aktualności – 6 luty 2023

Poniedziałkowy przegląd aktualności rynkowych, stanów magazynowych, a o 14:00 premiera nowego odcinka programu – ZAPRASZAM!

nie chcesz czytać?
kliknij by przejść od razu do odcinka programu
Surowcowe info

Słowniczek

 • pp – punkt procentowy
 • b/z – bez zmian
 • t/t – zmiana wartości względem poprzedniego tygodnia
 • m/m – zmiana wartości względem poprzedniego miesiąca
 • q/q – zmiana wartości względem poprzedniego kwartału
 • r/r – zmiana wartości względem poprzedniego roku
 • s/s – zmiana wartości względem poprzedniego sezonu (w przypadku surowców mających sezon na przełomie roku kalendarzowego)

aktualności - 6 luty 2023

W dzisiejszych aktualnościach:

reklama:

Ogólne informacje

 • Rynek nie może się zdecydować, czy powinien się denerwować recesją, czy bardziej martwić agresją Rezerwy Federalnej w zakresie stóp procentowych” – powiedział Phil Flynn, analityk Price Futures Group.
 • Indeks cen Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który śledzi większość towarów żywnościowych sprzedawanych na całym świecie, wyniósł w zeszłym miesiącu średnio 131,2 punktu wobec 132,2 w grudniu.Był to najniższy odczyt od września 2021 roku i 10. miesiąc z rzędu spadku. Spadki cen olejów roślinnych, nabiału i cukru pomogły obniżyć indeks, podczas gdy ceny zbóż i mięsa pozostały w dużej mierze stabilne, podała FAO. W oddzielnych szacunkach podaży i popytu na zboża w piątek FAO podniosła swoją prognozę światowej produkcji zbóż w 2022 r. do 2,765 mld ton z poprzednich szacunków 2,756 mld ton. Patrząc w przyszłość do 2023 r., FAO stwierdziło, że wczesne oznaki wskazywały na prawdopodobną ekspansję upraw pszenicy ozimej na półkuli północnej.Ostrzegł jednak, że wysokie koszty nawozów mogą wpłynąć na finalną ilość zbiorów.
 • Cargill Inc zamknął we wtorek swój elewator zbożowy w Portage w stanie Indiana. Elewator, który obsługiwał soję, kukurydzę i pszenicę, graniczy z jeziorem Michigan i ma pojemność magazynową 7,2 miliona buszli. Firma Cargill poinformowała, że zdecydowała się nie przedłużać umowy najmu obiektu i zamknąć fabrykę z powodu „kilku różnych czynników, w tym obecnej i przewidywanej sytuacji rynkowej”. Cargill powiedział, że powiadomił swoich klientów o zmianie we wrześniu i „współpracuje z klientami indywidualnie, aby zapewnić im stały dostęp do rynków zboża”. Oferty firmy Cargill na kukurydzę i soję dostarczane do elewatora były w ostatnich tygodniach znacznie niższe od ofert pobliskich konkurentów, skutecznie odcinając transport zboża do zakładu, który przygotowywał się do zamknięcia.

Raporty USDA

Kawa

 • Całkowity globalny eksport kawy w grudniu spadł do 9,81 mln 60-kg worków (-7,7% r/r).
 • Eksport kawy z Kostaryki spadł w styczniu do 84 738 60-kilogramowych worków (-2% r/r). Eksport kawy w pierwszych czterech miesiącach bieżącego sezonu zbiorów 2022/2023 wyniósł 147 691 worków (-12% s/s). Kostaryka jest jednym z mniejszych producentów w Ameryce Środkowej, ale jest dobrze znana z wysokiej jakości ziaren, z których prawie wszystkie to arabika. Kostarykańscy hodowcy kawy eksportują około 80% produkowanych przez siebie ziaren. Według ICAFE produkcja w bieżącym cyklu ma wzrosnąć o 11,5%. Instytut przewiduje zbiory w wysokości 1,43 miliona worków w tym sezonie.
 • Styczniowy eksport zielonej kawy z Brazylii wyniósł 169 553 ton (-5% r/r).
 • Comexim spodziewa się, że nowe brazylijskie uprawy wzrosną o 10%, ale zrewidował w dół swoje prognozy na bieżący sezon.
 • Zapasy kawy w magazynach ICE wzrosły (+27,1k t/t), w poprzednim sezonie spadły (-154,5k t/t). Zapasy kawy są niższe o -23,02% s/s.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Cukier

 • Ulewne deszcze w Indiach, drugim co do wielkości producentem na świecie, doprowadziły do ograniczenia rozdrabniania trzciny cukrowej i „katalizowały wzrost cen cukru” – poinformował Fitch Solutions.
 • Młyny w Indiach, drugim co do wielkości eksporterze cukru na świecie, wyprodukowały 21,6 miliona ton surowca od rozpoczęcia bieżącego sezonu 1 października (+6% s/s).

Kakao

 • Coffee and Cocoa Council (CCC) z Wybrzeża Kości Słoniowej rozpoczął w czwartek dystrybucję kart elektronicznych dla hodowców kakao, aby pomóc śledzić ziarna z plantacji do ich portów eksportowych i zapewnić, że plantatorzy otrzymają gwarantowaną cenę za swoje produkty. Karty są również zintegrowane z elektronicznym systemem płatności i portfelem, który pozwoli rolnikom uzyskać gwarantowaną cenę 900 franków CFA (1,52 USD) za kilogram fasoli, której wielu kupujących nie szanuje. „Po raz pierwszy mam kartę bankową, za pomocą której mogę wypłacać gotówkę. Nigdy nie miałem konta bankowego i jestem szczęśliwy, ponieważ teraz mogę sprzedawać kakao po gwarantowanej cenie” — powiedział Jean Dominique Boua, farem z Agboville. Od czasu pilotażu w kwietniu ubiegłego roku CCC rozdało już 100 tys. kart. Docelowo do końca obecnego sezonu zamierza dystrybuować około 50 000 kart miesięcznie.
 • Zapasy kakao w magazynach ICE spadły (-41,2k t/t), w poprzednim sezonie wzrosły (+114,7k t/t). Zapasy są w tym sezonie o +5,85% s/s wyższe.

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ICE

Pszenica

 • Firma doradcza ds. rolnictwa IKAR obniżyła wstępną prognozę zbiorów pszenicy w Rosji w 2023 r. do 84 mln ton. To o 3 mln ton mniej niż wcześniejsza prognoza. Analitycy zaczęli obniżać swoje szacunki dotyczące zbiorów w 2023 roku w tym tygodniu z powodu gorszych warunków pogodowych.Firma transportowa zboża Rusagrotrans obniżyła prognozę na 2023 rok o 1 mln ton do 81,5 mln ton ze względu na stan ozimin. Według wstępnych danych ministerstwa rolnictwa Rosja może zebrać 80-85 mln ton pszenicy w 2023 roku wobec 104,4 mln ton pszenicy w 2022 roku.
 • Obszar zasiewów pszenicy ozimej w USA wzrósł w sezonie 2022/23 o +11%. „Mamy więcej hektarów, ponieważ w zeszłym roku sprzedawaliśmy (pszenicę) za 10 do 11 dolarów za buszel; nie robiliśmy tego za mojego życia” – powiedział rolnik z Illinois, David Justison, który zwiększył swoje zasiewy pszenicy o około 25% w 2023 r. do 1530 akrów.

Kukurydza

 • Buenos Aires grains exchange oczekuje, że zbiory kukurydzy w kraju wyniosą 44,5 mln ton (-14,42% s/s). Argentyna jest trzecim co do wielkości eksporterem kukurydzy.

Soja

 • Kontrakty na soję w USA mogą ucierpieć na skutek incydentu z wykryciem chińskiego balonu nad terytorium Stanów Zjednoczonych. Chiny są największym światowym importerem nasion oleistych, gdzie duży udział w rynku ma soja z USA.
 • Brazylijscy rolnicy zebrali do tej pory 9,86% powierzchni upraw soi w kraju (-10,54 pp s/s), a prace postępują powoli ze względu na deszcze w kluczowych regionach produkcyjnych. Safras, inna firma konsultingowa zajmująca się agrobiznesem, oszacowała, że do tej pory zebrano 7,8% powierzchni upraw, w porównaniu z 17,1% w poprzednim sezonie i 10% średnią historyczną. Według agencji rządowej Conab, brazylijscy rolnicy zwiększyli powierzchnię upraw soi do 43,4 mln hektarów (+4,7% s/s). W tym roku całkowita produkcja soi w Brazylii jest szacowana przez Safras na rekordowe 153 miliony ton.
 • Buenos Aires grains exchange przewiduje dalsze spadki prognoz produkcji soi w kraju, obecnie szacowanej na 41 mln ton. Argentyna jest największym na świecie eksporterem oleju i śruty sojowej.

Ropa naftowa

 • Kraje Unii Europejskiej zgodziły się na ustalenie pułapów cenowych na rosyjskie produkty z rafinacji ropy naftowej. Unijni dyplomaci powiedzieli, że pułapy cenowe wynoszą 100 USD za baryłkę produktów, które są sprzedawane z premią w stosunku do ropy naftowej, głównie oleju napędowego, oraz 45 USD za baryłkę produktów sprzedawanych z dyskontem, takich jak olej opałowy i nafta.Ambasadorowie 27 krajów UE zgodzili się na propozycję Komisji Europejskiej, która obowiązuje od 5 lutego. Pułapy cenowe, wraz z unijnym zakazem importu rosyjskich produktów naftowych, są częścią szerszego porozumienia między krajami Grupy Siedmiu (G7).Wynika to z limitu 60 USD za baryłkę rosyjskiej ropy, który kraje G7 nałożyły 5 grudnia, ponieważ G7, UE i Australia starają się ograniczyć zdolność Moskwy do finansowania wojny na Ukrainie. Nastąpi 55-dniowy okres przejściowy dla rosyjskich produktów naftowych przewożonych drogą morską zakupionych i załadowanych przed 5 lutego.
 • Indyjskie rafinerie zaczęły płacić za większość rosyjskiej ropy kupowanej za pośrednictwem handlowców z Dubaju w dirhamach Zjednoczonych Emiratów Arabskich zamiast w dolarach amerykańskich. Indyjskie rafinerie i handlowcy obawiają się, że mogą nie być w stanie kontynuować rozliczania transakcji w dolarach, zwłaszcza jeśli cena rosyjskiej ropy wzrośnie powyżej pułapu narzuconego przez Grupę Siedmiu Narodów i Australię w grudniu. To skłoniło handlowców do poszukiwania alternatywnych metod płatności, które mogłyby również pomóc Rosji w wysiłkach na rzecz de-dolarowania jej gospodarki w odpowiedzi na zachodnie sankcje. Poprzednie próby indyjskich rafinerii, by płacić handlowcom za rosyjską ropę w dirhamach za pośrednictwem banków w Dubaju, nie powiodły się, zmuszając ich do powrotu do waluty amerykańskiej. Jednak najwyższy bank Indii, State Bank of India (SBI), rozlicza teraz te płatności dirhamem. Indyjskie rafinerie kupują głównie rosyjską ropę od handlarzy z Dubaju, w tym Everest Energy i Litasco, jednostki rosyjskiego koncernu naftowego Lukoil.
 • Zapasy ropy naftowej w magazynach Shanghai Futures Exchange (ShFE) na dzień 3 luty 2023 wynosiły 10,166 mln (b/z t/t).
 • Liczba odwiertów naftowych w USA spadły o 10 do poziomu 599 aktywnych punktów.

Gaz ziemny

 • Analitycy Tudor Pickering Holt & Co stwierdzili, że rynek gazu zmierza w kierunku nadpodaży, a cena gazu „musi spaść, aby oczyścić pokłady z nieuzasadnionego wzrostu podaży… aby zmusić operatorów do zawieszenia planów odwiertów”. Firma wiertnicza Helmerich & Payne ostrzegła w tym tygodniu, że niższe ceny gazu mogą skłonić do przesunięcia prac wiertniczych, a część sprzętu zostanie przeniesiona do regionów łupkowych, bardziej skoncentrowanych na produkcji ropy.
 • Styczeń 2023 był drugim najcieplejszym styczniem w historii pomiarów w USA – rekord należy do stycznia 2006 r.
 • Włoski związek zawodowy USB złożył skargę prawną przeciwko planowi operatora sieci gazowej Snam, aby założyć nowy terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) w toskańskim porcie Piombino, powiedział w komunikacie prasowym w piątek. USB twierdził, że Snam popełnił poważne „przestępstwa środowiskowe” podczas wykonywania prac związanych z budową terminala. USB skrytykowało w oświadczeniu decyzję o utworzeniu terminala na obszarze już zanieczyszczonym przez starą stalownię, twierdząc, że procesy regazyfikacji jeszcze bardziej zwiększą poziom zanieczyszczenia i spowodują „poważne i nieodwracalne obrażenia”.
 • Ceny spotowe gazu ziemnego w Azji w ubiegłym tygodniu na marcowe dostawy spadły do $18,50/mmBtu (-5,1% t/t). „Oczekuje się, że zarówno Europa, jak i Azja Północna wyjdą z zimy z wygodnymi zapasami przechowywanego gazu i nie będą pod presją szybkich zamówień” – powiedział Lee Ken Kiat, starszy analityk ds. gazu i LNG w firmie konsultingowej FGE.
 • Prognozowany popyt wraz z eksportem gazu ziemnego w USA w tym tygodniu to 126,7 mld stóp sześciennych dziennie (bcfd) czyli -7,72% t/t. 
 • Lutowa podaż gazu ziemnego w USA (z wyłączeniem Alaski) wynosi średnio 97,3 mld stóp sześciennych dziennie.
 • Lutowy przepływ LNG do terminali eksportowych z USA wynosi średnio 12,6 bcfd.
 • Liczba amerykańskich odwiertów gazowych spadła o 2 do poziomu 158 aktywnych punktów.
 • Amerykańskie zapasy gazu ziemnego w tygodniu do 27 stycznia spadły o -151 mld stóp sześciennych (bcf) do 2 583 bilionów stóp sześciennych (tcf). Prognozowano spadek o -142 bcf. Zapasy gazu w USA są obecnie o +7% powyżej 5-letniej średniej.

Energia odnawialna

 • Malezyjska spółka Petronas finalizuje pierwsze przejęcie australijskiej firmy zajmującej się energią odnawialną, która ma przejąć farmy fotowoltaiczne niemieckiej firmy Wirsol i duży plan rozwojowy. Wartość transakcji jest szacowana na ~$700 mln. Wirsol, należący do Wircon GmbH, wystawił na sprzedaż swoją australijską firmę zajmującą się odnawialnymi źródłami energii w zeszłym roku po tym, jak zrezygnował z planów upublicznienia firmy. Według strony internetowej firmy zarządza farmami fotowoltaicznymi i baterią w siedmiu lokalizacjach o mocy 746 MW, ma plan rozwojowy o mocy około 700 MW i zarządza aktywami dla 349 MW we wschodnich stanach Australii. Petronas jest już aktywny w Australii poprzez swoje udziały w projekcie płynnego gazu ziemnego Gladstone (GLNG), prowadzonym przez Santos Ltd.

Węgiel

 • Japońska firma Idemitsu Kosan Co zgodziła się sprzedać swoje 85% udziałów w kopalni węgla Ensham w Australii spółce zależnej Thungela Resources, Sungela Pty, za zapłatę z góry w wysokości $240 mln. Idemitsu Kosan, druga co do wielkości rafineria w Japonii, otrzyma również opłatę licencyjną zależną od ceny i ilości węgla, który ma zostać sprzedany z Ensham w 2023 i 2024 r. Sungela jest w 75% własnością Thungela, a 12,5% udziałów należy do Mayfair Corporations Group i Audley Energy. Thungela już wcześniej sygnalizowała plany dywersyfikacji z dala od Republiki Południowej Afryki, gdzie przedłużające się przerwy w dostawie prądu oraz problemy w transporcie utrudniają działalność wydobywczą.

Złoto

 • Rosjanie kupili rekordową liczbę sztabek złota w 2022 roku, jak pokazały dane ministerstwa finansów. W marcu 2022 roku Moskwa zniosła 20-procentowy podatek VAT od handlu fizycznym złotem dla osób fizycznych, starając się odciągnąć ludzi od używania dolara amerykańskiego jako bezpiecznej przystani. Zwolnił także ludzi z płacenia podatku dochodowego od zysków uzyskanych ze sprzedaży sztabek złota, co jeszcze bardziej zwiększyło popyt na ten metal. Z danych wynika, że w 2022 roku Rosjanie kupili ponad 50 ton sztabek złota, czyli dziesięć razy więcej niż rok wcześniej. 60% sztabek miało wagę 1 kilograma. Dane nie są jeszcze ostateczne i obejmują tylko okres kończący się w listopadzie 2022 r., powiedział Reuterowi minister finansów. Kontrolowany przez państwo VTB Bank powiedział, że w 2022 roku sprzedał klientom 33,8 ton sztabek złota, a klienci posiadali metal o wartości 50 miliardów rubli (~711 milionów dolarów).
 • Tygodniowe zmiany zapasów metali szlachetnych w magazynach giełd CME (NYMEX & COMEX) i szanghajskiej (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych CME oraz ShFE

Platyna i pallad

 • Impala Platinum poinformowało o rafinowanej produkcji w drugiej połowie 2022 roku na poziomie 1,476 mln uncji (-9% r/r) platynowców (PGM). W aktualizacji produkcji Impala powiedział, że stracił około 38 000 rafinowanych uncji PGM, czyli prawie 3% całkowitej rafinowanej produkcji, z powodu tak zwanego zrzucania obciążenia przez państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Eskom w RPA. Impala, która prowadzi działalność w Afryce Południowej, Zimbabwe i Kanadzie, opublikuje swoje wyniki 2 marca.

Pozostałe metale przemysłowe

 • Niedobory spowodowane silnym popytem ze strony przemysłu lotniczego i elektronicznego w miarę przyspieszenia wzrostu po zniesieniu ograniczeń związanych z COVID-19 spowodowały wzrost cen hafnu o 400%, osiągając rekordowe poziomy. Ceny metalu, cenionego ze względu na swoje właściwości antykorozyjne i używanego do produkcji prętów kontrolnych do reaktorów jądrowych, wzrosły do 4500-5000 USD za kg z 1200-1400 USD za kg rok temu. „Obserwujemy wzrost cen hafnu, ponieważ na rynku jest strukturalnie ograniczona podaż. Wraz z odrodzeniem produkcji samolotów i rosnącym popytem na powłoki tetrachlorku hafnu ze strony producentów półprzewodników dla następnej generacji nanoczipów, rynek hafnu przeżywa obecnie okres znacznej nierównowagi między podażą a popytem” – powiedziała Rowena Smith, dyrektor naczelna Australian Strategic Materials. Hafn jest najczęściej stosowany jako dodatek do nadstopów na bazie niklu do przemysłowych i lotniczych silników turbinowych. Hafn jest produktem ubocznym oczyszczania cyrkonu do użytku w elektrowniach jądrowych. Na każdą tonę hafnu potrzeba około 50 ton cyrkonu. Szacunki handlowców dotyczące światowych dostaw hafnu wahają się od 80 do 90 ton rocznie. Michael Husakiewicz z Lipmann Walton powiedział, że w ubiegłym roku niedobory hafnu wyniosły od 5 do 10 ton. „Przemysł półprzewodnikowy i elektroniczny miał stosunkowo niewielki udział w rynku hafnu, kilka procent w latach 2017-2018, teraz jest prawdopodobnie dwukrotnie większy i rośnie”. Według US Geological Survey Australia, Senegal i RPA eksportowały w ubiegłym roku koncentraty cyrkonu, podczas gdy wiodącymi importerami były Chiny, Indie i Hiszpania. Niewielkie, ale znaczące 3% hafnu jest produkowane w Rosji, ale z powodu braku licencji eksportowej rządu rosyjskiego na materiał podwójnego zastosowania, jest on poza zasięgiem większego rynku. „Chociaż ilości były niewielkie – kilka ton rocznie – nieobecność (Rosji) na rynku zwiększyła deficyt hafnu” – powiedział Husakiewicz.

źródło: Reuters Eikon dzięki uprzejmości TraderTeam.pl

 • Alcoa Corp poinformowała, że większość pracowników jej zakładu w San Ciprian w Hiszpanii głosowała za poparciem planu stopniowego ponownego uruchomienia huty aluminium w styczniu 2024 r., po dwuletnim wstrzymaniu produkcji pierwotnej. Amerykański producent metali osiągnął porozumienie z pracownikami w grudniu 2021 r., aby zakończyć produkcję aluminium pierwotnego w zakładzie na dwa lata, ponieważ gwałtownie rosnące europejskie ceny energii zagroziły jego rentowności. Stopniowe ponowne uruchomienie zostanie zakończone do 1 października 2025 r., a od tego czasu do końca 2026 r. huta aluminium będzie produkować co najmniej 75% swojej nominalnej zdolności produkcyjnej wynoszącej 228 000 ton rocznie. W ubiegłym roku firma podpisała dwie długoterminowe umowy na zakup energii wiatrowej, które zabezpieczają około 75% potrzeb huty przy pełnej mocy – podała spółka.

Stany magazynowe metali przemysłowych

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME, CME oraz ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Szanghajskiej Giełdy (ShFE):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych ShFE

 • Zapasy metali przemysłowych w magazynach Londyńskiej Giełdy Metali (LME):

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

 

źródło: opracowanie własne na podstawie danych LME

Omówienie aktualności

Program Surowcowe info od lipca 2020 roku pojawia się na moim osobistym kanale YouTube w poniedziałki i czwartki:

Statystyki

Od niedzieli do czwartku około 19:30 na moich social mediach (Facebook oraz Twitter) są publikowane statystyki intraday’owe dotyczące kierunku ceny na następny dzień. Z surowców wśród statystyk jest złoto, gaz ziemny, ropa Brent oraz ropa WTI. Wyjaśnienie potencjału tych danych znajdziecie w tym artykule.

 

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *