aktualności – 7 października 2021

Czwartkowe Surowcowe info (premiera o 14:00) zaczynamy od wieloletnich szczytów na rynku bawełny, przejdziemy też w programie przez soję, kawę, cukier, złoto, ropę, gaz ziemny czy miedź – a w aktualnościach znajdziecie jeszcze więcej ciekawych informacji z rynków surowcowych!

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

aktualności - 7 października 2021

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

 • Bieżący zestaw grafik z raportu Crop Progress od USDA:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

 • Rosyjskie ministerstwo rolnictwa obniżyło swoje prognozy dotyczące eksportu zboża na ten rok żniw do 45-48 mln ton. Wcześniejsze prognozy mówiły o 51 mln ton.
 • Ministerstwo rolnictwa Ukrainy obniżyło swoje prognozy dotyczące zbiorów zbóż w 2021 r. do 80,25 mln ton (-0,38 mln ton mniej względem poprzedniej prognozy), podnosząc jednocześnie o prawie 0,8 mln ton prognozę eksportu w sezonie 2021/22 do 61,45 mln ton.

Kawa

 • Niektórzy spekulanci, którzy kupili kontrakty terminowe na kawę w poprzednich sesjach ze względu na niepewność związaną z dostawami w przyszłym sezonie, postanowili zlikwidować część tej pozycji, ponieważ w nadchodzących dniach w Brazylii będą padać obfite deszcze. Piątkowy wzrost zainteresowania (open interest) wynosił imponujące 8,8 tysiąca lotów, w poniedziałek doszło kolejne 1,2 tysiąca lotów. Jednak spodziewane są deszcze o wielkości do 90 milimetrów w najbliższy weekend w South Minas Gerais, największym brazylijskim regionie kawowym.

Cukier

 • Oczekuje się, że światowy bilans dostaw cukru poprawi się w sezonie 2021/22 ze względu na wyższą produkcję w Azji i Europie, poinformował broker StoneX.
 • Produkcja cukru w ​​środkowo-południowej Brazylii wzrośnie tylko nieznacznie w przyszłym sezonie do 32,9 mln ton z 32,5 mln ton w bieżących, dotkniętych suszą uprawach.
 • Brazylijska firma energetyczna Cosan, która współpracuje z Shell w joint venture Raizen, dołączyła do amerykańskiego funduszu klimatycznego, szukając możliwości w czystszej energii. Raizen jest największym na świecie producentem cukru i wiodącym producentem etanolu.
 • Egipt spodziewa się wyprodukować w tym sezonie 2,85 miliona ton cukru, co oznaczałaby, że Egipt importuje w tym sezonie tylko „małe ilości” – powiedział Mostafa Abdel Gawad, szef Rady ds. Upraw Cukru w ministerstwie. Oczekuje się, że nowa cukrownia w Minya na południu Egiptu ma wyprodukować 450 tysięcy ton cukru od marca lub kwietnia 2022 r., aby stworzyć nadwyżkę, którą kraj mógłby eksportować

Kakao

 • Dostawy kakao do portów na Wybrzeżu Kości Słoniowej czołowych producentów osiągnęły 2,191 mln ton rocznie od 1 października 2020 do 30 września 2021 (+5,64% s/s).

Bawełna

 • Wysokie ceny bawełny pochodzą z miksu dużego popytu ze strony Chin połączonego ze zniszczeniami upraw w Indiach wywołanych przez cyklon Gulab oraz niekorzystne warunki pogodowe w kluczowych regionach upraw, takich jak Teksas w USA. Jordan Lea, starszy trader w DECA Global stwierdził, że „fundamentalnie bawełna ma trudności z wejściem na rynek ze względu na problemy logistyczne, deszcze i opóźnienia w zbiorach, jednak w USA nie ma niedoboru podaży, który mógłby spowodować, że ceny będą stale rosnąć w górę”.

Pszenica

 • Ukraina obniżyła prognozy zbiorów pszenicy w 2021 roku do 31,55 mln ton (-0,45 mln ton względem poprzedniej prognozy). Do końca września Ukraina wyeksportowała 9,41 mln ton pszenicy w sezonie 2021/22.
 • Eksport pszenicy z Indii może wynieść w 2021 roku 4,2 mln ton – w pierwszych ośmiu miesiącach 2021 roku eksport wyniósł 3,07 mln ton (+887% r/r) dzięki popytowi Bangladeszu, Sri Lanki, Indonezji, Nepalu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.Azjatyccy nabywcy oszczędzają od 10 do 15 dolarów na frachcie, gdy kupują z Indii, a nie z Rosji lub Ukrainy, powiedział dealer z Bombaju. Zbiory pszenicy w Indiach w 2021 roku wyniosły rekordowe 109,52 mln ton, a agencje państwowe posiadają rekordowe 51,8 mln ton, ponad dwukrotnie więcej niż wymagana norma buforowa.
 • Eksport pszenicy miękkiej z Unii Europejskiej w sezonie 2021/22, który rozpoczął się w lipcu, osiągnął do 3 października 8,07 mln ton (+45,14% s/s).

Wieprzowina, wołowina oraz drób

 • W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku Chiny odebrały 56% eksportu produktów wieprzowych z Unii Europejskiej. Wysyłki produktów wieprzowych z UE do Chin wyniosły w zeszłym roku 3,34 mln ton (+ 60% względem 2019 r.), czyli prawie trzykrotnie więcej niż 1,28 mln w 2018 r.

Ropa naftowa

 • OPEC+ nie zwiększy produkcji ponad zaplanowane na wcześniejszych spotkaniach 400 tysięcy baryłek dziennie co miesiąc.„Wszyscy są szczęśliwi” – ​​powiedział delegat OPEC+ o obecnym poziomie cen ropy. „Opierając się na wcześniejszych lekcjach, OPEC jest bardziej ostrożny, ponieważ każda pochopna decyzja może prowadzić do gwałtownego spadku cen ropy”, powiedział członek OPEC+, wyjaśniając powody, dla których nie należy mocniej zwiększać produkcji. Organizacja ma zapewne na myśli 2018 rok, kiedy to z $85/baryłkę w październiku cena spadła w przeciągu trzech miesięcy do $50/baryłkę.
 • Dla nas, Irakijczyków, z 40-milionową populacją i 85% naszych dochodów z ropy naftowej, mamy nadzieję, że osiągnie ona $120!” – żartował w środę na forum Energy Intelligence Ihsan Abdul Jabbar minister ds. ropy naftowej, po czym powiedział, że $75–$80 jest uczciwą ceną dla konsumentów i producentów. Do końca 2027 roku Irak chce zwiększyć swoje możliwości produkcyjne ropy naftowej o 3 mln baryłek dziennie, osiągając wydajność 8 mln baryłek dziennie. Kraj chce też zwiększyć zdolności eksportowe o 2 mln baryłek dziennie (do 6 mln baryłek dziennie) do końca 2024 roku. Trwające też rozmowy z amerykańskim koncernem naftowym Chevron Corp w sprawie zagospodarowania pola naftowego Nassiriya, które szacuje się na około 4,4 mld baryłek ropy, mogą osiągnąć ostateczne porozumienie w ciągu najbliższych kilku tygodni.
 • Iraqi National Oil Company będzie posiadać nie mniej niż 40% udziałów we wspólnym partnerstwie z Total Energies w projekcie rozwijanym przez francuski koncern w tym kraju. Total Energies zbuduje cztery projekty energetyczne w południowym Iraku w ramach umowy o wartości $27 miliardów podpisanej we wrześniu. W ramach pierwszego etapu będzie inwestycja w projekt wstrzykiwania wody morskiej do pól naftowych w celu zwiększenia wydobycia ropy naftowej.
 • Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o +2,346 mln baryłek, do 420,9 mln baryłek (+0,55% t/t), prognozowano spadek o -0,418 mln baryłek.
 • Wydobycie ropy naftowej w USA wzrosła do 11,3 mln baryłek dziennie (+1,80% t/t).

Gaz ziemny

 • Według danych zebranych przez Gas Infrastructure Europe, magazyny gazu w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii są obecnie zapełnione w 76% (-14 pp względem 10-letniej średniej). Jedyną szansą na uniknięcie niedoborów gazu w Europie jest bardzo łagodna zima.
 • Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że Rosja zwiększa dostawy (również przez Ukrainę) i działa jako wiarygodny partner, ale powiedział, że UE popełniła błąd, gdy przestawiła się na rynek kasowy w ramach kroków podjętych wiele lat temu. Sprzedaż spotowa Gazpromu w Europie z dostawą w tym samym roku wyniosła 0,5 mld m3 w okresie lipiec-wrzesień 2021, w 2020 roku było to 3,1 mld m3. „Nie jest do końca jasne, czy skromny poziom eksportu Gazpromu jest wynikiem ograniczeń produkcyjnych w kraju, czy też próbą zapewnienia silniejszego popytu po uruchomieniu Nord Stream 2” – Dmitrij Marinchenko, starszy dyrektor agencji ratingowej Fitch. „Widzimy ryzyko, że biorąc pod uwagę wyjątkowo niski poziom zapasów Gazpromu w północno-zachodniej Europie (-70% r/r przyp. BJK), firma nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań umownych w okresie zimowym” – powiedział Goldman Sachs.
 • Igor Sieczin, szef naftowego giganta Rosneft, na spotkaniu poprosił Putina o prawo do eksportu gazu ziemnego z Rosji. Telewizja państwowa nie wyemitowała reakcji Putina na prośbę. Telewizja nie pokazała reakcji Putina na tą prośbę.
 • Wiceprezes rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom powiedział, że kontynuuje pompowanie gazu ziemnego do podziemnych magazynów w Rosji. Gazprom powiedział również w tym tygodniu, że będzie przedkładał swój rynek krajowy nad sprzedaż eksportową, ponieważ spodziewa się mroźnej i śnieżnej zimy.
 • Total Energies przekaże także $2 miliardy na budowę irackiego zakładu przetwarzania gaz wydobywanego na południowych polach West Qurna 2, Majnoon, Artawi, Tuba i Luhais. Zakład ma osiągnąć wydajność 300 mln stóp sześciennych gazu dziennie.
 • Stawki frachtowe za transport skroplonego gazu ziemnego (LNG) wzrosły w tym tygodniu do wielomiesięcznych poziomów. Według danych Spark Commodities, dzienna stawka czarterowa dla trójpaliwowego statku z napędem dieslowo-elektrycznym (TFDE), który może przewozić 160 000 metrów sześciennych LNG do portów na Pacyfiku, wzrosła we wtorek do $76 tysięcy dziennie – co jest najwyższą stawką od lutego 2021, ale zbliżoną do stawek z października 2020. Na przełomie 2020/21 stawki frachtowe LNG wzrosły do $250 tysięcy dziennie.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 85,7 mld stóp sześciennych (+1,9 mld więcej względem piątkowej prognozy) czyli o -1,49% r/r mniej, ale o +6,73% więcej od 5-letniej średniej. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie ma wynieść 84,0 bcfd.
 • Aktualna produkcja w USA (z wyłączeniem Alaski) w październiku 2021 to 91,8 mld stóp sześciennych (+0,76% m/m) dziennie gazu ziemnego.
 • Przepływ gazu do terminali eksportowych w październiku wynosi średnio 10,0 bcfd (-3,85% m/m).
 • Mój komentarz dla Radia ZET dotyczący podwyżek cen gazu w Polsce w 2021 i 2022 roku.

Energia odnawialna

 • Rosyjski rząd opracował nową strategię dekarbonizacji, która wyznacza cel zerowej emisji netto do 2060 r. Do 2050 roku Rosja chce ograniczyć emisję CO2 o 79%. Plan obejmuje przeniesienie wytwarzania energii elektrycznej z elektrowni węglowych na turbiny gazowe, elektrownie jądrowe, wodne i odnawialne źródła energii. Emisje gazów cieplarnianych osiągną szczyt w 2030 roku.
 • Royal Dutch Shell rozważa inwestycję w 150-megawatową instalację elektrolizera wodoru w Chinach. „W tym momencie patrzymy na 150-megawatowy elektrolizer w Chinach… koncentrujemy się na transporcie ciężkim i zastosowaniach przemysłowych” – powiedział CEO Ben van Beurden na konferencji internetowej Energy Intelligence Forum.
 • Zastosowanie niskoemisyjnego wodoru i amoniaku w elektrowniach na paliwa kopalne może odegrać kluczową rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego podczas przechodzenia na bardziej ekologiczną energię, powiedział Fatih Birol – szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). „Będzie to szczególnie ważne dla krajów z młodymi flotami termalnymi i ograniczonym dostępem do innych niskoemisyjnych zasobów, takich jak kraje Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej”, powiedział, gdy agencja opublikowała swój najnowszy raport na temat paliw niskoemisyjnych. Amoniak jest wykorzystywany w nawozach i materiałach przemysłowych, ale jest również postrzegany jako efektywne przyszłe źródło energii wraz z wodorem. Podczas spalania nie emituje dwutlenku węgla, chociaż jego produkcja uwalnia emisje, jeśli jest wytwarzana z paliw kopalnych. Japonia dąży do zwiększenia krajowego popytu na amoniak jako paliwo do 3 mln ton rocznie do 2030 r. i 30 mln ton do 2050 r. od zera obecnie oraz do stworzenia nowego łańcucha dostaw tego paliwa.
 • Indonezja przeprowadziła w środę pierwszy lot testowy, wykorzystując paliwo do silników odrzutowych z biokomponentami z oleju palmowego. Samolot przeleciał ponad 100 km ze stolicy Dżakarty do sąsiedniego miasta Bandung.Biopaliwo używane podczas lotu testowego zawierało tylko 2,4% zawartości oleju palmowego, ale w rozporządzeniu z 2015 r. Indonezja nakazała jej zwiększenie do 5% do 2025 r.Chociaż biodiesel obiecuje znacznie niższe emisje dwutlenku węgla, oczyszczanie gruntów pod uprawę oleju palmowego wzbudziło wśród ekologów obawy dotyczące wylesiania, a Unia Europejska rozważa zakaz stosowania biodiesla zawierającego olej palmowy.

Złoto

 • W piątek, 8 października 2021, o 14:30 USA opublikują dane z amerykańskiego rynku pracy, m. in. stopę bezrobocia oraz non-farm payrolls (NFP). Są to bardzo wyczekiwane przez rynki dane i potrafią wywołać sporą reakcję nie tylko na walutach i indeksach powiązanych z USA, ale także na złocie. Na wykresie cena złota w momencie publikacji danych NFP 3 września 2021:

złoto 3 września 2021, interwał M5; źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Miedź

 • Społeczność tubylcza w prowincji Espinar w Peru zablokowała kluczową drogę w proteście przeciwko rządowi i kopalni miedzi Antapaccay należącą do Glencore. Protest pojawił się dzień po tym jak rząd Peru rozwiązał podobny konflikt dotyczący pobliskiej kopalni miedzi Las Bambas.
 • Australijska spółka Prairie Mining Ltd zawarła z Greenfields Exploration Ltd w celu nabycia do 80% udziałów w projekcie Arctic Rift Copper na Grenlandii. Transakcja wyceniona na $7,27 mln ma zostać opłacona w ciągu 5 lat z zysków Prairie Mining Ltd.
 • Zmiany stanów magazynowych m.in. miedzi w Londynie, USA i Szanghaju są dostępne poniżej.

Pozostałe metale przemysłowe

 • International Nickel Study Group (INSG) prognozuje, że światowy popyt na nikiel wzrośnie do 3,04 mln ton w 2022 r. (+9,75% r/r), podczas gdy globalna produkcja ma wzrosnąć do 3,12 mln ton (+18,18% r/r).
 • Przewiduje się, że równowaga rynkowa na światowym rynku niklu przejdzie do nadwyżki 76 tysięcy ton w 2022 r. z deficytu 134 tysięcy ton w 2021 r., podała International Nickel Study Group.
 • General Motors Co i General Electric Co poinformowały, że chcą ocenić, w jaki sposób mogą współpracować w celu poprawy dostępu do metali ziem rzadkich i magnesów ziem rzadkich, a także miedzi i stali. Współpraca ma dotyczyć zarówno Ameryki Północnej jak i Europy. „Chociaż nie mamy ostatecznych ram czasowych na jego wdrożenie, współpraca z GM daje nam kolejne narzędzie do uzyskania niezawodnych, zrównoważonych i konkurencyjnych źródeł kluczowych materiałów” – powiedział General Electric w oświadczeniu.

Stany magazynowe metali przemysłowych

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *