujące”. Wiele innych części stosowanych w pojazdach elektrycznych również podlega dodatkowym opłatom. Chiny nazwały amerykańskie cła 301 na swój import „dyskryminującym”. Grafit został zwolniony, ponieważ Chiny odpowiadają za 70% światowej produkcji materiału używanego do produkcji anod do akumulatorów elektrycznych, czyli ujemnie naładowanej części akumulatora.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *