aktualności – 14 sierpnia 2019 (zawiera dane z raportów USDA)

Raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA) w wykresach plus zestaw aktualności dla kilku rynków.

reklama:

USDA

W poniedziałek, 12 sierpnia, opublikowane zostały raporty crop progress oraz crop production tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów. Sezon zasiewów się skończył, ale sezon zbiorów już trwa. Trzy wykresy dzisiaj:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 11 sierpnia 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zbiorów wg USDA – 11 sierpnia 2019 źródło: opracowanie własne

 

procentowa zmiana rok do roku prognozowanych zbiorów oraz wydajności z akra z raportu USDA sierpień 2019 – źródło: opracowanie własne

W dzisiejszych aktualnościach:

kawa

cukier

kakao

ropa i gaz

metale przemysłowe

Kawa

  • W Brazylii wciąż są bardzo duże zbiory kawy w obecnym sezonie i prognozuje się rekordowy sezon w 2020r.

Cukier

  • Brazylijski producent cukru i etanolu, Sao Martinho S.A., powiedział że „Nie sądzę, aby ceny cukru mogły spaść jeszcze bardziej, dlatego nie robimy dużo zabezpieczenia na następny sezon”, powiedział też, że duże zapotrzebowanie na etanol pozwala uniknąć powtórzenia się nagromadzenia zapasów w zeszłym roku.
  • W przypadku cukru w Brazylii mamy przyrost o 5,45% sezon/sezon, również monsunowe prognozy sugerują odbicie w produkcji cukru w Indiach w sezonie 2020/21

Kakao

  • Ilość kakao przybywająca do portów w górnym wybrzeżu Wybrzeża Kości Słoniowej wzrosła o 8,41% w stosunku do poprzedniego sezonu.

Ropa i gaz

  • Indie zaczynają testować wykorzystanie LNG w sektorze rybołówstwa co ma pomóc w spełnianiu nowych standardów paliw morskich, które zaczną obowiązywać w przyszłym roku. Ma na celu modernizację istniejącego morskiego silnika wysokoprężnego na łodzi rybackiej aby umożliwić mu obsługę zarówno LNG, jak i oleju napędowego w tak zwanym układzie dwupaliwowym.
  • Exxon Mobil rozważa sprzedaż swoich aktywów (szacowanych na $2 mld) na brytyjskim Morzu Północnym po ponad 50 latach obecności, ponieważ koncentruje się na wydobyciu łupków w USA i nowych projektach. Opuszczenie brytyjskiego Morza Północnego oznaczałoby znaczny odwrót firmy od Europy, która już wystawiła swoje norweskie aktywa na morzu na sprzedaż. Podąży też za podobnymi ruchami amerykańskich rywali: Chevron i ConocoPhillips, którzy na początku tego roku sprzedali większość swoich operacji na Morzu Północnym. Według strony internetowej Exxon produkuje około 80 000 baryłek ropy i 441 milionów stóp sześciennych gazu na Brytyjskim Morzu Północnym.
  • Rząd owej Południowej Walii (Australia) poinformował w środę, że przyspieszy przegląd terminalu importowego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w porcie w Newcastle, projekt jest „infrastrukturą krytyczną dla stanu”, co oznacza, że ​​inwestycja (warta $430 mln) nie będzie musiała zostać zatwierdzona przez niezależną komisję planowania stanu, co pozwoli zaoszczędzić kilka miesięcy na procesie przeglądu. Nowa Południowa Walia, najbardziej zaludniony stan Australii, musi zwiększyć dostawy gazu od 2023

Metale przemysłowe

  • Indonezja dyskutuje nad wprowadzeniem zakazu eksportu rudy niklu, który miał rozpocząć się w 2022 r., Mówienie o możliwym wcześniejszym rozpoczęciu zakazu eksportu rudy z jednego z głównych światowych źródeł metali (Indonezja odpowiada za 8% eksportu, jest drugim eksporterem po Filipinach) podniosło w czwartek referencyjne ceny niklu do najwyższego poziomu od 16 miesięcy. Obecne przepisy górnicze zezwalają na eksport nieprzetworzonej rudy mineralnej do stycznia 2022 r. Zakaz ma wpłynąć na krajowy przemysł, by przerabiać rudę na półprodukty w Indonezji. Z handlowego punktu widzenia, jeśli eksport ten zostanie wcześniej ograniczony, zakłóci eksport rudy o wartości około 4 miliardów dolarów. W Indonezji działa 13 hut niklu o wydajności wejściowej 24,52 mln ton, kolejne 22 huty niklu o wydajności wejściowej 46,33 mln ton są w fazie budowy.
  • Argosy Minerals Ltd podpisał umowę na zakup kopalni wchodzących w skład Tonopah Lithium Project w Nevadzie w Stanach Zjednoczonych. Argosy zapłaci początkową cenę zakupu w wysokości $34k i zaoferuje kolejne $340k) po osiągnięciu określonych etapów produkcji, podała firma w oświadczeniu.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info z Comparic24 dostępnego na YouTube’ie – w odcinku z 14 sierpnia gościem w programie był Filip Kondej z Domu Maklerskiego XTB:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *