aktualności – 19 października 2020

Nie powiem, jestem zaskoczony niektórymi informacjami jakie dzisiaj przedstawiam w aktualnościach. Część z nich nie napawa optymizmem, zwłaszcza, że sytuacja gospodarcza na skutek drugiej fali koronawirusa jest poważna nie tylko w Polsce. Nie przedłużając – pięćdziesiąt cztery newsy z rynku surowców czekaj!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dwunastu surowców: ropy Brent, srebra, złota, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy, kakao, soku pomarańczowego oraz bawełny.

W dzisiejszych aktualnościach:

Ogólne informacje

 • Według CNN Biały Dom powiadomił Kongres USA w poniedziałek, że planuje przystąpić do sprzedaży zaawansowanych systemów uzbrojenia na Tajwan. W międzyczasie chińskie ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało środek zaradczy przeciwko USA za wtrącanie się w sprawy Hongkongu. Prezydent Chin Xi Jinping podczas wizyty w bazie wojskowej w południowej prowincji Guangdong wezwał żołnierzy do „poświęcenia całego umysłu i energii na przygotowania do wojny”.
 • Ukraina do piątku zebrała 45,7 mln ton zbóż z 78% obsianego areału wynoszącego w sumie 15,46 mln hektarów.

Kawa

 • Deszcze pokryły większość pól kawowych w Brazylii, a prognozuje się, że w nadchodzących dniach będzie więcej opadów, co pomoże odzyskać wilgotność gleby po silnej suszy w sierpniu i wrześniu.
 • Wiadomości z Wietnamu pokazują, że uprawy kawowców nie ucierpiały w wyniku burzy tropikalnej, która przetoczyła się przez cały kraj w ubiegłym tygodniu. Dodatkowo deszcze pozytywnie wpłynęły na wilgotność gleby oddalając obawy o spadek jakości ziaren w najbliższych zbiorach.
 • Firma doradcza Safras & Mercado informuje, że brazylijscy plantatorzy kawy sprzedali 64% zbiorów w 2020 r. do 13 października, więcej niż średnia pięcioletnia sprzedaż wynosząca 53%
 • Zapasy kawa w magazynach ICE – warto zauważyć wzrost o ponad 21 tysięcy worków t/t, to drugi tydzień wzrostu zapasów kawy w USA (9 października był przyrost o 2,2 tysiąca worków t/t):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Kakao

 • >>. Mielenie ziaren kakaowca spadło na wszystkich trzech istotnych dla tego surowca rynkach.
  W Azji mielenie w Q3 2020 spadło o -10,1% r/r (w Q2 2020 -6% r/r),
  w Ameryce Północnej mielenie kakao spadło o -4% r/r (w Q2 2020 -10% r/r),
  w Europie mielenie kakao spadło -4,7% r/r (w Q2 2020 -8,9% r/r).
 • Zapasy kakao w magazynach ICE – zapasy w tym roku, choć wciąż niższe, są bardzo bliskie ubiegłorocznym stanom magazynowym w tym samym okresie – różnica to -0,41% r/r. W maju różnica w stanach magazynowych przekraczała -8,5% r/r:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Chiny nakazały fabrykom bawełny zaprzestanie kupowania australijskiego surowca. Chiny są największym odbiorcą australijskiej bawełny, a wartość importu w sezonie 2018/19 wynosiła $637 mln, z kolei w 2019 roku import australijskiej bawełny wynosił 400 tysięcy ton. To kolejny surowiec dotknięty politycznymi napięciami na linii Pekin – Canberra, napędzonym publicznym żądaniem premiera Australii międzynarodowego śledztwa w sprawie koronawirusa. Zakupy bawełny w Australii mogą zostać obłożone 40% cłem, które formalnie nie zostało jeszcze ogłoszone. Jednym ze sposobów obejścia zakazu jest przekierowanie dostaw z Australii do zakładów w Wietnamie – także częściowo należących do chińskich przedsiębiorców.

Pszenica

 • Zakupy pszenicy z USA przez Chiny w ubiegłym tygodniu to 264 tysiące ton w środę.
 • Ubiegłotygodniowa sprzedaż eksportowa pszenicy z USA wyniosła 528,5 tysiąca ton (+23% od 4-tygodniowej średniej).
 • Firma Strategie Grains zwiększyła swoje prognozy dotyczące eksportu pszenicy z UE o 2,1 mln ton do 25 mln ton.
 • Ukraina zakończyła zbiory pszenicy z wynikiem 25,1 mln ton (-11,31% r/r).

Kukurydza

 • Zakupy kukurydzy z USA przez Chiny w ubiegłym tygodniu to 420 tysięcy ton w środę.
 • Meksyk w piątek zakupił 128 tysięcy ton kukurydzy z USA.
 • Sumaryczna sprzedaż eksportowa kukurydzy z USA w ubiegłym tygodniu to 655,2 tysiąca ton (-63% od 4-tygodniowej średniej).
 • Do piątku na Ukrainie zebrano 10,0 mln ton kukurydzy z około 40% obsianego areału.

Soja

 • Do nieznanych miejsc dostawy sprzedano w piątek 391,15 tysiąca ton soi z USA.
 • Ubiegłotygodniowa sprzedaż eksportowa soi z USA wyniosła 2,631 mln ton (+18% od 4-tygodniowej średniej), w tym do Chin sprzedano 1,593 mln ton.

Pozostałe zboża

 • Ukraina zakończyła zbiory jęczmienia z wynikiem 7,8 mln ton (-12,36% r/r).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Ubiegłotygodniowa sprzedaż eksportowa wieprzowiny z USA wyniosła 26,8 tysiąca ton (-43% od 4-tygodniowej średniej).
 • Pracownicy zakładu mięsnego BRF S.A. w Brazylii zaakceptowali ofertę podwyżki o 2,05%. W zakładzie pracuje 5700 ludzi i zajmuje się on przetwórstwem drobiu. Akceptacja oferty pozwoli uniknąć strajku w zakładzie.
 • Produkcja wieprzowiny w Chinach w Q3 2020 wyniosła 8,4 mln ton (+18% r/r). To pierwszy kwartał od dwóch lat wykazujący wzrost produkcji wieprzowiny po epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Chinach, który zdziesiątkował hodowle, zmniejszając ich liczebność nawet o 60% na koniec 2019 roku i zmniejszając całoroczną produkcję do 42,6 mln ton wieprzowiny w 2019 roku. Rabobank szacuje, że w 2020 roku produkcja wieprzowiny spadnie do 34,08 mln ton (-20% r/r), aczkolwiek dotychczasowe dane za pierwsze trzy kwartały 2020 roku pokazują spadek produkcji do poziomu 28,38 mln ton (-10,8% r/r).
 • W pierwszych trzech kwartałach 2020 roku w Chinach produkcja wołowiny spadła o 1,7% r/r, a produkcja drobiu wzrosła o 6,5% r/r.
 • Niemcy otrzymały „ostrożne, pozytywne sygnały” podczas rozmów z krajami azjatyckimi na temat złagodzenia zakazu importu niemieckiej wieprzowiny po wykryciu ogniska ASF wśród dzików na wschodzie Niemiec. Od 10 września potwierdzono 69 przypadków wśród dzików w Niemczech.

Ropa naftowa

 • Wspólny Komitet Techniczny OPEC+ podczas ostatniego spotkania przygotował scenariusz zakładający deficyt ropy naftowej w 2021 roku na poziomie średnio 1,9 mln baryłek ropy naftowej dziennie – o 800 tysięcy baryłek mniej niż w scenariuszu z wrześniowego spotkania – scenariusz ten zakłada libijskie wydobycie ropy na poziomie 600 tysięcy baryłek dziennie. Pokazano także scenariusz pesymistyczny pokazujący nadwyżki na poziomie średnio 200 tysięcy baryłek dziennie – tu głównym „winowajcą” ma być zwolniona z cięć grupy OPEC+ Libia, w której wydobycie wraca do normy i w „najgorszym” (dla cen ropy i grupy OPEC+) scenariuszu może osiągnąć nawet 1,1 mln baryłek dziennie w 2021 roku. Scenariusze zakładają zmniejszenie cięć w styczniu z obecnych -7,7 mln baryłek dziennie do -5,7 mln baryłek dziennie. Spotkanie ministrów ropy z krajów OPEC + zaplanowano na przełom listopada i grudnia – wcześniej zapewne poznamy kolejny, poufny, raport Komitetu Technicznego OPEC+.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 października 2020 wynosiły 35,525 mln (-1,66% t/t).
 • Liczba aktywnych odwiertów naftowych w USA wzrosła (piąty tydzień z rzędu) w ubiegłym tygodniu aż o dwanaście do 205 punktów. Sugeruje to, że wycena ropy WTI na poziomie ~$40/baryłkę jest wystarczająca by zwiększać wydobycie w USA.
 • Największe amerykańskie koncerny naftowe zwiększają wsparcie finansowe dla kandydata Demokratów – Joe Bidena – w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. W tym roku Chevron przekazał 28% swoich funduszy politycznych Demokratom (+2 pp względem 2016 roku), a Exxon Mobil 41% (+8,4 pp względem 2016 roku). Suma wydatków politycznych Chevron Corp w 2020 roku to $4,9 mln, a Exxon Mobil $1,7 mln. Wszystkie koncerny naftowe i gazowe na cele polityczne w tym cyklu wydały dotychczas $87 mln – w 2016 roku było to $104 mln.
 • Dotychczas z oferty dobrowolnego odejścia z koncernu BP skorzystało ~2500 pracowników, w tym 500 na wyższych stanowiskach. Oznacza to, że zgodnie z założeniami planu restrukturyzacyjnego firma musi zwolnić 7500 pracowników.

Gaz ziemny

 • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wzrosły po raz siódmy z rzędu, do $5,70/mmBtu (+3,63% t/t) z dostawą na listopad, z kolei grudniowe dostawy wycenia się średnio na $5,80/mmBtu (+1,75% t/t). Za wzrosty „obwinia” się prognozy mroźniejszej zimy, które zwiększą zapotrzebowanie na energię elektryczną.
 • Liczba aktywnych odwiertów gazowych w USA wzrosła o jeden do 74 aktywnych punktów.
 • Tegotygodniowy popyt na gaz ziemny w USA szacuje się na 90,3 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd), a na przyszły tydzień prognozowany jest wzrost to 98,0 bcfd. Czwartkowa produkcja gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wzrosła do 87,4 bcfd.

Węgiel

 • Na fali politycznych napięć Chiny – Australia doszło do zawieszenia importu australijskiego węgla do Państwa Środka. W 2018 roku brykiet węglowy stanowił 23,1% eksportu z Australii, a Chiny (18,6% australijskiego eksportu brykietu węglowego) były trzecim największym odbiorcą: po Indiach (25,1% australijskiego eksportu) i Japonii (24,1% australijskiego eksportu).

Energia odnawialna

 • Norweska firma Scatec Solar https://scatecsolar.com/ poinformowała o decyzji zakupienia państwowej firmy hydroenergetycznej SN Power za $1,17 mld. Obie spółki będą zatrudniać 450 pracowników i posiadać 3,3 gigawata mocy czynnej i będącej w budowie elektrowni w 14 krajach oraz rocznej produkcji 4,1 terawatogodzin (TWh). Scatec buduje i obsługuje farmy słoneczne w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Łacińskiej, podczas gdy SN Power buduje i obsługuje tamy w południowo-wschodniej Azji i Afryce. Dyrektor generalny Scatec Solar, Raymond Carlsen, powiedział „Energia wodna i PV (fotowoltaika) to technologie uzupełniające się, co daje nowe możliwości projektowe, na przykład pływające baterie słoneczne na zbiornikach wodnych”.

Złoto

 • Jeffrey Halley, starszy analityk rynkowy w OANDA, uważa, że „Przy tak dużym ryzyku wydarzeń na horyzoncie, którego kulminacją są wybory w USA, prawdopodobnie widzieliśmy dołki w złocie na najbliższy miesiąc”, a także że „W miarę zbliżania się wyborów złoto prawdopodobnie zmieni się w przedział od 1900 do 1975 dolarów za uncję”. Szansą dla złota jest dogadanie się prezydenta Trumpa z Demokratami w Kongresie w sprawie kolejnego pakietu stymulacyjnego – ostatnie doniesienia (news z 15 października) o braku takich możliwości zostały zanegowane gdy Donald Trump zwiększył swoją propozycję do $1,8 biliona dolarów (z $1,6 bln wcześniej), jednak pomysł ten został odrzucony nie tylko przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (wciąż żądającej stymulacji gospodarki w kwocie $2,2 bln), ale także przez republikańskiego przewodniczącego, senatora Mitcha McConnella – który potwierdza, że prawie wszyscy republikanie w Senacie opowiadają się za znacznie mniejszą kwotą pomocy – precyzyjnie ukierunkowanymi $500 mld ($0,5 bln). Projekt Senatu, który ma zostać poddany pod głosowanie w przyszłym tygodniu, przewiduje pieniądze dla małych firm, pomoc dla szkół, ochronę odpowiedzialności przedsiębiorstw, zasiłki dla bezrobotnych i pomoc dla szpitali.
 • Premier Papui-Nowej Gwinei James Marape powiedział w czwartek, że BNL – spółka joint venture Barrick Gold Corp i chińskiego Zijin Mining – ma pozostać operatorem kopalni złota Porgera po rozmowach w Port Moresby, z kolei kraj ma przejąć znaczący udział w kapitale spółki, pozostawiając BNL w roli operatora. Barrick i Zijin posiadają po 47,5% w Porgera, a pozostałe 5% należy do Mineral Resources Enga, spółki joint venture prowincji Enga i lokalnych właścicieli ziemskich. Prezes Barrick Gold, Mark Bristow, powiedział w piątek, że kanadyjski górnik jest bardzo daleko od osiągnięcia porozumienia z Papuą-Nową Gwineą (PNG) w sprawie spornej kopalni złota Porgera.
 • Władze Meksyku skierowały ponad 100 specjalnie przeszkolonych policjantów do ochrony należącej do Fresnillo kopalni złota La Herradura w północnym stanie granicznym Sonora przed przestępczością zorganizowaną. To kopalnia złota o największym wydobyciu w Meksyku (ponad 502,7 tysięcy uncji złota w 2019 roku), która odpowiada za 57,4% wydobycia złota przez grupę Fresnillo (największego na świecie wydobywcę srebra).
 • Zapasy złota w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 października 2020 wynosiły 2 265 kilogramów (b/z% t/t).

Srebro

 • Spadki cen srebra wynikają z obaw o popyt na metale przemysłowe w Europie na skutek środków zaradczych przeciwko drugiej fali koronawirusa. Avtar Sandu, starszy menedżer ds. Surowców w Phillip Futures uważa to za spore zagrożenie dla tańszego z metali szlachetnych.
 • Zapasy srebra w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 października 2020 wynosiły 2 327 137 kilogramy (-2,02% t/t).

Metale przemysłowe

 • Koronawirus wymusił pewne zmiany w zakresie funkcjonowania najstarszej giełdy metali czyli LME. Obecnie zamknięty fizyczny parkiet (po raz pierwszy od II Wojny Światowej) zwany „Ring” uniemożliwił udział członków pierwszej kategorii w ustalaniu oficjalnych cen zamknięcia w Londynie, co jest wykorzystywane jako punkty odniesienia przez fizyczny łańcuch dostaw i przez rynki kontraktów terminowych. Te kluczowe ceny referencyjne na LME są teraz ustalane elektronicznie przy użyciu średniej ceny ważonej wolumenem (VWAP). Na „Ringu” ustalane są ceny metali nieszlachetnych.
 • Glencore poinformował, że nie tylko Tesla wzywa firmę do zwiększenia produkcji niklu, niezbędnego surowca w akumulatorach pojazdów elektrycznych i hybrydowych. W 2019 roku Glencore wyprodukował 121 tysięcy ton niklu, a w ramach swojej działalności handlowej sprzedał 181 tysięcy ton niklu. Już teraz spółka dostarcza kobalt z kopalni niklu i kobaltu Murrin Murrin w Australii dla niemieckiego giganta motoryzacyjnego – BMW. Glencore jest właścicielem kopalni niklu w Australii, Kanadzie i Nowej Kaledonii oraz rafinerii niklu w Norwegii.
 • Brazylijska firma wydobywcza Vale S.A. jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu, jakim jest wyprodukowanie 400 milionów ton rudy żelaza do końca 2022 lub początku 2023 roku, powiedział dyrektor generalny Eduardo Bartolomeo podczas piątkowego szczytu FT Commodities Mining Summit. Powiedział, że firma już teraz produkuje 1 milion ton rudy żelaza dziennie.
 • Dzienna produkcja stali surowej w Chinach osiągnęła rekordowy poziom we wrześniu 2020 – wynosząc 3,09 mln ton (+0,9% m/m; +11,8% r/r). Tygodniowy wskaźnik wykorzystania wielkich pieców w 247 hutach w Chinach wyniósł średnio 93,96% we wrześniu, w porównaniu z 94,84% w sierpniu. Zapasy w hutach i magazynach wynosiły ponad 21 mln ton stali surowej (+31,25% r/r). W pierwszych trzech kwartałach 2020 Chiny wyprodukowały 781,59 mln ton stali, o 4,5% więcej niż w tym samym okresie w 2019 r.
 • Wrześniowa produkcja aluminium w Chinach wyniosła 3,16 mln ton (+7,9% r/r) – to nowy rekord średniej dziennej produkcji w Państwie Środka.
 • Związek kierowników w kopalni BHP Escondida w Chile oświadczył w piątek, że osiągnął porozumienie w sprawie umowy o pracę, zapobiegającej strajkowi. Nowa umowa została zatwierdzona większością 58% głosów (przy 41% przeciwko). Escondida wyprodukowała 1,19 mln ton miedzi w 2019 roku.
 • Miedź będzie stanowić do jednej piątej metalu produkowanego przez czołową kopalnię złota Newmont Corp do końca 2030 roku. „Po prostu opracowując, prowadząc i nadzorując nasz organiczny rurociąg projektowy, do końca tej dekady zapewnimy ekspozycję na miedź w portfelu Newmont w wysokości około 15% do 20% wytwarzanego przez nas metalu” – powiedział Tom Palmer, CEO Newmont. Firma nie obawia się także kolejnych prób wchłonięcia firmy, po nieudanej próbie wrogiego przejęcia przez Barrick Gold w 2019 roku.
 • We wrześniu 2020 globalna działalność hut miedzi wzrosła – jak wynika z danych satelitarnych. Earth-i, która specjalizuje się w danych geoprzestrzennych, po uruchomieniu usługi SAVANT wprowadziło wskaźnik dyspersji, na którym 50 punktów wskazuje, że huty funkcjonują na średnim poziomie z ostatnich 12 miesięcy. Globalny wskaźnik dyspersji we wrześniu wynosił 50,2 co oznacza wzrost o 6 punktów względem sierpnia 2020. W Chinach wskaźnik wynosił także 50,2 punktu (wzrost o +10,9 punktu od sierpnia), z kolei w Ameryce Północnej wyniósł 56,5 punktu (spadek o -2,2 punktu od sierpnia 2020). W Europie wskaźnik wzrósł do 51,7 punktu (o +5,1 punktu od sierpnia). Usługa monitoringu hut miedziowych SAVANT śledzi ponad 100 hut reprezentujących 80% do 90% światowej produkcji miedzi.
 • Zapasy miedzi w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 października 2020 wynosiły 157 547 ton (+0,69% t/t).
 • Zapasy aluminium w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 października 2020 wynosiły 247 965ton (+8,76% t/t).
 • Zapasy cynku w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 października 2020 wynosiły 62 905 ton (+27,42% t/t).
 • Zapasy cyny w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 października 2020 wynosiły 3 985 ton (+34,99% t/t).
 • Zapasy ołowiu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 października 2020 wynosiły 23 691 ton (+40,98% t/t).
 • Zapasy niklu w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 16 października 2020 wynosiły 29 832 ton (+2,29% t/t).
 • Zapasy stali nierdzewnej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 9 października 2020 wynosiły 14 259 tony (+6,32% t/t).
 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Publikacje wyników finansowych notowanych w USA spółek surowcowych w okresie 19-23października:

19 października 2020:

 • Halliburton
 • Steel Dynamics

20 października 2020:

 • brak

21 października 2020:

 • Baker Hughes
 • Core Laboratories
 • Helix Energy Solutions Group
 • Kinder Morgan
 • Universal Stainless & Alloy Products
 • TechnipFMC

22 października 2020:

 • Arch Coal
 • Carpenter Technology
 • Freeport-McMoRan
 • Materion
 • Nucor
 • Patterson-UTI Energy
 • Precision Drilling
 • Ranger Energy Services
 • Schnitzer Steel Industries
 • Valero Energy

23 października 2020

 • Cleveland-Cliffs 

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *