aktualności – 4 października 2021

Poniedziałek zaczynam znów od złych wiadomości dla naszych portfeli konsumenckich… A wszystko przez Rosję (która nawiasem mówiąc święto niepodległości obchodzi na pamiątkę wyzwolenia Kremla spod polskiej okupacji!), która ogranicza dostawy gazu do Europy. Prócz tego masa informacji, które zalecam przeczytać w notatkach – bo nie wszystko w programie ma szansę się zmieścić… A sam program tradycyjnie: 14:00 na moim kanale YouTube! Link też na końcu aktualności…

reklama:

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

  • pp – punkt procentowy
  • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
  • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
  • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
  • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
  • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 4 października 2021

Statystyki

Od niedzieli do czwartku pomiędzy 19:30 a 20:00 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule. W każdy zaś weekend na dzienniku tradera pojawia się wpis poświęcony potencjalnej sekwencji na podstawie statystyk na kolejny tydzień oraz informacja o średnich zasięgach dla najsilniejszych intraday’owych statystyk.

Z kolei w serwisie Surowcowe.info publikuję statystyki miesięczne dla dziewiętnastu surowców: ropy Brent, ropy WTI, srebra, złota, miedzi, gazu ziemnego, soi, kukurydzy, pszenicy, cukru, kawy arabika, kawy robusta, kakao, soku pomarańczowego, bawełny, ryżu, wieprzowiny, bydła (live cattle) oraz papierów na emisję dwutlenku węgla.

W dzisiejszych aktualnościach:

Raporty USDA

  • Zapasy zbóż w USA 1 września 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Ceny jakie farmerzy otrzymywali w sierpniu 2021 za swoje produkty w USA (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Zapasy olejów roślinnych w USA w sierpniu 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ogólne informacje

  • John Kemp, analityk Reutersa, w swoim felietonie postawił tezę, że rozwiązaniem kryzysu energetycznego w Europie i ograniczeniu wzrostu cen importowanych surowców energetycznych może zostać osiągnięte poprzez zmniejszenie temperatury w termostatach o ~1°C, zarówno w domach mieszkalnych jak i zakładach pracy czy szkołach. Co prawda nie byłby to znaczący spadek komfortu dla obywateli, jednak władza nie lubi wzywać do takich działań, zwłaszcza że wpływa to negatywnie na sondaże polityczne decydentów.
  • Podwyżki cen energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii wzrosną o 12-13% w przypadku najczęściej stosowanych taryf.
  • Rosyjski monopolista eksportowy energii elektrycznej Inter RAO poinformował, ze firma podwoi swoje październikowe dostawy do Chin, by wspomóc Państwo Środka w kryzysie energetycznym. W październiku eksport firmy do Chin wzrośnie o 100% rok do roku i o 90% w stosunku do pierwotnego planu na ten miesiąc. Wszystkie trzy linie przesyłowe Rosja-Chiny, które są w stanie dostarczać do 7 miliardów kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie, będą wykorzystywane do dostaw. W 2020 roku Inter RAO wyeksportował do Chin 3,06 miliarda kilowatogodzin.
  • Czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhanek powiedział w piątek, że jakiekolwiek porozumienie z Polską w sprawie spornej kopalni Turów musi trwać dłużej niż dwa lata, które zaproponowała Warszawa. Rozmowy w sprawie zakończenia sporu o Turowa, który dotarł do sądów Unii Europejskiej, utknęły w czwartek w kwestii długości obowiązywania umowy – obecna propozycja mówi o 2-letniej umowie polsko-czeskiej.
  • Ukraina do końca września zebrała 46,99 mln ton zbóż z 67,3% areału zasiewów przy wydajności wynoszącej średnia 4,3t/ha. Według ministerstwa sprzyjająca pogoda może pomóc Ukrainie w zebraniu w tym roku rekordowego poziomu 80,6 mln ton zbóż (+23,08% r/r).
  • Analitycy z ANZ powiedzieli: „Chociaż kryzys energetyczny może mieć mieszany wpływ na podaż i popyt na towary, rynek przywiązuje większą wagę do wynikających z tego strat w popycie spowodowanych spowolnieniem wzrostu gospodarczego.”
  • Aktywność gospodarcza Chile wzrosła w sierpniu o 19,1% rok do roku. To element „odrabiania strat” po ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa. PKB Chile w sierpniu wzrosło o +1,1% m/m.

Kawa

  • Opóźnienia w dostawach kawy z krajów producenckich doprowadzają importerów do punktu, w którym konieczne jest kupowanie kawy poprzez kontrakty terminowe z fizyczną dostawą, co podnosi ich ceny.
  • Eksport Robusty z prowincji Lampung, głównej prowincji Indonezji produkującej kawę, spadł we wrześniu o prawie 70%.
  • Zapasy kawy w magazynach ICE sporo spadły drugi tydzień z rzędu (-46,5k t/t), podobnie jak w 2020 roku: -5,1k t/t.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

  • Październikowa dostawa cukru surowego w ramach kontraktu ICE, który wygasł w czwartek, wyniosła 4 445 lotów, a jedynym odbiorcą był handlarz surowcami Louis Dreyfus. To stosunkowo niewielka dostawa jak na październikowy kontrakt.W ubiegłym roku wygaśnięcie października przyniosło największą w historii dostawę dla dowolnego kontraktu ICE, wynoszącą prawie 52 000 lotów.

Kakao

  • Wybrzeże Kości Słoniowej obniżyło stałą cenę płaconą rolnikom kakao do 825 franków CFA ($1,47) za kg z 1000 franków CFA za główną uprawę w sezonie 2020/2021 – powiedział Yves Brahima Kone, przewodniczący Rady ds. Kakao i Kawy. Inflacja w kraju w 2020 roku wyniosła 2,5%, w 2021 roku jest szacowana na 2,0%.
  • Ghana utrzymała gwarantowaną cenę, jaką płaci rolnikom na poziomie 10 560 cedis za tonę w sezonie wegetacyjnym 2021/22 rozpoczynającym się 1 października, powiedział minister żywności i rolnictwa. Brak podwyżki w obliczu prawie 10% inflacji w Ghanie może wywołać w najbliższej przyszłości protesty ze strony hodowców kakao.
  • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły drugi tydzień z rzędu (-50,1k t/t), tak jak w 2020 roku: -23,1k t/t.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

  • Zapasy bawełny w USA w sierpniu 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pszenica

  • Pszenica (suma) w USA: wydajność i produkcja w latach 2019 – 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Pszenica ozima w USA: wydajność i produkcja w latach 2019 – 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Pszenica jara w USA: wydajność i produkcja w latach 2019 – 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Pszenica durum w USA: wydajność i produkcja w latach 2019 – 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kukurydza

  • Zambia wyeksportuje ponad milion ton białej kukurydzy, dzięki dużej produkcji wynoszącej 3,62 mln ton (+7% s/s). Z zapasami 840 944 ton kukurydzy z poprzednich zbiorów, południowoafrykański kraj przewiduje nadwyżkę 1,52 miliona ton kukurydzy. „W związku z tym istnieje potrzeba zwiększenia sprzedaży poprzez eksport kukurydzy i produktów kukurydzianych w celu stymulowania udziału sektora prywatnego i stworzenia alternatywnego rynku dla rolników i handlowców. W związku z tym z radością ogłaszam, że rząd zezwolił na eksport 1 177 500 ton metrycznych kukurydzy.” – powiedział minister rolnictwa Mtolo Phiri. Agencja rezerw żywnościowych Zambii planuje zakupić łącznie 800 tysięcy ton kukurydzy do rezerw strategicznych.
  • Francuscy rolnicy zebrali zaledwie 2% tegorocznych plonów kukurydzy na ziarno do 27 września – podało FranceAgriMer. To zaledwie +1 pp t/t. W 2020 roku w analogicznym okresie we Francji było zebrane już 31% kukurydzy. Ocena jakości pozostała na niezmienionym poziomie: 89% upraw zostało ocenionych jako dobre lub doskonałe.
  • Przetwórstwo kukurydzy w USA w sierpniu 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Soja

  • Przetwórstwo soi w USA w sierpniu 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe zboża

  • Owies w USA: wydajność i produkcja w latach 2019 – 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

  • Jęczmień w USA: wydajność i produkcja w latach 2019 – 2021 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina oraz drób

  • Ponieważ eksport australijskiej wołowiny do Chin słabnie z powodu napięć dyplomatycznych, popyt na amerykańską wołowinę gwałtownie wzrósł. Poniższa grafika przedstawia źródła importu wołowiny do Chin w okresie styczeń – sierpień w latach 2019–2021.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

Ropa naftowa

  • Dziś spotkanie OPEC+. Organizacja znajduje się pod presją konsumentów, takich jak Stany Zjednoczone i Indie, aby produkować więcej w celu obniżenia cen, ponieważ w niektórych częściach świata popyt powraca szybciej niż oczekiwano. „Jeśli OPEC+ będzie trzymał się scenariusza i zapewni tylko planowany wzrost o 400 tysięcy baryłek dziennie w listopadzie, rynki energetyczne wkrótce zobaczą ceny ropy naftowej na poziomie $90” – powiedział Edward Moya, starszy analityk rynku w OANDA, dodając, że każdy wzrost mniejszy niż 600 tysięcy baryłek powinien podnieść ceny. Źródła branżowe powiedziały, że OPEC+ rozważa wyjście poza dotychczasową umowę wzrostu o 400 tysięcy baryłek dziennie co miesiąc w kontekście cen ropy blisko trzyletniego maksimum i presji konsumentów na większą podaż.
  • Rosyjska produkcja kondensatu ropy i gazu wzrosła we wrześniu do 10,72 mln baryłek dziennie (+2,78% m/m).
  • Phillips 66 planuje naprawić i ponownie uruchomić swoją rafinerię Alliance w Luizjanie. Firma nie planuje robić szybkich napraw, ale będzie przeprowadzać naprawy w stałym tempie, zgodnie z ekonomią rafinacji oraz dostępnością potrzebnych materiałów i sprzętu. Huragan Ida doprowadził do przerwania ściany przeciwpowodziowej i zalania pomieszczeń w całej rafinerii. W informacjach z 27 września był news, że możliwe jest przekształcenie rafinerii w terminal eksportowy, ale to już nieaktualne.
  • Wielka Brytania od poniedziałku oddeleguje wojskowych kierowców cystern, aby dostarczali paliwo na stacje benzynowe. Do pracy skierowano stu kierowców z armii. Wg detalistów ponad 2 tysiące stacji paliw w Wielkiej Brytanii było w weekend zamkniętych z powodu braku paliwa. The Petrol Retailers Association (PRA) podało, że 26% stacji nie posiadał paliwa, 27% posiadało tylko jeden rodzaj paliwa a 47% miało oba rodzaje.
  • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 30 września 2021 wynosiły 6,981 mln (-10,91% t/t).
  • Liczba odwiertów naftowych w USA po raz szósty z rzędu wzrosła w ubiegłym tygodniu o 7, czyli jest 428 aktywnych punktów – co jest najwyższym poziomem od kwietnia 2020.
  • Wydobycie ropy naftowej w USA wyniosło 11,307 mln baryłek dziennie w lipcu 2021.

Gaz ziemny

  • Gas Infrastructure Europe informuje, że europejskie magazyny gazu ziemnego na dzień 29 września są zapełnione w 74,7% (-20,11 pp r/r; -12,7 pp względem 5-letniej średniej sprzed pandemii). Rosnące ceny kontraktów terminowych sygnalizują handlowcom, że mniejsze zużycie będzie konieczne, aby zapobiec erozji zapasów do krytycznie niskich poziomów i ryzyku wyczerpania się zapasów paliwa tej zimy.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Analitycy spodziewają się, że na początku zimy w listopadzie zapasy gazu w USA osiągną około 3,5 bln stóp sześciennych (tcf), co według nich powinno wystarczyć na zimowy sezon grzewczy, mimo że ilość ta byłaby mniejsza niż 5-letnia średnia wynosząca 3,7 tcf.
  • W ubiegłym tygodniu nie było żadnych doniesień o bankructwie funduszy hedgingowych, ale Statar, który inwestuje w gaz, podobno stracił około $130 milionów na wzroście cen gazu w USA.
  • Niemcy uruchomiły w piątek ogólnokrajowy hub handlu gazem Trading Hub Europe (THE). To połączenie dwóch, funkcjonujących wcześniej samodzielnie, hubów: Gaspool i NetConnect Germany (NCG). Nowy hub obejmuje 40 000 km rur wysokociśnieniowych łączących ponad 700 sieci dystrybucyjnych w Niemczech. THE pociąga za sobą modernizacje systemu informatycznego, które zapewnią większe bezpieczeństwo dostaw poprzez standardowe usługi, aby zapewnić, że całkowite ilości gazu usuwanego z sieci odpowiadają ilości wprowadzanej do niej. Internetowa giełda energii EEX, która koncentruje się głównie na energii elektrycznej zapowiedziała, że wprowadzi 13 nowych produktów o określonej jakości gazu, aby zaspokoić potrzeby energetyczne w różnych regionach Niemiec na rynku spot THE. Dostępne będą również fizyczne kontrakty terminowe na gaz oraz nowe finansowe kontrakty terminowe na gaz (EGSI Futures).
  • W pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku wyeksportowano w sumie 288,1 mln ton LNG na całym świecie (+7% r/r). W okresie styczeń – sierpień dostawy gazu ziemnego spadły o -18,1% r/r.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Dyrektor generalny niemieckiego koncernu Uniper nie spodziewa się, żeby Nord Stream 2 (NS2) złagodził ceny i popyt na rynku gazu ziemnego w Europie. „Certyfikacja rurociągu, o ile mi wiadomo, nastąpi tak późno, że prawdopodobnie nie będzie w stanie nam pomóc tej zimy” – powiedział dyrektor generalny Uniper Klaus-Dieter Mauchbach. Projekt decyzji o dopuszczeniu NS2 niemiecki organ regulacyjny prześle do Komisji Europejskiej.
  • Dostawy rosyjskiego gazu przez gazociąg Jamalski spadły w piątek o prawie 77% (z 22 705 megawatogodzin na godzinę do 5 313 megawatogodzin na godzinę) od czwartku, według danych operatora sieci Gascade, ponieważ kontrolowany przez Kreml Gazprom zarezerwował tylko jedną trzecią dostępnej przepustowości na październik. „Decyzja Gazpromu, aby nie rezerwować na październik pełnej przepustowości dostępnej na jednym z głównych rurociągów dostarczających gaz do Niemiec, stwarza zwiększone ryzyko zaostrzenia bilansów gazowych w północno-zachodniej Europie, a tym samym dalsze ryzyko wzrostu cen TTF tej zimy” – stwierdził Goldman Sachs. Grupa prawodawców Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej o zbadanie roli firmy w rosnących cenach, twierdząc, że jej zachowanie skłoniło ich do podejrzeń o manipulacje na rynku i „wysiłek wywierania nacisku” na Europę, aby zgodziła się na szybkie uruchomienie gazociągu Nord Stream 2. „Gazprom dostarcza gaz zgodnie z żądaniami klientów w ramach zobowiązań umownych” – podała rosyjska spółka. Gazprom planował przesłać do Europy 5,6 mld m3 gazu nowo wybudowanym gazociągiem Nord Stream 2, który czeka na operacyjne zezwolenie niemieckich regulatorów. Po spadku tranzytu Goldman Sachs obniżył szacowany poziom magazynowania gazu w północno-zachodniej Europie do 12 miliardów metrów sześciennych lub 23% pojemności do końca marca z szacowanych wcześniej 32%.

źródło: Wikipedia

  • Wydobycie gazu ziemnego w Rosji wzrosło w ubiegłym miesiącu do 61,05 mld m3 (+10% m/m). Eksport gazu przez Gazprom poza kraje dawnego Związku Radzieckiego wzrosły w okresie styczeń – wrzesień do 145,8 mld m3 (+15,3% r/r).
  • Ukraina wezwała w piątek Stany Zjednoczone i Niemcy do nałożenia sankcji na rosyjski Gazprom,który oskarżył o wykorzystywanie energii jako broni po tym, jak energetyczny gigant wdrożył umowę tranzytową z Węgrami, która pozbawia Kijów dostaw gazu. Zgodnie z warunkami długoterminowej umowy na dostawy z Budapesztem, która rozpoczęła się w piątek, Gazprom nie będzie już wysyłał swojego gazu na Węgry przez Ukrainę, ale będzie wysyłał go przez Serbię i Austrię. To pozbawia Ukrainę wpływów z tranzytu, a także oznacza, że ​​nie może już importować gazu rewersowego przez Węgry, co robi od 2015 roku jako sposób na niekupowanie gazu bezpośrednio z Rosji. „Kreml robi to celowo. To nie jest nawet pobrzękiwanie szabelką, to oczywiste użycie gazu jako broni” – powiedział Jurij Witrenko, szef ukraińskiego Naftogazu – „Wspólne oświadczenie Stanów Zjednoczonych i Niemiec mówiło, że gdyby Kreml użył gazu jako broni, byłaby odpowiednia reakcja. Teraz czekamy na nałożenie sankcji na 100% spółkę zależną od Gazpromu, operatora Nord Stream. 2.” Mając na myśli zawarte w lipcu porozumienie między USA a Niemcami. Rosja odrzuca wszelkie zarzuty ze strony ukraińskiej.
  • Chińscy nabywcy poszukują więcej ładunków skroplonego gazu ziemnego (LNG) pomimo rekordowych cen, licytując powyżej stawek rynkowych ze względu na niski stan zapasów gazu w Państwie Środka. Chiny w tym roku wyprzedziły Japonię jako największy na świecie nabywca superschłodzonego paliwa. Sinopec planuje importować tej zimy 13,3 miliarda metrów sześciennych (bcm) LNG (+9% s/s). Chiny muszą zapewnić dostateczną podaż ciepła i energii elektrycznej w związku z Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi zaplanowanymi na 4–20 luty 2022 w Pekinie – wybór Pekinu na gospodarza igrzysk uczyniły ze stolicy Chin pierwsze miasto w którym były zarówno letnie (2008) jak i zimowe (2022) zmagania olimpijskie.
  • Ceny spotowe skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Azji w ubiegłym tygodniu wzrosły szósty tydzień z rzędu – dostawy listopadowe wycenia się na $32,00/mmBtu (+19,63% t/t; +500% r/r). Rosyjska firma Sachalin Energy prawdopodobnie również sprzedała ładunek do załadunku w listopadzie w cenie od $34/mmBtu do $36/mmBtu co byłoby nowym rekordem w 2021 roku.
  • Październikowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 91,8 mld stóp sześciennych dziennie (+0,99% m/m).
  • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 83,8 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +1,09% t/t.
  • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych pozostała bez zmian na poziomie 99 aktywnych punktów. Wciąż cztery platformy morskie w pobliżu Luizjany pozostają zamknięte po przejściu huraganu Ida na przełomie sierpnia i września.
  • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w ubiegłym tygodniu wzrosły o 886 mld stóp sześciennych (bcf) do 3,170 bilionów stóp sześciennych (tcf). Zapasy gazu w USA są obecnie o -6,30% poniżej 5-letniej średniej i -11,97% r/r. Analitycy prognozowali przyrost zapasów o 87 bcf.

Energia odnawialna

  • Litwa przesunie swój cel wykorzystania wyłącznie zielonej energii do 2035 r., 15 lat wcześniej niż obecnie planowano, powiedział minister energetyki. Kraj do 2030 roku planuje zainwestować €10 mld w zieloną energie. „Litwa importuje ogromne ilości energii. To chyba nie jest dobra rzecz; możemy ją produkować lokalnie, a pieniądze i miejsca pracy zatrzymać na Litwie. To jest nasz cel” – powiedział minister. Litwa (podobnie jak Łotwa i Estonia) w 2025 roku zlikwidują połączenie z rosyjską siecią energetyczną, która zapewnia stabilne dostawy. Region otrzyma dużą część swojej energii z podmorskich połączeń energetycznych z Norwegią, Finlandią i Szwecją, ale chce rozwijać odnawialne źródła energii do produkcji krajowej. Dyskutowany jest m.in. wspólny projekt farmy wiatrowej z Polską, aby wykorzystać europejskie fundusze na projekty transgraniczne. Litwa chce też posiadać 60 tysięcy publicznych i prywatnych stacji ładowania samochodów elektrycznych do 2027 r.
  • Rosja chce rozpocząć eksport wodoru w przyszłym roku i dostarczać do 200 tys. ton paliwa rocznie do 2024 r., powiedział minister gospodarki Maksym Reszetnikow. Kraj planuje eksportować od 2 do 12 milionów ton wodoru rocznie do 2035 roku, w zależności od rozwoju infrastruktury i popytu, w pewnym momencie osiągnąć około 20% udziału w światowym rynku.

Złoto

  • Każdy, kto próbuje przekonać uczestników rynku, że nie ma inflacji, postępuje głupio” – powiedział Ole Hansen, analityk Saxo Bank, dodając, że gwałtownie rosnące ceny energii z powodu kryzysu w Chinach i Europie prawdopodobnie uderzą we wzrost i dochody oraz doprowadzą do niestabilności już w październiku, co przełoży się na wsparcie rynku złota.
  • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach chicagowskiej (CME) i szanghajskiej (ShFE) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Srebro

  • Amerykańskie Hidalgo Mining Corp złożyło pozew o odszkodowanie przeciwko JPMorgan za manipulacje cenami srebra w latach 2012–2014, kiedy spółka operowała kopalnią srebra w Meksyku, na otwarcie której pozyskała $10,35 mln od inwestorów. Podstawą roszczenia są informacje z dochodzenia przeprowadzonego przez amerykańskie organy regulacyjne, które stwierdziły, że pracownicy JPMorgan w latach 2008-2016 wysyłali fałszywe zamówienia kupna i sprzedaży na rynki metali i obligacji skarbowych, aby zmienić ceny na swoją korzyść. JPMorgan w zeszłym roku zgodził się zapłacić ponad $920 milionów w ramach ugody w sprawie śledztwa, a także zapłacił $15,7 mln w pozwie zbiorowym od inwestorów, którzy oskarżyli firmę o straty poniesione w wyniku ich manipulacji.

Miedź

Pozostałe metale przemysłowe

  • Rosyjski rząd przedstawił w niższej izbie parlamentu propozycje zmian w podatku od wydobycia kopalin (MET) dla rosyjskich firm metalurgicznych od 2022 roku. Podatki dotkną rosyjskich producentów stali, węgla koksowego i nawozów, a także rudy mieszanej (nikiel, miedź, metale z grupy platynowców, złoto i kobalt), którą Nornickel wydobywa na Syberii. Da rudy mieszanej podatek ma wynieść 6% wg wzoru związanego z globalnymi cenami metali zawartymi w rudzie, dla rudy żelaza proponowany podatek to 4,8%, a dla węgla koksującego 1,5%. Byłaby to trzecia podwyżka podatku dla rosyjskiego przemysłu metalowego i wydobywczego od początku roku, kiedy to rząd podniósł podatek eksportowy MET dla firm metalowych, a następnie nałożył tymczasowe podatki eksportowe na rosyjską stal, nikiel, aluminium i miedź, które będą kosztować producentów $2,3 miliarda w okresie od sierpnia do grudnia 2021.
  • Cyna osiągnęła w ubiegłym tygodniu rekordową cenę $36 830/tonę, przy premii za fizyczne dostawy w okolicach $1 400/tonę – co jest sporo poniżej ponad $4 000/tonę premii płaconej na przełomie 2020/21. Przyczyną tych wzrostów cen są ograniczenia podażowe kumulujące się ze spadkiem zapasów magazynowych (w magazynach giełdy towarowej Szanghaju przez ostatnie 6 miesięcy zapasy cyny spadły o ~85%!). Analitycy z Macquarie Bank prognozują utrzymanie się deficytu cyny do 2026 roku, a zapasy pozagiełdowe „również prawdopodobnie osiągną krytyczne poziomy w nadchodzących latach”. Ograniczenia popytu wymuszone choćby przez limity zużycia energii elektrycznej w niektórych regionach Chin mogą wspomóc ten rynek, jednak kluczowe jest odbudowanie i zwiększenie podaży do przedpandemicznych poziomów.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

  • Rafineria tlenku glinu na Jamajce, która została uszkodzona przez pożar 22 sierpnia wznowi pracę nie wcześniej jak w październiku 2022 roku. Zakład ma zdolność produkcyjną 1,4 mln ton rocznie tlenku glinu – substancji niezbędnej przy produkcji aluminium. 55% udziałów w rafinerii posiada Noble, które przedstawiło trzyetapowy proces przywracania w ubiegłym tygodniu. Pierwszy etap został wyceniony na $19 mln i obejmuje przywrócenie 50% produkcji przy użyciu nieuszkodzonego sprzętu i wynajętych kotłów parowych wraz z nową infrastrukturą wysokiego napięcia. W drugim etapie będą wynajmowane turbiny gazowe służące do uzupełnienia zasilania z zamiarem przywrócenia pełnej produkcji do końca września 2022 r. Trzeci etap został opisany jako długoterminowe rozwiązanie mające na celu poprawę efektywności produkcji Jamalco oraz obniżenie kosztów operacyjnych i ma zostać zakończony do końca Q1 2024. Jamalco ma ubezpieczenie mienia i zakładu do 250 milionów dolarów, powiedział Noble, dodając, że joint venture „powiadomiło swoich dostawców i klientów o działaniu siły wyższej”. W 2020 roku na świecie wyprodukowano 136,76 mln ton tlenku glinu, a Jamajka zajmowała siódme miejsce na świecie pod względem produkcji z wynikiem 1,7 mln ton.
  • U.S. Fish and Wildlife Service chce umieścić Eriogonum tiehmii jako zagrożony gatunek, co jest ostatnim ciosem dla planów Ioneer Ltd dotyczących budowy kopalni litu w Nevadzie, która zaopatrywałaby przemysł pojazdów elektrycznych. Ostateczna decyzja spodziewana jest w ciągu roku. Oznaczenie zagrożonych gatunków niekoniecznie zablokowałoby projekt, ale mogłoby utrudnić wydawanie zezwoleń. Budowa miała rozpocząć się w tym roku, a kopalnia miała ruszyć z wydobyciem do 2023 roku. Grupa ekologiczna Center for Biological Diversity od dawna twierdzi, że kwiat – który nigdzie indziej na świecie nie rośnie – trzeba zachować za wszelką cenę. Południowoafrykański Sibanye Stillwater Ltd mimo trudności jakie napotyka inwestycja odkupił połowę projektu za $490 mln.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE). Ósmy z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi. Trzeci z rzędu tydzień spadku zapasów niklu. Drugi z rzędu spadek zapasów cyny i wzrost zapasów aluminium.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

  • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME). Dwudziesty trzeci tydzień z rzędu spadku zapasów niklu. Szósty z rzędu tydzień spadku zapasów NASAAC. Piąty z rzędu tydzień spadku zapasów miedzi i cynku. Czwarty z rzędu tydzień spadku zapasów aluminium premium. Drugi z rzędu tydzień spadku zapasów ołowiu.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *