aktualności – 8 kwietnia 2021

Po świątecznej przerwie wracamy z programem (w poniedziałek zaktualizowałem stany magazynowe) jak i z aktualnościami. Warto odnotować powrót raportów Crop progress od USDA, ale także dane z rynku wieprzowego w Chinach, dane z rynku złota, metali przemysłowych, pszenicy, kukurydzy, bawełny, kawy, cukru czy kakao – to wszystko w dzisiejszych aktualnościach. Z kolei premiera nowego odcinka programu tradycyjnie o 14:00!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Surowcowe.info 8 kwietnia 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

 • Powróciły raporty Crop progress od USDA. Poniżej grafiki jakości i zasiewów oraz mapa dni odpowiednich do prac polowych w USA.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

 • W sobotę 3 kwietnia ostatnie 61 statków, z 422 oczekujących po utknięciu Ever Given na mieliźnie w Kanale Sueskim, przepłynęło na drugą stronę. Trwa dochodzenie w sprawie utknięcia Ever Given prowadzone przez Suez Canal Authority (SCA). Rozładowanie „korka” tak sprawnie było możliwe m.in. dzięki temu że część statków zmierzających do Kanału Sueskiego zdecydowała się na zmianę trasy i opłynięcie Afryki.
 • Stany Zjednoczone rozpoczęły we wtorek w Wiedniu rozmowy z Iranem (przy wsparciu mediacyjnym europejskich urzędników) o powrocie do porozumienia nuklearnego z 2015 roku, anulowanego przez Donalda Trumpa. Jednak władze USA przewidują, że będą to trudne negocjacje. Iran żąda zniesienia wszystkich sankcji nałożonych przez administrację Trumpa i odrzuca wszelkie „stopniowe” łagodzenie ograniczeń.
 • Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł swoje perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego, przewidując, że światowa produkcja wzrośnie w 2021 roku o 6% r/r.

Kawa

 • Globalny eksport kawy w lutym 2021 wyniósł 10,48 mln 60-kg worków (-6,09% r/r), z kolei eksport w pierwszych pięciu miesiącach sezonu 2020/21 wyniósł 52,81 mln 60-kg worków (+2,5% r/r).
 • Zapasy kawy zielonej w Japonii w lutym 2021 wynosiły 2,85 mln 60-kg worków (+1,3% m/m; -4% r/r).
 • National Coffee Association (NCA) opublikowało dane z badania spożycia kawy w USA. W styczniu 58% ankietowanych wypiło co najmniej jedną kawę dzień przed badaniem, co oznacza spadek o 4 punkty procentowe względem stycznia 2020 (czyli przed pandemią). Nie oznacza to spadku spożycia kawy, ponieważ jednocześnie wzrosła sprzedaż kaw rozpuszczalnych (czyli tych częściej spożywanych w domach) – jednak nie stwierdzono czy zrównoważyło to spadek spożycia w kawiarniach i restauracjach, których działalność ograniczono lub wstrzymano z powodu pandemii. Wg badania ilość kawy wypijanej w godzinach pracy pozostała na stałym poziomie, spadło jednak spożycie kawy „popołudniowej” – o wspomniane 4 punkty procentowe. Wg ankiet przywrócenie normalnego funkcjonowania kawiarni dało by poczucie komfortu u 33% ankietowanych, ale 31% twierdzi, że nie czułoby się komfortowo na kawie przed końcem pandemii.
 • Analityk techniczny Reuters, Wang Tao, powiedział, że kontrakty futures na arabikę mogą w nowym kwartale szukać wsparcia na poziomie $1,1090/funt, a następnie ponownie przetestować opór na $1,3985/funt.
 • Lavazza spodziewa się powrotu przychodów do poziomów z 2019 roku ($2,58 mld), po 13% spadku EBITDA w 2020 roku z powodu pandemii. „Jeśli dostrzeżemy okazje do fuzji i przejęć, postaramy się je wykorzystać, aczkolwiek z wielką dbałością o aspekty ekonomiczne i finansowe” – powiedział CEO firmy, Antonio Baravalle. Firma planuje też osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2 do 2030 roku. Lavazza nie jest notowana na giełdzie i na razie nie planuje debiutu giełdowego.

Cukier

 • Fitch Solutions prognozuje nadwyżkę na rynku cukru w sezonie 2020/21 jak i 2021/22 na poziomie ~8,5 mln ton.
 • Archer Consulting obniżył swoje szacunki dotyczące produkcji cukru w ​​środkowo-południowej Brazylii do 35 milionów ton.
 • Pierwsze sześć miesięcy sezonu 2020/21 w Indiach przyniosło produkcję w indyjskich cukrowniach na poziomie 27,76 mln ton (+20% r/r).
 • Niskie temperatury w części Francji mogły w tym tygodniu spowodować poważne szkody w nowo zasadzonych burakach cukrowych. Nawet do 40 tysięcy hektarów buraków cukrowych (~10% zasiewów) może wymagać ponownego nasadzenia. Same zasiewy na poziomie ~400 tysięcy hektarów oznaczają spadek obszaru zasiewów o -6% r/r.

Kakao

 • Wybrzeże Kości Słoniowej poinformowało o obniżeniu ceny skupu kakao do $1,35/kg (-9%) w okresie średniego sezonu 2020/21 ze względu na słabą sprzedaż wywołaną pandemią.
 • Przywóz kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej osiągnęło 1,650 miliona ton między 1 października a 31 marca (+2,0% s/s).
 • Analityk techniczny Reuters, Wang Tao, powiedział, że kakao może przetestować wsparcie na poziomie $2400/tonę w Q2 2021, dodając, że przełamanie poniżej może spowodować, że spadnie ono do przedziału od $2177 do $2300/t.

Bawełna

 • Dyplomatyczne dysputy pomiędzy USA a Chinami w sprawie bawełny odbiły się na amerykańskim eksporcie ze Stanów Zjednoczonych. Chiny anulowały zamówienie 24 tysięcy 480-funtowych bel bawełny, a kolejne 13 tysięcy przekierowały do Wietnamu.

Pszenica

 • USDA szacuje, że 53% pszenicy ozimej w USA jest w dobrej lub doskonałej jakości.
 • Algieria zakupiła w ubiegłym tygodniu 500 tysięcy ton pszenicy z Francji, Niemiec i Polski.

Kukurydza

 • Agroconsult prognozuje, że opóźnienia w drugim zasiewie kukurydzy w Brazylii może zmniejszyć plony w tym kraju o ~3,6% s/s.

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • Nowe szczepy afrykańskiego pomoru świń (ASF) wywołały nową falę epidemii w północno-wschodnich, północnych Chinach i prowincji Henan, trzeciej co do wielkości prowincji produkującej świnie w kraju. Mówi się, że w tych regionach od 20% do nawet 30% świń mogło się zarazić ASF. Warto przypomnieć, że w 2018 i 2019 roku ASF odpowiadał za ~50% zmniejszenie trzody chlewnej w Chinach, która w 2020 roku nie zdołała przywrócić liczb sprzed epidemii ASF. Oficjalne dane, publikowane przez Ministerstwo Rolnictwa, informowało o ośmiu ogniskach afrykańskiego pomoru świń w pierwszym kwartale, głównie w małych gospodarstwach lub u świń w tranzycie w południowych Chinach. Stwierdzono, że stado loch wzrosło o 1,1% m/m w styczniu i o kolejny 1% m/m w lutym. New Hope Liuhe, czwarty co do wielkości chiński producent trzody chlewnej, powiedział w marcu inwestorom, że afrykański pomór świń miał duży wpływ na Hebei i północny Shandong, gdzie ma wiele farm. Chociaż straty różniły się między firmami, „generalnie mogą być poważniejsze niż na początku 2019 r., kiedy większość firm nie opanowała metod zapobiegania i kontroli, takich jak precyzyjne usuwanie zębów” – powiedział Yan Zhichun, dyrektor naukowy firmy. Dane firmy mówią o stratach na poziomie 7,5% w okresie grudzień 2020 – luty 2021. Drugi kwartał roku to zazwyczaj pora deszczowa, która sprzyja rozwojowi ASF w południowych Chinach.

Ropa naftowa

 • OPEC+ od maja 2021 zacznie łagodzenie cięć produkcji. W maju produkcja w krajach OPEC+ zwiększy się o 350 tysięcy baryłek dziennie, w czerwcu także o 350 tysięcy baryłek, a w lipcu o 400 tysięcy baryłek. Arabia Saudyjska zapowiedziała także wycofanie się „do lipca” z dobrowolnego cięcia produkcji o milion baryłek dziennie: w maju zwiększy wydobycie o 250 tysięcy baryłek, w czerwcu o 350 tysięcy baryłek a w lipcu o 400 tysięcy baryłek. Oznacza to redukcję wydobycia w krajach OPEC+ o 6,5 mln baryłek w maju 2021. Kolejne posiedzenie OPEc+ zaplanowane jest na 28 kwietnia.
 • Wicepremier Rosji, Aleksander Nowak, powiedział, że spodziewa się w tym roku wzrostu światowego popytu na ropę o 5,0–5,5 mln baryłek dziennie.
 • Wydobycie rosyjskiego kondensatu ropy i gazu wzrosło w marcu do 10,25 mln baryłek dziennie (+1,48% m/m).
 • EIA zaostrzyła swoje prognozy dotyczące spadku produkcji ropy naftowej w USA w 2021. Przewidują oni wydobycie na poziomie 11,04 mln baryłek dziennie czyli spadek o 270 tysięcy w porównaniu do 2020 roku. Oznacza to też zwiększenie prognozowanego spadku o 110 tysięcy baryłek względem marcowych prognoz.
 • Krążą pogłoski, że Indie chcą kupować w maju o 36% mniej ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej.
 • W związku z atakiem zimy w Teksasie w lutym 2021, Phillips 66 spodziewa się straty netto za Q1 2021 na poziomie od -$700 do -$550 mln.
 • Exxon Mobil Corp prognozuje, że Q1 2021 zakończy z zyskiem. Będzie to pierwszy zyskownych kwartał po ostatnich pięciu zakończonych stratami. Szacuje się, że spółka może odnotować zysk na poziomie $2,55 mld ($0,60/akcję). Firma opublikuje oficjalne wyniki 30 kwietnia.
 • Spółka naftowa Pioneer Natural Resources przejmie udziały w dzierżawie i powiązane aktywa DoublePoint Energy w ramach umowy o wartości ~$6,4 miliarda.al
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o -3,5 mln baryłek, do 501,8 mln baryłek (-0,69% t/t), prognozowano spadek o -1,4 mln baryłek.
 • Wydobycie ropy naftowej w USA spadło do 10,9 mln baryłek dziennie (-1,8% t/t).

Gaz ziemny

 • Chiński Sinopec Corp ogłosił przetarg na dostawy spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) na dostawy od czerwca do lutego przyszłego roku. Firma była jednym z największych kupujących LNG po cenach spotowych w Azji w 2020 roku.
 • Rosyjski producent gazu Gazprom poinformował, że jego eksport gazu ziemnego poza granice byłego Związku Radzieckiego wzrósł do 52,7 mld m3 w Q1 2021 (+30,7% r/r). W tym samym okresie wydobycie wyniosło 136,2 mld m3 (+10,5% r/r).
 • RusGazDobycha, partner biznesowy rosyjskiego giganta gazowego Gazprom, planuje rozpoczęcie budowy zakładu chemicznego w ramach potężnego klastra przetwórstwa gazu na wybrzeżu Bałtyku. Klaster ma przerabiać 45 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, produkować 13 milionów ton LNG, 3,6 miliona ton etanu i do 1,8 miliona ton skroplonego gazu ropopochodnego (LPG). Pierwszy etap klastra ma ruszyć w 2024 r., a drugi w 2025 r. Nie podano szczegółów finansowych projektu.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 89,7 mld stóp sześciennych (-3,3 mld stóp3 mniej niż piątkowe prognozy), a w przyszłym tygodniu ma wynieść 90,2
 • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2021 to 92,2 mld stóp sześciennych (+0,65% m/m) dziennie gazu ziemnego.
 • Przepływ gazu do terminali eksportowych w kwietniu wynosi średnio 11,4 bcfd, co oznacza, że w zasadzie osiągnięto limit infrastrukturalny dla eksportu wynoszący 10,5 bcfd. Nadwyżka jest konsumowana przez terminale eksportowe. Dotychczasowy rekord dostaw do terminali eksportowych to było 10,8 bcfd w marcu 2021.

Energia odnawialna

 • Apple Inc planuje budowę magazynu energii odnawialnej w Kalifornii w pobliżu farmy solarnej California Flats.Projekt pozwoli zgromadzić 240 megawatogodzin energii, czyli ilość wystarczającą do zasilenia ponad 7 000 domów na jeden dzień. Projekt ma pomóc w stworzeniu stabilnego systemu dostaw energii z farm solarnych i wiatrowych, które „z definicji mają charakter przerywany” (cytując Lisę Jackson, wiceprezes Apple ds. środowiska, polityki i inicjatyw społecznych). Akumulatory do magazynu ma dostarczyć Tesla, a instalacja ma składać się z 85 litowo-jonowych „megapacków”. Apple zapowiada, że jeśli projekt odniesie sukces, spółka podzieli się technologicznymi rozwiązaniami z innymi podmiotami w ramach walki ze zmianami klimatu.
 • Hiszpańska firma zajmująca się energią odnawialną Ecoener poinformowała o planach przeprowadzenia IPO by pozyskać $237,42 mln. Spółka inwestuje zarówno w farmy wiatrowe, solarne jak i elektrownie wodne.

Węgiel

 • Coal India Ltd, największy na świecie wydobywca węgla, w sezonie 2020/21 (kwiecień – marzec) wydobył 596,2 mln ton (-0,98% s/s). Sprzedaż węgla wyniosła 573,8 mln ton (-1,3% s/s). Zapasy końcowe spółki to 99 mln ton (+25% s/s).

Złoto

 • Barrick Gold poinformował, że premier Papua-Nowa Gwinea (PNG) James Marape ogłosił rychłe porozumienie w sprawie ponownego otwarcia spornej kopalni złota Porgera rok po jej zamknięciu. Porozumienie ma być zgodne z warunkami ogłoszonymi przez spółkę w październiku, gdzie spółka Barrick Niugini Ltd (należąca do Barrick Gold i Zijin Mining) ma pozostać operatorem kopalni„w oparciu o większą własność PNG i sprawiedliwy podział korzyści ekonomicznych”. Z kopalni Porgera pochodzi prawie 600 tysięcy uncji złota wydobytych w 2019 roku (~5% produkcji Barrick Gold w 2019).
 • Perth Mint w marcu sprzedała 130 tysięcy uncji złota w sztabkach i monetach (+4,8% m/m; +39% r/r). Sumarycznie Q1 2021 to 330 tysięcy uncji złota sprzedanych przez australijską mennicę.
 • SPDR Gold Trust GLD, największy na świecie fundusz giełdowy oparty na złocie, podał, że jego zasoby wynoszą 1 029,04 ton (-0,4% d/d).

Srebro

 • Perth Mint w marcu sprzedała 1,6 mln uncji złota w sztabkach i monetach (-12,6% m/m; +164,18% r/r). Sumarycznie Q1 2021 to ponad 4,5 mln uncji srebra sprzedanych przez australijską mennicę.

Metale przemysłowe

 • Chiński gigant w dziedzinie niklu i stali nierdzewnej, Tsingshan Holding Group – poprzez REPT Energy Co, poinformował, że zainwestuje $1,57 miliarda w budowę fabryki akumulatorów litowo-jonowych w prowincji Guangdong.Zakład będzie miał roczną wydajność 30 gigawatów, gdy zostanie ukończony w 2024 roku. REPT Energy Co obecnie ma zdolność produkcyjną baterii litowych na poziomie 6 gigawatów – chce zwiększyć ją do 200 gigawatów do 2025 roku.
 • Rio Tinto Plc rozpoczęło produkcję litu ze skał odpadowych w kontrolowanej przez spółkę kopalni boranów w Kalifornii. Wydajność produkcji ma wynieść 10 ton. Jeśli w 2021 testy produkcyjne się sprawdzą, to firma wyda ~$50 mln na pełnowartościowy zakład o wydajności 5 tysięcy ton litu rocznie. Rio Tinto nie posiada jeszcze komercyjnego wydobycia litu w portfolio, ale ma niezagospodarowane złoża tego metalu w Serbii.
 • Chilijskie Codelco w luty, 2021 roku wydobyło 122 800 ton miedzi (+2,1% r/r).
 • Japońska firma Pan Pacific Copper (PPC)planuje wyprodukować 303 700 ton rafinowanej miedzi (+3,3% s/s) w pierwszej połowie roku finansowego 2021/22 (rozpoczętego 1 kwietnia).
 • Toho Zinc Co Ltd, trzecia co do wielkości huta cynku w Japonii, planuje wyprodukować 44 100 ton rafinowanego cynku (+8,1% s/s) w pierwszej połowie roku finansowego 2021/22.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *