aktualności – 27 kwietnia 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 27 kwietnia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Pomimo tego, że minęło tak dużo czasu, (umowa eksportowa) nie została jeszcze wdrożona, nie powstała jako pakiet, warunki, które nas dotyczą, nadal nie zostały zrealizowane” – powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, podkreślając stanowisko Rosji w sprawie nie przedłużania umowy, chyba że zostaną usunięte przeszkody w jej własnym eksporcie żywności i nawozów. W poniedziałek rzecznik ONZ powiedział, że sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi „drogę naprzód mającą na celu poprawę, przedłużenie i rozszerzenie” umowy.
 • Oczekuje się, że amerykańska Rezerwa Federalna, Bank Anglii i Europejski Bank Centralny podniosą stopy procentowe na swoich najbliższych posiedzeniach.FED spotyka się w dniach 2-3 maja. FED podejmie decyzję 3 maja, ECB 4 maja, a BoE 11 maja. 28 kwietnia decyzję o stopach procentowych podejmie Japonia – analitycy nie spodziewają się wyjścia Kraju Kwitnącej Wiśni z poziomu -0,10%.
 • Londyński rynek ubezpieczeń morskich dodał w tym tygodniu Sudan do obszarów uznawanych za obszary wysokiego ryzyka w związku z dalszymi walkami w tym ogarniętym konfliktem afrykańskim kraju. Dodanie Sudanu do listy wysokiego ryzyka będzie oznaczać, że każdy statek wpływający do tego kraju będzie musiał zapłacić dodatkową premię za ryzyko wojenne, a także uzyskać zgodę swojego ubezpieczyciela. Wiodące światowe firmy kontenerowe AP Moller Maersk i Hapag Lloyd poinformowały w tym tygodniu, że na razie wstrzymały przyjmowanie nowych rezerwacji do Sudanu. Maersk powiedział, że trwające starcia „miały znaczący wpływ na operacje logistyczne w kraju”. „Obecne niepokoje polityczne w Sudanie stanowią wyzwanie dla łańcucha dostaw” – powiedział Hapag Lloyd.
 • W sobotę, 29 kwietnia widzimy się we Wrocławiu na MetalVerse! Polecam zdecydowanie to wydarzenie! Szczegóły na stronie!

Raporty USDA

 • Dane z raportu USDA Crop Progress z 24 kwietnia 2023:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Dealerzy powiedzieli, że zbiory conillon (robusta) w Brazylii trwają przy ogólnie sprzyjającej pogodzie i przewidywanych rekordowych plonach w tym sezonie.

Cukier

 • Agencja Associated British Foods poinformowała, że niedobór produkcji cukru w Wielkiej Brytanii zmusił jej dział British Sugar do zabezpieczenia kosztownych alternatywnych źródeł dostaw, co znacząco wpłynie na zyski w drugiej połowie roku z działalności cukrowniczej. Cukier jest stosowany w szerokiej gamie produktów spożywczych, więc gdy jego cena gwałtownie wzrasta, stwarza przeszkody dla decydentów próbujących kontrolować inflację żywności. Zeszłego lata i zimy wyjątkowo niesprzyjająca pogoda zaszkodziła uprawom buraka cukrowego w Wielkiej Brytanii. British Sugar, jedyna brytyjska firma przetwarzająca buraki cukrowe na cukier rafinowany, poinformowała, że jej produkcja w sezonie 2022/23 wyniosła zaledwie 0,74 mln ton (-28,16% s/s). Źródła poinformowały Reutera w poniedziałek, że niedobór podaży utrzymuje ceny cukru w Wielkiej Brytanii na rekordowo wysokim poziomie i zmusza British Sugar do pozyskiwania surowca od lokalnego rywala Tate & Lyle Sugars, a także z tak odległych miejsc jak Tajlandia.
 • Dealerzy stwierdzili, że dostawy cukru były bardzo ograniczone w związku z niższymi niż oczekiwano plonami w Azji. Sytuacja powinna się uspokoić, gdy żniwa w środkowo-południowej Brazylii nabiorą tempa w nadchodzących tygodniach.

Kakao

 • Ponadprzeciętne deszcze na Wybrzeżu Kości Słoniowej poprawiły prognozy dotyczące jakości drugiej połowy zbiorów od kwietnia do września. Wsparciem dla rynku kakao są ograniczone dostawy do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej, pozostające poniżej poziomów z 2022 roku.

Pszenica

 • Deszcze na części równin uprawnych USA oraz konkurencyjny rosyjski eksport wpływają negatywnie na wycenę kontraktów na amerykańską pszenicę. USDA oceniła zaledwie 26% amerykańskiej pszenicy ozimej jako dobrą lub doskonałą – to najniższa ocena w końcówce kwietnia od 1989 roku. „Obszary twardej czerwonej pszenicy ozimej w USA otrzymają potrzebne deszcze w tym tygodniu” – powiedział Terry Reilly, starszy analityk w Futures International.
 • Słabe ceny pszenicy były „spowodowane perspektywą obfitej globalnej podaży pomimo ostrzeżeń ze strony Rosji, że transakcja zbożowa na Morzu Czarnym pozostaje zagrożona” – stwierdzili analitycy Saxo Banku. Obecnie oczekuje się, że Rosja zbierze w tym roku duże plony, choć znacznie poniżej rekordowej wielkości w 2022 r., podczas gdy w Unii Europejskiej warunki upraw pozostają korzystne, z wyjątkiem dotkniętej suszą Hiszpanii i północnych Włoch.
 • Eksport pszenicy z Ukrainy prawdopodobnie spadnie do 8,8 mln ton (-37% s/s) w sezonie 2023/24 (zaczynającym się 1 lipca) z powodu spodziewanego spadku zbiorów i końcowych zapasów. W swojej pierwszej prognozie na sezon 2023/24 firma konsultingowa APK-Inform podała, że całkowite zbiory zboża na Ukrainie mogą spaść do 45,6 mln ton (-13% s/s), w tym 16,2 mln ton pszenicy – w 2021 roku, przed rosyjską inwazją, Ukraina zebrała 32 mln ton pszenicy.
 • Turcja nałożyła 130% cło importowe na niektóre zboża, w tym na pszenicę, zgodnie z decyzją prezydenta opublikowaną we wtorek w Dzienniku Urzędowym. Cło importowe pojawia się po tym, jak niektóre kraje Unii Europejskiej ogłosiły w zeszłym tygodniu zakaz importu zboża z Ukrainy.Ale niektórzy handlowcy twierdzą, że posunięcie Turcji ma głównie na celu ochronę lokalnych sektorów rolnych przed przełomowymi wyborami 14 maja.

Kukurydza

 • Turcja nałożyła 130% cło importowe na niektóre zboża, w tym na kukurydzę, zgodnie z decyzją prezydenta opublikowaną we wtorek w Dzienniku Urzędowym. Cło importowe pojawia się po tym, jak niektóre kraje Unii Europejskiej ogłosiły w zeszłym tygodniu zakaz importu zboża z Ukrainy.Ale niektórzy handlowcy twierdzą, że posunięcie Turcji ma głównie na celu ochronę lokalnych sektorów rolnych przed przełomowymi wyborami 14 maja.

Soja

 • Związek argentyńskich przewoźników rozpoczął w poniedziałek strajk na czas nieokreślony, grożąc uderzeniem w dostawy w centrum agroportowym Rosario, zmuszając eksporterów do polegania na kurczących się rezerwach zboża w terminalach. W prowincji Santa Fe, gdzie znajdują się terminale Rosario, transportery uniemożliwiły przejazd ciężarówkom przewożącym zboże, praktycznie paraliżując wjazd pojazdów do jednego z największych centrów eksportowych na świecie. W Argentynie ponad 80% transportu zboża odbywa się za pomocą samochodów ciężarowych. Zbiory kukurydzy i soi, które zostały dotknięte intensywną suszą, właśnie się rozpoczęły, co oznacza, że o tej porze roku w Argentynie zwykle panuje duży ruch towarowy. The Single Freight Carriers Union (Siunfletra) zrzeszający właścicieli ciężarówek, domaga się podwyższenia taryf na przewóz towarów i chce miejsca na zebraniu, na którym ustalane są te stawki. Jednak źródło z Ministerstwa Transportu powiedziało Reuterowi, że Siunfletra nie jest częścią żadnej z argentyńskich komór ładunkowych, więc nie może uczestniczyć w nadchodzących cotygodniowych spotkaniach. „Transport ładunków lądowych jest w sytuacji awaryjnej. Stawki są śmieszne. Nie możesz pokryć kosztów ciężarówki, nie masz rentowności” – powiedział Daniel Seanopolo, przedstawiciel portowego oddziału Siunfletra. Guillermo Wade, kierownik Izby Portów i Działalności Morskiej (CAPyM), powiedział, że „przyjazd (ciężarówek ze zbożem) jest utrudniony, ale są zapasy (rezerwy), z którymi można pracować”. Seanopolo zagroził, że strajk będzie kontynuowany, dopóki rząd nie zwróci się do nich. Inflacja w Argentynie wg oficjalnych, rządowych danych wyniosła +94,8% w 2022 roku.
 • APK-Inform prognozuje zbiory soi na Ukrainie w 2023 roku na poziomie 4,2 mln ton.

Pozostałe rośliny oleiste

 • APK-Inform poinformował, że zbiory słonecznika na Ukrainie w 2023 r. mogą wzrosnąć do 12,8 mln ton (+15% r/r), dzięki większej powierzchni zasiewów. Większe zbiory mogłyby pozwolić Ukrainie, wiodącemu światowemu producentowi i eksporterowi oleju słonecznikowego, zwiększyć produkcję oleju słonecznikowego do 4,9 mln ton (+5% s/s) w sezonie 2023/24 i wyeksportować 4,5 mln ton.
 • APK-Inform prognozuje zbiory rzepaku na Ukrainie w 2023 roku na poziomie 3,5 mln ton.

Pozostałe zboża

 • APK-Inform prognozuje ukraińskie zbiory jęczmienia w sezonie 2023/24 (zaczynającym się 1 lipca) na poziomie 5,2 mln ton.
 • Turcja nałożyła 130% cło importowe na jęczmień, żyto, owies i sorgo.

Ropa naftowa

 • Ceny ropy pozostają wysokie po spadku poniżej poziomu 80 USD, ponieważ zbyt duża destrukcja popytu uderzyła w perspektywy gospodarcze USA. Ropa próbuje znaleźć dołek, a jedyną rzeczą, która może zapewnić pewne wsparcie, są zakupy techniczne” – powiedział Edward Moya, analityk OANDA, dodając, że OPEC miał rację, ograniczając produkcję na początku tego miesiąca.
 • Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział, że grupa wiodących producentów ropy OPEC+ nie widzi potrzeby dalszych cięć wydobycia pomimo niższego niż oczekiwano chińskiego popytu, choć organizacja zawsze może zmodyfikować swoją politykę. Powiedział też, że Rosja osiągnęła w tym miesiącu docelowy poziom wydobycia ropy po ogłoszeniu do końca roku cięć wydobycia o 500 000 baryłek dziennie, czyli 5 procent swojego wydobycia ropy. Rosja jest częścią grupy krajów-producentów OPEC+, które ogłosiły łączne cięcia o około 1,16 mln baryłek dziennie w niespodziewanym posunięciu na początku tego miesiąca, które Stany Zjednoczone określiły jako nierozsądne. Novak powiedział, że oczekuje się, że rosyjska produkcja kondensatu ropy i gazu spadnie w tym roku do około 515 milionów ton (10,3 miliona baryłek dziennie) czyli o około -3,74% r/r. Powiedział, że OPEC+ nie spodziewa się niedoborów ropy na światowych rynkach ropy po cięciach wydobycia, jak przewidywała Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), która stwierdziła, że cięcia grożą pogłębieniem oczekiwanego w drugiej połowie roku deficytu podaży ropy. „Moim zdaniem teraz rynek jest zrównoważony, biorąc pod uwagę decyzje podjęte wcześniej, biorąc pod uwagę naszą redukcję, redukcje, które widzieliśmy w innych krajach” – powiedział Novak. Nowak powiedział, że Rosja skieruje w tym roku do Azji 140 mln ton ropy i produktów ropopochodnych, które wcześniej były kierowane do Europy. Dodał, że w 2023 roku Rosja dostarczy na Zachód od 80 do 90 mln ton ropy i produktów ropopochodnych.
 • Według szacunków agencji Reuters, europejskie marże rafineryjne na baryłkach z olejem napędowym spadły do najniższego poziomu od lutego 2022 r., do około 13,70 USD za baryłkę, pod presją dużego importu i ponownego uruchomienia francuskich rafinerii po strajkach związanych z planowanym zwiększeniem wieku emerytalnego. Podobnie marże azjatyckiej ropy naftowej spadły w kwietniu o 31% do najniższego poziomu od stycznia 2022 r., do około 14 USD za baryłkę w zeszłym tygodniu z powodu wysokich zapasów i zamknięcia okna arbitrażowego w Europie od miesięcy. W Azji rafinerie zwiększały produkcję benzyny i ograniczały produkcję oleju napędowego, aby poprawić swoje marże.
 • Druga co do wielkości spółka naftowa w Norwegii, Aker BP poinformowała, że podtrzymuje swoje prognozy i kwartalną dywidendę na poziomie 0,55 USD na akcję, raportując zysk przed odsetkami i opodatkowaniem (EBIT) w pierwszym kwartale na poziomie 1,96 miliarda dolarów.
 • Prawny sprzeciw Greenpeace przeciwko brytyjskiemu rządowi w związku z zeszłorocznym zaproszeniem poszukiwaczy ropy i gazu do ubiegania się o licencje na Morzu Północnym może przejść do pełnej rozprawy, orzekł sędzia londyńskiego Sądu Najwyższego. W zeszłym roku Wielka Brytania przeprowadziła pierwszą od 2019 r. rundę wydawania zezwoleń na poszukiwanie ropy i gazu, a rząd powiedział, że chce zwiększyć krajowe wydobycie węglowodorów. Greenpeace twierdzi, że rząd i organ regulacyjny ds. ropy i gazu NSTA powinni wziąć pod uwagę emisje ze spalania ropy i gazu wytwarzanego w wyniku rundy licencyjnej, a nie tylko emisje z procesu wydobycia.
 • Meksykańskie tanie linie lotnicze Viva Aerobus zgodziły się na zakup 1 miliona litrów zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) od fińskiego Neste. Paliwo będzie wykorzystywane podczas lotów Viva Aerobus z Los Angeles do Guadalajary, Mexico City i Monterrey. Transakcja jest „jednym z najbardziej znaczących zakupów (SAF) od linii lotniczej z Ameryki Łacińskiej” – powiedział szef amerykańskiego oddziału Neste, Chris Cooper. Wartość kontraktu nie została ujawniona. SAF jest wytwarzany z surowców, takich jak odpady zwierzęce i resztki pożniwne, i jest droższy niż konwencjonalne paliwo, ale uważany za kluczowy w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla z podróży lotniczych. Rywal Aeromexico wykonał kilka lotów przy użyciu SAF, podczas gdy inny meksykański konkurent, Volaris powiedział, że bada zrównoważone opcje paliwowe. Viva Aerobus i Neste powiedziały, że mieszanka wykorzystująca około 35% SAF zmieszana z konwencjonalnym paliwem do silników odrzutowych będzie napędzać loty, które mają wystartować w drugiej połowie roku. Dostawy biopaliw były jak dotąd w dużej mierze ograniczone do Stanów Zjednoczonych i Europy, chociaż zainteresowanie wykazywała także Ameryka Łacińska. Neste rozmawiał z meksykańskim operatorem lotniska ASA na temat możliwości importu SAF do kraju, powiedział Cooper z Neste. Meksyk musiałby oferować zachęty do promowania przejścia na SAF, tak jak zrobiły to inne kraje. „Pragnienie, aby Meksyk stał się bardziej zrównoważony, będzie pochodzić od jego przywódców” – dodał Cooper.
 • Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 21 kwietnia spadły o -5,1 mln baryłek, do 460,9 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,5 mln baryłek.
 • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 21 kwietnia wyniósł 91,3% (+0,3 pp t/t).
 • Amerykańskie zapasy benzyny spadły w ciągu tygodnia o -2,4 mln baryłek do 221,1 mln baryłek. Prognozowano spadek -0,9 miliona baryłek.​ Podaż benzyny – wskaźnik zastępczy popytu – wzrosła w ubiegłym tygodniu o prawie 1 milion baryłek dziennie do 9,5 miliona baryłek dziennie, najwięcej od grudnia 2021 roku.
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, spadły w ciągu tygodnia o -0,6 mln baryłek do 111,5 mln baryłek. Prognozowano spadek o -0,8 mln baryłek.

Gaz ziemny

 • Unia Europejska utworzyła w tym tygodniu program dla firm, aby wspólnie kupować gaz, mając na celu zabezpieczenie dostaw przed zimą i uniknięcie powtórki zeszłorocznych rekordowych cen energii. Wspólny unijny plan zakupu gazu ma pomóc w uzupełnianiu magazynów gazu i chronić kraje przed potencjalnymi dalszymi wstrząsami w zakresie dostaw. Firmy mają czas do 2 maja na zarejestrowanie ilości gazu, którą chcą kupić w ramach programu.Mogą zażądać rurociągu lub skroplonego gazu ziemnego (LNG). Unijna platforma będzie następnie zbierać oferty od globalnych dostawców, aby dopasować popyt.Dopasowani dostawcy i nabywcy będą negocjować kontrakty, ale UE nie będzie uczestniczyć w tych rozmowach handlowych. Kraje UE są zobowiązane do zapełnienia magazynów gazu do 90% do listopada.Celem programu jest wspólny zakup wystarczającej ilości paliwa, aby pokryć 15% tego obowiązku.Nie można w ramach programu kupować rosyjskiego gazu. Urzędnicy UE powiedzieli, że do tej pory zarejestrowało się około 80 firm, chociaż nie wiadomo, ile złożyło zamówienia.Główna polska firma naftowo-gazowa, PKN Orlen, poinformowała, że planuje wziąć udział w programie. UE zamierza początkowo wspólnie kupić około 13,5 miliarda metrów sześciennych (bcm) gazu, co stanowi ułamek całkowitego zapotrzebowania UE wynoszącego około 360 miliardów metrów sześciennych. Zdolność magazynowania w UE jest rozłożona nierównomiernie, z dużymi obiektami we Francji, Niemczech, Włoszech i Holandii, ale z połączeniami gazociągowymi z sąsiednimi krajami. Zgodnie z danymi Gas Infrastructure Europe magazyny w całej UE są obecnie zapełnione w 58%, co jest niezwykle wysokie jak na tę porę roku. Wspólny program ma na celu poprawę dostępu mniejszych nabywców do gazu i pomoc w uzyskaniu lepszych ofert.Kupujący mogą składać zamówienia na stosunkowo niewielkie ilości – do jednej trzeciej ładunku LNG – i łączyć się, aby spełnić minimalną wielkość zamówienia. Niskie poziomy magazynowania mogą podnosić ceny gazu, ale nie są jedyną przyczyną wysokich kosztów.Europa konkuruje z Azją o dostawy LNG, a w niektórych elektrowniach, w tym we francuskich reaktorach jądrowych, doszło do przedłużających się przestojów, co zwiększa popyt na gaz. Kraje spoza UE, w tym Ukraina, Serbia i Albania, również mogą wziąć udział w programie wspólnych zakupów. Były członek UE, Wielka Brytania, gdzie około 80% domów jest ogrzewanych gazem, nie jest zaangażowany, ale może odbierać i przesyłać gaz rurociągami do Europy.Ma pojemność magazynową odpowiadającą około 4-5 dniom zimowego zapotrzebowania na gaz.
 • Ultraniskie ceny gazu ziemnego w USA prawdopodobnie zachęcą do większej produkcji energii z gazu ziemnego, a także do spowolnienia wierceń i prac wykończeniowych nowych odwiertów.
 • PetroChina International Co Ltd poinformowała, że podpisała umowę sprzedaży i zakupu z malezyjską firmą Petronas na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG). Umowa, podpisana 17 kwietnia, jest pierwszą średnio- i długoterminową umową sprzedaży i zakupu LNG między tymi firmami. Nie podano dalszych szczegółów umowy. Chiny były największym na świecie importerem LNG w 2021 r., importując 78,8 mln ton LNG. W 2022 roku został wyprzedzony przez Japonię dzięki wysokim cenom spot i po tym, jak rygorystyczne środki powstrzymujące rozprzestrzenianie się COVID-19 ograniczyły aktywność gospodarczą i popyt na energię, a import spadł do 63,4 mln ton.
 • Prezydent Mozambiku Filipe Nyusi powiedział w środę, że TotalEnergies może bezpiecznie wznowić projekt skroplonego gazu ziemnego (LNG) Cabo Delgado, który został wstrzymany w 2021 r. po atakach rebeliantów na ludność cywilną. Rebelia powiązana z Państwem Islamskim w północnej prowincji Mozambiku pochłonęła tysiące istnień ludzkich od czasu jej wybuchu w 2017 r., zakłócając wielomiliardowe inwestycje, w tym projekt LNG o wartości 20 miliardów dolarów, w którym TotalEnergies ma 26,5% udziałów. „Środowisko pracy i bezpieczeństwo w północnym Mozambiku umożliwiają Totalowi wznowienie działalności w dowolnym momencie” – powiedział Nyusi. Rzecznik TotalEnergies powiedział, że decyzja o wznowieniu projektu była uzależniona od zapewnienia bezpieczeństwa i przestrzegania praw człowieka w Cabo Delgado oraz „jasnej wizji kosztów projektu po ponad dwuletniej przerwie – które trzeba utrzymać, a nie zwiększać” . „Ponowne uruchomienie jest decyzją Mozambique LNG, a nie decyzją TotalEnergies, która posiada tylko 26,5% projektu. Biorąc pod uwagę kontekst, decyzja będzie musiała być jednomyślna, a stanowisko TotalEnergies jest takie, że należy poświęcić czas na mieć oczekiwane gwarancje przed rozważeniem ewentualnego ponownego uruchomienia” – powiedział rzecznik. TotalEnergies powołało także Jeana-Christophe’a Rufina, który, jak twierdzi, jest ekspertem w dziedzinie akcji humanitarnych i praw człowieka, do niezależnej oceny sytuacji w prowincji Cabo Delgado.
 • Harmonogram dostaw gazowców zamówionych przez rosyjskie przedsiębiorstwo żeglugowe Sovkomflot dla kierowanego przez Novatek projektu Arctic LNG 2 został opóźniony o rok. Prezes Novatek, Leonid Mikhelson, powiedział we wrześniu ubiegłego roku, że pierwszy tankowiec dla projektu prawdopodobnie zostanie dostarczony pod koniec 2023 r., czyli na czas rozpoczęcia produkcji gazu na pierwszej linii instalacji.Oczekuje się, że sześć z siedmiu tankowców zostanie dostarczonych do końca 2024 roku. Arctic LNG 2 ma rozpocząć produkcję na pierwszej linii do końca tego roku.Łączna przepustowość trzech planowanych nitek szacowana jest na 19,8 mln ton gazu skroplonego rocznie. Udziałowcami Arctic LNG 2 są Novatek (60%), francuski potentat energetyczny TotalEnergies (10%), chińskie CNPC i CNOOC (10%) oraz Japan Arctic LNG: konsorcjum Mitsui & Co, Ltd. i JOGMEC.
 • Tokyo Gas odnotowało najwyższy w historii roczny zysk netto za rok podatkowy 2022/23 przy rekordowych cenach LNG, ale ostrzegło, że przyszłoroczny zysk może spaść z powodu prognozowanej niższej sprzedaży gazu i energii elektrycznej w mieście. Zysk wyniósł rekordowe 281 miliardów jenów (2,1 miliarda dolarów) w roku podatkowym kończącym się 31 marca (+192% s/s). Wzrostowi zysków sprzyjały wyższe ceny sprzedaży LNG w Australii i Ameryce Północnej, a także deprecjacja jena w stosunku do dolara amerykańskiego. Tokyo Gas planuje utrzymać całoroczną wypłatę dywidendy na niezmienionym poziomie 65 jenów na akcję zarówno w bieżącym, jak i przyszłym roku podatkowym i odkupi do 12,2% swoich akcji o wartości 113 miliardów jenów.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 99,3 mld stóp sześciennych (+2,4 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 94,7 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2023 wynosi średnio 100,36 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,62% m/m). Rekord produkcji wynosi 100,44 bcfd i padł w styczniu 2023.
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w kwietniu 2023 wynosi średnio 14,1 bcfd (+6,82% m/m). Dotychczasowy rekordowy przepływ miał miejsce w marcu 2023 roku i wynosił 13,2 bcfd.Siedem dużych amerykańskich zakładów eksportujących LNG może zamienić około 13,8 bcfd gazu w LNG, wyższe wartości od możliwości eksportowych wynikają z zastosowania pobieranego gazu na własne potrzeby energetyczne.

Energia odnawialna

 • Shell zdecydował się wycofać z Northern Endurance Partnership, jednego z największych brytyjskich projektów wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS), mającego na celu dekarbonizację klastrów przemysłowych. Shell powiedział, że zdecydował się wycofać z projektu NEP po przeglądzie swojej strategii i portfolio i skupi się na projekcie Acorn CCS w Szkocji, dla którego jest deweloperem technicznym. „Pozostajemy zaangażowani w pomoc rządowi (brytyjskiemu) w realizacji jego ambicji czterech przemysłowych klastrów CCS do 2030 r.” – powiedziała firma. Brytyjski National Grid już wcześniej opuścił projekt NEP. NEP potwierdził, że Shell i National Grid zrzekły się swoich udziałów kapitałowych, które zostały przejęte przez obecnych partnerów projektu BP i Equinor. Partnerem projektu jest także francuska firma TotalEnergies. Kierowany przez BP NEP ma na celu rozwój infrastruktury do transportu i składowania około 20 milionów ton CO2 rocznie z klastrów przemysłowych w Teesside i Humberside pod dnem morskim w południowej części Morza Północnego od 2030 r. Projekt NEP może odpowiadać za co najmniej połowę z 20-30 milionów ton CO2, które Wielka Brytania zamierza wychwytywać rocznie do 2030 roku. National Grid prowadzi również rozmowy z partnerami na temat sprzedaży projektu gazociągu lądowego Humber pozostałym partnerom, powiedział NEP.
 • Projekt wychwytywania emisji dwutlenku węgla z zakładu unieszkodliwiania odpadów w stolicy Norwegii, Oslo, został wstrzymany na rok z powodu przewidywań znacznego przekroczenia kosztów. „Nowe kalkulacje kosztów pokazują, że nie możemy zrealizować pierwotnych planów projektu wychwytywania dwutlenku węgla w ramach istniejącego budżetu” – powiedział w oświadczeniu Knut Inderhaug, szef operatora projektu Hafslund Oslo Celsio. Przyczynami były wyższe koszty dostawców spowodowane inflacją, niestabilność geopolityczna, która podniosła ceny energii, oraz osłabienie korony norweskiej, powiedział Celsio. Koszty inwestycji oczyszczalni ścieków Klemetsrud, które są dotowane zarówno przez radę miasta Oslo, jak i rząd Norwegii, zostały początkowo ustalone na 5,5 miliarda koron norweskich (518,88 miliona dolarów). Do tej pory Celsio wydał około 450 milionów koron. Firma zrobi teraz 12-miesięczną przerwę, aby znaleźć sposoby na obniżenie kosztów, co opóźni projekt od pierwotnej daty uruchomienia w 2026 r. CO2 wychwytywany w Klemetsrud jest częścią prestiżowego norweskiego projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla Longship (CCS), który obejmuje również wychwytywanie dwutlenku węgla w cementowni oraz projekt transportu i składowania Northern Lights. Oczekiwano, że Klemetsrud będzie wychwytywać około 400 000 ton dwutlenku węgla rocznie, co odpowiada 14% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Oslo.
 • Singapurskie centra danych Keppel podpisały we wtorek umowę z australijską firmą Woodside Energy Ltd w celu oceny potencjalnych dostaw ciekłego wodoru do Singapuru z zakładów produkcyjnych Woodside.
 • Prezydent USA Joe Biden zawetuje starania Kongresu o cofnięcie zniesienia przez niego ceł na energię słoneczną dla czterech krajów Azji Południowo-Wschodniej na dwa lata. W czerwcu 2022 Biden zniósł cła na panele słoneczne z Kambodży, Malezji, Tajlandii i Wietnamu, starając się stworzyć „pomost”, do czasu gdy produkcja w USA urośnie na tyle, aby zapewnić krajowe projekty potrzebne do osiągnięcia celów związanych ze zmianą klimatu. Obecnie te cztery kraje stanowią około 80% dostaw paneli w USA. Krajowi producenci twierdzą jednak, że taryfy są potrzebne teraz, aby konkurować z tanimi panelami produkowanymi za granicą.Działania zmierzające do uchylenia mają na celu wsparcie tych przedsiębiorstw. W zeszłym tygodniu komisja Izby Reprezentantów USA głosowała za przywróceniem ceł na panele słoneczne z czterech krajów, cofając zawieszenie Bidena.Oczekuje się, że ta ustawa, którą popierają zarówno Demokraci, jak i Republikanie, zostanie poddana pełnemu głosowaniu w Izbie Reprezentantów już w tym tygodniu. W oświadczeniu Biały Dom powiedział, że „zdecydowanie sprzeciwia się” rezolucji i zawetuje ją, jeśli zostanie przyjęta. Biały Dom twierdzi, że polityka Bidena zadziałała i wskazuje na wzrost krajowych zdolności produkcyjnych energii słonecznej od czasu objęcia urzędu przez Bidena. „Ta ustawa sabotowałaby bezpieczeństwo energetyczne USA. Nie chodzi o spowolnienie. Chodzi o fundamentalne podważenie naszych postępów w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i posiadania narzędzi potrzebnych do walki z kryzysem klimatycznym” – powiedział Reuterowi Ali Zaidi, krajowy doradca Bidena ds. klimatu. „Biorąc pod uwagę silne tendencje w krajowym przemyśle fotowoltaicznym, Prezydent nie zamierza przedłużać zawieszenia taryf po zakończeniu 24-miesięcznego okresu w czerwcu 2024 r.” – napisał Biały Dom w oświadczeniu. Stany Zjednoczone są na dobrej drodze do ośmiokrotnego zwiększenia krajowej zdolności produkcyjnej paneli słonecznych do końca 2024 r.

Węgiel

 • Anglo American w pierwszym kwartale 2023 wyprodukował3,5 mln ton węgla koksującego (+59% r/r).

Kamienie szlachetne

 • Produkcja surowego diamentu w Q1 2023 przez globalnego giganta De Beers pozostała na stałym poziomie 8,9 miliona karatów, częściowo z powodu przejścia kopalni Venetia w RPA z odkrywki do nowej sekcji podziemnej. De Beers jest współwłaścicielem największego afrykańskiego producenta diamentów Debswana wraz z Botswaną.

Złoto

 • Jeśli zaufanie konsumentów jest pozytywne, rynek widzi mniejsze szanse na wejście amerykańskiej gospodarki w recesję, która jest negatywna dla złota. Restrykcyjna polityka pieniężna Fed może ograniczyć potencjał wzrostu cen złota w najbliższym czasie” – powiedział Peter Fertig, analityk z Quantitative Commodity Research. Inwestorzy spodziewają się 90% szans na podwyżkę o 25 punktów bazowych przez bank centralny USA na posiedzeniu w dniach 2-3 maja.
 • Uważamy, że ceny na poziomie 2000 USD za uncję lub więcej są uzasadnione tylko w przypadku szeroko zakrojonej i dłuższej recesji w USA, której towarzyszy powrót osób poszukujących bezpiecznej przystani” – powiedział Carsten Menke, szef działu badań nowej generacji w Julius Baer.
 • Wydobycie złota w Chinach wzrosła w Q1 2023 do 84,97 ton (+1,9% r/r), z czego 78% pochodziło z kopalni złota, a reszta z produktów ubocznych wydobycia metali nieżelaznych. Złoto wyprodukowane z importowanych surowców wzrosło o 24,4% rok do roku do 29,9 ton w kwartale, przyczyniając się do całkowitej produkcji 114,87 ton (+6,9% r/r). Konsumpcja złota w Q1 2023 w Chinach wyniosła 189,61 ton (+12,29%, z czego popyt na sztabki i monety wyniósł 83,87 ton (+20,47% r/r). Zużycie złota w obszarach przemysłowych i innych spadło 18,1 ton (-16,9% r/r). Wzrost popytu na złote sztabki i złote monety wynikał z ucieczki inwestorów przed ryzykiem po upadku dwóch banków w Stanach Zjednoczonych i konieczności ratowania Credit Suisse w Europie.
 • Ludowy Bank Chin kontynuował zakupy złota w marcu piąty miesiąc z rzędu, zwiększając swoje rezerwy o 57,85 ton do 2 068,38 ton.
 • Newcrest Mining w Q1 2023 odnotował wydobycie złotaw wysokości 509 637 uncji (oz) czyli -0,49% q/q. Konsensus opracowany przez dostawcę danych Visible Alpha oszacował, że firma wyprodukuje 568 000 uncji złota w raportowanym kwartale. Newcrest spodziewa się jednak, że zrealizuje swoje całoroczne prognozy dla roku fiskalnego 2022/23 na poziomie od 2,1 miliona uncji do 2,4 miliona uncji. Górnik oczekuje teraz wydobycia z projektu Brucejack w Kanadzie na poziomie około 300 000, poniżej wcześniejszych prognoz między 320 000 uncji a 370 000 uncji, i spodziewa się wydobycia z kopalni Lihir w Papui-Nowej Gwinei na dolnym końcu prognozowanego zakresu od 720 000 do 840 000 uncji. „Spodziewamy się, że produkcja złota i miedzi wzrośnie w kwartale czerwcowym i pozostaniemy na dobrej drodze do osiągnięcia dobrych wyników za rok obrotowy 23, wspieranych przez utrzymującą się dynamikę cen złota i miedzi” – powiedziała tymczasowa dyrektor generalna Sherry Duhe. Koszt wydobycia uncji wyniósł $1012/oz (-6,47% q/q). Newcrest jest obecnie w trakcie przejęcia przez Newmont Corp, któremu zapewniono dostęp do ksiąg australijskiego górnika po tym, jak Newmont złożył najlepszą i ostateczną ofertę przejęcia w wysokości 29,4 mld dolarów australijskich (19,66 mld dolarów).

Platyna i pallad

 • Południowoafrykańska spółka Sibanye Stillwater wznowiła wydobycie w swojej kopalni Stillwater West w Montanie w Stanach Zjednoczonych, a produkcja powinna wrócić do normy pod koniec kwietnia. Oczekuje się, że sześciotygodniowe wstrzymanie produkcji zmniejszy produkcję w kopalni Stillwater West o około 30 000 uncji platyny i palladu, co odpowiada 7% produkcji Sibanye w USA w 2022 r. „Produkcja z głębszych poziomów w kopalni Stillwater West została wznowiona” – podało Sibanye w oświadczeniu. Wstrzymano wydobycie z niższych poziomów szybu po tym, jak podczas prac konserwacyjnych uszkodzeniu uległa winda prowadząca do głębszych poziomów kopalni. W ubiegłym roku produkcja PGM przez Sibanye w USA spadła o 26% do 421 133 uncji po siedmiotygodniowej przerwie w pracy spowodowanej powodziami w Montanie.Sibanye wyprodukowało 1,73 miliona uncji PGM ze swoich operacji w Afryce Południowej w 2022 roku. Firma informuje, że kryzys energetyczny w RPA może zmniejszyć produkcję PGM nawet o 15%, ograniczając globalne dostawy metali wykorzystywanych głównie w przemyśle motoryzacyjnym.

Miedź

 • Jest więcej powodów do optymizmu niż pesymizmu” – powiedział powiedział analityk WisdomTree, Nitesh Shah, stwierdzając, że popyt na miedź powinien poprawiać się wraz z upływem roku, podnosząc ceny.
 • Anglo American w pierwszym kwartale 2023 wyprodukował 178 tysięcy ton miedzi (-27% q/q; +27% r/r). Produkcja miedzi była jednak poniżej oczekiwań analityków i była niższa niż w poprzednim kwartale, za sprawą niższego wydobycia w chilijskich kopalniach Los Bronces i Collahuasi. „Przy mieszanych wynikach i braku zmian w prognozach dotyczących produkcji i kosztów, nie spodziewamy się znaczących zmian w konsensusowych szacunkach zysków na 2023 rok” – napisali analitycy Citi.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Brazylijska firma Vale, jedna z największych firm wydobywczych na świecie, odnotowała w Q1 2023 zysk netto w wysokości 1,8 miliarda dolarów, podczas gdy analitycy ankietowani przez Refinitiv prognozowali zysk w wysokości 2,4 miliarda dolarów. Zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji wyniósł 3,6 USD, poniżej szacunków analityków na 4,3 mld USD. W ciągu kwartału Vale powiedział, że ceny jego rudy żelaza wynosiły średnio 108,6 USD za tonę (-23,2% r/r). W zeszłym tygodniu spółka zgłosiła już spadek wolumenu sprzedaży rudy żelaza, obwiniając za to ograniczenia załadunkowe w portach i przywrócenie równowagi łańcucha dostaw po dobrych wynikach sprzedaży w poprzednich kwartałach.b
 • Nickel Asia Corp, największy producent rudy niklu na Filipinach, spodziewa się w ciągu trzech lat uruchomić dwie kolejne kopalnie i oceni wykonalność budowy kolejnego zakładu przetwórczego. Nickel Asia, która jest częściowo własnością Sumitomo Metal Mining Co Ltd, planuje roczną produkcję rudy niklu na poziomie co najmniej 4 milionów mokrych ton metrycznych (WMT) z kopalni Bulanjao, w pobliżu istniejącego miejsca wydobycia Rio Tuba w południowo-zachodnim Palawanieprowincji i co najmniej 2 mln WMT z kopalni Manicani w centralnej prowincji Samar. Ma również na celu zwiększenie dostaw rudy z kopalni Dinapigue w północno-wschodniej prowincji Isabela i rozwój lokalizacji Kepha, w pobliżu istniejącej kopalni Taganito w południowej prowincji Surigao del Norte, która będzie miała początkową roczną produkcję na poziomie 2 milionów WMT. Firma w 2022 roku sprzedała 15,93 mln WMT rudy niklu ze swoich czterech istniejących kopalń (-11,2% r/r). Nickel Asia ma także przeprowadzić badanie due diligence obejmujące dwa potencjalne miejsca wydobycia niklu w południowej prowincji Davao Oriential.
 • Analitycy z Citi stwierdzili, że huty aluminium w chińskiej prowincji Yunnan, które już zmniejszyły moce produkcyjne o około 2 miliony ton rocznie, mogą być zmuszone do dalszego ograniczenia produkcji z powodu suszy, która wspiera ceny.
 • Wspierane przez rząd Chińskie Stowarzyszenie Żelaza i Stali (CISA) wezwało krajowych producentów stali do ograniczenia produkcji po gwałtownych spadkach cen, aby zapewnić stabilny przepływ gotówki. Niektórzy producenci stali w północno-zachodnich i północnych Chinach rozpoczęli prace konserwacyjne w wielkich piecach po spadku cen, poinformowały w raportach firmy konsultingowe Mysteel i Shanghai Metals Market (SMM). Według Mysteel ponad 30 hut wydało plany konserwacji od wtorku. Kolejne 15 wielkich pieców w Chinach zostało w poniedziałek poddanych konserwacji, co zmniejszyło produkcję surówki metalowej w kwietniu o 615 900 ton. Warto obserwować, czy inni producenci stali w północnych, wschodnich i południowych Chinach pójdą później w ich ślady, powiedział Xu Xiangchun, dyrektor w Mysteel. Mysteel powiedział, że producenci stali z pieców elektrycznych (EAF) w Guangdong w południowych Chinach, Zhejiang we wschodnich Chinach i Syczuanie w południowo-zachodnich Chinach ograniczyli produkcję po poważnych stratach. Analitycy jednak bagatelizowali wpływ cięć produkcji przez tych producentów stali z EAF, ponieważ taka produkcja stanowi tylko około 10% całkowitej produkcji kraju.
 • Norweski producent aluminium Norsk Hydro zapowiedział, że sprzeda 30% udziałów w brazylijskiej rafinerii tlenku glinu Alunorte i 5% udziałów w producencie boksytu Mineracao Rio do Norte firmie Glencore. Glencore spodziewa się zapłacić około 700 milionów dolarów za udziały w kapitale po zakończeniu transakcji w drugiej połowie 2023 roku. Wartość transakcji opiera się na całkowitej wartości przedsiębiorstwa netto w wysokości 1,11 miliarda USD, która zostanie skorygowana o dług netto w wysokości około 335 milionów USD, a transakcja obejmuje pewne korekty po zamknięciu. „Rosnący trend dekarbonizacji napędza popyt nie tylko na masową produkcję akumulatorów, które wymagają surowców wytwarzanych przez Glencore, ale także na aluminium pierwotne jako mocny, lekki metal produkcyjny” – powiedział Robin Scheiner, szef działu tlenku glinu i aluminium w Glencore. Norsk Hydro wykorzysta wpływy z transakcji na strategiczny rozwój i dystrybucję dla akcjonariuszy, powiedziała dyrektor generalna Hilde Merete Aasheim. Rafineria Alunorte, największa tego typu poza Chinami, przetwarza boksyt z kopalni w tlenek glinu, kluczowy materiał używany do produkcji aluminium w hutach. Zakład może produkować do 6,3 mln ton tlenku glinu rocznie. W zeszłym roku Hydro zdecydowało się zainwestować 1,3 miliarda reali brazylijskich (258 milionów dolarów) w zastąpienie ciężkiego oleju opałowego gazem ziemnym w rafinerii, dążąc do ograniczenia rocznej emisji CO2 o 700 000 ton. Oczekuje się, że zmiana paliwa zostanie sfinalizowana do drugiej połowy tego roku. Po transakcjach Hydro będzie posiadać 62% udziałów w Alunorte, Glencore 30%, a pozostali czterej akcjonariusze mniejszościowi będą posiadać łącznie 8%.
 • Osiągnięto porozumienie w sprawie opłat licencyjnych między kongijskim państwowym górnikiem a chińską CMOC. Eksport miedzi i kobaltu z Tenke Fungurume Mining (TFM) został zawieszony w lipcu po eskalacji sporu między jego udziałowcami Gecamines i CMOC. Tymczasowy zarządca wyznaczony przez kongijski sąd nakazał właścicielowi większościowemu CMOC zawieszenie marketingu i eksportu swojej produkcji. Chińska grupa CMOC ogłosiła w środę w oświadczeniu, że 18 kwietnia osiągnięto „konsensus” w sprawie opłat licencyjnych TFM.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *