czyżbym wyprzedził media głównego nurtu o parę miesięcy?

Co jakiś czas dostaję różnymi kanałami, czasem publicznymi czasem prywatnymi, podziękowania za trafność tej czy innej analizy. Niedawno też wrzuciłem na Prywatnego INV€$TORa podsumowanie moich prognoz na 2019 rok,  gdzie miałem w większości przypadków rację. Tym razem jednak wygląda na to, że do mediów głównego nurtu na koniec lipca docierają fakty, których zaistnienie prognozowałem w pierwszej połowie maja…

Czym jest Baltic Pipe?

źródło: Business Insider, 28 lipca 2022

Baltic Pipe to system gazociągów łączących Polskę, Danię i Norwegię o przepustowości 10 mld m3 rocznie, czyli ilości gazu jaką Polska sprowadzała przez gazociąg jamalski przed inwazją Rosji na Ukrainę w lutym 2022.

Business Insider

Z blogerskiego obowiązku oczywiście przytoczę fragment artykułu (podkreślając istotne fragmenty) ze strony Business Insider pod znaczącym tytułem „Trwa zacięta walka o norweski gaz dla Polski. <Negocjatorzy nie są czarodziejami>„:

Polski gigant gazowy PGNiG wciąż nie ma podpisanych kontraktów na takie ilości gazu z Norwegii, które zapełniłyby nowy gazociąg Baltic Pipe. To kluczowy kierunek dostaw błękitnego paliwa do Polski po jej odcięciu od rosyjskiego surowca. Tymczasem chętnych na norweski gaz jest wielu i Polska musi ścigać się o kontrakty z innymi krajami Europy. Nasi rozmówcy mówią, że zapełnienie Baltic Pipe na przyszły rok będzie szalenie trudne, a jeśli już się uda, to będzie bardzo drogo.

Całość możecie przeczytać pod tym linkiem.

Jak widać, nie mamy zakontraktowanej pełnej przepustowości gazociągu, którego uruchomienie, nawet w ograniczonym zakresie jest obecnie planowane na październik 2022.

czyżbym wyprzedził media głównego nurtu o parę miesięcy?

Moje prognozy

Temat wypełnienia Baltic Pipe poruszyłem już 12 maja 2022 w moim programie Surowcowe info. Wspominałem tam, że w tym roku zwiększona produkcja w Norwegii nie wystarczy by wypełnić Baltic Pipe, a także że do większych ilości norweskiego gazu jest kolejka chętnych. Całość możecie posłuchać poniżej, temat Baltic Pipe zajmuje pierwsze 4 minuty odcinka:

reklama:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *