aktualności – 15 grudnia 2022

Zapraszam do lektury notatek z rynków surowcowych. W związku ze spotkaniem związanym z branżą, nie mam możliwości realizacji programu na YouTube – ale zapraszam na kolejny odcinek w poniedziałek!

w dniu dzisiejszym programu
NIE BĘDZIE!

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 15 grudnia 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Rosyjskie naloty wojskowe w pobliżu ukraińskich portów eksportowych zboża spowodowały problemy z załadunkiem statków” – powiedział Tobin Gorey, dyrektor strategii rolnej w Commonwealth Bank of Australia.
 • We wtorek amerykańscy naukowcy ujawnili przełom w dziedzinie energii termojądrowej, który pewnego dnia może pomóc w ograniczeniu zmian klimatu, jeśli firmy będą w stanie zwiększyć skalę technologii do poziomu komercyjnego w nadchodzących dziesięcioleciach. 5 grudnia naukowcy z Lawrence Livermore National Lab w Kalifornii po raz pierwszy na krótko osiągnęli wzrost energii netto w eksperymencie syntezy jądrowej z użyciem laserów, poinformował Departament Energii USA. Kimberly Budil, dyrektor Lawrence Livermore, powiedziała dziennikarzom podczas wydarzenia w Departamencie Energii, że przeszkody naukowe i technologiczne oznaczają, że komercjalizacja prawdopodobnie nie nastąpi za pięć czy sześć dekad, ale wcześniej.”Dzięki wspólnym wysiłkom i inwestycjom, kilka dekad badań nad podstawowymi technologiami może dać nam możliwość zbudowania elektrowni” – powiedział Budil. Naukowcy od około wieku wiedzieli, że synteza jądrowa zasila Słońce i przez dziesięciolecia dążyli do rozwoju syntezy jądrowej na Ziemi. Eksperyment na krótko osiągnął tak zwany zapłon termojądrowy, generując 3,15 megadżuli energii wyjściowej po tym, jak laser dostarczył 2,05 megadżuli do celu, powiedział Departament Energii. Według Fusion Industry Association, Focused Energy jest jedną z kilkudziesięciu firm zajmujących się komercjalizacją energii termojądrowej, które zebrały około 5 miliardów dolarów z funduszy prywatnych i rządowych, z czego ponad 2,8 miliarda dolarów w ciągu 12 miesięcy przed czerwcem tego roku.Kilka, w tym Commonwealth Fusion Systems, stara się używać potężnych magnesów zamiast laserów.

Kawa

 • Brazylia wyeksportowała w listopadzie 3,4 miliona 60-kilogramowych worków zielonej kawy (+19% r/r). Wg Cecafe eksport kawy arabica, łagodniejszej odmiany preferowanej przez sieci kawiarni, takie jak Starbucks i Pandora, wzrósł w listopadzie o +25%.
 • Nadal istnieją obawy co do perspektyw upraw w Brazylii i Kolumbii w przyszłym roku, chociaż rosnące zapasy giełdowe powinny ograniczyć wzrosty.
 • W magazynach ICE wciąż 346 116 worków kawy czekało na certyfikację.

Cukier

 • W Tajlandii rozpoczyna się szczyt sezonu miażdżenia (trzciny cukrowej), który spodziewa się silnych plonów. Ponieważ światowe przepływy handlowe zaczynają się rozluźniać wraz z większym eksportem z Tajlandii, ceny cukru powinny zacząć spadać z obecnych poziomów” – powiedział Citi.

Kakao

 • Przypływy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej do 11 grudnia od rozpoczęcia sezonu 1 października osiągnęły 954 000 ton (+10% s/s).

Bawełna

 • Brazylia może stać się największym na świecie eksporterem bawełny w 2023 r., a wzrost powierzchni upraw pomoże jej wyprzedzić Stany Zjednoczone. Brazylia zajmuje obecnie czwarte miejsce wśród światowych producentów bawełny – za Chinami, Indiami i Stanami Zjednoczonymi – ale jest eksporterem nr 2. „Wkrótce będziemy największymi światowymi eksporterami, być może już w przyszłym roku” – powiedział Julio Cezar Busato, szef brazylijskiego stowarzyszenia Abrapa. Podczas gdy zasiewy w Brazylii w przyszłym roku wzrosną do 1,66 miliona hektarów (+1,3% r/r), bawełna w Stanach Zjednoczonych musi stawić czoła konkurencji ze strony bardziej dochodowych upraw, w tym kukurydzy, soi i pszenicy. 30-procentowa redukcja zasiewów bawełny w USA może wystarczyć, by popchnąć kraj południowoamerykański do pozycji światowego lidera w eksporcie. Abrapa spodziewa się, że Brazylia zwiększy dostawy bawełny o 22% do 2,2 miliona ton w przyszłym roku z prognozowanej, prawie rekordowej produkcji 2,95 miliona ton. Firma konsultingowa hEDGEpoint Global Markets powiedziała, że sadzenie bawełny w Brazylii powinno odbywać się „w idealnym oknie”, biorąc pod uwagę obecne warunki klimatyczne, co prowadzi do wzrostu areału i potencjalnie pomaga wywierać presję na światowe ceny – które już są „bliskie lub nawet niższe od kosztów produkcji” dla amerykańskich hodowców. „Jest zbyt wcześnie, aby oszacować, ile obszaru bawełny faktycznie stracą Stany Zjednoczone, ale jasne jest, że ta uprawa jest już w niekorzystnej sytuacji w stosunku do konkurentów, takich jak kukurydza, soja, orzeszki ziemne, ryż i pszenica” – powiedział analityk David Silbiger.

Pszenica

 • Chociaż Odessa znów działa, nadal istnieje obawa, że port może nie osiągnąć pełnej sprawności szybko. Pszenica ma również wsparcie w tle z prognoz oziębienia na równinach USA pod koniec grudnia” – powiedział Matt Ammermann, menedżer ds. ryzyka towarowego w StoneX.
 • Produkcja pszenicy w Chinach w 2022 roku wzrosła do 137,72 mln ton (+0,6% r/r).
 • Zapasy indyjskiej pszenicy przechowywane w magazynach rządowych w grudniu spadły do najniższego poziomu od sześciu lat wynoszącego 19 mln ton (-49,8% r/r). Obecne zapasy w grudniu są najniższe od 2016 r., kiedy zapasy spadły do 16,5 mln ton z powodu następujących po sobie susz w 2014 i 2015 r., które ograniczyły produkcję pszenicy. „Dostawy nowych plonów rozpoczną się dopiero po czterech miesiącach. Zadanie rządu polegające na ustabilizowaniu cen staje się coraz trudniejsze z każdym miesiącem. Nie może uwolnić więcej niż 2 miliony ton w ciągu miesiąca, aby obniżyć ceny. Rynek potrzebuje znacznie więcej, ponieważ dostawy dla rolników prawie się zatrzymały, a handlowcy powoli wypuszczają zapasy” – powiedział dealer z Bombaju, prowadzący globalny dom handlowy. Według danych zebranych przez Food Corporation of India, rządowe zapasy spadły o 2 mln ton w listopadzie.
 • Departament Rolnictwa USA poinformował, że w tygodniu zakończonym 8 grudnia USA wyeksportowała 218 460 ton pszenicy.

Kukurydza

 • Produkcja kukurydzy w Chinach w 2022 roku wzrosła do 277,2 mln ton (+1,7% r/r). Areał uprawy kukurydzy zmniejszył się o -0,6% r/r.
 • Rządowa agencja statystyczna Conab spodziewa się, że produkcja kukurydzy w sezonie 2022/23 w Brazylii osiągnie 125,83 mln ton (+11,2% s/s).
 • Departament Rolnictwa USA poinformował, że w tygodniu zakończonym 8 grudnia USA wyeksportowała 505 104 tony kukurydzy.

Ryż

 • Produkcja ryżu w Chinach w 2022 roku spadła do 208,5 mln ton (-2% r/r). Areał uprawy ryżu zmniejszył się o -1,6% r/r.

Soja

 • Produkcja soi w Chinach w 2022 roku wzrosła do 20,3 mln ton (+23,7% r/r). Areał upraw soi wzrósł o +21,7% r/r.
 • Spodziewamy się ożywienia chińskiego popytu wraz ze wznowieniem podróży. Import soi do Chin w pierwszych miesiącach 2023 roku prawdopodobnie będzie wyższy niż to, co widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku miesięcy” – powiedział jeden z handlowców z Singapuru.
 • Rządowa agencja statystyczna Conab spodziewa się, że produkcja soi w Brazylii w sezonie 2022/23 osiągnie 153,48 mln ton (+22,2% s/s).
 • Import soi do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się 1 lipca, osiągnął 4,86 mln ton do 11 grudnia (-16,35% s/s). Import śruty sojowej w tym samym okresie wyniósł 7,11 mln ton (-0,28% s/s).
 • Departament Rolnictwa USA poinformował, że w tygodniu zakończonym 8 grudnia USA wyeksportowały 1,84 mln ton soi.

Pozostałe rośliny oleiste

 • Import rzepaku do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się 1 lipca, osiągnął 3,15 mln ton (+37% s/s).
 • Import oleju palmowego do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się 1 lipca, osiągnął 1,52 mln ton (-40% s/s).

Energia elektryczna

 • Ukraina poinformowała, że potrzebuje około 50 mln żarówek LED, żeby znacząco zmniejszyć zużycie energii i ryzyko wystąpienia „blackoutów” po rosyjskich nalotach i bombardowaniach infrastruktury energetycznej. Wg władz Ukrainy wymiana żarówek może zaoszczędzić nawet do 10% zapotrzebowania na energię elektryczną w godzinach szczytu.

Ropa naftowa

 • Globalny benchmark naftowy Brent może odbić i szybko wzrosnąć powyżej 90 USD za baryłkę dzięki gołębiemu zwrotowi w polityce monetarnej Rezerwy Federalnej USA i „udanemu” wznowieniu gospodarki przez Chiny” – powiedział Bank of America Global Research. Bank prognozuje średnią cenę za baryłkę ropy typu Brent na $100 w 2023 roku, napędzane również ożywieniem chińskiego popytu na ropę po ponownym otwarciu po COVID i spadkiem rosyjskich dostaw o około 1 milion baryłek dziennie ( bpd) na skutek sankcji Unii Europejskiej. Jednak „nasze prognozy dotyczące popytu na ropę i cen na rok 2023 w dużej mierze opierają się na silnym wzroście popytu w Chinach i Indiach, więc wszelkie opóźnienia w ponownym otwarciu Azji mogą wpłynąć na naszą oczekiwaną trajektorię cen” – powiedział bank, dodając, że droga do środowiska po pandemii może być wyboista.
 • Optymizm co do ożywienia popytu na ropę w Chinach, największym na świecie importerze ropy naftowej, słabnie po tym, jak chińscy przywódcy rzekomo opóźnili kluczowe spotkanie dotyczące polityki gospodarczej w związku z rosnącymi infekcjami COVID-19.
 • OPEC pozostawił bez zmian swoją prognozę wzrostu popytu na ropę naftową w 2023 roku, gdzie przewiduje wzrost o +2,25 mln baryłek dziennie. „Chociaż globalna niepewność gospodarcza jest wysoka, a ryzyko wzrostu w kluczowych gospodarkach pozostaje przechylone w dół, pojawiły się również czynniki pozytywne, które mogą zrównoważyć obecne i nadchodzące wyzwania. Rozwiązanie konfliktu geopolitycznego w Europie Wschodniej i złagodzenie chińskiej polityki zerowego COVID-19 mogłoby zapewnić pewien potencjał wzrostowy” – czytamy w raporcie OPEC. Chiński popyt, dotknięty środkami powstrzymującymi COVID, wyniesie średnio 14,79 mln baryłek dziennie w 2022 r., co oznacza spadek o 180 000 baryłek dziennie w porównaniu z 2021 r., podał OPEC.
 • Listopadowe wypełnienie limitów OPEC+ przez 10 krajów będących w OPEC wynosiło 174%.
 • Rynki ropy prawdopodobnie pozostaną niestabilne w najbliższym czasie w związku z niepewnością co do wpływu unijnego zakazu na produkcję w Rosji, nagłówków na temat chińskiej polityki COVID oraz ruchów banków centralnych w USA i Europie” – napisali analitycy UBS w notatce.
 • Rosja sprzedała ropę naftową typu Urals do Indii znacznie poniżej $60 za baryłkę, czyli limitu ustalonego przez G7, Australię i Unię Europejską. Rabaty na rosyjską ropę sięgają od $12 do nawet $15 względem benchmarku jakim jest średnia miesięczna cena ropy typu Brent wraz z dostawą. Zniżki oznaczają, że w niektórych przypadkach ropa jest sprzedawana poniżej całkowitych kosztów produkcji, w tym lokalnych opłat, podają źródła branżowe. Dostawy Urals do Indii w listopadzie wzrosły do co najmniej 3,7 miliona ton.
 • Usunięcie wycieku 14 tysięcy baryłek ropy z rurociągu Keystone może potrwać „parę tygodni”. W ciągu paru dni udało się usunąć 2 600 baryłek ropy po wycieku. Nie podano wciąż szacunkowego terminu przywrócenia rurociągu do pracy.
 • Wydobycie ropy z permskiego basenu łupkowego w styczniu ma osiągnąć rekordowe 5,6 miliona baryłek dziennie (bpd). Ogólna produkcja w USA ma osiągnąć w styczniu rekordowe 9,32 mln baryłek dziennie, zgodnie z EIA, co oznacza wzrost jedynie o 94 500 baryłek dziennie w porównaniu z poprzednim miesiącem.W sierpniu miesięczny wzrost wyniósł 207 500 baryłek dziennie. Zmiany w dotychczasowej produkcji ropy naftowej, które nie obejmują wydobycia z nowych odwiertów, pokażą w styczniu bardziej gwałtowne spadki we wszystkich głównych regionach wydobywających łupki.Oczekuje się również spadku wydobycia z nowych odwiertów, rozumianych jako takie, które rozpoczęły wydobycie po raz pierwszy w poprzednim miesiącu.
 • Inflacja jest wysoka, wzrost gospodarczy się zacina, zbliża się globalna recesja, konsumpcja ropy naftowej jest pod presją, a podaż jest w najlepszym razie nieprzewidywalna” – powiedział Tamas Varga, analityk w PVM Oil Associates.
 • Shell Plc poinformował, że sprzeda swoje udziały w dwóch kontraktach na podział wydobycia na morzu w malezyjskiej delcie Baram za $475 mln firmie Petroleum Sarawak Exploration & Production Sdn Bhd. Dodatkowe płatności w wysokości do 50 milionów dolarów zostaną wypłacone w latach 2023-2024 w zależności od cen towarów, podano w oświadczeniu.
 • Czad może zwrócić się do swoich sądów o zablokowanie zakupu przez Savannah Energy przez aktywów Exxon Mobil Corp w kraju, twierdząc, że ostateczne warunki umowy znacznie różniły się od tych, które przedstawiono mu rok temu. Exxon Mobil zamknął w piątek sprzedaż swojej działalności w krajach Afryki Środkowej, Czadzie i Kamerunie, za $407 milionów, notowanemu w Londynie Savannah. Ministerstwo Węglowodorów i Energii Czadu oświadczyło w oświadczeniu, że nie zgadza się z twierdzeniem Savannah, że udzieliło „milczącej zgody” na transakcję z Exxon. „W związku z tym, w oczekiwaniu na ostateczną decyzję w sprawie nieprawidłowości tej operacji, Republika zwróci się do właściwych sądów o zawieszenie skutków operacji naruszającej jej prawa do zasobów Czadu” – czytamy w oświadczeniu. W piątek Savannah powiedział, że umowa z Exxon obejmuje 40% udziałów amerykańskiej firmy w projekcie naftowym Doba w Czadzie, który obejmuje siedem pól naftowych o łącznej produkcji 28 000 baryłek dziennie (bpd), a także udziały giganta naftowego w ponad 1000-kilometrowym rurociągu do Kamerunu. „Operacje naftowe Doba i rurociąg Czad-Kamerun są kluczowymi i suwerennymi aktywami Czadu; nie mogą być zagrożone przez nieregularną operację. Dlatego Republika Czadu formalnie kwestionuje operację między Exxon a Savannah” – powiedział minister.
 • Brazylijski regulator rynku ropy i gazu ANP nakazał tymczasowe zamknięcie 37 zakładów produkcyjnych państwowego koncernu naftowego Petrobras w stanie Bahia. Petrobras powiedział, że organ nadzorujący nakazał zamknięcie po lokalnym audycie, bez wyszczególnienia powodów tej decyzji. „Firma podejmuje niezbędne środki w celu bezpiecznego zatrzymania obiektów i potwierdza, że prowadzi swoją działalność zgodnie z najbardziej rygorystycznymi międzynarodowymi standardami bezpieczeństwa, zdrowia i poszanowania środowiska” – powiedział przedstawiciel Petrobras. Związek szacuje, że dotknięte zakłady produkują 20 000 baryłek ropy dziennie i generują około 4 miliardów reali (751,51 miliona dolarów) rocznego dochodu brutto.
 • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 10,2 mln baryłek, do 424,1 mln baryłek, prognozowano spadek o 3,6 mln baryłek.
 • Wskaźniki wykorzystania rafinerii w USA spadły do 92,2% (-3,3 pp t/t). To najwyższy poziom od sierpnia 2019 roku.
 • Amerykańskie zapasy benzyny wzrosły w ciągu tygodnia o +4,5 mln baryłek do 223,6 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +2,7 mln baryłek.
 • Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, wzrosły w ciągu tygodnia o +1,4 mln baryłek do 120,2 mln baryłek. Prognozowano wzrost o +2,5 mln baryłek.

Gaz ziemny

 • TotalEnergies pracuje nad eksploatacją nowego morskiego projektu gazowego Lebanon Block 9 od przyszłego roku, dodając, że prawdopodobnie wybierze dostawcę nowej platformy wiertniczej w pierwszym kwartale 2023 roku. W październiku francuski koncern naftowo-gazowy doszedł do porozumienia z rządem Libanu w sprawie losu złoża gazu, w związku z wejściem w życie przełomowej umowy o granicy morskiej z Izraelem.
 • Chiny szybko wkraczają na rynek nowo budowanych tankowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego (LNG), ponieważ lokalni i zagraniczni armatorzy zwracają się do ich stoczni o specjalistyczne statki, ponieważ dominujące stocznie w Korei Południowej są w pełni zarezerwowane. Trzy chińskie stocznie – z których tylko jedna ma doświadczenie w budowie dużych zbiornikowców LNG – zdobyły prawie 30% tegorocznych rekordowych zamówień na 163 nowe gazowce, zdobywając udziały w sektorze, w którym Korea Południowa zwykle przejmuje większość biznesu. „Ponieważ coraz więcej chińskich handlarzy gazem angażuje lokalne stocznie, będą zmuszeni wspiąć się na krzywą uczenia się i ostatecznie rozwinąć całą branżę” – powiedział Li Yao, założyciel pekińskiej firmy konsultingowej SIA Energy. Chińskie stocznie zdobyły w tym roku 45 zamówień na tankowce LNG o wartości szacowanej na $9,8 miliarda, czyli około pięciokrotnie więcej niż zamówienia z 2021 roku. Pod koniec listopada chińskie stocznie zwiększyły swoje portfele zamówień na LNG do 66 z 21, co daje im 21% globalnych zamówień o wartości około $60 miliardów. Dla porównania, według dostawcy danych o żegludze Clarksons Research, chińskie stocznie zbudowały zaledwie 9% istniejącej globalnej floty LNG.
 • Niemiecka spółka Wintershall Dea i jej partnerzy Petoro i Sval Energi zainwestują około 8 miliardów koron norweskich (803,6 miliona dolarów) w rozwój pola gazowego Dvalin North na Morzu Norweskim. Ministerstwo poinformowało, że odkrycie w rejonie Haltenbanken było największym znaleziskiem na norweskim szelfie kontynentalnym w 2021 roku. Szacuje się, że zawiera 84 miliony baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w większości gazu ziemnego. Partnerzy spodziewają się uruchomienia Dvalin North, które zostanie opracowane jako powiązanie z platformą Heidrun za pośrednictwem istniejącego złoża Dvalin pod koniec 2026 r. „Projekt znacząco przyczyni się do tworzenia wartości i zatrudnienia, a także zapewni Europie bardzo poszukiwany gaz, gdy złoże zostanie uruchomione” – powiedział w oświadczeniu Minister Energii i Ropy Naftowej Terje Aasland. „Zobowiązanie się do rozwoju zaledwie rok po odkryciu jest bardzo rzadkie, ale pokazuje naszą determinację w dostarczaniu gazu ziemnego do Europy poprzez dużą inwestycję w Norwegii” – powiedział Dawn Summers, dyrektor operacyjny Wintershall Dea. Wintershall Dea posiada 55% udziałów w koncesji Dvalin North, Petoro posiada 35%, a Sval Energi pozostałe 10%.
 • The U.S. Federal Energy Regulatory Commission (Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki – FERC), jeden z organów regulacyjnych, które muszą zatwierdzić ponowne uruchomienie Freeport, wezwała firmę do spełnienia długiej listy wymagań, co stawia nowe przeszkody w wysiłkach zmierzających do wznowienia działalności.
 • Dostawca danych Refinitiv prognozuje 504 stopniodni ogrzewania (HDD), które są wykorzystywane do oszacowania zapotrzebowania na ogrzewanie domów i firm, w ciągu najbliższych dwóch tygodni w 48 dolnych stanach USA, w porównaniu ze średnią 30-letnią wynoszącą 409 HDD w tym okresie.
 • Ponieważ wykresy pokazują szybką zmianę z niedźwiedziej na zwyżkową, nie należy wykluczać dalszych wzrostów cen w kierunku obszaru 8 USD, jeśli do końca roku utrzyma się dotkliwe ochłodzenie na szeroką skalę. Możliwość, że Freeport LNG może powrócić do częściowej pracy na początku przyszłego miesiąca, jest również optymistyczna” – napisała w notatce firma konsultingowa ds. energii Ritterbusch and Associates.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 123,5 mld stóp sześciennych (+0,4 bcfd więcej niż piątkowa prognoza). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 145,9 bcfd.
 • Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w grudniu 2022 wynosi 99,7 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (+0,2% m/m).
 • Przepływ gazu do amerykańskich terminali eksportowych w grudniu wyniósł średnio 12,1 bcfd (+2,54 m/m).

Energia odnawialna

 • Liczba nowych instalacji fotowoltaicznych w USA spadnie w tym roku o prawie 25% w związku z zakazem importu towarów z chińskiego regionu Xinjiang w związku z pracą przymusową. Raport przewiduje, że rynek powróci do wzrostu w przyszłym roku, ze średniorocznym wzrostem o 21% w latach 2023-2027.
 • Glennmont Partners, inwestor w dziedzinie energii odnawialnej z siedzibą w Europie, planuje wejść na amerykański rynek energii odnawialnej za pośrednictwem spółki joint venture z deweloperem energii słonecznej GreenGo Energy US w celu opracowania ponad 1 gigawata projektów związanych z energią słoneczną i magazynowaniem. Pierwsze projekty mają zostać uruchomione w 2025 r. „Umowa z GreenGo zapewnia, że Glennmont jest dobrze przygotowany do wykorzystania ogromnych możliwości w USA w zakresie wdrażania energii słonecznej i magazynowania już teraz, gdy pracujemy nad przyspieszeniem transformacji energetycznej na nowych rynkach” – powiedział Dries Bruyland, szef działu amerykańskiego w Glennmont Partners.

Złoto

 • Australijska spółka wydobywcza St Barbara Ltd zakupi mniejszego partnera Genesis Minerals Ltd za 541,3 miliona dolarów australijskich ($367,16 miliona) tworząc średniej klasy producenta złota z rosnącą pozycją w regionie Leonora w Australii Zachodniej. W ramach umowy St Barbara zbywa swoje zagraniczne aktywa do nowej spółki, Phoenician Metals, którą zamierza wprowadzić na australijską giełdę.Obejmują one operacje atlantyckie w Kanadzie i kopalnię złota Simberi w Papui-Nowej Gwinei. „Ogólnie rzecz biorąc, fuzja odroczy lub wyeliminuje około 400 milionów dolarów australijskich nakładów kapitałowych, zmniejszając krótkoterminowe ryzyko realizacji i wymagania dotyczące finansowania” – podały firmy. Nowa firma o nazwie Hoover House będzie dążyć do produkcji ponad 300 000 uncji złota rocznie. Samodzielnie St Barbara Ltd na 2023 prognozowała wydobycie między 145 a 160 tysięcy uncji rocznie.
 • Goldman Sachs spodziewa się, że złoto, z jego realnymi czynnikami popytowymi, w dłuższej perspektywie przewyższy wysoce niestabilny Bitcoin. Złoto jest mniej podatne na wpływ zaostrzonych warunków finansowych, co oznacza, że jest „użytecznym dywersyfikatorem portfela”, powiedział Goldman, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że złoto rozwinęło niespekulacyjne przypadki użycia, podczas gdy bitcoin wciąż go szuka. Analiza Goldmana wykazała, że podczas gdy handlowcy używają złota do zabezpieczenia się przed inflacją i spadkiem wartości dolara, bitcoin przypomina „akcje spółek technologicznych o wysokim ryzyku”. „Zmienność Bitcoina w dół została również wzmocniona przez obawy systemowe, ponieważ kilku dużych graczy złożyło wniosek o upadłość” – zauważył bank, powołując się na upadek giełdy FTX i funduszu hedgingowego 3AC. Bank zauważył, że podczas gdy pozycje spekulacyjne netto w obu aktywach gwałtownie spadły w ciągu ostatniego roku, złoto nieznacznie wzrosło rok do roku w stosunku do spadku bitcoina o 75%. „Ponadto złoto może skorzystać na strukturalnie wyższej zmienności makroekonomicznej i potrzebie dywersyfikacji ekspozycji na akcje” – podsumował Goldman Sachs.
 • Złoto i srebro znacznie zwyżkują w przypadku oferty bezpiecznej przystani, a także prognozy, że podwyżki stóp procentowych mogą być spowolnione” — powiedział Bob Haberkorn, starszy strateg rynkowy w RJO Futures.
 • Indyjskie Ministerstwo Finansów poinformowały że w okresie od stycznia do listopada 2022 skonfiskowano 3083,6 kilogramów złota z przemytu. „Aby powstrzymać przemyt złota, polowe formacje celne i Dyrekcja Wywiadu Skarbowego (DRI) stale czuwają i podejmują działania operacyjne” – powiedział parlamentowi minister stanu ds. finansów Pankaj Chaudhary.

Platyna i pallad

 • Południowoafrykański Northam Platinum podniósł część gotówkową swojej oferty przejęcia Royal Bafokeng Platinum o 7 miliardów randów ($398 milionów), aby spróbować zwiększyć swoją atrakcyjność wobec konkurencyjnej oferty Impala Platinum. Maksymalna wartość gotówkowa oferty wynosi obecnie 17 miliardów randów. Northam nabył 33% udziałów w RBPlat w listopadzie 2021 r. po tym, jak Impala ogłosił plany zakupu RBPlat, wywołując wojnę przetargową, która trwa od miesięcy. Zarówno Northam, który obecnie posiada 34,52% RBPlat, jak i Impala, największy akcjonariusz z 40,71%, starają się dodać do swoich portfeli duże, płytkie, wysokiej jakości aktywa RBPlat.Impala jest jednym z pięciu największych na świecie producentów platyny.Jego produkcja wyniosła 2,27 miliona uncji metali z grupy platynowców w ciągu 12 miesięcy zakończonych 30 czerwca. Northam chce dodać produkcję RBPlat do 716 488 uncji wyprodukowanych w 2021 roku w ramach swojej strategii osiągnięcia 1 miliona uncji.RBPlat wyprodukował 467 000 uncji w 2021 roku.

Miedź

 • Członkowie peruwiańskiej społeczności zablokowali kluczową autostradę w korytarzu wydobywczym w pobliżu miasta Cusco w ramach protestów przeciwko nowemu prezydentowi kraju. Protesty w całym kraju trwają od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Dinę Boluarte w zeszłym tygodniu, a niektóre grupy protestujących domagają się zamknięcia Kongresu i przedterminowych wyborów po tym, jak były prezydent Pedro Castillo został nagle usunięty ze stanowiska po tym, jak próbował rozwiązać parlament.
 • Wielu producentów metali w Chinach zdecydowało się zatrzymać ograniczenia COVID w swoich fabrykach, aby zminimalizować infekcje i ich wpływ na produkcję.„Widzimy, że Chiny są obecnie w naprawdę kiepskim stanie pod względem gospodarczym. Sytuacja zaczyna się poprawiać z dość niskiego poziomu, więc pytaniem jest, czy ceny odzwierciedlają to, gdzie jesteśmy teraz. Uważamy, że w ciągu najbliższych kilku tygodni spadniemy w metalach nieszlachetnych z powodu problemów w Chinach” — powiedział Dan Smith, szef działu badań w firmie Amalgamated Metals Trading.
 • Przewiduje, że ceny miedzi na LME spadną w przyszłym roku do średnio $7700/tonę, utrzymując przedział między $6900 a $8500.
 • Państwowa Chilijska Komisja ds. Miedzi (Cochilco) obniżyła swoją lipcową prognozę cen miedzi na 2023 do $3,70 (z $3,95/funt). „Niższe oczekiwane ceny miedzi wynikają z faktu, że podaż metalu wzrosłaby o około 3,9%. Podczas gdy popyt wzrósłby tylko o 2,4%, powodując znaczną nadwyżkę” – powiedziała minister górnictwa Marcela Hernando w oświadczeniu Cochilco. Wiceprezes wykonawczy Cochilco, Joaquin Morales, dodał, że inne czynniki, takie jak „dalsze pogorszenie wzrostu gospodarczego w Chinach, bardziej uporczywa inflacja, stopy procentowe na wysokim poziomie przez dłuższy czas i głębsza niż oczekiwano recesja w Europie”, również przyczyniły się do niższej prognozy. Cochilco również nieco obniżyło swoją prognozę na 2022 r. do $3,98/funt (z $4,00 prognozowanego w lipcu).
 • Cochilco prognozuje produkcję miedzi w Chile w 2022 roku produkcja ma wynieść 5,3 mln ton (-5,8% r/r). W 2023 roku produkcja ma wynieść 5,7 mln ton (+7,5% r/r).

Pozostałe metale przemysłowe

 • Lifezone Metals, która planuje wydobywać nikiel w Tanzanii przy niskim śladzie węglowym, będzie notowana w Nowym Jorku w ramach umowy z firmą GoGreen Investments. Lifezone Metals, wyceniony przez spółkę specjalnego przeznaczenia (SPAC) na kwotę około $1 miliarda, jest właścicielem projektu kopalni i rafinerii Kabanga Nickel, wspartego w styczniu przez globalną firmę wydobywczą BHP Group. Indonezja odpowiada obecnie za około 40% światowej podaży niklu, z czego większość jest kontrolowana przez chińskie firmy.Znalezienie alternatywnych źródeł metali akumulatorowych jest priorytetem dla Stanów Zjednoczonych. Rafineria Kabanga będzie wykorzystywać technologię hydrometalurgiczną opracowaną przez Lifezone, która wykorzystuje rozwiązania na bazie wody do oddzielania metalu od skały płonnej bardziej efektywnie niż tradycyjny energochłonny proces wytapiania polegający na podgrzewaniu rudy w ekstremalnie wysokich temperaturach. „To naprawdę zapewnia dwa kluczowe rozwiązania: krytyczne nowe źródło metali akumulatorowych w Kabanga, we współpracy z BHP, oraz czystą, przyjazną dla ESG technologię przetwarzania” – powiedział Chris Showalter, dyrektor generalny Lifezone Metals. Kabanga, którą Lifezone zamierza wprowadzić do produkcji w 2026 roku, ma 44 mln ton zasobów zawierających nikiel, a także miedź i kobalt. BHP zgodziło się podwoić swoją 8,9% inwestycję w Kabanga Nickel i ma opcję dalszego zwiększenia swojego udziału do 60,7%.
 • Premier Serbii oświadczył, że nie widzi żadnych szans na wznowienie projektu litowego Rio Tinto w kraju. Kopalnia Jadar miała kosztować $2,4 mld, ale licencja została cofnięta przez władze na początku 2022 roku. W przypadku realizacji projektu, mógłby on dostarczać lit pokrywający 90% zapotrzebowania Europy na ten surowiec, a Rio Tinto stałoby się 10. producentem litu na świecie.
 • Globalny gigant wydobywczy BHP Group jest oskarżany o próbę „odłożenia na zawsze” kwestii odpowiedzialności za zawalenie się tamy w 2015 r., które wywołało największą katastrofę ekologiczną w Brazylii. To pokłosie zawalenia się tamy Fundao, należącej do spółki joint venture Samarco pomiędzy BHP i brazylijską firmą wydobywczą rudy żelaza Vale. W katastrofie zginęło 19 osób, ponieważ ponad 40 milionów metrów sześciennych błota i toksycznych odpadów wydobywczych przedostało się do rzeki Doce, niszcząc wioski i docierając do Oceanu Atlantyckiego oddalonego o ponad 650 km. BHP, największy na świecie górnik pod względem wartości rynkowej, zaprzecza odpowiedzialności i na początku tego miesiąca złożył wniosek o dołączenie Vale do sprawy.Vale powiedział w oświadczeniu, że „zamierza zakwestionować wszelką domniemaną odpowiedzialność”.
 • International Nickel Study Group (INSG) poinformowało, że globalna nadwyżka niklu w październiku spadła do 15,2 tysiąca ton (-0,3 tysiąca ton m/m). W pierwszych dziesięciu miesiącach 2022 roku nadwyżka na rynku wyniosła 78,3 tysiąca ton – w analogicznym okresie 2021 był deficyt 163,6 tysiąca ton.

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *