aktualności – 28 lipca 2022

W czwartek wchodzimy z dużym zestawem aktualności, włącznie z dobrymi wiadomościami dla niektórych posiadaczy akcji spółek surowcowych! A o 14:00 premiera nowego odcinka programu, do zobaczenia!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 28 lipca 2022

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Raporty USDA

 • Crop progress z 25 lipca 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

 • Gospodarki Stanów Zjednoczonych i Europy zwalniają, a Rezerwa Federalna ponownie podniesie stopy procentowe w tym tygodniu, handlowcy pozostają bardzo ostrożni” – powiedział Dennis Kissler, starszy wiceprezes ds. handlu w BOK Financial.
 • Grecja i Arabia Saudyjska zawarły umowę o ułożeniu podmorskiego kabla do transmisji danych, który połączy Europę z Azją, i omówiły możliwość połączenia ich sieci energetycznych, aby zaopatrywać Europę w tańszą zieloną energię. Grecja i Arabia Saudyjska uzgodniły w maju główne warunki planowanego joint venture w celu budowy kabla do transmisji danych, tak zwanego „korytarza danych ze wschodu do morza”, który zostanie opracowany przez MENA HUB, należący do Arabii Saudyjskiej STC i greckich telekomów oraz firma TTSA zajmująca się aplikacjami satelitarnymi. „Łącząc sieć elektryczną… możemy zapewnić Grecji i południowo-zachodniej Europie poprzez Grecję znacznie tańszą energię odnawialną” – powiedział książę Mohammed. Podpisano także umowy dwustronne m.in. w zakresie współpracy energetycznej i wojskowej.

Kawa

 • Susza w Brazylii może pogorszyć perspektywy zbiorów kawy na kolejny sezon.
 • Zbiory w Brazylii pozostają nieco poniżej normalnego tempa, powiedział Cooxupe.

Cukier

 • Decyzja rządu Brazylii o przesunięciu zgodności z celami dotyczącymi paliw odnawialnych została uznana za niedźwiedzią, ponieważ spowoduje dalsze odejście hut od produkcji etanolu na rzecz większej ilości cukru.
 • Produkcja cukru w ​​środkowo-południowej Brazylii wyniosła 2,97 miliona ton w pierwszej połowie lipca. Według ankiety przeprowadzonej przez S&P Global Commodity Insights produkcja miała wynieść około 2,84 miliona. Wielkość przerobionej trzciny była również znacznie wyższa niż oczekiwano i wyniosła 46,34 mln ton. „W tempie wzrostu mieszanki, w następnym raporcie powinniśmy zobaczyć, że produkcja cukru przekroczy poziomy z zeszłego roku

Kakao

 • Okres suszy w większości regionów uprawy kakao na Wybrzeżu Kości Słoniowej czołowych producentów został zrekompensowany dobrą wilgotnością gleby spowodowaną wcześniejszymi deszczami, powiedzieli rolnicy, dodając, że zimna pogoda jest problemem dla nadchodzących upraw głównych.
 • Przywóz kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej osiągnął 2,013 mln ton w okresie od 1 października do 24 lipca (-4,1% s/s).
 • Przerób kakao w Azji w Q2 2022 wyniósł 228 895 ton (+3,6% r/r).
 • Przerób kakao w Ameryce Północnej w Q2 2022 wyniósł 115 899 (-6,29% r/r).
 • Ceny miękkich towarów, takich jak kawa i kakao, znajdują się pod presją spadkową, ponieważ popyt reaguje na słabnącą gospodarkę światową” – czytamy w notatce Fitch Solutions.

Pszenica

 • Ceny indyjskiej pszenicy skoczyły do ​​rekordowo wysokiego poziomu, pomimo zakazu eksportu, w warunkach silnego popytu i malejącej podaży z upraw uszkodzonych przez falę upałów. Zwyżka cen zmniejszyła szanse na to, że Indie będą dostarczać znaczne ilości pszenicy w ramach umów międzyrządowych z krajami, które walczą o bezpieczeństwo żywnościowe na skutek ograniczenia dostaw z basenu Morza Czarnego. „Większość rolników sprzedała swoje plony. Znikome zapasy są na sprzedaż, mimo że popyt jest duży” – powiedział Gopaldas Agarwal, handlowiec z Indore w środkowych Indiach. Lokalne ceny pszenicy wzrosły w środę do rekordowych 23 547 rupii za tonę. To wzrost o prawie 12% w porównaniu z ostatnimi dołkami, które nastąpiły po zaskakującym zakazie eksportu wprowadzonym 14 maja przez rząd. Dostawy na rynkach zbożowych były w tym roku znacznie niższe niż normalnie, co pokazuje, że produkcja w 2022 r. spadła znacznie bardziej, niż szacował rząd, powiedział dealer z Bombaju: „Szacunki rządu na 106,41 mln ton nie są nawet bliskie rzeczywistości. Dostawy sugerują produkcję około 95 mln ton”. Zagraniczna Służba Rolnicza Departamentu Rolnictwa USA ustaliła produkcję na 99 milionów ton. Indie, drugi co do wielkości producent pszenicy na świecie, zebrały w 2021 r. 109,59 mln ton. Rząd oszacował mniejszą produkcję w tym roku z powodu fali upałów w marcu i kwietniu. Niższe dostawy znajdują również odzwierciedlenie w rządowych zamówieniach na pszenicę, które jak dotąd w tym roku spadły o 57% w porównaniu z tym samym okresem 2021 r., do 18,8 mln ton. Kiedy New Delhi zakazało eksportu pszenicy, powiedziało, że pozwoli na dostawy za granicę do krajów, które proszą o dostawy „aby zaspokoić ich potrzeby w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego”. Indie wyeksportowały w drugim kwartale 3,5 mln ton pszenicy, głównie do Bangladeszu, Nepalu, Indonezji, Filipin i Sri Lanki, w porównaniu z 1,1 mln ton rok wcześniej.
 • Firma konsultingowa Sovecon podniosła swoje prognozy dotyczące eksportu pszenicy w okresie lipiec-czerwiec 2022/2023 o 300 tys. ton do rekordowego poziomu 42,9 mln ton. Szacunki dotyczące zbiorów pszenicy zostały podniesione o 1,7 miliona ton do 80,9 miliona ton.

Kukurydza

 • Od środy przewiduje się, że ponadprzeciętne temperatury będą dominować w przyszłym tygodniu w dużej części amerykańskiego pasa kukurydzy, skupionego w Iowa, czołowym producencie kukurydzy. Producenci Crop Watch w potencjalnie dotkniętych obszarach twierdzą, że zarówno ich kukurydza, jak i soja mogą zostać uszkodzone przez gorącą i suchą pogodę w przyszłym tygodniu, ponieważ może nastąpić aborcja jądra i strąków, co obniży perspektywy plonów.

Soja

 • Sucha pogoda zaczyna wpływać na uprawy soi w USA, co powoduje obawy o dostawy. Istnieje potencjał wzrostu dla rynków soi i oleju jadalnego, ponieważ ceny osiągnęły dno.” – powiedział przedsiębiorca z Singapuru. Brak wilgoci może zaszkodzić roślinom soi, gdy rozwijają się w strąki.

Wieprzowina, wołowina, drób oraz owoce morza

 • Produkcja mięsa w USA w czerwcu 2022 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Energia elektryczna

 • Zdaniem operatorów i ekspertów branżowych wysokie ceny węgla, wąskie gardła w dostawach i przestarzałe elektrownie stanowią wyzwanie dla niemieckiego planu zwiększenia produkcji energii elektrycznej w elektrowniach opalanych węglem kamiennym w celu zrekompensowania malejących dostaw gazu. Na początku tego miesiąca Niemcy zgodziły się na reaktywację elektrowni węglowych lub wydłużenie ich żywotności, ponieważ szykują się na spadające dostawy rosyjskiego gazu. Gaz odpowiada za około 6% produkcji energii elektrycznej w kraju. Według przybliżonych szacunków ruch ten mógłby zrekompensować od 1% do 2% zużycia gazu w Niemczech, ale operatorzy energetyczni albo odmówili reaktywacji elektrowni, albo mają trudności z pozyskiwaniem niezbędnego węgla. Niemiecki regulator energetyczny powiedział Reuterowi, że operatorzy do tej pory powiadomili go o ponownym podłączeniu tylko jednej z 16 elektrowni węglowych, które Berlin ma nadzieję reaktywować.

Ropa naftowa

 • Zasadniczo Europa nie może przetrwać bez rosyjskiego oleju napędowego” – powiedział główny analityk ds. czystych produktów w firmie Kpler Kevin Wright. Odsetek samochodów osobowych napędzanych olejem napędowym stanowi ponad 40% rynku europejskiego, w porównaniu do 4,5% w Stanach Zjednoczonych. Jest to też rodzaj paliwa mocno wykorzystywany w transporcie drogowy, przemyśle i rolnictwie.
 • Rosyjski gigant energetyczny Rosneft rozpoczął budowę arktycznego terminalu naftowego w porcie Bukhta Sever, będącego częścią ogromnego projektu Vostok Oil mającego na celu ułatwienie rozwoju Północnej Drogi Morskiej. Port stanie się największym rosyjskim terminalem naftowym ze 102 złożami, które mają zostać wybudowane do 2030 r., podała spółka. Rosneft planuje przeładunek około 30 mln ton (600 tys. baryłek dziennie) ropy naftowej przez port Bukhta Sever rocznie, ze stopniowym wzrostem do 100 mln ton do 2030 roku. Firma poinformowała, że rozpoczęła również odwierty wydobywcze na północnym polu naftowym Payakha, również będącym częścią projektu Vostok Oil.
 • Popyt na sprzęt do szczelinowania hydraulicznego szybko przewyższa podaż stanowiąc nową przeszkodę dla wzrostu produkcji ropy i gazu w USA. Firmy naftowe są pod presją administracji Bidena, aby podnieść produkcję w celu ograniczenia wysokich cen energii. Niektóre firmy, zwłaszcza prywatne, również chcą zwiększyć produkcję, aby wykorzystać wzrost cen ropy do 100 dolarów za baryłkę. Jednak w celu zwiększenia wydajności potrzebny jest sprzęt i załogi. „Dostępność flot do szczelinowania jest jednym z głównych wąskich gardeł hamujących wzrost wydobycia ropy naftowej w ciągu najbliższych 18 miesięcy” – powiedział Robert Drummond, dyrektor generalny firmy NexTier Oilfield Solutions. Drummond ostrzegł, że ograniczenia kapitałowe i zapętlenia łańcucha dostaw utrudnią dodawanie sprzętu i powiedział, że skorygowanie nierównowagi na rynku może zająć kilka lat. Dodał, że NexTier nie wdroży w tym roku żadnych dodatkowych zdolności do szczelinowania.
 • Oczekuje się, że tankowiec pod banderą irańską zakotwiczony u greckiego portu w Pireusie w tym tygodniu odzyska część ładunku ropy skonfiskowanej przez Stany Zjednoczone i popłynie z powrotem do Iranu po orzeczeniu greckiego sądu. Usunięcie ropy z Lany, dawniej Pegas, skłoniło siły irańskie do zajęcia dwóch greckich tankowców w Zatoce Bliskiego Wschodu, które nie zostały jeszcze zwolnione. „Orzeczenie (greckiego) Sądu Najwyższego… jest na korzyść Iranu” – powiedział grecki urzędnik rządowy. Amerykański Departament Sprawiedliwości odmówił komentarza. „Stany Zjednoczone muszą nadal egzekwować sankcje, a nasi sojusznicy muszą dołączyć do nas w tych wysiłkach” – powiedział Wallace, który jest obecnie dyrektorem naczelnym grupy poparcia United Against Nuclear Iran, która monitoruje ruch tankowców związany z Iranem. Część irańskiego ładunku ropy naftowej została przetransportowana na inny statek, Ice Energy, wynajęty przez Stany Zjednoczone i również zacumowany przy porcie w Pireusie. „Oczekuje się, że Lana dostanie paliwo jeszcze dzisiaj i przetestuje swój silnik, aby pod koniec tygodnia mógł rozpocząć transfer oleju i odpłynąć” – powiedział Reuterowi grecki urzędnik.
 • Chińska firma CNOOC Ltd wykorzystała komercyjne przepływy ropy i gazu z odwiertu łupkowego na Morzu Południowochińskim, co oznacza pierwszy pomyślnie wywiercony odwiert łupkowy u wybrzeży Chin. Odwiert poszukiwawczy Weiye-1 w południowo-zachodniej części basenu Beibuwan na Morzu Południowochińskim, przetestował dzienne wydobycie 20 metrów sześciennych (126 baryłek) ropy naftowej i 1589 metrów sześciennych gazu ziemnego. Całe zagłębie Beibuwan może pomieścić około 1,2 miliarda ton potencjalnych zasobów ropy łupkowej. Pod koniec 2021 r. Chiny produkowały tylko 35 000 baryłek dziennie (bpd) ropy łupkowej – wydobywanej ze skał łupkowych, głównie w północnym basenie Ordos i północno-zachodnim basenie Jungar – co odpowiada za mniej niż 1% całkowitej produkcji ropy w Chinach.
 • Brazylijska firma Petrobras przyznała zarządowi firmy formalną rolę nadzorczą nad decyzjami dotyczącymi cen paliw. Jego zarząd zatwierdził nowy zestaw wytycznych, zgodnie z którymi kierownictwo będzie spotykać się co kwartał z członkami zarządu i komisją fiskalną firmy w celu omówienia jak ustala stawki paliwowe. Co ważne dla inwestorów, firma nie zmieni swojej oficjalnej polityki ustalania krajowych cen paliw na stawki międzynarodowe, a prawo do ustalania cen paliw pozostaje w gestii kadry kierowniczej, powiedział Petrobras. W swoim wniosku Petrobras scharakteryzował nowe wytyczne jako formalizację obecnej praktyki. Niemniej jednak rynek i politycy z pewnością przeanalizują język nowych wytycznych, biorąc pod uwagę historię rządu brazylijskiego, który zmuszał Petrobras do obniżania cen. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro również wielokrotnie krytykował firmę jako zbyt dochodową. Rząd Bolsonaro obniżył podatki paliwowe, zmniejszając ceny na stacjach paliw, co znalazło odzwierciedlenie w krótkoterminowych danych o inflacji, gdzie ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,13% w ciągu miesiąca.
 • Prawa licencyjne dla 30 bloków naftowych i gazowych w Demokratycznej Republice Konga zostaną wystawione na aukcję w czwartek, otwierając części drugiego co do wielkości lasu deszczowego na świecie pod odwierty, które mogą uwolnić duże ilości dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Basen Kongo o powierzchni 500 milionów akrów jest głównym pochłaniaczem dwutlenku węgla, zatrzymującym miliardy ton gazów cieplarnianych. Kilka z proponowanych bloków olejowych pokrywa się z torfowiskami i obszarami bagiennymi zatrzymującym CO2. Simon Lewis, wiodący badacz torfowisk Konga, oszacował w tym miesiącu, że wiercenie na tych obszarach może uwolnić do 5,8 miliarda ton węgla, czyli ponad 14% całkowitej światowej emisji gazów cieplarnianych w 2021 roku. „W strefie, w której znajdują się torfowiska, każda eksploatacja przemysłowa oznacza wybuch bomby węglowej. Będziemy mieli straszliwą katastrofę ekologiczną, której nikt nie jest w stanie naprawić” – powiedziała Irène Wabiwa Betoko, która kieruje projektem Greenpeace Congo Basin. Rząd Konga twierdzi, że będzie zmuszać producentów ropy do przestrzegania wysokich standardów środowiskowych, aby zminimalizować skutki, ale twierdzi, że jego priorytetem jest dostęp do dochodów, które można wykorzystać do poprawy standardów życia w jednym z najbiedniejszych krajów świata. Zarzuca hipokryzję w sposobie, w jaki rządy i organizacje z bogatszych krajów, które napędzały swój rozwój paliwami kopalnymi, nakłaniały kraje rozwijające się do rezygnacji z tej samej ścieżki. „Nie będziemy podążać za dyktatem organizacji pozarządowej. robimy to, co jest dobre dla naszego społeczeństwa” – powiedział dziennikarzom minister ds. węglowodorów Didier Budimbu, odnosząc się do Greenpeace. Oprócz 27 bloków naftowych na aukcji zostaną wystawione prawa do wydobycia metanu z trzech bloków na jeziorze Kivu. Wg rządu produkcja z licencjonowanych pól ma przekroczyć 200 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (boed). Kongo obecnie wydobywa ~25 tysięcy boed.
 • Equinor zwróci udziałowcom dodatkowe $3 miliardy. Skorygowany zysk spółki przed opodatkowaniem podskoczył do $17,6 mld (prognozowano $16,9 mld; +282,6% r/r). Firma podniosła swoje wytyczne dotyczące dywidendy i wykupu akcji na 2022 r. o 30% do łącznej kwoty około $13 miliardów z $10 miliardów ogłoszonych w lutym. Equinor podniósł swoją nadzwyczajną dywidendę, wypłaconą w wyniku wysokich cen ropy naftowej i gazu, do $0,50/akcję w Q2 i Q3 z $0,2/akcję ustalone wcześniej. Regularna dywidenda spółki pozostaje na poziomie $0,2/akcję. „Biorąc pod uwagę pozycję gotówkową netto Equinor, prawdopodobne jest, że promocje (dywidendy) będą prawdopodobnie kontynuowane w 2023 r.” – napisał RBC Capital Markets w notatce. Firma poinformowała, że ​​planuje teraz wykup akcji w wysokości $6 miliardów w 2022 r., w porównaniu z poprzednią prognozą $5 miliardów.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Shell odnotował zysk w drugim kwartale w wysokości $11,47 miliarda (prognozowano $11,0 mld; +26% q/q; +108,5% r/r), bijąc swój poprzedni rekord ustanowiony w Q1 2022. Firma ogłosiła również program wykupu akcji w wysokości 6 miliardów dolarów na bieżący kwartał, ale nie podniosła dywidendy wynoszącej 25 centów na akcję. Spółka zapowiedziała, że zwroty dla akcjonariuszy pozostaną „ponad 30% przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej”. Shell odkupił akcje za $8,5 miliarda w pierwszej połowie 2022 roku, a nowy program odkupu jest znacznie wyższy od prognoz. „Silne tło cen ropy naftowej pomogło Shellowi osiągnąć znakomite wyniki. Dywidenda mogła pozostać taka sama, ale program wykupu akcji jest pozytywną wiadomością dla akcjonariuszy” – powiedział Stuart Lamont, menedżer inwestycyjny w Brewin Dolphin. Marże rafineryjne potroiły się w kwartale do 28 USD za baryłkę. W ostatnich tygodniach uległy one znacznemu osłabieniu w związku z oznakami słabnącego popytu na benzynę w Stanach Zjednoczonych i Azji. Shell podał, że wykorzystanie rafinerii wzrośnie do 90-98% w trzecim kwartale, w porównaniu z 84% w drugim kwartale. Produkcja ropy i gazu w drugim kwartale spadła do 2,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie (-2% q/q).

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • TotalEnergies odnotował gwałtowny wzrost zysków w drugim kwartale do $5,7 mld, podnosząc także dywidendę o 5% do €0,69/akcję.
 • Serica Energy odrzuciła poprawioną propozycję fuzji od firmy inwestycyjnej Kistos. Analityk Stifel, Chris Wheaton, powiedział również, że akcjonariusze Seriki nie powinni akceptować tej propozycji i „zamiast tego czekać na wyniki odwiertu poszukiwawczego North Eigg, który może zwiększyć naszą wycenę o ponad 250 pensów na akcję”.
 • Zapasy ropy naftowej w USA spadły o 4,5 mln baryłek, do 422,1 mln baryłek, prognozowano spadek o -1,0 mln baryłek.
 • Eksport ropy z USA w ubiegłym tygodniu wzrósł do rekordowych 4,5 mln baryłek dziennie. Sean Strawbridge, dyrektor generalny Portu Corpus Christi, który eksportuje ponad 2 miliony baryłek dziennie prognozuje, że amerykański eksport ropy naftowej może wzrosnąć do ponad 5 mln baryłek dziennie.
 • Wskaźniki wykorzystania mocy rafineryjnych spadły do 92,2% (-1,5 pp t/t).
 • Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosło do 12,1 mln baryłek dziennie (+0,2 mln bpd t/t).

Gaz ziemny

 • Rosja zaostrzyła w poniedziałek swoje ograniczenie gazu w Europie, ponieważ Gazprom poinformował, że dostawy rurociągiem Nord Stream 1 do Niemiec spadną do zaledwie 20% przepustowości. Niemcy powiedziały, że nie widzą technicznego powodu dla ostatniej redukcji, pomimo że Gazprom twierdzi, że musiał zatrzymać pracę turbiny gazowej Siemensa na stacji sprężarek na polecenie organu nadzoru przemysłu. Unia Europejska wielokrotnie oskarżała Rosję o uciekanie się do szantażu energetycznego, a Kreml twierdzi, że braki są spowodowane problemami z utrzymaniem i skutkami zachodnich sankcji. Politycy w Europie powiedzieli, że Rosja może tej zimy odciąć dopływ gazu, co doprowadziłoby Niemcy do recesji i doprowadziłoby do gwałtownego wzrostu cen dla konsumentów, którzy już zmagają się z wyższymi cenami żywności i energii. Gazprom powiedział, że nadal istnieją pytania dotyczące sankcji UE i Wielkiej Brytanii, „których rozwiązanie jest ważne dla dostawy silnika do Rosji i pilnego remontu innych silników turbin gazowych dla stacji sprężarek Portowaja„. Siemens Energy poinformował, że transport serwisowanej turbiny do Rosji może rozpocząć się natychmiast: „Na początku zeszłego tygodnia niemieckie władze dostarczyły Siemens Energy wszystkie dokumenty niezbędne do eksportu turbiny do Rosji. Gazprom jest tego świadomy. „Brakuje natomiast dokumentów celnych na import do Rosji. Gazprom, jako klient, jest zobowiązany je dostarczyć.”
 • Część z krajów Unii Europejskiej sprzeciwia się odgórnemu narzutowi ograniczenia zużycia gazu o 15% w okresie od 1 sierpnia 2022 do końca marca 2023 roku. Inne nie chcą pozwolić Brukseli kontrolować ich zużycia energii. „Każdy musi wnieść swój wkład w możliwym zakresie”, powiedział wysoki rangą dyplomata UE, dodając, że najnowsza propozycja powinna nadal prawie pokrywać lukę w popycie na gaz wynoszącą 45 miliardów metrów sześciennych, którą europejscy operatorzy sieci gazowych przewidują, jeśli Rosja odetnie dostawy gazu tej zimy. Przed inwazją na Ukrainę Rosja dostarczała 40% gazu UE, czyli około 155 mld m3 Kraje UE do tej pory ograniczyły swoje łączne zużycie gazu o zaledwie 5%, pomimo miesięcy gwałtownie rosnących cen i ograniczonej podaży z Rosji. Sprzeciw wyrażają m. in. Francja, Włochy, Holandia i Polska.
 • Europejskie rządy podjęły decyzję o ograniczeniu zużycia gazu, odrzucając jednak możliwość odgórnego narzucenia cięć. Hiszpania i Portugalia ograniczyły wymagane cięcia w zużyciu gazu do zaledwie 7%, przy czym Grecja negocjowała, aby w ogóle nie dokonywać cięć, jeśli uważa, że ​​zagrożone jest krajowe bezpieczeństwo energetyczne. Irlandia, Cypr i Malta nie dokonają żadnych cięć, co jest uzasadnione tym, że nie były podłączone do głównej sieci gazowej Europy. Kraje bałtyckie Łotwa, Litwa i Estonia również otrzymały prawo do swobodnego korzystania z gazu, chociaż całkowite zamknięcie rosyjskiego gazu uzależniłoby je od pozyskiwania dostaw z innych części świata, aby utrzymać otwarte elektrownie.
 • Francuski koncern naftowo-energetyczny TotalEnergies rozpoczął produkcję ze złoża Ikike w Nigerii, które ma zapewnić szczytową produkcję 50 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej do końca 2022 r.
 • Shell Plc podjął ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą zagospodarowania pola gazowego Jackdaw na brytyjskim Morzu Północnym, które ma zostać uruchomione w połowie lat 20. i może stanowić do 6% wydobycia gazu w Wielkiej Brytanii. Projekt Jackdaw, który został początkowo odrzucony przez władze brytyjskie, otrzymał zgodę organów regulacyjnych na początku tego roku po tym, jak Shell zmienił swój plan rozwoju środowiskowego. Jackdaw ma rezerwy od 120 do 250 milionów baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, będzie powiązana z istniejącym hubem gazowym Shearwater firmy Shell. Shell spodziewa się, że w szczytowym momencie złoże będzie produkować 40 000 baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie. „Jackdaw jest częścią szerszego zamiaru Shell UK zainwestowania od 20 do 25 miliardów funtów w brytyjski system energetyczny w następnej dekadzie, z zastrzeżeniem… stabilnej polityki fiskalnej” – powiedziała spółka w oświadczeniu. Aktywiści z Greenpeace planują skierować swój sprzeciw przeciwko planom Shell. „Zdajemy sobie sprawę z prawnego pozwu Greenpeace przeciwko brytyjskiemu organowi regulacyjnemu w związku z decyzją o zgodzie na Jackdaw” – powiedział rzecznik Shella.
 • NextDecade Corp poinformował, że będzie dostarczać 1 milion ton rocznie (MTPA) skroplonego gazu ziemnego (LNG) do jednostki Exxon Mobil Corp przez 20 lat z proponowanego projektu eksportowego Rio Grande LNG w Brownsville w Teksasie. NextDecade poinformowało, że LNG będzie pochodzić z pierwszych dwóch pociągów skraplających w Rio Grande, a pierwszy pociąg ma rozpocząć działalność komercyjną już w 2026 roku. Rio Grande jest jednym z kilku północnoamerykańskich projektów eksportowych LNG, które opóźniły decyzje o rozpoczęciu budowy w ostatnich latach. Obecnie osiem firm ma nadzieję na podjęcie ostatecznych decyzji inwestycyjnych (FID) w 2022 roku, aby zbudować swoje zakłady w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Wiele z tych projektów, jak Rio Grande, jest odkładanych od lat. Opierając się na bieżącym oczekiwanym popycie na LNG i zakładając dalsze kontraktowanie i finansowanie LNG, NextDecade poinformowało, że przewiduje dodatnią wartość FID dla maksymalnie trzech pociągów w Rio Grande w drugiej połowie 2022 r., a FID pozostałych pociągów nastąpi później. Projekt Rio Grande ma na celu wytworzenie około 27 MTPA LNG przez pięć pociągów.
 • Produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w lipcu 2022 wyniosła 96,2 mld stóp sześciennych (+0,94% m/m) dziennie gazu ziemnego.

Energia odnawialna

 • Brazylijski producent chemikaliów Unigel ogłosił plany budowy zielonej elektrowni wodorowej w północno-wschodnim stanie Bahia, z początkową inwestycją w wysokości $120 milionów. Docelowo inwestycja ma być jedną z największych tego typu elektrowni na świecie. Zakład ma rozpocząć działalność do końca 2023 r. Pierwsza faza projektu przewiduje zdolność produkcyjną 10 000 ton zielonego wodoru i 60 000 ton zielonego amoniaku rocznie. Proces elektrolizy do produkcji wodoru w zakładzie Bahia będzie prowadzony na urządzeniach dostarczanych przez niemiecką firmę ThyssenKrupp Nucera, które mają mieć łączną moc 60 megawatów (MW). Zielony wodór i amoniak produkowane w przemysłowym mieście Camacari będą oferowane klientom, którzy chcą dekarbonizować swoją działalność. Unigel powiedział, że w drugiej fazie projektu Camacari, która ma nastąpić w 2025 roku, spodziewa się czterokrotnego zwiększenia produkcji zielonego wodoru i amoniaku. Na początku tego roku Fortescue Future Industries podpisał umowę wstępną na budowę zakładu w Pecem, podczas gdy Shell ogłosił projekt w porcie Acu w Rio de Janeiro.

Złoto

 • Brazylijska policja twierdzi, że włoska rafineria Chimet kupiła złoto od handlarza CHM do Brasil pozyskującego je nielegalnie w regionie lasów deszczowych Amazonii, a następnie metal trafił do czterech największych światowych firm technologicznych: Amazon, Apple, Microsoft oraz Alphabet (Google). Brazylijski think tank na temat zrównoważonego rozwoju Instituto Escolhas oszacował, że kraj wyprodukował 84 tony nielegalnego złota w ciągu pierwszych dwóch lat urzędowania Bolsonaro, co stanowi wzrost o 23% i stanowi równowartość prawie połowy całkowitej produkcji złota w Brazylii. „Firma, która kupuje złoto z Brazylii, już wie, że istnieje ogromne ryzyko, że kupuje złoto z nielegalnych źródeł – złoto z Amazonii” – powiedziała Larissa Rodrigues, autorka raportu Escolhas. Przedstawiciel Chimet powiedział, że firma zerwała stosunki z CHM, gdy dowiedziała się o zarzutach w październiku 2021 r. Według raportu policyjnego Chimet zakupił w latach 2015 – 2020 złota za $385 mln od CHM do Brasil. Rzecznik policji federalnej w stanie Para odmówił komentarza na temat śledztwa, ponieważ jest ono w toku.
 • Newmont Corp podniósł swoją roczną prognozę kosztów i ostrzegł, że presja inflacyjna utrzyma się w 2023 r. W najnowszej prognozy koszt wydobycia uncji złota przez spółkę wzrósł do $1150/oz (+9,52% r/r), przy czym w Q2 2022 koszt wydobycia wzrósł do $1199/oz (+16% r/r). Spółka obniżyłą też prognozę tegorocznej produkcji d o6,0 mln uncji z 6,2 mln uncji. Produkcja w Q2 2022 wyniosła 1,5 mln uncji (+3,4% r/r). Skorygowany zysk spółki w Q2 2022 wyniósł $0,46/akcję, analitycy prognozowali $0,63/akcję.
 • Wypowiedzi prezesa FED Jerome’a ​​Powella po oświadczeniu politycznym były postrzegane jako mniej jastrzębie, co rozbudzało nadzieje na wolniejszą podwyżkę stóp procentowych przez pozostałą część roku. „Powell zostawił drzwi lekko uchylone do przeglądu sytuacji w zakresie stawek i dostarczył pewnego rodzaju światła na końcu tunelu, że nie zobaczymy wzrostu stawek również w przyszłym roku. Oczekuje się, że w najbliższym czasie ceny złota wzrosną z dużą szansą na przetestowanie oporu między 1780 a 1800 w ciągu następnego miesiąca” – powiedział Edward Meir, analityk w ED&F Man Capital Markets.

Platyna i pallad

 • Wykorzystanie platyny jako substytutu droższego palladu prawdopodobnie przyspieszy w związku z obawami o dostawy ze strony czołowego rosyjskiego producenta palladu i dążeniem producentów samochodów do obniżenia kosztów” – powiedział Anglo American Platinum.

Miedź

 • MMG Ltd zawiesił swoje cele w zakresie produkcji miedzi na rok po 60% spadku produkcji z powodu długiego protestu w jego kopalni Las Bambas w peruwiańskich Andach. MMG wcześniej spodziewało się, że w Las Bambas wyprodukuje 300 000-320 000 ton miedzi w 2022 roku. Ale w pierwszej połowie roku udało się wyprodukować tylko 101 000 ton. Las Bambas jest jedną z największych na świecie kopalni miedzi, ale od jej otwarcia w 2016 r. była wielokrotnie zakłócana przez eskalujące protesty, których kulminacją było 50-dniowe przestoje operacyjne na początku tego roku. Podczas gdy MMG powiedział, że kopalnia działa obecnie z pełną wydajnością, napięcia pozostają wysokie po niedawnym rozejmie z Fuerabamba i Huancuire które wygasły bez nowych umów.
 • Prawdopodobnie jesteśmy blisko dołka dla większości metali” – powiedziała analityk Capital Economics Caroline Bain. Chiny planują uruchomić fundusz wart $44 mld by wspomóc sektor nieruchomości, kluczowego odbiorcę miedzi w Państwie Środka. „Aktywność przemysłowa w Chinach poprawia się. Niemniej jednak trwające epidemie COVID wzbudzają niepewność co do ożywienia popytu” – powiedzieli analitycy ANZ.
 • Wskazówka o prawdopodobnie wolniejszym tempie podwyżek stóp zmniejszyła niektóre obawy związane z ciągle agresywnym Fedem, ale jesteśmy ostrożni optymistami, biorąc pod uwagę, że perspektywy popytu na metale nadal zależą od globalnych wyników gospodarczych” – powiedział jeden z handlowców.
 • Kwietniowy deficyt na rynku miedzi (wynoszący –23 tysiące ton), w maju przerodził się w nadwyżkę +3 tysiące ton. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 r. Dane International Copper Study Group (ICSG) pokazały nadwyżkę +43 tysiące ton, w analogicznym okresie 2021 był deficyt -23 tysiące ton.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Chiny podejmą „wielkie wysiłki”, aby skonsolidować ożywienie gospodarcze, szczególnie w kluczowym trzecim kwartale, kładąc nacisk na stabilizację zatrudnienia i cen, poinformowały media państwowe po regularnym posiedzeniu rządu. „Rynek z niecierpliwością czeka na gospodarkę (odbicie) w trzecim kwartale” – napisali analitycy z Zhongzhou Futures prognozując wyższe zapotrzebowanie m. in. na rudę żelaza. Wzrost gospodarczy Chin gwałtownie zwolnił w drugim kwartale 2022 – do +0,4% r/r, drugiego najniższego poziomu w tej dekadzie (po ujemnym PKB za Q1 2020 na skutek początku pandemii COVID-19).
 • Anglo American opublikował wyniki za pierwsze półrocze 2022, osiągając bazowe zyski przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji na poziomie $8,7 mld (prognozowano $8,56 mld; -28,1% r/r). To wciąż drugi najwyższy zysk firmy w pierwszym półroczu, po rekordowym 2021 r., powiedział dyrektor generalny Ducan Wanblad, przewidując wyższą produkcję w drugiej połowie roku. Anglo ogłosiła tymczasową dywidendę w wysokości $1,24/akcję (-27% r/r). Przez cały 2021 r. Anglo wypłacił rekordową sumę $6,2 miliarda, w tym wykup akcji własnych o wartości $1 miliarda. Wydatki inwestycyjne wzrosły o 13% w porównaniu z rokiem poprzednim, do $2,6 miliarda. Dług netto wyniósł $4,85 mld 30 czerwca w porównaniu z $1,63 mld rok wcześniej. Wyższa inflacja zaszkodziła Anglo i jego rywalom i prawdopodobnie spowoduje wzrost kosztów w ciągu najbliższych kilku miesięcy. „Nie jesteśmy na to odporni. Widzimy wpływ inflacji w różnych regionach, w których działamy, i jest on nieco silniejszy, niż pierwotnie przewidywaliśmy na początku roku” – powiedział dyrektor finansowy Stephen Pearce. Notowany na giełdzie w Londynie wydobywca odnotował 17% spadek produkcji miedzi w pierwszej połowie roku z powodu niższych gatunków i niedoborów wody w Chile. Zmniejszyła się również produkcja niklu, rudy żelaza, metali z grupy platynowców i węgla. Ponieważ rosyjskie diamenty są niedostępne z powodu sankcji przeciwko czołowemu światowemu producentowi Alrosa, popyt na klejnoty ze stref nieobjętych konfliktem wzrósł, na czym skorzystała firma Anglo Diamond De Beers.
 • Londyńska Giełda Metali (LME) nie zabroni korzystania z metalu pochodzącego z Nornickel, ponieważ firma nie jest objęta sankcjami Wielkiej Brytanii, mimo że dyrektor generalny Władimir Potanin jest. Źródła z branży metalowej obawiają się, że zakaz stosowania metali Nornickel ponownie zdestabilizuje rynek niklu na LME. Wielka Brytania wraz z zachodnimi sojusznikami nakłada sankcje na rosyjskie elity, banki i strategiczne branże od czasu inwazji Rosji na Ukrainę – ale jak dotąd nie ma sankcji na kupowanie rosyjskiego metalu. Nornickel jest głównym producentem niklu i kobaltu, które są kluczowymi materiałami do produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych. Produkuje również miedź, cenioną ze względu na właściwości przewodzenia energii elektrycznej. Wszystkie trzy są dopuszczone do dostawy na podstawie kontraktów LME. Rosja dostarcza około 10% światowego niklu, 6% aluminium i około 3,5% miedzi. Zakaz sprzedaży rosyjskiego metalu może doprowadzić do niedoborów i nowych wzrostów cen w czasie wysokiej inflacji na całym świecie.
 • Dziesiątki organizacji pozarządowych (NGO) wysłały list otwarty do Elona Muska, wzywając szefa Tesla Inc, aby nie inwestował w indonezyjską branżę niklową. List organizacji pozarządowych, w tym Wahana Lingkungan Hidup Indonesia (WALHI) i Friends of the Earth United States, jest następstwem majowego spotkania prezydenta Indonezji Joko Widodo z Muskiem w Teksasie w celu omówienia potencjalnych inwestycji. Ekolodzy obawiają się, że proces ten wiązałby się z wyrzucaniem odpadów wydobywczych do oceanu. Organizacje pozarządowe stwierdziły w liście, że szkody w środowisku wynikają z całkowitej powierzchni lasów przekształconych w wydobycie niklu, co powoduje zwiększone wylesianie i zagrożenie zanieczyszczoną wodą w rzekach, jeziorach i na plażach. Grupa zaleciła zakończenie wszelkich potencjalnych planów inwestycji bezpośrednich w przemysł niklowy w Indonezji oraz zaprzestanie pozyskiwania i produkcji niklu w Indonezji przez Tesla Inc.

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *