aktualności – 5 luty 2024

Zapraszam na kolejny zestaw aktualności surowcowych.

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 5 luty 2024

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Światowy indeks cen żywności publikowany przez ONZ-towskie FAO wyniósł w styczniu średnio 118,0 punktów, w porównaniu ze 119,1 punktu w grudniu 2023. Styczniowy odczyt był najniższy od lutego 2021 r. FAO stwierdziła, że światowa produkcja zbóż w 2023 r. osiągnęła rekordowy poziom 2,836 miliarda ton metrycznych (+1,2% r/r). „Większa część rewizji odzwierciedla nowe oficjalne dane z Kanady, Chin (kontynentalnych), Turcji i Stanów Zjednoczonych, gdzie połączenie wyższych plonów i większych obszarów zbiorów niż wcześniej oczekiwano doprowadziło do wyższych szacunków produkcji kukurydzy” – podało FAO.
 • Mocniejszy dolar sprawia, że amerykańskie zboże jest mniej konkurencyjne na świecie, a wyższe stopy procentowe zwykle osłabiają wzrost gospodarczy i popyt na towary.
 • Obliczamy, że w ubiegłym tygodniu kolejnych 12 statków zostało przekierowanych z Morza Czerwonego, przewożąc łącznie około 700 000 ton zboża. Od grudnia przez Morze Czerwone ominęło łącznie około 4,5 do 4,6 miliona ton ładunku zboża. Zaobserwowaliśmy także, że więcej pszenicy wysyłano z Francji i Morza Czarnego do Azji, z pominięciem Morza Czerwonego. Wiele statków wypływających z Morza Czarnego nadal płynie trasą przez Morze Czerwone. Przekierowanie jest droższe w przypadku tych statków w porównaniu z tymi pływającymi z Europy lub Stanów Zjednoczonych” – powiedział Ishan Bhanu, główny analityk ds. towarów rolnych w Kpler. Handlarze towarami stwierdzili, że rezerwacja statków na rejsy po Morzu Czerwonym stała się trudniejsza, ale nie niemożliwa. „To trudne, ale nadal można znaleźć statki. Koszty frachtu wzrosły i nie wszyscy chcą pływać przez Morze Czerwone nawet za dodatkową opłatą, ale niektórzy to zrobią” – powiedział jeden z europejskich handlarzy zbożem zajmujący się rezerwacją statków na eksport zbóż do Azji. Jeden z niemieckich analityków żeglugi powiedział, że niektórzy armatorzy działający już na ogarniętej wojną Ukrainie są bardziej skłonni podjąć ryzyko przepłynięcia przez Morze Czerwone. „Niektóre statki przewożące ukraiński eksport zboża do Azji nadal przepływają przez Morze Czerwone. Właściciele ci byli już gotowi zaakceptować wysokie ryzyko dla swoich statków i załóg, ładując je na Ukrainie” – stwierdził analityk.
 • Utrzymują się obawy o ożywienie gospodarcze w Chinach – Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost gospodarczy w tym kraju spowolni do 4,6% w 2024 r., a następnie w perspektywie średnioterminowej spadnie do około 3,5% w 2028 r.
 • Obecnie istnieje możliwość wspierania moich działań poprzez opcję „wsparcia kanału” na YouTube lub możesz „postawić mi kawę” poprzez tą stronę.

Raporty USDA

 • Raporty USDA Crop Production oraz World Markets and Trade poznamy 8 lutego 2024.
 • Ceny jakie amerykańscy farmerzy otrzymywali za swoje produkty w grudniu 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Kawa

 • Rolnicy z Wietnamu, głównego eksportera kawy robusta, odmawiają dostaw sprzedanej przez siebie kawy, chyba że umowy zostaną renegocjowane w związku ze wzrostem światowych cen do najwyższego poziomu od 28 lat. W sezonie 2022/23 kraj miał najsłabsze zbiory od sześciu lat, a niektóre kontrakty zostały przeniesione na sezon 2023/24, co oznaczało, że rolnicy potrzebują dużych zbiorów, aby wywiązać się ze wszystkich swoich zobowiązań – które jednak także były słabe. „Nie powiedziałbym, że zerwaliśmy umowę. Kiedy ceny poszły w górę, renegocjowaliśmy ceny z kupującymi. Na razie wypuszczamy fasolę tylko wtedy, gdy kupujący mogą dopasować się do naszych podanych cen” – powiedział wietnamski rolnik z Dak Lak, głównego regionu produkcyjnego. Handlowcy szacują, że dostawa od 1 do 2 milionów torebek przedsprzedażowej wietnamskiej kawy z poprzedniego sezonu – czyli do 8,5% całkowitego eksportu kraju – została opóźniona ze względu na słabe zbiory w sezonie 2022/2023. Chociaż znaczna część tej kawy została już dostarczona, w tym sezonie w sprzedaży pozostaje mniej kawy, co pogłębia wzrost cen.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+17,7k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+2,1k t/t). Zapasy są w tym sezonie niższe o -69,42% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Indie poinformowały, że umożliwiły młynom konwersję 1,7 miliona ton cukru do produkcji etanolu, ale nie planowano przekierowania większej ilości cukru.
 • Chociaż znaczny wolumen eksportu z Brazylii powstrzymuje dalszy wzrost cen, przewidujemy, że brazylijski eksport cukru zacznie napotykać ograniczenia od marca do września” – stwierdziło BMI w miarę jak eksport zbóż rośnie wraz z postępem zbierać plony na wsi i konkurować z cukrem o miejsce w portach.

Kakao

 • Rynek wspierają obawy, że średnie zbiory na Wybrzeżu Kości Słoniowej mogą być niższe niż wcześniej oczekiwano, przy czym rynek jest już nastawiony na trzeci z rzędu globalny deficyt w bieżącym sezonie 2023/24. „Obecnie istnieją obawy, że sucha pogoda powodowana przez wiatry Harmattan może wpłynąć (negatywnie) na zbiory śródplonów w Afryce Zachodniej, które rozpoczynają się w kwietniu. Wydaje się zatem tylko kwestią czasu, zanim cena kakao w Nowym Jorku osiągnie najwyższy w historii poziom 5379 dolarów za tonę, ustalony w 1977 r.” – stwierdził Commerzbank.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE wzrosły trzeci tydzień z rzędu (+14,2k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+5,5k t/t). Zapasy są w tym sezonie o -15,52% s/s niższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Bawełna

 • Zapasy bawełny w USA w grudniu 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Sok pomarańczowy

 • Zapasy soku pomarańczowego w magazynach ICE:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Światowe ceny eksportowe pszenicy spadły w styczniu w wyniku silnej konkurencji wśród eksporterów oraz nadejścia niedawno zebranych dostaw do krajów półkuli południowej” – stwierdziła FAO w swojej comiesięcznej aktualizacji.

Kukurydza

 • FAO stwierdziła, że ceny kukurydzy gwałtownie spadły, odzwierciedlając poprawę warunków upraw i rozpoczęcie zbiorów w Argentynie oraz większe dostawy w Stanach Zjednoczonych.
 • Przerób kukurydzy w USA w grudniu 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Ryż

 • Opóźnienia w zasiewach ryżu i brak opadów, których doświadcza Indonezja, wskazują na prawdopodobieństwo gorszych niż oczekiwano zbiorów ryżu i wyższego importu w 2024 r. u czwartego co do wielkości konsumenta tego podstawowego surowca na świecie. Rząd Indonezji spodziewa się, że szczyt zbiorów przypadający zwykle na marzec i kwiecień zostanie opóźniony o miesiąc z powodu opadów poniżej normy na Jawie, kluczowym regionie uprawy ryżu w kraju. Niższa produkcja ryżu w Indonezji może ograniczyć dostawy w czasie, gdy ceny są już bliskie najwyższych od 2008 r. w związku z niższą produkcją u największych eksporterów w Tajlandii, Wietnamie i Indiach. Międzynarodowa Rada Zbożowa (International Grains Council – IGC) z siedzibą w Londynie prognozuje w tym roku kolejny spadek produkcji ryżu w Indonezji po ograniczeniu zbiorów w 2023 r. przez El Niño, powiedział analityk IGC, Peter Clubb. „El Niño wywarło dość znaczny wpływ na Indonezję, powodując znacznie ograniczone opady deszczu. W związku z tym w 2024 r. import z Indonezji prawdopodobnie utrzyma się powyżej średniej” – stwierdził. Wstępna prognoza Indonezji dotycząca produkcji ryżu na poziomie 32 mln ton w 2024 r. została podcięta przez przewidywania, że produkcja ryżu w styczniu i lutym spadnie o 46% w porównaniu z rokiem ubiegłym do 2,25 mln ton. Zazwyczaj sadzenie głównej uprawy ryżu w Indonezji rozpoczyna się wraz z początkiem pory deszczowej w październiku, a zbiory przypadają na luty-kwiecień. W kraju uprawia się ryż na dwa sposoby, a zbiory odbywają się w porze deszczowej od października do kwietnia i stanowią 55% rocznej produkcji.

Soja

 • Soja pierwszej klasy radziła sobie bardzo dobrze aż do tego tygodnia, kiedy zaczęły się upały i brak deszczu zaczął uwidaczniać się w partiach o niższej jakości” – stwierdziła w raporcie giełda zbóż Rosario, dodając, że miało to miejsce w większości głównego regionu upraw w Argentynie. Z powodu upałów odsetek obszarów upraw soi sklasyfikowanych jako „bardzo dobry do doskonałego” spadł z 90% do 65%, przy czym 10% partii było „dostatecznych i złych”. Giełda zbóż w Buenos Aires stwierdziła, że wysokie temperatury i brak opadów doprowadziły do pogorszenia się warunków wodnych, a na niektórych obszarach doszło do niedoboru wody.
 • Przerób soi w USA w grudniu 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Pozostałe rośliny oleiste

 • Zapasy olejów roślinnych w USA w grudniu 2023 (USDA):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych USDA

Wieprzowina, wołowina, drób i ryby

 • Globalny indeks cen mięsa, wg FAO, spadł siódmy miesiąc z rzędu, ponieważ obfite dostawy z wiodących krajów eksportujących spowodowały spadek międzynarodowych cen mięsa drobiowego, wołowego i wieprzowego.
 • Chiny zezwoliły na import świń hodowlanych z Irlandii od 1 lutego. Z godnie z oświadczeniem Chińskiej Generalnej Administracji Celnej z dnia 1 lutego jeśli w Irlandii wystąpią określone choroby zwierząt, w tym afrykański pomór świń, Irlandia powinna powiadomić wszystkie zainteresowane strony i natychmiast zaprzestać eksportu świń hodowlanych do Chin. Ze względów bezpieczeństwa żywności Chiny okresowo wstrzymują import świń i powiązanych produktów mięsnych z krajów dotkniętych chorobami zwierzęcymi, takimi jak afrykański pomór świń – wysoce zaraźliwa choroba, na którą nie ma lekarstwa.

Ropa naftowa

 • Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojusznicy pod przewodnictwem Rosji, znani łącznie jako OPEC+, utrzymali swoją politykę wydobywczą na niezmienionym poziomie.W marcu grupa podejmie decyzję, czy przedłużyć dobrowolne cięcia w produkcji ropy naftowej obowiązujące w pierwszym kwartale.
 • BP Plc nie ustaliło jeszcze daty ponownego uruchomienia swojej największej na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych rafinerii o wydajności 435 000 baryłek dziennie w Whiting w stanie Indiana, po przestoju całego zakładu z powodu przerwy w dostawie prądu. W piątek BP poinformowało, że w rafinerii przywrócono zasilanie, a pracownicy wrócili do fabryki. BP oceniało gnidy, rurociągi i instalację elektryczną pod kątem możliwych uszkodzeń oraz w celu ustalenia dokładnej przyczyny utraty mocy, początkowo przypisanej awarii transformatora. Jeśli szacunki nie wykażą żadnych uszkodzeń, rafineria będzie mogła powrócić do pełnej produkcji najpóźniej w połowie lutego – podają źródła.
 • Rynki zareagowały także na wiadomość o zamknięciu wielu jednostek w rafinerii Ponca City należącej do Phillips 66 o wydajności 208 000 baryłek dziennie w Oklahomie wieczorem 1 lutego. Wood Mackenzie dodał, że dwie jednostki destylacji ropy naftowej, dwa fluidalne krakersy katalityczne, reformer katalityczny i jednostka destylacji próżniowej zostały zamknięte
 • Exxon Mobil odnotował lepszy od oczekiwanego zysk w wysokości 36 miliardów dolarów za rok 2023, na który wpływ ma handel paliwami oraz wyższa produkcja ropy i gazu. Zyski Exxona za ostatni kwartał w dalszym ciągu przewyższają szacunki, a dyrektor generalny Exxon, Darren Woods zasygnalizował optymizm co do nadchodzącego roku.Podniósł cel wydatków Exxona po zwiększeniu wydatków kapitałowych w ostatnim kwartale o 4% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Całoroczne nakłady inwestycyjne w 2023 roku wyniosły 26,32 miliarda dolarów. Wyniki Exxon obejmowały odpis z tytułu utraty wartości w wysokości 2,5 miliarda dolarów dla nieruchomości w Kalifornii, które spółka próbowała sprzedać od ponad roku.Po wyłączeniu tej opłaty roczny dochód spadł o 35% do 38,57 miliarda dolarów. W październiku Exxon zgodził się kupić konkurencyjnego Pioneer Natural Resources aby zwiększyć wydobycie ropy z łupków w USA w Basenie Permskim. Exxon za czwarty kwartał odnotował zysk, który przekroczył szacunki analityków o 27 centów i wyniósł 2,48 dolara na akcję, czyli 9,96 miliarda dolarów, w porównaniu do 14,04 miliarda dolarów, czyli 3,40 dolara na akcję rok wcześniej. Na wyniki złożyły się wyższe zyski handlowe w branży paliwowej oraz zwiększona produkcja ropy i gazu w USA i Gujanie. Na wyniki czwartego kwartału wpłynął dział handlowy Exxon, który zapewnił wzrost zysku operacyjnego z działalności paliwowej o 1,1 miliarda dolarów.Decyzja firmy o połączeniu globalnego handlu w jednym dziale się opłaciła – stwierdziła dyrektor finansowa Kathryn Mikells. Firma przekroczyła również swój cel redukcji kosztów o 9 miliardów dolarów z 2019 roku o 700 milionów dolarów. W 2023 roku Exxon przekazał akcjonariuszom 32 miliardy dolarów w drodze wykupów własnych i dywidend, w porównaniu z 29,8 miliarda dolarów rok wcześniej. Największy amerykański producent powiedział również, że planuje w tym roku wydać od 23 do 25 miliardów dolarów na przygotowania do projektów na rok 2025.
 • Chevron Corp przekroczył szacunki zysków analityków i zwiększył dywidendę w związku ze wzrostem wydobycia ropy i gazu. Spółka przekroczyła konsensusową prognozę analityków o 24 centy przy skorygowanym zysku na poziomie 3,45 dolara na akcję w czwartym kwartale i ujawniła wyższe cele produkcyjne na 2024 rok. Drugi co do wielkości producent ropy w USA odnotował znacznie niższy zysk w 2023 r., wynoszący 21,3 mld dolarów, w związku ze spadkiem zysków z produkcji ropy i paliw rafineryjnych. Firma opóźniła programy ekspansji swojej działalności związanej z wydobyciem ropy i gazu, ponieważ prace trwały dłużej i kosztowały więcej niż oczekiwano. Mimo że zyski za cały rok spadły o 40%, Chevron zapowiedział zwiększenie dywidendy o 8% na znak zaufania.W ubiegłym roku zwróciła akcjonariuszom rekordową kwotę 26,3 miliarda dolarów w drodze dywidend i wykupów własnych. Produkcja ropy i gazu wzrosła do 3,12 mln baryłek dziennie w 2023 r. dzięki pozyskiwaniu i przejęciom łupków. Spółka prognozuje wzrost swojej globalnej produkcji o 4–7%, do co najmniej 3,25 mln baryłek ropy i gazu dziennie. Skorygowany zysk za cały rok wyniósł 24,69 miliarda dolarów, czyli 13,13 dolarów na akcję, w porównaniu z 36,54 miliarda dolarów, czyli 18,83 dolarów na akcję w roku poprzednim.
 • Produkcja benzyny w Rosji spadła w styczniu do 3,49 mln ton (-2% r/r) wyniku powszechnych przestojów w rafineriach. Rosja i Ukraina obierają za cel swoją infrastrukturę energetyczną, próbując zakłócić linie dostaw i logistykę oraz zdemoralizować swoich przeciwników, poszukując przewagi w trwającym prawie dwa lata konflikcie, który nie wykazuje oznak zakończenia. Awarie obejmują zatrzymanie jednostki w NORSI, czwartej co do wielkości rafinerii w kraju, położonej około 430 km na wschód od Moskwy i należącej do Lukoil. Kommersant podał, że z 3,49 mln ton na rynek krajowy dostarczono 3,047 mln ton (+6,5% r/r). Gazeta podała, że w styczniu eksport benzyny zmniejszył się do 442 300 ton (-31,5% r/r).
 • Rafineria Aconcagua, druga co do wielkości w Chile, mogąca przetworzyć 102 000 baryłek ropy dziennie, została zamknięta 2 lutego w związku z przerwami prądu wywołanymi przez pożary lasów w kraju. Liczba ofiar pożarów przekroczyła już 60 osób i najprawdopodobniej będzie rosła. Spłonęły dziesiątki tysięcy hektarów ziemi w centrum i na południu kraju, głównie w przybrzeżnym regionie Valparaiso, w którym mieszka prawie milion ludzi. Władze określiły tę katastrofę jako najbardziej śmiercionośną od czasu potężnego trzęsienia ziemi w 2010 roku, w wyniku którego zginęło około 500 osób. National Petroleum Company (ENAP) stwierdziła, że wzmocniła kontrole zapobiegawcze i bezpieczeństwa „w celu zminimalizowania ryzyka w świetle złożonej sytuacji w naszym regionie”. Dodała, że ogień nie dotarł do zakładu. Rafineria Aconcagua znajduje się u ujścia rzeki Aconcagua, około 15 km na północ od epicentrum pożarów, w regionie Valparaíso. Chile jest importerem netto ropy naftowej.
 • QatarEnergy podpisała umowę na dostawy 11 milionów baryłek kondensatu do japońskiej firmy Mitsui & Co ocznie przez 10 lat, począwszy od kwietnia 2024. Umowa obejmuje opcję zwiększenia wolumenu eksportu kondensatu przez QatarEnergy do Mitsui & Co, gdy udostępnione zostaną dodatkowe wolumeny w ramach rozległego projektu ekspansji skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Katarze. „Z radością ogłaszamy podpisanie długoterminowej umowy sprzedaży z jednym z naszych strategicznych japońskich partnerów, umacniającej nasze wieloletnie relacje z Mitsui” – powiedział Saad Sherida Al-Kaabi, dyrektor generalny QatarEnergy i minister stanu ds. energii Kataru. Kondensaty, produkt uboczny procesu produkcji gazu ziemnego, są często wykorzystywane do produkcji benzyny. Premier Japonii Fumio Kishida zgodził się na wzmocnienie więzi energetycznych i współpracy gospodarczej z Katarem w lipcu, podczas wizyty w tym kraju produkującym gaz.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 2 lutego 2024 wynosiły 4,718 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA w ciągu tygodnia pozostała bez zmian na poziomie 499 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Europa będzie miała wystarczające dostawy gazu przez następne 10 lat i później pomimo decyzji amerykańskiej administracji o wstrzymaniu zezwoleń na nowe instalacje produkujące skroplony gaz ziemny (LNG)” – stwierdzili unijni urzędnicy i analitycy ds. energii. Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział agencji Reuters, że decyzja USA „nie będzie miała żadnych krótko- i średnioterminowych skutków” dla bezpieczeństwa dostaw gazu do UE. Nawet po wstrzymaniu nowych projektów Stany Zjednoczone są gotowe zwiększyć swoje moce produkcyjne LNG. „W USA istnieje wiele projektów, które są już w budowie lub które uzyskały już zgodę” – powiedział Jacob Mandel, starszy współpracownik w Aurora Energy Research. Jeśli wszystkie zatwierdzone projekty zostaną zrealizowane, do końca 2028 r. moce produkcyjne LNG w USA niemal się podwoją, do około 24,5 miliardów stóp sześciennych dziennie (bcfd). Niemieccy importerzy gazu SEFE i Uniper, największy japoński nabywca LNG JERA oraz grupy lobbystów ostrzegli, że decyzja USA może zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu na całym świecie. SEFE i JERA planują zakup gazu z należącego do Venture Global LNG terminalu Calcasieu Pass 2, która jest jednym z projektów dotkniętych wstrzymaniem prac.
 • Meteorolodzy prognozuja, że temperatury w 48 stanach Dolnych USA pozostaną wyższe niż normalnie co najmniej do 15 lutego, a następnie w dniach 16–17 lutego wrócą do normy.
 • Zapasy gazu Unii Europejskiej na dzień 2 lutego 2024 wynoszą 69,3% w magazynach podziemnych oraz 62,4% w terminalach LNG. „Ogólnie rynki czują się bardzo dobrze, ponieważ Europa prawdopodobnie zakończy zimę, a magazyny będą nadal w połowie pełne. Dzięki temu łatwiej jest uzupełnić zapasy latem, a pod koniec tego roku i na początku 2025 r. możemy zacząć widzieć wpływ nowej produkcji w USA w ramach projektów takich jak trzeci etap Corpus Christi, co oznacza, że sytuacja na świecie ulegnie poprawie” – powiedział Alex Froley, analityk LNG w firmie ICIS.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na marcowe dostawy wyniosła $9,60/mmBtu (+1,05% t/t). „Po ogłoszeniu przestoju we Freeport LNG reakcja cen była niewielka, ze względu na dużą dostępność ładunku w basenie Atlantyku. Niższe ceny w dalszym ciągu stanowią podstawę wzrostu aktywności zakupowej w Azji Południowej, ale popyt pojawił się także w Chinach, gdzie na rynek kasowy przybyło wielu różnych nabywców, częściowo ze względu na oczekiwania na zimny koniec chińskiego sezonu grzewczego” – powiedział Samuel Good z Argus.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 125,1 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli +0,48% t/t. W przyszłym tygodniu zapotrzebowanie na gaz ma wynieść 124,5 bcfd.
 • Lutowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi 104,7 mld stóp sześciennych dziennie (+2,65% m/m).
 • Lutowy przepływ gazu ziemnego do terminali eksportowych LNG z USA wynosi średnio 14,0 bcfd (+0,72% m/m).
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych w ciągu tygodnia spadła o -2 do poziomu 117 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 26 stycznia spadły o -197 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 659 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano spadek o -203 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +5% powyżej 5-letniej średniej oraz +2% r/r.

Złoto

 • Australijska spółka wydobywająca złoto Red 5 przejmie rywala Silver Lake Resources w celu zbudowania średniej klasy spółki wydobywającej złoto o wartości 1,5 miliarda dolarów. Połączony podmiot ostatecznie doprowadzi do utworzenia zdywersyfikowanej spółki średniej wielkości zajmującej się złotem, której łączny profil produkcji złota wyniesie około 445 000 uncji rocznie w roku podatkowym 2024. Zgodnie z umową za każdą posiadaną akcję Silver Lake każdy akcjonariusz Silver Lake otrzyma 3,434 akcji Red 5. Po realizacji transakcji akcjonariusze Red 5 będą posiadali około 51,7% połączonego podmiotu, podczas gdy udziałowcy Silver Lake będą posiadali pozostałe 48,3%. „Większa skala, dywersyfikacja i siła finansowa nowej spółki, która powstanie w wyniku tej transakcji, zagwarantują dalsze generowanie silnych przepływów pieniężnych i dalszy rozwój” – powiedział Luke Tonkin, obecny dyrektor zarządzający Silver Lake Resources.
 • Duzi spekulanci i zarządzane fundusze przez czwarty tydzień ograniczyły długą ekspozycję na kontrakty terminowe na złoto… a biorąc pod uwagę, że Jerome Powell powtórzył trzy obniżki stóp procentowych w tym roku, dyskusyjne pozostaje, czy złoto będzie w stanie od tego momentu wzrosnąć. Chociaż złoto może mieć trudności z utrzymaniem zysków, wydaje się, że nie ma natychmiastowego apetytu na zepchnięcie go poniżej 2000 dolarów. Być może zatem złoto pozostanie w wahaniach na podwyższonych poziomach” – powiedział Matt Simpson, starszy specjalista ds. analityk w City Index.
 • FedWatch Tool (CME) na dzień 3 luty 2024 dla marcowego posiedzenia FOMC:

źródło: CME FEDWatch Tool

 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Miedź

 • Pozostajemy pozytywnie nastawieni do miedzi po obniżkach podaży ogłoszonych w czwartym kwartale, które zaostrzyły salda na rok 2024. Jednakże obawy o popyt utrzymują się, wraz z ciągłymi obawami o chiński sektor nieruchomości i trajektorię polityki Fed” – stwierdziła analityk Standard Chartered Sudakshina Unnikrishnan.
 • KoBold Metals, kalifornijska firma zajmująca się poszukiwaniem metali stwierdziła, że może rozważyć partnerstwo w związku z planem przyspieszonego rozwoju nowej kopalni miedzi w Zambii, która może kosztować około 2 miliardy dolarów. Start-up z Doliny Krzemowej, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do wyszukiwania miedzi, kobaltu, niklu i litu, również może rozważyć publiczne wystawienie swoich akcji w ciągu najbliższych trzech do czterech lat. Chociaż KoBold początkowo zapowiadał, że w ciągu dekady planuje budowę nowej kopalni w ramach swojego projektu Mingomba w Zambii. KoBold powiedział, że złoże Mingomba, w którym nadal trwają dalsze poszukiwania, zawiera rudę miedzi w ilości około 5%, co stawia jego jakość na równi ze złożem Kakula należącym do Ivanhoe Mines w Demokratycznej Republice Konga.Jakość złóż rudy może sprawić, że Mingomba będzie najwyższej klasy odkryciem w Zambii od 100 lat. Rozwój kopalni, w tym głębienie szybów, mógłby rozpocząć się około 2027 r., powiedział agencji Reuters Mfikeyi Makayi, dyrektor generalny KoBold Metals Africa. Kopalnia w Zambii może wymagać inwestycji o wartości szacunkowej 2 miliardów dolarów, chociaż istniejąca infrastruktura innych operatorów w środkowoafrykańskim pasie miedziowym mogłaby pomóc w zmniejszeniu wymogów kapitałowych.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Ceny pierwiastków ziem rzadkich prawdopodobnie osiągnęły najniższy poziom i mają wzrosnąć jeszcze w tym roku ze względu na popyt ze strony pojazdów elektrycznych (EV) i energii wiatrowej. Oczekuje się, że Chiny, jako dominujący producent, wycofają się z zwiększania kwot produkcyjnych. W 2022 r. ceny osiągnęły najwyższy poziom od dziesięciu lat, by w ubiegłym roku spaść w związku ze zwiększoną produkcją w Chinach i wolniejszym niż oczekiwano wzrostem popytu, osłabionym przez niejednolite ożywienie gospodarcze w kraju po pandemii. W 2024 r. na całym świecie tlenek NdPr prawdopodobnie odnotuje deficyt na poziomie 800 ton metrycznych, co oznacza odchylenie od ubiegłorocznej nadwyżki wynoszącej 6600 ton. „Spodziewamy się, że dodatkowa podaż zostanie mniej więcej oczyszczona do końca 2024 r., gdy popyt dogoni podaż dzięki stale rosnącej sprzedaży pojazdów elektrycznych i produkcji turbin wiatrowych” – powiedział analityk Willis Thomas z CRU Group. W 2023 roku Chiny wydały trzecią partię limitów na wydobycie pierwiastków ziem rzadkich, co stanowiło pierwszy raz od 2006 r., kiedy wydały trzeci zestaw limitów w ciągu roku, przy czym łączny limit na ten rok osiągnęła rekordową wysokość 255 000 ton (+21,4% r/r). Oczekuje się jednak, że w tym roku limity chińskie będą rosły w wolniejszym tempie, od 10% do 15%. „Oczekujemy kolejnego wzrostu limitów produkcyjnych zarówno w przypadku wydobycia, jak i separacji… ale nie w takim stopniu, jak w zeszłym roku” – powiedział analityk Ross Embleton z Wood Mackenzie. Produkcja metali ziem rzadkich w latach 2022 – 2023:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Popyt na metale ziem rzadkich w 2023 roku wg sektorów:

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Australijska spółka Lynas Rare Earths poinformowała, że zakończyły się poufne rozmowy z amerykańską firmą MP Materials w sprawie możliwej fuzji, która według źródeł branżowych byłaby trudna dla obu stron. Lynas jest największym na świecie producentem pierwiastków ziem rzadkich poza Chinami, a MP jest największym w Stanach Zjednoczonych. „Lynas potwierdza, że prowadził poufne rozmowy z MP Materials Corp w sprawie potencjalnej transakcji, jednakże rozmowy te nie są w toku” – stwierdziła spółka w komunikacie dla australijskiej giełdy papierów wartościowych. Lynas buduje zakład przetwórczy w Kalgoorlie w Australii Zachodniej, uzupełniając swoją działalność rafineryjną w Malezji i USA, gdzie buduje zakłady przetwórcze w Teksasie, przy wsparciu Departamentu Obrony. MP przetwarza skałę wydobywaną z kopalni Mountain Pass w Kalifornii na koncentrat pierwiastków ziem rzadkich, który jest wysyłany do Chin w celu rafinacji. W grudniu Chiny zakazały eksportu technologii wytwarzania magnesów ziem rzadkich, dodając to do już obowiązującego zakazu dotyczącego technologii wydobywania i oddzielania materiałów krytycznych. „Nie sądzę, że będzie z tego zbyt wiele synergii, a jedynie konsolidacja podaży” – powiedział menadżer portfela Argo Investments, Andy Foster, o potencjalnym powiązaniu Lynas i MP.
 • Rosyjski producent aluminium Rusal przegrał pozew przeciwko światowej spółce wydobywczej Rio Tinto, która starała się odzyskać dostęp do swojego 20% udziału w tlenku glinu produkowanego we wspólnej rafinerii w Queensland. Wkrótce po nałożeniu zakazu w marcu 2022 r. Rio Tinto przejęło wyłączną kontrolę nad Queensland Alumina Ltd (QAL), spychając na dalszy plan Rusal i odcinając jej dostęp do produkcji rafinerii.Rio jest właścicielem 80% rafinerii, a Rusal pozostałych 20%. „Rusal jest rozczarowany wynikiem i rozważa decyzję sądu. Trzeba podkreślić, że decyzja ta nie pozbawia Rusala udziału w majątku. Nie ma też wpływu na bieżącą działalność Rusala na całym świecie” – podała firma w komentarzu przesłanym e-mailem, dodając, że ma 28 dni na złożenie odwołania. W pozwie australijski oddział Rusala, Alumina and Bauxite Company (ABC), domagał się przywrócenia swoich praw w QAL. Australijski zakaz eksportu tlenku glinu i zawieszenie działalności rafinerii na Ukrainie skłoniły Rusal do poszukiwania większej ilości tlenku glinu w Chinach i innych krajach, aby zapewnić odpowiednie dostawy dla syberyjskich hut aluminium w 2022 roku. W 2023 roku Rusal kupił 30% udziałów w chińskiej rafinerii tlenku glinu, aby wspierać surowce pochodzące z jej aktywów zajmujących się tlenkiem glinu w Rosji, Irlandii, Jamajce i Gwinei.

Stany magazynowe metali przemysłowych

 • Tygodniowe zmiany zapasów kluczowych metali przemysłowych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX), szanghajskiej (ShFE) i londyńskiej (LME) giełdy:

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *