aktualności – 19 sierpnia 2019

Czas na kolejny zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

W dzisiejszych aktualnościach:

cukier

kakao

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

Cukier

  • Dealerzy cukru stwierdzili, że rynek ustabilizował się w ciągu ostatnich kilku dni z obawą o nadwyżkę pobliskich dostaw, zrównoważoną perspektywą globalnego deficytu w sezonie 2019/20.

Kakao

  • Ghana Cocoa Board poinformowała, że do wrześniowego spotkania komitetu branżowego nie będzie podejmować tematu stawek dla hodowców kakao. Perspektywy zbiorów na sezon 2019/20 wzrosły w ostanim czasie przyczyniając się do dalszych obniżek cen surowca.

Wieprzowina i wołowina

  • Chiny poinformowały, że import australijskiej wołowiny wzrósł w tym roku i już osiągnął 172,411 ton dozwolonych po niższych taryfach. Zgodnie z umową o wolnym handlu z 2015 r. Między Chinami i Australią przywóz chłodzonych i mrożonych kawałków wołowiny jest obecnie objęty taryfą 6%, a tuszki mają naliczane między 10% a 12,5%, od 17 sierpnia stawki celne na importowaną z Australii wołowinę wzrosną do normalnych stawek (do końca 2019 roku).
  • Oficjalne dane z Chin mówią o zmniejszeni hodowli trzody chlewnej o 32,2% r/r w związku z afrykańskim pomorem świń, liczba loch spadła o 31,9%. Względem poprzednich danych, z czerwca 2019, straty wzrosły o 6,4 punktu procentowego, a liczba loch spadła o 5,2 punktu procentowego.

Ropa i gaz

  • OPEC obniżył swoją prognozę wzrostu globalnego popytu na ropę w 2019 r. o 40 000 baryłek dziennie (bpd) do 1,10 miliona bpd i wskazał, że ​​rynek będzie miał nieznaczną nadwyżkę w 2020 roku. Perspektywy niedźwiedzi ze względu na spowolnienie gospodarki w wyniku sporu handlowego między USA a Chinami i Brexitu mogą wywrzeć nacisk na OPEC i sojuszników, w tym Rosję, na utrzymanie polityki ograniczania produkcji w celu wspierania cen. OPEC obniżył prognozę wzrostu popytu na ropę w 2020 r. do poziomu +1,14 mln baryłek dziennie. Zdaniem organizacji globalny wzrost gospodarczy wyniesie +3,1% (spadek o 0,1% względem poprzedniej prognozy) , a w 2020 roku wyniesie 3,2% (bez zmian względem poprzedniej prognozy).
  • W USA działa obecnie 770 platform wydobywczych ropę co oznacza wzrost o 6 sztuk tydzień/tygodnia. Jednakże to wciąż 99 sztuk mniej niż rok temu (-11,4% r/r) Produkcja nadal rośnie, pomimo spadku liczby platform wiertniczych, ponieważ wydajność wzrosła w większości regionów w tym roku, co oznacza, że ​​wiertnicy wydobywają więcej ropy i gazu z każdej nowej studni, mimo że eksploatują mniej platform wiertniczych. Łupki mają we wrześniu dostarczyć rekordowe 8,77 miliona baryłek ropy dziennie.
  • Rosyjski gazowy gigant Gazprom powiedział w piątek, że jego eksport gazu ziemnego do krajów spoza byłego Związku Radzieckiego spadł o 4,7% do 119,1 miliarda metrów sześciennych (bcm) y/y
    Wydobycie gazu ziemnego przez Gazprom w tym samym okresie, 1 stycznia – 15 sierpnia wzrosło o 1,7% w porównaniu z rokiem poprzednim do 312 mld m3, podała spółka.

Omówienie aktualności

A jeśli chcecie poznać mój komentarz na temat tych aktualności to zapraszam serdeczne do obejrzenia programu Surowcowe info z Comparic24 dostępnego na YouTube’ie – w odcinku z 19 sierpnia:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *