Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych!
nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu Surowcowe info
Słowniczek
- pp – punkt procentowy
- b/z – bez zmian
- t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
- m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
- q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
- r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
- s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)
W dzisiejszych aktualnościach:
- ogólne informacje
- raporty USDA
- kawa
- kakao
- sok pomarańczowy
- pszenica
- kukurydza
- ryż
- soja
- ropa naftowa
- gaz ziemny
- energia odnawialna
- uran
- złoto
- miedź
- pozostałe metale przemysłowe
- program Surowcowe info
Ogólne informacje
- „W krótkiej perspektywie mniejsza liczba importowanych produktów rolnych jest dobrodziejstwem dla krajowego przemysłu rolnego. W długiej perspektywie Chiny potrzebują samowystarczalności w produkcji zboża w zaostrzającej się rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi” — Yang Tingwu, wiceprezes generalny zarządzającego aktywami Tongheng Investment, stwierdzając, że chińskie taryfy odwetowe przynoszą korzyści krajowym produktom rolnym, a sektor ten jest również postrzegany jako strategicznie ważny w eskalującej wojnie handlowej. Po zamknięciu rynku 7 kwietnia Chiny ujawniły 10-letnią strategię mającą na celu wzmocnienie krajowego rolnictwa i stworzenie bezpieczniejszego zaopatrzenia w żywność do 2035 r. Chiny odpowiedziały na cła Trumpa dodatkowymi cłami w wysokości 34% na wszystkie towary amerykańskie, zwiększając tym samym cła w wysokości 10% – 15% nałożone na towary rolne z USA w marcu. Kolejne działania obu państw zwiększyły cła na import z Chin do USA do 125%, z kolei Państwo Środka nałożyło cła na dobra z USA w wysokości 84%. Łączna stawka grozi niemal całkowitym zakończeniem handlu produktami rolnymi między tymi dwoma krajami. Chińskie akcje spółek rolnych rosły w tym tygodniu, gdy inwestorzy obstawiali, że cła ograniczą import produktów rolnych ze Stanów Zjednoczonych i wzmocnią krajowych producentów, przeciwstawiając się szerszemu krachowi rynkowemu wywołanemu przez eskalującą wojnę handlową między USA a Chinami.
- Prezydent USA Donald Trump zagroził dodatkowym 50% cłem na chiński import od 9 kwietnia, chyba że Pekin wycofa swoje 34% cło odwetowe na Stany Zjednoczone po „wzajemnych” cłach Trumpa. Ministerstwo Handlu Chin we wtorek odpowiedziało, mówiąc, że nigdy nie zaakceptuje tego, co nazwało „szantażem” działań USA i obiecało podjąć środki zaradcze, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ole Houe, dyrektor ds. usług doradczych w IKON Commodities w Sydney, powiedział, że handlowcy nabierają pewności, że cła mogą zostać złagodzone w nadchodzących tygodniach.
- Chcesz uzyskać konto fundowane w firmie proptradingowej Fintokei o wartości nawet $400 000? Skorzystaj z linku i odbierz 10% zniżki na wyzwanie!
- Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę. Poniedziałkowe programy będą dostępne tylko dla wspierających kanał – dla pozostałych widzów będą udostępnione 24-36 godzin po premierze!
Raporty USDA
- 10 kwietnia poznamy dane z raportów USDA Crop Production oraz World Markets and Trade.
- Dane z raportu USDA Crop Progress z 7 kwietnia 2025:
Kawa
- Indonezja, trzeci co do wielkości eksporter robusty na świecie, otrzymała 32% cła na eksport do USA, podczas gdy Brazylia, największy na świecie dostawca arabiki i drugi co do wielkości eksporter robusty, ma nałożone cła w wysokości 10%. „Cła mogą wpłynąć na popyt na kawę w USA, gdzie ceny kawy rosną od końca 2024 r., osiągając najwyższy poziom w lutym” – jak stwierdził broker Hedgepoint Global Markets. Stany Zjednoczone są największym konsumentem czekolady i kawy na świecie oraz jednym z największych użytkowników cukru na świecie, więc każdy spadek wzorców konsumpcji wpłynie na ceny światowe.
- „Naszym zdaniem hossa (na rynku kawy) prawdopodobnie się skończy, chyba że pojawi się nowy fundamentalny katalizator — taki jak mróz. Zapierające dech w piersiach nagłówki o taryfach prawdopodobnie będą się utrzymywać” — powiedział broker i konsultant Michael J Nugent.
- Brazylijski eksport zielonej kawy spadł w marcu do 2,95 miliona 60-kilogramowych worków (-26,5% r/r). Brazylia, największy producent i eksporter kawy na świecie, wysłała za granicę 2,81 miliona worków ziaren arabiki (-11% r/r), podczas gdy eksport odmiany robusta spadł do około 138 500 worków (-84% r/r).
Kakao
- Eksporterzy szacują, że dostawy kakao do portów Wybrzeża Kości Słoniowej od początku sezonu do 6 kwietnia wzrosły o 10,5% s/s.
- Wybrzeże Kości Słoniowej, największy producent kakao na świecie, znajduje się w porze deszczowej, która oficjalnie trwa od kwietnia do połowy listopada, przez większość tego okresu trwają „średnie zbiory” kakao. Większość rolników stwierdziła, że ilość i wielkość ziaren była ograniczona w porównaniu z plonem głównym, ponieważ zbiory w połowie zbiorów były nadal niewielkie. Podaż nie nadąża za silnym popytem lokalnych nabywców. Rolnicy stwierdzili, że nadal spodziewają się znacznych ilości ziaren od początku maja, ale ostrzegli, że jak dotąd pogoda może nie dać dobrej jakości ziaren. „Jest bardzo gorąco i nie ma zbyt wielu opadów, to nie jest dobre dla upraw kakao” — powiedział Pierre N’Goran, który prowadzi gospodarstwo w pobliżu centralnego regionu Jamusukro. Rolnicy złożyli podobne komentarze w centralnym regionie Bongouanou i w środkowo-zachodnim regionie Daloa, gdzie stwierdzili, że upał i brak deszczu mogą uszkodzić małe strąki i zmniejszyć wielkość plonu. W zachodnim regionie Soubre, w południowych regionach Agboville i Divo oraz we wschodnim regionie Abengourou, gdzie opady były poniżej średniej, rolnicy powiedzieli, że spodziewają się znacznej poprawy podaży od przyszłego miesiąca, ponieważ na drzewach dojrzewa wiele dużych strąków. Rolnicy tam powiedzieli, że mają nadzieję, że opady wzrosną, ponieważ zebrały się chmury. „Myślimy, że w nadchodzących dniach będzie padało obficie” – powiedział Salame Kone, który prowadzi gospodarstwo rolne w pobliżu Soubre.
Sok pomarańczowy
- Cła ogłoszone przez prezydenta USA Donalda Trumpa zaszkodzą południowoafrykańskim plantacjom cytrusów i mogą potencjalnie wpłynąć na 35 000 miejsc pracy. Trump nałożył 31% cła na import z RPA do USA 2 kwietnia, ogłaszając 10% cło bazowe na cały import i wyższe cła celne na dziesiątki krajów. RPA, drugi co do wielkości eksporter cytrusów na świecie po Hiszpanii, wysyła do USA od 5% do 6% swoich produktów, zarabiając ponad 100 milionów dolarów rocznie. Nowe cło nałoży dodatkowy koszt 4,50 dolara na każdy karton, co sprawi, że owoce z RPA będą mniej konkurencyjne na rynku amerykańskim, poinformowało w oświadczeniu Stowarzyszenie Producentów Cytrusów Południowej Afryki (CGA). Miasta takie jak Citrusdal w Western Cape, które są silnie uzależnione od eksportu cytrusów do USA, mogą zostać szczególnie mocno dotknięte, powiedział przewodniczący CGA Gerrit van der Merwe. „Surowość i natychmiastowy charakter zbliżających się taryf może oznaczać, że miasta takie jak to teraz stoją w obliczu wzrostu bezrobocia lub nawet całkowitego załamania gospodarczego. W naszych społecznościach panuje ogromny niepokój” – powiedział van der Merwe. W sumie 35 000 miejsc pracy jest bezpośrednio związanych z eksportem cytrusów z RPA. Najbardziej rozwinięta gospodarka Afryki oświadczyła, że nie podejmie działań odwetowych wobec Stanów Zjednoczonych, swojego drugiego co do wielkości dwustronnego partnera handlowego po Chinach. Zamiast tego, RPA oświadczyła, że będzie dążyć do negocjacji zwolnień i umów o kwotach. Republika Południowej Afryki również stwierdziła, że cła Trumpa skutecznie zniweczyły korzyści, z których kraje afrykańskie korzystały na mocy ustawy African Growth and Opportunity Act, która przyznaje kwalifikującym się stanom bezcłowy dostęp do rynku amerykańskiego. 25-letnia inicjatywa handlowa ma wygasnąć we wrześniu.
Pszenica
- „Pszenica po prostu spadła zbyt nisko i została uwikłana w wojnę taryfową, która w rzeczywistości ma na nią bardzo niewielki wpływ” — powiedział Ole Houe, dyrektor ds. usług doradczych w IKON Commodities w Sydney.
Kukurydza
- Ulewne deszcze i powodzie w dolinie Ohio i północnej delcie zatrzymały sadzenie kukurydzy, według Maxar.
- Przelotne opady deszczu w zeszłym tygodniu i prognozy kolejnych opadów w kwietniu przyniosły ulgę brazylijskim rolnikom uprawiającym kukurydzę na drugi zbiór. „W zeszłym tygodniu nastąpiła nowa runda bardzo pożądanych opadów deszczu w kilku obszarach uprawy kukurydzy w południowo-środkowej Brazylii” — poinformowała w raporcie firma konsultingowa agrobiznesu AgRural. Brazylijska kukurydza drugiego zbioru, która ma stanowić ponad 75% brazylijskich zbiorów kukurydzy w sezonie 2024/25, jest teraz w centrum uwagi handlowców, ponieważ większość soi została zebrana. Drugi zbiór kukurydzy jest sadzony na tych samych polach co soja, po jej zbiorze. Pierwszy zbiór kukurydzy jest sadzony w tym samym czasie co soja. Obawy dotyczące brazylijskiej kukurydzy z drugiego zbioru napędzały krajowy rajd cenowy. Konsultanci stwierdzili, że rozkład opadów był nierównomierny i „są obszary, które pilnie potrzebują więcej wilgoci”. W tym roku rolnicy są gotowi zebrać 95,5 miliona ton metrycznych drugiej kukurydzy (+6% s/s).
Ryż
- Produkcja ryżu w Indonezji w okresie od stycznia do maja szacowana jest na 16,62 mln ton metrycznych (+12,4% r/r).
Soja
- Brazylijska soja została zebrana z 87% obsianego areału do 3 kwietnia. Prace żniwne koncentrują się teraz w stanie Rio Grande do Sul, gdzie susza obniżyła plony i produkcję.
Ropa naftowa
- Wielu nabywców wenezuelskiej ropy wznowiło załadunek surowca na tankowce po przerwie w portach kraju po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły cła, które prezydent Donald Trump nałożył na importerów ropy z kraju OPEC. Po środkach USA wobec nabywców ropy wiele statków odcumowało w Jose i przeniosło się na morze. Teraz wiele z nich wróciło, aby dokończyć załadunek. Zaczęły wypływać z wód Wenezueli, kierując się do miejsc docelowych, w tym Indii i Chin. Z kolei PDVSA reorganizuje produkcję i ulepszanie ropy naftowej, aby w drugiej połowie roku rafinować więcej ropy w kraju. To może osłabić wpływ niższego eksportu ropy naftowej. W Chinach głównymi importerami ciężkich gatunków ropy naftowej z Wenezueli są niezależni rafinerie, którzy kupują za pośrednictwem pośredników. Chińscy handlowcy i rafinerie powiedzieli w zeszłym miesiącu agencji Reuters, że poczekają, aż wdrożone zostanie rozporządzenie taryfowe i czy Pekin nakaże im zaprzestanie zakupów. Chiny są największym nabywcą ropy naftowej w Wenezueli, bezpośrednio i pośrednio przyjmując około 480 000 baryłek ropy naftowej i paliwa dziennie (bpd) w tym roku. Stany Zjednoczone są drugim miejscem docelowym z 250 000 baryłek dziennie, Indie są trzecie z 63 000 baryłek dziennie, a Europa jest czwarta z 44 000 baryłek dziennie.
- Amerykański gigant naftowy Chevron planuje zwiększyć wykorzystanie techniki, która pozwala mu na szczelinowanie skał podziemnych w trzech odwiertach jednocześnie w basenie permskim. Rozwój techniki znanej jako potrójne szczelinowanie przez Chevron następuje, gdy drugi co do wielkości producent ropy w USA spodziewa się dalszego wzrostu wydobycia w basenie permskim, największym polu naftowym w USA. Chevron po raz pierwszy zaczął stosować potrójne szczelinowanie w basenie permskim w marcu ubiegłego roku. W tym roku firma planuje wykorzystać ją w 50% do 60% swoich odwiertów w basenie, w porównaniu z 20% w zeszłym roku, powiedział Jeff Newhook, kierownik ds. operacji. Zakres planowanego wdrożenia techniki przez Chevron w nowych odwiertach nie został wcześniej zgłoszony. Fracking trzech odwiertów jednocześnie pozwala Chevron na ukończenie każdego odwiertu i doprowadzenie go do produkcji w czasie krótszym o 25%, co przekłada się na 12% redukcję kosztów na odwiert. Fracking dwóch odwiertów jednocześnie zyskał na popularności, ponieważ producenci ropy szukają wydajności, ale fracking trzech, a nawet czterech na raz pozostaje niszową strategią, powiedział Thomas Parambil Jacob, starszy wiceprezes w firmie konsultingowej Rystad Energy.
- Zapasy ropy naftowej w USA w tygodniu do 4 kwietnia zmieniły się o +2,6 mln baryłek, do 442,3 mln baryłek, prognozowano zmianę o +1,4 mln baryłek. Poniższy wykres pokazuje zmianę zapasów ropy w USA w ciągu ostatnich 26 tygodni:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych EIA
- Amerykańskie zapasy benzyny zmieniły się w ciągu tygodnia o -1,6 mln baryłek do 236,0 mln baryłek. Prognozowano zmianę o -1,5 mln baryłek. „To zła liczba i może to być dowód na to, co słyszymy od ekonomistów, że następuje spowolnienie, a być może ludzie boją się ceł” — powiedział John Kilduff, partner w Again Capital w Nowym Jorku.
- Zapasy destylatów, które obejmują olej napędowy i olej opałowy, zmieniły się w ciągu tygodnia o -3,5 mln baryłek do 111,1 mln baryłek. Prognozowano zmianę o +0,26 mln baryłek.
- Wskaźnik wykorzystania rafinerii w USA w tygodniu do 28 marca wyniósł 86,7% (+0,7 pp t/t).
- Amerykański eksport ropy naftowej w tygodniu do 4 kwietnia wyniósł 3,2 mln baryłek dziennie (+16,6% t/t). „Eksport jest na niskim poziomie i musimy zobaczyć, czy stracimy dostęp do rynku chińskiego i czy zobaczymy zmniejszoną sytuację eksportową w przyszłości” – powiedział John Kilduff, partner w Again Capital w Nowym Jorku.
Gaz ziemny
- TC Energy zamknęło część swojego systemu rurociągów ANR z powodu wycieku w pobliżu Fennville w stanie Michigan, co spowodowało przerwę w dostawie gazu ziemnego w regionie. Rurociąg został uderzony przez osobę trzecią, a TC Energy odizolowało i zamknęło uszkodzoną część rurociągu po tym, jak dowiedziało się o incydencie około 2:10 p.m. czasu wschodniego, poinformowało w oświadczeniu. Wynikająca z tego przerwa w dostawie gazu w rejonie Fennville może potrwać kilka dni, ponieważ trwają naprawy rurociągu Około 5200 domów w regionie było pozbawionych gazu ziemnego, poinformował Michigan Gas Utilities. System rurociągów ANR TC Energy rozciąga się na ponad 9300 mil, transportując ponad 10 miliardów stóp sześciennych gazu ziemnego dziennie do stanów środkowo-zachodnich USA.
- Produkcja gazu w USA (z wyłączeniem Alaski) w kwietniu 2025 wynosi średnio 105,9 mld stóp sześciennych dziennie gazu ziemnego (-0,28% m/m). Dotychczasowy miesięczny rekord w wysokości wydobycia 106,2 bcfd padł w marcu 2025 r.
- Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 109,5 mld stóp sześciennych (+3,6 bcfd względem piątkowej prognozy). W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 101,2 bcfd. Meteorolodzy prognozują, że temperatury w 48 stanach dolnych pozostaną w większości zbliżone do normy do 24 kwietnia.
- Przepływ gazu do ośmiu dużych amerykańskich terminali eksportowych w kwietniu 2025 wynosi średnio rekordowe 16,0 bcfd (+1,26% m/m). Poprzedni rekord to 15,8 bcfd w marcu 2025.
Energia odnawialna
- Stany Zjednoczone wycofały się z rozmów w Londynie na temat postępu dekarbonizacji w sektorze żeglugi, a Waszyngton rozważy „środki wzajemne” w celu zrekompensowania wszelkich opłat pobieranych od amerykańskich statków. Delegaci przebywają w tym tygodniu w siedzibie agencji żeglugowej ONZ na negocjacjach dotyczących środków dekarbonizacji mających na celu umożliwienie globalnemu przemysłowi żeglugowemu osiągnięcie zerowej emisji netto „około 2050 r.” Rzecznik Departamentu Stanu potwierdził, że Waszyngton nie będzie „angażował się w negocjacje” w Międzynarodowej Organizacji Morskiej ONZ (IMO), dodając, że polityką administracji jest stawianie interesów USA na pierwszym miejscu w „rozwoju i negocjacjach wszelkich porozumień międzynarodowych”. Pierwotna propozycja bloku krajów, w tym Unii Europejskiej, która została przedłożona IMO, miała na celu osiągnięcie porozumienia w sprawie pierwszej na świecie opłaty węglowej dla żeglugi za emisję gazów cieplarnianych (GHG). „Stany Zjednoczone odrzucają wszelkie próby narzucenia środków ekonomicznych przeciwko swoim statkom w oparciu o emisje gazów cieplarnianych lub wybór paliwa. Z tych powodów Stany Zjednoczone nie biorą udziału w negocjacjach w ramach 3. Komitetu Ochrony Środowiska Morskiego IMO w dniach 7–11 kwietnia i wzywają rząd do ponownego rozważenia poparcia dla rozważanych środków dotyczących emisji gazów cieplarnianych. Jeśli tak rażąco niesprawiedliwy środek zostanie wprowadzony, nasz rząd rozważy środki wzajemne, aby zrekompensować wszelkie opłaty pobierane od statków amerykańskich i zrekompensować Amerykanom wszelkie inne szkody gospodarcze wynikające z przyjętych środków dotyczących emisji gazów cieplarnianych” — czytamy w dyplomatycznym démarche wysłanym do ambasadorów przez Stany Zjednoczone. Nie jest jasne, ile z 176 państw członkowskich IMO otrzymało notatkę. Żegluga, która transportuje około 90% światowego handlu i odpowiada za prawie 3% światowych emisji dwutlenku węgla, spotkała się z apelami ekologów i inwestorów o podjęcie bardziej konkretnych działań, w tym podatku węglowego. Dyskusje IMO były kontynuowane w środę pomimo posunięcia USA. „Stany Zjednoczone są jednym ze 176 państw członkowskich IMO. Chociaż ich wpływ na ten proces jest znaczny, nie możemy pozwolić, aby nawałnica z jednego kraju zepchnęła nas wszystkich z kursu. W tym czasie niestabilności na rynkach jasne wskazówki z tego spotkania IMO są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Będziemy kontynuować negocjacje z tymi, którzy są gotowi do rozmów” – powiedział Albon Ishoda, specjalny wysłannik Wysp Marshalla ds. dekarbonizacji morskiej. Chiny i Brazylia należą do krajów, które sprzeciwiły się wprowadzeniu podatku węglowego na żeglugę, ponieważ argumentowały, że będzie on karą dla gospodarek wschodzących zależnych od handlu.
Uran
- Podczas gdy zasoby uranu są wystarczające, aby sprostać długoterminowym prognozom popytu, konieczne będą dalsze inwestycje w projekty górnicze, aby zapobiec niedoborom w ciągu dwóch lat, jeśli popyt wzrośnie, jak wynika z raportu Agencji Energii Jądrowej i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Obie agencje odnotowały wzrost wydatków na rozwój kopalni, co położyło kres utrzymującemu się trendowi spadkowemu w drugiej połowie ostatniej dekady, ale ostrzegły przed krótkoterminowymi ryzykami niedoborów. „W krótkim okresie, jeśli istniejące i zaangażowane kopalnie będą działać w pobliżu deklarowanej zdolności produkcyjnej, oczekuje się, że produkcja podstawowa spełni scenariusze niskiego popytu do 2031 r. Jednak w scenariuszach wysokiego popytu niedobór produkcji przewiduje się około 2027 r.” – stwierdziły agencje w swoim dwuletnim raporcie znanym jako „Czerwona Księga”. W 2024 r. moc elektrowni jądrowych wzrosła o 33% rok do roku, co oznacza ponad 7 GW mocy, podczas gdy generacja energii jądrowej jest na dobrej drodze, aby osiągnąć nowe rekordy w tym roku, zgodnie z informacją od Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Ostatnie skoki na rynku uranu wskazują na napięcia podażowe, podczas gdy rosnący popyt wywiera presję na silnie skoncentrowany rynek, przy czym 43% światowej produkcji w 2025 r. będzie pochodzić z Kazachstanu. „Podczas gdy źródła wtórne będą nadal zaspokajać część zapotrzebowania na uran, kluczowe jest uruchomienie nowych obiektów z planowanych i potencjalnych centrów produkcyjnych oraz utrzymanie wysiłków eksploracyjnych w celu zidentyfikowania dodatkowych zasobów” — stwierdzono w raporcie. Globalna moc elektrowni jądrowych ma wzrosnąć w nadchodzących latach w wyniku większego zapotrzebowania na energię, w szczególności ze strony energochłonnego sektora technologicznego. Ponad 20 krajów zobowiązało się do potrojenia globalnej energii jądrowej do 2050 r. podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP28) w 2023 r.
Złoto
- „W przeciwieństwie do innych niedawnych kryzysów, które wywołały skoordynowane globalne reakcje, tym razem nie ma realnych perspektyw na dostosowanie polityki” — powiedział George Griffiths, szef ds. transakcji w domu maklerskim AMT Futures. „Chociaż z pewnością osiągnęliśmy nowe maksima w ujęciu nominalnym, można by argumentować, że nie osiągnęliśmy ich w ujęciu realnym” — powiedział Steel z HSBC, odnosząc się do sytuacji z lat 80. Analityk StoneX Rhona O’Connell zauważyła, że złoto osiągnęło szczyt na poziomie 850 USD w styczniu 1980 r., co w dolarach odpowiadałoby dzisiejszej cenie 3486 USD.
- „Pomimo spadku przez trzy kolejne sesje, złoto pozostaje bycze, a napięcia handlowe i perspektywa niższych stóp procentowych w USA zwiększają jego atrakcyjność. Solidne przebicie powyżej 3055 USD może otworzyć drzwi z powrotem w kierunku 3100 USD i 3130 USD. Utrzymująca się słabość poniżej 3000 USD może spowodować spadek ceny złota w kierunku 2950 USD i 2930 USD” — powiedział Lukman Otunuga, starszy analityk ds. badań w FXTM. Obawy o globalną wojnę handlową od czasu ogłoszenia przez prezydenta USA Donalda Trumpa wzajemnych taryf 2 kwietnia wywołały obawy o recesję i skłoniły inwestorów do szukania schronienia w bezpiecznych aktywach, takich jak złoto.
- „Znaczny wzrost oczekiwań na obniżkę stóp procentowych w ostatnich dniach sugeruje, że cena złota wkrótce znów wzrośnie” — powiedział Commerzbank.
Miedź
- Dyrektor generalny chilijskiego Codelco, Ruben Alvarado, powiedział, że państwowy producent miedzi zamierza w tym roku zwiększyć produkcję do górnego pułapu szacowanego zakresu, spodziewając się osiągnąć 1,39 miliona ton metrycznych. W 2024 r. Codelco udało się zwiększyć produkcję po osiągnięciu 25-letniego minimum w 2023 r. z powodu opóźnień w kluczowych projektach i problemów operacyjnych, które firma rozwiązywała. Alvarado powiedział, że spodziewa się zwiększenia wydajności po lepszym pierwszym kwartale niż w zeszłym roku. Alvarado zauważył również, że firma nadal rozważa, czy wysłać nowe dostawy spot miedzi do Stanów Zjednoczonych, tak jak miało to miejsce w pierwszym kwartale, gdy klienci próbowali wyprzedzić oczekiwane amerykańskie cła na import. „To, co zmotywowało nas do zwiększenia dostaw do Stanów Zjednoczonych, wiąże się przede wszystkim z zaspokojeniem potrzeb naszych długoterminowych klientów” — powiedział.
- Produkcja miedzi CMOC wzrosła do około 171 000 ton w Q1 2025 w Demokratycznej Republice Konga (+15,7% r/r).
- Wojna handlowa wywołana przez amerykańskie cła zwiększa ryzyko dla popytu na metale, powiedział szef chilijskiego Antofagasta, choć szacuje, że sztuczna inteligencja i inne technologie mogą zrównoważyć wszelkie straty w tradycyjnym zużyciu spowodowane słabością gospodarczą. Polityka prezydenta Donalda Trumpa może doprowadzić do bardziej sprzyjającego środowiska dla inwestycji w górnictwo. Trump nie ogłosił jeszcze specjalnych środków dotyczących miedzi, ale jego administracja bada potencjalne taryfy i na ten sektor. Notowana na londyńskiej giełdzie Antofagasta prowadzi cztery kopalnie miedzi w Chile i rozwija kopalnię w Stanach Zjednoczonych. W tym roku planuje wydobycie od 660 000 do 700 000 ton metrycznych, po wyprodukowaniu 664 000 ton w zeszłym roku. Jego projekt kopalni miedzi i niklu Twin Metals w Minnesocie musi rozwiązać pozew o pozwolenia, a następnie uzyskać niezbędne zgody. „W obecnej sytuacji, w której jest dużo większe poparcie dla inwestycji w górnictwo, powinno być łatwiej i powinno się to wydarzyć” — powiedział Ivan Arriagada, dyrektor generalny Antofagasta. Podczas gdy klienci z USA rzucili się na gromadzenie zapasów w wielu sektorach przed ogłoszeniem Trumpa w zeszłym tygodniu, Antofagasta wysłała do Stanów Zjednoczonych tylko niewielką dodatkową ilość miedzi, powiedział Arriagada, nie podając szczegółów.
Pozostałe metale przemysłowe
- Europa i Stany Zjednoczone w ostatnich latach starały się zwiększyć krajową produkcję i przetwarzanie pierwiastków ziem rzadkich, aby zmniejszyć zależność od Chin, które odpowiadają za około 90% przetworzonych pierwiastków ziem rzadkich na świecie. „Obecnie istnieje luka kosztowa wynosząca od 20% do 40% między łańcuchem wartości w Chinach a potencjalnym łańcuchem wartości w Europie. I dlatego nie spodziewamy się wystarczającej produkcji magnesów trwałych w Europie w obecnych warunkach” — powiedział Laurent Migom z firmy konsultingowej Bain. Źródło branżowe powiedziało agencji Reuters, że w niektórych przypadkach luka była jeszcze większa, ponieważ produkty chińskie były tańsze o 60% do 70%. Roczny popyt europejski na tlenki ziem rzadkich stosowane w supermocnych magnesach trwałych w samochodach elektrycznych i turbinach wiatrowych ma wzrosnąć o 50% do 30 000 ton metrycznych do 2030 r., co będzie warte nawet 1,5 miliarda euro, a do tego czasu Europa będzie w stanie wyprodukować mniej niż 5000 ton. Podczas gdy Chiny odpowiadają za 65% światowych zasobów ziem rzadkich, istnieją duże złoża rud gdzie indziej, a wiele z nich jest w trakcie rozwoju. Jednak Migom powiedział, że z 50 projektów górniczych poza Chinami, których celem jest rozpoczęcie wydobycia do 2030 r., tylko 2-5 będzie ekonomicznie opłacalnych do uruchomienia w obecnych warunkach rynkowych, głównie ze względu na niskie ceny metali ziem rzadkich. Projekty te będą produkować około 20 000-25 000 ton ziem rzadkich rocznie, a tylko 6000 ton tego rodzaju, który jest potrzebny do produkcji magnesów. Recykling mógłby pomóc w zaopatrzeniu Europy w metale ziem rzadkich, ale dopiero po 2035 r., gdy dostępna będzie wystarczająca ilość starych magnesów.
- Argentyna, piąty co do wielkości producent litu na świecie, spodziewa się wyprodukować 130 800 ton ekwiwalentu węglanu litu (LCE) w 2025 r. (+75% r/r). Oczekuje się, że wzrost produkcji będzie pochodził głównie z nowych operacji w Salcie i ekspansji w Catamarca i Jujuy, północnych prowincjach z największymi operacjami litu. Argentyna ma sześć aktywnych operacji litu, z których cztery odnotowały produkcję 74 600 ton LCE w 2024 r., o 62% więcej niż w 2023 r. Ameryka Południowa ma największe na świecie zidentyfikowane zasoby litu, rozłożone między Boliwią, Argentyną i Chile, i jest kluczowym metalem w pojazdach elektrycznych, bateriach i transformacji energetycznej. „Większe wolumeny (w 2024 r.) są spowodowane rozszerzeniem działalności w Salar de Olaroz, kopalni Fenix i rozruchem przeprowadzonym przez Cauchari Olaroz” — powiedział Alejandro Cardona, dyrektor wykonawczy Argentyńskiej Izby Spółek Górniczych (CAEM). „Największym konsumentem litu są Chiny, a największa liczba samochodów jest produkowana w Chinach, a największe zużycie samochodów ma miejsce w Chinach. Tak więc to jest poza Trumpem” — powiedział Jorge Mora, przedstawiciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Litu (ILiA) w Ameryce Południowej. Roberto Cacciola, prezes CAEM, powiedział agencji Reuters, że nie sądzi, aby Argentyna została „źle dotknięta” wojną handlową i że potencjalnie może ona otworzyć nowe rynki dla Argentyny. „Negatywne skutki mogą być związane z tymczasowym spadkiem cen ropy naftowej, niższą wartością eksportu i pewnymi trudnościami dla sektora aluminium i stali” — powiedział Cacciola, dodając, że jeśli chodzi o energię, rolnictwo i górnictwo, Argentyna „może stanąć w obliczu pewnych wstrząsów, ale nie widzę żadnych poważnych konsekwencji”.
- CMOC Group zwiększyła produkcję kobaltu w swoich kopalniach w Demokratycznej Republice Konga w pierwszych trzech miesiącach tego roku, nawet po tym, jak lokalne władze nałożyły tymczasowe wstrzymanie eksportu metalu akumulatorowego. Produkcja kobaltu CMOC wzrosła do 30 414 ton metrycznych w Q1 2025 (+20,7% r/r). CMOC prognozuje produkcję kobaltu, produktu ubocznego miedzi, w tym roku na poziomie od 100 000 do 120 000 ton. Firma jest największym na świecie górnikiem kobaltu i w zeszłym roku podwoiła produkcję tego metalu do około 114 000 ton, na skutek zwiększenia produkcji miedzi w kopalniach Tenke Fungurume i Kisanfu w Kongo. Rząd Kongo powiedział, że może albo przedłużyć wprowadzony na cztery miesiące zakaz eksportu kobaltu, albo przyjąć nowe środki w celu ograniczenia przepływu kobaltu na rynku, aby podnieść ceny.
- Rio Tinto dostarczy 70% rudy żelaza do nowego zakładu produkcji stali na bazie wodoru, który powstaje we współpracy z austriackim producentem stali Voestalpine i dostawcą technologii produkcji stali Primetals Technologies. Zakład testowy, który zostanie zbudowany w zakładzie Voestalpine w Linzu, będzie miał wydajność trzech ton metalu na godzinę, będzie wykorzystywał wodór zamiast węgla do przetwarzania rudy żelaza, potencjalnie eliminując emisję dwutlenku węgla z procesu produkcji stali. Rio Tinto wniesie wiedzę techniczną dotyczącą jakości rudy żelaza, dostarczając jednocześnie 70% surowca ze swoich globalnych operacji do prototypowego zakładu i pomoże w przyspieszeniu gotowości technologii do wprowadzenia na rynek. Technologia pozwala na bezpośrednie wykorzystanie rudy żelaza bez wcześniejszego formowania jej w peletki, co może obniżyć koszty i zużycie energii. Zgodnie z oświadczeniem projekt, wspierany również przez Mitsubishi Corporation, ma rozpocząć działalność w połowie 2027 roku i uzyskał dofinansowanie od rządu austriackiego oraz z programów Unii Europejskiej.
Omówienie aktualności
Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:
Statystyki
Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.