aktualności – 17 sierpnia 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
aktualności - 17 sierpnia 2023

aktualności – 17 sierpnia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Rosja poinformowała, że jej statek patrolowy Wasilij Bykow w niedzielę ostrzelał pływający pod banderą Palau statek Sukru Okan po tym, jak kapitan statku nie odpowiedział na prośbę o zatrzymanie się w celu przeprowadzenia inspekcji.Po inspekcji statek kontynuował podróż w kierunku ukraińskiego portu Izmail wzdłuż Dunaju, podała Rosja. Koszt premii za ryzyko wojny na Morzu Czarnym, która jest zwykle odnawiana co siedem dni i jest dodatkiem do rocznych wydatków na ubezpieczenie, oszacowano na dziesiątki tysięcy dolarów na statek na rejs. Rumunia poinformowała w poniedziałek, że zamierza podwoić miesięczną zdolność tranzytową ukraińskiego zboża do Konstancy do 4 mln ton w nadchodzących miesiącach.
 • Rosyjski dron uderzył w uszkodzone silosy zbożowe i magazyny w ukraińskim porcie rzecznym Reni nad Dunajem, ważnym szlakiem wojennym dla ukraińskiego eksportu żywności. Rosyjskie ataki na infrastrukturę portową na Dunaju w ostatnich tygodniach wywierają presję na ukraiński eksport żywności. Zdjęcia udostępnione przez gubernatora pokazały zniszczone metalowe ściany magazynów oraz stosy rozrzuconego zboża i słoneczników. Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że zniszczyły 13 rosyjskich dronów nad regionami odeskim i mikołajowskim na południu.Nie było podane, ile dronów wystrzeliła Rosja.
 • Dzięki korzystnej pogodzie firma konsultingowa APK-Inform podniosła prognozę zbiorów zbóż na Ukrainie w 2023 roku do 53,1 mln ton z poprzedniej prognozy 48,9 mln ton.
 • Chiński bank centralny nieoczekiwanie obniżył podstawowe stopy procentowe po raz drugi w ciągu trzech miesięcy w tym tygodniu, ale analitycy obawiają się, że może to nie wystarczyć do zatrzymania spirali spadkowej gospodarki. Może się to przekładać negatywnie na ceny ropy naftowej, miedzi czy gazu ziemnego.
 • 17 sierpnia, w czwartek o godzinie 19:00, odbędzie się, we współpracy z Purple Trading, pierwszy webinar z cyklu „jak inwestować w surowce”, gdzie na tapetę trafiają wpierw METALE SZLACHETNE! Będzie złoto, srebro, platyna i pallad – zarówno czynniki fundamentalne wpływające na cenę jak i kwestie techniczne, a także prognozy na najbliższe tygodnie i miesiące! Zachęcam gorąco do bezpłatnego udziału!

Raporty USDA

 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 14 sierpnia 2023:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Ankieta wykazała, że w sezonie 2023/24 spodziewana jest niewielka globalna nadwyżka kawy w wysokości 1 miliona worków, w porównaniu z globalnym deficytem wynoszącym 3,7 miliona worków w sezonie 2022/23.
 • Dealerzy zauważyli dobry przepływ dostaw kawy na rynek i słabość waluty Brazylii – reala, co zwiększa presję na sprzedaż, ponieważ zwiększa zyski w lokalnej walucie dla producentów z największego światowego producenta.
 • Oczekuje się, że zbiory kawy w Brazylii w sezonie 2024/2025 wzrosną do 69,8 miliona worków, jak pokazała mediana prognozy, a kilku uczestników przewiduje ponad 70 milionów worków. Połączenie oczekiwanego wzrostu brazylijskiej produkcji w sezonie 2024/25 i słabego światowego popytu może wywrzeć dalszą presję spadkową na ceny arabiki. Mediana prognozy dla zbiorów 2023/24 wynosiła 67,3 mln worków. Dane USDA pokazują, że rekordowe zbiory w Brazylii wyniosły 69,9 miliona worków w sezonie 2020/21. „Kwitnienie arabiki w Brazylii będzie wkrótce najważniejszym fundamentem. Jak wiemy, kwitnienie jest kluczowym etapem i określi potencjał na rok 2024, który ma być wyższy” – powiedział jeden z analityków.
 • Przewiduje się, że ceny kawy Robusta zakończą rok poniżej obecnych poziomów, ale nadal odnotują roczny wzrost o 28%, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Reuters wśród 10 handlowców i analityków. Suche warunki związane z wydarzeniem pogodowym El Niño wzbudziły obawy dotyczące produkcji kawy robusta w Azji, przy czym uprawy w Indonezji są szczególnie wrażliwe, co wspiera ceny. „W Wietnamie (najlepszy producent robusty) nawadnianie jest szeroko rozpowszechnione… Jednak indonezyjska kawa nie jest nawadniana i dlatego może być bardziej podatna na suchą pogodę” – powiedział Carlos Mera, analityk Rabobank. Oczekuje się, że Wietnam wyprodukuje 29,6 miliona 60-kilogramowych worków kawy z upraw w sezonie 2023/24. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych oszacował zbiory w Wietnamie w sezonie 2022/23 na 29,75 miliona worków.
 • Brazylijska Cooxupe, największa na świecie spółdzielnia kawowa i największy eksporter kawy w kraju, poinformowała w środę, że do 11 sierpnia zbiory w 2023 r. na obszarach, na których działa, osiągnęły 81,9% pól.

Cukier

 • Od 20 sierpnia mają w Brazylii wystąpić opady deszczu utrudniające zbiory trzciny cukrowej.
 • W nadchodzącym sezonie 2023/24 spodziewany jest globalny deficyt cukru w wysokości 2,1 miliona ton metrycznych, zgodnie z medianą prognozy ankiety przeprowadzonej przez Reuters wśród 11 handlowców i analityków.

Kakao

 • Dealerzy stwierdzili, że rynek kakao wykazuje oznaki powrotu do wzrostów po wchłonięciu części zysków przez fundusze, które ograniczyły długie pozycje zarówno w londyńskim, jak i nowojorskim kakao.
 • Rynkowi kakao towarzyszą obawy dotyczące chorób upraw w Afryce Zachodniej po ostatnich ulewnych deszczach i oczekiwania, że w sezonie 2023/24 może wystąpić trzeci z rzędu globalny deficyt.
 • Przypływy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej, będącego czołowym producentem kakao, osiągnęły do 13 sierpnia (od rozpoczęcia sezonu 1 października) 2,299 mln ton (-4,3% r/r).

Pszenica

 • Skoncentrowana na Rosji firma konsultingowa Sovecon szacuje całkowity rosyjski eksport pszenicy w sierpniu na 4,8-5,1 mln ton, w porównaniu z 3,5 mln ton w sierpniu 2022 r. i historyczną średnią 4,7 mln ton w sierpniu.
 • Zbiory pszenicy w Rosji na dzień 10 sierpnia wyniosły 55,5 mln ton (wobec 61,3 mln ton rok wcześniej) z 13,6 mln hektarów (wobec 13,8 mln ha) stanowiących 46% areału obsianego pszenicą, przy średniej wydajności 4,07 ton z hektara (4,43 ton z hektara w 2022r.).
 • APK-Inform szacuje, że dobra pogoda pozwoli zebrać 20,6 mln ton pszenicy na Ukrainie w 2023 roku. Eksport w sezonie 2023/24 może wynieść do 12 mln ton pszenicy.
 • Dotychczasowy eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w sezonie 2023/24, do 13 sierpnia, osiągnął 3,72 mln ton (-11% s/s).

Kukurydza

 • Wg AgRural, do 10 sierpnia brazylijscy rolnicy zebrali 71 proc. obszaru zasiewów drugiej uprawy kukurydzy w regionie środkowo-południowym, co oznacza wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim tygodniem. Prace na polach wciąż pozostają w tyle za poprzednim sezonem, gdy w tym samym czasie zebrano 85% plonów z brazylijskich pól kukurydzy.
 • Ulewne deszcze w Chinach dotknęły 258 000 hektarów, czyli prawie 2% powierzchni zasiewów w Heilongjiang, największej chińskiej prowincji produkującej zboża. Stwarza to zagrożenie pojawienia się insektów mogących zaszkodzić kukurydzy, soi i bawełnie. Ministerstwo podtrzymało szacunkową produkcję kukurydzy 2023/24 na niezmienionym poziomie 282,34 mln ton, mimo że niektóre obszary produkcyjne zostały zalane.
 • APK-Inform szacuje, że dobra pogoda pozwoli zebrać 25,5 mln ton kukurydzy na Ukrainie w 2023 roku. Eksport w sezonie 2023/24 może wynieść do 18 mln ton kukurydzy.

Ryż

 • Wietnamscy eksporterzy renegocjowali wyższe ceny za około pół miliona ton metrycznych ryżu, gdy światowe ceny wzrosły do 15-letnich maksimów po wprowadzeniu przez Indie zakazu sprzedaży zagranicznej w zeszłym miesiącu. „Kupujący zgodzili się zapłacić wyższe ceny za niektóre ładunki, które kupili na sierpniową wysyłkę” – powiedział jeden z handlowców w międzynarodowej firmie handlowej. Dodał, że w tym miesiącu wysłano około 200 000 ton ryżu, podczas gdy 300 000 ton czeka jeszcze na załadowanie w wietnamskich portach. Importerzy, w tym Indonezja i Filipiny, płacili od 30 do 80 dolarów za tonę powyżej umów podpisanych na około 550 dolarów za tonę. Daje to sprzedawcom dodatkowy dochód w wysokości około 15 do 40 milionów dolarów w porównaniu z cenami uzgodnionymi przed wprowadzeniem ograniczeń w Indiach. Zakaz eksportu przez Indie, na które przypada 40% światowych dostaw ryżu, wyeliminował 10 milionów ton dostaw z rynku międzynarodowego.

Soja

 • Brazylijski przetwórca żywności i paliw Caramuru Alimentos, jeden z największych w kraju przetwórców zboża, rozpoczął sprzedaż etanolu na bazie soi w jednym ze swoich zakładów w środkowo-zachodniej Brazylii. Caramuru jest jedną z pierwszych firm na świecie, które produkują na dużą skalę i sprzedają uwodniony etanol wytwarzany z melasy sojowej, produktu ubocznego soi. Uwodniony etanol może być stosowany jako paliwo samochodowe w Brazylii, gdzie większość samochodów może być napędzana 100% etanolem, a także jest szeroko stosowany w produkcji perfum, środków do czyszczenia twardych powierzchni, rozpuszczalników i farb. Brazylia, największy na świecie producent i eksporter soi, jest również światowym liderem w produkcji biopaliw, takich jak etanol i biodiesel na bazie soi.Ten pierwszy jest jednak zwykle wytwarzany z trzciny cukrowej lub kukurydzy. Etanol na bazie soi jest obecnie sprzedawany w zakładzie Caramuru, Sorriso, w środkowo-zachodnim mieście Sorriso, który według firmy może produkować do 9,5 miliona litrów uwodnionego etanolu rocznie. Oczekuje sprzedaży 72% tego wolumenu na rynku krajowym, podczas gdy pozostała część zostanie wykorzystana przez firmę w zakładzie do produkcji koncentratu białka sojowego.Caramuru ma nadzieję, że posunięcie to pomoże mu również obniżyć koszty. Sorriso produkuje również śrutę sojową, olej sojowy i lecytynę. Caramuru powiedział, że projekt etanolu na bazie soi był finansowany przez agencję powiązaną z rządem federalnym. Caramuru jest szóstą co do wielkości kruszarką soi w Brazylii i drugim co do wielkości przetwórcą kukurydzy, a także głównym graczem na rynku biodiesla.

Pozostałe zboża

 • APK-Inform szacuje, że dobra pogoda pozwoli zebrać 5,5 mln ton jęczmienia na Ukrainie w 2023 roku.

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Przyspieszona brazylijska produkcja kurczaków będzie kontynuowana co najmniej do końca 2024 r., co jest znakiem, że globalny nadmiar kurczaków może wkrótce nie ustąpić. Nadmierna podaż na rynku kurczaków wpłynęła w ostatnich kwartałach na zyski brazylijskich przetwórców mięsa, a także zmusiła firmy takie jak Tyson Foods w Stanach Zjednoczonych do ograniczenia mocy produkcyjnych. ABPA, która reprezentuje firmy takie jak JBS SA i BRF SA, powiedziała, że produkcja drobiu w Brazylii w 2023 roku może potencjalnie wzrosnąć nawet o 3% do 14,95 mln ton na koniec roku. A w przyszłym roku produkcja kurczaków może wzrosnąć nawet o 4,5% do 15,5 mln ton. Powiedział dziennikarzom, że nowe prognozy odzwierciedlają już stopniowe zmniejszanie produkcji Brazylii, co powinno poprawić bilans podaży i popytu w drugiej połowie roku w porównaniu z pierwszą. Biorąc pod uwagę wielkość produkcji i eksportu Brazylii, kraj ten „jest motorem napędowym cen i wielkości na rynkach światowych” – powiedział Ricardo Santin, prezes ABPA. Oczekuje się również wzrostu brazylijskiego eksportu kurczaków, który stanowi 35,6% światowych dostaw kurczaków. ABPA przewiduje eksport brazylijskiego kurczaka na poziomie od 5,1 mln do 5,2 mln ton na koniec 2023 r., co potencjalnie może wzrosnąć nawet o 8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według ABPA w 2024 roku eksport może wzrosnąć nawet o 5% do 5,35 mln ton. Głównymi kierunkami eksportu Brazylii były Chiny, Japonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, RPA i Arabia Saudyjska w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku.

Energia elektryczna

 • Zużycie energii w Chinach wzrosło w lipcu do 888,9 miliarda kilowatogodzin (kWh) czyli +6,5% r/r. Dane administracji pokazały, że zużycie energii w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy wzrosło do 5196,5 miliarda kWh (+5,2% r/r).
 • Norwegia z trudem uniknie deficytu mocy w ciągu najbliższych pięciu lat, pomimo kilku dodatkowych produkcji, ponieważ wysokie ceny w ciągu ostatnich dwóch lat doprowadziły do bardziej trwałych cięć popytu, przewiduje w poniedziałek Norweska Dyrekcja ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE). Norweskie zapotrzebowanie na energię gwałtownie spadło w 2021 i 2022 r., gdy ceny wzrosły do rekordowych poziomów i nie wróciło do poziomów sprzed kryzysu pomimo spadku kosztów energii elektrycznej. Hurtowe ceny energii elektrycznej w Skandynawii ENOFBLQc wzrosły w zeszłym roku do ponad 300 euro za megawatogodzinę (MWh) zgodnie z wysokimi cenami gazu w Europie i niskimi zbiornikami hydroenergetycznymi, ale od tego czasu spadły z powrotem do około 50 euro/MWh. Inwestycje w pompy ciepła, izolację i systemy zarządzania energią prawdopodobnie doprowadziłyby do trwałych redukcji, jednak ogólny popyt powinien wzrosnąć dzięki wysiłkom na rzecz dekarbonizacji. „Nadal obserwujemy znaczny wzrost zużycia energii, podczas gdy spodziewamy się niewielkiej nowej produkcji energii elektrycznej w Norwegii do 2028 r.” – powiedział dyrektor NVE Kjetil Lund. NVE prognozuje wzrost zapotrzebowania ze 136 terawatogodzin (TWh) w 2022 r. do 159 TWh w 2028 r., przy czym większość wzrostu wynika z elektryfikacji infrastruktury naftowo-gazowej. Spowoduje to większą presję na równowagę podaży i popytu w Norwegii, która ma spaść z nadwyżki 21 terawatogodzin (TWh) w 2023 r. do zaledwie 2 TWh w 2028 r. Bilans może spaść do zera w 2030 r., powiedział NVE. W zeszłym roku norweski operator sieci przesyłowej Statnett ostrzegł przed deficytem mocy do 2027 roku. Przyrost mocy wytwórczych w Norwegii, która w celu pokrycia zapotrzebowania opiera się prawie wyłącznie na energii wodnej i wiatrowej, zwolnił w ostatnich latach w związku z rosnącym sprzeciwem lokalnych mieszkańców i ekologów. Plany budowy pierwszych morskich farm wiatrowych w kraju raczej nie dodadzą nowych źródeł energii przed 2030 r.

Ropa naftowa

 • Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczęły rozliczanie handlu dwustronnego w swoich lokalnych walutach, przy czym czołowa indyjska rafineria płaci w rupiach za zakup miliona baryłek ropy od kraju z Bliskiego Wschodu. Indian Oil Corp dokonał płatności na rzecz Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), zgodnie z oświadczeniem wydanym przez ambasadę Indii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Indie w lipcu podpisały umowę ze ZEA, która umożliwiła im rozliczanie handlu w rupiach zamiast w dolarach, wzmacniając wysiłki Indii na rzecz obniżenia kosztów transakcji poprzez wyeliminowanie wymiany walutowej. Podczas wizyty premiera Indii Narendry Modi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oba kraje zgodziły się również na utworzenie łącza płatniczego w czasie rzeczywistym, aby ułatwić transgraniczne przelewy pieniężne. Handel dwustronny między Indiami a ZEA wyniósł 84,5 miliarda dolarów w latach 2022/23. Indie są chętne do forsowania podobnych ustaleń dotyczących waluty lokalnej z innymi krajami, ponieważ chcą zwiększyć eksport w obliczu spowolnienia handlu światowego.
 • Oczekuje się, że wydobycie ropy z łupków spadnie we wrześniu do 9,41 miliona baryłek dziennie (bpd), wynika z danych EIA.W lipcu osiągnął poziom 9,45 mln baryłek dziennie, najwyższy w historii.
 • Rosyjska firma naftowa Rosneft zrobiła pierwszy krok w kierunku konstytucyjnego zakwestionowania powiernictwa niemieckiego rządu w swoich niemieckich spółkach zależnych. W marcu sąd oddalił sprawę wniesioną przez Rosneft przeciwko posunięciu Berlina.Sąd stwierdził, że wrześniowa decyzja niemieckiego rządu wynikała z obawy, że zakłócenia w dostawach rosyjskiej ropy mogą uniemożliwić niemieckim spółkom zależnym Rosneftu uzyskanie wystarczających dostaw dla głównej berlińskiej rafinerii Schwedt, co zdaniem sądu mieści się w zakresie mandatu rządu. Dzień po decyzji sądu Berlin przedłużył powiernictwo na kolejne sześć miesięcy. Malmendier Legal, firma prawnicza wynajęta przez Rosneft, poinformowała w środę, że analiza uzasadnienia sądu wykazała, że liczne argumenty Rosneft nie zostały wysłuchane, a jej prośby o przedstawienie dowodów nie zostały uwzględnione. Dodała, że Rosneft przygotowuje także inne odwołania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Sądu Arbitrażowego ds. Ochrony Inwestycji i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
 • Exxon Mobil po raz pierwszy zarejestrował orzeczenia arbitrażowe przeciwko Wenezueli w amerykańskim sądzie federalnym w Delaware, który wkrótce planuje aukcję udziałów w należącej do Wenezueli rafinerii ropy naftowej Citgo Petroleum. Exxon nie brał wcześniej udziału w sprawie wytoczonej przez firmę górniczą Crystallex International, która przyciągnęła co najmniej tuzin innych firm starających się o zajęcie swoich roszczeń, niektóre po raz pierwszy.W poniedziałek upłynął termin powiadomienia sądu o roszczeniach do rozpatrzenia. Projekty naftowe Exxon Cerro Negro i La Ceiba zostały wywłaszczone w 2007 roku przez nieżyjącego już prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza, co doprowadziło do długich międzynarodowych postępowań arbitrażowych.
 • Eksport ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej spadł w czerwcu trzeci miesiąc z rzędu do 6,8 mln baryłek dziennie (-1,8% m/m), najniższego poziomu od września 2021 r. Wydobycie ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej w czerwcu niewiele się zmieniło w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniosło 9,96 mln baryłek dziennie, podczas gdy zapasy wzrosły o 1,45 mln baryłek do 149,69 mln.
 • Eksport rosyjskich produktów naftowych drogą morską w lipcu wzrósł do 10,533 mln ton (+3,8% m/m).
 • Kazachstan może skorygować prognozę wydobycia ropy naftowej na 2023 rok z powodu przerw w dostawie prądu w tym kraju, poinformowała agencja informacyjna Interfax, powołując się na kazachskie ministerstwo energii.
 • Platforma wiertnicza przybyła do Libanu w środę, aby rozpocząć poszukiwania ropy i gazu na morzu jeszcze w tym miesiącu, poinformowała francuska grupa energetyczna TotalEnergies. Rozpoczęcie wierceń na morzu w Libanie następuje po przełomowym porozumieniu wynegocjowanym w zeszłym roku przez USA, które po raz pierwszy ustanowiło granicę morską między wodami libańskimi i izraelskimi. Liban ma nadzieję, że odkrycia gazu i ropy naftowej pomogą mu odwrócić wyniszczający kryzys gospodarczy, który kosztował lokalną walutę ponad 98% jej wartości, uszczuplił rezerwy walutowe kraju i spowodował ciągłe przerwy w dostawie prądu w miastach. TotalEnergies przewodzi konsorcjum w projekcie offshore, znanym jako Block 9, w skład którego wchodzi włoska grupa naftowa ENI oraz QatarEnergy. „Dostarczenie sprzętu to ważny krok w przygotowaniach do wiercenia otworu poszukiwawczego w Bloku 9, który rozpocznie się pod koniec sierpnia 2023 roku” – czytamy w oświadczeniu TotalEnergies.
 • Indyjska firma Mangalore Refinery and Petrochemicals Ltd (MRPL) planuje wycofać się z eksportu paliw w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat, rozszerzając lokalną sieć detaliczną w celu dywersyfikacji źródeł przychodów. MRPL, spółka zależna kontrolowanej przez państwo Oil and Natural Gas Corp, obsługuje przybrzeżną rafinerię o wydajności 300 000 baryłek dziennie w południowym stanie Karnataka, zaopatrując głównie rafinerie państwowe, które posiadają około 90% detalicznych stacji paliw w Indiach i eksportując MRPL planuje rozszerzyć swoje punkty detaliczne w południowych Indiach do 1800 do 2027 roku z około 71 obecnie. „Kiedy marże rafineryjne są niskie (detaliści) osiągają spore zyski, ponieważ marże marketingowe są dobre. Daje to naturalne zabezpieczenie, jeśli mamy marże marketingowe” – powiedział Sanjay Varma z MRPL. „Naszym planem jest zerowy eksport, ponieważ chcielibyśmy zwiększać wolumeny w naszych punktach sprzedaży detalicznej” – powiedział Varma. Spółka zamierza przedstawić szczegółowy raport wykonalności w ciągu 6-7 miesięcy.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 11 sierpnia spadły o -5,96 mln baryłek, do 439,7 mln baryłek, prognozowano spadek o -2,3 mln baryłek.
 • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -0,261 mln baryłek do 216,2 mln baryłek. Prognozowano spadek o -1,3 mln baryłek.​
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +0,296 mln baryłek do 115,7 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,5 mln baryłek.
 • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 11 sierpnia wyniósł 94,7% (+0,9 pp t/t).
 • Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosło w tygodniu do 11 sierpnia do 12,7 mln baryłek dziennie

Gaz ziemny

 • Woodside Energy powiedział, że poczyniono „pozytywne postępy” w sporach płacowych w największym australijskim zakładzie skroplonego gazu ziemnego (LNG), mimo że sojusz związkowy stwierdził, że kluczowe różnice pozostają „na tapecie” przed dalszymi rozmowami w następną środę. Należący do Woodside North West Shelf wraz z australijskimi operacjami LNG firmy Chevron czyli Gorgon i Wheatstone dostarczają około 10% światowego rynku LNG. Sojusz Offshore, który łączy Związek Morski Australii i Australijski Związek Pracowników, powiedział jednak, że różnice w kluczowych kwestiach pozostały. „Woodside nie nadąża za kluczowymi kwestiami negocjacyjnymi, w tym bezpieczeństwem pracy i wynagrodzeniem” – powiedział związek.
 • Ukraiński minister energetyki German Gałuszczenko powiedział, że Kijów nie włączy się do rozmów z Rosją w sprawie przedłużenia wygasającego w przyszłym roku kontraktu na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy. „Na pewno nie będziemy stroną w rozmowach z Rosjanami, to jest absolutnie oczywiste” – powiedział Gałuszczenko. Rosja zapowiedziała, że rozważy przedłużenie kontraktu umożliwiającego jej przesyłanie gazu do Europy przez Ukrainę poza 2024 r., jeśli Unia Europejska, która zobowiązała się zrezygnować z rosyjskiego gazu do 2027 r., nadal będzie potrzebować takich dostaw. Gałuszczenko powiedział, że są duże szanse, że w krajach europejskich nie będzie zapotrzebowania na rosyjski gaz.
 • Całkowite wydobycie gazu ziemnego w dużych basenach łupkowych spadnie we wrześniu drugi miesiąc z rzędu, o około 0,15 miliarda stóp sześciennych dziennie (bcfd), do 98,3 bcfd we wrześniu, najniższego poziomu od maja, prognozuje EIA. Można to porównać z miesięcznym rekordem wydobycia gazu na poziomie 98,5 bcfd w lipcu.
 • Azjatycki import LNG w lipcu 2023 wyniósł 21,59 mln ton (+1,41% m/m), najwięcej od lutego 2023. W sierpniu ma być jeszcze większy, co najmniej 21,90 mln ton LNG.
 • Import LNG do Europy wykazuje tendencję spadkową, ponieważ magazyny gazu ziemnego na kontynencie pozostają na wysokim poziomie, a popyt zmienia się strukturalnie na niższy, ponieważ kraje dążą do zmniejszenia zależności od paliw kopalnych. W lipcu było to 8,77 mln ton LNG, najmniej od sierpnia 2022. Według danych Kpler sierpniowy import szacuje się na 7,65 mln ton metrycznych, co stawia go na najniższym poziomie od listopada 2021 r.
 • Tellurian Inc, deweloper projektu Driftwood LNG, powiedział potencjalnym inwestorom, że może sprzedać pierwsze sześć miesięcy swojej produkcji LNG, aby pomóc sfinansować długo odkładany projekt. Tellurian ma trudności z rekrutacją klientów i inwestorów do pierwszej fazy budowy fabryki w Luizjanie o wartości do 14,5 miliarda dolarów.W nowej prezentacji dla inwestorów na swojej stronie internetowej Tellurian mówi, że 2,5 miliarda dolarów finansowania kapitałowego może zostać pokryte przez sześć miesięcy początkowej produkcji. „Większym pytaniem jest, czy Tellurian będzie w stanie pozyskać wystarczającą liczbę inwestorów, aby doprowadzić Driftwood LNG do skutku” – powiedział Alex Munton, dyrektor w firmie konsultingowej Rapidan Energy Group.
 • Firma private equity Kimmeridge Energy Management zgodziła się przejąć nieujawniony, ale mniejszościowy pakiet udziałów w Commonwealth LNG, który proponuje budowę zakładu eksportu gazu w Luizjanie. Kimmeridge zgodził się również zasadniczo na pobieranie 2 milionów ton metrycznych rocznie (MTPA) LNG z proponowanego przez Commonwealth obiektu 9,3 MPTA i może zostać dostawcą gazu do projektu.Kimmeridge posiada udziały w amerykańskich producentach ropy i gazu. „Ta umowa oznacza kolejny kamień milowy w rozwoju projektu i współpracę ze strategicznym partnerem, który podziela naszą wizję przyszłości globalnego bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział Paul Varello, prezes Commonwealth LNG. Zakończona umowa w zasadzie dałaby kontrakty projektowe na 5 MTPA, czyli ponad połowę proponowanej produkcji, powiedział Commonwealth. Firma celuje w pierwszy kwartał 2024 r., aby uzyskać zgodę finansową na projekt i pierwsze dostawy LNG na początku 2027 r.
 • Amerykański producent gazu ziemnego Chesapeake Energy poinformował, że sprzeda pozostałe aktywa Eagle Ford firmie SilverBow Resources za 700 milionów dolarów, kończąc wyjście z basenu południowego Teksasu. Sprzedaż aktywów firmy w teksańskim dorzeczu wygenerowała łączne wpływy w wysokości ponad 3,5 miliarda dolarów, włącznie z najnowszym ogłoszeniem. Chesapeake powiedział w zeszłym roku, że uważa, że obszar Eagle Ford nie jest już podstawą jego strategii i skupi się na bogatych w gaz formacjach łupkowych Marcellus i Haynesville. SilverBow powiedział, że transakcja, która ma zostać sfinalizowana do końca tego roku, sprawi, że stanie się największym publicznym operatorem Eagle Forda i natychmiast zwiększy kluczowe wskaźniki finansowe i operacyjne. Transakcja obejmuje płatność gotówkową w wysokości 650 mln USD z góry należną w momencie zamknięcia oraz dodatkowe 50 mln USD odroczonej płatności gotówkowej 12 miesięcy po zamknięciu.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 104,9 mld stóp sześciennych (+0,4 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 106,6 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w sierpniu 2023 wynosi średnio 101,8 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (b/z m/m). Rekordowa podaż (102,2 bcfd) miała miejsce w maju 2023.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w sierpniu 2023 wynoszą średnio 12,7 bcfd (+2,42% m/m).

Energia odnawialna

 • Sąd najwyższy Holandii orzekł w środę, że budowa dużego projektu wychwytywania dwutlenku węgla w rejonie portu w Rotterdamie może być kontynuowana, pomimo sprzeciwu działaczy na rzecz ochrony środowiska. Planowany projekt „Porthos” byłby największym w Europie obiektem do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla i oczekuje się, że zmniejszy roczne emisje CO2 w kraju o około 2% przez okres 15 lat od 2026 r. W ramach projektu CO2 emitowany przez rafinerie i zakłady chemiczne obsługiwane przez Royal Dutch Shell, Exxon Mobil, Air Liquide i Air Products miałby być transportowany na puste pola gazowe pod Morzem Północnym. Działacze na rzecz ochrony środowiska, którzy wnieśli sprawę, argumentowali, że emisje tlenków azotu spowodowane budową Porthos byłyby szkodliwe dla sąsiednich rezerwatów przyrody, a tym samym byłyby naruszeniem prawa europejskiego. Jednak sąd stwierdził teraz, że badania zlecone przez rząd obiektywnie wykazały, że skutki budowy dla rezerwatów przyrody będą ograniczone i tymczasowe. Wielu ekspertów uważa, że wychwytywanie CO2 emitowanego przez duże gałęzie przemysłu ma zasadnicze znaczenie dla realizacji celu rządu holenderskiego, jakim jest redukcja tych emisji o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r.

Kamienie szlachetne

 • Co najmniej 36 osób zginęło w kopalni jadeitu w północnej Birmie po tym, jak ogromne osuwisko ziemi zsunęło się do jeziora.Do wypadku doszło w niedzielę w odległym mieście Hpakant, centrum przemysłu jadeitowego w Birmie, gdzie ludzie ryzykują życiem, przedzierając się przez niestabilną ziemię i gruz wydobywany przez firmy wydobywcze w poszukiwaniu małych kawałków półszlachetnego kamienia. Ponad 100 ratowników szukało ocalałych, powiedział członek zespołu ratowniczego przez telefon, odmawiając identyfikacji ze względów bezpieczeństwa.Osiem osób zostało rannych i trafiło w niedzielę do szpitala. Powołując się na świadków, Tar Lin Maung, lokalny dziennikarz, powiedział, że hałda, która zawaliła się w niedzielę, miała około 150 metrów wysokości. „Nie ma szans, aby przeżyli w tym błotnistym jeziorze” – powiedział Tar Lin Maung. Wypadki są powszechne w źle uregulowanych kopalniach Hpakant, w których doszło do jednych z najgorszych katastrof górniczych w Azji, w tym osuwiska w 2020 r., w którym zginęło co najmniej 170 osób. Myanmar produkuje około 90% światowego jadeitu, którego duże ilości są sprzedawane w Chinach.
 • Od połowy 2023 r. oportunistyczni uczestnicy rynku diamentów opracowali mechanizmy handlowe w celu obejścia skutków ograniczeń, zwłaszcza jeśli chodzi o handel rosyjskimi diamentami w dolarach amerykańskich” – powiedział analityk diamentów Paul Zimnisky. W kwietniu 2022 roku Stany Zjednoczone odcięły Alrosę od swojego systemu bankowego i zakazały bezpośredniej sprzedaży na lukratywny rynek amerykański. Unia Europejska kupiła rosyjskie diamenty o wartości 1,4 miliarda euro (1,5 miliarda dolarów) w 2022 roku, ponieważ nie zakazała ani importu rosyjskich diamentów, ani nie nałożyła sankcji na Alrosę. Od teraz, gdy rosyjskie diamenty zostaną oszlifowane i wypolerowane poza Rosją, uważa się je za pochodzące od narodu, który je „przekształcił”, dodał Zimnisky. Podczas gdy niektóre kraje G7 wzywały do nałożenia na Rosję sankcji dotyczących diamentów, inne, w tym Belgia, obawiały się, że przekierują one handel do innych ośrodków, z dala od Antwerpii, światowego centrum diamentów nr 1. Grupa G7 zapowiedziała w maju, że będzie nadal pracować nad ograniczeniem handlu rosyjskimi diamentami, w tym za pomocą technologii śledzenia. Zimnisky oczekuje, że G7 przygotuje plan, który wpłynąłby na globalny przepływ rosyjskich diamentów pod koniec 2023 lub na początku 2024 roku. „Przemysł diamentowy miał czas, aby to wszystko przetrawić, więc chociaż nie spodziewam się zbliżającego się szoku podażowego, widzę sposób, w jaki łańcuch dostaw diamentów ulegnie fundamentalnej transformacji w perspektywie średnioterminowej” – powiedział Zimnisky.
 • Produkcja diamentów na świecie wg kraju pochodzenia:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Złoto

 • Meksykańska izba górnicza Camimex wezwała władze do pomocy w zakończeniu strajku w wiodącej kopalni złota w kraju,Penasquito, należącej do Newmont Corp w północnym stanie Zacatecas. Położone około 780 km na północ od miasta Meksyk, Penasquito jest zamknięte od czerwca, kiedy to Newmont zawiesiło działalność po strajku rozpoczętym przez Krajowy Związek Górników i Metalowców Republiki Meksykańskiej. W ciągu kwartału kopalnia wyprodukowała około 38 000 uncji złota, w porównaniu ze 121 000 uncji w tym samym kwartale ubiegłego roku. W zeszłym roku Penasquito wyprodukowało około 566 000 uncji złota.
 • Nadal obserwujemy dość znaczny spadek długiej ekspozycji na złoto i znaczny wzrost krótkiej ekspozycji. Inwestorzy spekulacyjni wycofują się ze złota, a oczekiwania dotyczące stóp procentowych są tutaj dużym czynnikiem. Technicznie rzecz biorąc, złoto może spaść poniżej poziomu 1900 USD bez większych problemów. Osiągnęliśmy ostatnie poziomy wsparcia i droga do trendu spadkowego dla złota jest całkiem otwarta, ponieważ krótkoterminowe stopy procentowe rosną” – powiedział Bart Melek z TD Securities.
 • Złoto jest uderzane przez idealną burzę z wieloma negatywnymi czynnikami, które prawdopodobnie same się napędzają, co samo się wzmacnia” – powiedział niezależny analityk Ross Norman.
 • Inwestorzy stawiają na 37% szans na kolejną podwyżkę w 2023 r. i 58% szans na pozostawienie przez FED stóp bez zmian do końca 2023 r.
 • Gold Fields poinformował, że jest na dobrej drodze do rozpoczęcia produkcji złota w swoim projekcie Salares Norte w Chile w czwartym kwartale tego roku. Podobnie jak jego rywal z RPA, AngloGold Ashanti, Gold Fields przeniósł uwagę z kraju macierzystego na bardziej lukratywne kopalnie w Ghanie, Australii i regionie obu Ameryk. Rozpoczęcie projektu Salares Norte w Chile jest kluczem do zwiększenia wydobycia przez Gold Fields do około 2,8 miliona uncji do 2025 roku z około 2,3 miliona uncji obecnie. Nowy projekt jest również częścią strategii firmy polegającej na ekspansji w regionie obu Ameryk, gdzie posiada kopalnię w Peru i wspólnie rozwija nowy projekt w Kanadzie. Gold Fields powiedział również, że rozpoczyna plan poprawy wydajności swoich kopalń i obniżenia kosztów w obliczu utrzymującej się presji inflacyjnej. Zysk Gold Fields w ciągu sześciu miesięcy do czerwca spadł do 0,51 USD/akcję (-12% r/r).

Miedź

 • Odbicie renminbi jest powodem, dla którego obserwujemy odbicie miedzi. Mamy korelację między miedzią a renminbi na morzu wynoszącą blisko 90, w oparciu o obawy o chińską gospodarkę i perspektywy popytu. Od jakiegoś czasu nie widziałem tak wysokiej korelacji” – powiedział Ole Hansen, szef strategii surowcowej w Saxo Bank.
 • Chiny prawdopodobnie nie zapewnią dużego bodźca dla swojego rynku mieszkaniowego, ale trzeba go ustabilizować” – powiedział analityk Bank of America, Michael Widmer, dodając, że miesięczne dane dotyczące kredytów w Chinach przyczyniły się do negatywnego nastrojów na rynku miedzi. Widmer spodziewa się w tym roku niewielkiego deficytu na rynku miedzi w wysokości 253 000 ton i globalnej konsumpcji na poziomie 25,6 mln ton (+1,8% r/r). Nowe chińskie kredyty bankowe spadły w lipcu, a inne kluczowe wskaźniki kredytowe również osłabły, nawet po tym, jak decydenci obniżyli stopy procentowe i obiecali zwiększyć wsparcie dla słabnącej gospodarki.
 • Przy tak ograniczonym pokryciu zapasów w Chinach i na giełdach zachodnich widzimy znaczące ryzyko dla ceny miedzi, jeśli na przykład doszłoby do istotnego zakłócenia dostaw lub niespodzianki w postaci zapowiedzi wsparcia polityki Chin. Rzeczywiście, nasz dotychczasowy dialog ze społecznością inwestycyjną w trzecim kwartale sugeruje, że zainteresowanie spadkiem cen miedzi zniknęło, a dominującą strategią jest kupowanie spadków miedzi” – powiedział Goldman Sachs w raporcie z 11 sierpnia. Chiny zużywają ponad połowę światowej produkcji miedzi rafinowanej, a szczyt popytu zwykle przypada na wrzesień-październik w miesiącach jesiennych, kiedy sektory nieruchomości i produkcji rozwijają się. Mimo to silna konsumpcja w sektorach, w tym pojazdów elektrycznych, energii słonecznej i wiatrowej, nadal wspiera popyt, twierdzą analitycy, ale ogólny mrok gospodarczy musi najpierw ustąpić, aby nastąpił znaczący wzrost. „Największe ryzyko będzie wynikać z tego, że Chiny nie będą w stanie znacząco stymulować wzrostu w kraju z obecnych poziomów” – powiedziała Natalie Scott-Gray, analityk StoneX, prognozując średnią cenę miedzi na LME w 2023 r. na poziomie 8 748 USD za tonę.
 • Chiński import i produkcja lokalna miedzi od stycznia 2022 do czerwca 2023:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Dane o zapasach miedzi nie są już dla nas ważne przy ocenie podaży i popytu na rynku. Dostawy spot są obfite na rynku i łatwo jest pozyskać materiał, o ile płaci się dobrą cenę” – powiedział Zhang Kaimin, manager z Hubei Shidai Refined Copper Technology.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Analitycy spodziewają się, że rynek aluminium odnotuje w tym roku deficyt, ale nie tak duży, jak w 2022 roku.
 • Chilijski SQM, drugi co do wielkości producent litu na świecie, opublikował wyniki za Q2 2023. Zysk netto wyniósł $580,3 mln, a zysk na akcję $2,03 (prognozowano $2,88/akcję). Wolumeny sprzedaży litu i jego pochodnych wyniosły rekordowe 43,1 tys. ton, co oznacza wzrost o 26% w stosunku do roku poprzedniego, choć średnie ceny sprzedaży spadły o prawie 37% w porównaniu z rokiem poprzednim. „Pozytywny wpływ znacznie wyższych wolumenów sprzedaży w drugim kwartale 2023 roku został częściowo zrekompensowany niższymi średnimi cenami sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku” – podała firma w oświadczeniu. Dodał, że spodziewa się, że wielkość sprzedaży w drugiej połowie roku przekroczy pierwszą połowę, ale skorygował prognozę wielkości produkcji na 2023 r. Oznacza to około 10-procentową obniżkę w stosunku do wcześniejszej prognozy. Dyrektor generalny Ricardo Rodriguez powiedział podczas rozmowy o wynikach finansowych w marcu, że firma ma osiągnąć w tym roku produkcję na poziomie 200 000-210 000 ton. SQM prowadzi rozmowy z chilijską państwową firmą Codelco w celu omówienia nowych kontraktów na lit, w trakcie nacisków rządu na wzmocnienie kontroli nad projektami wydobywczymi.
 • Przewiduje się, że rosnące dostawy kobaltu z Indonezji i Afryki przewyższą popyt ze strony pojazdów elektrycznych, generując duże nadwyżki w ciągu najbliższych kilku lat, co będzie wywierać presję na ceny metalu. Na pogarszające się perspektywy zwrócił uwagę notowany na londyńskiej giełdzie górnik Glencore, który w zeszłym tygodniu powiedział, że rozważy zwiększenie zapasów kobaltu i ograniczenie produkcji, aby wesprzeć ceny kobaltu. Globalne dostawy kobaltu w ubiegłym roku szacowane są na prawie 190 000 ton metrycznych z nadwyżką na około 10 000 ton. Ceny kobaltu metalicznego OCBc1, stosowanego również w superstopach do silników odrzutowych, spadły w maju do dwuletnich minimów poniżej 15 USD za funt, co stanowi spadek o 65% od maja 2022 r., kiedy rynek zaczął wyceniać nadchodzącą nadwyżkę. Do nowych kopalń dołączą dostawy z kopalni Tenke Fungurume (TFM) w Demokratycznej Republice Konga (DRK) należącej do chińskiego CMOC Group. „Rynek przygotowuje się na uwolnienie ponad 15 000 ton kobaltu w wodorotlenkach z kopalni Tenke Fungerume należącej do CMOC. W sumie istnieje wiele projektów kopalń w DRK, które do 2027 r. mogą zwiększyć podaż o 50 000 ton rocznie” – powiedział Jim Lennon, analityk Macquarie. Lennon spodziewa się, że nadwyżki kobaltu wyniosą 8600 ton w 2023 roku, 10200 ton w 2024 roku i 10400 ton w 2025 roku. Jeśli plany głównie chińskich firm dotyczące zwiększenia mocy produkcyjnych w Indonezji zostaną zrealizowane, Macquarie szacuje, że dostawy kobaltu od drugiego co do wielkości producenta na świecie wzrosną do 83 800 ton w 2027 r., co oznaczać będzie 30% udział w rynku (obecnie Indonezja odpowiada za 10% globalnych dostaw kobaltu). Jeśli chodzi o popyt, chiński przemysł pojazdów elektrycznych odchodzi od chemii niklu, kobaltu i manganu (NCM) na rzecz tańszych akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), co oznacza, że popyt na kobalt nie będzie rósł tak szybko, jak wcześniej oczekiwano. „Do pewnego stopnia zastąpienie i przejście na akumulatory o wyższej zawartości niklu i niższej zawartości kobaltu (w celu zwiększenia zasięgu jazdy) zostało zrekompensowane wyższą sprzedażą pojazdów elektrycznych” – powiedział analityk Bank of America, Michael Widmer.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Ceny kontraktów CME na kobalt w okresie od Q1 2021 do Q3 2023 (W1):

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *