aktualności – 30 stycznia 2023

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 30 stycznia 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Według raportu opublikowanego przez Narodowe Akademie Nauk, Inżynierii i Medycyny (NASEM), Stany Zjednoczone stoją w obliczu niedoboru rodzimych nasion, których Bureau of Land Management czy USFS używa do odbudowy naturalnych siedlisk zniszczonych przez pożary i inne zjawiska pogodowe, które pogorszyły się w wyniku zmian klimatycznych. „Federalne agencje zarządzania gruntami nie są przygotowane do zapewnienia rodzimych nasion niezbędnych do reagowania na rosnącą częstotliwość i dotkliwość pożarów oraz skutków zmian klimatycznych” – czytamy w raporcie.

Kawa

 • Spodziewamy się, że słaba gospodarka światowa będzie nadal ograniczać popyt i ograniczać wszelkie znaczące wzrosty światowych cen kawy” – napisał Fitch Solutions.
 • Wietnam wyeksportował w styczniu 160 000 ton kawy (-30,9% r/r).
 • Zapasy kawy w magazynach ICE spadły (-5,85k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-86,0k t/t). Zapasy kawy są niższe o -34,35% s/s. W magazynach na certyfikację wciąż oczekuje ~93 tysiące worków.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Cukrownie w indyjskim stanie Maharashtra, będącym największym pod względem produkcji zbożem, zaprzestaną miażdżenia trzciny cukrowej od 45 do 60 dni wcześniej niż w ubiegłym roku, ponieważ ulewne deszcze ograniczyły dostępność trzciny cukrowej. „Zachodni stan Maharasztra, który odpowiada za ponad jedną trzecią produkcji cukru w kraju, może wyprodukować 12,8 miliona ton cukru w sezonie gospodarczym 2022/23, który rozpoczął się 1 października, w porównaniu z wcześniejszą prognozą 13,8 miliona ton” – powiedział komisarz stanu Maharashtra ds. cukru, Shekhar Gaikwad. Indie zezwoliły cukrowniom na eksport tylko 6,1 miliona ton słodzika w bieżącym sezonie, z czego cukrownie podpisały już kontrakt na eksport 5,7 miliona ton. Maharasztra, która często zaskakuje światowy rynek cukru dużymi wahaniami produkcji, do tej pory wyprodukowała 6,76 mln ton cukru, nieco więcej niż w ubiegłym roku 6,67 mln ton. W sezonie 2021/22 Maharasztra wyprodukowała rekordowe 13,7 miliona ton, więcej niż początkowe szacunki 11,2 miliona ton, co pozwoliło New Delhi na eksport rekordowych 11,2 miliona ton surowca.
 • Zgniatanie trzciny cukrowej w środkowej i południowej Brazylii wyniosło w pierwszej połowie stycznia zaledwie 440 000 ton, ponieważ zaledwie kilka młynów kontynuuje działalność w okresie między zbiorami, podała grupa przemysłowa Unica.
 • Zmiany w polityce paliwowej Brazylii mogą również zwiększyć produkcję etanolu kosztem cukru u czołowego światowego producenta.

Kakao

 • Ghana, drugi co do wielkości producent kakao, boryka się z ciągłymi problemami z uprawami związanymi z epidemiami wirusów obrzęku pędów.
 • Wybrzeże Kości Słoniowej zwiększy ilość przetwarzanego kakao w kraju do 49% produkcji od października, dodając kilka nowych fabryk, powiedział szef regulatora sektora.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły (+78,9k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-23,6k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +9,43% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Kukurydza

 • Komitet Szacunków Zbiorów (CEC) z RPA prognozuje spadek powierzchni zasiewów kukurydzy białej o 6,3% i wzrost powierzchni zasiewów kukurydzy żółtej o 1,9%. Oczekiwano, że rolnicy zasiądą kukurydzę na 2,544 milionach hektarów, w porównaniu z 2,623 milionami hektarów w poprzednim roku.
 • Chiny prawdopodobnie będą importować „znaczne ilości” brazylijskiej kukurydzy, zgodnie z raportem wydanym przez placówkę Foreign Agricultural Service Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) w Pekinie.

Soja

 • Import soi do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, osiągnął 6,08 mln ton do 22 stycznia (-19% s/s). Import śruty sojowej w tym samym okresie wyniósł 8,95 mln ton (-2,5% s/s).

Pozostałe rośliny oleiste

 • Import rzepaku do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, osiągnął 4,26 mln ton do 22 stycznia (+41% s/s).
 • Import oleju palmowego do Unii Europejskiej w sezonie 2022/23, który rozpoczął się w lipcu, osiągnął 1,89 mln ton do 22 stycznia (-39% s/s).

Energia elektryczna

 • Shell rozważa wycofanie się ze sprzedaży detalicznej energii w Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech w związku z „trudnymi warunkami rynkowymi”. W 2022 roku Shell wstrzyknął prawie 1,5 miliarda dolarów gotówką i kredytem w brytyjską sprzedaż detaliczną energii, aby pomóc jej przetrwać ogromną niestabilność cen energii. Shell Energy Retail, jej brytyjski biznes, ma 1,4 miliona klientów, podczas gdy jego niemiecki biznes ma 110 000, a holenderski biznes 15 000 odbiorców. Chociaż firmy detaliczne borykają się z problemami, Shell ma odnotować rekordowy roczny zysk w wysokości ponad 30 miliardów dolarów w 2022 r., kiedy opublikuje wyniki 7 lutego dzięki gwałtownie rosnącym cenom ropy i gazu.

Ropa naftowa

 • Mamy Rosję po stronie podaży i Chiny po stronie popytu. Oba kraje mogą wywołać wahania o ponad 1 milion baryłek dziennie powyżej lub poniżej oczekiwań. Wydaje się, że Chiny zaskoczyły rynek szybkością wychodzenia z zerowej pandemii COVID-19, podczas gdy Rosja zaskoczyła odpornością wolumenu eksportu pomimo sankcji” – powiedział Stefano Grasso, starszy menedżer portfela w 8VantEdge w Singapurze.
 • Niezależna rosyjska rafineria ropy naftowej Forteinvest zawarła umowę, zgodnie z którą rosyjska benzyna po raz pierwszy zostanie wysłana do Pakistanu drogą lądową. Forteinvest sprzedał handlowcowi pierwszą partię 1000 ton benzyny ze swojej fabryki w Orsku z dostawą do Pakistanu i ma więcej zamówień na dostawy benzyny, oleju napędowego i LPG do kraju. Produkty rafinacji zostaną wysłane koleją z rafinerii Orsk w rosyjskim regionie Orenburg w pobliżu granicy z Kazachstanem do Afganistanu i przeładowane do cystern w celu dostarczenia do Pakistanu, ponieważ Rosja i Pakistan nie mają bezpośrednich połączeń kolejowych. Posunięcie to ma miejsce na kilka dni przed nowym zestawem zachodnich sankcji, ponieważ kraje G7 i cała UE obejmująca 27 krajów starają się ograniczyć dochody Rosji z eksportu ropy bez zakłócania światowych dostaw. Limit cenowy na importowane rosyjskie produkty naftowe ma wejść w życie 5 lutego, wraz z unijnym zakazem importu rosyjskich produktów rafinowanych. Rosja będzie sprzedawać Pakistanowi ropę, benzynę i olej napędowy po obniżonych cenach, powiedział minister spraw zagranicznych Pakistanu. W 2022 roku Rosja przetransportowała koleją do Afganistanu ok. 120 tys. ton benzyny z rafinerii Orsk, Omsk, Salavat, Taneko i TAIF oraz ok. 41 tys. ton oleju napędowego pochodzenia białoruskiego i rosyjskiego. Rosja wyeksportowała również do kraju około 104 000 ton LPG.
 • Ceny ropy naftowej otrzymały nieoczekiwany wzrost od amerykańskiej gospodarki, która nie chce się załamać” – powiedział Edward Moya, starszy analityk rynkowy w firmie OANDA.
 • Chevron Corp odnotował rekordowy zysk w wysokości $36,5 miliarda za 2022 rok, przekraczając rekordowe zyski z 2011 roku o około $10 mld. W ostatnim kwartale 2022 roku Chevron odnotował skorygowany zysk w wysokości 7,9 miliarda USD, czyli 4,09 USD na akcję, poniżej szacunków analityków, który wynosił 4,38 USD na akcję. „Spadek był spowodowany przede wszystkim wyższymi kosztami korporacyjnymi, przy czym zarówno upstream, jak i downstream były nieco poniżej oczekiwań rynku” – powiedział Biraj Borkhataria, dyrektor ds. badań europejskich w RBC Capital.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • QatarEnergy dołączy do TotalEnergies i Eni w trójstronnym konsorcjum mającym na celu poszukiwanie ropy i gazu w dwóch blokach morskich u wybrzeży Libanu. Po miesiącach rozmów, QatarEnergy ma przejąć 30% udziałów, pozostawiając po 35% francuskim TotalEnergies i włoskiemu Eni. W pierwszej rundzie licencyjnej Libanu w 2017 r. konsorcjum TotalEnergies, Eni i rosyjskiego Novatek wygrało przetargi na eksplorację morskich bloków 4 i 9. Novatek wycofał się we wrześniu 2022 r., pozostawiając 20% udziałów w rękach rządu libańskiego. TotalEnergies chce rozpocząć prace nad libańskim blokiem 9 „tak szybko, jak to możliwe”, gdzie prace szacunkowe mają ruszyć już w lutym, a odwierty mają rozpocząć się w trzecim kwartale 2023 r.
 • Katar prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia udziałów od francuskiej firmy TotalEnergies o wartości 27 miliardów dolarów w klastrze projektów energetycznych w Iraku. Jak podało jedno ze źródeł, QatarEnergy chce nabyć około 30% udziałów w projekcie.Firmy energetyczne rzadko posiadają 100% udziałów w projektach i preferują partnerstwa w celu zmniejszenia ryzyka. Kiedy TotalEnergies i Bagdad podpisały w 2021 roku umowę na budowę czterech gigantycznych projektów energii słonecznej, gazowej, energetycznej i wodnej w południowym Iraku w ciągu 25 lat. Umowa obejmuje budowę sieci gromadzenia gazu ziemnego w celu zasilania lokalnych elektrowni poprzez rozbudowę pola Ratawi, budowę wielkoskalowego zakładu uzdatniania wody morskiej w celu zwiększenia wydobycia z innych pól za pomocą wtrysku wody oraz dużej elektrowni słonecznej w Basrze.
 • Produkcja ropy naftowej w Indiach w grudniu 2022 wyniosła 586,7 tysiąca baryłek dziennie (-1,2% r/r).
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 27 stycznia 2023 wynosiły 10,166 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA spadły o 4 do poziomu 609 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) zatwierdził plan Freeport LNG dotyczący rozpoczęcia chłodzenia części zakładu eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Teksasie. Proces schładzania nie jest początkiem produkcji LNG we Freeport.Kilku analityków stwierdziło, że produkcja LNG prawdopodobnie nie nastąpi do marca. Jednak Freeport nie wystąpił jeszcze o pozwolenie na ponowne uruchomienie pociągów skraplających, które zamieniają gaz ziemny w LNG na eksport.To wznowienie produkcji LNG będzie musiało nastąpić w późniejszym terminie razem z federalnymi organami regulacyjnymi.
 • Włoska firma energetyczna Eni i libijska National Oil Corporation (NOC) podpisały w sobotę umowę na produkcję gazu o wartości $8 miliardów, mającą na celu zwiększenie dostaw energii do Europy pomimo braku bezpieczeństwa i chaosu politycznego w północnoafrykańskim kraju. Umowa, podpisana podczas wizyty w Trypolisie premier Włoch Giorgii Meloni, ma na celu zwiększenie wydobycia gazu na libijski rynek wewnętrzny, a także eksportu, poprzez zagospodarowanie dwóch morskich pól gazowych. Produkcja rozpocznie się w 2026 roku i osiągnie poziom 750 milionów stóp sześciennych dziennie. „Ta umowa umożliwi ważne inwestycje w libijski sektor energetyczny, przyczyniając się do lokalnego rozwoju i tworzenia miejsc pracy, jednocześnie wzmacniając rolę Eni jako wiodącego operatora w kraju” – powiedział jej dyrektor naczelny, Claudio Descalzi.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na marcowe dostawy spadły do $19,50/mmBtu (-11,4% t/t). „Rynek nadal słabł, głównie z powodu braku popytu z Azji, jednak niższe ceny stworzyły szansę dla Azji Południowo-Wschodniej, u której widzieliśmy przetargi. Ogólnie rzecz biorąc, rynek nie jest napięty, więc stawki mogą jeszcze bardziej zmięknąć, zanim zobaczymy odwrócenie ze strony niektórych graczy z Azji Północnej, którzy powrócą, aby wykazać zainteresowanie od marca. Być może nawet chińskie firmy z drugiego poziomu będą zachęcone niższymi cenami.” – powiedział Toby Copson, globalny szef handlu w Trident LNG.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 137,7 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +5,52% t/t.
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych wzrosła o 4 do poziomu 160 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 20 stycznia spadły o -91 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 729 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano spadek o -82 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +4,92% powyżej 5-letniej średniej. Prognozuje się, że kolejny odczyt zwiększy zapasy do ~+7% powyżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

 • Departament Energii USA (DOE) ogłosi 118 milionów dolarów na zwiększenie produkcji biopaliw w USA w 17 projektach. Zakłady będą przetwarzać produkcję biopaliw, które można wytwarzać z biomasy, w tym odpadów rolniczych, oleju sojowego i tłuszczów zwierzęcych. „Inwestycje DOE pomagają budować krajowy łańcuch dostaw bioenergii, który zwiększa niezależność energetyczną Ameryki, tworzy miejsca pracy i przyspiesza przyjmowanie czystszych paliw dla naszych potrzeb transportowych” – powiedziała sekretarz ds. energii USA Jennifer M. Granholm. Według US Energy Information Administration w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych zużyto około 16,8 miliarda galonów biopaliw. Dla porównania, w tym samym roku zużyto około 134,83 miliarda galonów benzyny silnikowej.
 • Norwegia ogłosiła plany zapewnienia wystarczających krajowych dostaw energii wodnej, które mogą doprowadzić do ograniczeń w eksporcie energii, jeśli zbiorniki wodne w elektrowniach wodnych spadną do bardzo niskiego poziomu. „Chcemy mieć pewność, że w naszych zbiornikach zawsze będzie wystarczająca ilość wody. W naszych gniazdkach (w domu) zawsze powinno być wystarczająco dużo prądu, a my powinniśmy mieć wystarczającą ilość energii dla naszego przemysłu” – powiedział premier Jonas Gahr Stoere na konferencji prasowej. Norwegia nie jest członkiem UE, ale jest częścią wspólnego rynku europejskiego poprzez Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), które obejmuje również Islandię i Liechtenstein. Energia wodna odpowiada za około 90% produkcji energii elektrycznej w Norwegii, z czego większość zależy od elektrowni zasilanych wodą z dużych zbiorników.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Uran

 • 31 stycznia pracownicy francuskiego EDF będą strajkować w elektrowniach atomowych w kraju przeciwko wzrostowi kosztów życia.

Węgiel

 • Indonezja planuje wyprodukować w tym roku 695 mln ton węgla (+1,16% r/r), a eksport wyniesie 518 mln ton (+4,86% r/r). minister energii i zasobów mineralnych Arifin Tasrif spodziewa się, że ceny węgla utrzymają się w tym roku na podwyższonym poziomie po rekordowych cenach z 2022 r. spowodowanych przerwami w dostawach spowodowanymi wojną na Ukrainie. „Oczekuje się, że ceny węgla utrzymają się na dobrym poziomie w 2023 r. z powodu globalnych problemów z równowagą energii (podaży i popytu), które nadal wymagają wsparcia ze strony węgla” – powiedział Arifin Tasrif.
 • Indie poprosiły przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, aby nie wycofywały elektrowni węglowych do 2030 r. z powodu gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. „Wszystkim przedsiębiorstwom energetycznym zaleca się, aby nie wycofywały żadnych jednostek cieplnych (wytwarzających energię) do 2030 r.” – można przeczytać w oficjalnym dokumencie indyjskiego Central Electricity Authority (CEA) z 20 stycznia. Węgiel stanowi prawie trzy czwarte rocznej produkcji energii elektrycznej.

Złoto

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

 • Analitycy twierdzą, że era zapierających dech w piersiach wzrostów palladu prawdopodobnie dobiegnie końca, ponieważ rosnąca podaż i stagnacja popytu obniżają ceny metalu używanego do neutralizacji emisji spalin z pojazdów. Siłą napędową rajdu był rosnący popyt ze strony producentów samochodów, którzy potrzebowali więcej palladu na pojazd, aby spełnić zaostrzające się normy emisji.Podaż nie nadążała, co prowadziło do ogromnych deficytów. Obecnie rosnąca popularność jak i presja legislacyjna kieruje rynek w stronę aut elektrycznych (EV) nie potrzebujących palladu. „Widzimy, jak ceny stopniowo spadają każdego roku. Pallad to aktor jednej roli. Popyt w prawie 90% zależy od przemysłu samochodowego” – powiedział Michael Widmer, analityk w Bank of America. Analitycy z Macquarie przewidywali, że w 2027 roku ceny wyniosą średnio zaledwie $1150 za uncję. Popyt ze strony producentów samochodów spadnie o około 400 000 uncji między 2022 a 2027 rokiem, podczas gdy podaż z recyklingu pojazdów wzrośnie o 1,2 miliona uncji, prognozują analitycy Morgan Stanley. Oznaczać to może nawet milion uncji nadwyżki na rynku w 2027 roku. Macquarie przewiduje wzrost popytu ze strony producentów samochodów w 2023 i 2024 roku oraz brak nadpodaży palladu do 2025 roku. Rosyjski Norilsk Nickel, który odpowiada za 40% światowej podaży kopalń, powiedział we wtorek, że jego produkcja palladu spadnie w tym roku o 8%-14%, co może zacieśnić rynek.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Miedź

 • Chińska spółka wydobywcza MMG Ltd powiedział, że kopalnia Las Bambas w Peru prawdopodobnie będzie musiała wstrzymać produkcję od 1 lutego z powodu braku „krytycznych dostaw”, co doprowadzi do spowolnienia operacji. Brak dostaw był spowodowany zakłóceniami w transporcie spowodowanymi protestami w Peru.Protestujący blokują ruch w kopalni miedzi i poza nią.
 • Chiński import rafinowanej miedzi (2003 – 2022):

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Pozostałe metale przemysłowe

 • ArcelorMittal poprowadził ostatnią rundę inwestycji o wartości 120 milionów dolarów dla Boston Metal w dążeniu startupu do wejścia na rynek do 2026 roku ze sprzętem zdolnym do eliminacji ciężkich emisji gazów cieplarnianych z produkcji stali. Znaczna część światowej stali jest obecnie wytwarzana w wielkich piecach opalanych węglem, a jej producenci znajdują się pod rosnącą presją, aby zmniejszyć swój udział w globalnych emisjach dwutlenku węgla (CO2), które powodują zmiany klimatu. Szacuje się, że producenci stali wytwarzają 7-9% wszystkich szkodliwych emisji, według Światowego Stowarzyszenia Stali. Boston Metal produkuje części do ogniw, w których elektryczność rozszczepia rudę żelaza, tworząc płynne żelazo i bez produktów ubocznych lub emisji poza tlenem. „Tak długo, jak energia pochodzi ze źródeł odnawialnych, oznacza to całkowite wyeliminowanie węgla z procesu” – powiedział dyrektor naczelny Tadeu Carneiro. Dużą przeszkodą dla tak zwanej zielonej stali jest koszt produkcji, ale ten proces elektrolizy może konkurować z tradycyjnymi metodami, o ile energia kosztuje 30-40 dolarów za megawatogodzinę, powiedział Carneiro, ceny, które można osiągnąć w miejscach takich jak bogata w elektrownie wodne kanadyjska prowincja Quebec. Inwestycja ArcelorMittal oznacza zmianę w gotowości firm stalowych do inwestowania w tę technologię od czasu, gdy firma Boston Metal po raz pierwszy zaczęła szukać finansowania w 2018 r., powiedział Carneiro.
 • Australijska firma Fortescue Metals Group potwierdziła, że jej opóźniony projekt Iron Bridge ma rozpocząć produkcję pod koniec marca i poinformowała, że spodziewa się solidnego ożywienia gospodarczego w Chinach, głównym odbiorcy rudy żelaza. Projekt Iron Bridge w regionie Pilbara w stanie Waszyngton pozwoli firmie Fortescue łączyć wysokiej jakości produkty z projektu z typowo niższą rudą, podnosząc średnią jakość o ponad 60%, czyniąc ją bardziej konkurencyjną w stosunku do większych rywali z BHP Group czy Rio Tinto. Założyciel i prezes wykonawczy Andrew Forrest podkreślił, że firma ma na celu szybki rozwój projektu rudy żelaza Belinga w Gabonie, przy czym pierwsze wiercenia mają rozpocząć się w marcu.
 • Australijska firma Lynas Rare Earths poinformowała o przychodach w Q4 2022 na poziomie $165,15 (+14,8% r/r). Największy na świecie producent pierwiastków ziem rzadkich poza Chinami powiedział, że ceny pierwiastków ziem rzadkich ustabilizowały się w ciągu kwartału, a przyszłe trendy cenowe będą zależeć głównie od ożywienia gospodarczego w Chinach. Lynas osiągnął średnią cenę sprzedaży 62,5 AUD za kilogram (kg) swojego asortymentu, w porównaniu z 54 AUD za kg w zeszłym roku. Kwartalna produkcja NdPr wyniosła 1508 ton tlenków metali ziem rzadkich (REOt) w porównaniu z 1359 REOt rok wcześniej.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *