aktualności – 02 października 2019

Czas na kolejny, środowy zestaw aktualności surowcowych. Zapraszam!

reklama:

Słowniczek

  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

USDA

W poniedziałek  opublikowany był raport crop progress oraz Grain Stocks tak więc pora na publikację informacji w formie wykresów 🙂 Sezon zasiewów ozimy trwa, sezon zbiorów już. Pięć wykresy dzisiaj:

prognozowana jakość zbiorów wg USDA – 29 września 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zasiewów wg USDA – 29 września 2019 źródło: opracowanie własne

 

stan zbiorów wg USDA – 29 września 2019 źródło: opracowanie własne

 

zmiana prognozowanych zbiorów zbóż rok do roku wg USDA; źródło: opracowanie własne

 

zmiana zapasów surowców rolnych w USA wg USDA; źródło: opracowanie własne

Ostatni tydzień przyniósł też małą liczbę (<4,0) dni roboczych w następujących stanach:

  • Iowa (3,3)
  • Minnesota (3,9)
  • Montana (3,8)
  • Północna Dakota (3,0)
  • Wisconsin (3,5)

W dzisiejszych aktualnościach:

ogólne informacje

kawa

cukier

kakao

wieprzowina i wołowina

ropa i gaz

metale przemysłowe

Ogólne informacje

  • Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro podpisał dekret zwiększający wsparcie budżetowe dla brazylijskiego rolnictwa. Oznacza to dodatkowe $1,2 mld kredytów dla rolnictwa oraz wprowadza środki wyrównujące stopy procentowe dla sektora rolniczego.
  • Holenderska bizneswoman Minke van Wingerden otworzyła “pływającą farmę” na której hoduje 32 krowy na jednym z kanałów w Rotterdamie (Holandia). Hodowla jest w pełni zautomatyzowana, zapewnia także recykling wody deszczowej oraz energię pochodzącą z pływających w pobliżu paneli słonecznych. Zwierzęta mają także dostęp do lądowego pastwiska. Pomysł ma stanowić odpowiedź na zmniejszającą się ilość gruntów rolnych i jednocześnie rosnącą liczbę ludności. Zdaniem właścicieli, bliskość jednego z najruchliwszych portów kontenerowych nie wpływa na samopoczucie krów.

Kawa

  • Eksport robusty z Sumatry w Indonezji wzrósł we wrześniu o 75% r/r do 21 041 ton. Oznacza to wzrost o 45% m/m.

Cukier

  • Na rynku cukru fizyczna dostawa po wygaśnięciu kontraktów wyniosła 175 tysięcy ton, znacznie poniżej 2 mln ton z poprzedniego wygaśnięcia. Zdaniem analityków rosną oczekiwania na deficyt podaży w sezonie 2019/20, m.in. poprzez ulewne deszcze (największe opady od 25 lat) w Indiach i spadek produkcji cukru na Ukrainie o około 33% s/s, co doprowadza do równowagi pomiędzy popytem a podażą.

Kakao

  • Wybrzeże Kości Słoniowej zapowiedziało ograniczenie produkcji kakao w sezonie 2020/21 o 2 miliony ton, co ma zapobiegać spadkom cen ziaren na rynku. Jednocześnie doszło do (zgodnego z prognozami) wzrostu o 10% gwarantowanej ceny jaką otrzymują rolnicy za swoje zbiory, a cena ta wynosi $1,37/kg ($1370/t). W Ghanie z kolei podwyżka dla hodowców wyniosła 8,42% s/s i wynosi obecnie $1528/t.

Wieprzowina i wołowina

  • W Korei Południowej poinformowano już o jedenastu przypadkach afrykańskiego pomoru świń. Żołnierze w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu Korei mają rozkaz śledzenia i chwytania wszystkich dzików, które prawdopodobnie odpowiadają za przeniesienie choroby z Korei Północnej do Południowej. Nowe przypadki zwiększają straty związane z ASF do prawie 1% z 12,3 mln sztuk świń.

Ropa i gaz

  • Wzrost produkcji ropy naftowej w USA zwalnia ze względu na niskie ceny ropy na światowych rynkach, co powinno zmniejszyć prognozowaną na 2020 rok nadpodaż. Produkcja ropy wg EIA w lipcu 2019 wyniosła 11,806 mln baryłek dziennie co oznacza spadek o 276 tysięcy baryłek dziennie m/m, głównie na skutek ograniczenia produkcji w Zatoce Meksykańskiej ze względu na burzę tropikalną Barry. Wydobycie z łupków podskoczyło o 63 tysiące baryłek m/m czyli o 1,149 mln baryłek r/r. By w pełni zobaczyć wpływ cen ropy na skalę wydobycia z łupków potrzeba od 4 do 12 miesięcy, a ceny ropy na poziomie $45/baryłkę mieliśmy w grudniu 2018.
  • Ekwador zapowiedział opuszczenie organizacji OPEC od 1 stycznia, w celu samodzielnego podejmowania decyzji o eksporcie ropy naftowej. Powodem decyzji jest rządowy plan zwiększenia dochodów budżetowych, które mają zmniejszyć deficyt i zredukować zadłużenie zagraniczne. Ekwador produkuje 545 tysięcy baryłek ropy dziennie. W lutym Ekwador zwrócił się do OPEC o pozwolenie na większą produkcję ropy, jednak nie ma informacji czy w ogóle się pojawiła odpowiedź organizacji w tej sprawie. Ekwador, będący członkiem OPEC od 1973 roku, wycofał się już raz z organizacji w 1992 roku, by powrócić w 2007.
  • Rośnie liczba operacji poszukiwawczych ropy naftowej w Australii, gdzie produkcja czarnego złota spadła do prawie 50-letniego minimum. Nowe poszukiwania mają zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju, które jest mocno zagrożone, co pokazał ostatni atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej. Wydatki na poszukiwanie nowych złóż wzrosły o 30% r/r. Produkcja ropy w Australii spadła w czerwcu do 108 tysięcy baryłek dziennie. Po 2023 roku Australia ma produkować co najmniej dwukrotnie więcej ropy naftowej. Zużycie ropy naftowej w Australii w grudniu 2018 wynosiło ponad 1,093 mln baryłek dziennie (wzrost o 3,7% r/r).
  • Norweskie Ministerstwo Finansów poinformowało, że fundusz państwowy z aktywami o wartości $1,1 biliona będzie zmniejszał swoje zaangażowanie w firmy zajmujące się wyłącznie poszukiwaniem i wydobyciem ropy i gazu ziemnego, pozostając udziałowcem rafinerii i tzw. zintegrowanych firm naftowych takich jak Shell czy ExxonMobil Corp. Ma to na celu chronienie funduszu przed potencjalnym spadkiem cen ropy w przyszłości. Decyzja dotyczy około 95 spółek, w których norweski fundusz posiada około $5,92 mld (stan na wrzesień 2019). Zdaniem rządu duże firmy naftowe mają środki, skalę i możliwości technologiczne by przejść na odnawialne źródła energii.

Metale przemysłowe

  • Rosyjska spółka Rusal prowadzi rozmowy z klientami na temat kontraktów na dostawy aluminium w 2020 roku. W styczniu zniesiono amerykańskie sankcje przeciwko tej firmie, co pozwoli firmie walczyć o odzyskanie straconych klientów, jednak nie ma to być walka oparta na dumpingowych cenach metalu. Jednym z rynków gdzie spółka chce zwiększyć swój udział w 2020 roku jest Hiszpania (w 2018 roku odpowiadająca za 2,8% światowego importu surowego aluminum). Rusal jest największym poza Chinami producentem aluminium na świecie.
  • Vale poinformowało o otrzymaniu 82 certyfikatów stabilności swoich produkcji, a trzy stawy osadowe, które w marcu otrzymały negatywne oceny, znów mogą powrócić do eksploatacji. Oznacza to powrót jednego z największych graczy na rynku rud metali, zwłaszcza rudy żelaza.
  • Wydobycie miedzi w Chile wzrosło o 3,7% r/r, co jest gwałtownym odbiciem po kilku miesiącach słabszych danych o wydobyciu.

Omówienie aktualności

O godzinie 13:10 w Comparic24.tv będę prowadził autorski program Surowcowe info, w którym, wraz z moim gościem – Michałem Stajniakiem z Domu Maklerskiego XTB, omówię powyższe informacje oraz raporty USDA. Zapraszam serdecznie!

Program można obejrzeć poniżej:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *